l Gemeenteraad St. Philipsiand De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij n.v. personeel l/Ui Sun balm geschoold en ongeschoold 'Verkiezingen op 26 maart en 29 mei Centrale inname van vlas Boekbespreking Ouderling Joziaa Kaat te Bruinïsse ter aarde besteld Ouddorp öp maandag 9 december in Hotel Akershoek «Oude Schook'; Sommelsdijk - Middelharnis op dinsdag 10 december in Hotel Spee to-ted^d^at UJ^c en. eeian fc één nacht Uw handen ^aaf en zacht Vlasnijv^erheid in gevaar Middenstandsexamen in 1958 Gemeenterelcening 1955 had baifg saldo Kerstuitgaven N.V. Jan Haan, Groningen vraagt Gelegenheid wordt geboden om van ongeschoolde tot vakman te worden opgeleid. Om U in de gelegenheid te stellen mondeling onze arbeidsvoorwaarden te vernemen worden voorlichtings-avonden ge houden en wel te De spreekavonden waarop tevens een film en lichtbeelden worden vertoond vangen aan (^m 7.30 uur 's avonds. Kerstboeken van Calienbach Vrijdag 6 december 1957 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 Men schrijft ons: Het moet voor wijlen Prof. Wisse wel gen grote blijdschap geweest zijn, toen hij in de herfst van '41, midden in de oorlog, een beroep mocht aannemen naar zijn geboortestad Middelburg. Klein en weinig beduidend was het groepje Christelijk Gereformeerden al daar, dat in de Sint Barbarakapel (in de volksmond Gasthuis kerk geheten) sinds 1936 vergaderde. Men had nog maar zo weinig beroe pen uitgebracht, door de oorlog had een en ander wat gestagneerd, maar nu, in 1941 nam een oud-Middelburger het be roep naar zijn vaderstad aan. Prof. "Wis se hield van Middelburg. Hier was hij geboren en getogen, hier voelde hij zich geheel op z'n gemak. Elk jaar hield hij in het zgn. Schattershof z'n tijdredes en heel Walcheren, in al z'n kerkelijke schakeringen was daarbij vertegen woordigd. Als Wisse eind mei 1940 de oude stad Middelburg zo ontzettend gebombar deerd aantreft, roept hij het uit vanaf de kansel: Ik zie wel overal puinhopen, maar helaas ik ontmoette nog geen we nende Jeremia's! In dezglfde Gasthuiskerk, op dezelfde kansel waarop eenmaal ds. Bemardus Smytegelt stond, deed Prof. Wisse eind 1941 intrede als predikant der Chr. Ger. Kerk van Middelburg. Reeds zijn intree- tekst was getypeerd. Deze was geno men uit Lucas 4 16: En Hij kwam te Nazareth, waar Hij opgevoed was, en ging naar Zijn gewoonte, op de dag des Sabbaths in de synagoge. Boven deze tekst plaatste Prof. Wisse als opschrift: De intrede van de Boodschapper die tegelijk de Boodschap zelve is. Zo werd in Middelburg het dienst werk aangevangen.' Een vijftigjarige Amsterdamse periode was hiermede af gesloten. Wisse en Amsterdam, het zou een boekdeel op zichzelf kunnen wezeiL Vijf jaar lang had hij in Amsterdam-Ooïst gearbeid. En hoe! Menig jongere predi kant zette hij beschaamd. In de week catechisatie, met 's zaterdagsmiddags een bijeenkomst voor oud en jong om bepaalde vraagstukken te behandelen. En al was 't inmiddels oorlogstijd ge worden, die „zaterdagmiddag-colleges" werden goed bezocht. Men leerde er ge weldig en Wisse had de gave om de dingen zó kernachtig te zeggen, dat men ze niet gauw vergat. En dan des zon dags. Wisse op de kansel in Amster dam-Oost. Een stampvolle kerk. Altijd plaatsgebrek. Voor in de kerk een hele rij Joden. Hoe aandachtig luisterden de- ïe mensen naar de christocentrische pre ken van Wisse. Hoe ging het hem aan 't hart dat deze mensen werden weg gevoerd en hun plaatsen weldra ledig waren. Zeker in Middelburg was het gehoor niet zo talrijk: Maar toch was de kerk vol en de preken aldaar gehouden waren haast nog grondiger bestudeerd dan in enige andere gemeente. Geen woning, slechts inwoning kon men hem in Middelburg verschaffen. Van een rustig leven wais in 1941 in Zeeland al lang geen sprake meer. Maar Wisse ging z'n eigen vastberaden gang. Als Kerstfeest 1941 aanbreekt, houdt hij drie bijzondere preken, samen één geheel vormend, n.l. het Kerstfeest der Engelen, dat der herders en der men sen. In die tijd bepaalt hij z'n hoorders ook bij de. tekst uit het Hooglied: Schoon gelijk de maan. Wisse was elke zondag weer nieuw en fris. Geleerden en eenvoudigen zaten onder z'n gehoor. Hoe koud kon het soms niet_ zijn in die holle Gasthuis- kerk maar Wisse boeide dermate, dat men dit alles vergat. En bij iedere Oudejaarsavond preek gingen z'n ge dachten uit naar z'n enige zoon, de arts J. Wisse, die in Indië geïnterneerd was door de Japanners. De laatste-jaren waren de moeilijkste. Walcheren was een grote vesting ge worden. Als daarbij ook nog de dijken gebombardeerd worden is zowat alleen Middelburg nog droog. Maar IWisse blQef op z'n post. Als 71-jdrige zit hij met enkele van zijn gemeenteleden in een van de Middelburgse schuilkelders. Bommen en granaten verspreiden over al dood en verderf. Mensen die aan God noch godsdienst doen, beginnen zelfs nu nog te zingen van houd de moed maar in! Maar Wisse als altijd zeer ge vat, laat dan door de zijnen zingen: Houd moed, godvruchte schaar, houd moed. Hij is getrouw de Bron van alle goed. De Bevrijding van Walcheren mocht Prof. Wisse nog beleven. Op de Middel burgse markt sprakf hij de bevolking toe. Bestraffend, maar ook bemoedigend en vertroostend. Want slechts weinigen doorzagen toen al zo helder als Wisse, wat ons te wachten stond. Uit die tijd dateren ook zijn preken over de drie Beesten uit het boek der Openbaringen. Wie deze anno 1957 leest, begrijpt dui delijk, welk een eminente en geniale geest hier aan het woord was. Helaas, 1 mei 1946 vertrok Prof. W. uit Zeeland. In vijf jaar tijds was meer ellende meegemaakt dan in enig ander tijdperk uit zijn leven. Zeeland is veel aan Wisse verschul digd en men zal ook hier eenmaal we ten, dat een profeet aldaar heeft ge predikt in de naam des Heeren. Onder zeer grote belangstelling is dinsdag j.l. ter grave gedragen de heer Jozua Kaat, in. leven ouderling van de Geref. Gem. te Bruinisse. Hij bereikte de hoge leeftijd van 91 jaar; zijn laatste levensdagen sleet hij in het rusthuis der Geref. Gem. te Middelburg. De rouwdienst werd gehouden in het kerkgebouw van de Geref. Gem., welke dienst werd geleid door ds A. F. Hon- koop te Goes. Aangevangen werd met .Ps. 89 19, lezen Efeze 2 1^12 en ST. MAARTENSDIJK Beroepen. De Ned. Herv. kerk alhier heeft een beroep uitgebracht op ds Doornenbal uit Oenen, Kerkdienst. A.s. woensdagavond 11 dec. hoopt in de Oud Geref. Gemeente des avonds 7 uur voor te gaan ds. J. W. Slager. Bevorderd. Onze vroegere dorpsge noot dhr. G. A. van Ast, slaagde dezer dagen te Zundert voor marechaussee Ie klasse. SCHERPENISSE, Burgerl. stand over november 1957. Geboren: Johannis Marinus z. v. M. Vroegop en D. J. v. d. Hoek; Leendert Karel z. v. W. Dekker en W. H. v. d. Werf. Huwelijk: J. Knuist 25 j en A. C. Slager 21 j. Overiyden: W. Potter 77 j wed. van P. Bolier Ingekomen: J. B. W. Geerlings en echtg. van Amsterdam; J. Knuist van St. Maartensdijk. Vertrokken: A. P. Overbeeke-Verker ke naar Middelburg gebed. Naar aanleiding van het voorge lezen Schriftgedeelte sprak ds Honkoop de familie en de gemeente toe en wees op het voorrecht van de Efeziërs, dat zij waren levend gemaakt en op de noodzaak om wedergeboren te worden. Na deze dienst werd door de genodig den de maaltijd genuttigd en vertrok men met auto's en een reisbug naar de begraafplaats te Poortvliet, waar de overledene naar zijn wens, wenste be- grafen te zijn. De lijkauto uit Middel burg was daar intussen gearriveerd. Allereerst Voerde het woord ouderling V. d. Jagt uit Scherpenisse; daarna ou derling Jobse uit Middelburg, die hem dikwijls had bezocht. Vervolgens ouder ling Bout namens de classis Tholen. Tot slot sprak een neef van de overledene uit Dordrecht, waarna het dankwoord voor de bewezen eer werd uitgesproken door dhr. de Blois eveneens een neef van de overledene. De familie keerde daarna naar de consistorie van de kerk te Scherpenisse terug waar de plechtigheid werd ont bonden. Ouderling Jozua Kaat heeft 30 jaar lang deel uitgemaakt van de kerkeraad; eerst 5 jaar als diaken en ongeveer 25 jaar als ouderling. Op de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is op 7 no vember de noodklok geluid over de vlas- industrie. De heer Van Acker uit St. Jansteen schreef de ernstige situatie, Waarin deze industrie verkeert, toe aan de geweldige concurrentie van de Rus sen en aan het feit dat de vlasindustrie in Nederland onbeschermd is. Hij vrees de dat zij geheel ten gronde zou gaan. Aan het slot van zijn betoog stelde hij drie Vragen: 1- Moet de vlasteelt behouden blijven en wat kan er gedaan worden voor de bewerkers van het vlas? 2. Is men bereid in het kader van de Europese markt' iets te doen om de Rus sische invoer te beperken? 3. Zou het van belang zijn in navol ging van het buitenland een stof te ver vaardigen, waarin. 40 propent vlas en 60 procent nylon- is verwerkt De voorz.'van de K. van K., ir. C. A. L- Horstmann, stelde voor de precaire toestand van de vlasindustrie met het Ministerie van Economische Zaken te bespreken. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging van de Kieswet aan genomen. Hierdoor wordt voorkomen, dat de gemeenteraadsverkiezingen in de zomermaanden zullen vallen. De kandidaatstelling voor de Provinciale Staten zal geschieden op de tweede dinsdag van februari, in dit geval 11 februari. De verkiezingen worden ge houden op woensdag 26 maart. De kandidaatstelling voor de ge meenteraden zal geschieden op de derde Öinsdag van april, in dit geval 15 april. De verkiezingen voor de gemeenteraden worden gehouden op woensdag 28 mei. Het 24e examen voor het Middenstands diploma Algemene Handelskennis wordt voor wat het schriftelijk gedeelte be treft, afgenomen op donderdag 29 mei 1958, en voor wat het mondelinge ge deelte aangaat in de periode van 21 juli t.m. 1 aug. 1958. De inschrijving sluit onherroepelijk 25 januari 1958. Inschrijvingsformulieren (met examenVoorwaarden, -eisen en extract-reglement) gratis verkrijgbaar bij Bureau Stichting Middenstandsexa men, L. V. Meerdervoort 96a, Den Haag, of bij een der volgende organisaties te Den Haag; Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs, Jan van Nassaustraat 7; Instituut voor Middenstandsontwik keling, Zwarteweg 22 en Centrale voor Chr. Handelsonderwijs, De Ruyterstraat 74. Inschrijvingsformulieren dienen uit sluitend per briefkaart te worden aange vraagd. Vergadering van de raad der gemeente St. Philipsiand op 39 november 7 uur. De voorz. opende de voltallige verga dering op de gebruikelijke wijze. De no tulen werden onveranderd vastgesteld. De voorz. deelde de raad mede, dat de oprit Oostdijk 1.1. in gebruik is geno men. Het blijkt dat deze bestrating zeer goed door de gemeente werkmensen is uitgevoerd, zo tussen het andere werk door, spr. was zeer tevreden hierover. De voorz. deelde verder mede dat b en w een bord moesten plaatsen bij de begraafplaats tegen het neerwerpen van huis en tuinvuil. Spr. vond dit betreu renswaardig en bejammerde dat er zo weinig eerbied is voor onze dierbare af gestorvenen. Er zal hiertegen door de politie streng worden opgetreden. Volgde enige terugontvangen goedge keurde raadsbesluiten w.o. goedkeuring elektrificatie van de P. H. Polder. De kerkeraad der Ned. Herv. kerk vraagt wederom subside Voor de lees bibliotheek; men bezit 700 boeken; op voorstel van b en w wordt wederom 10 cent per boek verleend. De heren Vaders, L. Abrahamse en A. Clarisse delen de raad mede, dat zij hun herbe noeming voor de woonruimte advies commissie, aanvaarden. Dhr. J. C Moerland vraagt de aan koop van de bouwgrond aan de Wil helminastraat te anuleren, zulks omdat hij een woning heeft gekocht, terwijl Th. A. Boudeling de raad verzocht deze bouwgrond voor de zelfde prijs aan hem te verkopen voor het bouwen van een woning. Aan beide verzoeken wordt voldaan. Verzoek van de stichting maatschappelijke zorg i(gezins verzor ging) uitgaande van de Geref. Kerk. In die gezinnen is een sociale werkster werl^aam geweest; zij vragen daarvoor de gebruikelijke subsidie, totaal 176.96. 'Op voorstel van b en w wordt deze ge vraagde subsidie verleend. Ingekomen schrijven van J. Labruyére en anderen, allen bewoners van de oostzijde Oostdijk om bestrating van het weggedeelte voor hun woning, om reden dit .onverhard is en in slechte staat verkeert, zo dat het niet moge lijk is voor zakenmensen e.d, de bewo ners de bezoeken, zo ook indien iemand ziek is en vervoerd moet worden enz. De voorz. zei dat dit de aandacht heeft van b en w doch dat gewacht is op de verzwaring van de zeedijk aan de haven. Dit gedeelte wordt bestraat met klinkers, terwijl met het uitkomen en de materialen het bedoelde gedeelte bestraat wordt; aangezien dit te lang duurt zijn de klinkers voor de haven- dijk aangekocht, zo dat dan beide ob jecten van één wegdek zullen worden voorzien. Dhr. Stormezand: Kan er intussen iets aan gedaan worden? De voorz.: Weinig, doch de bedoeling is de slechtste plaatsen op te vullen. Daarmee ging de gehele "raad akkoord. Schrijven van de Gem. Sociale Zorg meldende dat dhr. J. Verwfls aftredend is. Zij stellen op de aanbeveling de he ren J. Verwijs en A. P. Nelisse. Na stemming blijkt dat Verwijs 6 en A. P. Nelisse een stem had verworven. J. Verwijs aanvaardde deze herbenoeming. Volgt voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1954. De ontvangsten van de gewone dienst zijn 480.716,64 de uitgaven gew, dienst 498.599.29 na delig slot 17.882,65. De kapitaaldienst ontvangt 1.552.198.52 de uitgaven kap. dienst 1.987.440.99; nadehg slot van 435.242.47. Voorlopige vaststeUing gem. rekening 1955. De ontvangsten van de gewone dienst 491664.08 de uitgaven van de gewone dienst 485642.63 Batig saldo op de gew. dienst 6021.45 Ontvangsten kap. dienst 1562892.05 Uitg. van de kap. dienst 1978770.99 Nadelig slot 415878.94 De voorz.: Deze rekeningen zijn door het verificatiebureau onderzocht en in orde bevonden, waar nog tp volgt on derzoek, door de Prov. dienst. Dan wor den deze rekeningen nog nagézien door een commissie uit de raad. De heren Bolier en Goudswaard worden met die taak belast, waarna de rekeningen met algemene stemmen voorlopig worden vastgesteld. Volgde nog een kleine wij ziging van de begroting 1957. B en w boden de raad de begroting 1958 aan, die in de volgende vergade ring zal worden behandeld en vastge- De Nederlandse Federatie van Vlas sersverenigingen heeft in Oudenbosch een besloten ledenvergadering gehouden en het belangrijkste besluit dat werd genomen is wel, dat het vlas centraal zal worden ingenomen. Men hoopt hier mee een einde te maken aan het te grote aanbod, waardoor in crisisomstandighe den de'marktprijs volledig „vernield" wordt. Men poogt dug een einde te maken aan de monopolistische positie van de vlas- handel. Op de vergadering werd van de zijde van de handel niet gereageerd en het is dus zo, dat de vlassers ten op zichte van de handel nog in het onzekere verkeren. Een en ander is het gevolg van de cri sis ontstaan door de Russische dump- pingspolitiek. Het centraal innemen van het vlas maakt standaardisatie noodzakelijk aan de hand waarvan men de aangevoerde partijen vlas zal kunnen schatten en waarop dan eventueel kredieten kunnen worden verstrekt. Deze standaardisatie zal nu worden voorbereid. Er zal ook een centraal magazijn moeten komen met een aantal deskundige personeels leden, die de keuringen moeten verrich ten. Deze voorbereiding zal zeker en kele maanden in beslag nemen. steld. De gemeente rekening 1956 werd de raad eveneens aangeboden. De reke ning courant welke voor 1958 ver nieuwd moet worden met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten zal lopen over 100.000.dit ontmoette na enige be spreking geen bezwaar. Schrijven van het Prov. Bestuur dat er een nieuw toesluit aangaande de huur verhoging moet worden genomen; het betreft de woningen van de Rijkspolitie te A. J. Polder, welker huur thans bedraagt 461.50 en die van dr. Men ger op 779.25 huur per jaar, aan welk verzoek de raad voldeed. Voorstel b en w om een aanvulling van het uitbrei dingsplan te maken wat volgens Ged. Staten noodzakelijk is. Dit betreft de be graafplaats in de kom der gemeente aldus de voorz. waaraan door de raad werd voldaan. De rekening over het dienstjaar van de gem. instelling Soc. Zorg wordt vast gesteld op ontvang en uitgaaf dienst jaar 1956 op 4663.03. De begroting van dezelfde dienst over hej; dienstjaar 1958 op uitgaaf 9.852.50. Schrijven van de Stichting werkplaats Sch. en Duiveland om de gemeenschap pelijke regeling vast te stellen, wat op voorstel van b en w ook plaats vond. De opzichter Centr. Dienst heeft in opdracht van h en w een raming ge maakt voor het betegelen van een pad rondom de kleuterschool. Hiervoor dien de deze 2 plannen in; na bespreking door alle raadsleden werd plan 2 uitge voerd, waarvan de kosten bedragen 432.—. Voor het opbergen van het B.B. mate riaal in A. J. Polder had de voornoem de opzichter een plaats gezocht en ge vonden in de schuur van M. Nelisse voor 1.per week. Eerst zou deze verbouwd moeten worden, althans een gedeelte afscheiden en een deur maken, op kosten der gemeente, wat plm. 350 zal moeten bedragen. De voorz. besloot over dit geval, en over andere zaken in besloten zitting- te gaan. Na opening deelde de voorz. mede dat voor die bergplaats een andere oplossing moet gevonden worden en wel achter het dorpshuis het welk de gem. opzichter met dhr. Bolier zal onderzoeken. Rondvraag Dhr. Stormezand had een aantal vra gen schriftelijk ingediend, welke de ton gen geruimen tijd losmaakte. Zijn eer ste vraag betrof de bestrating oostzijde Oostdijk, waartoe eigenlijk reeds gerui men tijd was besloten en thans afgehan deld. Stormezand's bezwaren liepen vooral over het gchilderen en ander werk ,wat op toerbeurt door de vak mensen gedaan wordt. Dit wijkt af van een oud raadsbesluit, dat luidt, indien de karwei meer bedraagt dan 300. dit zal worden aanbesteed. Onderhands aanbesteden is soms goedkoper. Dhr. Quist: Dan heeft de een alles en een ander niets! wat alle raadsleden be aamden. De voorz, gaf een overzicht van het schilderwerk en door wie het gedaan is, o.a. de noodwoningen; de woning der rijkspolitie; woning van dr. Menger, het gemeentehuis enz., het welk aan de heer de Kok was opgedragen om te schilde ren, doch deze had zeker geen interesse althans hij heeft niets van zich laten horen, 300.aldus de voorz. is thans zeer weinig, daar krijg je weinig meer voor gedaan; spr. stelde voor dit be drag te verhogen tot lOOO.waar te gen niemand bezwaar had. De voorz.: De ambachtsman geeft prijs op, doch de gem. opzichter maakt een begroting van het werk. Dhr. Stormezand had vernomen dat het speelterrein nog geen eigendom gemeente is, dUs nog geen akte is ge passeerd. B en w hebben dit laten egali seren wie doet dat nu op iemands an ders terrein? Nu heeft het waterschap met die dijkverzwaring het weer in ge bruik genomen, maken die het weer in orde vroeg spr. De voorz.: Dat egaliseren was een raadsbesluit, ook hebben wg dat terrein gekocht, doch om meer dan een reden is die akte nog niet gepasseerd. Alles is gebeurd in overleg met het waterschap. Weth. Mol: De wegen ter weerszijden van de Oostdijk zijn ook nog niet van de gemeente, toch maken wij ze in orde zei spr. tot de heer Stormezand, omdat het waterschap er totaal geen belang bij heeft. Nadat door de raad hierover nog wat gediscussieerd werd waaruit bleek dat de raad van het egaliseren e.d. op de hoogte was sloot de voorz. de vergade ring. Van de uitgeverij Jan Haan N.V. te Groningen hebben wij de nieuwe kerst uitgaven met catalogus ontvangen. Er is weer „elck wat wils'' zoals elk jaar en er is weer ernstig gestreefd on danks stijgende exploitatiekosten voor ieder kind een prima uitgevoerd ooek met verantwoorde inhoud op de markt te brengen. De catalogus biedt een rijke verscheidenheid. Zowel voor de „smalle beurs'' als voor hen die iets meer kunnen betalen is êr volop keus! We geven) hier een korte beschrijving van enkele nieuwe uitgaven. „Hoe Joop een vrienidje kreeg" door E, M. Panvis-den Hartog voor jongens en meisjes van 6i8 jaar 30 cent; „Het varkentje" door Joh. v. Elzen voor jon gens en meisjes van 7 jaar en ouder. Tweede druk. Een verhaal uit boeren gezin met echte godsvrucht. 50 cent. ,Naanie toflgt een tuintje" en) „Nannie gaat verhuizen" door Joh. Hidding. Twee kostelijke boekjes die op elkEiar volgen voor j. en m. van 6—7 jaar. Een prachtvertelling voor de kleineren, zo- alg Hidding dat maar alleen kan. Prijs 60 cent. „Julia en het toversteentje" door G. H. van Maren. Voor j. en m. van 610 jaar Ben verhaal uit Nieuw-Guinea, het land van de Papoea's waar kennis wordt ge maakt met de vrees voor de geesten en met een jaloerse „medicgnman". Een boek vol spanningen en avonturen. Prijs 65 cent „Kiekje krggt een sikje" door J. W. Ooms voor j. en m. van 610 jaar. Het loopt hierover een geitje, w^ar de bekende auteur Oomg eea prettige ver telling om heen i weeft. Een les van zelfverloochening komt er in voor. Zeer aanbevolen. Derde druk "prijs 65 cent. „Jongens bij de PlasHoeve" van G- van Heerde beleefde ook reeds de derde druk Bewijs dat deze vertelling waar drie jon gens allerlei avonturen op een boerderij beleven, er als koek ingaat! „Zwarte havlks grote jachtbuit" door S. M. V. d. Galiën. Dit is voor wat grotere jongens van 10 jaar eni ouder. Zelf heb ben we het met veel genoegen gelezen. Wie kan er beter Indianen-verhalen schrijven dan v. d. Galiën? Denjk maar aan de Eenzame Wolf serie! Bob wordt hier dikke vrienden met Zwarte Havik en andere Pawnees-jongens. Er worden spannende avonturen in beleeft de jon gens zullen het boek verslinden. Fraai gebonden, 1.40. „Berniüf de zoon van Baarling" door G. van Heerde. Ook voor jongens vanaf 10 jaar. Een echt historisch jeugdboek, daar steekt men wat uit op uit de oude historie van ons land. Het voert ons te rug naar de tijd der Noormanneni en de plundering van Dorestad (Wijk bij Duurstede) Een mooi boek, dat we zeer aanbevelen. Geb. 1.75. „Vacantie in Oostdorp" door Annie Sanders voor j. en m. van 9 jaar en ouder. Deze schrijfster begint naam te maken ook op gebied van kindervertel lingen. Er wordt door kampeerders heel wat meegemaakt in een vreemd dorp, We lezien van jongenjs die geniepig zijn en hoe moeilijk vergeven is. Eén verhaal met echt Christelijke inslag. Geb. 1.25 „Het houten kistje" door J. Goedhart voor j. en m. van 9 jaar 6n ouder. Hel beleeft de vierde druk al, dat zegt ge noeg! We hebben dit boek al meer be sproken,, dat we om zijn goede moraal en echt Christelijke sfeer opnieuw warm aanbevelen. Prijs 1.10. „Het Vossebosje" door J. W. de Vries voor j. en. m. van 10 j en ouder. Hans, die hulst gaat halen voor z'n moeder in het Vossebosje komt (totaal onschul dig) onder verdenking. Hij luistert een gesprek tussen inbrekers af vertelt het geval aan de heer van Huis Oudenivelde wordt niet gelooft, opgesloten, maar weet tenslotte de dader aan te wijzen en zodoende zelfs een vriendje van de heer Oudenvelde. Een spannend boek, dat aan het slot het Kerstevangelie brengt. Prijs 1.50 gebonden. Wij bevelen de hierboven genoemde jeugdboeken alle warm aan. Ze zijn stuk voor stuk fraai uitgevoerd en prachtig geïllustreerd. De uitgeverij Calienbach N.V. te Nij- kerk heeft sinds jaar en dag een groot fonds van allerlei jeugd- en kerstboeken We ontvingen een fraai uitgevoerde ca talogus, waarin ongeveer 150 titels van boeken voor jongens en meisjes in alle leeftijden voorkomen zodat er keug ge noeg valt te maken! Dit jaar zijn er wat de kinderboeken betreft alleen al 52 nieuwe uitgaven en herdrukken, ver schenen. Dat zegt dus nogal wat. We ontvingen enkele van deze nieuwe uit gaven, waarvan we hieronder een korte beschrijving gevenj. Deze boeken zien er stuk voor stuk feestelijk fris uit, de uitgeefster heeft niet alleen voor het uiterlijke goed verzorgd, maar ook au teurs gekozen dat de verhalen van een goede moraal en echt christelijke strek king zijn. „Llnekes tocht naar de zingende klok ken" 'door K. Norel. Meisjesboek van 69 jaar. Ineke klimt heel alleen de toren' op, om van dichtbij de klokken te beluisteren. Het kind valt van vermoei enis in slaap en het was een hele toer om haar te vinden. Wie Norels' boe ken kent begrijpt, dat we hier met een spannend verhaal te doen hebben. On gelooflijk dat het maar 45 cent kost. „Barenidje zit in angst" door Co van der Steen-Pijpers. Deze schrijfster heeft goed geteld nu al zeven boeken over Barendje geschreven en iedere keer moeten we zeggen: dit is toch wel het mooiste! We maken weer de dolste din gen me hem mee. Dit keer geeft hij zijn vaders' zondagse schoenen met de vod denman mee. Een echt, smakelijk' ver haal. Prijs gebonden 90 cent. „Hang èn Grietje op de Bljn" door K. Norel. Voor j. en m. van 8^12 jaar. Als Norel over varen vertelt, dan is hij op zijn best. Dit is niet alleen een span nend maar ook een leerzaam boek. De vele sprookjes van de Lorelei zijn er op "Originele wijze doorheen gevlochten. Hans en Grietje beleven ook nog een spannend avontuur dat dank zij een schrandere politiehond, goed afloopt. In alles ervaren zij de bewarende hand des Heeren. Prijs 1.10, fraai gebonden. „Tootje en Mieneke", (meisjesboek 7 9 jaar) door Marja Bartels. Omdat deze kinderen eenj goed rapport van school hebben mogen ze op een mooi dorp uit logeren. Ze beleven er heel wat; voor Tootje is de ontmoeting met een kunst schilder heel belangrijk. Een prachtboek dat fraai gebonden slechts 1 gulden kost. „Met Kerstmis thuis" door C. Th. Jön- gejan-de Groot. Jongens boek 8-11 jaar. Oom en tante uit Canada komen bij de ouders van Harm van Beek logeren. Zij willen Harm meenemen hij wil graag en zijn ouders hebben daarover verdriet. Uiteindelijk ziet de jongen in, toch maar liever bij vader en moeder te blijven. Kinderen horen bij him. ouders. Een echt Kerstverhaal. Prijs geb. 80 cent. „Panokko en de witte mensen" door Anne de Vries. Dit is dan het derde boek in de serie boeiende Indianenver halen van Anne de Vries. De bekende auteur, die het leven van de thans nog in het oerwoud van Suriname wonende Indianen uit ervaring kent laat hier zien hoe het Woord Gods nooit tever geefs wordt gezaaid. Panokko en zijn vrienden reizen mee naar het land waar de witte mensen wonen om meer te we ten van Hem, die zij „Hoofdman Jezus" noemen. Het boek is bestemd voor jon gens en meisjes van 10 jaar, maar ook ouderen zullen het met graagte lezen. Prijs in fleurige sierband 1.85. „Map doet ook mee" door Max de Lan- ge-Praamsma. Meisjesboek van 1215 jaar. Meisjes van de huishoudschool be sluiten om di^e dagen te gaan werken in verschillende gezinnen om geld bijeen te brengen voor hulp aan Hongarije. Map moet dp het laatste ogenblik met eens ander meisje ruilen; ze treft het slecht en kan maar weinig geld afdra gen. Ze begrijpt echter dat haar moei lijkheden onbeduidend zijn, t.o. wat de arme Hongaren moeten doormaken. Een wel zeer actueel boek. Prijs fraai ge bonden 1.35. „Roosje toch!" door Max de Lange- Praamsma. Meisjesboek van 912 jaar. Roosjes vader is koster van de kerk en heeft een ongeluk gehad. Hij ligt in het ziekenhuis. Roosje brengt uitnodigingen rond voor de kerstzangavond en vraagt mevrouw Ruijs, die nooit in de kerk komt aanwezig te willen zijn. Dit doet die mevrouw, maar ze moet haar plaats af staan aan de hoogmoedige rijke me vrouw Schiers. Roosje ergert zich en steekt haar tong uit. De dominee wordt er in betrokken en Roosje moet excuus vragen. Maar haar moeder is toch een beetje trots op Roosjes onbezonnen daad Prachtig verteld. Prijs geb. 1.20. „Het verbond der edelen" door W. Broos. Jongensboek van lO14 jaar. Zoals de titel luidt noemen de jongens hun club van zes. Er zit aan deze naam een aardige historie verbondeni. In de club worden heel wat avontureh beleefd. De jongens krijgen met stropers te doen voorkomen een brand, helpen een oude vrouw van haar belagers af enz. Een pracht boek met een uitstekende moraal Prijs 2.10 gebonden. Alle boeken zijn op prima papier ge drukt, met eenj heldere, gemakkelijke leesbare letter. Een bovendien rijk ge ïllustreerd. Voor zondagsscholen e.d. is er een zeer rijke keus. Aanbevolen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5