Pcinip^ bevrijde Iets over de winter (die er nog niet Expositie van foto-materiaal fotograaf Zandstra, Sommelsdijk INGEZONDEN Als koning winter nadert Nieuws uit ZeelaDci is) Thoolse problemen Ds. J. Spelt hield lezing over Zuid-Af rïka Kerkgeschiedenis van Den Bommel Brandweercommandanten vergaderden Bitter en zoet uit één bron? Tere huid? Bladz. 2 „BILANDBN-NIBUWS" Vrijdag 6 december 1957 Op 20 nov, j.l. werd in den Bommel de derde jaarvergadering gehouden van de Ver. van Brandweerkommandanten en Onderkommandanten. Na het ope ningswoord door de voorzitter, heette Burgemeester van der Harst de vereni ging hartelijk welkom in den Bommel. Hij herinnerde eraan, dat het in vroe ger dagen maar één stap was van de brandweer tot de brandewijn. Eïk korps stond op zichzelf, had vrij wel geen kontakt met anderen. Wij kunnen thans bij de 3e jaarvergadering al wel konstateren, dat het van tijd tot tijd bij elkaar komen en spreken over brandweer onderwerpen vruchtdragend geweest is. Wij bevinden ons in een ont wikkelingsperiode, waarin de brarid- Vi'eer ook door gezamenlijk oefenen sipe ciaal in de B.B.B organisatie, tot meer kontakt en op hoger peil komt. Hierbij zijn de examens voor brand wacht Ie en' 2e klasse ook zeer nuttig gebleken. Als men eenmaal bezig is met studie, is de volgende stap het ver diepen van de kennis ervan, minder zwaar. De spreker van deze avond was de heer J. J. C. la Fleur, welke 'op vlotte en overtuigende wijze sprak over: „On gevallen bij elektriciteit en brandweer. Hij zei o.m., dat de produkten die de brandweer, indien nodig, aflevert n.l. water, en de E.M.G.O. elektriciteit, aartsvijanden van elkaar zijn. Het rekonstrueren van de oorzaken van een brand is moeilijk en dikwijls wordt vermeld; vermoedelijk ontstaan door kortsluiting, terwijl soms later blijkt, dat de brand ontstaan is op een plaats in het gebouv/ waar geen elek triciteit aanwezig was. Bij de ouder wetse elektrische installaties, waar de draden nog met schuifbuizen omgeven waren, kan terplaatse van de overgan-' gen brand ontstaan, welke bij de te genwoordige schroefbuizen onmogelijk zijn. Ook door overbelasting van de in stallatie, het repareren van defekte stoppen, door verdeelstekkers, lamphou ders met stopkontakten kan brand ont staan. Na verschillende voorbeelden genoemd te hebben en verzocht te hebben om bij brand het elektrisch bedrijf te waar schuwen werden o.a. ook branden in de omgeving van aansluitkasten en bij 01 in transformatorstations besproken. Neon lichtinstallaties kunnen óók voor de brandweer gevaar opleveren. Na een uitgebreide diskussie wordt overgegaan naar het huishoudelijk ge deelte van de vergadering, waaruit o.a. bleek, dat de penningmeester de sub sidies nog slechts van 4 gemeenten ont vangen had, de sekretaris A. Scherpe- nisse met algemene stemmen werd her kozen, en besloten werd in januari februari 1958 een avond te houden in „Spee", waar alle brandweerlieden, evenals 2 jaar geleden voor zullen wor den uitgenodigd. De onderkommandant van den Bom mel besprak de waterwinplaatsen van die gemeente, welke in het dorp ruim voldoende bleken te halen, in tegen stelling tot de buurtschappen Zuidzij de en Kranendijk. Melissant blijkt echter volgens de vergadering aan de top te staan, v/at betreft het ontbreken van deze bij een brand beslist niet overbodige voorzie ningen. Na een zeer geanimeerde rondvraag wer dde vergadering te plm. 11 uur ge sloten. neus, keel,borst van vastzittend slijm (Van onze weerkundige medewerker) Het heeft er vorige week een ogen blik naar uitgezien, dat het met het weer dezelfde kant uit zou gaan als een jaar geleden in november, toen een groot aantal Ijsclubbestuurders overrompeld werd door een fel winter offensief uit het Oosten. Dit jaar liep het met een sisser af. Het bleef bij wat uitstralingskou en -4 graden was (op 3 meter hoogte) de laagste temperatuur. Lage temperaturen, en lichte vorst door nachtelijke uitstraling vormen meestal niet de inleiding tot een win ter van enige betekenis. Daarvoor is een ononderbroken transport van koude lucht uit Rusland nodig, onderhouden door een hogedrukgebied boven Scandinavië. Bij een dergelijke situatie vriest het in de regel niet alleen 's nachts, maar ook overdag. Toch moet uiteraard boven het Oosten reeds een depot van koude aan wezig zijn. In de maand november hebben we ge zien, dat een Oostenwind lang niet altijd koude lucht aanvoert. Ben paar weken geleden stroomde betrekkelijk zachte lucht uit het Middellandse Zeegebied, die met een grote omweg via de Balkan het vasteland had bereikt, ons land vanuit het Oosten binnen. De vroege winter van 1956 werd ook in het leven geroepen door een krachtig maximum boven de Noordse landen. Op 20 november zette het transport in, van af 21 november kon er reeds op landijs worden geschaatst, maar een pretje was dat bepaald niet bij de door merg en been dringende Oostenwind. Soms kunt U in de weeroverzichten ook horen spreken over koude uit Groen land. Hierover behoeven we ons niet al te druk te maken, omdat deze lucht, wan neer ze ons bereikt, veel van haar grim mige kenmerken heeft verloren. Daar voor zijn de Oceaan en de Noordzee ver antwoordelijk. Ze verwarmen de onder ste luchtlagen op het traject Groenland- Nederland zodanig, dat de temperatuur overdag bijna altijd enkele graden bo ven nul uitkomt. Des nachts kan het ech_ ter best enkele graden vriezen. Nu is -het ook weer niet zo„ dat uit de „Groen- Dat de amateurfotografie op Flakkee flink wat beoefenaars vindt en de fo tografie in het algemeen heel wat belangstelling geniet bleek dezer dagen in hotel Spee, waar de heer Zandstra een expositie van apparatuur en een fotohulpmiddelen organiseerde, waaraan verbonden een lezing met dia's in zwart-wit en kleuren waarvoor de medewerking was verkregen van de foto-afdeling van N.V. Philips. Tei'wijl Gevaert zorgde voor een zeer aange naam en opgewekt slot door het afstaan van eenl komische film. Aan het in richten van de expositie van fotomaterialen heeft fa. Zandstra zeer veel moeite en zorg besteed, maar het resultaat mocht dan ook gezien worden. Er waren smalfilmcamera's (8 mm) in vele prijsklassen en typen:, alsmede van diverse gerenommeerde merken met één en twee lenzen, al dan niet in revolverkop en allerlei accessoires, zoals hand- en driepootstatieven, filters, zoekers, titel- apparaten enz. Naast opneemcamera's waren er natuurlijk ook projectie-appa raten vanaf de eenvoudige, goedkope en zeer bruikbare Kodak Movie tot de meer kostbare en lichtsterkere. Op het gebied van fotocamera's was een nog grotere verscheidenheid aanv\re- zig; eenvoudige, goedkope boxjes, maar ook de dure wereldberoemde Leica (ty pe 3g), met diverse lenzen. Het aantal hulpmiddelen, dat terzake de fotografie momenteel aan de markt is, is ongeloof lijk uitgebreid; voor elke handeling, die men bij het opnemen, afdrukken of ver groten heeft te verrichten is er wel een apparaatje uitgevonden om gemakkelijk en sekuur te kunnen werken. Het be langrijkste eni interessantste was in deze expositie aanwezig; afdrukapparaatjes, dia-kijkers, draadontspanners zonnekap- pen, voorzetlenzen, stofkwastjes, (met blaasbalgje), statieven, balhoofden enz. enz. Vele begerige blikken zijn geworpen, op de twee vergrotingsapparaten in mo derne iiitvoering en met vele mogelijk heden voor feilloos vergroten. De kleu rendia en wat men daarvoor nodig heeft was in de expositie niet vergeten.; kleu renfilms, glaasjes ander afwerkmateri- aal en niet te vergeten projectoren waren in flink aantal en meerdere mo dellen en prijsklassen, aanwezig. Dat er in kleurenfotografie uitstekende resul taten te bereiken zijn taleek ons uit de foto's, die de vertegenwoordiger van Ge vaert ons toonde; schitterende positie ven op papier, die in handel en industrie gretig gebruikt worden. Opvallend was de enorme hoeveelhed reclamemateriaal, die fa. Zandstra voor deze avond ter beschilcking had gekre gen. Op iedere stoel lagen twee exem plaren van het Ned. fotG(blad Focus" terwijl het aantal folders, brochures enz. van allerlei fabrieken en ovoi' allerlei camera's en accessoires niet na te gaan was. Daar is ijverig in gegrasduind door de bezoekers, die in de pauze vol- lop gelegenheid kregen zich te oriënte- nen. Het eerste deel van de avond v/erd ge- ."vuld door de heer de Haan van Philips met een vlotte causerie over het ge bruik van flitslampjes. Een groot aan- al dia's werd daarbij op het witte doek geworpen enl na korte, technische uit zetting over het flitslampje, zijn hoeda nigheid en mogelijkheden, werd ,aan de hand van vele voorbeelden aangetoond, dat men heus geen dure .camera behoeft te bezitten om ook binnenshuis en in de winter gezellige tafereeltjes uit gezin en vriendenkring vast te leggen, zoals het flitslampje ook goede diensten kan bewijzenj als aanvullende verlichting, of wel: om schaduwen op te lichten. Het was een boeiende lezing, interessant mede vanwege diverse fraaie en exclu sieve kleurenfoto's. Fa. Zandstra mag op een zeer ge slaagde avond terug zien, even&ls de be zoekers, die er beslist flink wat nieuwe kennis hebben opgestoken. land-situtie" nooit een pittiger winter- tje kan groeien, In de afgelopen jaren hebben we wel eens zo'n ontwikkeling' meegemaakt, wanneer de aanvoer uit het noorden zo stormachtig plaats vond, dat de zee geen tijd kreeg om de lucht voldoende aan te warmen. Wanneer zich daarbij boven de Britse eilanden bovendien een flink sneeuwdek vormde, waarboven de lucht later tijdens afgezwakte wind en heldere lucht tot beneden -10°C. afkoelde, kon het gebeuren dat een Westenwind boven Engeland „bereide" vorstlucht in Ne derland importeerde. Toch blijft een dergelijk ,,kunstv/in- tertje" min of meer kwetsbaar, zoals stralingsvorst in het algemeen over be trekkelijk weinig afweermiddelen be schikt tegen depressies, althans in Al bion en ons aan de Noordzee liggend landje. (Nadruk verboden) -0~ IV. Onze bijzondere Thoolse medewerker schrijft ons: Kon, zoals we in ons vorig artikel zagen de Z.L.M, niettegenstaande het krachtig optreden van de linkse raads- minderheid haar doel een Christelijke Huishoudschool te St. Annaland te ves tigen niet bereiken, daarmee heeft ze haar pogen om een tweede huishoud school, ditmaal dan een Christelijke, in onderscheiding dan van de neutrale te Tholen, op het eiland in het leven te roepen niet opgegeven. Lukte het te St. Annaland niet van wege de rechtse raadsmeerderheid er waren nog wel andere mogelijkheden en perspectieven om tot de stichting van een Christelijke school door de Z.L.M, te komen. Heeft niet de gemeente Sint- Maartensdijk een linkse raadsmeerder heid? Daar lagen de kansen zeker gun stiger in de beoordeling van het zon derlinge feit, dat een neutrale organi satie poogt een Christelijke school in het leven te roepen. Met grote voortva rendheid heeft de Z.L.M, te Sint-Maar tensdijk een aanvrage ingediend voor vestiging van een Christelijke landbouw huishoudschool. Het bestuur van de af deling van de Z.L.M, had goed gezien,. Vi/at haar te St. Annaland niet gelukte verkreeg ze te St. Maartensdijk zonder slag of stoot, daar de Raad met algeme ne stemmen de „nodigverklaring" ver leende. En zo zit het eiland Tholen met het probleem, dat twee Chr. huishoudscho len worden gevraagd, één te St. Anna land door een daartoe aangewezen or ganisatie en een te Sint-Maartensdijk, waar zo de uitvoering een feit wordt het merkwaardige verschijnsel wordt vertoond, dat een neutrale organisatie een Chr. School in het leven roept. We willen het niet verhelen, dat deze gang van zaken op ons een onsmakelijke in druk maakt. Te Tholen maakte ze ge bruik van haar recht een neutrale school te vestigen. Waarom daar dan geen Chr. school gevestigd? Nauwelijks heeft de Z.L.M, er dé lucht van gekregen, dat de C.B.T.B. te St. Annaland pogin gen in het werk stelt om tot éen Chr. huishoudschool te komen of ze gaat ijveren voor een Chr. School. Ja haar ijver wordt zo groot dat in zeer korte tijd nadat de Raad van Sint Annaland zich voor een Chr. huish. school heeft uitgesproken een aanvrage wordt inge diend, te St. Annaland ook voor een Chr. Huishoudschool. We zien daarin een stukje schoolstrijd van een onverkwikkelijk soort. We mer ken daarin op de oude liberale geestes richting, die uitmaken zal welk soort on derwijs gegeven zal worden. In de krin gen van de Z.L.M, is de liberale rich ting ruim vertegenwoordigd en maat gevend voor het beleid. Niet ontkend kan worden, dat ook Christenen van deze organisatie deel uitmaken, maar dat neemt niet weg, dat het liberale ele ment er sterk in vertegenwoordigd is en er de koers aangeeft. Een koers, die in het onderhavige geval herinnert aan het onverdraagzam.e liberalisme van de vorige eeuw en dat tegenstelling is van Christelijk onderwijs. De Z.L.M, kan men toch moeilijk als het aangewezen bestuur waarderen om Chr. scholen te stichten. Vele van haar leiders op het eiland zijn heus geen voor standers van Chr. onderwijs. Dat is in het verleden wel gebleken. En waar men geen voorstander van Chr. onderwijs is, daar wekt het toch wel verwonde ring op, dat meer ijvert voor'Chr. Huis houdscholen. Waar de Z.L.M, een algemene orga nisatie wenst te zijn, dus toegankelijlc voor Christenen en niet-Christenen, daar ligt het allerminst op haar weg om te trachten Christelijke Huishoud scholen te gaan stichten vooral niet als het er, om gaat om daar door Chr. or ganisaties de v\reg te versperren om tot opening van een Chr. school te komen, Hoe zal ook de Z.L.M, als een huis dat in zich zelf verdeeld is, immers voor- en tegenstanders van het Chr. onderwijs in zich bergende een Christelijke Land- bouwhuishoudschool kunnen beheren? We zijn er van overtuigd, dat het bij de Z.L.M, er om te doen is haar overheer sende positie op Tholen te behouden en dat ze om de C.B.T.B., de Christelijke organisatie, de voet dwars te zetten er zelfs toe overgaat om in strijd met haar aard en beginsel Chr. scholen te stich ten. We kunnen dit niet anders doen dan een verderfelijke tactiek noemen en spreken de hoop uit, dat het aan de C.B.T.B. mag gelukken een Chr. Land- bouwhuishoudschool te stichten, omdat er dan meer waarborgen zijn dat er werkelijk een Chr. school tot stand zal komen gaat het van de Z.L.M, uit, dan kan dat vertrouwen er niet zijn omdat deze organisatie een neutraal karakter heeft. ----------o---------- PLAATST UW FAMILEE-BEEICHTEN IN EILANDEN-NIEUWS onze bijzondere Thoolse medewerker schrijft ons: Bitter enzoet, ja dat kan tegen woordig uit dezelfde bron. Daar is de Z.L.M. Een organisatie, die er zich op beroemt neutraal te zijn. In wier gelede ren plaats gevonden moet kunnen wor den voor belijders en niet-belijders van de Christelijke godsdienst. Een organi satie, die er wel voor waakt zich Chris telijk te noemen en zich op positief Chr. standpunt te plaatsen, want dan zou ze geen tehuis kunnen bieden aan hen, die niet van Christelijke belijdenis zijn. Een positie innemend, dat men om der wil le van hen, die zich niet achter de Chris telijke beginselen scharen zich neutraal uitleeft. Wat is neutraal Neutraal is iets on bestaanbaars. Neutraal is een onding. Neutraliteit loopt altijd uit op anti- Christelijk De mens is niet neutraal Men kan verwachten dat de neutrale Z.L.M, neutrale huishoudscholen sticht. Dat is geheel in haar lijn en de volledige con sequentie van haar besta,an. Maar dat diezelfde neutrale organisatie Christelij ke huishoudscholen sticht, zie dat is een inconsequentie. Dat is strikt genomen 'n innerlijke tegenstelling waarop het woord der Heilige Schrift van toepassing is: „Welt ook een fontein uit een zelfde ader het zoet en het bitter?" En de ge meenteraden die nemen het. Eigenaar dig. Een front wordt gevormd van links en rechts om zich uit te spreken voor een Christelijke Huishoudschool, te stichten door een neutrale organisatie. Van Liberaal tot Socialist aan de ene zijde, van S.G.P. en A.R. aan de andere zijde. Ben eenheidsfront voor een inner lijk tegenstrijdige zaak. Behoudens twee A,R. geineenteraadsleden uit de gemeen teraad van Poortvliet. En Stavenisse en Poortvliet en Sint Maartensdijk? lOp al die plaatsen gaan rechtse raadsleden in vereniging met socialist en liberaal om een Christelijke Huishoudschool te krij gen uit de hand van een neutrale vere niging die te Tholen als gevolg van haar beginsel een neutrale Huishoudschool stichtte. Met recht bitter enzoet uit dezelfde ader. Het onmogelijke mo gelijk geworden. l Babyderm-zeep PAS OP DE DIEREN 1. Bij het invallen van vorst denke men er aan de dieren zo veel mogelijk op stal te zettenl. Schapen kunnen beter buiten blijven maar dan moet er wel ge zorgd worden voor drinkwater en bij- voedering. 2. Het verdient aanbeveling om koeien die nog buiten zijn van een dekkleed te voorzien,. Bijvoedering en drinkwater moeten worden verstrekt. De dieren moeten ook een beschuttende plek kun nen vinden (schuur of onderdak) 3. Het hakkeni van bijten is voor de vo gels dringend noodzakelijk. Ze hebben soms meer behoefte aan water dan aan voedsel. Evenwel dat laatste is ook be langrijk. i. Werp geen voedsel voor de vogels op de grond. Ze worden anders zo gemak kelijk een prooi voor de katten. Een voedertafeltje kan gemakkelijk worden geplaatst door een paaltje van 1.75 m. in de grond te zetten en een plankje er op met een richeltje er om heen. Rotte appelen en klokhuizeni van appelen en peren zijn vitamine voor de vogels. Geef de vogels ook gelegenheid om vet tot zich te nemen, b.v. door de z.g.n. „vetboUen", een klompje schapenvet met wat vogelzaad er doorheen! verr mengd. Ook een halve kokosnoot aan een draadje opgehangen, zal dankbaar worden geaccepteerd. 5. Watervogels kan men ook dienen met fijngesneden groenvoer (b.v. boeren kool). Wij denken aan de meerkoeten. 6. Bij gladde wegen zet uw paarden scherp. ST. ANNALAKD Na daartoe ingeleid te zijn door de plaatselijke predikant ds P. Westland, hield ds J. Spelt Ned. Herv. predt. te Dinteloord vrijdagavond een interessan te causerie over zijn bevindingen, opge daan tijdens zijn reis naar Zuid Afrika, in het catechisatielokadl der Ned. Herv. kerk. In een boeiende toespraak schet ste spr. 't ontstaan van de boerenneder- zetting in genoemd werelddeel. Het was oorspronkelijk de bedoeling van Jan van Riebeek, om bij de Kaap een verfrissingscentrum te bouwen, waar echter niets van terecht kwam, maar waar toch een nederzetting van boereru gesticht werd. De natuur van Zuid-Afrika is ongelooflijk mooi. De mensen leven „buiten", gezien het tro pisch klimaat. Zuid Afrika is een bij uit stek protestants land, waar de traditie groot is, maar waar men zich nog houdt aan de drie formulieren van Enigheid. Uivoerig behandelde ds Spelt het ker kelijk leven!. Er zijn daar drie kerken, n.l. de Nederduits in de Oranje Vrij staat, Hervormde kerk, die veel over eenstemming vertoont naet de Ned. Herv. kerk in ons land, de Ned. Geref. kerk, met name in de Kaapprovincie, die gelijkt op de Geref. kerken in Ne derland en de Geref. kerk, die een schepping is van Paul Kruger. De ge meenten in dit gebied zijn meestal van Geref. signatuur. De predikanten heb ben er eeni zeer uitgestrekt arbeidsveld. Over het algemeen zijn de Zuid Afrika- ners geen, trouwe kerkgangers, terwijl ge ook niet houden van leergeschillen. Wel houdt men er huisgodsdienstoefe- ningeni. Er wordt zeer streng gelet op de vormen. De avondmaalsdiensten wor den echter wel trouw bezocht. Vervolgens behandelde ds Spelt nog de apartheidspolitiek. Er wonen zo'n 11 miljoen kleurlingen tegenl 3 miljoen blanken. Het rassenprobleem is hier echter ook nog niet opgelost. Er leeft bij deze bevolking een sterke drang naar de onafhankelijkheid. Men wil nu eenmaal vrij zijn. De bekende boerenh oorlog van 18991902 zit deze mensen nog zeer goed in het geheugen. Van daar dat men niet Engels gezind is. Ook is men er bang voor het commu nisme. Tot voor kort waren er twee vlaggeni en twee volksliederen, n.l. een Engelse en een Zuid Afrikaanse. Beide Engelse zijn afgeschaft. Na een korte pauze bestond er gele genheid om aan ds Spelt vragen te stel len, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Bij de beantwoording hiervan sclietste spreker nog het een eni ander over het onderwijs, over de organisatie van de boeren, over de emancipatie van dè vrouw en over de maatschappelijke- en sociale toestanden in dat land. Ds Spelt eindigde zijn boeiende toe spraak met het citeren van twee cou pletten van het Zuid Afrikaanse volks lied. Na door ds Westland hartelijk te zijn dank gezegd voor zijn prachtige causerie, eindigde ds Spelt met dankge bed. (42.) DE FEANSE tijd (1795-1813) Inleiding Tot recht begrip van hetgeen hier in deze jaren is voorgevallen, dient te wor den bedacht, dat in 1789 de Franse Re volutie is uitgebroken. De omkering vras zo volkomen, dat de fanatisten meenden het Franse heil overal te moeten aan brengen. In ons vaderland werd het volk in twee groepen verdeeld. De prinsgezmden namen het op voor het oude regiem, de patriotten kozen partij voor de Fransen, die in 1793 ons land bnnenrukten. De vo rige maal hebben wij gezien, dat de pre dikant vrijgesteld werd van veiantvv'oor- delijkheid ten aanzien van de geldkisten in zijn huis. Maar in bovengenoemd jaar moesten de Fransen wijken. Zij kv.^ameri echter in 1794 terug en werden door de patriotten geestdriftig als bevrijders ont vangen. Op 18 januari 1795 verliet de Prins ons land en met de val van het 'Oranjehuis viel meteen de oude Repu bliek. De Nederlandse Unie van provin ciën zakte ineen, niet zozeer door Franse wapenen als wel door eigen innerlijk be derf en verraad. Historische rechten werden verouderd verklaard en men verkondigde de stel ling, dat er onder de mensen geen onder scheid mocht bestaan, hetwelk uitkwam in de leuze: Vrijheid, gelijkheid en broe derschap. Deze drie woorden staan boven alle brieven en officiële stukken. Zo ontstonden dan met de komst der Fransen in 1795 absoluut nieuwe toestan den in Kerk en Staat. Alles werd door tastend gewijzigd, hetgeen ons nader zal blijken. Zelfs veranderde men de kalen der en jaartelling en noemde het jaar 1795 het jaar I van de Bataafse vrijheid. Wie hier tegen in ging werd afgezet, verbannen of gedood. In 1795 kwam al les op losse schroeven te staan en uit vrees voor straf werden velen Fransge- zind. Zo ook de kerkeraad van Den Bommel, maar de predikant niet. Er wa ren natuurlijk kerkeraadsleden die zich zo hielden uit vrees voor verlies der goe deren. Maar de principiële houding van de predikant zou grote moeite veroorza ken, welke reedg aanving na zijn sterk gekleurde Oranje-prediking, gehouden in de critiekste tijd, waardoor de regering ingreep en hem reeds op 19 juni 1795 schorste. Eenmaal uitgerangeerd zijnde, bleef hem niets anders over dan maar kalm afwachten, wat er verder over hem zou worden beslist. Dergelijke predikan ten waren nergens beroepbaar, waarte gen reeds in 1791 openlijk gewaarschuwd was door de Z. Hollandse Synode. Wiijj men toch een Oranjeklant beroepen, rijj diende men zich te wenden tot de Ge, committeerde Raden te Hoorn en Dej Haag. Ta hoofdzaak ging het op ons clorn in deze tijd om drie zaken: 1. Schorsing en verwijdering van Ds A. de Vooght. 2. Maatregelen tot instandhouding van de Hervormde godsdienst in het algemeen en de gemeente van Den Bommel in het bijzonder, S. De strijd met de Roomsen over (jj kerkelijke goederen. Schorsing en verwijdering van Ds. A. de Vooght. Deze niet alledaagse kv/estie is uitvoe. rig in het notulen-boek beschreven. Wat heeft mijn oude gemeente toch een mooi archief. Weest er zuinig op en zorg voor goede bev/aring. Maar nu ter zake. Om de lezer nu midden in deze on verkwikkelijke zaak te plaatsen, deler, wij al vast mede, dat de predikant in 1795 is geschorst, in 1801 is verwijdert uit de classis en tenslotte uit de pastorij is gezet. Daarna ging de kerkeraad over tot beroeping. Deze keuze viel op Ds, Wuyster, die een niet ondertekende Ijrief ontving van een Bommelaar, vriend vas Ds. de Vooght en vijand van de Icerke- raad. De inhoud komt in grote trcklien hierop neer: Er wordt gewaarschuv/d voor Den Bommel wegens de smartelijke ervarin gen, die de predikant daar gehad lieeft door de onrechtvaardige bejegening liem aangedaan. Hij is door toedoen van de schoolmeester A. van Weel op cnwet. tige wijze geschorst, en dat wel door een ccmm.issie die daartoe niet gekwalifi eeerd v/as, doch alleen bevoegd v/as ver- anderingen aan te brengen in de burger lijke regering. De schorsing duurde nst zo lang als de voorlopige vertegenwoor- digers°van het Volk van I-ïoUand zulks goed of kwaad achtten. De kerkeraad heeft hem in zijn lijden niet ondersteund, ja erger, deze heeft herh bj,] de classis aangeklaagd en de ringpredikantcn heb ben zijn tractement verdeeld. Toen er anmestie (algemene schuldvergif f sais over het gehele vaderland afgekondigd) kwam op 15 decem.ber 1798 en 25 niaa;t 1801, meende Ds. de Vooght hieronder niet begrepen te zijn, daar hij zich taget 's Lands wetten nooit heeft verzet. Toen hij verzocht werd zijn dienst te hervat ten, eiste hij zijn tractement op, doch dat geld was verdeeld. Zo bleef de zaak Iran- gen. En dat was een groot nadeel voor de gemeente. De Paas-classis van 1801 beschuldigde hem van verlaten van zijn dienst en heeft hem verwijderd per 23 juni 1801, v/aarbij de gemeente vacant werd verklaard, terwijl Ds. de Vooght eiste in ere hersteld te worden door de genen die hem«geschorst hadden. Dit on mogelijk zijnde, is hem de pastorie op gezegd tegen 1 en uiterlijk 15 september 1801. Ziehier het gevoelen van een buiten staander, inwoner van Den Bommel die alles van nabij beschouwd heeft, veel m.et de predikant heeft omgegaan en dus meende ter zake kundig en tot oordelen bevoegd te zijn. Wij zullen echter eerst ook het oordeel van de kerkeraad vernemen alvorens hierop verder in te gaan. De kwestie is van algemeen kerkhistorisch belang. Daarom zullen wij het gehele verhaal door de opvolger Ds. Outhuys (1802- 1812) opgetekend, een volgend maal in hoofdzaken mededelen. Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) Maarssen 7. Leg nooit een paard een koud bit in de mond, anders loopt men (tot eigen schade) gevaar, dat de tong van het dier aan het ijzerenl bit vastvriest en dan ig het leed niet te overzien. Men moet het bit dus enigszins warm maken zodanig dat men het met de handen kan vast houden. Geeft de dieren bij strenige koude een dek op de rug en eventueel voor de borst. Ook op een behoorlijke tochtvrije stal moet worden gelet. 8. Let op de waakhond. Haal hem bij hevige kou 's avonds en 's nachts in huis of in de schuur en als hij op de dag buiten is, geef hem dan zoveel mo gelijk bewegingsvrijheid. 9. Deponeer de kat 's avonds niet buiten de deur. Zet in huis een bak met schoon zand of turfmolm klaar. P. VAN DEN OUDEN Belastingconsulent SOMMELSDIJK Voorstraat 18 Telef. 01870-3737 MIDDELHARNIS Kerstzangavond. Op woensdag 18 december a.s. zal in de Ned. Herv. kerk alhier een kerstzangavond worden ge houden, uit te voeren door het Chr. Gemengd koor „Jubilate Deo", met me dewerking van het Chr. Gemengd Kin derkoor „De Jonge Lofstem" dirigent G. Zoon. De consulent ds. P. van Wakeren van Stad aan 't Haringvliet zal een Kerst meditatie houden), terwijl het slotwoord zal gesproken worden door ds A. Gooyer te Sommelsdijk. Organist is Arie Keijzer. Aanvang 7 uur precies. Pro gramma's zijn verkrijgbaar 50 cent. DIRKSLAND Beroepen. Ds H. van Gilst heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gem., te Dordrecht. MELISS'ANT Kleurenfoto's. Zaterdagavond zullen de heren Boomsma in het verenigings gebouw voor de jeugd een lezing (met kleurenfoto's) houden over de reis die zij deze zomer maakten naar Grieken land. De zaal wordt om 7 uur geopend, OUDDORP Voorvork brak. Het 8 jarig zoontje van P. Witte had het ongeluk met de fiets te vallen omdat de vcorvork bralt, het ventje was zo erg aan het gezicht gehavend dat dr Ruizeveld de wonden moest helen. Winkels open. De winkels zijn van M dec. ot 24 dec. en van 28 dec. tot 31 dec, 1957 des avonds tot 9 uur geopend, OOLTGENSPLAAT Burgerl. stand over nov. 1957. Geboren: Bernardus Johannus z, v, M. A. Hack en A. Hameeteman; Arie Jacob Gerrit z. v. J. M. v. Rossum en E. Korteweg; Dingeman z. v. J. Kooij- 'man en H. v. d. Veer; Willebrordurf Maria z. v. J. v. Kouteren en C. M. v, Everdink. Overleden': A. Oudzegel 86 j, wedn, van J. Kol, eerder van A. de Visser; Maaike Mans 68 j echtg. va;n G. Kroon Gehuwd: G. Duim 32 j en A. J. Brui'.v se 20 jG. J. Hoogstad 31 j en C, J. Kooijman 31 j; A. J. Ypelaar 22 j en C. Kerp 20 j Ingekomen: A. M. Braber van België; H. V. d. Veer van Nieuwe Tonge; Kievit en echtgenote van Den Bommel, Vertrokken: A. H. Verhoeven naar Nieuw Buinen; P. v. d. Ouden naar Ou de Tonge; C. J. Kooijman naar Hekelin gen; A. W. Huijsmans naar Schiedam, Woonhuis. Aan de heer G. van der Welle en Zn. te Den Bommel is opge dragen het bouwen van een woonhuis op een perceel grond aan de Weesmolen straat, voor rekening van de heer K, Kromdijk. Slachtbewijzen. In de maand novem ber zijn op de gemeente-secretarie 80 bewijzen voor huisslachting van een var ken uitgereikt. THOLEN Waterstanden in de week van 8 t-w- 14 december Z. V. m. 3,54 nam. 16.14; M 4.30 en 16.52; D. 5.08 en 17.34; W 5.52 en 18,24; D. 6.42 en 19.17; V. 7.35 en 20.14; Z- 8.33 en 21.15. 7 dec. Volle Maan te 7,16 uur 14 dec. Laatste Kwartier te 6.45 'J, Kerkdiensten. Zaterdagavond om 7,3" uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan student Blok uit Rotter dam. Dinsdagavond 10 dec. om 7 uur hoop' voor de Geref. Gem. voor te gaan ds M, Heerschap uit Borsele

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4