ËllAIIDEn-niEUWS Wenneker Lof voor de schoolmeester het gezonde gebaar: Wij verhuren oude genever Een lagere-schoolexamen in het jaar 1806 2de blad Vrijdag 6 december 1957 No. 2653 OODÉ PROEYB CIGARETTES Kuiderhoekje UIT DE KERKEN oov V.ee 85 N.V. Slavenburg's Bank FOTOHANDEL J. ZANDSTEA Bevolkingscijfers Stijgende leeftijd Lage auigeUngenstsrf- te Toenemend© ouderdom is begrensd. De bevolking van ons land stijgt elk laar met ruim honderdduizend personen. j;n niet: 10.000, zoals in de aanhef van ons vorig artikeltje staat. Uit de toen gevolgde redenering zal de lezer de vergissing ook wel geconstateerd heb ben, het is een drukfout. De toename van het inwonertal is het resultaat van geboorte en sterfte, van vestiging hier te lande en van vertrek naar elders. Reeds jaren lang is er een verbetering van de levensduur te bemerken. Vooral sedert de vorige oorlog ten einde was valt dat op. De gemiddelde levenjsduur van de mensen in ons land, maar ook in heel West-Europa, stijgt. Nog zo een eeuw geleden bereikten slechts 6% van de jongens en 7% van de meisjes de 80 jarige leeftijd. Thans is dit voor jongens 34% en voor vrou wen zelfs 41%. Dat scheelt enorm. Bestudering van de laatste rapporten van de Rljksstatistiek leidt tot de voor lopige verwachting, dat de sterftedaling voor mannen zo ongeveer tot staan ge komen is, maar voor vrouwen nog iets verder daalt. In 1850 stond Nederland zeer achter aan wat de leeftijdsduur betreft, thans staan wij met Noorweg-en vooraan. Dat mag door Gods goedheid gezienl worden als gevolg (onder mepr) van de zo ver beterde zuigelingensterfte. Onze oudere lezers zullen zich maar al te zeer her inneren hoeveel jonge kinderen, zuige lingen meest, naar het graf zijn ge- bracht.'Wat is die tocht dooivmenig va der menigmaal gemaakt, ja hoe dikwijls gingen ook vader, moeder broers en zusjes achter de bedienaars in de stoet met het kleine kistje... Die kindersterfte beneden 1 jaar, was in 1871-1875 per 100 levendgeborenen 21.1. Omstreeks 1901 was dat percenta ge gezakt tot 13.6 enl 1936-1939 3.7 1940-1945 4.8 1952 2.3 1953 2.2 1954 2.1 1955 2.0 1956 1.9 Zo men ziet, er blijven gelukkig erg veel van de lieve kleinen in leven. Maar de dokters en heel de zuigelingen-be scherming zeggen: elk sterfgeval van zo'n kleine is nog te veel. Waar nu de dingen in ons leveni naar 's Heeren bestel tot elkaar in oorzake- Iflk verband staan ,mag hier zeker gelet worden op de verhelderde inzichten in de zuigelingenzorg en de voortschrijden de medische wetenschap. Het kind wordt meer gehard tegenl temperaturen, de woningen zijn ruimer en frisser er is meer deskundige kraamzorg dan zo'n 50 jaar geleden, waarbij wij niet alleen denken aan het legertje van onvermoei de kraamverzorgsters maar ook aan de consultatiebureaus voor zuigelingen (en kleuters). Daarbij moet vooral erkenü worden dat de neiging om zich met de kleine telg op die bureaus bij de dokter te vertonen, ook veel en veel groter ge worden is. Zeer verstandig. De algemene sterfte is ook in daling zoals wij schreven. Het sterftecijfer was per duizend zielen: 1871-1875 25.5 1901-1905 16.1 1921 11.4 1931-1935 8.9 1940-1945 11.1 1952 7.3 1954 7.5 1956 7.8 Spreken! wij onszelf hier tegen Neen; men moet cijfers over zo belangrijke verschijnselen over meer dan één jaar zien en dan is het verschil met jaren vroeger belangrijk. Bovendien merkten vrij reeds op dat de sterfte niet immer kan dalen, de dood eist zijn tol op. En zo Js het zeer goed mogelijk dat binnen kort de algemene levensduur gunstig is en dat er toch naar verhouding zeer veel oude mensen overlijden. Men spreekt van de vergrijzing van ons volk. De jeugd staat erg in de be- langstelling maar gelukkig de bejaarde mens ook. Het aantal personen van 65 jaar en ouder was 31 dec. 1955: 912400 en 31 dec. 1956 936066, een vermeerde ring dus van 23666 zielen in een jaar tijds. Gaan wij een eeuw terug dan consta teren wij dat er jaren waren dat er bijna evenveel mensen stierven als er waren geboren. En wat stierven zij vroeg! En wat teisterden ernstige epi demieën als cholera en pokken ons volk! Als onze grootouders of vader en moe der daarvan vertelden, dan kwam er wat voor de dag! De griep-epidemie van 1918-1919 was ook heel erg en heeft veel mensenlevens geelst. Zoals de lezer bemerkt laten wij aan de geneeskundige wetenschap alle ruim te. Toch beklemt het ons wel eens te bemerken hoe men voor elke enigszins naar voren komende ziekte grijpt naar voorbehoedmiddelen door inenting e.d. alsof het summum van wijsheid en macht ons daarin gegeven is. Dan zien de geleerde medici veel en ijverig om zich heen, maar men ziet weinig naar Boven. Naar die bergen vanwaar naar psalm 121 „Mijn hulp komen zal". Waarnemer „De dag van den 24 juli 1806 was voor eiken vader, iedere moeder, voor alle kindervrienden, voor geheel ons dorp inzonderheid, zeer belangrijk. On ze verdienstelijke schoolonderwijzer W. Groenendijk, die op de achting der ouderen en de liefde van hun kroost zich de billijkste aanspraak verwierf, door zijne zoo onvermoeide als schran dere pogingen, ter ontwikkeling der tee- dere ziels vermogens van de lieve jeugd, hier reeds met de gelukkigste gevolgen bekroond, hield des namiddags, in het koor der Hervormde Kerk, in de tegenwoordigheid der regeering dezer plaats en van eene menigte van aan- schouwers, van hier als elders toege- vloeid, om deze genoegelijke plegtig- heid bij te wonen, het jaarlijksch exa men zijner onderwijzelingen, die, vol gens de nieuwe schoolorde, in drie klas sen verdeeld, allen, van de minsten af tot de meesten toe, de overtuigendste proeven van naarstigheid en vatbaar heid opleverden, en toonden dat de kun digheden, over welke het onderzoek liep, geen bloote gevolgen van een goed geheugen, maar bewijzen waren dat men grondig verstaan leerde, hetgeeen onderwezen werd, want elk der aan- Echouwers, die zelve genoeg ervaren was, had de vrijheid om de kinderen op den toets te zetten, gelijk de brave Groenendijk ook het genoegen smaakte dat door den een en ander, deskundig, ten aanhooren van alle de aanwezigen, verrigt werd". Wie het geduld bezat om deze ont stellend lange zin tot het eind toe te le zen, zal begrepen hebben, dat het hier over een schoolgebeurtenis gaat. De plaats van handeling staat er niet bij, maar het is Oude Tonge. Er bestond in dit dorp 150 jaar geleden dus een school, en wat voor één! In bijzijn van velen nam meester Groenendijk „examen" af van zijn leerlingen. De school van Oude Tonge, waar dit evenement plaats had, maakt een vrij gunstige indruk, indien wij haar be oordelen naar dit bericht. Met het on derwijs in de dorpen was het in die tijd anders droevig gesteld. In de eerste plaats bestond er geen leerplicht, zodat een groot deel van de dorps jeugd geen school bezocht. Hoeveel nadelen dit in het latere le ven gaf, hebben velen maar al te goed ondervonden. Sommigen trachtten later de schade nog in te halen. Zo werd in de winter van 1836 op 1837 op zondag school gehouden te Sommelsdijk ten ge rieve van ouderen. Zeventig personen maakten hiervan gebruik; sommigen van hen waren vijftig jaar en ouder toen zij leerden lezen en schrijven. Maar ook bij degenen, die in hun jeugd wél school hadden gegaan, was de kennis dikwijls maar al te gebrek kig. Welnu, -dat is voldoende verklaar baar. In Melissant bij voorbeeld was de schoolmeester van beroep metselaar. Daarom zag hij slechts vijftien weken in het jaar kans om de kinderen wat te leren; de rest van het jaar was er geen school Maar in Oude Tonge stond het er kennelijk best voor. Daar^had men al thans een echte schoolmeester. Het „examen" en de prijsuitreiking was daar niet het opzeggen van een lang tevoren ingestudeerd lesje, want er werd ook aan buitenstaanders gelegenheid gege ven om de scholieren te ondervragen. In welke vakjien? Schrijven, rekenen, Nederlandse taal, lezen, natuurlijke- vaderlandse- en algemene historie. Uiteraard waren het alleen de leerlingen van de hoogste klas, die in elk van de ze vakken onderwezen werden. Dit leer plan en ook de verdeling in klassen, was voorgeschreven door de nieuwe schoolorde van 1806, een onderwijswet die niettegenstaande haar gebreken toch het onderwijs, vooral op de dorpen, ten goede is gekomen. Kennis is macht Het samenzijn in het koor van de kerk te Oude Tonge was geopend door de schoolopziener van het eiland, ds. G. Outhuys van Den Bommel. Er waren destijds veel predikanten, die als school opziener fungeerden. In een korte rede zette de Bommelse dominee uiteen, „dat kennis en onder wijs den mensch eerst waarlijk tot mensch verheffen." Ja, zo dacht men er in het begin van de 19e eeuw algemeen over. In deze rationalistische tijd meen de men, dat het vermeerderen van ken nis hand in hand zou gaan met het ver meerderen van geluk en welvaart. Na tuurlijk is daar iets van waar, doch dit zou tegelijk jrihouden, dat de analfabeet gelijk staat met het redeloze dier. De Bijbel leert ons wel anders. Niet al leen lezen en schrijven en het verwer ven van andere kennis verheffen de mens waarlijk tot mens. Ds. Outhuys rijkte ook de prijzen uit aan de knapste leerlingen. Bij zijn woor den van lof werd overigens meester Groenendijk niet vergeten. „Niemand", zo gaat het verslag, dat wij hierboven citeerden, voort, „die dit kinderfeest, (met een zeer toepasselijk lied, uitge voerd op eene wijze, die het hart ver teederde, aangevangen en besloten) met zijne tegenwoordigheid vereerde, ver liet hetzelve, zonder zijne achting, als eene verschuldigde hulde. Groenendijk achter te laten, zonder 's Lands Over heid in het hart te zegenen, dat dagen als deze was, de blijde vruchten van derzelver werkzame zorg voor het schoolwezen uitmaken, vruchten, die wordt der braven wensch vervuld steeds overvloediger worden moesten". Er is nogal een optimistische toon in dit verslag. Men is ingenomen met de prestaties van de kinderen, met het on derwijs van meester Groenendijk, met de regering van het land (Rutger Jan Schimmelpenninck), die zo'n beste schoolorde had uitgevaardigd, en ook met de plaatselijke overheid; want de ze laatste had er voor gezorgd, dat het oude schoolvertrek door een „ruimer en aangenamer lokaal" was vervangen. Wat de schoolopzichter Outhuys be treft: deze is gedurende de Franse tijd in Den Bommel blijven staan, zodat zijn schoolopzienersambt over Flakkee wel in een donkere periode van het land viel, al ging het met de school in een betere richting. In 1813 werd ds. Outhuys predikant te Minnertsga, waar hij bleef tot zijn overlijden in 1835. Bij zijn dood werd hij gekenschetst als een zeer geoefend en wetenschappelijk man, die als dichter destijds niet onverdienstelijk was. Hij genoot de achting van velen om zijn ootmoedig geloof en warme godsvrucht. Zijn uitlating bij het schoolexamen te Oude Tonge wekken de indruk, dat hij een kind van zijn tijd was, getuige zijn nogal hoog gespannen verwachtingen omttent kennis en onderwijs. H. de J. Seste joügiens en meisjes! We zijn begonnen aan de laatste maand van het jaar, dat zo spoedig gaat verdwijnen. In deze maand kunnen maar vier raadsels worden geplaatst. Het eerste is nu aan de beurt. DECEMBER-RAADSEL 1 A dat is A..., in de woestijn. Bleek het de vijand van Isrel te zijn B... zag Bilettm gaarne verschijnen C... Is vervloekt en met hem de zwijnen (Gen. 9) D... heeft heel veel rokken gemaakt E..., een hof, werd door Adam bewaakt F..., eénj rivier, stroomde door 't vrucht bare Eden. G... luisterde heel niet naar reden. (Hand. 18) H... heeft weder de Palmstad herbouwd (1 Kon. 16) I... is dra met Rebekka getrouwd J... daar scheepte zich Jona ook in K... te zijn, dat was Absaloms zin Li... stierf, maar stond op uit de doden M... was boos, want men stal al zijn goden. (Richt. 18) N... naar dat land vluchtte Kaïn eens heen O... richtte zijn volk in 't verleen P... daar worstelde Jacob met God R... zag Jericho's vreselijk lot S... moest malen, geheel nu verblind Tr... was ook met Paulus be vrind (Hand. 20) U... greep d' ark, maar hij stierf toeni aldaar V... en bidden behoren bij elkaar W zijn de W..., uit 't Oosten gekomen In Z... heeft David zijn intrek genomen (1 Sam.) Van dit raadsel moeten jullie alleen de gevraagde woorden opschrijven. Dit raadsel werd ingezonden door Kees Janse, Middelhamis. OPLOSSINGEN I. Jafet, Jagen, Jozef, Jericho Jozua, Johannes, Jeruzalem Juda, Job Jaïrus n. Pinehas, Eliza, Tubal, Rafidim, Uz- zia, Saul, David Absalom, Terach Han- na Ezau Ezechiël Nimrod Petruis Datheen m. Abram Benjamin Cornelius Daniël, Eden Frath Gideon Henoch Izak Jona Kaïn Lydia Mozes Naomi Orpa Petrus Quartus Rachel Stefanus Troas Uria Voedster Weg IJdelheid Zebedeüs IV. NOVEMBER HONGEREN GEVALLEN GEMEENTE HOOGMOED BARNABAS GETUIGEN GALILEë R V. ADVENT DAN I L VASTEN E F R A M N A B O T H T A R S E N CORRESPONDENTIE Gerrit Z. Middelharnis. Het is heel best, dat je de oplossing een voor een inzendt, maar het is niet nodig. Pas aan het eind van de maand is er gele genheid om al de oplossingen van de maand tegelijk in te zenden. Jij behoeft geen postzegel te gebruiken, maar de meeste andere kinderen wel, en dan zou het elke week twaalf cent kosten. Janny T. OuMorp. Hartelijk welkom in ons midden, Janny! Je hebt de vorige week beslist al uitgezien naar je naam in de krant, maar dat kon niet meer. Het Kinderhoekje was al geschreven toen jouw brief binnen kwam. Maar hier sta je dan en ik hoop, dat je er nog dikwijls in vernoemd zal worden. Ik heb uit Ouddorp veel belangstelling voor het hoekje van de kinderen. AUemaal. Deze week is er dus weer een zogenaamd a-b-c-raadsel geplaatst. Ik heb al meer gezegd, dat we dat op verschillende marnieren kunnen opstel len, dus kunnen we nooit spreken van het a-b-c-raadsel. Probeert de laatste maand van dit jaar nog eens een prijs te bemachtigen. Moeilijk is dit raadsel niet. Voor een paar minder gemakkelijke vragen zijn de hoofdstukken uit de Bijbel genoemd, dus als we die hoofdstukken even op slaan, weten we het dadelijk. De volgende week hoop ik de prijs- winners van de novemberraadsels be kend makeni Nog een week geduld dus. De hartelijke groeten en tot volgende week, zullen we hopen. Oom Ko NED. HERV. KERKEN Beroepien te Lexmond en Polsbroek J. Kruijt te Neerlangbroek; Ouderkerk a. d. IJssel K. V. d. Pol te Veenendaal; Giessen Nieuwkerk G. v. Estrik te Nieuwland; Boven Hardinxveld J. Hovi- us te Dordrecht; Goedereede A. J. Wijn malen te Maartensdijk. Aang. naar Woerden C. Graafland te Ameide BedanKt voor Veenendaal G. van Es trik te Nieuwland; Wijk bij Heusden J. Woltes te Emst; Ederveen en Ridder kerk C. Graafland te Ameide; Masten broek J. Kruijt te Neerlangbroek; Lun- teren K. v. d. Pol te Veenendaal; Boven Hardinxveld G. H. van Kooten te Gene muiden. Woudenberg: Zondag j.l. deed ds J. C. Stelwagen, gekomen van Rotterdam, alhier intrede, na bevestigd te zijn dooi zijn zwager ds W. de Bruin van Ermelo Ds H. Haikema. De toestand van ds Harkema, die een zeer ernstige galope- ratie onderging, heeft thans geen ongun stige wending meer genomen, zodat er alle hoop op herstel is. Dit zal echter nog gei*uime tijd duren. Npierk: Na Ede is er thans te Nij- kerk (waar ds C. J. v. d. Graaf en ds J. Koele staan) een scheurgemeente der Ned. Herv. kerk ontstaan met medewer king van 't Prov.' kerkbestuur. Daartoe is te Apeldoorn een nood-kerkeraad be vestigd en' de voorganger der Evangeli satie (midden orthodox) ds G. v. Tricht is daarna door de voorz. van de Prov. kerkvergadering ds P. Visser, als predi kant van deze gemeente" bevestigd. m BS SQ B cent KADE 6 MIDDELHARNIS TELEF. 3138 AUe Bank- en Effectenzahien Reis- en Zaiken-de^ezen De classis Arnhem heeft ook in laat ste lezing de voorstellen van de Gene rale Synode om de vrouw tot alle amb ten toe te laten verworpen met 37^-31 stemmen. De Geref. Bondspredildng weldra on der censuur? Een der visitatoren-gene raal jhr. L. de Geer te Zeist heeft zon dagmiddag op het kerkelijk opleidings centrum „De Horst" te Driebergen een rede gehouden over toleranie en leer- tucht". Zulks voor belangstellenden van de afd. cursus- en conferentiewerk van „kerk en wereld" te Driebergen. Sprekende over de leertucht in de Ned. Herv. kerk, welke in 't jaar 1961 gestalte zal krijgen, zei referent o.m. de volgende merkwaardige woorden: „Het is bepaald niet onmogelijk, dat de leer tucht, welke in 1961 in werking treedt, In de eerste plaats inzet in een ortho doxe vleiugiel der kerk, naar het Evange lie der vergeving veMuisterd wordt door de sterke nadruk op de kennis der ellende. H©t Itan heel wel zó gaa.n, dat deze tucht niet in eerste instantie wordt toegepast op vrijzinnige en katholieee- rende Hervormden". Ja, dat ligt ze in de lijn. De Geref. waarheid is gevaarlijker dan de vrijzin nige en de roomse opvattingen in de kerk! GEREF. KERKEN Beroepen te Hellendoorn E. Duursma te Vorden; 's-Gravenhage P. de Bruijn te Woerden; Workum 'M. Bosscha te Westerbork. Ëedanlct voor Gorredijk H. Alting te Wychel; Appingedam E. Jansen te Aduard; Kampen G. van Doornik te Nijmegen. t Ds J. V. Eerden. In de ouderdom van 49 jaar overleed ten gevolge van een hartaanval ds J. van Eerden te Nieuw land (Dr.) Hij diende de kerken van Schettens (1942) Drachtstercompagnie (1947) 'en Nieuwland '(1954). De kerkeraad van s-Gravenhage Scheveningen heeft zich bezig gehouden met het opmerkelijk verschijnsel van het groot aantal onttrekkingen aan het kerkverband. Verscheidenen gingen heen naar de Chr. Geref. kerk. Anderen naar de Ned. Herv. kerk, terwijl ook de op mars der sekten voortgang heeft. Mis schien, zo zegt het kerkeraadsverslag, zit er vertroosting in, dat wij naar twee zijden verliezen, maar déze vertroosting is toch maar schraal. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaandam N. Brandsma te Sneek en D. Hentra te Oud Beijerland Beroepen te Sassenheim Th. Rutters te Wildervank. Bedankt voor Driebergen H. v. Leeu wen te Arnhem; Nieuw Amsterdam L. Holtrichter te Onstwedde. Den Helder. Deze gemeente kwam 50 jaar geleden tot openbaring. Zij ontving in 1908 haar eerste predikant n.l. wijlen ds J. Bos, die haar tot 1912 diende; wij., len ds G. Molenaar stond er van 1916^ 1919. Wijlen ds B. v. d. Berg van 1923— 1927. Ds J. Rebel van 1933—1948 en vanaf 1951 stond hier ds I. v. d. Knijff, welke thans met emeritaat gaat. Huizen, mocht haar zilveren jubileum vieren. Hier stond van 19371945 ds j. van Minnen (thans uitgetreden) van '46 1948 ds J. A. Riekel, terwijl in dat zelfde jaar ds van Minnen zich opnieuw aan haar verbond, tot hij in 1952 brak met het kerkverband. Van 1953 tot 1956 werd zij gediend door ds C. den Hertog en dit jaar mocht zij in cand. F. Bak ker opnieuw een eigen leraar ontvan gen. Ds M. iG«leijnse, sinds jaren zendings predikant op Celebes, is thans gerepa trieerd efl op 27 nov. met de K.L.M, op Schiphol geland. Ds L. H. Beekamp em, predt. der te Meppel en één van de oudste nog in leven zijnde predikanten der Chr. Geref. kerken mocht zijn 85ste verjaardag vie ren. Doordat hij zijn gezichtsvermogen geheel mist is het voor hem niet mper mogelijk enige dienst in de kerken te vervullen. Hij werd in 1902 predikant te Delft* en diende vervolgens de gemeen ten Arnhem, Amersfoort, Rozenburg, Harlingen en Meppel, waar hem in 1943 emeritaat werd verleend GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Passaic (U.S.A.) H. Rijksen te Vlaardingen; IJsselmonde A. F. Honkoop te Goes. Bedankt voor Veenendaal L. Kieboom te Lisse; Zeist H. Rijksen te Vlaardingen -(3). Hij leert melken. Bemardus Uitwel- lingerga leert melkenen hij beluis tert iets als muziek, wanneer de speten in de emmer dollen. Maar dan komt het i'oorjaar. En het is schraal thuis, "s Morgens aardappelen, 's middags aard appelen en s avonds aardappelen op-, Sebakken in een ijzeren pan met een fieel klein beetje winkelvet, dat juist een !-orstje maken kan. Dat korst je onder in wordt heel eerlijk verdeeld. Als toch de mensen eens zó eerlijk als dit gezin, •^e goede gaven van God onder elkaar verdeelden! Duizend zulke gezinnen, en Nederland gaat nooit verloren! Doch "Je moeder weet.dat het niet goed gaat. Eri ze kan beslist niet meer, dan ze al "^oet, Soms staat ze op het punt om zich oyer te geven en de hulp van de diaco nie in te roepen,. Even maar duren die ogenblikken. En zij zegt het zich zelf: nog even, nog even, straks helpt Ber- nardus mee om de kost te verdienen. Maandag krijgt een ^voorjaarsziekte haar te pakken en gooit haar op bed. Dan zegt Bemardus tegen zijn boer, dat hij alleen 's avonds kan komen melken. Hoezo? Wel, hij moet wat verdienen, want zijn moeder is ziek. Om half vier 's morgens roept zijn moeder hem en dan komt hij uit bed, kleedt zich sla perig aan en gaat zonder eten of drin ken de deur uit. Zijn stokje staat bij de klompen. Donker is het dan nog. Maar Bernardus weet wel de weg in 't donker. Heel ver weg sjouwt hij. Alle boeren loopt hij voorbij. Hier en daar komt licht uit de raampjes van de stal len. De boeren zijn op. En bij de laatste boer van de straatweg stapt hij de stal binnen en vraagt of er soms dode lam meren gekoiiïen zijn. Zo, dus d^t begint hier ook al, denkt de boer, het sjouwen om dode lamme ren en velletjes. Neen, hij heeft er ge lukkig geen. Maar hij waarschuwt Ber nardus, dat hij niet moet zien, dat ze zijn lammeren in de sloot jagen-----zo als dat op andere plaatsen wel gebeurt, naar hij gehoord heeft. Bernardus gaat verder. Elke boer die hij aandoet, brengt hem dichter bij huis, bij het eten. Want zijn maag rommelt gevaarlijk. Maar hij sjouwt door, geen boer slaat hij over. Zo gaat dat nu voortaan, elke morgen. En hij krijgt dode lammeren. Thuis stroopt hij met verkleumde vin gers het velletje er af en hangt dat te drogen. De boutjes verkoopt hij aan mensen die honden houden. Zoveel verdiensten als dit voorjaar, heeft de weduwe nooit in handen gekre gen. Als de losse arbeiders 's morgens naar 't werk gaan, heeft Bernardus al een daghuur verdiend. Dit zijn z'n eer ste stappen op het pad van de^^ handel. Soms gaat hij nog naar school, meest al komt daar niet van. Want dan lammeren de geiten en sjouwt hij tot ver in de omtrek om de jonge bokjes op te kopen. Mooie diertjes zijn dat, zacht zijn ze en ze mekkeren zo lief. Die lieve diertjes moet hij dood maken. En zijn mes is niet zo heel scherp. Dan strijkt hij het op en neer langs de muur. Als hij eens heel veel geld heeft, gaat hij een groter mes ko pen-----een mes zó scherp, dat hij met één veeg over het halsje klaar is. Want- het vijlen met dit stompe mes over het weke halsje duurt soms zo lang. En dan loopt het bloed hem over z'n vingers, dat warme bloed. Bernardus, hij knijpt de ogen dicht als hij zo aan 't zagen is met dat stompe mes. Een buurman heeft gezegd, dat hij die jonge bokjes beter zo bij de achterpoten vast, flink met de kop tegen de muur kan slaan. Dan zijn ze ook dood. Maar dat doet hij niet. Zo iets is immers wreed. Gewoon dood ma ken, zoals de slager het doet, is niet wreed. Wat hij doen zal, hij vraagt de slager om zijn mes te slijpen; misschien heeft de slager wel een oud mes over. Er wonen veel arbeiders in de streek waar Bemardus geboren is, er zijn dus veel geiten. Sommigen hebben een schaap, maar een schaap is bij 't eten veel kieskeuriger. Een geit eet alles en wordt ook nooit ziek, zoals een schaap En een melk dat die geiten geven! De bokjeshandel is een druk gebeu ren. Bemardus is daar maar zo niet mee klaar. En hij verdient goed. In elk geval méér dan een arbéidersdaghuur. Maar dat hoeven de mensen niet te we ten. Hij krijgt nu Jurgens Solo op brood en brood zoveel hij maar hebben wil. Zo ver vooruitgescharreldzijn ze toch.... Moeder is ook 'n stuk beter, die gaat enkele dagen uit werken. Dat is erg las tig, thuis komen en moeder is er niet. 't Moet anders met moeder. Zij kan toch rondkomen, nu Bernardus zoveel ver dient! Ja, zeker, maar Bernardus moet eens naar haar luisteren. Wat zal hij doen, als er geen bokjes meer geboren wor den? Een jaar duurt zo heel lang. En op een zomer volgt altijd een winter en een winter kan hard zijn, vreet turf en turf is duur. Neen, Bemardus, moeder gaat sparen. Die spaart voor de zieke dag, voor de regenachtige dag, die spaart voor de winter, spaért voor nieuwe klompen, voor kleren en 2Üj heeft ook een komme tje staan, waar ze zo nu en dan één of meer centen in stopt voor een nieuw mes. 't Is een en al kommetjes in die kast van moeder. Een wonder is, hoe ze die spaarpotjes uit elkaar houdt. Ge loof maar niet, dat zij zich vergist. Dat voor de huiskamer is het volste. De bokjes raken op. Hier en daar is nog wel een geit, die laat is met lam meren.... maar zo'n enkel bokje van deze en gene levert geen daghuur, geen weekloon op. Maar dan broeden de kippen. Er ko men rennetjes met kloeken en kuikens. Een mooi gezicht is dat. En als die kui kentjes een week of drie oud zijn, zit ten de arbeiders in hun vrije tijd met hun vrouwen en kennissen, kwartieren lang te turen naar de kammetjes, of de kuikentjes haantjes of hennetjes zijn. Broeden is altijd een groot avontuur. Je kunt gelukkig, minder gelukkig, onge lukkig en heel ongelukkig zijn. Broeden is eigenlijk een even grote avontuur als trouwen. Een vrouw is ook altijd een even groot vraagteken, zeggen de arbei- C?-:s. Maar de vrouwen vinden, dat je met mannen ook een groot avontuur tege moet gaat. Zo'n man kan een goed weekloon thuisbrengen of zonder werk zijn, hij kan ziek worden en dan kun je zelf maar zien, dat er wat te bikken komt. Haantjes zijn opvreters, die moeten zo gauw mogelijk de laan uit. Bernardus koopt haantjes. Die dingetjes kosten niet veel. En brengen ook niet veel op. Maar er zit een beetje avontuur in. Eerst heeft hij heel wat geld moeten 8 mm PROJECTOREN en FILMS SOMMELSDIJK steken in hokken. Ja, want de bakker heeft meestal wel oud brood in voor raad, dat hij graag aan Bemardus ver koopt. En dan mest hij de beestjes en kele weken. Daar zit wel wat in. In elk geval, hij verdient.... Maar dan krijgt hij te vechten tegen de ziekte. Wat het is, weet Bemardus ook niet, maar dat jonge goed is gauw ziek. En als je er maar enkele bij hebt ,die wat gammel zijn, dan- steken die de hele koppel aan. Gelukkig dat een verstandige arbeider een goede raad aan Bemardus geeft. Die arbeider zegt, dat hij elke dag een emmer karnemelk bij de boeren moet halen en de diertjes karnemelk te drin ken moet geven. Daar groeien ze van en ze worden niet meer ziek. Die kar nemelk schijnt een uitstekend genees middel en voedsel te zijn. Zo leert Bemardus. Natuurlijk krijgt hij zakken vol goede raad. Alle mensen willen nu eenmaal zo'n jongen op pad helpen. Maar Bernardus is al zo goo- chem, dat hij verstandige en onver standige mensen weet te onderschei den. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3