JaiRais en vain Het probleem Algerije Buitenland Ernstig ongeval In smederij te Sommeisdijk 30e Jaargang Vrijdag 6 december 1957 No. 2653 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Venchi^ta tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE Waarom nog Advent? Ter overweging waard Enige cijfers Olietank bij het lassen^ontploft Drie personen gewond waarvan één ernstig N.V. WED. C. KOLFF 8. Zn. PBINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - 2IIDDELHARNIS Bedactie en Advertentlei uitsluitend Telefoom K 18702629 Ne 6 uur avond! Telefoom K 1870—2017 Giro 167080 ABONNEMENTSPBIJS 1.80 FEB KWABTAAJb ADVEBTENTIEPBIJS 12 cent per mm. B4 contract ipeclaal tarlal De strijd in Algerije is op 1 novem ber 1954 begonnen en duurt dus nu al drie jaar. Volgens gegevens van het bureau der Veren. Naties kost deze oor log aan Frankrijk elk jaar 7 miljard gulden. Al een paar jaar zijn er door lopend 400.000 militairen om de opstan delingen te bestrijden. Er zijn al enke le duizenden Franse soldaten gesneu veld en tweemaal zoveel Franse burgers vermoord. De rebellen plegen aansla gen op Mohammedanen, Joden en Euro peanen, ze veinvoesten dorpen, vernie tigen de oogst, verbranden scholen, ker ken en andere gebouwen en schenden begraafplaatsen. En nog steeds is het land niet gepacificeerd, ondanks de enorme militaire macht, die er staat. Allerlei vragen doen zich op en we zullen trachten er enkele te beantwoor den. Frankrijk is met Engeland, Spanje, Nederland en Portugal één der oude koloniale mogendheden. Het heeft vroe ger in alle werelddelen koloniën ge sticht en zo heeft het in de vorige eeuw ook een groot deel van Noord-Afrika in bezit genomen: Marokko, Algerië en Tunesië. Speciaal Algerië (hoofdstad Algiers) werd een zeer bijzonder over zees gebiedsdeel, omdat er zich heel veel Fransen gingen vestigen. Van de 9 miljoen inwoners, die het thans on geveer heeft, zijn er zeker 15 "/o Fran sen. Mede daarom heeft Algerië al lang een bijzondere positie in de Franse staat, want het is staatsrechtelijk een Franse provincie met vertegenwoordi gers in het Parlement. Dit is dan ook de reden, waarom Frankrijk wèl aan Marokko en Tunesië zelfbestuur en on afhankelijkheid gegeven heeft, maar waarom het dit althans volgens de Regering nooit zal doen met Algerië. Het zal dit land nooit geheel vrij la ten, want dan levert het meer dan een miljoen Fransen over aan Mohamme daanse heerschappij. Daarbij komt nog, dat Algerië een land is met toekomst. Niet wanneer het in handen van de Algerijnen zelf komt, want dan zal er niets van te recht komen. Dat blijkt wel in alle an dere Arabische landen. Daar is veel ge schreeuw, maar de binnenlandse toe standen zijn er abominabel slecht. On der het Franse bewind heeft het land zich buitengewoon ontwikkeld: land bouw, groenteteelt, olijfbomen, wijn gaarden, tabak, vlas en zijde. De bodem is rijk aan delfstoffen: ijzer, lood, ko per, kwik, zout, marmer en zilver. En daar de zuidgrens van Algerië zich ve le honderden kilometers ver voortzet in de Sahara-woestijn, waar de laat ste jaren enorme aardolie en andere minerale producten ontdekt zijn, - die een rijke exploitatie beloven, is er ook om economische redenen voor Frankrijk veel aan gelegen in elk geval in dit' land een flinke vinger in de pap te houden. Evenals aan andere koloniale mo gendheden wordt het echter ook aan Frankrijk zeer moeilijk gemaakt zijn in vloed te handhaven. Vooral na de twee de wereldoorlog ging er een ware anti- koloniale stormwind door de wereld. De tot dusver onder westerse voogdij staande volken, aangevoerd door een dunne laag revolutionnaire intellectu elen men denke aan Nehroe in In dia en Soekamo in Indonesië poog den zich vrij te maken, daarbij ge steund door de Sovjet-Unie, die een schone kans zag de „kapitalistische' landen af te takelen en aangemoedigd door Amerika, dat uit idealistische, maar ook zakelijke motieven, gaarne de losmaking zag. Zo verloor Engeland het overgrote deel van zijn wereldrijk en Nederland zijn Indië. Maar ook Frankrijk moest zijn tol betalen: Ma rokko en Tunesië werden vrij en de Algerijnen, die daar tussenin zitten, vragen zich af, waarom zij niet dezelfde- vrijheid kregen. Nu is het met dat kolonialisme een eigenaardig geval. Er is en er wordt veel op gescholden en we moeten toe geven, dat er vroeger werkelijk van uitbuiting sprake was. Tegenwoordig echter plukken de nog niet vrije Vol ken meer vruchten ervan dan de moe derlanden. Zie maar naar Nieuw-Gui- nea en Suriname. Het eerste kost ons ieder jaar naar we menen 20 miljoen en het laatste, dat nu zelfbestuur heeft, kan zonder Nederlandse hulp niet op eigen benen staan. En wat geeft l^ndo- nesië ons te aanschouwen? Dat is nu verlost van het gehate tenminste bij een dunne socialistisch-communistische bovenlaag, die nota bene grotendeels itt Leiden en Utrecht universitair is op geleid) Nederlandse juk en we zien de resultaten! Eén grote chaos en een af glijden naar het communisme. Ziedaar de resultaten van het anti-kolonialisme. öe Indonesiërs hadden het onder het Geen twijfel mogelijk... ¥1 HAZETFABRIEKGN TE ZEVENBERSEN In TJ zullen alle geslachten der aarde gezegend worden. Gen. 12 3b Meer dan eenimaal heb ik de vraag horen steUen: Hoe kunnen we ieder jaar weer Advent vieren in ons kerke lijk jaar? WiJ kunnen ons toen eigen lijk niet meer verplaatsen in de tijd vóór de komst van de Heere Jezus op aarde Wij staan in de tijd van de vervulling Doen wij de gemeente niet te kort, als we ons uitgangspunt nemen in de tijd der belofte, alsof Christus nog niet ge boren was? Op deze vragen moet het antwoord ontkeimend zijn. Neen, we kunnen niet terug achter de vervulling van Gods be loften. De christelijke kerk wil daarach ter ook niet terug. Wat we wel kunn0n en willen is: ons inleven in de verwach ting der vaderen, hun hopen en uitzien nagaan en er ons door laten onderwijzen. Maar er ligt toch meer in de Advents- prediking en meditatie dan dit alleen. Wij blijven net slechts staan bij de ver wachting der ouden, maar stellen daar naast de vervulling van het Nieuwe Verbond. Zo treedt des te helderder de rijkdom van het Evangelite aan de dag. Tegen de achtergrond der schaduwen glanst de nieuwe dag zeer heerlijk. Maar nog meer nut is er in de Ad- ventsoverdenkingen: Doordat we naast de beloften en plechtigheden van het Oude Testament de vervulling in Chris tus kunneni stellen, zien wg vaak nog veel meer schone trekken in die belof ten, offers, heiligdommen en feesten van Israël dan de vaderen, die wèl de scha duw, maar niet het Lichaam d.i. Chris tus aanschouwen. Een voorbeeld van eem belofte, die voor ons veel duidelijker kan zijn dan voor de vaderen, vormt het tekstwoord hierboven. Abraham'. De held des ge loof s! Hij werd door God geroepen om te verlaten zijn familie, vaderland en goden. Hij werd geroepen om te gaan naar een land, dat hem zelfs niet met name werd genoemd. En r het is wonderlijk om te horen hij ging! Hij verliet aUes, omdat hrj onder de indruk was gekomen van de Majesteit van de God, die hem riep. Hij geloofde, dat die God machtiger was dan de goden, die zijn vaderen en hij met hen gediend hadden. Hij geloofde God onvoorwaardelijk en ging een reis maken van maanden en maanden door de woestijn, want God zei het. Hij aanvaardde de belofte Gods door de krachtige werking van de Heilige Geest in zijn hart. Hij geloofde, dat God hem, die ge kind h'ad een nageslacht zou geven. Hij geloofde, dat God aan dat nageslacht het land zou geven, waarvan hij ligging noch naam kende. Wat een geloof had deze man! Was dat echter de gehele inhoud van zijn geloof? Neen! In zijn nageslacht zouden alle volkeren gezegend worden. Abraham moet iets hebben geweten van de Messiaanse belofte. Een zegen voor alle volken: dat wereldwijde spreekt van de belofte van de komende Verlosser, die God zenden zou. Daarin lag de kern der goddelijke belofte en de kern van Abrahams geloof! Alle volken, staat er op de ene plaats, alle geslachten op een andere. God werkt in de lijn der geslachten. Er is een. organische samenhang in het werk van de verkiezende liefde Gods. _Alle volken zullen gezegend worden. Tegen woordig meent men, dat het beter is te vertalen: zullen zich, of zullen elkaar ze genen in U. Dat komt op hetzelfde neer. De volken zuUen zich gelukkig prijzen en elkaar zegenen in de naam van Abrahams grote Zoon. Dat woord is voor een deel al ver vuld op die plaatsen op aarde, waar het, Evangelie gepredikt is en het zaad des Woords wortel geschoten heeft in de harten. Daar beroemen zich de godzali gen in de enige naam van Abrahams grote Zoon. In Christus zullen wij el kander zegenen, zullen zij zichzelf ge lukkig prijzen! Kn waarom zullen ztj zich zegenen in die Naam? Omdat zij hem kennen als de Gezegende, als de Verlosser, Omdat zg zichzelf hebben leren kennen als verloren mensen, die duizjendwerf schul dig staan tegenover de hoge God,, die reddeloos verloren' zijn. Omdat in die diepe verlorenheid het Licht is doorge broken Jezus: het Licht der wereld. En dan grijp ik terug naar wat ik in het begin schreef: Hier verstaan wij meer van de belofte dan het Oude Verbond kon doen begrijpen. Wij zege nen ons in de geboorte van Christus, in zgn lijden en dood, in zijn voldoening en verzoening! Wij beroemen ons in zijn liefde, die zichzelf gaf in de dood. Alle geslachten zullen gezegend wor den en daarom zich en elkander zege nen in die naam! Niet zo maar alle ge slachten, alle leden van alle geslachten, maar allen voor zove^zij geloven in de belovende God, voorover zij evenals Abraham alles hebben leren verwachten van Hem, die toezeggingen doet in Christus aan mensen, die in zichzelf af godendienaars zijn. Alle geslachten zullen zich zegenen en beroemen in de naam van Jezus. Dat is wat anders dan: ze zullen allemaal Kerstfeest vieren. Men kan Kerstfeest vieren, jaar na jaar, zonder ooit de ze gen van Abrahams Zoon te kennen. Hoe gaat gij het Kerstfeest tegen? Zalig als ge het Kerstfeest vieren gaat, gezegend in Abrahams Nazaat. Gezegend met de verlossing van zonde en dood. Gezegend met de gave der be kering met de gave van geloof, met de onuitsprekelijke gave van vergeving der zonden in het bloed van de Middelaar. Nog weer gaan wij Kerstfeest vieren. Op weg naEtr de volledige vervulling van de Adventsbelofte: Alle geslachten zullen zich beroemen in Christus. Die dag komt en dan komt Hij ten tweede male. Abrahams Zoon komt om te rich ten levenden en doden. Hij komt om de gelovigen uit alle geslachten en alle volken binnen te halen. En dan, dan is het voor al de Zijnen eeuwig het brui loftsfeest van het Lam! Weet gij, dat ge ook toegang hebt tot die bruilofts zaal? Rotterdam Ds. H. Goedhart Nederlands bewind heel wat beter dan nu en de Algerijnen onder het Franse. Het is overal hetzelfde liedje: een troep intellectuele fanatici, die uit nationalis tische of religieuze overwegingen (haat van de Islam tegen het Christendom) de opstand prediken, brengen uiteinde lijk hun volk van de éne onvrijheid in de andere en tevens naar een veel lager welvaartspeil, terwijl het communisme op de loer ligt om de vrijgekomen ko loniën als satellieten over te nemen! Wat de Franse regering dan met Al gerië moet doen? Dat is niet gemakke lijk te zeggen, evenmin als het een voudig is te zeggen wat Nederland met Nieuw-Guinea moet doen. Wat het laatste betreft, zou men geneigd zijn te zeggen: geef Nieuw-Guinea maar aan de Indonesiërs, want het kost ons veel geld, het bezorgt ons heel wat moeilijk heden en vroeg of laat raken we het toch kwijt. Maar er staan weer andere overwegingen tegenover, die minstens even zwaar wegen. Zo is het met Alge rië ook. Aan de ene kant is het na tuurlijk zo, dat men de anti-koloniale storm, die door de de wereld waait, tp de duur toch niet de baas kan blijven. Het communistisch gewroet en gestook, het opzwepen van de nationalistische gevoelens, vermeerderd met de huma nistische idealen van het socialisme in het Westen werken samen om de machtspositie, die de oude mogendhe den in Europa historisch hadden ver overd tot de grond toe af te breken. Daar gaat het onherroepelijk naar toe, temeer omdat Amerika in deze het Wes ten eer tegen- dan meewerkt. Boven dien komen al deze kwesties in de Ver enigde Naties elk jaar aan de orde en daar voeren de communistische en de Aziatisch-Afrikaanse landen, die vrij wel allemaal amjlastig zijn en door de „kapitalistische" landen ondersteund moeten worden, het hoogste woord. Men laat er alles maar toe en een neger landje als Ghana heeft er een gelijke stem als Amerika of Engeland. Het ge volg is, dat de Verenigde Naties het in strument zijn geworden tot afbraak van het Westen. En daarom heeft Frank rijk e^n zware strijd te strijden, op het binnenlandde politieke front, op het oorlogsfront in Algerië zelf en op het front van het internationale forum in New-York. Wanneer er niet meer dan eeii miljoen Fransen in Algerië woon den, zou de zaak vermoedelijk al wel geregeld zijn op dezelfde wijze als met Marokko en Tunesië. Maar de positie van die minderheid vormt vanzelfspre kend de grote moeilijkheid. Er moeten afdoende waarborgen zijn bij de invoe ring van een nieuwe status voor Alge rië, dat deze positie niet in het gedrang komt. En dat is niet zo gemakkelijk te regelen. Als de Fransen het eens ge worden zijn over een bepaalde rege ling, vinden de Algerijnen, althans de aanvoerders der opstandelingen, dat deze niet ver genoeg gaat en zo gaat de strijd, voort. Nu is het na 3 jaar wel zó, dat er niet veel meer gevochten wordt, maa,r het- is voor Frankrijk een te zware belas ting er 400.000 militairen permanent te stationeren. ^Bovendien verzwakt dit ook de landstrijdkrachten van de N.A.V.O. in beduidende mate. En er komt nog bij, dat door de Algerijnse kwestie ook nog vanwege de wapen- leveranties onenigheid ontstaat tussen de N.A.V.O.-partners. Al met al reden te over om de wens uit te spreken, dat er spoedig een bevredigende oplossing gevonden moge worden voor dit moei lijk probleem. Het G.P.V., het Geref. Politiek Ver bond, dat hoofdzakelijk zijn aanhangers vindt in de kringen van de Geref. ker ken, onderhoudende art. 31 heeft te Rot terdam zijn congres gehouden. Op dat congres is ook de kwestie van de Euro- markt ter sprake gekomen. Het verdrag dat kortgeleden in de Tweede Kamer werd aangenomen, Over het streven naar Europese integratie was men; op het congres niet te spreken. Volgens een verslag, dat we in de dagbladen vonden heeft dr. A. J. Ver- brugh daar gerefereerd over Samenwer king der kleine landen. Spreker betoog de, dat een volk naast zijn zelfstandig heid ook zijn vrijheden moet verdedigen. Deze vrijheden zijn alleen gewaarborgd door het geloof in de God der Schriften. Daarom moeten de beginselen der re formatie hoog gehouden worden en moet ons land beducht zijn voor het geestelijk imperialisme van Rome. Spr. schetste de grote invloed van het rooms- katholicisme in Duitsland en wees ook op andere gronden samenwerking met Duitsland, Frankrijk en Italië af. Hij verdedigde in plaats daarvan een bond genootschap met België en Denemarken welk laatste land evenals Nederland be ducht is voor de invloed van Duitsland in een verenigd Europa. Dr. Verbrugh heeft dingen gezegd, die overweging verdienen. Eln zaken naar voren gebracht, die ons als Protestan ten, als Gereformeerden wat zeggen. Het streven naar het geestelijk impeirialis- me van Rome is inderdaad wel een fac tor, die bij de integratie van Europa niet weggedoezeld mag worden. En wat zal het Protestantisme kunnen stellen te genover de overmacht van Rome, inge bracht mede door Duitsland, Frankrijk en Italië. Het komt ons voor dat bij de integratie van Europa, voor welk ver drag de Tweede Kamer zich uitsprak de Protestantse belangen niet gebaat zijn, maar integendeel veel, zo niet aUes van hun invloed zullen verliezen. Nederland is het dichtst bevolkte land van Europa. Dat weet wel zo ongeveer iedereen want die kennis wordt ons op de scholen niet onthouden. Nederland neemt daarmee een unieke positie in. De problemen voortspruitend uit een zo grote bevolkingsdichtheid als die van Nederland vindt men nergens anders terug. Zeker niet in Europa. In een tijd van hoogconjunctuur zoals we nu bele ven lijkt dat niet zo verontrustend.Ieder- een die werken kan en wil vindt werk. Ja in allerlei beroepen en bedrijven heerst een groot tekort aan de nodige werkkrachten. Voor iedereen is er werk en eteuy zodat de problemen, die voort vloeien uit de grote bevolkingsdichtheid van ons volk niet beroeren. En door het tekort aan vferkkrach- ten verwondert het menigeen, dat de re gering van jaar tot jaar voortgaat enige tientallen van miljoenen te spenderen om de emigratie te stimuleren. Nu is het begrip van overbevolking een be trekkelijk begrip. Zo'n eeuw geleden,, toen ons land ongeveer 3 miljoen in woners had werd ook al over overbevol king geklaagd. Toen nog geen 3 miljoen en nu ruim 11 miljoeUi, dus bijna ver viervoudigd. En van overbevolking hoort men nu eigenlijk heel weinig al gaat de regering voort de emigratie te bevorderen. Dat komt omdat er in schier alle beroepen en bedrijven gebrek aan personeel is. En toch wie zich met het bevolkingsvraagstuk bezig houden ko men wel onder de indruk dat de dicht heid van onze bevolking een probleem van de eerste orde is voor ons land. Laat ons maar eens enige cijfers noe- menï We ontlenen ze aan een betoog van prof. dr. J. P. van Rooijen docent in de verzekeringswiskunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hier zijn de cijfers. Per dag neemt onze be volking met 400 zielen toe. Dat is per week een kleine 3000. ledere week neemt ons land toe met de bevolking van een flink dorp. Een dorp van de grootte van Dirksland en Nieuwe Tonge. In een maand is dat een vermeerdering met ongeveer 12000. De bevolking van een flink provinciestadje. Vergelijk dat maar eens met de bevolking van de bei de plaatsen Middelharnis-Sommelsdijk samen. Maandelijks een stadje van 12000 zie len er bij. Als we het zo voor ons krijr gen, ja dan beginnen we toch wel een beetje te beseffen, dat de bevolking van ons land snel toeneemt. Er waren op het' eiland Tholen zo'n goede 15000 in woners. Nu per jaar komen er in ons land zo ongeveer 140 150000 mensen bij. Dat is zo de bevolking van tien eilanden als Tholen. Met de vermeerde ring van de bevolking van één jaar zou den tien eilanden als het eiland Tholen te bevolken zijn. Zo voorgesteld dringt zich de snelle bevolkingsaanwas wel aan ons op. ledere zeven jaar komt er een; miljoen mensen bij. En daarvoor moet werk en brood zijn. En huizen niet te vergeten. Alleen al voor huizenbouw, steden,iuitbreiding e.d. gaan jaarlijks honderden ha. vruchtbaar land verloren. Zaak is het daarom om te trachten zoveel mogelijk land te win nen. En dat kan haast op geen andere wijze meer dan door inpoldering. Wer kelijk de landaanwinning is een zaak van het allergrootste belang. En zo zien we, dat ook de emigratie niet gemist kan worden. Al heerst er momenteel schier overal 'n tekort aan werkkrach ten, de tijden kunnen gemakkelijk ver anderen en dan schept de bevolkings aanwas schier onoverkomelijke proble men. Indonesië De resolutie' die door de Afrikaans- Aziatische landen bij de Verenigde Na ties was ingediend en die ten doel had, het gesprek tussen Nederland en Indo nesië weer op gang te brengen, heeft in de Assemblee niet de vereiste tweederde meerderheid kimnen behalen. De eigen aardige, agressieve houding van Indone sië en de ontactische rede van Suban- drio, de vertegenwoordiger van dat land bij de volkerenorganisatie, hebben lan den die aanvankelijk sympathiek tegen over Indonesië stonden, juist van het Indonesische standpunt verwijderd (denk b.v. aan de Philippijnen) Onge wild is Indonesië er zelf de oorzaak van dat het de wereldopinie tegen zich krijgt. Deze voor Indonesië ongunstige uit slag viel ongelukkigerwtjze samen met een bomaanslag op president Soekamo. De president zelf bleef daarbij onge- Met de K.L.M, machine „Tilburg" arriveerde maandagavond op Schiphol de laatste passagier uit Djakarta. Foto: Mevr. Alard met haar twee kinderen Monika en Paul bij haar aankomst in het koude moederland. Woensdagmorgen is in de smederij van de firma C. Vis te Sommelsdgk een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Bij het lassen van een olietank is deze met een hevige knal uit elkaar gesprongen en werd de 28 jarige G. Koppelaar J. H.zn. door een steekvlam getroffen en zeer ernstig aan hoofd en handen verbrand en gewond. Eén van zijn patroons, de heer Laurens Vis, werd door de druk van de ontploffing op een werkbank geworpen en verkreeg eveneens brand wonden hoewel niet zo ernstig als eerst genoemde. Het best kwam de metaal bewerker A. de Korte er af hoewel ze alle drie onmiddellijk naar het zieken huis te Dirksland moesten worden vervoerd en'aldaar zijn opgenomen. Door de explosie gingen de ruiten van de werkplaats in scherven en vlogen zelfs de pannen van het dak. Het was een hevige knal die woens dagmorgen circa half twaalf in de om geving van de smederij van de fa. C. Vis aan de Ring te Sommeisdijk werd vernomen. Men was in de werkplaats bezig met het lassen van een olietank uit het nieuwe verenigingsgebouw te Stellendam. Deze tank, die reeds was geplaatst bleek een mankement te heb ben en was teruggehaald om te repa reren. Hier mee was de heer G. Koppe laar belast. Hij zat op zijn knieën in de tank en werd geholpen door de metaal bewerker A. de Korte. Een van de pa troons, de heer L. Vis stond er bij om aanwijzingen te geven. Toen de heer Koppelaar de lasvlam op zijn werk richtte, sprong de tank met een ontzettende knal uit elkaar. Alle drie genoemde personen bleken ge troffen door een uitschietende steekvlam waarvan de lasser Koppelaar het ergst. deerd, doch acht andere personen wer den gedood en een groot aantal men sen liep verwondingen op. Van dat ogenblik af is Indonesië een politiek gaan voeren, die alleen te verklaren valt uit een fascistisch, revolutionair, communistisch oogpunt, of hoe men het ook verder noemen mag. Op beschuldiging van medeplichtig heid aan de aanslag zijn twee personen gearresteerd, van wie echter de natio naliteit angstvallig geheim wordt ge houden. Dit op zichzelf -wekt reeds de indruk dat het geen Nederlanders zijn. Maar het is kennelijk de bedoeling van Indonesië de spanning zo hoog mogelijk op te voeren en daardoor de verbitte ring bij het volk tegen alles wat Neder lands is, aan te wakkeren. Het is niet toevallig dat Maengkom minister van Justitie is, dezelfde Maengkom, de in dertijd in het proces tegen Jungschlae- ger als rechter optrad! Maandag is de grote boycot van de Nederlandse bedrijven begonnen: het in landse personeel bij alle Nederlandse ondernemingen heeft die dag 24 uur ge staakt. Dagbladen en tijdschriften in de Nederlandse taal mogen niet meer ver schijnen en vliegtuigen van de K.L.M, mogen niet meer op het vliegveld bij Djakarta landen. Er wordt ook geen en kele Nederlander meer in Indonesië toe gelaten en ook is het aan Nederlanders, die in Indonesië wonen of vertoeven, verboden het land te verlaten. Waarschijnlijk zullen de Indonesiërs verder gaan op deze ingeslagen weg en Straks ook de Nederlandse bedrijven na tionaliseren en wellicht zullen ze ook de handelsovereenkomsten tussen Neder land en Indonesië verbreken. Dat van dit alles in de eerste plaats voor Indo nesië zelf de gevolgen ernstig zijn, is voor ieder duidelijk. Niet alleen snijdt het zichzelf economisch gezien in de vingers, maar ook de wereldopinie zal zich hoe langer hoe sterker tegen In donesië keren. Er zal in de vrije wereld géén sympathie -zijn voor een land ,dat, wanneer het in de Verenigde Naties z'n zin niet krijgt, overgaat tot repre- saille-maatrégelen! Indonesië schijnt echter niet of niet voldoende te besef fen dat Nederland nog wel andere maat- rgelen kan nemen, die voor Indonesië noodlottig kunnen worden. En Neder land zelf schijnt nog niet rijp te zijn voor beantwoording van de Indonesische reakties. De enige zonderlinge Ne derlandse reaktie kwam van onze mi nister van buitenlandse zaken: Sukarno gefeliciteerd met de goede afloop van de Deze liep als en brandende fakkel door de zaak maar had eerst nog de tegen woordigheid van geest om de kraan van het acyteleengas dicht te draaien om daarmee erger te voorkomen. Denkend dat de zaak in vlammen zou opgaan, maakte hij ook nog eeri paard los dat in de travaille stond om te beslaan. De getroffene schakelde dus zichzelf wel geheel uit en dacht eerst aan een an der. Hij trachtte zich daarna te doven in een vlak bij staande waterbak terwijl intussen een collega, de heer Jaap Lodder een schuimblusser op hem richt te. Dit hielp: maar de getroffene bleek aan hoofd en handen geheel-te zijn ver brand, behalve de ogen, die tijdens het werk met een blauwe bril waren be schermd. Met de andere twee was het minder ernstig maar toch moesten zij alle drie op advies van dokter Bakker onmiddellijk naar het ziekenhuis te Dirksland worden vervoerd. Bij aan komst bleek de huid van de heer G. Koppelaar op sommige plaatsen tot in de derde graad te zijn verbrand. Gezien de ernst van het geval moest de familie zelfs de gehele nacht in het ziekenhuis blijven. Zijn toestand is op het ogenblik dat wij dit schrijven nog zeer gevaarvol. De heer G. Koppelaar is gehuwd, maar heeft geen kinderen. De drie getroffe nen liggen op dezelfde ziekenzaal. Dit ongeluk heeft niet alleen bij de familie, maar begrijpelijk in de gehele gemeente Sommeisdijk grote consterna tie teweeg gebracht. De brandweer uit Sommeisdijk die ook was gealarmeerd was spoedig ter plaatse; met koolzuur apparaten werd de brand in de werk plaats onderdrukt. Wijnkooperij sedert 1 768 Telefoon 2012 Voorstraat 36 MIDDELHARNIS op hem gepleegde aanslag! Om natuur lijk volgende week vanuit Indonesië te horen; Dat hebben de Nederlanders ge daan. Er is van onze kant maar één ant woord mogelijk: stilte, doodzwijgen. Br is geen enkele reden om zich door Indo nesië te laten intimideren, er is ook, geen aanleiding om nu onder pressie van de Indonesische regering, met hen te gaan praten. De wereld moet wakker geschud worden. De Nederlanders, die Nieuw-Guinea aan dat complot willen cadeau doen, moeten ontwaken! En In donesië moet eerst maar eens orde scheppen in eigen land vóórdat het op zo'n manier naar buiten optreedt en het menselijk recht met voeten treedt. (Vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1