EiiAnDEn-niEuws i¥OROL maakt Sneeuwwitjes Cden Ouddorp heeft een goed sluitende begroting St. Nicolaas kiest Zandstra J. Zandstra 2de blad Vrijdag 29 november 1957 No. 2651 Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende buur met Kruschen Salts. In blijde Verwachting Toenemende bevolking. De trek uit de noordelijke provincies naar het westen Friesland De emi gratie. Het wordt vol in ons landje. Elk jaar stijgt het aantal inwoners met ruim 10.000 zielen. Thans telt Nederland elf millioen inwoners. In 1956 is het inwo nertal gestegen met 135379 zielen, een jaar daarvoor is de toename 141.700 ge weest. Zoveel mensen geven ook zoveel bedrijvigheid; voor allen moeten hui zen, scholen, fabrieken zijn, allen moe ten gekleed en gevoed worden, dat geeft zorgen genoeg aan de bestuurders van land, provincie en gemeente. Hoe verdrietig zou het zijn wanneer er geconstateerd moest worden, dat ons land in inwonertal daalde. Gelukig is Nederland nog niet een uitstervend land, integendeel, de levensduur stijgt door Gods goedheid nog elk jaar en is in ons land de hoogste ter wereld. Voor al deze mensen moet levenson derhoud zijn en dat wordt door arbeid verworven. Al de productie geeft weer nieuwe arbeid aan handel en verkeer en zo is er een schone samenhang in heel het economisch leven. Om te pro duceren moet er geld in fabrieken, schepen, werktuigen belegd worden. Daarvoor zijn voor al de nieuw in het arbeidsproces komende mensen investe- ringsgelden nodig. Het gaat er nu maar om te zorgen dat die investeringskapi talen er zijn en bijvoorbeeld de rege ring niet zóveel lasten oplegt, dat er bij na geen geld in de bedrijven kan gela ten worden. Dat is niet „oud-liberaal" geredeneerd, maar dat is eis van chris telijk beleid, van zuinigheid en voor zichtigheid. Dat behoedt er ook voor uit de staatskas maar subsidies uit te strooien over het volk en te leven als de vrolijke Frans. In de vermeerdering van de bevol- lung hebben zo goed als alle provincies gedeeld; alleen Friesland heeft verle den jaar 565 inwoners verloren. Dat te kent de trek naar het westen (het klinkt amerikaans!) in ons eigen land. Want Noord- en Zuid-Holland met hun grote steden en havengebieden, kortom het gebied dat men noemt de „Randstad Holland" vraagt veel mensen en die trekt men nog al uit Friesland, Gronin gen en Drente weg, zodat men daar ook al weer zorgen over heeft. Immers, als uit een gemeente velen wegtrekken kwijnt de winkelstand ook, het vertier gaat er uit, en het een trekt het ander mee omlaag. Neen, laat Meneerse maar voor een geschenk dat in alle sei zoenen zijn waarde behoudt. CAMERA'S in alle prijzen vanaf 15.50 uitsluitend de goede mer- Iren. FLITSAPPABATEN v.a. 14.10 compl. met tas. STATIEVEN met en zonder draaikop. DIAPROJECTOREN en KIN DERPROJECTOREN met FILM- STRIPS. Alle Dia-artikelen zoals plastic raampjes, klapmaskers, dekglaas- jes, plakpers etc. VERGROTINGSAPPARATEN kleinbeeld en 6 x 6. 8 mm CAMERA'S, PBOJECTO- EEN en aUe CINé-toebehoren. Verder zonnekappen, filters, com bi-tassen, draadontspanners, ont wikkelaars, papieren, schalen, tangen, thermometers. Enorme sortering FOTO-ALBUMS en FOTO-LOSTEN VAKKUNDIGE VOORLICHTING EN... DE BEKENDE ZANDSTRA SERVICE Atelier en f otohandél W. Krakeelstraat 8 Sommelsdyk Tel. 01870—2057 groeien, hoor; er moet leven in de brou werij zijn. Waar het volk is daar is de nering. Onze eilanden zijn vruchtbaar, er woont een ijverige bevolking en er zijn knappe zakenmensen. Worden de tijden niet al te ongunstig dan belooft dit wel iets voor Flakkee en wat daar weer achter ligt. Dan moet echter ook de verbinding met de vaste wal aan de toenemende behoefte voldoen. Men is nu al meer dan veertig jaar daarover doende, het wordt hoog tijd dat de. schade door tijdverlies en hoge tarie ven eens wordt verdreven. Worden er zulke kapitalen aan belasting gevor derd als thans gebeurt dan moet een welvarende landstreek niet nodeloos bezwaard worden door onvoldoende ver bindingen. Maar nu nog eens de Friezen. Zij heb ben ook steeds een behoorlijk aandeel gehad in de emigratie naar andere lan den. Friezen zijn blijkbaar -ondeme- mingsvol. Het is met de emigratie van ons land een va-et-vient, gaan en komen. In 1955 was het netto resultaat van het ko men en gaan naar en van het buiten land, dat er uit Nederland 5200 mensen weg gingen. In 1956 was het netto-ver lies 10981. En dan doet Friesland naar verhouding niet onder voor een grote provincie als b.v. Zuid-Holland. In rooms-katholieke streken is de vertrekzucht minder groot. Onder al de vertrekkenden nemen de gereformeerden en hervormden een grote plaats in. Dat verschijnsel geeft ook al weer te den ken in verband met de godsdienstige en politieke samenstelling van ons volk. De provincie Zeeland houdt zich dan beter en meer naar mijn zin: daar ves tigden zich uit het buitenland 1100 men- En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren hoe goed ge er U bij voelt. sen en er vertrokken er 867, dus was de winst 223 personen. In het geheel kreeg Zeeland in een jaar 1871 inwoners er bij. De verbindingen met Zeeland zijn zeer verbeterd. De motieven voor vertrek naar an dere landen zijn verschillend en wij moeten die voor ieders rekening laten. Om de onrust te ontvlieden moeten wij maar niet emigreren, want heel de we reld is onrustig en vol gevaren. En men moet niet vergeten: bij al wat tot klacht reden geeft is Nederland nog een land waar het Woord Gods te horen is, een land dat in dezen nog beyoorrecht is. Wat wij van elders horen en lezen geeft ons niet directe aandrang om de kof fers te pakken: op naar dat oord, daar moeten wij wezen! Voor ruim een eeuw geleden was er ook emigratie. Vele gezinnen, vooral uit het oosten des lands, trokken toen met ds. van Raalte naar de prairiën van Noord-Amerika. Hier te lande werden zij verhinderd de prediking der Schrif ten te horen, liberale verwatenheid dwong hen de leugenprofeteri aan te ho ren; naar de kerk en anders: geen brood! Om hun vertrek uit een schul dig land en een vervallen kerk zijn zij toen in gedicht en prentkunst zeer be spot; er waren veel kinderen Gods bij deze emigranten. Liberaal Nederland zag toen de beste burgers, die nog een stut voor volk en kerk waren, vertrekken. WAARNEMER. -^ Veel geheibel over de Marijkeweg maar met een happy end -^ B. en W. becritiseerd omdat ze raadsbesluiten niet uitvoeren. Burgemeester moest 1000 gulden uit eigen zak betalen: een storm in een glas water! Oude lijkwagen gaat naar Streekmuseum. De raad van de gemeente Ouddorp kwam dinsdagochtend bijeen. Het werd een lange zitting, die duurde van 's morgens half tien tot 's middags half een. B. en W. had in deze vergadering veel critische opmerkingen aan te horen; het be gon al over de woningnood'. Er was een nieuw schetsplan voor de bouw van 20 woningwetwoningen; sommige raadsleden meenden dat daarmee het vorige be sluit van 20 woningen was vervallen. Dit bleek niet zo te zijn. Bij de behan deling van het voorstel tot verbetering van de Prinses Marijke weg, ging het er warm toe. B. en W. werd verweten dat ze de raadsbesluiten niet uitvoer den en dat de burgemeester op eigen houtje een sondering op deze weg had laten toepassen, wat 1000.kostte. Er waren heren die dit de burgemeester uit eigen zak wilden laten betalen! Maar het geval nam een gunstige wen ding. De burgemeester heeft zijn kruitpas verschoten, toen alle leden uitge sproken waren. De bewoners van de Marijkeweg hadden alle gratis grond aan geboden tot aanleg van een verharde weg op 7 meter breedte. Een aanbod, dat gretig werd aanvaard. De schermutselingen liepen alle met een sisser af, ook met die duizend gulden. Waar de burgemeester trouwens heel niet bang voor was en de volle medewerking op zich nam. Een unicum op ons eiland is Oud dorp dat het zulk een goed sluitende begroting heeft. Met f 17.000.op de on voorziene en er kon f 20.000.naar de reserve worden gedirigeerd. De voorz. burgemeester J. Kleijnen- berg opende met gebed. De notulen werden vastgesteld, waarna de ingeko men stukken volgden, die voor het groot ste deel onder de hamer doorgingen. De raad ging akkoord met een ver zoek van het bestuur van de Stichting voor de Voor- en Nazorg van Geestes zieken in Zuid-Holland, te 's-Graven- hage om de toegekende subsidie voor het jaar 1958 te verhogen tot 6% et. per inwoner; schrijven van het college van Ged. Staten, waarin krachtens het be paalde in artikel 183 der gemeentewet het gevoelen van de raad wordt ge vraagd nopens een voorgenomen herzie ning van de bezoldiging van de ambte naren van de burgerlijke stand met in gang van 1 januari 1957. De heer Hameeteman was van ge voelen dit niet toe te passen. Het werk gebeurd in de gewone werkuren. De heer G. Tanis informeerde naar het grondmotief, waarop de voorz. ant woordde dat het z.i. in hoofdzaak lag voor de kleding van d^ ambtenaar, om behoorlijk gekleed voor de dag te ko men. B. en w. stellen voor het goed te keuren waartoe werd besloten. De heer Hameeteman stemde tegen. Ingewilligd werd een verzoekschrift van de burgemeester van Brielle om een eenmalige subsidie voor het jaar 1958 beschikbaar te stellen voor de afwikke ling van de lopende opleidingscursus voor kleuterleidsters (4 et. per inwoner) Gewijzigd werd de gemeentebegro ting 1957, o.m. verwarming school, af rastering voetbalveld enz. Op het laat ste was dhr. T. Koek tegen. Hij was indertijd tegen het voetbalveld geweest en daarom ook hiertegen. Weth. Grin- wis, de heren T. Grinwis en de Jong stemden eveneens tegen. Gewijzigd werd de bez^oldingsveror- dening 1955 (invoering leeftijdsionen voor werk- en vaklieden). De heren Hameeteman en Komtebedde verklaar den zich tegen. De eerste zag niet in waarom deze mensen verhoging moes ten hebben en de tweede meende dat het later toch weer veranderd moest worden. De Vo'ótz. lichtte toe, dat het volgens Rijksvoorschrift was. Ook M. Tanis en G. Tanis verklaarden zich te gen. Met 74 stemmen aangenomen. Woningbouw Voorstel nieuw schetsplan voor de bouw van 30 woningwetwoningen aan de Wilhelminaweg. De heer G. Tanis was eerst van plan bij de begroting over de woningbouw te spreken. Nu het aan de orde kwam, deed hij het nu maar. Indertijd was er een plan voor 31 wo ningwetwoningen. In sept. kwam een plan ter tafel van 16 grotere en een aantal kleinere wo ningen. De raad meende toen dat de grote woningen een te hoge huur zou den doen, en besloot toen 20 woning wetwoningen te bouwen. Nu er weer een ander plan ter tafel komt bevreemdde dit spreker en hij merkte op, dat de besluiten van de raad niet worden uit gevoerd. De woningnood is groot en het duurt alles veel te lang. De techn. dienst heeft het eerste plan gereed ge maakt, waarom is dit niet uitgevoerd? Dit plan zinde spr. niet, omdat de ka mers te klein waren. Spr. wilde het naar de pruUemand verwijzen. Hij con stateerde dat er op deze wijze van het toegekende bouwvolume verloren ging. De heer C. v. d. Bok betreurde het diep, dat b. en w. zo gehandeld had. De gehele gemeente zal er door geschokt zijn, dat deze 20 woningen voor ons wèg zijn- Het bestaat eenmaal niet dat deze woningen dit jaar nog gereed ko men. De heer Hameeteman sloot zich daar bij aan. Het plan van de eerste 20 wo ningen diende te worden uitgevoerd. B. en w. wil dit nu wel camoufleren met dit plan, maar hij becritseerde de ze handelwijze scherp. De voorz. antwoordde dat de plan nen van september als nog zullen wor den uitgevoerd. Dat plan komt hele maal niet te vervallen! „Het gaat over de bouwvolumes van dit jaar" zei dhr. v. d. Bok. Zijn die woningen nog te redden vroeg spreker? Dan krijgt U een krans van rozen! De voorz. meende van wel. Aan een krans had hij geen behoefte. Het minis terie van Wederopbouw is op de hoogte van deze handelwijze zei spreker. „Wat is de reden van deze vertra ging?" vroeg dhr. T. Koek. De voorz. antwoordde dat hij geen gesloten bebouwing wilde in de gemeen te. De kleine woningen liggen 4 aan elkaar, spr. vond 5 maal 4 een ramp voor de bewoners. Hij wilde liever blok jes van twee. „De grond is er te duur" merkte de- heer G. Tanis op. „Dat ligt niet aan mij!" zei de voorz. Weth. Grinwis: Het is toch de be doeling om zo goedkoop mogelijk te bouwen? Spreker was voor het plan van september. De huren mogen niet zo hoog komen. De heer C. v. d. Bok informeerde naar de kozijnen. Hij wilde niet dat de men sen hun hele leven tegen een lat aan moesten kijken. De heer Hameeteman meende dat de woning van gemeente-secrearis onder de subsidie woningwetwoningen kon vallen. Hij wilde dan inplaats van 20, 24 woningen bouwen. De voorz. antwoordde dat het laatste geprobeerd zal worden. Wat de raam kozijnen betrof wilde hij niet zoveel op merkingen maken; het plan mocht er niet op af stuiten. Ging het, dan zal het worden veranderd. Het voorstel van b. en w. werd daarna goedgevonden. Voorstel b. en w. tot het nemen van een besluit houdende het verzoek als bedoeld in art. 55 quater der L.O.-wet 1920 t.a.v. de openbare lagere school voor 1958. Hierover werden enige vragen gesteld door dhr. T. Grinwis, t.o. van de vergoe ding van de Chr. school die door de voorz. afdoende werdeii beantwoord. De Chr. School heeft altijd alles gekregen wat gevraagd is zei spreker. Vastge steld werd daarna het bedrag per leer ling voor het bijz. lager onderwijs en het getal wekelijkse lesuren voor het vakonderwijs bepaald. Goedgevonden werd een verhoging van het crediet bij de Bank van Nederlandse Gemeenten en een aanvrage om Koninkl. goedkeuring verordening visafslag, idem op de hef fing straatbelasting (waar Hameeteman tegen was) en idem op de heffing van begraafrechten. VaststeUin.gr begrotingen De heer G. Tanis bracht namens de commissie rapport uit. Hij had lof voor de samenstelling van de begroting, die voor het Armbestuur sloot in inkomst en uitgaaf met een bedrag van 7522.27 Deze werd z.h.s. goedgevonden. Daarna volgde eerst een tweede wijzigingvan de begroting van de gemeenschappelij ke technische dienst voor 1957 en 1958. Volgens de rapporteur G. Tanis was de post voor Ouddorp 10.821.25, dus 3000.hoger dan oorspronkelijk ge raamd. Met deze verhoging kon de com missie niet akkoord gaan. De heer Komtebedde meende dat die verhoging te maken had met de verho ging salarissen van de eerste ambte- Maandag heeft Prof. Mr. J. J. Oud afscheid genomen als hoogleraar in het staatsrecht aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Foto: De Voorzitter van de Tweede Kamer, Mr. L. Kortenhorst en echtgenote drukken Prof. Oud de hand tijdens de afscheidsreceptie. naar. Deze was immers hoofd van dienst geworden. De heer G. Tanis stemde dit toe, de verhoudingen in de salarissen lagen vol gens de commissie niet juist. De hoge re ambtenaren kregen het, de lagere niet. D"te voorz. antwoordde, dat de verho gingen zijn toegepast volgens gestelde loonschaal. Hij verzocht dringend er goedkeuring aan te geven, in 1960 zijn we van de gemeenschappelijke regeling af. De heer G. Tanis vond een verhoging van 1300.voor de heer Labee veel te hoog! „Men heeft hem hoofd van dienst ge maakt" merkte dhr. Komtebedde op, zonder dat de raad dit weet. „Voor 10.000 heeft Ouddorp 4 dagen in de week een technisch ambtenaar!" merkte de heer Hameeteman op. Dat is toch al te gek! De voorz. antwoordde, dat de ande re gemeenten die loonschaal lang heb ben toegepast. Wij zijn er in achter ge bleven. Er is overleg gaande tussen de regering en de bonden om de hiaten die er zijn, weg te werken. Het is dus volgens recht en orde, al waren er din gen, die betreurenswaard zijn. Als U de honoraria ziet van architecten dan werken wij nog goedkoop, zei spreker. De heer G. Tanis: Er zijn anderen, die dan ook wel dienden te worden ver hoogd. „Dat is zo" stemde de voorz. toe. Als er voor die andere mensen een voorstel komt, nemen we dat ook aan! De heer G. Tanis; Ik Wil het ook voor onze lagere ambtenaren op sekretarie. De voorz.: We hopen dat het komt, dan doen we het ook. Gestemd werd over het voorstel van de commissie om het af te wijzen. Met alg. stemmen werd dit goedgevonden. De voorz. zou nu aan Ged. Staten ver zoeken dit bedrag op de begroting te brengen om de lonen te kunnen uit be talen. Dan kwam de begroting van het Wo ningbedrijf 1958 aan de ordp, welke eveneens z.h.s. werd vastgesteld. Ver volgens bracht de heer G.Tanis na mens de commissie verslag uit over de gemeentebegroting 1958. De cijfers wa ren: Gewone dienst in ontvang en uit gaaf 640.342.86. De kapitaaidienst liet een batig saldo zien van ruim 47.000 (wat weinig voorkomt) en op de on voorziene uitgaven een bedrag van 12.000.—. Sprekende over enkele cijfers, merkte de heer G. Tanis namens de commissie op, dat de Oosterweg al veel geld had gekost. Thans staat er weer een groot bedrag voor op de begroting, die de commissie te hoog vindt. Het lijkt wel of die weg in alles voorkeur moet heb ben, zei spreker. Hij stelde daarom eni ge wijzigingen voor in de wegverbete ring, waardoor dit bedrag verlaagd kon worden met 5000.De onvoorziene uitgaven staan op 12.000.zodat de ze dan 17.000.zullen worden. De commissie verheugde zich dat de begroting dit jaar sluitend kan wor den gemaakt. Verder sprak hij over de Marijkeweg, waarvoor volgens een laatst genomen besluit 3000.was uitgetrokken, om deze te verbeteren. Het gemeentebestuur heeft dit besluit naast zich neergelegd; er is nog niets aan die weg gedaan. Spr. stipte enkele dingen aan, die met deze weg verband hielden. De voorz. wilde er destijds een brede weg van maken, zo iets als de Oosterweg. De raad wilde dit niet, om- reden de bewoners dit niet vroegen. Er komt niet veel vervoer over en het zou ook te duur worden. Spreker merkte op dat dhr. Labee er al veel van zijn druk bezette tijd aan zoek gemaakt had. Wat die druk bezette tijd betreft merk te spr. spottend op, dat aan de plaat sing van een varkenshok en een raam kozijn meer tijd en geld wordt besteed, dan het werkelijk was. Spr. was bekend dat voor de Marij keweg ook een plan is gemaakt door de Heide Mij. Wie daarvoor verantwoorde lijk is, wist spreker niet. Hij wachtte het antwoord af. Vervolgens wees spr. op de noodzaak van een verenigingsgebouw. Het moet er komen! Er is 50.000.voor be schikbaar; hij was ongerust, dat het bedrag straks aan een andere instantie zal worden gegeven. Er zijn ruim 40 verenigingen in de gemeente, waarvan er zijn die in cafe's in de kerk en el ders moeten vergaderen. Er is een com missie die het in handen heeft, maar spr. hoort er nooit iets van. Hoe zit dat vroeg spr.? Zijn ze niet actief? Dan wilde hij ontbinding en een andere com missie benoemen. De slechte toestand van de weg bij de halte van de bussen had ook spre kers aandacht. De reizigers scheppen hun schoenen vol modder. Het is er een bende zei spreker en de commis sie wenste daarin spoedig voorziening. De heer Komtebedde verheugde zich dat de begroting er zo goed uitzag. Met de 17.000.op de onvoorziene is er ook nog een bedrag van 20.000.naar de reserve gegaan vulde spr. aan. In feite is er dus een goed slot van 37.000.Toch ontbreekt er nog veel. Spreker noemde de noodzaak van rio lering en vooral het uitbreidingsplan voor de zomerhuisjes diende gereed te komen. De heer T. Grinwis stelde een vraag over de prijs van de grond voor bouw nieuwe Chr. School. Weth. Grinwis: Het is maar een voor lopig bedrag dat is geraamd. Antwoord van de voorzitter De voorz. begon met de laatste vraag te beantwoorden. De prijs van de grond voor de bouw van de school wordt vast gesteld door de minister. De wegen die bewandeld zijn volgens de wet en nor maal. (Vervolg pag. 2) Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. (I) EERSTE HOOFDSTUK De weduwe Uitwellingerga hoeft niet 'londerd- en meer malen de kinderen te Wepen om te komen eten. Die komen ^snzelf op de middagpot af. Vanmorgen ^'ta ze op een stuk roggebrood met 'n plak koolraap naar school gegaan en oan willen ze 's middags wel komen Voor de warme hap. 't Gebeurt ook wel, fet ze op een plak koude koolrapen al leen naar school moeten. Een heel rog- Sebrood kost een kwartje en de kwart jes groeien de weduwe niet op de rug. nu is ér al zo'n man van de diaco- ■''e geweest en .die heeft als om een gunst gevraagd, of ze haar niet een reetje mochten helpen met een bij dra- Se. Maar die man heeft ze afgescheept *et te harde woorden. Zij heeft daar "os spijt van, maar 't was er uit vóór ze er eigenlijk erg in had. Ze geeft veel liever, dan dat ze van iemand iets ont vangt. Haar hand houdt ze niet gemak kelijk op. Zolang die hand nog werken kan, zal ze zelf voor haar kinderen.zor- gen. De ene dag verdient ze twee kwart jes met werken en eens in de week maakt ze twaalf stuivers met ergens de grote was te doen. Zes dagen in de week is ze er op uit om de kost te be- scharrelen. Hoefde ze nu maar niet 's middags naar huis om voor de kinderen eten te koken, dan kon ze zelf mee eten bij de mensen waar ze werkte. Maar haar kinderen brood mee naar school laten nemen, dat durft ze niet en dat wil ze niet, want een ander heeft niets met haar armoede vte maken. En 's middags kan zij volop aardappelen te eten geven en kool is goedkoop. Vet? Welnee, vet is duur, vet is voor de lek kerbek, vet aardappelwater is ook vet! Heel dun heeft ze de vorige avond de slechte zandpiepers geschild en ze zijn gelukkig gaar. En waar de kinderen bij staan, stampt ze de glazige aardappe len fijn in hun afkookwater. De opvlammende damp lekt om haar gezicht en hoger. De ijzeren pot kan er gelukkig tegen, want het gaat weer hardhandig. Haal de kool uit de kelder! De oudste jongen weet wat hem te doen staat. Het is maar lastig om oudste te zijn. Dat brengt grote verplichtingen mee. Dan ben je verantwoordelijk voor heel veel dingen en moet je altijd de wijste wezen. Houdt maar op: oudste te zijn valt niet mee. Soms hindert dat Bernardus. Maar als hij eenmaal groot is, dan zal hij werken dat zijn moeder thuis blijven kan. Hij zegt dat vele malen per dag. Andere moeders zijn ook thuis en zijn moeder zal ook thuis zijn, en rustig achter zo'n toverend theelichtje zitten naaien of breien. Dat vindt Bernardus zo mooi. Hij vindt meer mooi maar alles wat mooi is, is zo ver af en altijd van een ander. Hij vindt beesten mooi, vooral paarden, en thuis hebben ze niet eens een poes. Geen kippen, geen konijnen, niets. Een kelder met slechte aardappe len en koolrapen en kool, die hebben ze. Maar moeder heeft beloofd, als het er- enigszins af kan, dat ze dan wortelen zal kopen; van die hele grote wortelen, die moeder dan schoon maakt en waar ze bij de lamp wagens met raderen van mogen maken, en poppen, enVan wortelen kun je zowat alles maken: scheepjes en bootjes en huisjes. Ber nardus heeft al een hele hoop afgestre- ken luciferhoutjes en lege doosjes op gespaard. Die moet je daar bij gebrui ken. En Bernardus zal vast proberen of hij geen beesten kan maken van wor telen. Ja beesten! echte beesten. Zitten jullie? Dan bidden. Zo gaat dat. Kort. Moeder heeft niet veel tijd. Zij moet weer naar 't werk. Vlug eten ze af. De buikjes komen vol. En dat is een lekker gevoel. Of Ze vanavond brood krijgen, vra gen de kinderen. Brood? Misschien wel. Misschien dat moeder brood krijgt van de mensen waar ze werkt; dan neemt ze het mee en ze delen het samen. Mis schien zit er wel boter op of kaas. Lie ve mensen! dat kan een feest geven. Maar als moeder het niet mee krijgt, als ze het daar per se aan tafel op moet eten.wat dan? Ja, wat dan! Moeder zegt, dat ze wel eens zal kij ken. Er is zoveel nodig: stopgaren en breigaren en ze moet zo nodig een bon te schort kopen om netjes bij de men sen te verschijnen. En er moeten nieu we klompen komen en de huur moet betaald en ze moet sparen voor wat hout en turf tegen de winter. En de petroleum is zo maar op, ach kinderen, er is zo heel veel. Maar als ik groot ben.... zegt Bernardus. En dan, op een middag, gebeurt het. Een man in een blauwe kiel, een bij zondere pet op, een baardje en met een ietwat gebogen rug, vraagt aan de deur om volk. Moeder is thuis. Die man wil niet binnen komen, hij moet ook gaan eten. Waar hij voor komt, is dit: Hij zou zo goed nog een paar jongens in de wiedploeg kunnen gebruiken en nu had hij ook aan Ber nardus van de weduwe Uitwellingerga gedacht. Zulke jongens kunnen als ze hun best doen, dertig centen per dag verdienen, 't Is voor 'n week of zes- zeven. Bernardus heeft er moeite mee om de anderen bij te blijven. Hij klauwt en krabt en trekt het onkruid rond de ci- choreiplantjes vandaan en sleept z'n be nen mee. Juist, die benen van hem. Daar zit zo'n raar gevoel in. 't Is of ze doof zijn. Ze willen niet mee. Hij moet met ge weld er aan trekken. Èn dat zegt hij tegen de ploegbaas. Die weet wat het is. Hij noemt het „wasdom". Dat komt van te harde groei. Hij heeft wel meer van die gevallen gehad. Maar als Ber nardus niet best meekomen kan, zal hij in plaats van dertig centen een kwartje per dag moeten verdienen.. Als de ploegbaas dit gezegd heeft, is het of al de jongens veel harder vooruit komen. Bernardus kan wel huilen. Hij ligt achter. Maar zijn maat naast hem neemt een rijtje mee. Nu schiet hij lek ker op. Dan vragen de jongens of de ploeg baas eens wat vertellen wil. Vorige ja ren deed hij dat toch ook. Goed, de ploegbaas vertelt. Eerst vertelt hij van een man die zo erg lekker en heel veel eten kon. Toe maar, aardappelen met peultjes, spek, vlees en rijstebrij na. Bernardus krijgt een raar gevoel in zijn maag. Gelukkig heeft hij nog een paar sneetjes roggebrood in zijn jasje ver stopt zitten. Ze krijgen thuis meer brood nu hij mee verdient. De ploegbaas vertelt maar door. Spook verhalen zijn erg geliefd. En die kent hij bij tientallen. En hij lacht zelf nooit, blijft altijd even ernstig. Hij weet best, hoe hij de jongens aan 't werk kan houden. Hard is hij niet. Maar hij kent zijn taak. Deze jongens moeten arbeiders worden. En hoe jonger ze leren om geregeld door te werken en flink aan te pakken, des te beter is het. Voor henzelf en ook voor de boeren of bosbazen. Hard werken is een best ding voor dat jonge goed. Dan halen ze ook geen kattekwaad uit. En- de ploegbaas doet een erg sterk verhaal. Hij komt uit een andere streek, dat we ten de jongens. Nu, daar woonde eens een veehandelaar, die 's avonds wel eens wat erg lang in een café bleef zitten borrelen. Op zekere avond fietste de man het was een avond van donkere maan een weg terzijde van een mooi brede vaart. Aan de andere kant van de vaart liep ook een verharde weg. Zijn fietslantaam, een echte Solarcar- bidlantaarn, brandde helder.suis de alleen een beetje. Plotseling, zonder dat de man iets of iemand zagwerd hij zonder handen als opgenomen, over de vaart getild en achterstvoor op de andere weg gezet. Met fiets en al. {Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3