Een zonderling wetsvoorstel Haarsnijmachine Plaatselijk Nieuws NIEUWS UIT ZEELAND Thoolse problemen 30e Jaargang Dinsdag 26 november 1957 No. 2650 Cair. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDE]W Vertekent tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond m. De veiligheid is er niet mee gediend Een geweldige rompslomp UIT DE KERKEN PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHASNIS Bedactl« en Advertentie! uitsluitend TelefooM K 1870—262V ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAI. AOVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bfi coKtract ipeclasl tarlal N« 6 uur avondi Telelooa K 18702017 Giro 167B80 (Verbetering leerlingenschaal L.O.) De Minister van Onderwijs, Kunsten jj Wetenschappen heeft op 11 septem ber jl- bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Lager Onderwijswet inhoudende, dat de 2.g. leerlingenschaal voor het L.O. en het u.l.o. in gunstige zin wordt gewij zigd zodat het gemiddeld aantal leerlin gen per onderwijzer beduidend wordt verlaagd- Daarover is uiteraard zowel in onderwijskringen als daarbuiten vol doening uitgesiproken Ieder begrijpt, dat de grootte van de klassen van zeer grote betekenis is voor het onderwijs. Het aantal leerlin gen per klas kan zo hoog zijn, dat ener zijds de onderwijzer of onderwijzeres overbelast is en anderzijds het onder wijs niet tot zijn recht kan komen. Mo menteel is de regeling zó, dat bij het gewoon lager onderwijs het hoofd er een leerkracht bij krijgt, als het aantal leerlingen 31 bedraagt en verder tel kens één onderwijzer meer bij elke 45 leerlingen terwijl het bij het u.l.o. zó is, dat het hoofd ook een leerkracht erbij krygt bij 31 leerlingen en dat er ver der een schaal geldt van 30 per onder- wilzer. Het is tot dusver wetenschappelijk nog niet mogelgk gebleken vast te stel len, hoe groot idealiter het aantal leer lingen per leerkracht kan zijn. Dit is geen wiskundig probleem, zodat daar over verschil van mening kan blijven bestaan. Maar men is het er in elk ge val algemeen over eens, dat de 45-schaal 20 ongunstig is, dat zij nu al jarenlang tot grote schade van het onderwijs werkt. Het aantal klassen boven de 50 leerlingen is schrikbarend hoog en daar door eveneens het aantal overspannen leerkrachten, met name in de steden. Het is dus zeer beslist nodig, dat er een drastische verbetering komt, temeer omdat Nederland in dit opzicht van alle ffesteuropese landen zo ongeveer de on gunstigste schaal heeft. Men is natuurlijk al jaren hierover aan het discussiëren en elk jaar wordt er bfl de behandeling van de Onderwijs begroting in de Tweede Kamer op ge wezen dat hier een wantoestand bestaat. Tegelgk moeten zowel de Kamerleden als de Minister er dan echter op wijzen, dat verwezenlijking van een behoorlijke schaalverbetering niet mogelijk is om- iat 1. er nog steeds bij de huidige schaal een tekort aan leerkrachten bestaat 2. er eveneens een tekort is aan schooUokalen, dat bij een verbetering van de schaal onrustbarend zou toene men. m principe bestaat er dus eenstem migheid over de noodzaak van deze maatregel. De Minister zei echter ver leden jaar, dat het nog wel zes jaar kon duren alvorens de verbetering kan worden gerealiseerd. De heer van Sleen (P.v.d.A.) drong er toen niettemin op aan, niet te wachten met het indienen van een wetsontwerp en daarin het hoofdprincipe, uitgedrukt in getallen, vast te leggen. En hij is pi'ompt op zijn wenken bediend. De minister is hierop n.l. ingegaan en het wetsontwerp is nu bij de Tweede Kamer. Mr. Cals zag geen kans direct een grondige verbetering tot stand te hrengen en wil dit nu in drie etappes doen. De realisering van de uiteindelijke verlaging wordt door hem gesteld op... 1 jan. 1968! Dat is dus over 10 jaar. De eerste fase d.i. de eerste verlaging kan plaats vinden in 1962 en wordt geraamd op 30 miljoen, de tweede in 1964, kos ten 61 miljoen en de laatste per 1 jan. 1968, die 100 miljoen moet kosten. Vol gens de Minister kan het niet vlugger vanwege het tekort aan personeel en aan schoolruimte en in verband met de financiële consequenties. Ongetwijfeld is deze zienswijze juist. Het aantal leerlingen der lagere en u.l.o. scholen stijgt nog steeds. Wat het l.o. en het v.g.l.o. betreft zal 1958 volgens de departemenale schattingen een top jaar zyn met 1.513.000 leerlingen, ter wijl voor het u.l.o. deze top zal vallen in 1962 met 268.000 leerlingen. Het ligt dus voor de hand, dat het alleen reeds uit een oogpimt van personeelsgebrek onzin is om nu reeds te praten over ver jaging van de leerlingenschaal. Daarbij komt nu nog, dat de voorzie ning in schoolruimte en de bekostiging van de maatregel in totaal naar hui dige schatting 200 miljoen gulden in sterke mate afhankelijk zijn van de fi nanciële toestand. En deze laat zich moeilijk voorspellen. Verleden jaar nog meende men, dat wij in een permanente hoogconjunctuur leefden en nu zitten regering en gemeenten financieel hope loos aan de grond, terwijl de situatie op i^ effectenbeurs weinig goeds voorspelt. Hoe is het dan ter wereld mogelijk om togeigke plannen ap stapel te zetten? (De heer Tilanus, C. H. kamerlid en Voorzitter van de Onderwijs-conmiissie, ''eeft dan ook verleden week bij de Al gemene Beschouwingen over de Rijks- •ïegroting 1958 hierop gewezen. Hij lierinnerde eraan, dat in de 37 jaar dat de Lager Onderwijswet van 1920 nu werkt vele Ministers van Onderwijs ge- wbd hebben met de leerlingenschaal en dat zij door wetswijzigingen verbeterin gen of verslechteringen moesten aan brengen, die op en neergingen met de positie van de schatkist, omdat deze leerlingenschaal het grote punt bij het onderwijs is, dat in hoge mate de finan- eiën raakt, afgezien nog van de andere twee factoren, fcn dit wetende, gaat de bister nu een wetsontwerp indienen dat niet b.v. op 1 jan. 1958 in werking treedt wat normaal zou zijn maar hÜ gaat een legislatief wanprodukt «eheppen dat niet meer dan theoreti- Onze Thoolse bijzondere medewerker schrijft ons: Als op het eiland Tholen de Z.L.M, het voor het zeggen heeft dan komen er op het eiland uitsluitend neutrale landbouwhuishoudscholen, zo zagen we in onze vorige artikelen. Dat is niets bijzonders, dat is een uitleving van de door de Z.L.M, beleden beginselen. Daardoor is de landbouwhuishoudschool te Tholen een neutrale school en zouden alle op het eiland te stichten landbouw huishoudscholen neutrale scholen zijn. Zo zou de toekomst er uit zien als de Z.L.M. het voor het zeggen had. zo schreven we, immers een neutrale ver eniging sticht neutrale scholen. Maar op alle regels bestaat wel een uitzonde ring. Zo ook hier. De Z.L.M, wil nu een Christelijke landbouwhuishoudschool gaan stichten te Sint Maartensdijk. Te Tholen stichtte de Z.L.M, een neutrale school, te Sint Maartensdijk stelt ze po gingen in het werk om te komen tot een Chr. school. En te Sint Armaland heeft de C.B.T.B. de Christelijke Boe ren en Tuindersbond, na een geruime tijd van voorbereiding bij de gemeente raad een verzoek ingediend tot de af gifte van een „nodig verklaring" voor de vestiging van een Christelijke land bouwhuishoudschool. Met de kleinst mo gelijke meerderheid 4 voor, 3 tegen, rechts tegen links werd aan het verzoek van de C.B.T.B. voldaan. De linkse raadsleden voerden een krachtige actie om te voorkomen dat deze verklaring ten behoeve van de C.B.T.B. werd afge legd. Neen tegen een huishoudschool waren ze allerminst, ook niet tegen een Christelijke huishoudschool. Maar dat deze Christelijke huishoudschool uit zou gaan van de Christelijke Landbouwor ganisatie, de C.B.T.B., zie dat was hun bezwaar. Een onlogische houding een Christelijke school dient toch uit te gaan van een Christelijke organisatie. Ter hunner beoordeling bleef alleen of een zodanige school, in dit geval een school van Christelijke signatuur levens vatbaarheid zou kunnen hebben. En dat behoefde gezien de samenstelling van de bevolking van Sint Annaland geen vraag voor hen te zijn. Zeker niet wan- sche waarde heeft. Er worden getallen in genoemd en ook jaartallen maar alles kan pas worden gerealiseerd over 5 tot 10 jaar, aangenomen althans dat de voorwaarden dan gunstig zijn! De mi nister, het zonderlinge hiervan blijkbaar aanvoelende en beseffende, dat zijn etap pes in de praktijk wel eens niet precies uitvoerbaar kunnen zijn, wil nu bij al gemene maatregel van. bestuur de tijd stippen van uitvoering regelen en vast stellen. De heer Tilanus wees er terecht op, dat dit moeilijk aanvaardbaar is voor de Staten-Generaal omdat er enorme geld bedragen mee gemoeid zijn, waarvan het niet aangaat de Regering nu reeds carte blanche te geven over een periode van 10 jaar. Daarbij komt dat met deze procedure het huidige kabinet enkele latere ka binetten.er komen immers in de 10- jarige periode nog twee Kamerverkie zingen, in 1960 en in 1964 gaat be lasten met maatregelen en uitgaven, die nu niet uitvoerbaar zijn. Dit moet toch werkelijk ontoelaatbaar worden geachU Bovendien is er dan geen controle mo gelijk door het parlement, omdat de wij zigingen kunnen worden ingevoerd bij algemene maatregel van bestuur. Wij kunnen dan ook met dhr. Tilanus niet begrijpen hoe de Regering tot een der gelijk zonderling voorstel waarvan moei lijk een aiikloog geval in de parlemen taire geschiedenis te vinden is, komen kon. Het heeft immers totaal geen zin een wet aan te nemen, die pas over 5 jaar een begin van uitvoering kan krij gen. Dat is toch je reinste onzin. Minister-president dr. Drees heeft in zijn antwoord aan dhr. Tilanus een zeer zwakke verdediging van het voorstel ge geven. Hij zei, dat men een lijn wilde aangeven en ongeveer wilde aanduiden hoe men, mits de financiële omstandig heden het toelaten, het doel denkt te be reiken, terwijl niets definitiefs wordt vastgelegd. Maar dit alles pleit juist te gen dit ontwerp! Zoiets zet men niet in een wet, maar in een nota. Waarom komt Minister Calg dan toch met zulk een wetsontwerp? Naar onze mening is dit niets anders dan een po litieke manoeuvre. Hij wil zijn goede wl tonen en op deze wijze een eind maken aan herhaalde aanmaningen van P.v.d.A. zijde. Maar hij geeft daarbij blijk van een totaal gebrek aan werkelijkheidszin. En daarom heeft dit ontwerp, al wordt het ook door een eveneens aan struis vogelpolitiek doende Kamer aangeno men, geen reële waarde. Hoezeer wij overtuigd zijn van de noodzaak van deze maatregel, dit ontwerp brengt ons mo menteel een stap verder in de goede richting. Het is prematuur in hoge mate. PLAAXSX UW FAMILIE-BERICHTEN or EILANDKN-NIEÜWS neer ze in overweging hadden genomen de leerlingen, die de Christelijke Huis houdschool zullen gaan bezoeken, daar het aantal leerlingen van de Christelijke school veel groter is dan dat van de openbare school. Hadden ze geen be zwaar tegen een Christelijke school, wel hadden ze bezwaar tegen de vereniging van wie de school uit zou gaan. In- plaats van de C.B.T.B. diende de Chris telijke huishoudschool uit te gaan van de neutrale Z.L.M. Merkwaardige ver warring. Aan een neutrale vereniging opdragen voor een christelijke school te zorgen. En het argument. Het ledental van de Z.L.M, was veel groter dan dat van de C.B.T.B. Maar de leden van de Z.L.M, zullen toch deze school niet gaan bezoeken. Het gaat toch om de leerlin gen van wie in grote meerderheid, ge zien de plaatselijke verhoudingen, de ouders hebben uitgesproken met deze daad, dat ze Christelijk onderwijs voor hun kinderen begeren. Ons dunkt de si tuatie ligt nogal eenvoudig. Er is vol doende levensvatbaarheid voor een Christelijke school, meer dan voor een neutrale school, welnu laat dan de school uitgaan van een Chr. organisatie. Maar niet alzo dachten de linkse raads leden van Sint Annaland, 2 p.v.d.a. en 1 gemeentebelang er over. Die zagen alleen heil in een Christelijke school uit gaande van een neutrale vereniging, eigenlijk een contradic' tio in ter'menis, een innerlijke tegenstrijdigheid. Geluk kig liet de raadsmeerderheid zich niet beïnvloeden en kreeg de C.B.T.B. de vereiste nodigverklaring voor de huis vesting van een Christelijke Landbouw school. De leiding van de Z.L.M., on- plaatg van ?ich bij deze voor de hand liggende situatie neer te leggen, heeft nog meer pijlen op de boog. Lichte het de Sint Annaland met zijn rechtse raadsmeerderheid er is op het eiland nog wel een gemeenteraad te vinden met een linkse raadsmeerderheid, Daar liggen de kansen gunstiger om uitgaan de van de neutrale organisatie te komen tot een Chr. Huishoudschool. En ze seeft gezien. Te Sint i^aartensdijk ver kreeg ze de „nodigverklaring" met al gemene stemmen: of er plaats is voor nog twee Huishoudscholen, dat doet niet ter zake. De Z.L.M, zal een Chr. Huish. school stichten daarbij geholpen door een in meerderheid linkse raad, doch daarover in een slotartikel. Bijz. Th. medewerker Het in bezit hebben van vuurwapenen is verboden. En terecht. In een rechts staat mag het niet voorkomen, dat on der de bevolking vuurwapenen worden aangetroffen. Tenzij dan op rechtmatige vergunningen. Als men de kranten leest dan staat men vaak verbaasd door per sonen, die daartoe allerminst gerechtigd zijn. We zien niet over het hoofd, dat de voorbijgegane bezettingstijd en de tijd van de bevrijding, daarop wel van in vloed kunnen zijn, maar het komt ons toch voor, dat er over het algemeen toch te veel vuurwapenen in onbevoegde ■handen zfln. Als we lezen van bedrei gingen, van bankovervallen, van het zich bedienen van vuurwapenen, soms door dronkaards of door geestelijk ge stoorden, dan dringt zich de vraag wel op, hoe het mogelijk is, dat dergelijke mensen in het bezit kunnen zijn van vuurwapenen. En hoevaak ig het wel niet voorgekomen, dat de politie bij on derzoek een voorraad aantrof? De vraag is dan wel gerechtigd, hoe derge lijke mensen aan die vuurwapenen ko men. Dergelijke toestanden zijn voor de veiligheid in ons land bedenkelijk. Het mag toch werkelijk niet al te gemakke lijk zijn voor onbevoegden in het bezit van vuurwapenen te komen; Boven sig naleerden we, dronkaards, geestesge- stoorden, die op een onverantwoordelij ke wijze van vuurwapenen gebruik kun nen maken. Erger wordt het wanneer misdadigers in het bezit van wapens zijn, of zich gemakkelijk daarvan in het bezit kunnen stellen. Een scherpe con trole op het bezit van vuurwapenen is wel noodzakelijk, te meer daar de ach terliggende jaren te dien opzichte aan leiding genoeg hebben gegeven, dat er onder het volk nog een en ander ach terwege is gebleven. Ook dient de han del in vuurwapenen wel met de nodige voorzichtigheid plaats te vinden en dient de wet daarop wel scherp nageleefd, opdat de bevolking niet al te gemak kelijk zich in het bezit er van kan stel len. Want daarmede is de veiligheid van de burgers allerminst gediend. We herinneren ons nog de tegenstand tegen de. huurbelasting. Dat de regering hierbij een aanslag pleegde op het bezitsrecht, op het eigen domsrecht der eigenaren gaan we nu voorbij. Alleen willen we in herinnering brengen, dat destijds gewezen is op de toeneming van de bureaucratie, van het aantal ambtenaren. En dat juist in een tijd van beste dingsbeperking, van bezuiniging. Dat er aangedrongen wordt dat de niinisters zullen bezuinigen o.m. door beperking van het aantal ambtenaren. Deze huurwetten zullen oorzaak zijn van een toenemend aantal ambtenaren, ze zullen aanleiding geven tot uitbrei ding van de administratieve rompslomp Dat waren zakelijke bezwaren. Even wel de minister ontkende deze bezwa ren. Hij achtte deza bezwaren niet ge- NED. HERV. KERK Beroepen te Sliedrecht J. Wolter te Ernst; Ter Aa A. de Hartogh te Amers foort; Lexmond J. Kruyt te Neerlang broek. Aangenomen naar Papendrecht H. C. Bultman te Dussen. Bedankt voor Meerkerk H. C. Baltman te Dussen; Oosterwolde C. Graaf land te Ameide; Veenendaal G. v. Estrik te Nieuwland. Ds. H. Harkema te Zeist heeft in 't ziekenhuis aldaar een operatie onder gaan. De toestand laat zich zeer ernstig aanzien. Alle bezoek is verboden. - Zijderveld. Na bevestiging door ds. W. Bousema van Wageningen, met een predikatie over Joh. 3 29, 30, deed cand. Jongerden van Baarn, hier intre de, sprekende over 2 Cor. 10 35. Om. waren aanwezig de predikanten van Estrik, V. Brummelen, Kastelein en v. Voorthuizen. Toespraken werden gehou den door ds. Ooms en ds. van Dijk, bei de uit Leerdam, burgemeester Voorhoe ve en student de Bie. Tenslotte sprak ouderling Bronthorst. 's Hertogenhosch. Onder leiding van ds. J. J. Timmer, em. pred. te Woerden, is hier een afdeling van de Geref. Bond opgericht, welke binnenkort begint met het beleggen van Evangeliediensten. Kanselboodschap. Door alle Herv. Geref. predikanten, als(ïok verscheidene Confessionelen, is j.l. zondag een kan selboodschap in de kerkdiensten voor gelezen, waarin bedroefheid en be zorgdheid werd uitgesproken over het voornemen der Synode, de vrouw tot de ambten toe te laten. De gemeenten werden voorts opgeroepentot bezinning en gebed, opdat dit onheil met al zijn kwade gevolgen zal worden afgewend. Leiden. Men zal hebben opgemerkt, dat het beroepingswerk in de vacature ds. Kleermaker (Geref. Bond) al enige tijd stagneert. De oorzaak ligt in 't feit, dat de wijk- gemeente, waarvan genoemde predikant het opzicht had, na diens vertrek is op geheven. De wijk gemeente „Centrum" is thans over verschillende andere wijk- gemeenten verdeeld. Hoewel de Centrale Kerkeraad heeft toegezegd, dat in de e.v. vacature (die er thans inmiddels is, door 't aanvaarden door ds. J. de Wit, van een benoeming tot ziekenhuis pre dikant) een predikant van de Geref. Bond zal beroepen worden, betekent dit toch een gevoelige achteruitgang van de doorwerking der Geref. Beginselen. Immers, de oude wijkgemeente „Cen trum" had een kerkeraad, die in meer derheid deze beginselen was toegedaan. Door opheffing der wijkgemeente heb ben deze mensen hun ambt moeten neerleggen. In de nieuwe wijkgemeente „Zuid- West", zit slechts één vertegenwoordi ger der Geref. Gezindte. Nieuwe kerken. Het zal nodig zijn, dat er in het gehele land, binnen zeer afzienbare tijd, tenminste 100 nieuwe kerkgebouwen komen, aldus ds. H. Wes- seldijk, secr. van de generale financiële Raad. Processie verbod. Naar aanleiding van een processie te Geertruidenberg, waarbij 2 paters en een kapelaan in ambtskleding meeliepen, heeft de rijks politie procesverbaal opgemaakt. Zij zullen zich op 26 nov. voor de Bredase rechtbank hebben te verantwoorden. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft H. Bakker te Tho len; Leerdam G. Hengeveld te Wou- brugge; Amsterdam dr. F. van Heyen- feld te Leiden; Leiden C. de Vries te LoUum; Den Haag P. C. de Vries te IJsselmonde. Aangenomen naar Schettens A. Rin- gersma, cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Alphen a.d. Rijn W. Paddemors te Dirkshoorn; Oenkerk H. J. Swieters te Enkhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam D. Slagboom te 's Gravenzande; Leeuwarden A. Hil- bers te Enschede; Sassenheim Th. Rut- ters te Wildervank. Aangenomen naar Tholen J. v. Doom te Ermelo. Ds. W. H. Velema: 15 nov. promo veerde onder zeer grote belangstelling ds. W. H. Velema van Eindhoven aan de V.U. te Amsterdam tot doctor in de theologie, op de proefschrift, getiteld „De leer van de H. Geest bij Abraham Kuyper." Ee titel werd „cum laude" (met lof) gehaald. Broek onder Akkerswoude. Na be vestiging door ds. J. M. Visser van Dok- DROOGSCHEERAPP ARATEN GILETTE-MESJES SCHEERKWASTEN Vraagt eens in WED. KtJRVINKS DROGISTERIJ grond. Evenwel het gelijk is niet aan de zijde van de minister. Dat blijkt wel. Niet minder dan 300000 huiseigenaren hebben zich niet aangemeld bij het Grootboek Woningverbetering. Daar zit werk in. Daar zijn ambtenaren voor no dig. Die 3000000 nalatigen moeten aan geschreven worden. Het begin van de uitvoering wijst al op een bron van veel werk. Op een chaos. Op veel werk voor de ambtena ren. Op hoge kosten. Op een grote romp slomp. Het blijkt wel dat niet de mi nister in zijn optimisme gelijk had, maar wel die Kamerleden, die zich rekening geven van de werkelijkheid. In het Rijksmuseum te Amsterdam werd ter gelegenheid van het congres Fon- dation Européenne de la Culture en receptie gehouden. Foto: Onder de deelnemers bevonden zich v.l.n.r. Paul Henri Spaak, Z.K.H. Prins Bernhard, z.ex. minister Cals, Robert Schumann, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en dr. P. Rijkens. kum, deed ds. de Graaf, gekomen van 's Gravenmoer hier intrede, sprekende over 2 Cor. 4 5, 7. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te H.I. Ambacht L. Kieboom te Lisse: MIDDELHARNIS Dankdag. A.s. woensdag wordt In de Herv. Kerk alhier dankdag gehouden. De diensten die om 10 uur v.m. sav. half acht aanvangen worden geleid door ds. L. Blok van Capelle aan de IJssel. De kring Flakkee van Geref. Vrou wenverenigingen hield woensdag haar jaarlijkse vergadering in de Jeugdha- ven alhier. Voor de pauze werd een onderwerp behandeld door een der leden van Oolt- gensplaat over „De geestelijke wapen rusting." Na de pauze werden door dhr. P. D. Sieling van Melissant kleurendia's van Noorwegen vertoond. Deze waren buitengewoon goed geslaagd en wer den duidelijk toegelicht. Ze hadden veel bewondering, zodat op een gezellige avond kan worden teruggezien. Bevestiging en intrede ds. T. Poot. Op zondag 19 januari a.s. zal de nieu we predikant ds. T. Poot van Haaften in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn intre de doen. Hij zal worden bevestigd door zijn oom, ds. J. J. Poot te Delft. Het af scheid te Haaften zal plaats hebben op 12 januari a.s. Opbrengst collecte dankdag. De op brengst van de collecte op dankdag ge houden in de Ger. Gemeente alhier, heeft opgebracht 1772.—. HERKINGEN Orgelspel. In de a.s. zaterdag 30 no vember te houden orgelbespeling met samenzang in de Herv. Kerk te Middel- harnis, hoopt ook als orgel-leerling uit onze gemeente mej. Lenie van der Veer (n.l. de organiste der Ger. Gemeente) haar medewerking te verlenen. Opbrengst collecte. De collecte in on ze gemeente gehouden voor de Herv. Zondagsschool heeft opgebracht 247.60. Hard tegen hard. De heer G. v. d. V. had het ongeluk met trekker en wa gen op de kaai in aanraking te komen met een lichtpaal, waardoor de- paal werd afgebroken, en de wagen bescha digd werd. Spreekbeurt. Ds. Boertje Herv. pred. alhier hoopt op de eerstvolgende te hou den kadercursus welke gehouden zal worden vrijdag 29 november a.s. te Mid- delhamis voor de J.V. en M.V.'s te spre ken over: „Onze jongeren en de Herv. Geref. prediking." Ongevallen. De heer van O., horlo gemaker te Ooltgensplaat, reed vrijdag avond met zijn auto met een geringe snelheid achteruit het erf af van de landbouwer E. Kastelein. De heer K. welke het buitenlicht aandeed om de heer van O. terwille te zijn, had het vermoeden niet dat dit op de heer van O. juist verblindend werkte, en hij in- plaats van op de weg de sloot inreed. K. belde zijn schoonzoon v. d. Velde op, en deze heeft O. met de tractor er uit getrokken. Noch de auto, noch van O kregen enig letsel, dus liep dit on geval gelukkig goed af. Erger was het met het knaapje van Joh. M. Deze viel van een wagen en brak een been, en moest in het ziekenhuis worden behan deld. Ook het zoontje van H. had het ongeluk zijn hand zodanig tussen een tractor te knellen, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen, alsmede het zoontje van A. de K., die kwam te val len en een hoofdwond kreeg. OUDE TONGE Prijzen der veldvruchten: Gerst van 2527; haver 20—24; erwten schok kers 40—60; erwten kl. gr. 30—37; maanzaad 100130; karweizaad 50 64; bruine bonen 4060. Alles per 100 kg. Aardappelen 15 et. per kg, voer- aardappelen 2 et. per kg, koepeen 67 et. per kg, voerpeen 2 et. per kg, pien 12 et. per kg. Handel matig. Inenting. B. en W. brengen ter open bare kennis dat op dinsdag 10 december a.s. des nam. van 2.303.30 uur ten hui ze van dr. Voogd gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting of herinenting te gen pokken. -7 Wandelmars. De gymnastiekvereni ging O.K.K. hoopt op zaterdag 7 dec. a.s. een grote wandelmars te organise ren over resp. 5, 10, 15 en 25 km. Er zijn weer medailles en voor de groepen bekers enz. als prijs terwijl Sint Nico- laas persoonlijk de tocht zal opluiste ren. Gezien het succes van de septem- berwandeltocht zal er, bij goed weer zeer zeker ook nu flinke belangstel ling zijn. Inschrijving kan geschieden bij mej. M. Donkersloot, Wilhelmina straat 7 te Oude Tonge. OOLTGENSPLAAT Eerste steenlegging nieuwe woningen Dinsdag 26 nov. (hedenmiddag) des n.m. 3.30 uur zal de officiële eerste steen legging plaats hebben van de in aan bouw zijnde 34 volkswoningen en 2 winkels in opdracht van de Woning bouwvereniging „Beter Wonen." Deze steenlegging zal geschieden op het bouw terrein aan de Langeweg. Belangstelling voor het blindenwerk Velen hadden gehoor gegeven aan de oproep om een filmavond bij te wonen van de Blindenorganisatie „De Fak kels bijeen." Ongeveer 200 personen hadden in „Elthato" plaats genomen om zich van het werk onder de blinden te laten voorlichten. De heer Wagenberg als propagandist, gaf een uiteenzetting bij de film „Werk brengt Licht." terwijl de plaatselijke Chr. Gem. Zangvereni ging „Jubilate", onder leiding van dhr. C. C. v. d. Heuvel, voortreffelijke me dewerking verleende. Ds. A. de Korte verzorgde de opening en het openings woord; aan ds. J. van Drenth was de sluiting van de avond opgedragen die tevens een dankwoord sprak tot allen, die belangstelling toonden. BRUINISSB Verkiezing notabelen. Bij de her stemming voor twee notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse, werden donderdagavond uitgebracht '74 stem men. Hiervan verkregen W. A. Jumelet van Dienst 38 stemmen en H. L. Kesteloo 36 stemmen, terwijl op de heren M. van Popering en C. Hoogerwerf ieder 34 stemmen werden uitgebracht. Eerstgenoemden werden dus gekozen. BRUINISSE Vlsser^jbestuur contra Commissie va" dertien. Door het Bestuur van de Brui- nisser vissersvereniging Algemeen Vis sersbelang is. een schrijven gezonden aan het Bestuur van de Vereniging tot Be hartiging der Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel), In dat schrijven wordt ver zocht, de belangen van de vereniging tot dusver behartigd door de z.g. Commissie van Dertien, over te nemen. Zoals bekend heeft de Bruinisser ver eniging met deze Commssie gebroken, om de houding aangenomen na en tij dens het Deltadebat in de 2e Kamer. Daarom is een afschrift van dit schrij ven gezonden aan alle leden van die Ka mer, aan alle Bestuursleden van het Pro ductschap voor Vis en Visproducten, aan de Stichting van de Nederlandse Visse rij enz., terwijl ook aan alle andere Vis sersverenigingen in Zeeland een derge lijk schrijven is uitgegaan. De Bruinisser leden, die precies we ten wat er op de vergadering, die zij als afgevaardigden hebben bezpcht, ook door ouderen is gezegd en gedaan, heb ben zich verwonderd over het commi- nique dat over deze vergadering aan de pers is verstrekt. De voorstelling alsof alleen de Brui nisser afgevaardigden van mening ver schilden met het bestuur van de Com missie van Dertien is toch wel in fla- granten strijd met de werkelijkheid. PLUIMVEEMARKT ETTEN EN LEUR. Op de pluimvee- markt van vrijdag 22 november j.l. wer den aangevoerd 7000 stuks. De prijzen lagen als volgt: 'Kippen (witte) 1.80 1.90 per kg. levend gewicht, kippen (gekleurd) 1.751.85 per kg levend gewicht. Oude hanen 3.254.25 per stuk. Ruimer aanbod van kippen met le vendige handel en de prijzen als vorige week.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1