Ouddorp had tl predikanten CERO r o U P ;GEM:;E VË^Rf extra ^achten bi&fécferi Het vraagstuk van de monopolie- heffingen op granen Haarsnij machine Nieuws uit Zeeland I J. KEUVELAAR Pastoraal verzoigd sedert 1595 'n Bloedzuiverende ku»r met Kraschen Salts drijft d@ oorzaak van die ondragelijke Rheumatisehe Pijnen eruit. Adie Kinderspeelgoed Ziekenhuis „Bethesda" Dirksland VOOR naar KitKlerlioekje xxxxxxxx Overweldigende drukte mei suikerbieten' aanvoer aan de kaai te Ooltgensplaat Adj. Secr. HoII. Mij sprak voor Flakkeese afdelingen Plaatselijk Nieuws Iiiiders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. A. V. Bladz. 2 „ETLANDEN-NT-ETJWS" Vrijdag 22 november igj'j Wanneer ds. R. W. Steur binnenkort afscheid neemt van de Ned. Herv. Ge meente van Ouddorp, zal het voor de 27ste maal zijn, dat deze gemeente een predikant moet afstaan, hetzij door ver trek, hetzij door emeritering of over lijden. Wat dit laatste betreft: sedert Oud dorp in 1595 de eerste predikant ont ving, is het maar viermaal voorgelio- men, dat een dominee tijdens zijn ambts periode in Ouddorp kwam te overlijden, Eveneens is slechts viermaal aan een Ouddorpse predikant emeritaat (of eer vol ontslag) verleend. De laatste keer, dat de gemeente haar voorganger als emeritus zag vertrek ken, is geweest in 1881. Het was toen ds. H. J. den Boer, die zijn actieve dienst beëindigde, waarna hij nog vier jaar pis emeritus heeft geleefd. Sindsdien is Ouddorp steeds een „doorgangsgemeente" geweest. Men be riep een dominee van elders en na kor ter of langer tijd zag men hem weer vertrekken. Beide laatste herders en le raars, ds. J. Hovius en ds. Steur, behoor den onder degenen, die vrij lang in Ouddorp stonden, daar zij een tijdperk van tien jaar juist overschreden. Ook de emeritus-predikant ds. A. van der Kooy, die tot voor kort als rustend pas tor in Den Bommel woonde, heeft in dertijd (19091918) een tamelijk lange periode in Ouddorp doorgebracht. Maar men moet tot de reeds genoemde ds. Den Boer (1873—1881) teruggaan om iemand te vinden, die hem in dienstja ren overtrof. Opmerkelijk is het, dat Ouddorp aan vankelijk een proponentsgemeente was. Van de eerste elf predikanten staat al leen van ds. C. Dammanus vast, dat hij als dominee naar deze gemeente kwam (1601). De anderen zijn hier als candi- daat in het ambt bevestigd. Het is dit jaar juist twee eeuwen ge leden, dat men voor het laatst een pro ponent beriep, namelijk D. van der Hoek, die hier van 1757 tot 1770 ge staan heeft. Nadat hij van Ouddorp was vertrokken, heeft ds. Van der Hoek nog zes gemeenten gediend, allemaal in Zee land. Hij overleed in 1803 als predikant van Grijpskerke op Walcheren. Ds. Van der Hoek was niet de enige Ouddorpse predikant, die veel gemeen ten heeft gehad. Ds. IJ. Doornveld (1898 1900, in 1925 te Hoevelaken overleden, 61 jaar oud) stond op tien plaatsen. Ouddorp was zijn vierde gemeente. Ds. J. Bus (19191924, enkele jaren geleden gestorven als emeritus van Staphorst) diende in totaal elf gemeenten, watr- van Ouddorp als tweede. Ds. H. H. van Ameide (1930—1933) overleden als emeritus van Elburg) maakte het dozijn vol; Ouddorp was zijn tiende gemeente, Sommelsdijk zijn ne gende. Gelukkig dat de nieuwe kerkorde zo'n zwervend bestaan van steeds maar een jaar of drie in een gemeente onmo gelijk maakt, daar men tenminste de vier jaar moet volbrengen om beroep- baar te zijn. Geliefd voorganger Dezelfde kerkorde staat aan predi kanten geen langere diensttijd dan veer tig jaar toe. Dit houdt in, dat nimmer een Ouddorpse dominee liet record in dienstjaren van ds. A. G. van Dijkhui zen kan overtreffen. Genoemd predikant stond van 1818 tot 1864 in deze gemeente, dus 46 jaar. Toch had hij voor die tijd nog twee an dere gemeenten, zij het kort, gediend, Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma tisehe pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende onrein- heden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist. Hier volgt de Ie afrekening van de gif ten die zijn binnengekomen: Chr. School Stad a. 't Harngvliet 17.75; O.L. School Goedereede 10.School m. d. Bijbel Melissant 25.O.L. School Langstraat f 3.O.L. School Dirks land 14.90; School m. d. Bijbel Dirks land 30.40; O.L. School Stad a. 't Ha ringvliet 21.10; Chr. School Oude Ton- ge 20.Chr. School Den Bommel 8.75; O.L. School Stellendam 5.95; School m. d. Bijbel Sommelsdijk 36. Gr. v. Prinstererschool Middelharnis 25.20. Totaal 218.05. Van firma's en particulieren werd een bedrag ontvangen groot 310.Totaal dus 528.05. Als bijzonderheid zij vermeld dat op een avond 2 dames uit Middelharnis en 1 dame uit Sommelsdijk elk 1 gulden kwamen brengen voor het goede doel. BravoWij zijn altijd thuis op Voorstr. 12 te Sommelsdijk. Trouwens onze giro rekening 487936 is er ook nog! Zandpad - Mlddelharnlw namelijk Rijnsaterwoude en Wijk bij Heusden. Ds. Van Dijkhuizen heeft dus menig jubileum in Ouddorp gevierd. Op 6 no vember 1853 herdacht hij zijn 40-jarige evangeliedienst met een prediking over Micha 6 5b, de woorden „Wat ge schied zij." In een bericht dienaangaan de heet het: „De gemeente gaf ondub belzinnige blijken van hare gehechtheid en belangstelling, en wenst vuriglijk dat de verdere arbeid van haren lerar rij ke vruchten drage bij velen!" Welnu, ds. Van Dijkhuizen zou ook zijn gouden feest te Ouddorp vieren. Op 8 november 1863. Hij preekte toen over 1 Petrus 1 25. Een krantenbericht zegt ervan; „Het was den ganschen dag feest in de gemeente. Des avonds bij prachtig fakliellicht besloten door een koor van een vijftigtal zijner leerlin gen, die hem, onder de leiding van den hoofdonderwijzer der school toepasse lijke zangen toezongen. Worde de ge achte man nog eenigen tijd voor de ge- meente gespaard!" I Dit is niet in vervulling gegaan, want i ruim een jaar later stierf ds. Van Dijk- j huizen. Hêt lijdt geen twijfel of hij was een geliefd voorganger. Kennelijk droeg de gemeente ook ds. H. J. den Boer een goed hart toe. Deze vierde in 1877 zijn 40-jarige ambtsbediening. Na de preek over Psalm 116: 12 en 13, bood de gemeente hfem een statenbijbel aan, rijk gemonteerd met zilver, op een ebben- houten lezenaar. Van zijn ambtgeno ten uit de ring Sommelsdijk kreeg ds. Den Boer „een fraai geschenk in goud." Geen beroemdheden Beroemde dominees hebben in Oud dorp niet gestaan. Maar wel een paar, wier namen niet geheel en al in het vergeetboek zijn geliomen. Heel duide lijk is dit bij ds. Wessel Pretorius (1639 1653), die de stamvader van het Zuid- afriliaanse geslacht der Pretoriussen was. Deze familienaam leeft voort in de hoofdstad van de Unie van Zuid-Afri- ka, Pretoria, gesticht in 1855. Ook de naam van ds. Dammannus is bekend gebleven. In de tijd van de godsdiensttwisten ontpopte hij zich als een overtuigd contra-remonstrant. Een predikbeurt te Goedereede, waar de re- monstrants-gezinde ds. A. Romanus stond, kostte hem zowat het leven, daar men te Goedereede tegen hem een op roer ontketende. Dammannus was wel iets gewend, want als Zuidnederlander had hij moeten vluchten voor de Span jaarden, en als predikant te Ouddorp is hij op reis nog eens in Spaanse gevan genschap geraakt. Met een losprijs heeft men hem toen vrijgekocht. H. de J. Beste jongens en meisjes! Als in dit hoekje" het vierde raadsel wordt geplaatst, wil dit niet zeggen, dat het inzenden is, want deze maand heb ben we vijf raadsels. Nog niet inzenden dus! Hier komt het nieuwe raadsel: 1. 2. .X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 1. Tijd waarin we nu leven. 2. Zij zullen niet meer en zij zul len niet meer dorsten. 3. Zij is het grote Babyion. 4. Schrijf aan de engel der van Efeze. 5komt vóór de "val. 6. Zoon der vertroosting (Handel. 4). 7. En gij zu't Mijn zijn, zo te Je ruzalem, als in geheel Judea en Samaria. 8. Inwoner van Galilea. Op de kruisjeslijn, van boven naar be neden, moet het woord staan, dat ge vraagd wordt bij 1. COBBESPOIVDENTIE Jaap M., Oud-Eeijertand. De vorige keer kon je er niet meer bij. Jaap. Dacht je dat ik je vergeten was Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, hoor! Was de trui op tijd klaar? Wat zal die van pas komen, nu de winter op handen is! Is de trechter ook al voor mekaar? Willi en Nelie M., Een Haa,g'. Als je geen tussenrapport krijgt, staan de za ken wel goed, nietwaar? Dat was een verrassing om onverwachts bij je groot ouders aan te komen wippen! Was het niet koud op de brommer Wil het nieu we raadsel nogal vlotten, Nelie? Het is net zo moelijk om een raadsel te fabri ceren als een raadsel op te lossen. Vin den jullie niet? Mia V., Herkingen. Ook nog gefeliciteerd met je verjaardag, al is het een beetje laat. Je familie en vriendinnen hebben goed om je gedacht! Is dat van de nieu we post, waarop je nu geschreven hebt? Ligt de kaai weer vol suikerbieten? Ja, dat is een teken dat het najaar is. Gaat het nogal met de slijk? Nu is het ge-' zellig om thuis te zitten, want buiten is het niet veel bizonders meer. Miep T., Ouddorp. Nog bedankt voor de gelukwens. De prijs, die je ontving, was mooi, want je bedankt me twee maal er voor, en je gebruikt het woord „schitte rend''. Gelukkig dat de drukte nu over is, hé? Jannie de V., Nieuvverkerk. Nu jullie een week vakantie hadden voor de griep, kon er voor de herfstvakantie moeilijk een lange tijd worden uitgetrokken. Er moet nog gewerkt worden ook, niet waar? Doe je graag tuinbouw? Joohem G., Den Helder. Dat is al een poos geleden dat je me schreef. Ik heb altijd gezegd, dat het schoolwerk eerst gemaakt moet worden en daar houd je je wel aan, geloof ik. Uit je brief merk ik wel, dat het op school nogal gaat. Het is een hele brief over school; dat mag ik wel horen: het is een teken, dat het je interesseert. Met algebra en meetkun de hebben veel kinderen te kampen. Het gebod: „eert uw vader en uw moeder" wordt door velen maar licht geacht. Het gaat niet alleen over onze echte ouders, maar over allen, die over ons gesteld zijn, dus ook de leraren op school. Als je daar goed over denkt, zal je geen straf voor ondeugende dingen krijgen. Eia de W., Midde'hariiis. Nog hartelijk gefeliciteerd met opa, al is het wel een beetje laat. Het is een hoge leeftijd, die hij heeft mogen bereiken; de leeftijd van de zeer-sterken. Het is wel goed, dat hij nog wat in de tuin werkt. Werken is ook op die leeftijd gezond. Ik merk, dat je de griep goed te pakken gehad hebt. Ge lukkig dat je weer beteren mocht. Kees V. d. W., Ooltgensplaat. Nu heb je het boek ondertussen wel uit, denk ik. En hoe vond je het? Je leest toch wel graag? Het zou kunnen van niet, want het schoolgaan is ook niet zo erg naar je zin. Mag ik bij gelegenheid eens we ten waarom? Misschien weet ik er wel een middeltje op dat het beter gaat. Kees N., Ameide. Ging het goed met bietenrooien Werkte het wéér nogal mee Hoe laat kwam je dan uit bed 's Avonds wou je graag vroeg heen, niet? Als je een hele dag gewerkt hebt in de buitenlucht, krijg je gauw slaap. Kun nen de jongens eclit beter leren dan de meisjes Eigenaardig is dat. Jaap S., Sommelsdijli. Je hebt zodoende heel wat verzuimd op school. Dat kun je gauw merken in 't leren. Heb je alles al ingehaald? Dat denk ik wel, want je gaat graag naar school en dan sta je voor de zaak ook. Ben je al aan 't fi guurzagen geweest? Sjaan T., O'uiddorp. Het raadsel van tan te is al geplaatst, zoals je hebt gezien. Dat was leuk: wakker worden en den ken, dat er één jarig is en dan gauw op de kalender kijken en dan zie je staan ,,Oom Ko"! Heeft Jan de brief ontvan gen? Hij behoeft er niet op te antwoor den, hoor. Daar zeg ik het niet voor. Maartj's H., Ouddorp, Chrysanten heb k, jammer genoeg, niet. Ik zal er toch eens voor moeten zorgen, want het zijn prach tige bloemen. De ergste tijd voor Jan H. is dan nu voorbij. De eerste weken valt het nooit mee, hè Hij zit nogal ver van huis, vind ik. Jaapje T., Ouddorp. Ja, ik weet het wel, dat het een hele toer is om een brief te schrijven. Maar je weet dat het niet be hoeft, al is het wel leuk, dat ik iets van jullie weet. Dat moeder een handje uit steekt, is heel best. Zo zal je het best leren en je pen staat later ook niet zo verkeerd meer. Allemaal de hartelijke groeten en nog niet inzenden, hoor! OOM KO. De wagens met bieten passeren hier de weegbrug In het begin van het bietenseizoen hebben de landbouwers hun hart kunnen ophalen met een vlotte levering. De sui kerfabrieken zorgden voor schepen en met name de fabriek te Puttershoek trok de bepaling in van een verspreide levering die andere jaren van kracht bleef. De fabriek was hiermede in 't be gin ook gebaat, daar op vele ladings- plaatsen de aanvoer zeer traag verliep, omreden de boeren nog veel ander werk moesten verrichten door oponthoudt der vele regens in de nazomer. Te Oolt gensplaat hebben echter vele landbou wers wel geprofiteerd van de toegesta ne onbeperkte levering en daardoor was het in het begin van het bietenseizoen veel drukker dan in andere jaren. Nu men overal in de lande volop be zig is met het rooien, past de fabriek een automatische spreiding toe, met als gevolg dat minder schepen worden ge stuurd naar verscliillende havens. Dat is ook het geval te Ooltgensplaat. Dit heeft tot gevolg, dat wanneer een schip is aangekomen er als het ware een run ontstaat met de aanvoer van bieten. De boeren hebben hun wagens reeds gela den gereed staan bij hun boerderijen of op het land en als men kan gaan lossen dan gebeurt het vaak dat men op de Kaai zo'n 30 a 40 vracliten (sommige met een kop er op) bijna tegelijk ziet verschijnen. Er ig dan al een voorraad voor een schip van ruim 100 ton. Het lossen gaat evenwel zeer vlug. Daar zorgen de vier Jannen" voor. Jan du Pree en Jan Zoon, beiden van Den Bom mel kunnen voortreffelijk met hun kraan „Jan'' omgaan, welke kraan eigendom is van dhr. Jan Mast. Zij heb ben het gepresteerd om in li^ uur een inrMNNEKER Zaterdagmiddag vergaderde in Hotel Spee de afd. Plakkee van de Hollandse Mij van Landbouw. Men werkte eerst een huishoudelijke gedeelte af, waarin de heren A. E. Soldaat en M. P. Buth in het bestuur met alg. stemmen wer den herkozen, om daarna te luisteren naar een inleiding, die de adjunct-secr. van het hoofdbestuur, de heer C. P. Dogterom, kwam houden over een ingewik kelde regeringsmaatregel op landbouwgebied n.l. „moeilijkheden rondom de mo nopolieheffingen op granen". De bijeenkomst werd gepresideerd door de heer J. A. van Nieuwenhuijzen, die in een inleidend woord er op wees, dat het probleem van de monopolieheffingen vooral dit jaar naar voren komt omdat dit zo ongunstig uitvalt voor de land bouwers. De heffingen waren nodig om de prijzen op te heffen, ze zijn een soort invoerrecht, dat de graantelers ten goede moet komen, maar voor de var kenshouderij enz. betekenen zij een last (hoger prijzen). Dé moeilijkheid ig het nu om een oplossing te vinden waardoor de ene groep uit de agrarische sector niet ten koste van de ander belast wordt. De heer Dogterom wees er in het be gin van zijn causerie op, dat de mono polieheffingen een onderdeel vormen van de Nederlandse landbouwpolitiek. In 1930 begon men er mee, in de oorlog kwamen zij uiteraard niet voor evenmin als in de eerste (schaarste) jaren nadien, maar in 1953 moest men er op terug grijpen. Toen werden verschillende basisproduc ten aangegeven en daarop ligt nu het raak - maar ook het wrijvingsvlak tus sen akkerbouw en veehouderij. Aan deze basis producten ligt het prin cipe ten grondslag, dat de consument de kostprijs zal betalen. De veehouderij wenste daarvoor kompensatie en daar over is men nog altijd niet uitgepraat. De wereldproductie van graan beloopt 26.4 miljoen ton, waarvan W.-Europa 26.4 miljoen opneemt. In tijden van overvloed kan men de prijs, die men nodig heeft, niet maken, blijkens b.v. de 20 miljcen kg boter, die thans in de koelhuizen ligt opgeslagen. De graanhandel, aldus deelde de heer Dogterom, verder mede, is zeer goed ge organiseerd en vormt een kleine, geslo ten groep. Deze handel heeft geen hekel aan de heffingen, omdat deze een bodem in de markt brengen en men speelt een spelletje van drainage" op de heffin gen. Dit zette spr. aan de hand van cij fermateriaal verder uiteen. De belang rijkste moeilijkheid ligt wel in de resti tutie op binnenlands graan, dat geëxpor teerd wordt; dan vooral speelt die drai nage" een rol. Tenslotte scheppen de heffingen ook een economisch probleem, want zij ver oorzaken een verkwisting van deviezen. De minister erkent dat in zijn memorie van antwoord op zijn jongste begroting, door te schrijven, dat deze heffingen vroeger een hoeksteen, maar nu een stru.kelblok vormen. Er zijn groepen, die er voordeel van hebben, maar andere, die er schade door lijden. In de Holl. Mij. is dit probleem ernstig onder ogen gezien en openliartig besproken. Dit gesprek heeft geleid tot de stelling, dat men naar een aanvaardbaar punt voor alle groepen moet zoeken. De slotsom was, dat men een heffing op alle inkomende granen moet zien te krijgen, waardoor lekken, handelsmanipulaties en deviezenver- knoeien worden voorkomen. De heffing geldt dan algemeen en dus moet er kom pensatie gegeven worden aan degenen, voor wie zij schadelijk zijn. Dit middel meent nien te kunnen aanwijzen in een toeslag per hectare. Spr. deelde mede, dat deze mogelijkheden al tot de Tweede Kamer zijn doorgedrongen. Verschuivingen in consumentenprijzen kunnen er het gevolg van zijn brood duurder, maar vlees goedkoper en theoretisch becijferde spr. het voordeel op 4.50 tegen 3.50 nadeel van nu. Spr. gaf gaarne toe,' dat het een zeer moei lijke materie betreft, maar dat men een oplossing absoluut moet vinden vanwege de eis van rendabele bedrijfsvoering, be houd van werkgelegenheid enz. Op deze causerie volgde een levendige gedachtenwisseling, waarin men het ge poneerde op zijn mogelijkheden en wen selijkheden nader bezag. Aan het slot der vergadering atten deerde de voorz. op de komende algem. vergadering van de Holl. Mij., waarin het afdelingsbestuur wil wijzen op onrede lijkheid in de belastingheffing; men wenst, dat het inkomen gebaseerd zal worden op het gemiddelde van enkel ja ren en niet op de inkomst per jaar, zo als nu door de fiscus geschiedt. MIDDELHARNIS Orgelbespeling met sainenzang Op zaterdag 30 nov. a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis weer een orgelbespeling gegeven. Aan deze bespeling werken 5 orgelleerlingen van de organist der kerk, de heer A. J. Keij- zer mede, o.a. mej. A. van Eek te Mid delharnis, mej. A. Kievit te Stellendam, Maandag is in het Haagse Gemeente Museum de officiële verkoop begonnen van de kinderpostzegels 1957. Na een korte plechtigheid begon Mevr. Kuyper- Sluyters, dochter van de bekende kunstschilder Jan Sluyters, met de verkoop van de zegels, waarvan de zegel van 8 cent de beeltenis draagt van Mevr. Kuyper-Sluyters als kind van 3 jaar. Foto: Mevr. Kuyper-Sluyters verkoopt, geassisteerd door de kleinkinderen van Jan Sluyters, de eerste kinderzegels aan de Directeur-Generaal van de P.T.T., Ir. J. D. H. van der Toom. mej. L. v. d. Veer te Herkingen; de heer P. Wessels te Middelharnis en de heer A. Vogelaar te Middelharnis. Ook de heer Keijzer zal nog enige orgelwer- ken ten gehore brengen. Aanvang half acht nam. Programma's a 0.50 verkrijgbaar aan de kerk. Komt allen, want daardoor geeft U blijk van uw belangstelling voor de orgelkultuur ook op uw eiland Flakkee. Verkiezingen. Bij de j.l. woensdag gehouden verkiezingen voor ouderling, diaken, notabel en kerkvoogd in de Herv. Kerk zijn gekozen: tot ouderlin gen M. Blok en P. de Jong; tot dia kenen G. Buth Mz. en KI. de Groot, tot notabelen A. Verduin en E. v. d. Boom en tot kerkvoogd J. v. d. Stad. Doopzitting. Voor de doopsbediening op zondag 1 dec. in de Herv. Kerk houdt de kerkeraad doopzitting op dinsdag 26 nov. sav. half acht in de consistorieka mer. DIRKSLAND Uitslagen van de gespeele wedstrijden op dd. 12 nov. j.l.: Afd. I: Joh. ten Hove - KI. de Jong 1-1; C. Beijer - Jac. Wolfert 0-2; Joh. Polder - D. Wolfert 2-0. Joh. Polder staat nu aan de kop. Van de 6 gespeelde par tijen wist hij 11 punten binnen te halen. Bi'avoü Afd. Il: Th. Grinwis - L. Bakker 2-0; J. Troost - KI. Wolfert 0-2; W. de Jong- P. Tieleman 2-0; C. Goedegebuur - A. Polder 0-2; Joh. Wolfert - C. Zoon 1-1. Van deze afdeling heeft Th. Grinwis de prestatie geleverd om van de 4 ge speelde partijen 8 punten te incasseren. Temeer verdient hij lof, pas overgeko men te zijn uit het 3e tiental en nu de bovenste plaats te bezetten in afd. II. Afd. Ill: A. Doorn - B. Grootenboer 0-2; P. Bal - A. Bette 0-2; Joh. Broos- hooft - A. Maas 2-0; J. v. Broekhoven. J. V. Putten 2-0. In deze afdeling staat v. Broekhoven aan de top. Van de 6 gespeelde partijen heeft hij 10 punten. Hij wordt echter da nig op de hielen gezeten door Bal Sr. en Bal jr. iDe opkomst van de leden gaat uitste kend vooruit, zodat het weer echt ge zellig wordt. HERKINGEN Woning hersteld. De door brand ver woeste woning van Pam. Kom aan de Scharlodijk is zodanig hersteld dat zij door hun kan worden betrokken. Aan de bromfietscursus nemen 27 personen deel, dit aantal kon nog wel wat hoger liggen. Dankdag. Men verzocht ons mede te c len, dat de datum van de jaarlijkse dSnkdag is gewijzigd. Was zij vastge-, steld op donderdag 28 nov. a.s. dit is thans il'nsdag 26 november a.s. In de Herv. Ke-jk hoopt des v.m. op te treden iDs. Gooyer uit Sommelsdijk en 's av. 6 uur Ds. Boertje, in de Ger. Gem. hoopt voor te gaan 10, 2 en 6 uur Ds. Rijksen van Vlaardingen. In beide,kerken zal in alle diensten de dankdag collecte wor den gehouden. Scholen en gem.-secreta- rie zijn deze dag gesloten. schip bieten van 110 ton te laden. Zo zijn er reeds miljoenen kg bieten ver scheept. Als het zo druk is met de aan voer kan het gebeuren dat de politie ei aan te pas moet komen om het verkeer te regelen, vooral rondom, de weegbrug, het domein van de weger-havenmeester dhr. K. van Ree. Om een meer efficiënte aanvoer mo. gelijk te maken hebben weger en con troleur een nieuwe regeling toegepast waarbij de landbouwers wier namen be- ginnen van A. tot en met K. en van L. tot en met Z., ombeurten een schip vol kunnen rijden. Men bespaard hiermede een lange wachttijd. Naar wij vernemen wordt ook aan de Sluishaven veel bieten aangevoerd en staan de wagens daar ook dikwijls in file te wachten op lossing. Ook hier vindt de overslag mechanisch plaats en op één dag worden daar heel wat bieten verscheept. Al met al brengt de bietentijd een ge, zellige drukte met zich mee... als er tenminste schepen zijn. Rennles herstellen prompt 't evenwicht neutraliseren alle overtollig maag zuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Neem toch Rennies. Gemakke lijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet naSr om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend! Kemlie-demonstratie. Maandagmid dag j.l. gaf de Pa. de Lignie met de bietenrooier ,,Kemlie" een demonstratie op een stuk land nabij de watertoren te, Dirksland. Verlfoop woning. De woning staande Onderlangs 22 van wed. St. v. d. Velde- Zweerus, zal bij inschrijving worden ver kocht. In overleg met B. en W. dooi. koper plm. 1 jan. 1958 te aanvaarden. NIEUWE TONGE j Promotie. De heer C. Verbiest Pzir.,! adjunct-commies bij het Ministerie van! Landbouw, Vsserij en VoedselvoorÉiening is met ingang van 1 januari 1958 bevor derd tot adjunct-commies A in vaste dienst. Gevonden voorwerpen: Een paar plastic jasbeschermers; een pak zaklcen opschrift C. v. L.; een plastic regenca pe; een kinderjasje en een lipssleuteltje. Te bevragen postcommandant Rijkspo litie te Nieuwe Tonge. OOLTGENSPLAAT Uitslag verkiezing. In de consistorie kamer van de Herv. Kerk had een ver kiezing plaats ter vervulling van vier leden in het college van notabelen. Uit gebracht werden 43 stemmen. Hiervan verkreeg dhr. J. L. Vetter 28 stemmen, K. van Ree Kzn. 26, C. van Rossum 23, Jac. Buscop CWzn. 14, Joh. Born Czn. 13 A. Buscop Lzn. 12, H. L. Schilperoort 11, C. Weststeijn 8, C. in 't Veld Dzn. l P. Bom 6 en nog verschillende leden elk één of twee stemmen. De drie eerst ge noemde heren behaalden de meerderheid en werden gekozen. Ter vervulling van de vierde plaats zal nogmaals een stem ming moeten plaats vinden. DROOGSCHEERAPPARATEN GILETTE-MESJES SCHEERKWASTEN Vraagt eens in WED. KUKVINKS DROGISTERIJ THOLEN Benoeming. Dhr. J. van Dijke alhier is benoemd tot administrerenddiakes der Ned. Herv. kerk. ST. MAARTENSDIJK Kerknieuws. In de Herv. Kerk al hier zijn tot notabelen herkozen de he ren L. J. Koopman, P. Jasperse en S. van Gorsel. VerfceercM?"SMS. Het verbond, voorj veilig verkeer, geeft achtereenvolgens" een verkeercursus van 10 lessen. De ie les is nu gegeven op 18 nov. van 7.30 tot 9 uur in het verenigingsgebouw. Ge zien het grote nut dat deze lessen geven voor iedere weggebruiker, bevelen wij deze cursus ten zeerste aan, en hopen dat velen zich als lid van de afdeling zullen opgeven. BRUINISSE Winkelweek. De week voor St. Nico- laas is op Bruinisse eigenlijk niet meer goe^i denkbaar zonder de traditionele Winkelweek en ook dit jaar van 25 no- Kl Ka de- Voo v.d om de te eig bri tor de tie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4