EiiAiiDEri-rnEui/s Vervolg Raad Middel ha mis St. Nicolaas kiest Zandstra Dhr. Th. V. Boekhoven, Sommelsdijk in de Kamer van Koophandel ie Dordrecht gehuldigd Kerkgescliiedenis van Den Bommel 2de blad Vrijdag 22 november 1957 No. 2649 WAARNEMER UIT DE KERKEN NBD. HERV. KERK CHR. GEREF. KERKEN N.V. Slavenburg's Bank VAN HEINDE EN VER November voorpost van de winter In de politiek is het rumoerig Tegen Eome en tegen de socialis ten liOge mensen Steeds min der cultuurgrond. I Het was deze week verzarrieldag van de Katholieke Volkspartij. De „B." voor die naam ontbreekt mijns inziens. „Ka tholiek" is: „algemeen", en een roomse staatspartij is in ons land gelukkig nog niet algemeen. Hun bedoeling is blijkens vroegere uitlatingen van Prof. Romme, het protestants karakter van onze natie uit te wissen. Dat is niet zo erg mooi. Cat moet maar niet gebeuren, vind ik. Wij zitten al veel te veel onder invloed van de roomsen, geflankeerd door hun broer „Partij van de Arbeid". Politiek staat het nu zo, dat de Ant. rev. toenadering zoeken tot de Christ. Historischen. Met name de A-R. heeft bij de laatste verkiezing geducht verlo ren. In Den Haag en enkele andere plaat sen zal men nu met één lijst uitkontien, waarop A.R., C.H. en Staatk. Ger. broe derlijk samen prijken. Er is iets voor te zeggen, maar dan uit nood. Zo onge veer als bij de overstroming van 1953, dan breekt nood overal de wetten. Maar beter ware dat men het met z'n drietjes eens werd over de enige oude reforma torische grondslag voor het publieke le ven. Ik vrees dat dit samengaan uit nood ons nog verder zal doen indom melen. Hoe breder wij onze belangstel ling uitstrekken hoe hoger eisen dat stelt aan onze geestelijke spankracht om het beginsel der reformatie te bewaren en ons politiek geheel te stellen onder de tucht van het Woord des Heeren. De r.k. vinden het niet mooi dat de A.R. en C.H. nu te hoop lopen om Rome en de Partij van de Arbeid in te tomen. Het anti-papisme is hun vooral een doorn in het oog. En de antirev. haasten zich om zich van alle anti-papisme vrij te verklaren. De voorzitter van de A.R. Partij Dr. Berghuis verklaarde In zijn rede in Amsterdam volgens Ned. Ge dachten: hierbij moet er aan herin nerd, dat het verzet tegen de benoeming van een rooms-katholiek tot burgemees ter van Den Haag niet is gekomen van de A.R.P. of de C.H. Unie". Welzeker, kruip hun maar in de zak! Maar in elk geval; A.R. en C.H. willen tegenover de roomse volkspartij en de Partij van de Arbeid zichzelf blijven. Nu, wij zijn dan wel ver weggezakt wanneer wij nu al tevreden moeten zijn met iets te mogen blijven, 't Is of de werfkracht er helemaal uitgaat. En de invloed van de socialistische re- geringspolitiek is pp ons volk groot. De staatsmacht wordt steeds meer vergroot en dat trekt velen, die beteï moesten-we ten, aan. Uit dit spinneweb maakt een volk zich bijna nooit meer los, dat worde wel bedacht. Ook de christelijke partijen hebben er maar al te veel achteraan ge lopen. Het stond zo fier van „vergeten groepen" te spreken, van loon-acties, welvaartverdeling in verband met onze „export" en meer van dat fraais. Ach ja, ieder heeft z'n stembillet en de men sen zien niet verder. Beginselen, alle maal mooi, maar moet je voor beginse len bereid zijn onder te gaan? Deze vraag verraadt geestelijke ledig heid. Men zou wel heel de wereld kun nen winnen en schade lijden aan de ziel. Moét dat niet tegen de mensen gezegd worden Het zit speciaal de A.R. partij niet voor een geschenk dat in aUe sei zoenen zijn waarde behoudt. CAMERA'S in alle prijzen vanaf 15.50 uitsluitend de goede mer ken. FLITSAPPARATEN v.a. 14,10 compl. met tas. STATIEVEN met en zonder draaikop. DIAPROJECTOREN en KIN- ÖERPROJECTOKEN met FILM- STBIPS. Alle Dia-artikelen zoalsplastic raampjes, klapmaskers, dekglaas- jes, plaJipers etc. VERGROTINGSAPPARATEN kleinbeeld en 6 x 6. 8 mm CAMERA'S, PROJECTO REN en alle CINé-toebehoren. Verder zonnekappen, filters, com bi-tassen, draadontspanners, ont wikkelaars, papieren, schalen, tangen, thermometers. Enorme sortering FOTO-ALBUMS en FOTO-LMSTEaV VAKKUNDIGE VOORLICHTING EN... DE BEKENDE ZANDSTRA SERVICE Atelier en f otohandel W. Krakeelstraat 8 Sommelsdijk Tel. 01870—2057 Het lag op straat. Een Groningse vrouw vond op straat een langwerpig gevormde broche. Ze achtte het een Waardeloos ding te zijn, een goedkoop bazarartikel. Toch ging ze het zelf dra gen. Na een poosje moest de broche ge repareerd worden. Daar vertelde men naar, dat het niet een waardeloos ding niaar een broche van duizelingwekken de waarde was. Onmiddellijk deed ze toen aangifte bij de politie. Daar waren al meer „gevonden voorwerpen" aange geven, zoals een gouden damesring en een hanger met edelstenen. gemakkelijk. Haar weekblad „Neder landse Gedachten" heeft vaak aardige artikelen, doch laveert ook dikwijls tus sen twee stromingen door. Dominee Dr. Hommes van Hillegersberg, die een fik se brochure schreef met klachten over de eigen partij, acht de redactie van dit weekblad „onbekwaam tot enig goed". Dr. Hommes ziet de christelijke poli tiek in een crisis zonder weerga, door de versmelting van staat en maatschappij, door het staatsdirigismc. Dat vernie tigt de vrijheden van een volk. Ook nog: invloeden van niemand minder dan Karl Earth! Men moet inderdaad maar eens weer keren tot de oude, gereformeerde staats- en levensbeschouwing, die is naar des Heeren Woord. Het schijnt wel eens of er geen God meer in Israël is; als in Ahazia's dagen, (2 Kon. 1). En Rome maar de vriendschap opzeggen; men heeft nu lang genoeg als slippendragèrs gefungeerd. Hoe leger de mensen worden hoe meer zucht naar afleiding. Houdt ons alsje blieft met iets bezig! Radio, televisie of puzzle. Laat mij geen ogenblik met mij zelf alleen, dat is helemaal zo eng, dan ga ik zo zitten denken! - Ja vriend, dat wil ik geloven, vooral wanneer je niet eens een goed boek in huis hebt om van de eeuwige dingen tot je te spreken. 't Is toch maar 'arm zo, vind je zelf niet Er is weer een nieuw statistiekboek 1955/1956 verschenen. Een en al cijfer. Maar toch heel belangrijk. Laat mij thans dit eens doorgeven: In 1956 werden 2350 hectaren cultuur grond gewonnen (inpoldering en ontgin ning). Maar er gingen 4893 hectaren grond weg door woningbouw, wegen en straten, sportterreinen enz. Verlies dus: 2828 hectaren. Dat is vrijwel elk jaar het resultaat De inpolderingen zijn best, maar houden het verlies niet bij. De bevolking van ons land neemt nog steeds toe en er moet ruimte voor zijn. Alleen maar, men zij met de grond zuinig. Er zijn weer vele plannen voor levensruimte voor de ste den met grote recreatieterreinen. De be gerige blikken gaan reeds naar onze ei landen. Dat men hier maat houde, want van recreatie, vertier en amusement kunnen wij niet bestaan, wel van ijverig werken. En de recreatie draait door gaans op massale schending van de Dag des Heeren uit. Dat moeten de overheden het volk zeker niet leren! Beroepen te Schelluinen W. Vroegin- dewey te Bleiswijk; Waarder K. v. d. Pol te Veenendaal^ Sliedrecht J. Woltes te Ernst. De kerkeraad van Veenendaal deed een schrijven uitgaan, gericht aan alle Herv. kerkeraden, waarin deze worden uitgenodigd, om op zondag 24 nov. in gebed en prediking de aandacht te ves tigen op de voorstellen der Synode, met betrekking op de vrouw in het ambt. De verschillende classis, zullen binnen kort dit ontwerp-voorstel in laatste in stanties bespreken, waarna dan de Sy node definitief beslissen moet. Ook zal op deze zondag hieromtrent een kanselboodschap worden voorgele zen. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer L. de Vries te Lollum; Groningen H. v. d. Weg te Em- men; Harlingen G. Peddemors te Dirks- horn. Aaug. naar Scharnegoutum S. J. Verveld, laatstelijk Doopsgezindpredi- kant te Den Hom Bedankt voor Dussen en Zoutkamp S. J. Verveld te Den Hom; Goes C. L. Timmers te St. Pancras; Avereest W. de Graaf te Almkerk; Uithuizen C. da Vries te Lollum. Beroepen te Rozenburg J. Carlier te Zutphen; Opperdoes M. Vlietstra te Eemdijk; Westzaan S'. Wijnsma te Broek op Langendijk. Bedankt voor Woerden en fflerikzee G. Buys te Papendrecht. Zwijndrecht: Na bevestiging door ds. J. Keuning van Barendrecht, met een predikantie over 2 Tim. 2 15, deed ds E. Venema, gekomen van Maassluis, in trede, sprekende over Joh. 3 29. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te H. I. Ambacht H. van Gilst te Dirksland en L. Kieboom te Lisse Beroepen te Slikkerveer J. Bel te Krajbbendijke. KADE 5 IWIDDELHABNIS TELEF. 3138 Alle Bank- en Effectenzaken Reis- en Zaken-deviezen In de woensdag j.l. gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel te Dordrecht memoreerde de voorz., de heer ir. R. A. Jas, het feit, dat dhr. Th. Boekhoven op 19 oktober 1932 tot lid der Kamer werd gekozen en op 18 de cember d.a.v. zijn eerste vergadering bijwoonde Spr. meende in de geest van alle leden te spreken, dat aan deze ge beurtenis niet zonder meer mocht wor den voorbijgegaan. Hij bracht de heer Boekhoven dank voor de wijze, waarop deze zijn taak als lid der Kamer heeft opgevat en vervuld. Vermeldenswaard is zeker het feit dat de jubilaris in de 25 jaar, die achter ons liggen, slechts een enkele maal ver zuimd heeft de vergaderingen der Ka mer te bezoeken. En dan te bedenken, dat de verbinding met het eiland Flak- kee steeds, maar vooral in de oorlogs jaren, toch wel zeer moeilijk was. Verder memoreerde de voorz., een vergadering der Kamer, waarbij ter sprake is gekomen de taak der Kamer NIEUWS IN HET KORT Bijna levend «erbrand. In een stad in Californië is het dezer dagen ge beurd. De gemeentearbeider A. stond op de achterkant van een vuilniswagen toen d^ze zijn inhoud leegstortte in een diepe put. Onopgemerkt door zijn me dearbeiders had hij zijn evenwicht ver loren en was in de diepeput geval len. Daar werd hij bedolven door 5 ton vuilnis, de inhoud van de vuilniswagen. Een enorme dragline begon daarop de inhoud van de put te grijpen en in een witgloeiende verbrandingsoven te stor ten. Het scheelde maar een haar of de man werd verbrijzeld door de geweldige kaken van de dragline en zo in de ver brandingsoven geworpen. Gelukkig wist hij de opmerkzaamheid op zich te ves tigen, zodat hij een ogenblik later, slechts met een paar schaaf wondjes, uit de kuil wist te kruipen. Nog altijd harbaars Amerika. Uit Centerville komt het bericht, dat daar een negerpredikant is afgerost. De do- miné had een kerkdienst geleid en werd door enige gemaskerde blanken over mand, geblinddoekt en geboeid om ver volgens met een zweep te worden af geranseld. Tenslotte werd hij geboeid in de bagageruimte van zijn auto ge worpen, waaruit hij zich wist te bevrij den. De mishandeling was zo ernstig, dat hij in een ziekenhuis moet worden verpleegd. Hans aan 'f ïcnifcfceren vond een goudschat. Enige jongens waren aan het knikkeren in De Kerkstraat in Den Haag. Een der knikkers verdween jji een luchtrooster. De elfjarige Hails Draaier zou de knikker er wel even ait- halen. Inplaats van de weggerolde «.'nik ker kwamen er tot grote verbazip'f van de jongens twee zakjes met gpuS' voor de dag. Hans waarschuwde zijn'oom, die bij de politie is en zo we^y^ de Haagse recherche er bij gemp.piü. De waarde van het goud was nog caet bekend. Door het uitbreken van de stenen waren de gouden voorwerpen als sieraad waarde loos. Er kon nog niet worden uitge maakt van welke inbraken de voorwer pen afkomstig zijn. en in hoeverre de Kamer er in slaagt haar taak naar behoren te vervullen. Daarbij is naar voren gekomen, dat de Kamer dicht bij het bedrijfsleven staat en dat haar werkzaamheden worden vergemakkelijkt, wanneer vooral de bui- tenleden zich van him taak bewust zijn en het bestuur op de hoogte stellen van de problemen, die zich in hun omgeving voordoen. Spr. verklaarde openlijk dat de heer Boekhoven hier als voorbeeld voor de leden der Kamer kon worden gesteld. De voorz. bracht in herinnering de toon en de overtuiging, die lag in de woorden, die de jubilaris reeds vele malen in de vergaderingen heeft gespro ken; hoe zeer kwam daarin tot uiting zijn toewijding voor de hem toever trouwde belangen. Hij bracht de heer Boekhoven dank voor de wijze, waarop hij voor de belangen van zijn eiland zijn tweede vaderland op de bres heeft gestaan. Het werd niet alleen bij woorden ge laten; de voorz. overhandigde de heer Boekhoven namens het bestuur een fraai vierdelig boekwerk aangeboden, getiteld „Onderdrukking en Verzet". Tenslotte sprak de voorz. de wens uit dat de heer Boekhoven nog vele jaren gegeven moge zijn voor hemzelf en zijn WEERPRAATJE Soms al koudegolven met strenge vorst (Van onze weerkundige medewerker) De novembermaand kan als voorpost van de winter worden beschouwd. Tot het midden van vorige week was er ech ter in vrijwel geheel Nederland nog geen enkele vorstdag voorgekomen, ter wijl deze niet zelden in oktober al voor komen. Medio november zijn er in de laatste eeuw al herhaaldelijk nachten met vijf tot negen graden vorst voor gekomen. Ook sneeuw is al geen zeld zaamheid meer, al meenden enkele le zers dit misschien wel toen zij zater dag j.l. hoorden dat er in Zuid-Lim- burg al natte sneeuw was gevallen. Het is al wel voorgekomen dat in de eerste dagen van november bijna geheel Ne derland onder een laag sneeuw lag (1941). Het is vooral in de laatste week van november dat nog wel eens koude golven van betekenis voorkomen met nu en dan zelfs strenge vorst. Zo daalde op 23 november 1858 het kwik in De Bilt al tot 12 graden onder het vriespunt. Dit in een ook overigens zeer koude slachtmaand met in De Bilt maar even 23 vorstdagen tegen normaal zeven. De nog steeds als zeer barre, lange en strenge winterbekend staande winter van 1890 begon ook in de laatste week van november met strenge vorst waar bij in De Bilt op de laatste vier dagen van de maand, welke dagen bekend staan onder de naam van „ijsdagen," de temperatuur ook overdag onder het vriespunt bleef. Barre november van 1921 De laatste keer dat het erg met de novomberkou is geweest was in 1921 toen op 30 november in De Bilt ruim 14 en dicht bij de grond bijna 16 graden vorst werd gemeten. Nog voordat de cember op de kalender verscheen, wa ren de grote rivieren in ons land al met eendikke laag ijs bedekt, hetgeen in novtmber wel zeldzaam mag worden genoemd. Verleden jaar heeft noven:iber om streeks de 22ste nog een vorstaanval ondernomen met als laagste tempera tuur 8° C te Gilze Rijen (Brabant waargenomen. De laatste maanden hebben wij maar heel weinig dagen met oostenwinden gehad waarin eind vorige week veran dering kwam. Actieve depressies deden de luchtdruk boven Zuid- en Midden- Europa dalen, terwijl zich een hoge- drukgebied boven Scandinavië ontwik kelde. Aanvankelijk voerde de oosten wind (langs een omweg over Polen en Duitsland) zachte lucht, uit het Middel landse zeegebied afkomstig, aan, wel ke lucht nogal vochtig was met als ge volg, dat er uitgestrekte wolkenvelden in voorkwamen. In het midden van de week kwam matige tot strenge vorst voor in Fin land en Rusland. Er was ook koudere en drogere lucht via Duitsland naar ons land onderweg, waarin tijdens langdu rige opklaringen mogelijk nog deze week ook de eerste vorstdagen van dit seizoen in ons land kunnen worden waargenomen. Onder een vorstdag wordt verstaan nachts of 's morgens, het kwik gedu- een dag waarop, hetzij 's avonds, 's rende langere of kortere tijd onder het vriespunt komt, dit op normale waarne mingshoogte van ruim twee meter bo ven de grond. (Nadruk verboden) gezin en zijn werk voor de Kamer op dezelfde wijze te kunnen blijven vervul len. De heer Boekhoven bracht dank voor de vele blijken van waardering, die hij ter gelegenheid van zijn jubileum heeft mogen ontvangen. De woorden van de voorzitter hadden hem diep getroffen. Hij was dankbaar dat hij zo veel voor de Kamer heeft kunnen doen, een taak, die hij alg zijn phcht heeft gevoeld. S#r. vroeg zich af, of de hulde die hem is gebracht, verdiend is geweest en wel in evenredigheid is met zijn prestaties. De jubilaris verheugde zich over de goede samenwerking, waarvan in de af gelopen 25 jaar sprake is geweest. Een samenwerking, die nimmer gekenmerkt werd door starre vormen. Spr. hoopte in de gelegenheid te zijn nog enkele jaren de Kamer bij de ver vulling van haar taak behulpzaam te mogen zijn. Verkeerd begrepen? De heer Kleingeld kwam op de z.i. fel le aanval van de heer Krijgsman. Hij heeft mij echter verkeerd begrepen zei spr. het gezegde slaat niet op de raads leden. De A.R. pers bestempeld de P.v. d.A., dat die de mensen van de kerk af trekken! De P.v.d.A. is net wonderolie, ze is overal goed voor! Spr. had gezegd, dat men Colijn als de kerk ziet hij had het hondje bij zijn naam genoemd. Dhr. Kleingeld kwam ook terug op het gezegde van de heer Tieleman, t.o.v. de oude woningen; de commissie heeft alleen nieuwe woningen te verdelen, de oude gaan meest over in handen van eigeijaars. Tjiii'. Koppelaar sneed het pimt „Fin- st?rwoIde" nog eens aan. Te Finsterwol- zijn niet alleen het college van b. en w. nuiar ook alle andere functies zoals woonruimte, waterleiding e.a. zijn door de communisten bezet. Spr. beklemtoon de nogmaals dat dhr. van der Waal door de rechtse fractie is benoemd; hij •nam de benoeming toen echter niet aan. De noodwoningen opruimen zou z.i. het beste kunnen als de 65 nieuwe wo ningen gerealiseerd worden. Dat is het enigste perspectief. Mevr. van Groningen die niet zo erg was aangevallen door de mannen vroeg alleen te verordenen dat men op het Spuiplein moet parkeren. Dan was men er op de Voorstraat af. Tweede antwoord De voorz. de sprekers beantwoordend zei over de buitenhaven, dat zolang er niet de medewerking was van het rijk, men met verbreding moest wachten. Het parkeren op de Voorstraat is een penibele zaak; bezien zal worden aaar een meer regelmatige opstelling aan te wijzen. Van afremming van industrie is door b en w geen sprake, het college streeft er naar, dat er iets komt tot op name van mannelijke abeidskrachten. Besprekingen die hierover plaats had den sprongen af op de moeilijke verbin ding en materiaal aanvoer. Wat het culturele leven betrof juichtte hij toe dat de kerkelijke verenigingen zelf initiatief ger was de kaarnmachinist er aan toe, hadden genomen; voor vele anndere verenigingen dient echter een oplossing gezocht, hoewel de realisering voor een cultureel centrum moeilijk blijft. Over Knorrenburg vroeg de voorz. zich af, of de Landarbeidersvereniging het wel planmatig in de hand heeft, ge had. De bejaardenbouw noemde spr. een groot zorgenkind voor het college om het finantieel voor elkaar te krijgen. Het bouwrijp maken van de gronden zou wel breder worden opgezet, maar het remt af op overheidsvoorschriften. 'Over samenvoeging van de beide ge meenten Middelharnis-Sommelsdijk zei spr. dat Ged. Staten die richting uitwil. Er zullen nog wel enige grenscorrecties op het eiland komen. Persoonlijk bleek spr. voorstander van deze samenvoeging te zfln. Over de dijklasten Dijkring Flakkee stond spr. op het standpunt, dat het rijk hierin diende te voorzien. De strijd tegen de zee is voor het gehele land van belang, evenalg de strijd tegen de vij and van het Oosten, (de militie). Er ligt hier een causaal verband niet de gehele Nederlandse bevolking; het was z.i. een taak van het Rijk de gehele last daarvan te dragen (40) Reeks van zonden Wij constateren met vreugde dat om streeks 1780 iedereen van de kerkeraad lezen en schrijven kon, daar zij hun handtekening kunnen zetten, waarvoor in vroeger tijd een streepje of kruisje stond. Dan schreef de predikant er on der: dit is het merck van b.v. Jan Dirks. Boedel-Bigge had in 1776 een wan betaler, waardoor hij veroordeeld werd zes-zevende van zijn vruchten af te staan. Bovendien moest hij zelf zijn land in het zaad brengen. In 1777 had hier reeijs twaalf jaren een man met een vrouw geleefd zonder huwelijk aan te gaan. Nu werd hij er op uitgezonden om te vernemen of de eerste man van die vrouw nog leefde. Indien overleden, dan moest de terug gekeerde man zijn attestatie inleveren. Meteen werd hij dan onder censuur ge zet. Na schuldbelijdenis mochten zij dan trouwen. Het dorp stond op stelten, toen het openbaar werd, dat ergens verschrikke lijk was gedanst en dat twee mannen zich in vrouwekleren hadden gestoken. Twee ouderlingen onderzochten voor zichtig deze zaak, maar de bewoners weigerden de namen op te geven. Zij werden gewezen op hun Godonterende gedragingen en kwamen onder censuur. Een jaar later kwamen zij tot berouw en werden weer tot des Heeren Tafel toegelaten. De sleutelmacht van de ker keraad leefde nog bij de gemeente, iets waaraan vandaag (1957) nog al wat ontbreekt. Twee lidmaten hadden ruzie over de vrachtprijs naar den Hitzerd, zij wer den van het H. Avondmaal geweerd.. De één vatte de zaak kalm op, maar de ander vroeg een afschrift van het be sluit, en daar hij dit niet kreeg, dreigde hij toch aan de Tafel des Heeren te zul len komen. Toen werd hij voor de ker keraad gedaagd en zei daar, dat hij zijn vordering gestand hield en niet Pi- latus zei: Wat ik geschreven heb, dat heb ik geschreven. Hij is echter niet ten H. Avondmaal verschenen. Maar toen hij uit de consistoriekamer ging zei hij nog: Daar zijn een minken predikanten als zij ziek zijn niet kunnen preeken en evenwel 's lands gelt in hun sak steken". Op een andere dag was er een snoo- daard, die een schuldvordering veran derde. Zekere v. d. K. kon zijn geld niet los krijgen van X. Toen schreef hij eigenmachtig een bevelschrift in naam van de Schout en ondertekende dat met diens naam, brutaal nietwaar? Maar het lekte uit en de delinquent kwam on der censuur. Tegenwoordig zou men bij de kantonrechter terecht zijn gekomen. Toch werd men ook wel regelrecht bij de Schout aangeklaagd. Dan zien wij ook afschrikwekkende voorbeelden van straf. Zo had een Bommelse juffrouw diefstal gepleegd te Sommelsdijk, dat onder de rechter viel van Zierikzee. De dievegge werd gegrepen, op transport gesteld, te Zierikzee veroordeeld, naar de Markt gebracht, aan de paal van het schavot gebonden en gegeseld. Daarna werd zij verbannen. Aangekomen te Den Bommel werd zg onder censuur gesteld, doch na berouw toegelaten tot de Tafel des Heeren. In de Meestoof woonde een lastig heerschap. Hij was kuiper van zgn vak en dikwijls dronken. Hij kwam onder censuur, maar het mocht niet baten. Nu wist men hem weg te werken door een andere kuiper in zijn plaats te stellen. Bij vertrek kreeg hij een schandaleuse aantekening op zijn attestatie. Terwijl nu zo terdege de kerkelijke tucht werd gehandhaafd, bevreemdt het ons ten zeerste aan de andere kant, dat er op het dorp en aan de Zuidzijde elk jaar kermis werd gehouden. De kerke raad van 1787 begon het verkeerde er van in te zien en richtte zich tot de overheid om de kermis af te schaffen „ter voorkoming van aUe slegtigheden en tumultueuse bewegingen". Kerkdienst verstoord Op de kerkeraadsvergadering van 12 Dec. 1783 kwam ter sprake de versto ring van de kerkdienst door geschreeuw en gebaljaar tijdens het zingen. En dat in de kerk. De predikant schrijft als volgt: De predikant gaf den broederen te kennen hoe seeckere personen, leedema ten van de kerk, sedert een geruime tijd de gemeente door een gansch vreemd en ongewoon gesang ontstigt hadden, en buiten staat gesteld om volgens haare kundigheid het psalmgesang te kunnen uitoefenen en sig daarover bij den pre dikant beklaagt hadden en versogt had den om so veel hij konde, dat vreemde gesang te beletten, hetgeen de predi kant bij het opgeven van de psalm op den predikstoel en ook aan dese en gene aan de huizen van die personen een en ander maal vriendelijk had gedaan en versocht hadde, doch sonder vrucht niet alleen, maar een derselver op het vrien delijk verzoek van den predikant seer onbescheiden hadde geantwoord: 't is er nu deur, ik sal 't blijven doen, totdat het mij van hooger hand verboden wordt. Enz., enz. De dronken kuiper uit de Meestoof was hier ook bij. Nu stelde de predikant voor de koster er op uit te sturen om de lieden aan te zeggen, dat zij dat ver storende zingen hadden na te laten en de gewone kerktoon moesten houden. 'Ouderling Mijs en diaken Mijs gin gen nu met de koster er op uit om de belhamels een bezoek te brengen. Bij de een hadden zij succes maar de beide anderen schepten behagen in hun dui vels vermaak en zeiden te zullen vol houden. Hierdoor brachten zij velen van de wijs, want wij hadden nog geen or gel. Alles steunde op de voorzanger Van Weel. De classis en de kerkvisitatoren wer den er in gemoeid. De kerkeraad kreeg de aanwijzing, dat als het niet ophield, de Schout gewaarschuwd moest worden. Het boek zwijgt verder over de kwestie zodat wij mogen aannemen, dat deze storm zich weer spoedig heeft neerge legd. Afscheid van ds. du Bols Nadat de predikant in 1781 een be roep naar Veere had afgewezen, kreeg hij in 1788 een beroep naar Zuidlsnd. Zelf heeft hij een kort verslag in het album- geschreven. Hij deelde mede te zullen vertrekken en met een woord uit Psalm 71 vers 16, kondigde hij zijn af scheid aan. De afscheidstekst wag Jere- mia 17 vers 16. Dit vond plaats op 30 november 1788. Ds. Keuval Hannot ver richtte reeds op 28 nov. de losmaking. Na deze predikant breekt er een ge heel nieuw tijdsbestek aan met veel ver driet en wederwaardigheden, over het gehele land en heeft ook Den Bommel niet onberoerd gelaten. Wij bedoelen de periode der Franse Revolutie. Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) Maarssen. Dan volgde artikelsgewijze behande ling van de begroting. Mevr. van Groningen, bracht de toe gezegde verlichting torenuurwerk ter sprake, waarvan aantekening werd ge- maaakt. Verder vroeg dezelfde spreek ster de reinigingsrechten in twee termij nen te laten betalen. Wanneer dit ge wenst wordt, zal daartegen geen be zwaar bestaan meende de voorz. Dhr. Koese informeerde naar de uit- wateringslasten „Oost- en Westplaat Flakkee", waarop de voorz. antwoordde dat ontpoldering ter sprake is gebracht. De technische mérites moeten worden bekeken. Dhr. V. d. Berge sprak over de rij wielbergplaats en bewaking. Spr. zag langs het Zandpad verschillende moto ren en fietsen staan. De voorz. ant woordde dat geen verplichting kan wor den opgelegd om in de bergplaats te stallen. Mevr. van Groningen vond dat de commandant van de brandweer, die er ook voor gehonoreerd wordt, toch wel op de oefeningsavonden diende aanwe zig te zijn. De voorz. had die klacht nog niet ver nomen. Het zal worden nagegaan. Dhr. Tieleman sprak over de flikker- lichten op de tram-overgangen. Hij wil de deze gaarne weg hebben. De voorz. antwoordde dat de tram op dit eindje nog reed. Er zijn diverse uit spraken over dit punt; de weggebruiker blijft mede aansprakelijk, waarom deze dient gewaarschuwd te worden. Met een rode vlag voorop lopen, kan alleen toe gepast wanneer de tram over gemeen telijke wegen rijdt. Er is weinig houvast aan, meende de voorzitter. Dhr. V. d. Berge sprak over het over dag controleren van de straatverlich ting. De voorz. antwoordde dat dit toch de voordeligste weg was, ook al werd er dan overdag stroom gebruikt, 's Nachts controleren is duurder. Dhr. Koese informeerde voor wie de kosten waren van onderhoud van de tweede waterkering. De polder heeft er geen belang bij aldus spr. De voorz. zou nagaan hoe dit in elkaar zat. Dhr. Koppelaar kwam aan het slot nog in gesprek met de voorzitter over de finantiële vooruitzichten en hoe b en w in de toekomst denken te handelen. De voorz. antwoordde dat het onder de nieuwe wet een ongunstige toestand kan worden. Mogelijk komt de gemeen te enige jaren onder curatele van het rijk te staan. Het is n.l. zo, dat men niet aanneemt, dat het verzorgingspeil in deze gemeente zo hoog ligt. Misschien kan het meevallen, dat men inderdaad tot de overtuiging komt dat Middelhar- nis een hogere uitkering nodig heeft. De begroting 1958 werd daarna z.h.s. aangenomen en de vergadering gesloten. Waarom houdt het verkeer in Groot-Brittannië links? Hoeveel mensen weten waarom het verkeer in Groot-Brittannië hnks houdt Om de reden hiervan te vinden moeten wij terug gaan naar een ver verleden, toen de wegen nog onveilig werden ge maakt door struikrovers en toen vele reizigers gedwongen waren om voor hun geld of hun leven te vechten. Aangezien een zwaard links wordt gedragen, was het logisch dat de paar den aan die kant van de weg liepen. Als een reiziger dan werd aangevallen, was hij onmiddellijk in een goede vecht- positie, met het zwaard gereed in de rechter hand. Het is niet bekend of de struikrovers hun taktiek nu niet veranderden en hun onverhoedse aanvallen van de rechter kant van de weg gingen uitvoeren. De gewoonte om aan de Unkerkant van de weg te blijven rijden is hierdoor echter niet veranderd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3