Grote St. iicolaas-reclame Raad van Middelharnis behandelde gemeeniebegroiing 1958 Kaptein Mobyleite Fa. C. VAN WEZEL Zn. Firma C. van Wezel Zonen Middelharnis net meisje huishoudster Negen sprekers hielden algemene beschouwingen TRAPPEN AFGESCHAFT irma WITVLIET Algemene beschouwingen S 1 geen spreekuur f 428,50 Fa. H. BRABER CAMPFENS CONFECTIE Fa. V. NIEUWAAL HUT L W. OVERWEEL J. d. PLAAT-MEINSTER FIRMA TANIS J. VAN DEN TOL H. WESTHOEVE U kunt er nu van profiteren! Kom alvast een kijkje nemen en wacht met uw St. Nicolaas-inkopen niet tot het laatste ogenblik I van 15 nov. tot en met eind dec. a.s. Bij aankopen in de zaak van pracht cadeaux Zandpad 10-14 - Telefoon 2596 Dit is het beste nieuws dat we U voor najaar 1957 brengen Het langverwachte Bijbeltje Gebr. de Waal St. Maartensdijk ^^&rkuiód Christelijke streekschool voor praktische vorming (V.G.LO.) Juliana van Stolberglaan 17-19 GEEFT UW PANDEN CORBETHinHANOEN! Bazar o( Fancy fair huishoudster Tandarts Sypkens witlofwortels e nieuwe fantastische, 00 pCt. automatische obylette in prijzen vanaf ratis proefrit toegestaan iddelhaxnis Telef. 2073 Havenverbetering en industrie Ue plaatselflke alleenverkoop van deze prachtige kousen, is hij onderstaande firma's Winterstraat 5 DIKKSLAND Telef366 Westdflk 23-24 MIDDELHARNIS Xel. 2190 Kaai 12 OUDE TONGE Telef. 304 M-i !Jjk 86 MELISSANT Telef. 502 Voorstraai o DEN BOMMEL. Telef, 384 l'.aven GOEDEBEEDE Telef. 389 Molendgk 2 NIETJWE TONGE Telef. 368 Bokweg 2 OUDDOBP 1. Bij aankoop van een ZUXVEB WOLLEN HEREN GABABDLNE REGENJAS (merk Martini en Heron) ontvangt U een praclit poplin overhemd cadeau, ter waarde van 10.90 of een heren sjaal met zelfbinder. 2. Bij aankoop van een POPLIN OVERHEMD ontvangt U een zelfbinder of manchetknopen cadeau. 3. Bij aankoop van een MANCHESTER PAK OF EEN OVERALL MEX MANCHESTER BROEK een werkhemd cadeau 4. Bij aankoop van een JONGENS COAT (in vele kwaliteiten) krijgt U een jongens petje cadeau. -.5. Bij aankoop van een DAMES BEGENMANTEL (Vele soorten én grote sortering) krijgt U een paar pracht glacé hEindschoe- nen cadeau. 6. Bij aankoop van een DAMES DRIE-KWART MANTEL ont vangt u een pracht sportieve dames-sjaal cadeau. 7. Bij aankoop van een MEISJESMANTEL of MEISJES-JACKS ontvangt u een paar wantjes of handschoentjes cadeau. 8. Bij aankoop van een DAMESJAPON ter waarde tot S5. krijgt u 1 paar nylons cadeau. Bij aankoop van een DAMESJAPON boven de 35.krijgt u Z paar nylons cadeau. 9.. Bij aankoop van een ZUIVER WOLLEN DEKEN in de beken de merken ontvangt u een flanel laken cadeau. 10. Bij aankoop van EEN PBACHT BEDSTEL in vele prijzen o.a. 119.'129.149.enz. div. kwaliteiten, binnenvering, kapok, schuimrubber, ontvangt u een oversprei cadeau. Een jekker en broek (of regenpijpen) wel ke gegarandeerd waterdicht zijn en met schriftelijke garantie verkocht worden. Werkelijk een uitkomst in ons regen-rijke land. Vraag en draag UITSLUITEND de kleding van nevenstaand merk. Voor wederverkoop: P. WESTSTRATE Zonen, Groothandel Regenkleding, Goes. e^r is verschenen in oude berijming. Geheel de Bijbel naar oude staten vertaling met zang-psalmen in één band 9.80; met goud op snee 12.80; met riem sluiting 15.met duim greep 22.75. naar no. 1 9 is gebouw A. (hoofdingang) no. 1 7 is gebouw B. Het adres van het hootd der school H. J. P. Wijnmaalen is voortaan Seer. Nijghstraat 1 Telefoon 2671 - Middelharnis Huurincasso Koop Verkoop Taxaties Hypotheken Alle assuranties Advies bij aankoop van huizen. Noordsingel 179a - Rotterdam Telef. 01800—43715—45930 Wij organiseren voor U complete bazars met hoge winsten. Vr. vrijbl. inl. „SUCCES" Beetslaan 105 Soestdqk GEVRAAGD: bij heer alleen tegen kost en inwoning. Leeftijd 55-60 jaar. Godsdienst Geref. of Herv. Liefst van Flakkee. Brieven onder no. 821 bur. van dit blad. MIDDELHARNIS heeft ZATERDAG 16 NOV. a.s. Mevr. Beudeiker te Hilver sum vraagt zo spoedig mo gelijk in klein gezin zonder kinderen voor dag en nacht, goed kunnende koken en v.g.g.v. hoog loon, aanmelden schriftelijk of persoonlijk bij BEUDEKER Nieuwe Binnenweg 383 Telef. K 1800—S1051 Rotterdam TE KOOP gevraagd 50 60 ton (late) J. v. d. SLIK Oostdijk 101 Telef. 2734 Middelharnis GEVRAAGD'een nette eer lijke bij man alleen, op een be drijf van 10 ha. Voorne en Putten. Leeftijd 3545 jaar Godsdienst N.H. Kind geen bezwaar. Brieven onder no. 820 bur. van dit blad. De raad der gemeente Middelharnis kwam dinsdag 12 november om 2 uur in openbare zitting bijeen. De hoofdmoot voor deze vergadering was de gemeen- begroting 1958 de 15 overige agenda-punten gingen voetstoots onder de ha mer door. Voor.het houden van algemene beschouwingen was grote anirho; be halve de wethouders voerden alle raadsleden het woord. Het waren redevoerin gen waarbij het niet zozeer over de begroting zelf ging, want deze bleek zo sober opgesteld, dat daarop niet te beknibbelen viel. Ze stonden meer in het teken van de komende verkiezingen in 1958 en er waren harde noten bij ge kraakt. Het gesprokene is te breedvoerig om het in één nummer te verwerken. We moesten het wel enigszins inkorten en de opname over een paar nummers verdelen. Na opening met gebed door de voor- 'tter burgemeester Hordijk, werden de otulen vastgesteld en de ingekomen tukken voor kennisgeving aangenomen. De oude openbare school voor u.l.o. an de Juliana van Stolberglaan werd bruikleen gegeven aan de Ned. Herv. -hr. School voor v.g.l.o. (Deze heeft ook e oude chr. u.l.o. in gebruik). „Men zit er al in en nu moet hier og het besluit vallen" merkte de heer oese (V.V.D.) op. De voorz.: Het besluit is al genomen; et betreft hier enkel een formaliteit. Motor starten; alleen gasgeven. Geen koppeling te bedienen en geen andere handelingen. Dat hebben alleen de duurste auto's ende - De heer Koese verklaarde zich tegen. Vastgesteld werden de uitgaven over 1956 van de lagere openb. school en voor uitgebreid lager onderwijs. De huur van de arrestantencellen on der de aanbouw van het gemeentehuis (verhuurd aan het Rijk) werd verhoogd van 100.^ op 110.per cel per jaar. Een verzoek van dhr. J. Peeman Nieuwdorp 50, om een gedeelte grond naast zijn woonhuis en achter zijn landbouwschuur te mogen huren, werd ingewilligd. Goedgevonden werd een wijziging van de wachtgeldregeling en van het Alg. Ambtenarenreglement. Goedgevonden werd de invoering van een nieuwe arbeidsovereenkomstenver ordening, naaf- concept van het Cen traal Orgaan. ^.iewer in museum bijgezet? Volgde benoeming van de commissie tot wering van schoolverzuim. De heer Vogelaar, hoofd van de Groen v. Prins- tererschool had ontslag gevraagd uit de commissie, terwijl het lid de heer J. C. Sprong ophield te voldoen aan de in de leerplichtwet gestelde eisen. De heer v. d. Waal informeerde naar de oorzaak van het ontslag van de heer A. Vogelaar. Volgens hem had dit schoolhoofd gezegd „liever in het. mu seum te worden bijgezet dan lid te blij ven." De voorz. antwoordde dat het niet ging om de motieven; het college be handelt alleen het verzoek van het ont slag. Benoemd werden de heren S. van Eek, K. J. Kleingeld; T. van Dieren; W. Taa ie en H. J. P. Wijnmaalen. Dan werd voor het uitbreidingsplan, waar ten oosten van de Steneweg een viertal nieuwe straten zullen worden aangelegd in de naamgeving voorzienT Ze zullen worden genoemd Prinses Ma- rijkestraat (ook de doodlopende zij- straatjes krijgen die naam), J. W. Fri- sostrtaat, Oranje Nassaustraat; en Prins Mauritsstraat. Besloten werd verder het hek van de oude begraafplaats naast het huis van dokter Wieringa te verplaatsen naar de nieuwe begraafplaats „Vrederust." Het heeft een ruimere inrij-breedte. De toegang naast dr. Wieringa zal worden afgesloten met sierheesters e.d.; de of ficiële ingang van het kerkhof (waar niet meer begraven wordt) komt dan aan de Hoflaan. De heer v. d. Berge (V.V.D.) was de eerste spreker, die o{)merkte bij de be handeling van de begroting voor 1957 zijn bezorgdheid ]te heben uitgesproken voor het geraamde tekort op de begro ting 1958. De begroting 1958 is het te kort ge stegen tot 106.122.Op de oorspron kelijke begroting 1957 bedroeg het te kort 52.914.zodat het nadelig saldo is gestegen met 53.181.Gelukkig dat dat uitkering van het gemeentefonds nog mee gevallen is, zodat het nadelig saldo met 16.970.verminderd werd. Wy hebben kleine gemeentelijke inkom sten ên doen grote steedse uitgaven, zei spreker. Waarvan een van de grootste is, de stijging van de kosten van het onderwijs. De bouw van de nieuwe ulo scholen had naar zijn mening wel wat soberder uitgevoerd kunnen worden. Voor het V.G.L.O. worden royaal de twee grote oude ulo scholen beschik baar gesteld. Het kan niet minder. Door uitbreiding van de gemeente en sanering van het oude gedeelte worden grote bedragen uitgegeven, ook de tech nische dienst kost bedragen, die de draagkracht van de gemeente te boven gaan. In mijn vorige beschouwing bij de begroting 1957 heb ik er op gewezen aldus spr., dat er aan de oostzijde van de buitenhaven de nodige verbeteringen aangebracht dienen te worden, zodat er meerdere kustvaarders kunnen laden. Bij hoog water kan er absoluut niet ge laden worden, zodat die schepen dan van de tramhaven gebruik maken. Een der weinige inkomsten voor de gemeen te zijn de haven- en kaaigelden; wan neer er in de tramhaven geladen wordt, wordt er geen havengeld, noch kaai- geld ontvangen. De technische dienst zou het geval bekijken; het blijft bij bekijken, maar spoed zou zeer gewenst zijn. Het zwembad is dan voorlopig van de baan, het nieuwe plan is geraamd op 295.000.Wanneer het minder ge kost zou hebben, zou het zwembad er misschien al geweest zijn. Jammer voor de bevolking van Middelharnis en Som- melsdijk. Het parkeren van auto's op de Voor straat, gaat nog steeds op de oude voet door. In oktober 1955 heeft de fractie van de V.V.D. hierover aan b. en w. een schriftelijke vraag gesteld. B. en w. beantwoordde die vraag dat zij over leg met de politie zou plegen. Dit over leg is waarschijnlijk nog niet klaar. Voor demijing van de kaai, zag spr. gaarne de plannen tegemoet. De bevolkingsaanwas van Middelhar nis gaat niet vooruit, een deel heeft werk gevonden buiten het eiland. Spr. drong aan op vestiging kleinindustr^e. Als we naar de omliggende plaatsen zien slaan wij wat industrie betreft maar een ptover figuur. Wat het cultu-r rele werk aangaat speet het hem te ttïoeten constateren dat er voor alle ver enigingen nog geen voldoende huisves ting is. Kunnen b. en w. toëzeging doen, dat er in de naaste toekomst plannen gemaakt worden om hieroin te voldoen vroeg spreker, die tenslotte dank bracht aan de samenstellers vodt de keurige .afwerking van deze begroting. Principieel geluid De heer N. H. Beversluis (S.G.P.) sprak ook zijn bezorgdheid uit over het begrotingstekort. We gaan steeds in da lende lijn, het welvaartsp'eil zakt ge staag omlaag. Spreker maande tot uiter ste voorzichtigheid met de financiën; het verblijdde hem dat b. en w. een open oog had voor de situatie en uit voering van grote werken laat rusten. Hij prees dat het college alles in 't werk stelde voor woningbouw, dit diende steeds voorrang te hebben. De huisvesting van het onderwijs noemde spr. benard al waren er wel enige verbeteringen ten goede. Enkele takken van onderwijs zaten wat huis vesting betreft nog zeer moeilijk. De vestiging van industrie was niet bevre digend; andere plaatsen gingen er mee voor. Spr. informeerde of er geen aan vragen waren, of e.v. remrnende fak- toren? Verder vroeg spreker soepele toepassing van de bouw-verordening. Dat men voor het plaatsen van een deur of raam naar Stad en Land moest, duurde veel te lang; tenslotte is het maar een adviescommissie zei spreker en de Techhn. dienst kan dit wel be oordelen. Wat de toekomst ons brengen zal is ons gelukkig niet bekend betoogde spr. Internationaal, gezien, ziet het er don ker uit. Dag aan dag confereert men en telkens loopt het op een mislukking uit. Terugkeer tot Gods Woord en tot Zijn Wet is de enigste remedie. Nu rekent men wel met de vermeende rechten van de mens, maar Gods Wet wordt vertreden. De Overheid ook de pi. overheid is geroepen Gods Wet te handhaven op elk terrein van het le ven, zoals dat is neergelegd in de Tien Geboden. Twee geboden worden er maar van gestraft en dan nog maar voor een gedeelte. Spreker wees ook op'^de toenemende ontheiliging van Gods dag in sport en in spel. God de Heere is geen ledig aanschouwer zei spreker. Hij zal dit met Zijn oordelen bezoeken. Als Gods Woord werd gehandhaafd, zou de Heere Zijn zegen niet onthouden. Spr. erkende wel de vrijheid van de mens, maar altijd met gebondenheid aan Gods Woord en Wet. Het is zeer te vrezen als zo wordt doorgegaan, dat de Heere ook doorgaan zal met Zijn recht. Werd naar Zijn Wet en Getuigenis geleefd, alle problemen zouden worden opge lost, waarom hij met vrijmoedigheid het wandelen in die weg kon aanbevelen. Hij besloot met te zeggen, dat Gods ze gen op de arbeid van de raad enb. en w. zou tnogen rusten. Autonomie der gemeenten een paskwil De heer Krijgsman (A.R.) wees er op, dat als altijd ook aan deze begroting de meeste zorg is besteed, waarvoor hij allen die hieraan hebben meegewerkt hartelijk dankte. Een gevoel van wrevel kwam bij hem op, wanneer hij de gehele situatie in dacht en lette op de positie die een ge meente en het gemeentebestuur inneemt in ons Rijksbestel. Stellen niet veel ge meentebestuurders vandaag de dag de vraag; wat besturen wij nog? Hebben wij nog invloed op de gang van zaken? Wordt het geen tijd dat in de Grondwet de zinsnede: „aan het hoofd van de gemeente staat de gemeenteraad" ge schrapt wordt, of vervangen door: „aan het hoofd der gemeente staat de rege ring des lands, die voor de uitoefening van haar taak wordt bijgestaan door G.S. en die voor wat de financiën be treft kan putten uit een door haar in het leven geroepen gemeentefonds. Ten allen tijde kan zij voor bepaalde zaken, advies vragen aan het college van b. en w. en/of van- de gemeenteraad. Vanzelf sprekend is zij niet verplicht deze ad viezen op te volgen." Dit is echter gal genhumor. Is het niet betreurenswaardig dat in een „vrij" land als Nederland de auto nomie der gemeenten grotendeels een paskwil is geworden en het „staatsdiri- gisme", het regelen vanuit Den Haag van de gemeentezaken zulke ernstige vormen heeft aangenomen dat wij ons afvragen waar gaan wij als gemeente heen? De socialistische politiek van na de oorlog is hieraan niet vreemd. Het dirigeren van het leven zit hen in het bloed; de almachtige Staat, die alles re gelt is hun ideaal. Deze politiek heeft de gemeenten volkomen dusdanig in een „keurslijf" geperst, dat deze volkomen in de mist varen en op geen stukken na weten wat zij moeten doen en welke richtlijnen zij voor hun beleid in aan merking moeten nemen. Is onze begroting 1957 al goedge keurd? vroeg spreker. Dit alles leidt tot vreemde situaties. Zo hebben wij in de dagbladen kunnen lezen dat colleges van grote steden als bijv. Rotterdam, die toch overwegend socialistisch zijn de financiële situatie van hun stad heben bespreken met o.a. „o, ironie", de socialistische minister v. Financiën. Is daar erkend dat deze politiek van staatsdirigisme de gemeentelijke wagen in het moeras heeft gebracht en de ge meentelijke activiteit, ontplooid ten be hoeve van het leven van haar burgers, volkomen heeft verlamd? Ook wij met onze begroting 1958 kun nen ons scharen in de rij van hen, die worstelen met-een tekort. Bij ons is dit 89.151.63. Wij moeten b. en w. toege ven: hoe kan het anders? Middelharnis heeft weinig of geen bedrijven. Onze inkomsten moeten voor een overgroot deel komen uit het gemeentefonds, uit de belasting ontvangen wij slechts 18.per inwoner. De uitgaven daarentegen stijgen ge regeld, zodat zelfs wat nu voor 1958 is begroot, erf fictief is. De rentelast, die op onze gemeente rust is gestegen voor wat betreft de gewone dienst met 33.617.of 6.66 per inwoner. Ook de rentelast van de kapitaaldienst is geste gen, terwijl wij gerust kunnen zeggen, dat deze dienst, gelet op de huidige fi nanciële basis, overbelast is. Het onderwijs kost ons 42.per inwoner, dat van openbare werken 32.De salarissen zijn naar boven ge gaan, terwijl de algemeene kosten steeds hoger worden. Hebben wij te hoog ge grepen? Ik ben er van overtuigd, zeer zeker niet. Durft er iemand te adviseren ter ont- 'lasting van de Begroting „zet de Wo ningbouw dan stop." Dat kan toch, ge zien de grote woningnood, zeer zeker niet. 5 '/o was genoeg! Zelfs dr. Drees, hiervan 'overtuigd, beveelt voor de radio de lening aan, die de regering hiervoor heeft uitgeschre ven en biedt 6 "/o, een rente waarvan iedere bezitter van kapitaal wel moet watertanden. Met 5,"/o was deze lening ook ge slaagd, dit blijkt wel uit de enorme in schrijving hierop, 385 miljoen gulden. Weten b. en w. nu al welk rentepercen tage bij woningbouw zal gelden? Wat het onderwijs betreft, in de be groting lees ik, dat een kind op de H.B.S. 1030.per jaar kost, waarvan 50 "/o voor rekening van de gemeente komt. Gezien de vele doublures in de eerste klassen lijkt het mij toe, dat de toelatingseisen verzwaard moeten wor den. Leerlingen, die slechts twee jaar het onderwijs volgen, en dan de school verlaten omdat zij de leerstof geheel niet machtig zijn, kosten de gemeen schap handenvol geld, dat beter besteed kan worden. Al geeft de begroting een somber beeld, toch zijn wij blij dat het verzor- gingspeil der gemeente hieronder niet hep^t geleden. Het 20U ook onbillijk zijn geweest, wanneer tengevolge van de onjuiste fi nanciële verhouding tussen Rijk en ge meente, onze gemeente van de algemene v^elstand niet had kunnen profiteren. Het geheel overziende adviseerde hg b en w te trachten 'n verhoogde bijdrage te ontvangen i.v.m. de hoge kosten die de streekscholen met zich meebrengen. Het gaat toch niet op dat onze gemeente het leeuwenaandeel van deze lasten moet dragen. 'Verder vestigde hij de aandacht op de situatie aan het Havenhoofd, waar de coasters worden geladen. Dit terrein is ten enenmale onvoldoende en de gering ste outillage ontbreekt. Ook bracht spr. de nood van het B.L.O. en aanverwant onderwijs onder het oog. De Deltawet is aanvaard, grote wij zigingen zullen zich in de toekomst vol trekken. Dit alles stelt ons voor grote taken. Helaas bespeuren wij meer en meer een vlucht uit de verantwoordelijk heid. De staatsmacht dringt zich steeds meer op. De toenemende ontkerstening laat ons zien, dat de mens het meer ver wacht van de welvaartsstaat, dan van Hem, de bron van alle goed. De mensen zweren bij hef Babel dat zij gebouwd hebben, en vergeten dat dezelfde God, die Nebukadnezar gras liet eten, nog leeft, dat Hij toeziet wat wij met de door Hem geschonken wel vaart doen. Hij geeft de mens de opdracht te bouwen en te bewarai, opdat Hij in al les tot Zijn Eer komt. Doen -wij dat niet, dan komt Hij met Zijn oordelen, in wel ke vorm dan ook. Welvaart glipt ons als water door de vingers, wij zijn er geen baas over, de mens kan het leven niet leiden. Als de regens stromen en de aardap pelen rotten op het veld, wie kan dat keren? Dan liggen al onze berekenin gen in puin en faalt onze kennis. God wil alleen in de weg van oot moed en afhankelijkheid zegen schen ken. Hij wil erkend en gediend worden. Spr. besloot met te zeggen, dat wij met de gaven en krachten door God ge schonken, te willen medewerken aan de opbouw en de uitbouw van het ge meentelijk leven ook in 1958. P.S. Voor het vervolg van het raads- verslag verwijzen wij naar het 3e blad. Babyderm-zeep SCHERPENISSE Burgerlijke stand over oktober 1957. Geboren: Jacoba Cornelia d. v. M. J. Gil jam en J. C. Quaak; Cornells Wil lem z. V. J. Hage en S. A. Maris Huwelijksaangriften: K. J. Poot 26 j en M. B. Witte 24 jaar; J. Knuist 25 j en A. C. Slager 21 j. Huwelijken:" K. J. Poot 26 jaar en M. B. de Witte 24 jaar. Overlijden: C. Hartog 65 jaar geh. ge weest met P. Kleppe Ingfekomen: L. v. d. Gouwe-Koppenaal van Poortvliet. Vertrokken: W. IJzerman naar Wa- geningen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 7