EiEAeiDEn-niEui/s Kqü Vervolg raadsverslag van Middelharnis <andel: Plaatselijk Nieuws 3de blad Vrijdag 15 november 1957 No. 2647 P.v.d.A. kritiseert beleid gemeentebestuur DAMPO KAJjENDERS Dijkringbelasting zware druk Scherpe kritiek op B. en W. Toelichting op de gang van zaken in de Woonruimte- commissie Wetenschappelijk Genootschap Den Doolaard sprak over Griekse archipel ~>(i S^ uscjefabuor UU4 u| bij de cjrervadter'S Aandrang voor cultureel centrum De heer L. v. d. "Waal (P.v.d.A.) sprak ongeveer als volgt: In het begeleidend schrijven op de ontvi/erp begroting 1958 delen b. en w. mede, dat als oorzaken van het begrotingstekort een vijftal oor zaken zijn aan te wijzen welke in hoofd zaak dit tekort doen ontstaan; deze zijn n.l. de stijging van de rentelast, de stij ging van wedden en lonen, de stijging van de kosten voor het onderwijs, de uitbreiding van de gemeente (wegen plantsoenen enz.) en in het laatst de jn verhouding te weinig gestegen in komsten der gemeente. Spr. noemde dit belangrijke laktoren; wat echter de ge stegen kosten voor de uitbreiding aan gaat wilde hij toch wel enig voorbehoud maken, en vroeg zich af, of de uitbrei ding dezer gemeente en zeker voorwat het te bouwen oppervlak betreft in de juiste volgorde geschied en of door een meer planmatiger opzet niet wat gun stiger waren uitgevallen als dat dit thans het geval is. Reeds meerdere malen was door hem gepleit voor een forser aanpali voor het bouwrijp maken van gronden; het bij stukjes en beetjes in orde maken is niet alleen tijdrovend maar kost zeer veel geld, wat zijn weerslag weer vindt in stijging van de kosten en een nadelige uitwerking heeft op de huurprijzen. Een betere en organisatorische aan pak van het maken der uitbreidingsplan nen is een eerste vereiste, en het moest hem van het hart, dat in deze zin bij de commissie technische dienst niets is te bespeuren. Wat te denken van een eventueel toe komstige ontwikkeling dezer gemeente en liggende in het delta gebied, dat men nog steeds geen vast omlijnde uitbrei dingsplannen heeft vastgesteld, zodat het maken van plannen voor woning bouw enz. alles nog maar zeer schema tisch moet gebeuren vroeg spreker. Hier demonstreert zich zijn inziens een te kort aan inzicht bij de commissie tech nische dienst. Of moet de vraag gesteld worden dat deze commissie dergelijke taken niet aankan, vanwege te geringe bezetting of capaciteit? Een andere mogelijkheid is, dat hier door de verantwoordelijke personen welke deze commissie uitmaken, bewust wordt gedraineerd teneinde de delta ontwikkeling welke wellicht in de rich ting van de industrie vestiging zal gaan, kunstmatig moet worden afgeremd. Spreker vroeg verder antwoord op de vraag, welke kansen de saneringsplan nen voor Visserstraat, Nieuwdorp en omgeving hebben te worden uitgevoerd. Dan bezag hij de begrotingscijfers en de mededelin,g van b. en w. goede gron den te heben blijkens een mondelinge mededeling van Ged. Staten voor 1956 een bedrag te ramen van rond 70.000 voor verhoging algemene uitkering '56. Spreker vroeg of er nog steeds kans op deze uitltering blijft bestaan, wat toch weer een gunstiger beeld voor 1958 te weeg kan brengen. De financiële posi tie dezer gemeente in het licht van de komende ontwikkeling dezer streek be ziende, is deze niet bepaald rooskleu rig voor het doen aanpakken van nieu we taken. Deltaplan Bij de behandeling der begroting 1957 had spr. aandacht gevraagd voor liet zgn. deltaplan en gewezen op de moge lijkheid ener grootse ontwikkeling, waarbij Middelharnis als centrum ge meente wellicht een belangrijke rol zal hebben te vervullen. Opnieuw deed hij een klemmend beroep op het college Meraan de volle aandacht te schenken; hij wees ook op het grote probleem van de pendelarbeiders en was van mening, en pijn weg- wrijven met De .Banierkalender 1958" Uitgever^ De Banier te Utrecht is ook weer versche nen. Deze heeft in vele kamers op onze eilanden een vaste plaats, omdat de in houd van de blaadjes, de korte medita ties aan de voorzijde en de verhalen aan de achterzijde deugdelijk en goed zijn. Het is een kalender, die in de loop der jaren zeer gewild is geworden en toenam in oplage. Er werken Hervorm de, Chr. Geref. en Gereformeerde Ge meente-predikanten aan mee. Het schild in meerkleurendruk uitge voerd stelt voor hoe de mannen van de Gideonsbende (Richt. 6) de altaren en het bos van Baal afbreekt en de Heere een altaar wordt gebouwd. Wij bevelen deze dagkalender die 2.25 kost, ten zeerste aan. Er is een premieboek bij van Alexan der Comrie. Het ABC des geloofs, de bekende verhandeling van de benamin gen van het zaligmakend geloof volgens de letters van het alphabet. In 1735 heeft Comrie, staande te Woubrugge, deze stof verhandeld en nadien zijn er •neerdere drukken van verschenen. Deze druk is naar de onveranderde Uitgave van 1746 en alleen in de nieuwe spelling overgebracht. Voor hen die het niet weten zijn deze korte verhandelin gen door Comrie alphabetisch gesteld, b.v. Aandoen, (Christus aangedaan Gal. 3 27); aanhangen: 1 Oor. 6 17 Die de Öeere aanhangt is één geest met Hem; hongeren; zalig zijn die hongeren; Verwachten: Jes. 40 31 „Die vernieu wen". Eten kostelijk werk, het pit, en het merg van de eigenschappen van het zaligmakende geloof wordt hier be schreven. Als premieboek bij de Banier kalender is het niet duur, slechts 4.25. Het is fraai uitgevoerd, mooie dubbel linnen band met titels in goudopdruk, Degelijke stichtelijke, maar ook zeer leerzame lectuur. dat alles in het werk gesteld dient te worden, deze arbeiders op ons eiland aan passend werk te helpen. Door de zeer ver doorgevoerde mechanisatie biedt de landbouw voor deze arbeiders geen perspectieven m^er. Nodig zal zijn, omkijken naar andere "bestaansbronnen, b.v. liclite industrie. Teri deze is er een terughoudendheid van zekere groepen; groepsbelangen mogen hierbij geen rol spelen, maar algemeen belang dient hier te prevaleren. Voor industrie-terrein dacht spr. aan de braak liggende grond in de voormalige Visserstraat en Nieuw dorp. Spr. wilde instelling van com missies om de problemen welke zich rondom de delta ontwikkeling voordoen te laten onderzoeken en naast indus trievestiging wilde hij aandacht schen ken aan de omschakeling van land bouw naar het telen van tuinbouwge- wassen. Woningbouw. Wat de woningbouw be treft, konden in 1957 bijna 70 nieuwe woningen worden opgeleverd; een mo- gelijfeheid om in 1958 eenzelfde aantal in aanbouw te nemen,- is voor wat de plannen betreft aanwezig. De vraag is, hoe worden deze gefinancierd, wat zal het rentepercentage zijn, en hoe hoog worden de huren. Het staat bijna wel vast, dat de huren der thans in aan bouw zijnde woningen, als maximum kunnen v/orden aangemerkt. Het zal zeer de vraag zijn, indien de huren nog lioger worden, of er voldoende gegadig den voor zullen zijn. Opnieuw vroeg spreker aandacht voor het dempen van de havenkom; grote reparaties zijn binnenkort aan deze kom noodzakelijk, uit «en oogpunt van het verkeer levert zij een enorm gevaar op, en hygiënisch is het een onding in de gemeente. Laten b. en w. van Middel harnis drastisch optreden en een stuk gevaar en ongemak opruimen. Ten opzichte van de samenstelling Comm. technische dienst is er onzer zijds reeds meerdere malen op aange drongen op reorganisatie van deze dienst, met dien verstande, dat de raad meerdere bevoegdheden worden toege kend als thans het geval is. Veel critiek op deze dienst zou dan wellicht opgevan gen kunnen wo^-den. Eenzelfde reorga nisatie verdient eveneens aanbeveling voor de woonruimte commissie. Over het zgn. Knorrenburg alsmede over de contacten met de landarbei dersvereniging Vooruitgang wilde zijn fraktie nader worden ingelicht. Bestaan er plannen tot uitbreiding van dit Knor renburg, en kunnen b. en w. meedelen in welk stadium van voorbereiding een en ander verkeert? Cultureel centrum. Volgens medede ling in de brief over de begroting 1957 hebben b. en w. zelfs het bouwen van een cultureel centrum gepland in het jaar 1958; nu het in de begroting 1958 niet wordt aangegeven, wilde hij gaar ne van het college vernemen, wanneer m.en een aanvang dient te nemen met het bouwen van dit centrum, vooral nu de raad een prachtige gelegenheid voor bij heeft laten gaan om een door om bouw van een der vrijkomende ulo scho len, voor dit centrum. Dat het speeltuinwerk is kunnen be ginnen stemt tot grote tevredenheid, al hoewel hij van mening was, dat de toe gang ,tot deze tuin allerellendigst is, en ook de nodige uitbreiding dient te wor den aangebracht. Over de zgn. rondweg, welke toch in 1957/58 haar beslag had moeten krijgen, vroeg spr. hoever deze plannen zijn ge vorderd. In verband met een ontslui ting van het Prinsenkwartier naar het Oosten is aanleg was deze rondweg thans een gebiedende eis. Hij bepleitte meer toezicht van de politie op plantsoenen en gaf in over weging de diverse scholen te verzoeken de jeugd iets meer eerbied en begrip bij te brengen voor het mooie wat de na tuur ons schenkt. Dat er in een grasgazon in het prin senkwartier complete voetbalwedstrij den door de jeugd kunnen worden ge houden is een teken aan de wand, ten eerste voor wat het toezicht betreft, 'en ten tweede voor wat de jeugd tekort komt aan goede speelgelegenheid. Spreker wilde het, voor hetgeen hij in eerste instantie te zeggen had, hier bij laten. Hij wilde niet spreken over de onjuiste samenstelling van dit col lege; de uitslag van de komende raads verkiezingen werd met een gerust ver trouwen door zijn fraktie tegemoet ge zien. In het afgelopen jaar hebben wij het college zeer critisch gevolgd waar wij meenden aldus besloot spreker, dat dit in het belang van de gemeente nodig was. Enkele malen zijn wij zelf met voorstellen die ons inziens het belang der gemeente raakten gekomen, dat het echter in al deze gevallen reeds van te voren vast stond, dat hiervoor niet de vereiste medewerking zou worden ver kregen, is wel een betreurenswaardig verschijnsel van deze vertegenwoordi gers der bevolking. De heer Tieleman (A.R.) liet zijn visie ook gaan over het begrotingstekort. Hij wees op de van bovenaf opgelegde las-, ten en vroeg zichzelf af in hoeverre in onze gemeente nog van autonomie spra ke is. Wij staan financieel met de rug tegen de muur. Er wordt gesproken over bestedingsbeperking, alleen was het hem nog steeds niet duidelijk voor wie dit nu eigenlijk geldt? Men is geneigd te denken voor rijk en gemeenten, maar als hij dan het rijkssportveld beziet, dat in onze gemeente wordt aangelegd, leek het hem toe dat men daar nog lang niet aan beperking toe is. Zou er niet een mogelijkheid zijn om op deze ma nier ook nog een zwembad te verwezen lijken? aldus spreker. In een der laatste raadsvergaderingen had hij verwonderd gestaan over de grote onkunde die er bij bepaalde raads leden schijnt te bestaan over het doel en de werkwijze der woonruimte com missie. Hij nam aan dat het verhelde rend kan werken als deze heren hiervan op de hoogte worden gebracht. Volgens de woonruimtewet 1947, art. 8, moet in een gemeente met woningnood, een woonruimtecommissie bestaan. Spr. gaf een uiteenzetting hoe deze commissie werkt en wees op het feit dat in het af gelopen jaar 62 "/o van alle verdeelde woningen uit particulier bezit bestond, de overige 38 "/o waren woningen van de Woningbouwvereniging. Het is dus helemaal niet zo, zoals de heer Klein geld het voorstelde als zouden alleen maar nieuwe woningen te verdelen zijn. Momenteel is het zelfs zo dat de vraag naar oude woningen aanmerkelijk gro ter is dan die naar nieuwe woningen. Dit in verband met de hoge huren der laatste nieuwbouw, en spreker meen de dat de Woningb. vereen, er reke ning mee dient te houden dat wat de huren betreft voor de gewone man het plafond is bereikt. Ook achtte hij het van belang dat er bij nieuwbouw reke ning wordt gehouden met toekomstige bewoners. Dan kunnen ook fouten bij de indeling worden voorkomen, want hij kan zich moeilijk voorstellen dat het op prijs gesteld wordt dat de kelder van het ene huis gratis verwarmd wordt door de Icachel van de buren en wel via de schoorsteen die tegen de keldermuur aangemetseld is zoals hij in een der laatst klaargekomen woningen had ge constateerd. Dij kringhelasting Een extra zware druk wordt onze butgers opgelegd door de zware Dijk ringbelasting zowel voor bebouwd als onbebouwd. Ondanks protesten had hij niet vernomen, dat op verlichting van deze last wijst. Hij meende te weten dat slechts 60*'/o van de kosten van het Dijkherstel is vergoed en of er van de overige 40% nog ooit iets terecht komen zal, is nog een groot vraagteken. Wat geen vraagteken is, is datgene dat Flak- kee zelf voor de ramp opdraait. Zien b. en w. een kans hiertegen iets te on dernemen? vroeg spreker. Ook het vervoerprobleem van en naar het eiland is nog altijd een probleem. We hadden gerekend op de mooie nieu we Haringvliet die dit probleem zou op lossen. In plaats van een oplossing is het tot op heden een aanfluiting. Kun nen, b. en w. hier verdere mededelingen over doen? Sprekende over het onderwijs stelde spreker dat het bestuur van de bijz. ulo het niet nodig vond de raad bij de opening hierin te kennen. We zijn blijk baar alleen goed om kredieten te verle nen. Met het onderbrengen van het on derwijs aan debielen en imbicielen is het nog steeds treurig gesteld. Hij hoop te dat spoedig hiervoor iets beters kon worden gerealiseerd. De verklaring van de heer Kleingeld in de laatste raadsvergadering namens de P.v.d.A. fraktie ten aanzien van het bijzonder onderwijs had hem bevreemd. Tot op heden was het bij de stemmin gen in de raad meestal zo: Voor het openbaar onderwijs 11 voor, tegen 0. Voor het bijzonder onderwijs 6 voor. 5 tegen. We behoeven ten aanzien van deze materie alleen msiar terug te den ken aan de debatten betreffende het kleuter onderwijs en het V.G.L.O. Daar ging het alleen maar tegen het Bijzon dere, het Christelijke, want het zake lijke lag en ligt voor geheel Nederland eender. U weet toch ook wel dat het V.G.L.O. onderwijs door de R.K. mi nister Rutten is gecreëerd en door het P.v.d.A. lid v. d. Sleen in de kamer tot en met is verdedigd aldus spreker. Betreurenswaardig achtte hij dat al te veel onderwijskrachten Middelhar nis als een doorgangslager zien, waar van grotendeels de moeilijkheden lig gen van de- gemeenten. Deze klassif-iéatie speelt ook nog een rol voor het gemeentepersoneel. De ge meentewerklieden in de laagst bezoldig de klasse hebben nog niet veel gemerkt van de hoogconjunctuur daar voor hen het altijd nog moeilijk is geweest de eindjes aan elkaar te knopen. Spr. hoop te dat b. en w. al het mogelijke zal doen deze laagst bezoldigde tegemoet te komen. Levende in een tijd waarin het men selijk kunnen het onmogelijke wil be reiken en ook bijna bereiken zal; een tijd waarin volgens Gods Woord de af val Yan Zijn Wet en Evangelie zal toe nemen; een tijd die steeds meer verma- terialiseerd; in deze tijd wenste hij b. en w. en raad Gods onmisbare zegen toe ook voor het toekomende begrotingsjaar en tevens de kracht om naar Zijn Gebod te leven. De heer K. J. Kleingeld (P.v.d.A.) be gon met te zeggen dat in hét afgelopen jaar veel is gepasseerd en veel heeft ge staan in het licht van de naderende raadsverkiezing en betekende in diver se opzichten een verdediging van eigen beleid, alsook een aanval op de politie ke tegenstander. Spr. bezag in de eerste plaats het geen zich heeft afgespeeld rondom de bouw van de noodschool. Tegen de bouw van deze school Zou niemand van de P.v.d.dA.-fractie zich heben verzet, als hun niet bekend was geworden, dat het gebouw tevoren reeds bestemd was voor een bepaalde school, in dit geval de Chr Kleuterschool. Zelfs deze toewijzing zou onze instemming gehad hebben, zei spr., getuige de vele malen dat zijn fractie verklaard heeft, vooral te zorgen dat het Chr. Kleuteronderwijs een behoor lijk onderdak zou krijgen. Op de vraag evenwel voor wie deze noodschool be stemd was, deelde b. en w. mede dat dit eerst later bezien diende te worden en dat voorstellen daarover de raad ter zijner tijd zouden bereiken. En ook dit zou normaal geweest zijn, indien niet reeds vóór de bouw van dit object, dus op de tekening hiervan vermeld had gestaan dat deze bouw er was voor een Nood- (Chr.) kleuterschool. Gezien het licht dat hierdoor op deze materie viel, meenden zij tegen de bouw te moeten stemmen, omdat de eerlijkheid hier sterk in het gedrang kwam te zitten en op weinig principiële wijze aan de dag trad. Wij hebben die ziting verder maar gezwegen omdat wij meenden beter te doen te wachten op de definitieve toe wijzing voor deze school. Dat onze ziens wijze juist was bleek, toen het voor stel kwam van b. en w. om 2 lokalen van de noodschool toe te wijzen aan de Chr. Kleuterschool. Ondergetekende deelde mede dat het erg vreemd was dat de tekening reeds aangewezen had welke school in dit noodgebouw zou ko men, en wat toen door net college ge antwoord werd heeft ons heel bevreemd en persoonlijk heeft spr. zich sterk ge griefd gevoeld dat de voorz. poogde het tot leugenaar te bestempelen door te beweren dat het college niets bekend was en dat, hetgeen hij zei, niet waar was. Dit laatste zelfs tot 2 x toe. Wij stemden wéér tegen. Het ging hier al leen om het spelletje dat gespeeld werd en wat de gehele rechtse raadsfractie getrouw meespeelde en hierdoor alles deed om te doen waarmerken dat „het doel de middelen heiligt.' Na afloop der stemming verklaarde een rechts raadslid alsnog dat er onder de tekening gestaan had, wat er was opgemerkt! Het was een late bekentenis! Het geval kon weinig minder principi eel gespeeld zijn geweest. Misschien vindt men het een kleinigheid, maar wie in het kleine niet zo trouw is, wat zal het grote dan brengen? De beide Ulo-scholen gaan naar het V.G.L,0. was een ander voorstel van b. en w., maar waarom dit voorstel nog gedaan? Geheel Middelharnis en Som- melsdijk en vele andere gemeenten wis ten dit al maanden geleden en hier speelde slechts de formaliteit van de Wet, die om een radsbesluit vraagt, en toen wij stemden tegen een voorstel om voor de V.G.L.O. een bedrag per leer ling te verstrekken van bijna 100. per leerling, omdat o.i. deze uitgave, ge zien het vele verzuim op deze school zonder aangifte hiervan, niet verant woord kon zijn, brak de verkiezingsac tie boven onze hoofden los! De rechtse pers dook erin. Tegen deze verdacht making heeft niemand van de rechtse raadsfractie, gezien het beginsel, be zwaar gemaakt! Men spreekt in dit stuk zelfs van onze mentaliteit, maar weet men zelf wel van hoedanige geest men is? Men be weert dat wij tegen het Bijzonder on- djerwijs zijn kan ik U wel zeggen dat er iri onze partij vele partijgenoten Chris telijke onderwijzers en hoofden van scholen zijn, alsmede vele mensen die hun kinderen christelijk onderwijs la ten genieten. Spreker greep terug in het verleden en zei dat de Openbare Kleu terschool uit onze gemeenschap werd weggestemd omdat dan de gelegenheid er kwam een Christelijke Kleuterschool te vestigen, zonder concurrentie! Hij riep de kiezers van Middelharnis toe te bedenken, wie en welke partij in de raad de strikte eerlijkheid in acht neemt als het bijzonder of openbaar onderwijs in onze gemeente betreft! Niemand uit onze fractie heeft ooit beweert dat de V.G.L.O. de concurrent was van welke andere onderwijs Instel ling dan ook, maar in de geciteerde spreekbuis werd opgemerkt dat men op de V.G.L..O de Landbouwhuishoud- school beconcurreerd! Dit is beslist de bedoeling van deze vorm van onder wijs niet geweest! en.als dit in wer kelijkheid zo is, leg ik de vraag voor waartoe dit, financieel gezien, in de toe komst leiden zal? Zo tegen de raadsverkiezingen blijkt men het toch wel even jammer te vin den dat de fractie van de P.v.d.A. geen stem in het dagelijkse bestuurscollege der gemeente heeft, want dan zou men allicht iets meer hebben aan te merken op deze beleidvoering van één onzer, maar aangezien men óók in 1953 beslo ten heeft het bewind te moeten leggen in de handen van de rechtse partijen, met een ondemocratische uitsluiting van alle anderen, zo moet men de lasten nu zelf dragen en kan men gaan zoeken naar een vorm van hetze tegen de P. v.d.A. Het g^eft niet welke, als het er maar een is die slagen kan. Spreker kan zich voorstellen dat b.v. reinigingsrechten, die volgens een raads lid der rechtse fractie tegen beter we ten in moesten worden afgeschaft en die door het rechtse college werden op gevoerd tot grote hoogte voor wat be treft de „smalle beurs" en verlaging be tekende voor de „volle" de rechtse frac tie niet zo lekker zit, maar waarom zegt men dan zulke dingen, als ze niet te verwerkelijken zijn. Als lid van de Prot. Chr. Werkge meenschap in de P.v.d.A. wenste hij te verklaren dat hij een tegenstander was van een verpolitiekte kerk en een ker kelijke politiek, alsmede van een verpo litiekte school! Vóór de oorlog heeft het noodlottig misverstand zich voorgedaan dat velen zich voorstelden dat de Kerk- Colijn was. In de eerste jaren na de oorlog was dit minder waar te nemen, maar in de laatste jaren steekt dit, zij het in iets andere vorm, weer de kop op! Kerkelijk zijn wil zeggen: A.R. of C.H.U. of S.G.P. stemmen. Al het an dere is uitgesloten! Spr. durfde het an ders te stellen: God's zegen is alleen ge legen aan het stemmen op één van bo vengenoemde partijen! Al het andere is duivels! Spr. raadde voorzichtig te zijn; het Evangelie is noch aan een kerk, noch aan een politieke partij gebonden. Het gaat erom of dit Woord in de prak tijk tot uitdrukking komt! Spr. besloot met te zeggen, wat men ook tegen de P.v.d.A, ondernemen zal of wat men ook zal doen om ons, met het oog op de a.s. verkiezing, in een kwaad daglicht te stellen, via pers en woord!. wij zullen rustig doorgaan met onze ar beid tot welzijn van ons dorp. Hij was overtuigd dat God ook hen, ja zelfs hen kracht zal geven, naar Zijn beginsel, eerlijk en trouw te arbeiden voor de gemeente Middelharnis en de a.s. veir- kiezingen zullen er zijn om het ant woord van de kiezers daarop te verne men! De heer J. H. Koppelaar (S.G.P.) merkte na een inleidend woord in zijn alg. beschouwing op, dat zijn fraktie wat betreft het positief Christelijke be leid van b. en w. het altijd was eens geweest. Enkele onvervulde wensen kon hij b. en w. niet kwalijk nemen; waar toe wij zelf niet bij machte zouden zijn, daarvan wilde hij het college geen ver wijt maken. Wat betreft het beleid van de verzor ging der gemeente, is er wel eens ver schil geweest. Volmondig erkende hij, dat voor het grootste gedeelte, zij ook wat deze zijde betreft het met b. en w. eens waren. De enkele verschilpunten, die er geweest zijn, waren grotendeels te voorkomen geweest, wanneer het col lege zich in die gevallen duidelijker had uitgesproken of wat meer begrip ge toond voor een andere zienswijze van een of meer leden der fraktie. Het ge heel echter overziende, sprak hij waar- Een zeldzaam druk bezoek mocht het Wetenschappelijk Genootschap genieten om de bekende schrijver Den Doolaard te horen over zijn bezoek aan de Griek se Archipel. Griekenland het Balkan schiereiland, bevat zeer veel eilanden in de Aegeïsche zee. Den Doolaard heeft vele van deze eilanden bezocht en van de bevolking, hun godsdienst en cultuur een diepe studie gemaakt. De vlotte causeur verluchtte zijn lezing met circa 150 dia's, waarbij de talrijke bezoekers door fraaie kleurenbeelden een indruk kregen van deze machtig mooie eilan den. In een van de GrieksJOrthodoxe ker ken werd een liturgische Paasdienst meegemaakt, op andere eilanden zagen wij de ruïnes, die herinnerden aan de Griekse godenleer. Mooi was ook het eiland Rhodus, het rozeneiland waar in het jaar 58 de apostel Paulus langs voer op zijn zendingsreizen. Voorheen waren deze eilanden Turks bezit; voor de Griekse Zeehelden die te gen de Turken vochten zijn standbeel den opgericht; ze worden zeer vereerd. De bevolking is traag van aard, be halve wanneer zich een van de veelvul dige aardbevingen aankondigt. Dan we ten ze niet vlug genoeg hoe zich in vei ligheid te brengen. De voorzitter van het W.G. dokter de Man 'van Nieuwe Tonge was na afloop de tolk van de aanwezigen om de auteur Deni Doolaard dank te zeggen voor de wijze waarop hij zijn gehoor indrukken had gebracht over dit schone eilanden rijk. VERLOVINGSRIMGEN in alle maten-en modellen HOOGSTRAAT 164 BEIJERLANDSÉLAAN176 ROTTERDAM dering uit voor het werk dat b. en w. tot hiertoe in het belang der gemeen te heeft verricht. Finsterwolde. Bij het begrotingsdebat ^1956 heeft de heer v. d. Waal,,toen hij de rechtse fraktie aanviel, het woord Finsterwolde gebruikt. Hij kon niet an ders zien, of dit woord slaat op de woon ruimtecommissie. Om deze reden gaf hij enige toelichting op dit geval. Door spr. is deelgenomen aan de ille gale raad, die ook te Middelharnis was gevormd gedurende de periode novem ber 1944 mei 1945. Direct na de be vrijding werd ook de verzorging der woonruimte, in overleg met het mili tair gezag, ter hand genomen. De eer ste woning was van de heer Bom, vrachtrijder aan het Vingerling. Na enkele wijzigingen bestond de woonruimtecommissie in 1946 uit: bur gemeester, voorzitter; dhr. L. v. d. Waal voor de linkse groepen en spreker voor de rechtse groepen. Met de heer v. d. Waal had hij zeer prettig samengewerkt, er was weder zijds begrip. Helaas was deze verhou ding er niet met de voorzitter. Niet op de vergaderingen der commissie, maar wel daarbuiten. Een tweetal ernstige beschuldigingen, de eerste, waarvan hij zelf het bestaan van hét feit niet ge kend was, en ten tweede, zijn gods dienstig leven op zondag, waren oor zaak, dat hij geen mogelijkheid meer zag voor samenwerking en uit de com missie trad. De heer Esselink nam zijn plaats in. Enkele maanden daarna werd op 3 Sept. 1947 de samenstelling der commis sie volgens voorschrift gewijzigd. Geko zen werden: 1 lid P.v.d.dA.; 1 lid V.V.D. 1 lid R.K.; 1 lid A.R. en 1 lid S.G.P. De voordracht der personen toonde duidelijk aan, dat wel de heren v. d. Waal en Esselink in aanmerking kwa men, doch zijn persoon niet. Waar ech ter de S.G.P. niet werd gepasseerd, heeft hij hierover gezwegen en ieder jaar de voorgestelde leden gekozen. Raadsvergadering 23 sept. 1953. Bij de verkiezing voor de woonruimte commissie was de uitslag 6 stemmen voor de heer L. v. d. Waal, blanco 5 stemmen. Deze 6 stemmen waren van de rechtse fractie. De heer v. d. Waal meende echter te moeten bedanken. Had hij zijn benoeming aanvaard, dan zou de commissie hebben bestaan uit: 2 leden P.v.d.A.; 1 lid V.V.D.1 lid A.R. en 1 lid S.G.P. Over dit bedanken wilde hij thans niet spreken, maar wel opmerken, dat het woord Finsterwolde in het minst hierop niet Van toepassing kan worden gebracht. Niet de rechtse raadsfractie is hiervan de schuld, doch hijzelf heeft zich onttrokken. In de plaats van de heer L. v. d. Waal werd op diezelfde avond een tweede A.R. lid benoemd. Daarop kregen wij de raadsvergade ring van 5 febr. 1954. De raadsagenda vermeldde o.a. be noeming lid woonruimtecomniissie. Voorgesteld werd de heer L. v. d. Waal. Wat had plaats gehad? De heer Beversluis, vernemende dat het binnen enkele dagen raad zou zijn, had wegens drukke werkzaamheden be mand gesproken, zodat het in de frak mand gesproken, zodat het in de frac tie niet bekend was. B. en w. hebben, om deze plaats direct te vervullen, ogen blikkelijk het besluit genomen tot bo venvermeld voorstel. Ware dit voorstel aangenomen, dan zou de commissie hebben bestaan uit 2 leden P.v.d.A.; 1 lid V.V.D.; 2 leden A.R.; S.G.P. niet ver tegenwoordigd. Met deze gang van zaken kon spr. zich niet verenigen. Ging het om zijn persoon, hoewel onrechtvaardig, hij zou opnieuw gezwegen hebben, doch nu zelfs onze partij niet werd erkend, ging dit te ver zei spreker. Dat de S.G.P. qua gehalte minder zou zijn dan een andere bevolkingsgroep der gemeente, nam hij b. en w. niet kwalijk. Tenvolle aanvaardde hij van de wethouders, dat zij niet de bedoeling gehad hebben noch zijn persoon noch de partij te krenken, doch het is onvoorzichtig geweest. Wil den b. en w. persé de heer v. d. Waal terug lïebben, het was mogelijk geweest, mits het overleg, doch niet op de wijze zoals het nu werd gedaan. De fraktie heeft, bij monde van de heer Krijgs man, hierop gewezen en het advies van b. en w. niet opgevolgd. A.s. verkiezingen. Reeds tot tweemaal toe is mij bij een gemeenteraadsverkie zing voorspeld, dat de raad „om" zou gaan. Bij de uitslag van de stemming viel het echter weer mede. Ook thans' zal alles worden beproefd, dat de raad links wordt. Gelet op het teruglopen van de rechtse stemmen, is er ook eni ge grond voor die verwachting. Toch zijn wij daardoor nog niet ontmoedigd zei spreker, al hopen wij bewaard te blijvep voor overmoedigheid. Als de Heere ons het leven en de gezondheid spaart, hopen wij onder biddend opzien te doen, wat onze hand vindt om te doen en de uitslag de Heere te bevelen. Zouden de linkse partijen gelijk krij gen, dan is er droefheid in ons hart. Al lerwegen zien wij de afval van de pro testantse partijen groter worden. Dit ook waar te nemen opons eigen dorp, kan niet anders dan tot droefheid stem men. „Wie zou U niet vrezen, Gij Koning der heidenen, want het komt U toe" is toch de bede van het godvrezende hart. Die kleine worsteling op ons dorp, is echter ook een onderdeeltje van die grote geestelijke worsteling op de vol- kerênzee. Vooral in onze dagen is de toekomst zo beangstigend, de afval wordt steeds groter en kan het hart met weemoed vervullen, als wij eien hoe de vreze Gods meer en meer wijkt. Toch is dit een droefheid met gematigdheid. Het verlies en de afval, hoe groot ze ook mogen worden, zullen niet algeheel zijn. Hoe klein ook, er zal een kerk op aarde blijven. En aan die kerk is de eindoverwinning beloofd. Die grote stem, die in de hemel gehoord is, zal ook op aarde worden gehoord: „Het koninkrijk is geworden onzes Gods en de macht van Zynen Christus." Daarom, aldus besloot spreker, te midden van al de beroeringen, mogen wij ellïander steeds vermanen en toe roepen: „Vertroost elkander met deze woor den." „De Heere komt." (Slot in ons e.k. nummer) MIDDELHARNIS Ijzing voor Chr. Geref. Verenigingen Prediking van Crods beloften. D.V. dinsdag 19 november a.s. zal spreken voor de Chr. Geref. Vereen, ds C. den Hertog uit IJmuiden, over het onderwerp: ,De prediking van Gods be loften''. De vergadering zal worden ge houden in de Chr. Geref. kerk aan de Hoflaan en begint om half 8. Ieder be langstellende is van harte welkom. HERKINGEN Suikerbieten-gehalte. Bleek aanvan kelijk dat vanwege de ongunstige weers gesteldheid het suikergehalte van de suikerbieten aan de lage kant zou zijn, thans neemt deze meer en meer toe, zo dat sommige 16 17% bevatten. Ook komt het voor dat suikerbieten aan de kaai zijn aangebracht wegende i éVz kg, hetgeen een prachtig gewicht ge noemd mag worden. Weer aardbeien. Door de heer C. van 't Hof zijn dezer dagen aardbeien ge plukt en door de correspondent van dit blad gegeten. Sjpoedbouw. Met de bouw van het eerste blok nieuwe woningen aan de Scharloodijk wordt door de aannemer Mans wel spoed betracht; hij hoopt bin nenkort ook het tweede blok aan te pakken. Vernieuwing interieur. Dat de fa. Klem ook met de tijd meegaat blijkt uit het feit, dat de werkplaats van een ge heel nieuw, naar de eisen des tijds inge richt interieur heeft gekregen met mo dern materiaal voor reparatie landbouw^ motoren- en voor loodgieterswerkzaam- heden. STELLENDAM Schaalt en dam uitslagen van 7 nov. J. van SetersJ. van Seters i^; C. Booy^Mevr. Woudstra O1; D. van OursBruinsma 10; H. NoordijkA. Jansen O1; Jofriet^W. van Seters 10; J. van Setersvan 't Leven VzWoudstra^H. van Seters afg.; J. van SetersA. Roon O1; Dammen: L. KoeseC. van Drie! O2; A. KoeseG. van Oostenbrugge 0—2; J. Bakker—S. J. van Ours 0—2; S. J. van OursE. v. d. Wal 20. OUJDE TONGE Emigratie. Deze week is de heer J. Kreeft met zijn gezin vertrokken naar Brits Columbia (Canada). OOLTGENSPLAAT Cursus E.H.I.O. en E.H.B.O. Enkele bestuursleden van het Roode Kruis en de E.H.B.O. hebben met de plaatselijke doctoren een samenspreking gehad om te komen tot het organiseren van en kele eerste hulp cursussen mede op ver zoek VEin enkele personen en onderne mingen. Deze samenspreking heeft ge leid tot de volgende besluiten: dr. P. J. H. Kramers zal aan de leden van de plaatselijke Roode Kruis-colonne en aan de vier E.H.B.O.'ers die in de B.B.-post werkzaam zijn een cursus geven in Eerste hulp in oorlogstijd (E.H.I.O.), terwijl mevr. M. C. H. E. Kramers-van Dorpe zal starten met een nieuwe cur-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5