Oontaotavond Metaalbedrijven TeciinisÉe School balm Vervolg Raad Stellendam P.T.T. neemt maatregelen voor feestdagen Kin fierhoekje Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Eheumatische Pijnen. I (Bértnacht jÖi handen !|aaf en zacht Landbouwschap voldaan over internat, vlas-afspraak Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 15 november 1957 dankte de secretaris en zijn staf voor dit mooie stuk werk. Het is aldus spr. een voorreclit dat we nog in rust en vrede mogen vergaderen, dat de per soonlijke mening nog mag worden ge hoord. Waar dit niet zo is, ontstaan spanningen; spr. was dankbaar dat God hier nog vrijheid en rust laat, die in gro tere en kleinere verbanden met Zijn hulp dient te worden verdedigd. Het is echter niet zo, dat in Nederland volko men vrijheid is aldus dhr. Brinkman, waarbij hij doelde op de circulaire van de minister van Binnenl. Zaken van 12 juli j.l. over het finantieel beleid. Be stedingsbeperking achtte spr. nodig, maar niet, dat de gemeenten worden voorgeschreven wat ze wel en niet mo gen. Gemeentelijke vrijheid is er niet, die ligt geheel aan banden 'betoogde spr. Gelukkig is er in de na-rampse periode veel gedaan in de gemeente, waardoor we met iedere plaats op het eiland kunnen concuiTeren. Wei was er nog een en ander te wensen; de Voorstraat is slecht, de Molenkade ligt in verzorgingspeil achter, al was het verheugend dat voor het laatste object een tussenoplossing is gevonden. Met Voldoening vernam spr. van het voor nemen tot de bouw van 8 woningen dan pas zullen we echter tevreden zijn, wanneer het woningprobleem geheel is opgelost. Spr. stelde een vraag over het ter tafel brengen van een urgentieplan en alles in te zetten om ook van de Nationale lening voor woningbouw te profiteren. De sluitende begroting deed hem deugd, hoewel hij b en w maande alle voorzichtigheid te betrachten. Spr. be sloot met de wens dat onder afhankelijk heid van God en onder beding van zijn zeg'en het nieuwe begrotingsjaar tot uitvoering zal mogen gebracht. De heer W. van Seterg sloot zich aan bij hetgeen door dhr. Brinkman gezegd was. Hij onderstreepte wat gezegd was over de gemeentelijke autonomie er schiet weinig zeggingsschap over. „Het gaat als met het hondje in de kunstmaan" merkte weth. Visser op „straks werkt het belletje niet meer!" De voorz. begreep dat de vrijheid die eerst door dhr. Brinkman werd genoemd en de andere vrijheid twee verschillende begrippen zijn. De bestedingsbeperking betekent met andere woorden „gebrek aan geld", waarom spr. zich verheugde dat er te Stellendam nog zoveel is tot stand gebracht. De inperking van de autonomie der gemeentebesturen bete kent een lamlegging waardoor we ons niet meer kunnen ontplooien. Wat de Molenkade betreft heeft b en w zich een beperking opgelegd; wel zul len wij het van een teerlaag voorzien, wat een grote verbetering zal zijn aldus spreker. Binnenkort zullen 8 woningen worden aanbesteed; b en w is benieuwd wat er uit de bus komt. Spr. hoopte dat deze aanbesteding succes zal opleveren. Het aantal woningzoekenden groeit... ener zijds is dat gelukkig, anderzijds brengt het moeilijkheden. Met de woningbouw zitten we sterk gebonden aan de Rijks subsidie. Particuliere woningbouw zal b en w zien te bevorderen. Waar deze gemeente zeer door de ramp is getroffen, is het opmerkelijk dat 50% van de kapitaalsvoorziening is besteedt aan de woningbouw. De begroting werd daarna z.h.s. vast gesteld, alsook die van Maatschappelijke Zorg. Bouw 8 woningen In de vergadering van 2 aug. j.l. werd besloten aan de Woningbouwvereni ging „Beter Wonen", alhier, ^en behoe ve van de bouw van 8 woningwet-wo ningen aan de Kerkhoflaan in deze ge meente een voorlopig bouwvoorschot te verlenen ten bedrage van 113.000. alsmede een voorlopig gronüvoorschot ten bedrage van 7.306.25. Totaal der halve 120.306.25. De voor deze bouw benodigde kredie ten kunnen beschikbaar worden gesteld door middel van een met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage gesloten geldlening (woningbouwlening) ten bedrage van 154.600.Het res- Zowel Kerstfeest en Nieuwjaar vallen ditmaal tussen de weekeinden, zodat in veertien dagen tijd vier keer de nacht posttreinen niet zullen rijden (n.l. in de nachten voorafgaande de zon- en feest dagen). Bovendien wordt juist in de pe riode Kerstfeest-Nieuwjaar extra veel post verwerkt. In verband daarmee zullen er in de nachten, voorafgegaan aan die waarin geen posttreinen zullen rijden, extra mankracht en materieel worden inge schakeld. Daags voor de zon- en feest dagen zal ook de post zoveel en zover als mogelijk worden weggewerkt, zodat men op de feestdagen zelf ,zo schoon mogelijk,, denkt te zijn. Post, die daags voor de zon- en feestdagen de eindbe stemming niet heeft bereikt zal worden weggewerkt met extra mankracht en materieel in de nacht volgende op de feestdagen. Beste jongens en meisjes! Het is bekend, dat het „Kinderhoek je" niet alleen gelezen wordt door kin deren maar dat ook ouderen het graag inzien; vooral als oma's en opa's klein kinderen denken te ontmoeten; of tan tes en ooms luisteren naar de antwoor den aan echte nichtjes en neefjes. In Den Haag woont ook een trouwe lezeres van ons „Hoekje". Zij is oud tante van kinderen, die meeraadselen. Zij kijkt niet slechts naar de antwoor den aan die kinderen, maar gaat ook de raadsels trouw na. En nu heeft ze wel eens een A-B-C-raadsel zien staan. Van vroeger zit er ook nog een A-B-C- raadsel in haar hoofd en dat raadsel heeft ze mij gestuurd? Jullie begrijpt wel, dat dit niet het échte A-B-C-raadsel is, want er kunnen van het alfabet tientallen raadsels wor den gemaakt. Hier is het dan: NOVEMBEK-BAADSEL 3 A... was een man die in Kanaan moest wonen B... was van Jacob de jongste der zonen C... een hoofdman, viel Petrus te voet D... werd door God bij de leeuwen be hoed. E... een lusthof met allerlei bomen F... een rivier om die hof te omstromen G... toog ten strijde op 's Heeren gebod H.heeft geleefd en gewandeld met God I... zag nog tijdig het leven verlengen J... ging 't goddelijk bevel niet vol brengen K... heeft wreedaardig zgn broeder ver moord L... heeft naar 't spreken van Paulus gehoord. M... werd verboden de braambos te na deren N... keerde ledig naar het land harer vaderen O... liet haar zuster en schoonmoeder gaan P... werd bedroefd bij het kraaien der haan Q... liet te Rome de broederen groeten R... bij de put mocht ze Jacob ontmoe ten S... zag in 't sterven een heerlijk ver schiet T.was 't waar Paulus zijn mantel eens liet U... werd opzettelijk gedood bij het strijden V... werd Jochebed; dat deed haar ver blijden (denk aan Mozes) W... noemt de Heiland Zichzelf en Zijn Woord X... is een letter, daar kan ik niet mee voort IJ... noemt Salomo het al hier beneden Z... had twee zonen, die de Heiland be leden Bij de oplossing alleen de gevraagde woorden opschrijven. CORBESPONDENTIE Laat ik eerst met enkele nieuwelingen beginnen Adri de H. Middeliiams. Hartelijk welkom, Adri! Als je niet precies weet hoe het moet, vraag je het maar aan Ria. De oplossingen over een hele maand stuiien we gelijktijdig op aan het eind van de maand. Anders zou je elke week móeten schrijven en dat is dan niet nodig. Siem S. St. Maartensdijk. Ook harte lijk welkom, Siem! Je hebt al een op lossing er bij gestuurd. Dat is goed, maar lees even het antwoord aan het meisjes hierboven. Ik merk dat jij goed rijmpjes kan maken. Dat kan misschien nog wel te pas komen. Ali G. Ouddorp. Nummer drie, die van harte welkom is! Je hebt nog nooit meegedaan, schrijf je. Dat klopt, want je bent me onbekend. De ingesloten oplossing is goed, maar ik verwijs je ook nastr de antwoorden aan de andere nieuwelingen. Gerrit Z. 3Ilddelharnis. De vierde die zich aanmeldt en ook hartelijk welkom is. Je woont pas in Middelharnis hè? Ben je het al een beetje gewend? Op school gaat het al naar je zin, lees ik. Dat vind ik mooi. Het is voldoende als je alleen de gevraagde, woorden op schrijft voor je oplossing, hoor. Ina vaii S. Herkingen. Bij jullie waren ook veel zieken, hoor! Ben jij al die tijd nog gezond geweest? Is die oom sindsdien al terug geweest in Neder land? Of heeft hij nog geen reis over- gespaard EUy de B. OuiMorp. Wat ziet je brief er feestelijk uit! Je hebt er veel werk van gemaakt hoor! Moet pa nu nog le ren? Arme man, hè? Maar hij eist het van jou ook, merk ik. Doe je graag f rans Bennie en Jonnie H. Goes. Die mees ter uit Putten ken ik niet. Wanneer je in M. komt, zal je het misschien tegen vallen, want je zult me daar niet aan treffen. Ik woon namelijk niet in Men- heerse; wel gaan de brieven daarheen en langs een omweg komen zij bij mij. Jammer, hè, dat je me dan niet ont moet. Wat hadden jullie veel aardappe len! Als die allemaal eens eetbaar wa ren geweest! Leny v. d. D. N.-Tonge. Ik vind het jammer dat je geen tijd meer kan vin den om mee te doen, maar het is zoals je zegt: het werk moet vóórgaan. Door middel van je broertjes hoor ik nog wel iets van je, hè? Het ga je verder goed, hoor. Wat heb je de oplossingen netjes getypt! Jaap K. Sommelsdijk. Nee, ik wist niet dat je vader daar werkte. Ben je wel eens op de fabriek geweest? Ik kan je brief goed lezen, maar als je het voortaan met een balpen doet, zoals je schrijft, zal het nog beter gaan. Opa is niet oud geworden. Onze leeftijd is bij God bepaald en dat bepaalde aantal jaren zullen we niet overschrijden. Greetje M. Oud-Beijerland. Wat heeft oma goede hulp gehad. Dan ig het niet zo erg om ziek te zijn; ik bedoel: dan kun je gemakkelijker liggen. Nu ik dit schrijf, zal ze wel beter zijn, hoop ik. Liedy is juist één dag vóór mij jarig, dus kan ik dat gemakkelijk onthouden. Klaas V. d. D. N.-Tonge. Goed dat je het boek geruild hebt. Dat mag gerust, want wij weten niet wat de kinderen zoal hebben. Wat heb jij laat aardbeien geplukt! Waren ze nog goed te eten? Misschien wel klein van stuk. To V. d. M. Dirksland. Ben je op het ogenblik al beter? Ik hoop van ja. En gaat het al met het instuderen van het Zweedse lied? Is het moeilijk? Het duurt nu zo lang niet meer en dan zal het wel uitkomen of juUie je best erop gedaan hebben. Alvast hartelijk gefeli citeerd met de dubbele verjaardag van vader en moeder. Liedy M. Oud-Beijerland. Je hebt net jes gewerkt, Liedy! Maar je bent ook weer een jaartje ouder geworden niet waar? Er is goed aan je gedacht hoor. De geschenken van vader en moeder waren wel het mooist, denk ik. Cor V. d. D. N.-Tonge. Gingen ze de vorige keer niet naar de post? Nee, dan kan ik de brief niet ontvangen, hè? Nu was alles op tijd gelukkig. AUemaaJi de hartelijke groeten van Oom Ko Pry winners: Annelte de Jongh, Lisse Henli: Troost Ooltgensplaat Jannie de Valk, Nieuwerkerlc Kees Neels, Ameide IWËKNEKëM tant van de opbrengst van de geldlening ad 154.600.— 120.306.25 34.293.75 zal worden aangewend voor consolidatie van vlottende schuld in ver band met de bouw van de ambtswoning voor de gemeentesecretaris en de bouw van een particuliere woning aan de Mr. Iman Caustraat. De aanbesteding zal spoedig volgen. Men keurde het goed. Onderwijs Vastgesteld werd het bedrag per leer- lingart. 55 bis, der L.O.-wet 1920 op 53.60 per leerling, Aan de Herv. school werd een voorschot verleend in gevolge art. 103, 6e lid L.O.-wet 1920, voor 1958 groot 5.449.33. Voor de school met de Bijbel bedroeg dit 2.269.07. De wekelijkse lesuren voor het vakonderwijs werden gesteld op twee. Als voorschot op de gemeente lijke vergoeding 1958 werd aan de Herv. school een voorschot verleend groot 1439.Aan de Ned. Herv. kleuter school werd voor 1958 een voorschot verleend groot 2.570.^-. Nieuwe straatnamen Aan diverse straten in de gemeente moest nog een passende naam worden gegeven. B en w deden daartoe een voorstel met korte motivering. De Tuinstraat wilde men Deltastraat noemen de verbindingsstraat Tuinstraat Kerkhoflaan Tuinstraat, Nu de Deltawerken in volle gang zijn en ook van veel belang zullen zijn voor onze gemeente wilden b en w de naam „Delta" in de straatnamen te verwerken. Daar de Delta-werken iets groots betekenen in Nederland, achten zij 't ook noodzakelijk dat de Deltastr. een grotere straat moet zijn. Zij stelden derhalve voor de Tuinstraat om te do pen in ,Deltastraat" en de verbindings weg tussen de tegenwoordige Tuinstraat en de Kerkhoflaan de naam „Tuin straat" te geven. Straat bij Boerenleenbank wordt Adrianastraat. B en w achten voor dit straatgedeelte de naam „Adrianastraat"' verantwoord' nu wederom één van onze oudere polders in de naamgeving wordt betrokken. Ben vergelijking is te trek ken met de Eendrachtspolder en de Eendrachtsweg. Straat bij smid de Goede wordt Dwarsstraat. Genoemd weggedeelte is een dwarsstraat van de Voorstraat, in verband waarmede zij de naam „Dwars straat'' alleszins verantwoord achten. Verbindingsstraat Mr. Iman Caustraat Nieuweweg zal men Dreef noemen. In de volksmond werd dit weggedeel te reeds Dreef genoemd. B en w stelden voor deze straat officieel van deze naam te voorzien, waardoor een herin nering bewaard blijft aan Stellendam van vroeger, toen nog zovele onverhar de straten ons dorp kenmerkten. Schoolsteeg bij wed. v. d. Ree wordt Schoolstraat. De huidige Schoolsteeg is inmiddels verdwenen. Nu het een volledige straat is geworden stelden zij voor ook dit weggedeelte Schoolstraat te benamen. De Schoolstraat loopt dus nu van de Ned, Herv. school tot de Voorstraat. Verbindingspad Voorstraat Mr. Iman Caustraat (bij de Chr. Nat. School) zal Schoolsteeg worden genoemd. De benaming „Schoolsteeg" achten wij voor dit weggedeelte verantwoord, aangezien de Chr. Nat. school aan dit pad grenst. Dit voorstel keurde de raad goed. Rondvraag Dhr. Brinkman kwam terug op de woningbouw en wees op de noodzaak van een urgentieplaji. De voorz. ant woordde dat dit op feiten moet berus ten. We moeten nagaand hoe groot de woningbehoefte is, aldus spr. Waar schijnlijk komen we dan in de bejaar densector was zijn mening. Dhr. Keymel wees op de noodzaak dat de fietspaden op de Voorstraat dienden te worden opgeknapt. De voorz. zegde toe dat voor onder houd een bedrag is uitgetrokken. Het speet hem wel, dat de Voorstraat die slecht is, niet geheel kan woi'den op geknapt. Maandagavond j.l. werd in de Aula van de Technische school te Middelhar nis een contactbijeenkomst belegd tus sen de op Goeree en Overflakkee geves tigde metaalbedrijven en bestuur, direc tie en lerarencorps van de school. Vooraf werd door een bekende fabriek in laselectroden een aantal instruktieve films vertoond, tevens bijgewoond door de avondschoolleerllngen van de afde lingen metaalbewerken en autotechniek. Als belangrijkste films waarvoor de aanwezigen de grootste aandacht had den, dienen genoemd te worden: de voorbereidingen, bouw en toepassing van de enorme „Hooverdam" in Ameri ka de fabricage van laselectroden en de constructie van de deuren van de Bou- dewijnsluizen in België. Welkom door l>urg. Hordijk Nadat de leerlingen de Aula hadden verlaten, kwam de eigenlijke beraadsla ging inzake de opleidng van a.s. tech nici in de metaalindustrie aan de orde. Burgemeester Hordijk tevens voorzitter van het schoolbestuur, verwelkomde de 50 aanwezige patroons, bedrijfslei ders en personeelsleden van de op het eiland gevestigde metaalverwerkende bedrijven. De buitenmate grote opkomst getuigde z.i. van het begrip dat bij het bedrijfsleven heerst inzake het nut van een gedegen vooropleiding aan de tech nische school. Een regematig contact tussen school en bedrijf kan hierbij niet o^er Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel WW-MijNHARPTM4AKTiSG0ED De heer Keymel vroeg aandacht voor de voetbalweide om de grasmat nog eens te maaien, wat met de Heide Mij zal worden besproken. De oplevering heeft nog niet plaats gehad. Hoe staat het met de nieuwe veerboot? Weth. Visser bracht de nieuwe veer boot Haringvliet" ter sprake, welke boot bij de proefnemingen zulk een des- illussie is geworden. Hij vroeg of de Flakkeesche Gemeenschap er nog wat aan deed. De voorz. betreurde dat het met die nieuwe en prachtige boot tot dusver zo gelopen is. Br zal zeker iets aan moeten gebeuren, de boot blijkt onbestuurbaar op de havenmonden. Binnenskamers is men er over bezig en spr. zei bijzonder benieuwd te zijn, wat er uit de bus zal komen. Heel de streek heeft er belang bij. Vroeger zaten we met één Haringvliet nu met twee" aldus de heer W. van Seters. De heer J. van Seters merkte op, dat de boot op de rivier geen last heeft, maar wel op de havens. In dood water werken de roeren niet. De havens zijn te smal voor zo'n brede boot was spr.'s mening. „We leven in de tijd van de kunstma nen" wierp weth. Visser in 't midden: „kunnen ze de roerconstructie dan niet verbeteren?" De heer Brinkman: Het wordt een prestige-kwestie! „Waarom raadplegen ze de kapiteins niet eerst eer ze zo'n boot kopen?" stelde weth. Visser de vraag. De voorz. hoopte dat de boot zou kunnen worden verbeterd en voor Flak- kee behouden blijven. Dan volgde sluiting. gemist worden. Ongetwijfeld zal ook deze avond in de verwezenlijking daar van bijdragen. Ü.L.N.O.-opleidingen aan de Tech. nische school. De directeur van de school, de heer J. S. Göbel, gaf daarna een overzicht van de huidige stand van zaken met be trekking tot school, de technische studie in het algemeen en de nieuwe richtin gen die bij het nijverheidsonderwijs wor den ingeslagen. Aan de hand van schematische voor stellingen toonde spr. aan dat door middel van de Technische Avondschool in de C-cursus zelfs wordt opgeleid voor diverse patroons- en meesterexa mens, derhalve dit onderwijs ressorteert onder het Uitgebreid Nijverheidsonder wijs. De Technische School niet bij voorkeur voor minst intelligen- ten! Uit het feit dat een leerling aan de Technische Dag- en Avondschool op voornoemde wijze reeds een peil kan bereiken gelijk aan die van de U.T.S. is z.i. tevens het beste bewijs van de mis vatting „als een jongen op de lagere school niet of slecht kan meekomen, moet hij ten einde raad maar naar de technische school!" Met klem wees spr. op de realiteit dat voor een jongeman met aanleg voor techniek, die door de hoge studie- en pensionkosten een stu die aan een U.T.S. of M.T.S. niet zal kunnen volgen, geen andere technische opleidingsmogelijkheid na een U.L.O. of H.B.S. open staat. De enigste weg vopr hem loopt via de Technische school. Verdere studie na de Technische school even goed mogeiyk. Bovendien is het een gelukkige om standigheid dat na het voltooien van de dagstudie aan een technische school de mogelijkheid blijft bestaan van aanslui ting op een U.T.S., M.T.S. In gedetail leerdere zin kunnen hierbij nog genoemd worden: bedrijfsscholen van overheids bedrijven (P.T.T.), Machinistenschool, Autotechnische school Nationale Schil dersschool e.d. Meer algemene vorming-hoger theoretisch niveau Wat de onderwijsvernieuwing betreft is het een bekend feit, dat hierin het nijverheidsonderwijs momenteel aan de kop gaat! In geen andere onderwijstak wordt zoveel geëxperimenteerd en ver anderd. De wijziging van de naam Am- bachtsschool in Technische school is dan ook zeker niet alg show aan te merken. Opgeleid wordt niet alleen meer (zoals vroeger) voor kleine ambachtsbedrij- ven, maar in even grote mate voor de grootindustrie (tekenen, calculatie, con structie) De leerlingen ontvangen tegenwoor dig ook les in Engels ten behoeve van de in de techniek voorkomende buiten landse uitdrukkingen, prijscouranten, handleidingen, literatuur, enz. Ook aan maatschappijleer wordt de nodige aan dacht besteed. Hierbij komen in begin sel aan de orde al die maatschappelijke zaken waarvan de a.s. jonge burger op de hoogte dient te zijn (collectieve ar beidsovereenkomsten sociale wetsken- nis, organisatiewezen e.d.) VeraUtwoordeiykheidsgevoel zelf standigheid. Naast het leggen van een basis voor een zich later ontwikkelen tot volledige vakkennis, is het van even groot belang de jongen verantwoordelijkheidsgevoel en zelfstandigheid aan te kweken. Spr. wees ziJn gehoor er nadrukkelijk op, dat deze opvattingen niet komen uit de kokers van ambtenaren of schoolmees ters, maar uit die van het bedrijfsleven! Hoewel hieraan een grote menselijke en morele kant is verbonden, kan gevoeg lijk worden aangenomen dat dit streven voortkomt uit glasharde economische overwegingen. Immers een employé met ruimere algemene vorming biedt meer mogelijkheden om binnen de geko zen beroepsrichting (hetzij mejaal, bouwbedrijf, electrotechniek enz.) ge makkelijker over te gaan tot het ver richten van ander v/erk. Iemand die zich in zijn opleiding meerdere grond beginselen heeft eigen gemaakt kan omschakelen (scholen) van b.v. de be diening van motoren, draaibank, werk tuigen naar tekenpen, potlood of reken- liniaal èn omgekeerd. Bij optredende slapte in een bepaalde branche zal niet hij direct gedoemd zijn tot werkloosheid! Groepswerk-taken Door de grootindustrie wordt, mis schien nog meer vakmanschap alleen, steeds meer waarde gehecht aan be trouwbaarheid, verantwoordelijkheidsge voel van een werknemer. Reeds tijdens de schoolopleiding wordt in deze zin gewerkt: magazijnbeheer door de leerlingen zelf, klassevertegen woordigers die namens de klas funge ren tussen leerlingen enerzijds en do centen anderzijds, uitwerken van op drachten door leerlinggroepen. Nazorg Arbeidsbureau Een belangrijk element in de school- huishouding achtte de heer Göbel de nazorg voor de abituriënten (leerlingen die de school verlaten). Hierbij ontstaat de driehoek „Ouders- Bedrijf-School", waarbij als niet minder belangrijk mede betrokken is het Ge westelijk Arbeidsbureau. Juist de goede samenwerking met deze laatste instan tie waarborgt een objectiviteit bij het plaatsen van de jongeman in het bedrijf Een strikte neutraliteit t.a.v. de drin gend om employe's vragende industrie en patroon is hierdoor gewaarborgd. Even nuttig is de raad en daad die dit bureau biedt bij de beroepskeuze. In ruime mate wordt hier deskundig (zo nodig met assistentie van psycsotechni- ci) hulp aan de ouders geboden. Momentele schooibezetting Dank zij een geslaagde voorlichting, welke alleen mogelijk was door de grote medewerking van bedrijfsleven, gemeen telijke autoriteiten en schoolhoofden van het lager onderwijs op Goeree en Overflakkee kon de directeur medede len dat de school in één ruk het vereis te landelijk gemiddelde heeft bereikt. Dientengevolge behoort deze 'Technische School niet meer tot de klein, maar tot de middelgrote scholengroep! Gelet op de agrarische inslag van Goeree en Overflakkee is dit succes dubbel te waarderen. Verheugend is dat ook het zelfde gezegd kan worden van de Avondschool. Discussie In de pauze, waarin enige consump ties werden aangeboden, bestond gele genheid tot het bezichtigen van werk stukken, leerprogramma's en te gebrui ken vakliteratuur. Hierna werd op het toneel een „fo rum" onder leiding van de directeur samengesteld uit de heer J. Vis (Secre taris van de bond van constructie- en machinebedrijven en bestuurslid van de school), de heer J. d'Hondt (directeur van het Arbeidsbureau), de heer H. Dirkse (waam. directeur van de school) de heren J. Appel en J. Scheffer (lera ren van de school). Vele vragen en pro blemen met betrekking tot de opleiding van de technici in en na de Technische school werden behandeld in een goede geest van verstandhouding, ook indien de. aanwezigen van mening verschilden. Toelatingseisen Hierbij kwam o.a. in bespreking wel ke eisen gesteld dienen te worden bij het toelaten tot de Technische School. Eensgezind was men van mening dat Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur U goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrij dende gevoel dat over U komt, naarma te de aansporende werking van Kru- schen's zes minerale zouten zich op lever nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen ak 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs v/eer helemaal de oude. Vraag Kruschen bi] Uw apotheker of drogist. het gehalte van de exameneisen, zoals die tot nog toe zij:i aangehouii sn, zeker niet mogen worden verlaag Het peil hiervan (rekenen en iiederlandse taal is de leerstof van het eerste helft van het 6e leerjaar lagere school) is, zeker voor de metaalrichting, het uiterste mini. mum dat gesteld mag worden. Ook hier blijkt wederom de nog vaak heersende opvatting (onjuiste) dat „leerlingen be neden het gemiddelde intelligentiepeii altijd nog wel voor de technische school geschikt zijn". Het hoge peil van de vak examens voor autotechniek (V.A.M.), elektrotechniek (V.E.V.), metaaltech niek (V.V.A. toelating tot M.T.S. en U.T.S.), bouwkunde (V.V.A.) enz. is in deze een duidelijke vingerwijziging. Aparte vakcursussen voor theo retisch minder begaafden. Door de directeur werd bij deze ge- dachtenwisseling nog mededeling ge daan dat met Instemming van het De partement van Onderwijs een streven bestaat ook voor de'jonge mensen, met minder aanleg voor het theoretisch vak gedeelte, aparte 1- of 2TJarige opleidin gen te creëren. Hoewel in ons land hiervoor zelfs en kele scholen zijn opgericht, kan deze mogelijkheid aan de technische scholen door tekort aan bouwvolume en leer krachten nog niet verwezenlijkt worden. Het toch aannemen van dit soort leer lingen wordt daarom door de minister niet toegestaan. Spr. wees echter op het feit dat door de Technische school te Middelharnis aan het begin van het lo pende schooljaar in principe geen en kele candidaat-leerling werd afgewe zen! Wel werd in een aantal gevallen bezwaar gemaakt tegen een onjuiste be roepskeuze. Hier wag dus geen sprake van botweg afwijzen zonder meer, maar van positieve selectie. De soepelheid hierbij betracht kon spr. echter in de toekomst niet prolongeren, want dit zou niet verantwoord zijn ook in het belang van de kandidaten. Het opne men van een jongeman in een beroeps- riohtig, v/aarvan menselijkerwijs kan worden aangenomen dat hij daarin zal mislukken, zou immoreel zijn. Engels en Duits De aanwezigen stemden in het alge meen in met de lessen in Engels, waar bij men zich om eveneens Duits te ge ven met het oog op de steeds groeiende invloed van de Duitse uitvoer op het gebied van de metaalteohniek. Tegen teen verwaarlozen van een behoorlijke kennis van de Nederlandse Taal meende men te moeten waarschuwen. landbouwmecaPicien of Tractormonteur Verder beraadde men zich over het probleem dat voor de afdeling van landbouwmecaniciën zo weinig leerlin gen zch melden, terwijl toch via de auto-afdeling verschillende leerlingen in dit beroep terechtkomen. Geadviseerd werd de opleiding door het inlassen van werkelijk gebruik van landbouwmachines attractiever te ma ken. De naam „tractormonteur'' werd juister en .aantrekkelijker geacht. Nage gaan dient te worden of hierin veran dering kon worden gebracht met inacht- name van beschermde vakdiploma's van gelijke naam. Neutraliteit bij plaatsing in de bedrijven. iDe heer J. Vis sloot de bijeenkomst namens het bestuur van de school. Hierbij wees spr. nog eens nadrukkelijk op de neutraliteit van de school bij het plaatsen van de leerlingen (steeds via het arbeidsbureau) in bedrijven op Goe ree en Overflakkee. Teleurstellingen bij patroons, indien afgestudeerde leerlin gen hun bedrijf niet ambiëren, kunnen daarbij uiteindelijk niet aan de school worden geweten. De grote opkomst vanavond was z.i. echter een bewijs voor de goede samen werking tussen school en bedrijf. Met de wens dat de directie dit soort avon den voor de metaalsector jaarlijks zou kunnen herhalen, beëindigde de heer Vis door een hamerslag deze avond. Tijdens de vergadering van het be stuur van het Landbouwschap is met voldoening kennis genomen van een gentlemen's agreement binnen de inter nationale vlasorganisatie. Hierbij hebben de spinners zich verplicht niet meer dan 10% van de totale behoefte aan Rus sisch vlas te verwerken. De andere 90% zal over de producerende landen worden verdeeld. De regeling zal waarschijnlijk op 15 november ingaan. Nu Russische vlaslint tegen als op dumpingsniveau beschouwde prijzen wordt aangeboden is de Europese vlas- markt in elkaar gezakt tot grote scha de van de telers. Een verliesgevend prijspeil zal ongetwijfeld in '58 'n aan zienlijke inkrimping van het Westeuro- pese vlasareaal ten gevolge hebben, hetgeen, ook ten aanzien van de kwali teit van de dan beschikbare grondstof, voor vlasspinners en linnenwevers na delig zal zijn. Vandaar deze poging om een lonende afzet voor Westeuropees vlas opnieuw mogelijk te maken. sti^ tha stijl uit'q E pah nen hen de te kon enl nogl dina het] boul tiscl deir korti niscl wori take beze Ee door weU wor(l ontv tingl kun4 Sï vraa| nen omgi DanI de den mede een voor j- Sprei deze weer weeg tie d kome ziend rig v we t: Bijl had I zgn. I lijkhe waarl meen hebbf een 1 hieraf hij w| de pe De ,b1 Baniel nen. eilandl houd ties aan zijn. der jd toenail de. Cl meentl HetI voerd Gideoil het bo een a deze zeerst^ Er der C bekend gen va de heeft deze s| ttieerdf Deze uitgav( spellin; niet W( gen de b.v. Ae 3 27 de He< Hem; 1 Verwac Wen", het me zaligm; schreve kalende Het is linnen I^egelijl leerza

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4