EiiAnDEn-niEuws een lastige kostgangeR Stellendam heeft sluitende gemeente-begroting 1958 r St. Nicolaas kiest Zandstra «f. Zandstra V Chr. Schooldag voor Goeree Overdakkee 2de blad f Vrijdag 15 november 1957 No. 2647 UIT HÉ Er worden weer 8 nieuwe woningen gebouwd Onderhoud Molenkade en Eendrachtsweg overgenomen KORT VERHAAL door ANNIE SANDERS N.V. Siavenburg's Bank Onze welvoorziene tafel Mo derne noden Honger in vele landen Hongarye De pak- ketdienst via Oegstgeest We leven hier toch in een beweldadigd land. Hadden wij er maar meer oog voor. U moet maar eeng letten op uw weivoorziene dis, ja zo durven wij het wel neerschrijven. Want al mag dan op sommiger tafel niet zo vaak een uit gebreid menu klaar st^an, er is toch altijd voldoende voedsel en er is toch tevens goede voeding in. Een noaaltgd kan eenvoudig zijn en toch zeer voedr zaam. Het is in vroegere jaren bij vela gezinnen vaak anders geweest, al moet gezegd worden dat de spijzen toen toch zeker voedzaam waren. Het brood en de melk b.v. waren toen beter dan nu. Hoe 't er verder aan tafel uitzag zo'n halve eeuw geleden weten vele van on ze bejaarde lezers nog terdege. De zor gen waren groot, de vader ploeterde zo veel hij kon om wat te verdienen en moeder was één stuk wandelende zorg om voor iedere huisgenoot gereed te hebben wat er nodig was. Met dat al kenmerkt onze tijd zich weer door vele diep insnijdende noden, Denken wij maar aan onze jonge mensen die maar geen woning kunnen vinden, een wens die toch alleszins bil lijk is. Er heersen op woninggebied ten hemel schreiende toestanden vooral in de grote steden. Hoewel, stad of dorp, ieder voelt eigen leed het sterkst aan. Dan is er veel onrust in de wereld, die ons steker aangrijpt doordat de bladen ons er uitgebreid over inüchten, en de radio doet de rest; men leeft veel meer alles mede dan weleer het geval was. Onze zenuwen zijn zwakker geworden wö vinden dat we allen over de twee aard-satellieten die Rusland heeft weg geschoten moeten denken en praten. En omdat wij zó leeg van binnen zijn, zit ten we ineens vol met de russische ver rassing. Ja er gelukt Rusland veel. Let daar maar op. En mogen onze-regerin gen ook waakzaam zijn. Zich verzetten tegen de revolutie-ideeën die ook in ons land zo wortel geschoten hebben. Want de revolutie voert tot slavernij, zie maar naar Rusland. Denk aan Frankrijk van 1790; er is wat bloed gevloeid! Dus ook hier te lande oppassen dat we niet de P.v.d.A. nalopen en zo de gemeenschap der goederen „invoeren"! Maar om terug te keren tot die wel stand die wij nu genieten: er zijn nog vele landen waar honger geleden wordt. Wéinig-ontwikkelde gebieden, en zie daar een vraagstuk: in 't ene land is een onverkoopbaar grote oogst en in het andere land hebben de 4»ensen hon- ger. En bij alle wetenschap en interna tionale conferenties en assemblee's sla gen wfl er maar niet in de voedselover- schotten weg te brengen naar die arme stakkerds. Ons kunnen is dus beperkt. U ziet het. Dubbel hard is het wanneer een volk, dat in zijn onderhoud kon voorzien, in de ellende wordt gestort. Dat is met Hongarije het geval, dat nu onder de russische knoet zucht. Wij weten allen hoe beestachtig het er naar toe is ge gaan. Dat is nu het optreden van de re volutie, die doodt alle persoonlijkheid en is gespeend aan alle geloof in hogere Macht. Èr is een golf van medelijden met de Hongaren door ons volk ge gaan. Er is ook veel voor hen gedaan. Het Centraal Evangelisatietoureau te Oegstgeest is niet achtergebleven en heeft door veler steun al heel wat naar die arme protestantse hongaren gezon den. Soms profiteren ook roomskatholie- ke mensen van de zendingen, maar dat is toch maar weinig en helemaal hiet erg. In het Maandblad van dit Ev.-bur. wordt een en ander verteld. Ook over de ontroerende brieven die ontvangen Bijn. Een paar stukjes uit die brieven geven wq hier door. Misschien voelt U zich wel ge roepen eens wat gebruikte kleding ter beschikking van het Centraal Ev. Bur. Fred. Hendriklaan Oegstgeest te stellen of een giftje te zenden. Giro is 376748. voor een geschenk dat in alle sei zoenen zijn waarde behoudt. CAMEBA's in aUe prijzen vanaf 15.50 uitsluitend de goede mer ken. FUTSAPPAKATEN v.a. 14.10 eompl. met tas. STATIEVEN met en zonder draaikop. DIAPROJECTOREN en KIN DERPROJECTOREN met FILM- STRIPS. AUe Dia-artikelen zoals plastic raampijes, klapmaskers, dekglaas- jes, plakpers etc. VERGROTINGSAPPARATEN kleinbeeld en 6 x 6. 8 mm CAMERA'S, PROJECTO REN en alle CINé-toebehoren. Verder zonnekappen, filters, com bi-tassen, draadontspanners, ont wikkelaars, papieren, schalen, tangen, thermometers. Enorme sortering FOTO-AUBUMS en FOTO-UJSTEN VAKKUNDIGE VOORLICHTING EN... DE BEKENDE ZANDSTRA SERVICE Atelier, en fotohandel W. Krakeelstraat 8 Sommelsdyk Tel. 0187ft—2057 En nu de brieven: I. Wij hebben van het Rode Kruis voor Kerstmis 2 kleine levensmiddelenpak ketten ontvangen. In elk was een halve kilo suiker, een blik vlees, 1% pond vis- conserven, een bhk melk, 2 repen cho colade, een pond vermicelli, een V2 pond koffie. Die koffie was als medicijn voor mijnman met zijn te lage bloed druk; wij kunnen helaas niet aan koffie komen. Zo hadden we geen zorgen met de feestdagen. In 1949 is mijn man geo pereerd aan zijn maag en 't is raar ver groeid. Hij lijdt weer erg veel, we kim- nen er 's nachts niet van slapen. Hij neemt 4 soorten medicijnen in, maar helaas niets helpt. Ik dank tJ nogmaals voor uw goedheid, met ware liefdegroet doch uw zeer arme zuster. fC- Zodra mijn vrouw wat beter is zal ze XJ zelf schrijven en bedanken voor de medicijnen. Ze is geopereerd en de dok ter geeft nog hoop. Toen uw medicij- fien aankwamen, zei hg tegen mijn vrouw, dat die voor haar het leven be tekenen. Ze is nu wat beter geworden. III. De Heere behoede U voor een lot als het onze. We danken U hartelijk voor het mooie rijke pakket. Het was ons tot grote hulp Dok het mooie popje en de fijne zeep beeft ons veel vreugde gebracht. We wisten niet waar' we het meest hlij mee moesten zijn. Mijn man heeft in geen 12 jaar zo'n hemd aan gehad. We bevinden ons helaas in een toestand dat we in geen zes jaar een laken of een nette deken gezien hebben. We zijn met ons achten en hebben drie éénpersoons bedden en een klnderledikantje. Maar het zou niet erg zijn als God ons ge zondheid en vrede gaf. Mijn kinderen hebben voor het eerst een stuk speel goed in hun handjes gekregen. Ze wa ren erg blij met het popje en mijn hart kromp ineen. De kledingstukken zijn allemaal waardevol oen mooi, We hopen dat God U een lang gezegend leven geeft voor uw goede hart. En ook de lieve kinderen die zo'n groot offer kon den brengen voor hun zieke Hongaarse zusjes, yan mijn zes kinderen liggen er Op vrijdag 22 november a.s. wordt er door de Chr. Scholenbond en de afde ling G. en O. van de Prot. Chr. Onder- wijzersverenigïng zoals ieder najaar ge bruikelijk is, een Schooldag gehouden, waarvan de agenda hieronder volgt: Aanvang des morgens half elf in de zaal hotel Spee te Sommelsdijk. 1. Opening door-de voorzitter. 2. Rede door dhr. Anne de Vries, auteur te Zeist over „Het onder wijs in Suriname". 3. Discussie. Pauze. Middagvergadering te kwart vóór 2 4. Rede door de Hooged. gestr. heer drs. J. W. van Hulst. Lid van de Eerste Kamer der St. Generaal. Directeur der Herv. Kweekschool te Amsterdam. Oud-voorzitter der P.C.O.V. Onderwerp: „Het Chr. Onderwijs in de span ning van deze tijd". 5. Discussie. 6. Sluiting. Alle onderwijzers en alle bestuursle-j den worden verwacht. Voorts heeft ieder- voorstander van het Chr. onderwijs en speciaal de ouders vrije toegang. vier met een leverontsteking in het zie kenhuis voor besmettelijke ziekten. Hongarije heeft het protestantisme altijd tegengestaan. Rusland stuurt de hongaren nu als dwangarbeiders naai Syberië. De roomse kerk zond hen vroe ger de zee op, waar admiraal de Ruij- ter hen van de galeien ging halen. Voor de nu in Hongarije levende protestanten komt het bureau te Oegstgeest op. Het moet voor die arme mensen (laar zeker een grote verkwikking zijn zulk een pakket met voedsel en kleding te ont vangen. En het ig ook een verkwikking voor degenen die zulke zendingen mo gelijk maken. Wij leven in welvaart, maar de wereldnoden schrijnen meer dan ooit, en zo is het altijd de tijd om wel te doen. Waarnemer De raad der gemeente Stellendam kwam maandagavond bijeen. Onder de 19 agendapunten was ook de begrotingsbehandeling 1958, waarvoor men veel lof had voor de samenstelling welke zonder een nadelig slot kon worden vastgesteld Belangrijk was het besluit inzake overname van het beheer en onderhoud Een- drachtsweg en Molenkade van de Generale Dijkagie te Stellendam. Dit zal er toe leiden, dat aldaar spoedig een teerweg komt. De agendapunten wargn alle breedvoerig schriftelijk toegelicht, zodat er weinig te bespreljen viel. Alleen de heer Brinkman (A.R.) hield een algemene beschouwing op de begroting. Aan het slot van de vergadering volgde een bespreking over de nieuwe veerboot „Haringvliet" waarbij men betreurde dat deze niet in de dienstregeling kon worden opgenomen. - De voorz. burg. van Knobelsdorff opende met gebed. Mededeling werd ge daan dat de heer Keijzer afwezig was. Deze had er op aangedrongen om voor taan de raadsvergaderingen des mid dags te houden. De notulen werden vast gesteld. De ingekomen stukken bevat ten een groot aantal goedgekeurde raadsbesluiten; begrotingen Drinkwa terleiding en Vleeskeuringsdienst 1958. De stichting tot bevordering der Tand heelkundige Jeugdzorg verzocht over 1957 een subsidie te mogen ontvangen ad 1.65 per deelnemend kind uit de gemeente. Dit betreft 170 kinderen, wat een totaal bedrag vraa,gt van 280.50. B, en w merkten hierbij op, dat zij dit bedrag per deelnemend kind hoog ach ten en stelden voor dit in de toekomst zeker niet hoger te stellen. Dhr. Brinkman vond het ook hoog. Bovendien meende hij, dat de ouders hiermee ook weer van een deel van hun taak werden ontlast. Hij vond dit niet helemaal juist. De voorz. antwoordde dat er veel ver waarlozing is t.o.v. het nazien van het gebit van het kind. Spr. wilde niet spre ken in hoev^erre er van verwaarlozing sprake was; b en w zagen er toch de noodzaak van in om de subsidie te ver lenen. Men keurde het voorstel goed. Ook de exploitatie-Jbegroting van de woningbouwverenging „Beter Wonen" te Stellendam en de begroting school- artsendienst vond geen bezwaar. Van de Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren was een schrijven, waarin zij ernstig bezwaar maakt tegen de op handen zijnde salarismaatregelen t.a.v. burgemeesters secretarissen, ontvangers en gemeentepersoneel. Voorgesteld werd adhaesie aan dit schrijven te betuigen. Dhr. Brinkman wilde dit gaarne doen. De lagere ambtenaren lagen z.i. op een veel te laag peil, welke salarispositie z.i. diende te worden bekeken. Ze gaan tot de vergeten groepen behoren aldus spreker. De raad besloot adhaesie te betuigen. I Schoolmelk voor kinderen Bij schrijven van 18 okt. 1957 verzocht het Centraal Schoolmelkcomité te Rijs wijk Z.-H. aan het schoolmelkcomité in deze gemeente subsidie te verlenen in het tekort tussen de uitgaven en de inkomsten voor het verstrekken van melk aan de schoolkinderen. De melk wordt geleverd door ,De Nijverheid" te Ouddorp tegen de prijs van 0.43 per liter, d.w.z. voor 4 kwart- literflesjes, te verstrekken aan het be gin van de ochtendpauze op iedere vol le schooldag. Alhoewel het juiste aantal deelnemert- de kinderen en het begrotingstekort nog niet bekend is, stelden b en w voor in principe tot het verlenen van een subsidie te besluiten. De subsidie be draagt de helft van het verschil tussen genoemde 0.43 en de slötersprgs. Ver wacht wordt dat deze subsidie onge veer 250.zal bedragen. Door bo vengenoemd Centraal Schoolmelkcomi té in het tekort subsidie zal worden ver leend. Het werd goedgevonden. Goedgevonden werden enige begro tingswijzigingen inzake te voteren be dragen voor aanleg plantsoenen, pre mieregeling en woningverbetering enz. Vastgesteld werd een verordening tot verhuring gymnastieklokaal. Voor het gebruik van het lokaal gedurende 2 ke ren per week (van 16.0022.30^ uur) door de plaatselijke gymnastiekvereni ging „Siparta'' werd het tarief gesteld op en voor het gebruik van het lokaal gedurende 1 avond per week 2.50. De gemeentebode de heer J. Troost, die met het toezicht op het gebruik van het gymnastieklokaal is belast kreeg daarvoor een toelage van 300.per jaar. Anderzijds moest de heer Troost een veer laten, omdat de tijdelijke toe lage als havenmeester voor het verrich ten van extra werkzaamheden, groot 300.moest worden ingetrokken. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden herko zen de heren A. W. van Beek; A. J. van 't Leven; A. van Eek; W. Blokland; M. Noorthoek; A. Brinkman en C. M. Moijses. De heer W. van Seters merkte hierbij op, dat hg in de loop van de ja ren weinig resultaat gezien had van deze commissie. „'t Is dat de wet het voorschrijft, an ders kon de oommissie beter worden af geschaft" was zijn mening. De voorz. stelde voor dat contact dien de te worden opgenomen met de Inspec teur van het L.O. dat beter op school verzuim zal worden toegezien. Ej-edieten Momenteel bedraagt het maximum- krediet in rekening-courant met de N.V. bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage 140.000.terwijl het maximum krediet in rekening-courant met de Coöp. Boerenleenbank, alhier 50.000.bedraagt. Bovendien is met de Coöp. Boerenleenbank een kasgeld lening ten bedrage van 50.000.ge sloten. Totaal derhalve 240.000. Voor 1958 kan met een maximum-kre- diet ad 240.000.worden volstaan, welk bedrag op geen enkel tijdstip mag worden overschreden. De raad nam dienaangaande de nodige besluiten. Overname onderhoud en' beheer Moleokade en Eendrachtsweg In de vergadering van 1 aug. 1956 besloot de raad tot het van de polder „De Generale Dqkagie van Stellendam" te Goedereede, in beheer en onderhoud overnemen van de Molenkade en Een drachtsweg. Slechts voor eerstgenoemde weg was een afkoopsom vastgesteld van 800.Big schrijven van 27 nov. (Vervolg en slot) Dus gaan om even ove» tien de deuren op het nachtslot, het licht in de kamer wordt uitgedaan en de oudjes zoeken hun slaapvertrek op. Middernacht is al voorbij, als de oude vrouw plotseling wakker schrikt door een hevig gebons op de voordeur. Ze schiet ontsteld overeind en wekt haar man, die erdoorheen schijnt te slapen. „Vader, hoor toch es wat een le ven! 't Lijk wel of ze het dak boven ons hoofd afbreken!" Berend direct bij z'n positieven, is met een stap zijn bed uit. „Dat zal Jaap wezen!" zegt hij kalm. „Blijf jij maar üggen, ik zal wel opendoen!'' Tegelijk roept van buiten een on geduldige mannenstem: „Hola Berend, ben je wakker? Kom er dan uit als je wilt, en neem je schoonzoon over. Ik kan hem niet houden, hij is zo dronken als een ka non!" „Och mensen, ook dat nog!" zucht het vrouwtje. ,Daar zal je de buurt over horen!" ,Ik kom!" roept Berend terug, in 't donker tastend naar sokken en bo- venbroek. „Even geduld daar buiten" Zijn pantoffels vergeet hij inder haast. Op kousevoeten stommelt hij naar voren, ontgrendelt de deur en staat een seconde later oog in oog met zijn schoonzoon. Deze hangt, onder het uitstoten van allerlei on verstaanbare woorden, wankelend op zijn benen tegen een dorpsgenoot aan, die vanwege het zware gewicht van de ander zelf alle moeite heeft om zijn evenwicht te bewaren en een zucht van verlichting slaakt als Berend hem te hulp komt. Doch ook Jaap heeft zijn schoon vader in 't oog gekregen, hij begint luid te lachen en zwaait als een ide- oot met de armen iboven z'n hoofd. „Ha ha, ouwe heer! Dat had je niet gedacht hè, dat Japie toch weer ondeugend zou wezen!" En dan opnieuw in zijn dronke mansroes vervallend, galmt hij met dubbelslaande tong door de nachte lijke stilte: „En d'r is nog nooit een vrijgezel gestorven..." In de buurt gaan overal ramen om hoog, van enkele huizen wordt zelfs de grendel weggeschoven en de deur op een kier gezet, maar ouwe Berend doet of hij niets van dat alles merkt. Hij pakt zijn beschonken huisgenoot zonder veel drukte bij de schouders, duwt hem met al de kracht van zijn kleine maar forse gestalte de voor deur in en het gangetje door naar de zoldertrap. ,Vooruit jij, naar boven! Op bed zal je vanzelf wel wat rustiger vvor- den!" De dronken kerel ziet natuurlijk geen kans om dat bevel zonder hulp op te volgen. Hij doet in 't smalle gangetje een paar waggelende stappen, verliest dan zijn evenwicht en rolt tegen de trap aan, waar hij üi half-zittende houding op de grond blijft liggen. De eerste gedachte van vader Be rend is, hem daar stil zijn roes te laten uitslapen. In 't volgende ogen blik echter heeft hij zich weer naar de deur gekeerd en een der naar bui ten gekomen buren aangeroepen, want de man die Jaap heeft thuis- gebracht schijiit al weg te zijn. jEldert, wil je me even helpen om hem naar bed te brengen?" Eldert is dadelijk bereid om aan dat verzoek te voldoen. Ze nemen de lastige kostganger elk bij een arm, sjorren hem overeind en willoos laat hij zich de trap op loodsen, van jas en schoenen ontdoenen met de rest van z'n kleren nog aan op z'n bed leggen. Hij heeft nog maar ter-, nauwernood de slappe benen uitge strekt, of er klinkt al een zwaar ge ronk door de zolderruimte. „Zo, die slaapt!'' zegt Berend, als hij nadat de buurman vertrokken en de deur weer zorgvuldig gegrendeld is, bij zijn vrouw in de kamer terug komt. Hirj krijgt geen antwoord, maai eenmaal in bed gestapt, merkt hfl tot zijn grote verbazing dat ze met haar gezicht in 't kussen gesmoord ligt te snikken. Hij schudt haar zacht aan de arm. „Vrouw wat doe je, moet je je dat zo aantrekken?" Ze keert zich lajagzaam om, veegt met de mouw van haar nachtpon de tranen weg en zegt zó bedroefd, dat 't hemzelf een brok in de keel doet schieten: „En dat is nou de man van je eigen lieve kind geweest!" Stil ligt hij een paar minuten naast haar. Dan bromt hij half bin nensmonds, alsof hij haar tegenwoor digheid een ogenblik vergeten is: „'k Kan d"r vandaag aan de dag nog niet bij, waarom Gees dien vent met alle geweld hebben wou!" „Omdat ze van mekaar hielden, vader!" Verrast wendt Berend het hoofd naar zijn vrouw. „Van mekaar hielden, ja... Maar mens waar huil je dan eigenlijk om Zolang Gees leefde heeft Jaap zich toch goed gehouden!'' Over het rimpelig vrouwengezicht glijdt een vertederde glimlach. „Vader, dat is het! Dë,t zal 't wezen! Hij mist Gees, en daarom bm z'n verdriet te vergeten daarom is t-ie weer gaan drinken! Dat we dat toch niet eerder bedacht hebben... Nou mogen we hem helemaal niet uit huis doen, hoor!" Dan doet Berend iets waar hij zich overdag, voor geschaamd zou hebben maar wat hier in 't veilige donker toch niemand ziet. Onmerkbaar haast beroert zijn vereelte werkhand even het grijze haar van z'n oudje. „Je hebt gelijk, vrouw. Wij zgn de ouders van Gees, wij moeten geduld met hem hebben, omdat zij het ook had!" En toch hebben ouwe Berend en zijn vrouw met al hun geduld niet bereikt wat de liefde van hun doch ter zonder moeite gedaan kreeg. Wel vewondert het Jeiap enigszins, dat er 's morgens bij 't beneden komen met geen woord over zijn gedrag van die nacht wordt gerept; dat de oude baas hem niet eens scheef aankijkt en z'n schoonmoeder hem met een vriendelijk „goeiemorgen'' zijn brood en koffie toeschuift. Het maakt ech ter niet zoveel indruk op hem, dat het in staat is om goede voornemens of zelfs berouw bij hem te wekken. En telkens als 's avonds na tienen de deur gegrendeld is herhaalt zich onveranderlijk hetzelfde toneel van de eerste keer. 't Begint de buren niet zuinig te vervelen, om zowat elke nacht uit hun slaap opgeschrikt te worden en dan soms ook nog te moeten bij springen, als de oudjes geen kans zien hun schoonzoon zonder hulp in bed te krijgen. „Berend is gek, dat-ie die vent er niet uit smijt!" is hun eenparig oor deel, dat ze ook tegenover hun buur man zelf in geen geval onder stoelen of banken steken. De schoonpuders zien op 't laatst toch ook wel in, dat het zo niet kan blijven. En op een avond, een week of vier na die eerste onrustige nacht valt eindeUjk de beslissing. Jaap is gisteren door de politie thuisge- bracht hij was met zijn dronken kop in een sloot terechtgekomen en er druipnat en smerig uitgehaald. „Daar moet een eind aan komen, vrouw!" zegt Berend als ze na da avondboterham tegenover elkaar in de huiskamer zitten. „We krijgen last met de buurt en we houden het zelf ook niet vol!" Het vrouwtje zucht, maar ze spreekt haar man niet meer tegen. „Als-t-ie morgen uit bed komt" gaat Berend verder, ,dan zeg ik hem kort en goed dat hij deze week nog een ander kosthuis moet zoeken!'' En zo is het ook geheurd. Jaap heeft 't heel rustig opgeno men en er niet veel op gezegd maar hij schijnt toch begrepen te hebben dat het zijn schoonvader ernst was, "want twee dagen later kwam hij thuis met de mededeling, dat hij al een kosthuis gevonden had, en de daaropvolgende middag reeds is hg met pak en zak afgezwaaid. Met een zucht van verlichting hebben de buren hem zien vertrek ken. „Hè, hè die zijn we gelukkig kwijt! Wat zullen we nou lekker slapen vannacht!" Maar in de kleine achterkamer van ouwen Berend heeft die middag 'het grijze moedertje een hele tgd voor 't portret van haar dochter ge staan en in stilte' gezucht: „Het kon niet anders. Gees. We hebben genoeg ons best gedaan, va der en ik!" En in een andere woning, in een donker slaapvertrek, heeft Piet Wie- dema 's avonds vóór 't naar bed gaan zijn knieën gebogen, omdat stuurloos dwalende schaap in de hoe de van de enige Herder der kudde op te dragen. 1956, deelden Ged. Staten mede, met de afkoopsom van 800.niet akkoord te gaan, maar deze resp. wenste te zien vastgesteld op 3.000 voor de Een drachtsweg en 4.250.voor de Mo lenkade. Met het bedingen van genoemde af koopsom voor de Eendrachtsweg konden b en w zich echter niet verenigen. Dit over te nemen weggedeelte is vroeger grotendeels sloot geweest, waarvoor het gemeentebestuur van het water- terschap vergunning heeft verkregen deze te dempen. Het gedempte gedeelte is daarna als berm bij de bestaande Eendrachtsweg gevoegd o.a. bestaande uit een provinciaal gedeelte. Nu tot ver breding is overgegaan, is ook dat ge deelte, waar vroeger de sloot heeft ge legen, verhard en mitsdien overgeno men van de polder. B en w achten het niet billijk voor dit gedeelte een aan koopsom te bedingen. Het resterende gedeelte van de polder was van onder geschikt belang, daar het hier slechts om een klein gedeelte weg ging en de polder reeds jaren geen belang meer had bij dit weggedeelte, omdat dit ge heel binnen de bebouwde kom lag. Het polderbestuur was terecht niet bereid voor de Eendrachtsweg een afkoopsom te betalen. Dit hebben b en v^ dan ook aan Ged. Saten geschreven, die daarop mededeelden een nieuw raadsbesluit te dezer zake in gunstige overweging te zullen nemen. Aangaande de overname van het on derhoud van de Molenkade heeft met het polderbestuur een mondeling over leg plaatg gevonden, waarbij een af/ koopsom van 1.887.werd overeen gekomen, gebaseerd op de navolgende cijfers: Lengte Molenkade 425 m ad 400.per km 170.— AP: Rijksbijdrage aan de water schappen voor de niet-planwe- gen ad 200.— per km 85.— Büjft/ 85.— Rekening houdende met een rente percentage van 4% wordt de afkoopsoïh 85 X 100/41^ 1.887.—. Bij bovengenoemd schrijven van Ged. Staten deelde depe mede, dat zij een nieuw raadsbesluit aangaande de over dracht van het onderhoud van de Mo lenkade tegen genoemde afkoopsom ad 1.887.in gunstige overweging zullen nemen Het voorstel tot overname en beheei werd goedgekeurd. Subsidie verlening Goedgevonden werd de aanvraag van de gemeente Brielle in yerband met sub sidie voor de opleidingscursus kleuter leidsters voor 1958. Gevraagd wordt een KADE 5 MIDDELHARNIS TELEF. 2138 Alle Bank- en Effectenzaken Reis- en Zaken-deviezen subsidie van 0.10 per inwoner. In ver band met de financiële toestand van de gemeente Stellendam besloot men even als vorige jaren 0.04 per inwoner aan subsidie te verlenen. De stichting voor- en nazorg van Geesteszieken vraagt een subsidie van 6\^ et per inwoner. Vorig jaar werd 0.06 per inwoner betaald. Werd ver leend. Aan het Koningin Wilhelminsifonds werd evenals vorig jaar 1 et per inwo ner subsidie verleend. Afgewezen werd het verzoek van het Instituut voor Bestuurswetenschappen om lid te worden van genoemd Instituut Eveneens werd afgewezen een ver zoek om subsidie van de Stichting MiU- taire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront. en van de Centrale van Katholieke Mi litaire Tehuizen; Van „Pro Rege" werd dienaangaande voor 1958 geen verzoek ontvangen. Begroting van de Stichting Maat schappelijk en Cultureel Belang te Stel lendam. Uit genoemde begroting blijkt, dat deze stichting in verband met de exploitatie van het nieuwe verenigings gebouw voor 1958 een tekort van ruim 1000.zal hebben. Daar enkele in komsten nog verhoogd kunnen worden stelden b en w voor aan genoemde stichting voor 1958 een subsidie te ver lenen van 750.sommige leden naeen- den dat het tekort later wel groter zal ziJn. Men keurde het voorstel goed. Jaarlijks werd aan het bestuur van de proeftuin te Sommelsdijk een sub sidie verleend van 10.per jaar. Daar b en w het nut van deze instel ling voor deze gemeente momenteel niet meer inzien, werd voorgesteld en besloten genoemde subsidie te schrap pen. De overige subsidies, in de concept begroting 1958 opgenomen, worden jaar lijks verstrekt. Begrotingsbehandeling Dan volgde behandeling en vaststel ling begroting 1958. De voorz. wees op de keurige wijze waarop deze begroting die uitmunt in overzichtelijkheid is samengesteld Spr. zegde de secretaris en zijn staf daarvoor hartelijk dank. De beschrijvingsbrief bü deze begro ting hebben wij in een van onze vorige nummers opgenomen. Wfl geven hier nog eens de finantiële toestand van de gemeente, zoals deze in de begroting tol uitdrukking komt, door GEWONE DIENST: Inkomsten Uitgaven 822.142.26 817.342.01 Onvoorziene uitgaven 4.800.25 KAPrrAALDIENST UitgaVen 2.249.348.87 Inkomsten 1.927.729.55 Nadelig slot 321.619.32 Bij monde van de heer J. van Seters bracht de commissie verslag uit, die hoe sober ook opgesteld, toch een achteruit gang het zien. Gelukkig is de begroting sluitend kunnen worden gemaakt en dat in onderscheid van vele andere gemeen ten aldus werd opgemerkt. De commis sie wees op de bijdrage van de Plak- keesche Gemeenschap, die h.i. niet zo veel nut had voor de gemeente. Men vroeg zich af of een bijdrage nog wel noodzakelijk is. Gewezen werd op te late indiening van de begrotingen van de B.B. en van bouw- en woningtoezicht. Konden premies woningbouw, verbete ring misschien moeilijk worden toege past, vroeg de commissie een uitzonde ring te maken voor de W.C.'s. Men had voorts geen op- of aanmerkingen, maar wel veel lof voor de overzichtelijkheid van de begroting. De voorz. antwoordde dat de premies woningverbetering inderdaad moeilijk konden worden toegepast, gezien de fi nantiële situatie. Wel wilden b en w een uitzondering maken voor premies W.C. (sanitair) B en w vroegen machtiging deze te blijven verlenen. Wat de subsidie Flakk. Gemeenschap betreft, die voor Stellendam 90.75 be draagt, zei spr. dat het moeilijk is voor deze stichting om voor iedere ge meente direct aktief te zijn. Spr. wees op verschillende initiatieven die wel van groot belang zijn voor de gehele streek en dus ook voor Stellendam. Hij noem de o.m. Stichting Binnenhof de Handels avondschool enz. Wel wees hij er op, dat deze Stichting niet moest uitgroeien tot een staat in de staat, m.a.w. een zich begeven op bestuurlijk terrein. An derzijds vond spr. een bundeling van krachten b.v. voor verkeers- en veer- verbeteringen enz. dringend gewenst. Te late indiening van de begroting B. B. vond oorzaak in de commandantwis seling; de begroting bouw- en woning toezicht is inmiddels binnengekomen aJ- dus spr. De termijnen kunnen niet altijd in acht genomen wprden. Algemene beschouwingen De heer Brinkman verheugde zich dat de begroting zij het niet op tijd nu reeds kan worden behandeld. Hij (Vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3