Ringdijk in 'iHaringvliei gesloien Fa. KAPTEIN Buitenland De Deltawet in de Tweede Kamer INDUS imMi 30e Jaargang Vrijdag 15 november 1957 No. 2647- De Stellendamse visserij IIIIIIIIIIIIIIIIIII MEDITATIE Voor onze ouden van dagen TEL. 01870-12004-2205 V V Opening nieuw Kinderziekenhuis ie Dirksland op 27 november niEuws PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertputiea uitsluitend Telefoo» K 18702629 Nb 8 uur 'i avonds Telefoon K 18702017 - Giro 167980 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Ht) coBtract ipeclaal tarlal Vertchi^nt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Gedurende vier dagen heeft de Twee^ de Kamer gediscussieerd over het wets ontwerp tot afsluiting van de zeearmen tussen de Weserschelde en de Rotter damse Waterweg, zoals de Deltawet of ficieel eigenlijk heet. Een groot aantal sprekers heeft daarbij het woord ge voerd en uiteroord zijn beschouwingen gegeven over allerlei problemen, die er mee verband houden: staatsrechtelijke, waterstaatkundige, economische-sooiale en culturele, terwijl ook werd gespro ken over wegen, bruggen en tunnels in het Deltagebied en vooral de visserij niet vergeten werd. De dagbladen heb ben tamelijk uitvoerig verslagen ge bracht van de besprekingen, maar ze konden onmogelijk daarin alles tot zijn recht laten komen. Er is veel meer be sproken dan de bladen konden opne men. Zo hebben b.v. de Stellendammers erover geklaagd, dat er over de visserij ter plaatse niets was gezegd, maar dit is beslist onjuist. Wij hebben de stenografisch opgeno men Handelingen der Staten Generaal nu tot onze beschikking en daaruit blijkt, dat Stellendam noch door de Ka merleden, noch door de Ministers verge ten is. Daar het ons vanwege de plaats ruimte ten enenmale onmogelijk is al lerlei andere citaten uit de HandeUngen te geven, moeten we ons zeer beperken. Er is heel veel gesproken over de Zeeuwse problemen: oesters en mosselen Yerseke en Bruinisse en Veere hebben niet te klagen gehad. Dat werd vooral veroorzaakt door het feit, dat een aan tal sprekers zelf uit Zeeland afkomstig is. Plakkee heeft dat voorrecht nu een maal niet. Maar toch hebben enkelen zich de moeilijkheden van de Stellen damse visserij aangetrokken en wat zij gezegd hebben, zullen we dus hieronder onverkort weergeven. De eerste spreker, die deze kwestie ter sprake bracht was de heer Wester- hout. Nadat deze een pleidooi gehouden had voor de Zeeuwse oester- en mossel- cultuur sprak hij als volgt: „Een veel minder spectaculaire vorm van visserij in dit gebied is de garna lenvisserij, die in de eerste plaats haar zwaartepunt vindt in Stellendam, an derzijds in Veere. De vraagstukken van deze bedrijfstak zijn bij het Deltaplan van enigsiSins andere aard dan die, wel ke ik zoëv.en heb genoemd met betrek king tot de schelpdierencultuur. Dooi een afsluiting van de zeegaten zullen weliswaar de visgronden van de garna- lenvissers niet rechtstreeks worden aan getast, maar door een afsluiting van de havens zullen er direct al ernstige moeilijkheden kunnen ontstaan, moeilijk heden, die zich al op zeer korte termijn zullen manifesteren, omdat deze garna- lenvissers en deze havens juist zijn ge concentreerd in gebiederi, waar op dit ogenblik al wordt gewerkt aan de at- sluitingswerkzaamheden. Ik denk met name aan Goeree en aan de garnalen- vissers in Veere. In de eerste plaats zul len dus de garnalenvissers van Stellen dam moeilijkheden gaan ondervinden. Hierover is door de plaatselijke vissers vereniging een rapport opgesteld, waar in wordt aangegeven, welke voorzienin gen zullen moeten worden getroffen om althans een voorlopige voortzetting van de garnalenvisserij in deze streek te waarborgen. Ik zou gaarne van de Re gering vernemen ,of ten aanzien van de belangen van deze garnalenvissers al nadere maatregelen zijn genomen. Juist voor deze tak van visserij zijn in het kader van het Deltaplan maat regelen op langere termijn nodig, naast tijdelijke voorzieningen, zoals het ver plaatsen van vssers naar een andere haven. In het rapport van de Stellen damse commissie is erop gewezen, dat door een afsluiting van de zeegaten de garnalentoestand langs de Zuidholland se en Zeeuwse kust nadelig zal kunnen worden beïnvloed. Hoewel hierover op het ogenblik natuurlijk nog niets met zekerheid kan worden gezegd, geloof ik toch, dat Wfl bij het treffen van maat- tegelen met deze mogelijkheid ernstig rekening zullen moeten houden. Dit zou dUs betekenen, dat zowel de Zeeuwse als de Goereese garnalenvisserij op langere termijn gewenst, waarbij materikalver- betering, scholing, en de sociaal zo on gewenste toestand van het garnalenpel- fen worden genoemd. Ik zou daarom de Minister van Landbouw, Vissserij en Voedselvoorziening gaarne de vraag willen stellen, of hij op dit ogenblik al een overzicht kan geven van de maat regelen, die naar zijn oordeel nodig zijn om ook op langere termijn de garnalen visserij te saneren en in te passen in Ejjn totale visserijbeleid". Ook de heer Van der Zaal voerde het pleit voor Stellendam. Hij zei: „Stellen dam is de plaats, waar de meeste gar- ON»£»ïtKtt G*«*"t« OP Dl VltlHC beste bed op'*' gemaakt HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN „Daiarom ook, terwijl de ouder dom en grijsheid daar is, verlaat mfl niet o God', totdat ik dezen geslachte verkondige Uwen arm, allen nakomelingen uw macht!" Ps. 71 18 De dichter van deze Psalm kende God van zijn jeugd aan daarom vrist hij: „al ga ik ook in een dal der schaduwen des doods, ik zal geen kwaad vrezen, want Gij zijt met mij; uw stok en uw staf die vertroosten mij". „Gij zijt met mij". Van dit zijn geloofsvertrouwen spreekt de dichter in dit lied meer dan eens: gij zijt mijrj steenrots en mijn burg (vers 3); Gij zijt mijn verwachting, mijn ver trouwen (vers 5); Gij z^jt mijn sterke toevlucht (vers 7) Dit is duidelijke geloofstaal. Het waar achtige geloof heeft immers zijn ver trouwen niet in wat de mens is voor God, maar in wat God uit genade is voor een arm en ellendig mens. Het op rechte geloof gedraagt zich als de klim- opplant langs onze huizen. Het ont leent zijn kracht zijn staan-blijven aan het voorwerp waarop het rust. Zodra dan ook het voorwerp des geloofs uit het gezicht verdwijnt door zonde, die scheiding maakt tussen de Heere en de mens; door verachtering in de genade gaat de gelovige wankelen. We zien dat zo heel duidelijk bij Petrus als 'hij wandelt op het meer van Galilea. Iets dergelijks merken wij ook op bij onze grijze dichter. Hij bidt immers: „verlaat mij niet o God. Verwondert zich daar iemand over dit belijden en bidden in één en hetzelfde lied? Hij moet dan wel vreemd zijn aan de gangen en wegen van het oprechte geloof. Ik ken een mens bij wie dit be lijden en bidden in één adem geschiedde: „Heere ik geloof, kom mijn ongelovig heid te hulp". Wie van degenen die de Heere vrezen is daar vreemd aan; aan dat geslingerd worden tussen kalme rust als het oog op de overste Leids man is, en wankelmoedigheid, als we rondtobben in de mist. Zo ook onze dchter. Hij is omringd door vijanden (vers 10). Ze loeren op zijn leven. Ze zeggen: God heeft hem verlaten. Des dichters betrouwen wordt heftig geschud. En nu bidt hij: „o God, verlaat mij niet". Betoon, o God, dat Gij in mijn ouderdom dezelfde zijt als van ouds. Laat mijn vijanden geen gelijk krijgen. „Verwerp mij niet in de tijd des ouderdoms, Verlaat mij niet, terwfll mijn kracht vergaat". Verlaat mjj niet, O God! Het leven van een oude van dagen is in menig opzicht een eenzaam leven er is immers zoveel wat wegvalt rondom hen heen: man óf vrouw, vrienden en geburen, kinderen soms, het werk, oude gebruiken of omstandigheden. Ook al zijn ze nog zo goed verzorgd, menige bejaarde voelt zich op eenzame hoogte staan. Is 't nu ook uw gebed: Verlaat mij niet, o God? Is dit uw hoogste be geren dat de avond van uw leven licht zal zijn door het schijnsel van Gods vriendelijk aangezicht Kunt gij U, met de psalmist, niets ergers voorstellen dan dat God U zou verlaten? Zegt ge in uw hart: och Heere, bij al wat wegvalt om mg heen, blijft Gij mij nabij? Och, ik vrees dat menige bejaarde aan dit gebed niet toekomt, omdat de Heere niet gekend wordt als het aller hoogst en eeuwig goed. Dan is er ook geen vrees om Hem te moeten missen. Want: onbekend maakt onbemind. Het beklemt mij vaak, als ik met on ze ouden spreek, dat ze zo rustig voort leven zonder God, de dood tegemoet. Het ogenblik waarop ze voor de heilige en rechtvaardige Rechter moeten ver schijnen is vlakbij en dan... géén Borg om voor hen tussen te treden! Er is treurnis over veel tijdelijke dingen die hen ontvallen zijn maar geen droefheid over het Godsgenjis! Geen bede: verlaat mij niet, o God! Beste lezer (es), als het niet met u zo gesteld is, als ge de grote reis gaat ma ken zonder d£(!t U weet dat de overtocht voor U betaald is door Jezus Christus, buig dan toch uw knieën eens voor de Heere en smeek Hem met alle aan drang des harten om bekerende genade. Mensenziel, doorzie toch uw lot! Hoe zult ge rechtvaardig verschijnen voor God? Verlaat mij niet, o God! Ach, de Heere heeft zoveel redenen om mensen, jonge en oude mensen, te verlaten. Wat bent U die 20, 40, 60, 80 jaar van uw leven voor Hem, uw Schep per geweest? Zijn zegeningen over U zijn ontelbaar. En wat stond daar van uw kant tegenover? Schuld met schuld vermeerderd! Ziet U dat? Erkent U dat? Is daar uw hart verdroten en uw geest verslagen over, gedurig weer? Dat U een leven lang, gezondigd hebt tegen een goeddoend God! Als daar, door de ontdekkende genade van de Heilige Geest, iets van gezien wordt dan zingen we: „zo gij in 't recht wilt treden, O Heere, en gadeslaan onze on gerechtigheden, ach! wie zal dan be staan Maar ja, nu ook verder ,als is het met aarzelende stem maar neen, daar is vergeving altijd bij U geweest! Ziet U die kruispaal op Golgotha? Ziet U dat Lam, dat bloedt? Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mg verlaten Daar hebt U de grond, de verdienende oorzaak van Gods vergeving Hij werd door Zijn Vader verlaten op dat allen die in Hem geloven tot God genomen en nimmerweer van Hem ver laten zouden worden. Nimmer meer! Ook niet in de oude dag: ook niet als de stonde slaat en uw lichaam sterven gaat. Gij, die de Heere vreest, wat kunt en moogt U rustig leven in uw oude dag. Voor uw gevoel moge de Heere U van tijd tot tijd verlaten, in de beleving mo gen er tijden zijn van duisternis en ge mis zodat U roept naar omhoog: o God, verlaat mij niet werkelijk verlaten zal de eeuwige God U nimmer meer om Christus' wil „Ik heb U in de beide hand palmen gegraveerd, uw muren zijn steeds voor mij" zo betuigt de Getrou we aan zqn Sion". Verlaat mij niet o God! Neen, dat zal de Heere zeker niet doen. Alleen die U verwachten zullen niet beschaamd worden. Maar degenen die de Heere niet kenden in dit leven. Hem nooit leerden missen om Hem in Chris tus te vinden, die zullen beschaamd en verlaten worden in eeuwigheid. ,',Mijn ziel sterve de dood des oprechten en mijn uiterste zij gelijk het zijne", zei Bileam. Ja, maar wüt U met de oprech te leven en in de wegen van Gods kin deren gaan? (Deze meditatie is geschreven door de Ned. Herv. predt. ds. T. Poot te Haat ten, die zoals bekend het beroep naar Middelharnis heeft aangenomen en daar in januari a.s. zijn intrede hoopt te doen. Overgenomen uit Kerkblad classis Bom mel). nalen werden aangevoerd. "Tengevolge van de uitvoering van het Deltaplan zal het zijn haven verliezen en daarmee zal zijn visserij bijna geheel ten onder gaan. Dit schijnt wel te somber voorgesteld. Immers, er komt benevens de dam ook een groot complex van een uitwate- ringssluis en een schutsluis voor de schepen. Tegen de dam aan komt ook nog een buiten- en een binnenhaven. Echter wordt het Haringvliet af gedamd. Daarin zal voortaan geen zout water meer zijn, doch zoet. De garnalen zul len dus uit het Haringvliet verdwijnen. Dan zou men buitengaats moeten trek ken. Dit zullen de meeste garnalenvis sers echter niet kunnen, omdat de mo toren van hun schepen te licht zijn. Dit zou te verhelpen zijn door ze van zwaar dere motoren te voorzien.Dooh nu komt de biologische vraag naar voren: zal er dan nog wel een garnalenvangst van be tekenis overblijven? Er komt een meer rechte kustlijn. Bekend is. dat de gar naal die niet begeert. Reeds daarom blijft er weinig hoop op een goede vangst over. Doch nog erger schijnt het te zijn, dat na afsluiting van de Ooster-Schelde er waarschijnlijk niet veel garnalen meer zullen zijn. Want deze* zeearm schijnt het paaigebied van de garnaal te zijn. Het gaat er dus wel donker voor Stellendam uitzien. De bevolking is bij de visserij en de ver wante bedrijven opgegroeid. Voor indus trialisatie is er geen levensvatbaarheid. Middelharns en Sommelsdijk op Goeree en Overflakkee zijn een aantrekkelijker centrum daarvoor. De Kamer van Koop handel van Dordrecht en omstreken heeft over het bestaan van Stellendam aan de Kamer een adres gezonden waar in zij haaj>ongerustheid uitspreekt over de bestaansmogelijkheden van deze ge- meent. Volgens haar zullen 22 vissers schepen moeten worden opgelegd als eerste gevolg van de afdamming. Hoe denkt de Regering deze gemeente te hulp te komen?" Er is uiteraard door meer sprekers over de visserij gesproken, maar Zee land stond in het brandpunt der belang stelling. De garnalenvisserij is nu een maal de minst spectaculaire onder de verschillende takken van dit bedrijf. Het ligt er ook niet aan, dat vanuit Stel lendam net genoeg de aandacht geves tigd is op de plaatselijke problemen. Maar ze zgn dan toch in elk geval ter sprake gebracht. Een zeer belangrijk punt betrof ook de schadevergoedingsregeling. In art. 8 van het Deltawetsontwerp staat, dat de slachtoffers een tegemoetkoming zullen ontvangen,, die bij aparte wet zal wor den geregeld. Over dit artikel is heel veel gesproken. Wij citeren weer alleen, wat voor Stellendam van belang is. Dhr. Zegering Hadders: „Velen in de getroffen gebieden houden zich bezig met de vraag: hoe zal de schade die een particulier lijdt, worden geregeld en vergoed? Geen wonder, want er zullen door velen offers moeten worden ge bracht. De Regering staat blijkbaar op het standpunt, gezien het feit, dat art. 8 ziet als een principiële uitspraak, dat iedereen, die schade lijdt door de Delta werken, recht heeft op schadevergoe ding. Kan de Minister reeds mededelen, of een wetsontwerp, dat de schadever- HOOGSTRAAT 164 TEL. 11543,2. LCT OP D£ IMGAMGi „OE OCUa M£r 0£ 2 GüLUKSPfMèHf BEIJERLANDSELAAN176TEI. 70360 ROrrERDAM goeding regelt, spoedig kan worden verwacht Dhr. van der Peyl: „Voor de garna len- en ansjovisvissers, alsmede voor de eigenaren van oesters- en mosselcultures dient toch wel integrale (volledige) ver goeding voor geleden schade te worden gegeven hoewel de Regering dit begrip momenteel liever niet hanteert. De in vloed van de uitvoering der plannen dóet zich nu J^'eeds gevoelen, aangezien er verlies van goodwill der bedrijven is te bespeuren. Het zou gewenst zijn, reeds thans de juiste waarde der bedrij ven vast te stellen nu zij nog in hun vol le fleur zijn. Dhr. Westerhout: „Hoewel begrijpelijk in verband met de daaraan verbonden bezwaren betreur ik het wel, dat een schadevergoedingsregeling niet al op dit ogenblik gelijktijdig met (Je Deltawet kan worden behandeld. Het ontbreken van een regeling zal er al te gemakke lijk toe leiden, dat de toestand van on zekerheid, waarin de betrokkenen ko men te verkeren, hun economische ac tiviteit gaat verlammen en op die ma nier een gehele bedrijfstak nadelig zal ibeïnvloeden. Men weet niet welke maat regelen, ook compenserende, in de toe komst zullen worden getroffen en men aarzelt dus om de bedrijven op een zo efficiënt mogelijke wijze te voeren. Wij moeten naar mijn smaak beslist voor komen een treurspel, zoals wij dat heb ben gekend met de Zuiderzeesteunrege- Ung". Dhr. van der IZaal: „Nu is dit het droevige,dat de Regering zeker over tuigd is, dat bij de uitvoering van deze werken velen zwaar zullen worden ge dupeerd. Er is op het ogenblik geen en kel bewijs, dat de waardevolle oester- cultuur kan worden verplaatst, geen enkel bewijs, dat er een geschikte ver- wateringsplaats voor de mosselen kan worden gevonden; wij moeten maar ho pen, dat er nog garnalen in voldoende hoeveelheden blijven, zeker is het niet. Stellendam en Veere en andere gemeen ten, die getroffen worden, weten niet, waar ze aan toe zijn. Noodzakelijk had tegelijk met dit wetsontwerp een scha devergoedingswetsontwerp moeten zijn ingediend. Dit behoefde niet eens volle dig te zijn uitgewerkt. Indien in een enkel artikel was aangegeyen, dat er een integrale schadevergoeding zou plaats vinden en dat deze zou geschie den op de doelmatigste wijze, dan zou den wij weten, waaraan wij in hoofdzaak toe waren. Er wordt in art. 8 niet ge zegd, dat de schade vergoed zal wor den maar: er zal een tegemoetkoming zijn. Deze kan bestaan zowel in een ver goeding van 100% als van 10%. Alleen is de eerste een juiste en de tweede een onbetamelijke vergoeding. Maar beide zijn tegemoetkomingen. De toelichting op art. 8 bevalt mij heel slecht. Men ziet hier vader Staat optreden. Hij zal wel eens even uitmaken met behulp van zijn ambtenaren, wat de gedupeerde nadat zij van hun broodwinning zijn be roofd, nu verder in hun leven moeten worden en doen. Dit zal een bron van narigheid zijn. Bovendien heeft vader Staat in het verleden wél bewezen, hoe hij zich in de grond van de zaak maai weinig aan zijn door hemzelf gecreëerde kinderen gelegen laat liggen. Hoe en waar wil de Minister de garnalenvissers helpen? Toch niet op een of andere werkverschaffing? Het gevaar is groot, dat weer dezelfde fout gemaakt zal worden als bij de afsluiting van de Zui derzee. Had men toen de gedupeerden een integrale schadevergoeding gegeven in geld, dan hadden zij voor het grootste deel zelf een weg q. de maatschappij ge vonden. M.i. moet' er op zulk een wijze schadevergoeding gegeven worden, dat men in éénmaal behoorlijk van deze mensen af is. Oók geloof ik, dat het no dig zal zijn, zo spoedig mogelijk van de bedrijven, die in de toekomst getroffen zullen worden, de eigenlijke waarde te bepalen. Naarmate het tijdstip der af sluiting dichterbij komt, zullen de be drijven in waarde verminderen. Indien de waarde dan zou bepaald worden, 2!ou men onrechtvaardig handelen". Het antwoord op deze beschouvringen in eerste termijn werd gegeven door de Minister Algera (Waterstaat) en Mans- holt (Visserij). We beginnen met de laatste. Minister Mansholt: „Door verschillen de afgevaardigden is gevraagd, wat nu eigenlijk in de schadevergoedingswet zal worden geregeld. Er is b.v. aangedron gen op een integrale schadevergoeding. Ik meen, dat dit prematuur (voorbarig) is. Ik zal hierop op dit ogenblik geen antwoord geven, omdat ik meen, dat deze vraagstukken bij de behandeling van deze afzonderlijke wet uitvoerig aan de orde kunnen komen. Daar komt bovendien bij, dat het op het ogenbUk nog moeilijk is te overzien, wat precies de gevolgen voor de visserij zullen zijn. (Vervolg pag. 2) Indonesië Hoewel het ons altijd enigszins tegen de borst stuit om Indonesië tot hetbui tenland" te moeten rekenen, daar ons eigen land dikwijls nauw betrokken is bij de gebeurtenissen die zich daar af spelen, toch kunnen we niet ontkennen dat de republiek Indonesië een belang rijke rol speelt in het grote wereldge beuren. De gespannen verhouding tussen In donesië en het voormalige moederland blijkt dezer dagen weer duidelijk, nu de Indonesische regering propaganda- akties voert voor de Inlijving van Nieuw Guinea. Sinds de souvereiniteisoverdracht is de Indonesische regering bezig om te De ringdijk om de boutvput in het Haringvliet, waarin het slnizencomplex zal worden gemaakt, is dinsdagmiddag gesloten. De sirenes van de aanwezige drijvende bokken en van de schepen maakten een oorverdovend lawaai toen de laatste klei- en zandhopen in het open gat werden geworpen en geduwd. De ringdijk wordt, zoals eerder ge meld, gebouwd door de N.V. Haring vliet, een combinatie van vier aanne mingsmaatschappijen. Door het slechte weer was men deze zomer op het werk schema achter, maar de laatste tijd heeft men weer veel ingehaald. Dinsdag was het zover, dat nog slechts een gat van 25 a 30 meter open was. Het water stroomde er met een snelheid van 2 m. per seconde door. Vóór de kentering van het tij is men al met de nodige werkzaamheden begonnen, om dit gat af te sluiten. Het was zeer gunstig weer, waardoor de afsluiting om circa half twaalf uuF-een feit werd. Grote grijpers wierpen de laatste vette happen klei en bulldozers duwden van weerszijden van de dijk hopen zand in het gat, 2oda,t een en ander vrij vlug in z'n werk ging. Direct daarop is men met verdere op hoging en versterking begonnen, opdat trachten de aandacht van de hele wereld te vestigen op het gedeelte van Nieuw- Guinea, dat nog onder Nederlands be wind staat. Veel succes heeft Indonesië daarbij nog niet geboekt. De communis tisch geregeerde landen mogen aan z'n kant staen, maer de vrije wereld houdt zich neutrael of stelt Nederland in het gelijk. Indonesië schijnt geen middel onbe proefd te willen laten nu z'n doel te be reiken. Veertien dagen geleden begon het eerste deel van een propaganda- canlpagne, die bestond in het houden van grote protestvergaderingen en op tochten, waarbij leuzen werden meege voerd of op gevels geschilderd en waar bij ook enkele ongeregeldheden voorvie len. Nederlandse hooglelaren en zakenlie den die in Indonesië werkzaam zijn, hebben aan de regering in Djakarta hun bezorgdheid uitgesproken over déze gang van zaken. Van Indonesische zijde is daarop weinig kommentaar geleverd. Brallende redevoeringen van Soekarno en de zijnen moesten aantonen, dat het Indonesië bittere ernst is. „Indonesië zal in de kwestie Neuw-Guinea wegen inslaan, die tevoren niet bewandeld zijn" en „Indonesië's optreden tegen de Nederlandse kolonisten zal de wereld verbaasd doen staan" en .desnoods zal van geweld gebruik gemaakt worden", enz. enz. Inmiddels is het tweede deel van de campagne begoimen, en fot-nog-toe heeft deze een rustiger verloop gehad. Er is door fanatiekelingen aangedron gen op verbreking van de handelsbe trekkingen met Nederland, op boycot van de Nederlandse bedrijven en maat regelen tegen Nederlanders in Indonesië maar het schijnt bij bedreigingen te zul len blijven. Van groot belang is het feit dat Ne derland en Australië vorige week een gemeenschappelijke verklaring over Nieuw-Guinea hebben gepubliceerd. Australië, dat ook groot belang heeft bij de toekomst van Nieuw-Guinea, heeft altijd aan onze kant gestaan en heeft dat standpunt in deze gemeen schappelijke verklaring voor het eerst officieel toegelicht. Onmiddellijk daarna heeft de Indone sische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, voorgesteld een conferentie te houden tussen Australië en Indonesië over de toekomst van Nieuw-Guinea. Door het lawaai dat ze om Nieuw- Guinea maken, trachten de Indonesiërs het rumoer in eigen kring te overstem men. De regering wordt van alle kan ten bekritiseerd, niet het minst door de Masjum, de grote Islamitische partij. De verhouding tussen de grote leiders, Soe karno en Hatta is er niet beter op ge worden, beide hebben ze hun aanhan gers onder het volk. Maar die machts strijd wordt gecamoufleerd door een re volutionaire en anarchistische houding tegenover Nederland. N.A.V.O. In december zullen de regeringslei ders van de Noord Atlantische Ver- drags Organisatie te Parijs bijeenkomen. Maar als een soort voorproef van deze bijeenkomst vergaderen dezer dagen de parlementariërs van deze raad om zich op de officiële conferentie voor te be reiden. Deze vóórvergadering is vooral gewijd aan het bespreken van rappor ten, merendeels kritische rapporten, die door de verschillende deelnemers zijn opgesteld. Het gaat daarbij voornamelijk om het vraagstuk van de verdediging van West-Europa, dat bij een eventuele Russische aanval onvoldoende be schermd zou zijn. Ook over de manier van bewapening heerst geen tevreden heid. Hoe langer hoe meer dringt het besef door dat de vergeldingswapens niet uitsluitend het verdedigingsmiddel kunnen zijn. De grote waarde van con ventionele wapens mag niet uit het oog worden verloren, vooral niet, wanneer b.v. een plaatselijk conflict zou ont staan. storm en water er geen vat aan kunnen krijgen. De gehele dijk wordt nu verder op de gewenste hoogte gebracht, waarna men met leegpompen van de bouwput begint. Dan wordt aangevangen met het maken van de sluizen waarvan echter de aanbesteding nog moet plaats heb ben. De bouw van deze sluizen zal 5 S 6 jaar in beslag nemen. ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN De officiële opening van de aan het Van Weel-Bethesda ziekenhuis te Dirks land aangebouwde kinderafdeling za] plaats hebben op woensdag 27 novem ber a.s. De plechtigheid zal worden verricht door mevr. Margit Devinson, presidente van Radda Barnens Riksförbund te Stockholm, welke organisatie na de wa tersnoodramp van 1 febr. 1953 de bouw mogelijk maakte. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van de nieu we vleugel zal des morgens half elf in de Herv. kerk te Dirksland een dank- en wijdingsdienst worden gehouden, waarin zal voorgaan de pastor loei ds. J. den Besten, voorz. van de Ned. Herv. Diaco nale ziekénhuisverenigng „Bethesda". De plïiatsen in de kerk worden voor de genodigden vooraf bepaald. Des middags 13.45 uur zal de school jeugd op het ziekenhuis terrein een zanghulde brengen aan de hoge gasten, waarna te 14.15 uur toespraken in de ontvangruimte zullen volgen. Te 4 uur nam. zal mevr. Margit LeVinson het gebouw openen, waarna de gasten gele genheid wordt gegeven tot bezichtigfing van deze fraaie nieuwbouw. Van zaterdag 16 november v.m. 12 uur t.m. maandag 18 november v.m. 9 mir. Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Bak ker, arts, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig de artsen Elvé en Huisman, Voor spoedgevallen Boot, arts, telef, 01877—227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Kramers, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen Buth, arts telef. 01871—306, Den Bommel en de Man, arts, telef. 01875301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, telef. 01877^281, Dirksland. Op het ogenblik zijn de atoomwapens in Europa opgeslagen, dat ze ter be schikking van Amerikaanse eenheden staan. Dat is over het algemeen niet naar de zin van de N.A.V.O.-landen. Maar anderzijds is het niet mogelijk, elk land individueel deze wapens in handen te geven, die daarmee weleens avon tuurlijke spelletjes konden gaan spelen. De sfeer van de conferentie wordt ge kenmerkt door de bezorgdheid om de achterstand van het Westen, waarbij de kalmerende woorden van Generaal Nor stad, dat het Westen zijn eigen kracht niet mag onderschatten, de deelnemende landen toch niet helemaal op hun ge mak konden stellen. Het feit dat er twee kunstmanen om de aarde cirkelen mag niet worden verdoezeld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1