Kennisgeving St. Nicolaas kiest Zandstra J. landstra Onze houding tegen het misdeelae Thoolse problemen 30e Jaargang Dinsdag 12 november 1957 No. 2646 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Wel erg royaal VZieuiüd UIT DE KERKEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond n. Plaatselijk Nieuws GOEDEREEDE Kinder hoekje f 650.000.- pootaard- appelen voor Hongarije gebruikt als veevoer iiAno PRINS HENDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoo» K 1870—2629 Na 6 uur avonds TelefooB K 1870—2017 Giro 167080 Wat bevatten de nieuwsbladen een zee van ellende en tragiek. Wat gebeu ren- er in de wereld veel droevige en trieste dingen. Nemen we alleen maar eens de droevige ongelukken op de weg. Zo b.v. dezer dagen: Een auto rijdt in een kanaal en alle zes inzittenden ko men jammerlijk om het- leven. Dat is slechts één voorbeeld uit velen. Dat voorbeeld ligt nog in de lijn van de on gelukken, die gebeuren, maar wat ver melden de dagbladen vaak een leed en een ellende, dat de mensen elkaar op zettelijk aan doen. Zo laaen we enige tijd geleden een schokkend bericht van een veel geplaag de jongen van tien jaar, die om aan zijn kwelgeesten te ontkomen de rij baan opvluchtte en daar door een auto gegrepen werd en zwaar gewond naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Het betrof een jongen, die drie jaar op bed had gelegen tengevolge van hersen vliesontsteking. Een jongen, die nog maar kort weer in staat was onfi te lo pen. Een invalide jongen dus. „Ben door hersenvliesontsteking in valide geworden jongen wordt zodanig door de schooljeugd geplaagd, dat hij bij zijn poging tot ontvluchten, door een auto wordt gegrepen en zwaar gewond naar een ziekenhuis moet worden ver voerd". Ziedaar een kort bericht. Maar wat een ellende en verdriet gaat achter die weinige regels gehuil. Ellende en leed voor de ouders. Voor de ouders, die mo gelijk in afwisseling van vrees en hoop dit jonge leven aangetast zagen door een vreselijke ziekte, maar ook langza me herstelling mochten zien intreden. Die hun jongen, hoewel invalide, toch weer aan het volle leven konden zien deelnemen. Hoe zullen de voortdurende plagerijen en kwellingen, die hun jon gen moest ondervinden hen gesmart en bedroefd hebben. En nu deze vreselijke ramp," die over hun kind kwam. En de jongen zelf'. Voorwerp van pla gerij en kwelling, omdat hij gebrekkig ongelukkig, invalide was. Hoe kunnen grote mensen lijden onder achteruitzet ting, plagerij en kwelling. Maar zij kunnen er zich alg het ware tegen har den. Zij hebben hun volle verstand om het dwaze van hen die plagen en sar ren vast te stellen. Maar zo'n jongen Wat tnoet het voor Zo'n jongen van tien jaar zijn om beledigd en uitgejouwd te worden omdat hij ongelukkig is. Hoe onzegbaar verdrietig en bitter moet het zo'n jongen stemmen. Men gaat er zo vaak aan voorbij. De jeugd wordt zo wreed genoemd. Zonder erbarmen. Maar van vrie heeft de jeugd die wreedheid? Is die wreedheid' een specifieke eigen schap van de jeugd? In genen dele. Vroeger werd de stelling wel gehuldigd, dat de jeugd van zichzelf goed was. DatTiun ziel was als een blank vel pa pier, dat ten kwade beschreven werd door de voorbeelden van de ouderen. Die dwaze Stelling, hoezeer door de dage-. lijks praktijk en ervaring weersproken vond vele jaren haar aanhangers. Naar het Woord van God, dat de verdorven aard van de mens, tekende luisterde men niet. Daar achtte men zich in zijn dwaze waan ver boven verheven. Onder tussen, door praktijk en ervaring ge leerd heeft men die onwezenlijke stel ling wel verlaten. Ook door hen, die zich niet door Gods Woord willen laten onderwijzen. De wrede jeugd? Neen, de mens is wreed. De jeugd is wreed omdat de ouders, omdat de mens wreed is. Dat besef moet wel levendig zijn bij hen, die ach door het Woord van God willen laten leiden. Die kennen de mens in zijn ontaarding; God en zijn naaste te ha ten. Die beseffen ook dat het kwaad, de wreedheid bestreden moet worden. En met die strijd beginnen zij bij zichzelf en daarin voeden ze ook hun kinderen op. Om het kwaad bij zichzelf te bestrijden. Om hun kinderen eerbied bij te brengen voor anderen. Om ze te leren mededo gen te hebben voor al wat zwak, ziek en lijdend is. Hetzij mens of dier. Hoeveel ontbreekt nog aan die op voeding op onze straten wegen en plei nen! Hoe wordt hierbij als ten voete ge tekend het tekort van de ouderlijke op voeding en het goed voorgaan in dezen. Hoevaak is het misdeelde, het achter lijke het ongelukkige en invalide schep sel niet het voorwerp van scherts en spot der groten en van plagerij en gesar van de jeugd. De ongelukkige, hij of zij flie anders is dan een ander is vaak de speelbal van groot en klein. Op onze dorpen, in onze steden; op onze pleinen, ja, ook, en dat is het ergste, in onze huiskamers. In de gesprekken die bin nenshuis gevoerd worden. Wat diende het daar juist anders te zrjn. Met liefde en meedogen dient daar gesproken te Worden ovet het misdeelde schepsel. Over de lammen, kreupelen, blinden, doofstommen, kortom over alle mis- maakten. We zijn verontwaardigd als we lezen over de achterstelling en discrimatie Van negers, maar hoe vaak maken we ons er zelf schuldig aan als we onze medemensen, die er iets anders uitzien ton gewoon, of die in enig opzicht mis maakt zij, tot voorwerp maken van scherts of spot. Het geval van het Haagse jongetje, dat door treiteren en sarren het ongeluk werd ingedreven staat niet opzichzelfHet "is een scsok- kend, een beschamend voorval, dat ons allemaal appelleert ten opzichte van onze houding, die we aannemen tegen over het ^wijkende en gebrekkige in onze samenleving. Onze naaste lief te hebben als ons s:elf is het grote gebod. Het te beoefe nen is Christenplicht. Tegenover allen. Volgens de nieuwsbladen is Nederland wel erg royaal met zijn bijdragen in het kader van de Verenigde Naties. Op de vergadering van 10 oktober van de commissie voor technische bijstand van de Verenigde Naties hebben de le den ruim dertig miljoen dollar in bijdra gen toegezegd. De toezegging van Ne derland van 1.092.500 dollar, in Neder lands geld 4.151.000, welke toezegging werd aangekondigd door de permanen te gedelegeerde mr. C. W. A. Schür- man is aanzienlijk hoger dan die van de meeste andere landen. Slechts de toezeggingen van Frank rijk, de Verenigde Staten en Engeland overtreffen die van Nederland, die zelfs een miljoen hoger is dan de toezegging van de Sovjetunie, dus van Rusland. De Nederlandse bijdrage voor 1958 zal 25 procent hoger zijn dan die vqor 1957 en men kan, aldus de heer Schürmann, voor 1959 een bijdrage van gelijke hoog te verwachten. Iij Nederland bestedings beperking, bezuiniging, zo gezegd waar bij hoog noodzakelijke zaken als wegen bouw, bouw van scholen e,d. achterwege gelaten moeten worden. Voor de Verenigde Naties,- we hebben er werkelijk niet zoveel pleizier van ge had, een verhoging van 25%. En dan Nederland op de vierde plaats. Een mooi figuur. Maar we menen, dat de staat van onze fiijantiën niet zo da nig is, dat we in het buitenland de ge braden haan /kunnen uithangen. Wat moeten de lagere belastingambtenaren van zoiets denken, voor wier gerecht vaardigd verzoek om verhoging van sa laris geen geld is te vinden. Nederland met 11 miljoen inwoners betaalt nog 'n miljoen gulden meer dan 't in bevol king zeker 16 17 maal grotere Rusland Een miljoen meer dan Rusland, dat voor zijn kunstmaan maar eventjes, naar schatting van Britse experts f 5.000.00O.000 of 35 miljard gulden heeft betaald. Een aanzienlijk deel van ons nationaal vermogen. En dat voort gaat met satellieten de ruimte in te lan ceren, die zo'n 60 70 miljoen gulden kosten. Bij ons geen geld voor de lagere ambtenaren, daar veel groter land, met enorme miljarden uitgaven voor kunst maan en satellieten en daar staan we nog een miljoen gulden boven. Wel erg royaal maar onverantwoord. NED. HEBV. KEKK Beroepen, te Ridderkerk en Woerden C. Graafland te Ameide; Wijk bij Heus- den J. Noltes te Emst; Mastenbroek J, Kruijt' te Neerlangbroek; Haaf ten A, Vroegindeweij te Venendaal; Limteren K. V. d. Pol te Venendaal; Meerkerk H. C. Bultman te Dussen. Bedankt voor Opheusden J. van Dijk te Gardëren. Ds. G. den Duijn te Wapenveld die geruime tijd ziek is geweest, mocht dezer dagen in de kleine gemeente Vees- sen weer voor het eerst het woord be dienen. In eigen gemeente heibben de doktoren dit echter nog niet toegestaan. Ds C. V. d. Wal te Muiden (vroeger te Dirksland) werd enige tijd geleden opnieuw door een hartaanval getroffen en moest in een ziekenhuis in Amster dam worden opgenomen. Gelukkig bleek het niet zo ernstig als de eerste maal en zal hij nu spoedig weer naar de pas torie mogen terugkeren. Ook ds J. Cr. Abbringli te IJselmuiden kan nog steeds zijn dienstwerk^ niet verrichten. De Eerw. heer J. van Woerden tq Stolwijk, ontving een benoeming als voorganger bij de Ned. Herv. Evange lisatie te Epe (Gld.) OEBEF. KERKEN Beroepen, te Éxeta (Canada) L. C. Timmers te St. Pancras; Appingedam E. Jansen te Aduard; Gorredijk H. Al- ting te Wychel; Leek H. Veenstra te Vanwouden; Kampen G. van Doornik te Nijmegen. Bedankt voor Vlaardlngen C. L Tim mers te St. Pancras; Oud-Beijerland G, Hengeveld te Woubrugge. Vlaardingen: De kerkeraad heeft be sloten, dat de Avondmaalsviering voor taan plaats zal vinden met kleine be kertjes, die door de ouderlingen met be hulp van grote dienbladen, rij voor rij aan de gemeente worden doorgegeven. Dit zal ook met het brood gebeuren, zodat de gehele gemeente dan tegelijk het sacrament kan gebruiken. Aalten: De kerkeraad heeft de ge meente met klem opgewekt niet mee te doen aan de ontspanning in de vorm van dansen, wegens de geestelijke en ze delijke gevaren, die hieraan verbonden zijn. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rozenburg J. Carlier te Zutphen en A. Drechtsler te Amster dam. Beroepen te Driebergen H. van Leeu wen te Arnhem. Bedankt voor Aalsmeer J. Visser te Dokkum; Steenwijk J. Carlier te Zut phen; Deventer W. van 't Spijker te maar zeker tegenover hen, die op eni gerlei wijze getekend door het leven moeten gaan. Liefde tot onze na,asten, maar Inzonderheid liefde en eerbied voor het misdeelde dient wel een arti kel te zgn dat de volle aandacht heeft bö onze opvoeding. ABONNEMENTSPBIJS 1.90 PEB KWABTAAIi ▲DVEBTENTIE^BIJS 12 cent per mm. B9 coBtract ipedaal tailaf. Onze bijzondere Thoolse medewerker schrijft ons: Een neutrale landbouworganisatie zal een Christelijke huishoudschool stichten Daarvan vertelden we in ons vorig arti kel. Dit geeft ons aanleiding om nader de zaak eens te bekijken. Op organisa tiegebied heeft het Thoolse volk een ei genaardige houding aangenomen. De Christelijke organisaties zijn er zwak en hebben er vooral ook op landbouwge bied met grote moeite plaats kunnen krijgen. Wat of daar de oorzaak van is dat zou -ons te ver voeren en buiten het bestek voeren van deze artikelen. Het staat er mee als met het Christelijk on derwijs. Ook dat heeft zich met moeite 'n plaats kunnen veroveren en 't heeft nog lang niet die positie verworven, die het naar de aard der belijdenis van het Thoolse volk toekomt. Niet alleen dat er nog een gemeente is op het eiland waar in het geheel geen Christelijke school is, hoewel de overgrote meerderheid van de bevolking naar de Christelijke belij denis wenst te leven. Maar ook op an dere plaatsen waar wel een Christelijke school is heeft het Christelijk onderwijs nog niet die uitbreiding verkregen die men, gezien de belijdenis van het volk, er zou mogen verwachten. Wat de oor zaak daarvan is? Dat is niet zo eenvou dig te zeggen, het is meer een complex van oorzaken. In het verleden hebben we er wel uitvoerig over geschreven. Ben van de oorzaken is, dat het geeste lijk klimaat van de gangmakers voor het Chr. onderwijs in het verleden niet aansloot bij de geestesinrichting van het Thoolse volk. En datzelfde vinden we ook weer terug in de historie van de Christelijke organisatie op het eiland Tholen. Dat is mede een der oorzaken van het bezwaarlijk vaste voet verkrij gen van de Christelijke landbouworgani satie op het eiland Tholen en van de overheersende positie, die de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, hoewel neutraal er in neemt. En wat zal men anders verwachten, dan dat een neutrale or ganisatie neutrale scholen sticht. Op haar gebied, dus neutraal landbouw- huishoudscholen. Zoals te Tholen is ge schied. In deze lijn voortgaande en let tende op de positie van de Z.L.M., die deze organisatie op het eiland inneemt ligt het voor de hand, dat meerdere landbouwhuishoudscholen, die gesticht zouden worden, neutrale scholen zouden zijn. Dat het gehele landbouwhuishoud- onderwijs op het eiland Tholen een neu traal karakter zou hebben. Dat de Thoolse meisjes bij haar ver dere vorming een onderwijs zouden ont vangen waarbij voor God en Zijn Woord geen plaats is. Een voor het eiland Tholen geheel onbevredigende toestand. Een vooruitzicht waarmede elke Tho- lenaar, die naar het Woord van God wenst te leven geen vrede kan en mag hebben. Zie dat vooruitzicht bestaat voor het eiland Tholen. Een uitsluitend neutrale verdere opleiding voor de meisjes op de landbouwhuishoudschool. Een vorming en een opleiding geheel zonder het Woord van God. Een onder wijs en een opleiding waarbij met het Woord des Heeren als leidraad geen re kening gehouden wordt. Zo staat het er voor wanneer aan de Z.L.M, de vrije hand wordt gelaten bij het stichten van landbouwhuishoudscholen, als deze or ganisatie naar haar aard en beginsel landbouwhuishoudscholen opricht. Wie daarvan de schuld draagt? Uitsluitend de Tholenaar zelf. Omd^t hij zich naar zijn eigen uitgesproken beginsel, ver keerd heeft georganiseerd. Omdat hij gekozen heeft voor de neutrale organi satie en hij nu deswege voor de conse quenties van die verkeerde van die neu trale organisatie wordt gesteld dat is een neutrale huishoudschool. Een huis houdschool waar geen rekening wordt gehouden met eisen en beginselen van Gods Woord. Bijz. Th. medewerker voor een geschenk dat in alle sei zoenen zijn waarde behoudt. CAMERA'S in alle prijzen vanaf 15.50 uitsluitend de goede mer ken. - FLITSAPPARATEN v.a. 14.10 compl. met tas. STATIEVEN met en zonder draaikop. DIAPROJECTOREN en KIN DERPROJECTOREN met FILM- STRIPS. Alle Dia-artikelen zoals plastic raampjes, klapmaskers, dekglaas- jes, plakpers etc. VERGROTINGSAPPARATEN kleinbeeld en 6 x 6. 8 mm CAMERA'S, PROJECTO REN en alle CINé-toebehoren. Verder zonnekappen, filters, com bi-tassen, draadontspanners, ont wikkelaars, papieren, schalen, tangen, thermometers. Enorme sortering FOTO-ALBUMS en FOTO-LIJSTEN VAKKUNDIGE VOORLICHTING EN... DE BEKENDE ZANDSTRA SERVICE Atelier en jfotohandel W. Kralteelstraat 8 Sommelsdijk Tel. 01870—2037 MIDDBLHARNIS Groen van Prinstererschool. Het be stuur van de Herv. Chr. schoolvereni ging alhier houdt dinsdag 19 nov. a.s. een buitengewone ledenvergadering in het schoolgebouw ter vaststelling gewij zigde statuten en het Huishoudelijk re glement. Aanvang 7 uur. De leden wor den gevraagd trouw op te komen. f DIRKSLAND Burgerl. stand. Overleden: Jacob de Graaf f ongeh. 84 jaar; Jacob Verolme 72 jaar wedn. van W. Paasse. Gevallen. De 83 jarige heer A. Rood- zant kwam nabij zijn woning Tuinstraat te vallen over een door de P.T.T. ge graven greppel voor een telefoonkabel. De oude man kwam ongelukkigerwijze met zijn rug op een hoop stenen terecht en brak enkele ribben. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Sloping. De woning met landbouw- Op vrijdag 8 november vierde de voormalige Siamese tweeling Polkje en Tjitske de Vries hun vierde verjaardag Dit is een belangrijke dag voor de twee ling, want ze zullen nu de kleuterschool gaan bezoeken. Foto: De tweeling met verjaarsstriKken in het haar genieten van een: kopje thee. schuur van voorheen A. de Ruiter aan de Ring is in slopershanden gevallen vanwege het bouwplan. Er wordt daar een doorbraak gemaakt, waar nieuwe woningen gebouwd worden voor de ou.- den van dagen. STBLLENDAM Opbrengst klaproos-collecte. De col lecte welke zaterdag j.l. huis aan huis gehouden is, ten bate van de oorlogs graven heeft opgebracht 105.64. Ge vers en geefsters hartelijk dank. Middenstandsbeurs. In het vereni gingsgebouw alhier wordt a.s. donder dag 14 nov. ncim. 2 uur een tentoonstel ling geopend van de plaatselijke mid denstand. Deze opening zal geschieden door de Presidente der Plattelandsvrou wen afdeling Goedereede, Mevr. Ris- seeuw-Oltmans. OUDDORP Kerkdienst. A.s. woensdagavond om 7 uur hoopt ds Steur in de Herv. kerk voor te gaan. Verkoop huis. Onze dorpsgenoot de heer Jac. Westhoeve heeft het woon huis van P. Heerschap Abr2ai. aange kocht. De fam. Heerschap hoopt een de zer dagen te vertrekken naar Australië STAD AAN 'T HARINGVLIET Dankdag. Donderdag zal alhier in twee kerken dankdag worden gehouden. In de Herv. kerk des nam. 2.30 en 6.30 uur zal voorgaan ds. P. van Wakeren en in de Geref. Gemeente nam. 2.30 en 6.30 uur ds H. van Gilst van Dirksland Zending. A.s. donderdagavond 7 uur zal in de Geref. kerk door de Zendings commissie een zendingsavond worden gegeven. Door middel van de geluids en kleurenfilm ,,Frontlinie-'Oost" en „kleu- renspel der tropen'' komt men midden in het zendingswerk. Op maandag 11 november 1957 werd de nieuwe kinderafdeling officieus in gebruik genomen. In het belang der kinderen worden ten aanzien van het bezoek de zelfde maatregelen van kracht als overal elders in den lande. De kinderen mogen uitsluitend door ouders en grootouders worden bezocht. j De bezoekuren zijn als volgt vast gesteld: ZONDAG - WOENSDAG - VRIJDAG 's middags van 2.30 tot 3.30 uur. Aan degenen, die overdag door hun werk verhinderd zijn hun kind te bezoeken, wordt hiertoe gelegenheid gegeven op: DINSDAG - DONDERDAG 's avottds van 6.30 tot 7 uur Het bestuur van het ziekenhuis te Dirksland Drogeham; Doornspijk W. Bijleveld te Noordeloos. Ds P. de Smit is voornemens 17 nov, afscheid te nemen van de gemeente Mid., delharnis, wegens vertrek naar Soest- dijk. GEREF. GEMEENTEN f f Beroepen te Veenendaal L. Kieboom te Lisse; Zeist H. Rijksen te Vlaardin gen. Bedankt voor Middelharnis W. Hage te Nunspeet, HERVORMD? Wij lazen in .Hervormd Utrecht", de Ned. Herv. kerkbode van Utrecht de ene week een uitvoerig artikel over de Rooms-Katholieke werken in Spanje met één der catedralen afgebeeld op de voorpagina. Dit trof ons dubbel, omdat juist in de week daarna Protestants Nederland en dus ook Hervormd Utrecht de dag der kerkhervorming kon gedenken. In het volgend nummer van dit kerk blad komt een meditatie voor onder de titel „Allerheiligen'' en een oproep voor de Hervormde Utrechtse Jeugd, die is aangesloten bij de padvinderij om in de Oud Katholieke kerk een wijdingsdienst bti te wonen ter gelegenheid van de herdenking van Sint Maarten. Vervolgens kunnen de kinderen van 6^14 jaar in dezelfde week nog genie ten van een groot marionetten theater, dat hen wordt aangeboden door de Herv. Jeugdraad. Waarom ook niet?' Beste jongens en meisjes! Hier zijn we weer met het „hoekje" Het raadsel van vorige week is toch bij allen wel meegevallen, niet? Hier komt weer een gemakkelijk raadsel, NOVEMBER-RAADSEL 2 1. Goddeloze zoon van Eli; 2 Profeet die veel wonderen deed; 3 Zoon van Jafeth (Gen. 10); 4 Legerplaats van de kinde ren Israels; 5' Koning van Israël die melaats werd; 6 Eerste koning van Is raël; 7 Harpspeler te Bethlehem; 8 Zoon van David; 9 Vader van Abram; 10 Moeder van Samuel; 11 Broeder van Jacob; 12 Eén der grote profeten; 13 Een geweldig jager (Gen. 10). Zijn deze woorden goed, dan vormen de beginletters de naam van een Psalm- dichter uit de 16e eeuw. Dit raadsel werd me toegezonden door Han van Loon, Nieuvre Tonge. CORRESPONDENTIE Henk T. Ooitgensplaat., Nu weet ik voortaan dat je Henk heet. Was het nogal aardig weer om je vader te hel pen op het land? Dan heb je van de vakantie kunnen profiteren; maar je vader net zo goed. Nu schoot hij wel licht dubbel zo hard op. Je hebt nu de oplossingen allemaal. Fijn, hoor'. Jan S. Middelharnis. Goed, dat je nog een kort briefje schreef. 'Ik snap dat je veel in te hai^en hebt, want in ander halve week woMt er heel wat gedaan op school. Daar kom je wel achter als je verzuimen moet. Ik heb wel moed, dat je de achterstand zal inhalen. Minekee, Maartje Han en Koos. Vriendelijk bedankt voor de prachtige kaarten en de gelukwensen! Anneke de J. Lisse. Je werk ziet er goed uit, Anneke! Fijn zeg, een fornuis- je waar je echt op kan koken! Leuk, dat je nog briefwisseling onderhoudt met Jaantje en Leny. Knikkeren ze nog bij jullie? Sta je daar zó van te kijken? De kinderen zie je soms nog knikkeren als hun handen haast afvallen van de kou. Ariaantjë van K. Ouddorp. Hartelijk welkom, Jaantje! Of noemen ze je an ders? Dat schrijf je dan volgende keer wel, hè? Je bent al flink begonnen, door de oplossingen ook al in te sluiten. Ik merk, dat je met ijver vmee gaat doen. Dat mag ik wel zien. Sjaan van L. Dirksland. Wel ja, Sjaan dat is wel leuk: als je niets van jezelf te vertellen hebt, schrijf dan maar over je broertje! In Ko zit al een beetje han delsman, geloof ik. Hij moet nog wel leren om de zaak te slopen, maar zijn spaarpot werd toch weer een beetje voller. O, zo! Gerrit v. d. B. Den Bommel. Jammer dat je bij die gelegenheden ziek was. Ik zal het middeltje van je vader goed onthouden. Misschien houd ik het dan ook op de been. Nu begrijp ik goed wat glas in dè aardappel is. Je hebt het voor een leek begrijpelijk gemaakt. Ik snap nu ook, hoe je aan een 9% voor schei kunde komt! Jaajitje v. d. S. Herldngen. Die domi nee, die laatst bij jullie heeft gepreekt, heb ik enkele weken geleden ook ge hoord. Zijn jullie nog naar Den Bom mel geweest? Tot nu toe heb ik nog geen griep gehad. Han van L. N. Tonge. Hier sta je dan voor de tweede keer in de krant. Heb je baat bij de steunzolen? Je moest er een hele reis voor maken, zeg. Is je vader ziekenoppasser moeten zijn? Ja, dat gebeurt als het hele gezin te bed ligt. Dacht hij, dat veel eten hielp? Maar hij kon zijn gekookte potje maar moeilijk kwijt raken. Adri v. d. B. Den Bommel. Nou, nou, die kinderen werden goed betaald, hoor! Heb je veel uren kunnen maken? Dan zal je een eind opgeschoten zijn om het verlangde te kunnen kopen. Toch zijn er voor zulke kleine voorwer pen veel guldens nodig, hè? Je moet er heel wat uren voor werken. Minekee S. Ouddorp. In de meeste brieven lees ik nog over griep. De een heeft het gehad en de ander is nog niet beter. Tot nu toe heb ik van geen ern stige ziekte onder de nichtjes en neef jes gehoord. Gelukkig maar. Weet je wat ik mooi vind in je brief De laatste regel: „ik moet nog een poosje breien"! Dat moesten al de meisjes op tijd moe ten! Hannie de B. Ouddorp. Vriendelijk dank voor de felicitatie, hoor! Weet je wel, dat jullie de eersten waren waar ik een kaart van kreeg? Wat vond ik dat aardig! Paultje V. Huizen. Ik denk, dat vader en moeder het boek ook nog wel zullen leaen, als ze tenminste tijd hebben. Moe ders hebben in de regel- niet veel tijd om te lezen. Maar jouw moeder hebben ze toch niet vergeten met haar verjaar dag! In de vierde klas wordt meestal nog geen kerkgeschiedenis gegeven, hoor! Veelal begint men in klas zes. Gelukkig dat je moeder er heel wat van af wist! Aria V. Middelliamis. Je hebt het mooie postpapier nog mooier gemaakt met die leuke herfsttekeningen. Dat te kenen gaat jou goed van de hand. En je schrijven is ook best! Jacq. v. 'd. Waals heeft mooie gedichten geschre ven. Het hangt er veel van af, hoe je het voordraagt. Dat heb je goed gezegd. Zo'n vers mag niet op een dreuntje wor den gelezen. Hoe heet je hondje? Jaap en Leen M. Lelden. Hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Jaap! Het is wel een week te laat, maar dat hindert niet, hè? Volgende keer hoop ik wel iets over het rapport te horen. De uitdrukking „peen duiken" had ik nog niet gehoord; wel „peen delven", „peen botten" en „peen steken". Elke streek heeft zijn bepaalde streektaal, nietwaar Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko De 2500 ton pootaardappelen, die in het begin van dit jaar in opdracht van de Nederlandse regering naar Hongarije zijn gezonden om de Hongaarse boeren te helpen, zijn in Hongarije verwerkt door de industrie en voor veevoeder ge bruikt. De kosten van deze zending blij ken thans ongeveer 650.000 te hebben bedragen. De regering heeft bij de Twee de Kamer een wetsontwerp ingediend. Waarbij deze 650.000 worden gebracht op de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening voor dit jaar. In de toelichting brengt minister Mans- holt m herinnering, dat de Hongaarse autoriteiten de zending destijds hebben geweigerd, omdat de aardappelen zou den zijn aangetast door het z.g. aardap pelaaltje. Een Deense deskundige en de Oostenrijkse en de Nederlandse plan- teziektekundige diensten hebben vast gesteld, dat hiervan geen sprake was. Niettemin zijn de aardappelen niet ge bruikt voor de doeleinden waarvoor ze waren bestemd. Via de Verenigde Na ties heeft de Nederlandse regering pro test aangetekend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1