De heer A. C. v. Rossum tot wethouder gekozen IIIJLIIHII Ben Maltha N. Vervolg bouw satellietstad van Amsterdam Diekhuusnieuws Buitenland KWALITEITS- GEREEDSCHAP Wij verhuren in blijde Verwachting aiiOMEBAfeRLOGlS BEM MALTHA aRUNOTT Raadsvergadering Melissant De Keznli-bietenrooier Plaatselijk Nieuws Nu is het tijd tiiKtwekktnicunuts Fa. L VERKERKE Zn. FOTOHANDEL J. ZANDSTKA PREDIKBEURTEN Bladz. 2 „E IL A N D E N - NIE U W S" Vrijdag 8 november 195ï gefinancierd. Begrijpelijk is dit een ge weldig probleem. Per 10 dagen vei-- bruikt men 1 miljoen gulden van de ge wone en kapitaaldienst. De gewone dienst op de begroting is 12 miljoen gulden. i3urgemeester Rijnders vertel de ons dat er thans in het Keizer Karel kwartier 2884 woningen werden ge bouwd, die eind '59 moeten Idaar zijn. De kapitaaldienst is zv/aar belast voor rijpmaken bouwgrond, gas, water en riolering. Er wordt een rioolwaterzui veringsinstallatie gebouwd van 2 mil joen; het viaduct met verlieersinstalla- ties kostte 1,3 miljoen enzovoort. De re geling moet hier de helpende hand bie den. Anders lian het niet. ledere raadsvergadering zijn er grond aanlvopen van ruim miljoen; die ech ter direct weer worden doorverkocht aan woningbouworganisaties. Bij iede re verkoop voor bouwrijp maken is een prijs berekend voor aanleg grote wegen en pleinen. Wat de financiering betreft van particuliere bouw, daar is weinig zorg aan. Deze selrtor"betaalt zichzelf. De vrije sektor zonder financiering is 20 "/o; de 2e vrije sektor 40 "h, Rijk en gemeente 60 "/o. Aan de woningv/etwo- ningen was volgens de burgemeester de meeste zorg; in 1956 zijn leningen op gezet die tot 1958 lopen van 35 mil joen. Met de schaarste op de kapitaal markt wordt .dit minder mooi. Het scho lenproject alleen, Ij'cea enz. vraagt niet minder dan 20 miljoen. We lichten er hier maar een klein tipje van op, de fi nanciering brengt dagelijks grote zor gen. Mooie plantsoenen en parken Wij hebben met burgemeester Rijn ders een rondrit door zijn uitgestrekte gemeente gemaakt en ons verbaasd over hetgeen hier stedekundig tot stand wordt gebracht. De nieuwe Vvdjlcen zijn gemengd, d.w.z. ai-beiders- en midden standswoningen met aparte winkelstra ten voor nodige huishoudelijke voor zieningen. De straten zijn zo aangelegd, dat de kinderen tussendoor de scholen kunnen bereilien. De opzet is Singel bouw, waarbij men dan niet alleen mooie waterpartijen en groenstrolten heeft, maar tegelijk over bluswater be schikt. Jonge beeldende kunstenaars hebben in de parken op bepaalde pun ten proeven van hun kunnen geplaatst in de vorm van moderne beeldhouw werken. Op iedere 3 woningen wordt een garage gebouwd. Gevraagd naar de huurprijs beloopt deze van 7.70 tot 17.70 per week. Bij de laatste is centra le verwarming inbegi'epcn. In de arbei derswijken is de huur plm. 13.50 per week. Natuurschoon De omgeving van Nieuwer Amstel is in een woord schitterend. Men beschikt Qver prachtige plantsoenen en parken, waar de bevolking volop van de natuur kan genieten. Het Amsterdamse bos b.v eigendom van Nieuwer Amstel, waar soms 120.000 mensen (ook uit Amster- dam) op mooie dagen in vertoeven. De open parken beslaan 69 ha; er is een- plantsoenendienst van plm. 100 man. De bekende begraafplaats „Zorgvliet" is ook gemeente Nieuwer-AmsteL Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT HIINMAWU5AAKT iS^^*P Tegen de parken aan hebben de jeugd clubs hun terreinen met een eigen jeugd burgemeester. Noemen we verder nog de Bosbaan, waar de roeiwedstrijden worden gehouden, het Wagner-stadion; het openlucht theater en niet te verge ten het Jac. Thyssenpark. Dit is een prachtpark met veen-vegetatie; waar. men orchideeën en allerlei planten vindt zoals ze natuurlijk groeien. Tuinarchitect is hier dhr. C. Broere, voorz. van de bond van tuinarchitecten, een man van internationale vermaard heid. Biologen en studenten vinden in dit prachtig stuk natuur een studie-ob ject. Merkwaardig is hier ook de aparte vogelstand die hier huist. Er is ook een prachtig' wandelpark met volières, waarvan men op de voor pagina een foto ziet. De meest uitheem se vogels huizen hierin, aangebracht door K.L.M, piloten uit andere landen. Dit prachtige natuurschoon in de onmid dellijke omgeving van Amsterdam en de luchthavenstad Schiphol, maakt Nieuwer Amstel werkelijk tot een lust oord. Op z'n Amerikaans Burgemeester Rijnders kan zich in deze gemeente die een oppervlakte heeft van 4400 ha ten volle uitleven. Een enorme werkkracht moet hier aan de dag worden gelegd. Het gaat er op z'n Amerikaans toe. Voor plannen van 1000 of 2000 woningen reist hij met deskun digen naar Duitsland of Frankrijli, niet alleen om te zien hoe men het daar in verschillende steden doet, maar ook voor aankopen van sectie woningbouw in fabrieken. Ook worden wel reizen gemaakt naar Zweden of andere landen van Europa. De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit. Deze reportage is veel te kort om er alles van te kunnen vertellen. Wij zijn burgemeester Rijnders dankbaar, dat hij ons dit alles heeft laten zien. Het is een goed voorbeeld, wanneer er in de komende decennia, bij de vol tooiing van de Deltawerken in onze naaste omgeving ook dergelijke steden zullen worden gebouwd. De suggesties worden er al voor gedaan, de plannen er al voor uitgestippeld. Wij vragen ons wel eens af, zal dat straks alles opeens en met koortsachtige haast moeten ge beuren? Nieuwer Amstël'is een voorbeeld, hoe men een satellietstad bouwt. Alleszins de moeite waard om er zich op te oriën teren. CORRESPONDENTIE Tot onze spijt moeten we meedelen, dat we de rubriek „Voor onze jongens en meisjes" van Oom Ko, wegens plaatsgebrek moesten laten overstaan. We hopen het in ons e.k. dinsdagnum- mer op te nemen. Redaktie. Woensdagavond werd te Melissant een korte raadsvergadering gehouden, waar in het nieuwe raadslid de heer A. C. van Rossum werd geïnstalleerd als ï'aadslld en nadien tot wethouder benoemd. Hij neemt als zodanig de plaats van zijn vader in. Voorts werd nog een besluit genomen tot verkoop van de woning Plein 7 aan de gemeentearts, de heer Huisman. Na opening door burgemeester van Heyst rnet gebed v^'erd het nieuwe raadslid de heer A. C. van Rossum door de heren Keijzer en van der Vliet bin nengeleid en verwelkomd. De voorz, nam hem daarna de ver eiste eden af en complimenteerde hem met de benoeming. U weet dat U uw vader opvolgt zei: spr., wiens arbeid door de raad op hoge prijs werd gesteld. Hij hoopte dat hij de voetstappen van zijn vader zou volgen. 'De gemeentewet zegt dat de raad staat aan het hoofd der gemeente, waarvan U nu deel uitmaakt zei spr, De democratie is een van de peilers van het gemeentebestel; uw arbeid wordt openbaar en is onderhevig aan oritiek. Dit kan soms reden zijn tot mismoedi- ging; wanneer ge uw werk doet om God te dienen en het welbegrepen belang van de gemeente, behoeft U voor critiek niet beducht te zijn. Het is maar een korte periode dat de raad in zijn hui dige samenstelling zal atting hebben, maar spr. hoopte dat er een onderling verstaan zou zijn, om de belangen der gemeente te behartigen en onder Gods zegen zijn arbeid te verrichten. Wethoudersverkiezing Volgde verkiezing van een wethouder in de vacature van de heer H. van Ros sum. Bij stemming bleek de heer A. C. van Rossum 5 stemmen te hebben, één stem op de heer C. Vogelaar en een stem blanco. De heer van Rossum nam deze benoe ming aan. De burgemeester feliciteerde hem na mens de raad met deze eervolle benoe ming. Van het college van b en w, dat in de wandfeling het dagelijks bestuur wordt genoemd, zult U nu voortaan deel uit maken zei spr. In het vorige college heeft altijd een goede onderlin ge sfeer bestaan; spr. drukte de wens uit, dat dit weer zo zal zijn en dat hij spoedig in de gemeenteziaken zal thuis raken. Weth. A. C. van Rossum dankte voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Met schroom had hij de funktie aan vaard, maar wetend dat hij een burge meester naast hem had die in de ge meentezaken door en door thuis was en bovendien wehouder Leydens over wie zijn vader altijd veel lof had ,had hij do functie aangenomen. Hij hoopte op een prettige samenwerking. Verkoop woning gemeentearts Dan kwam het voorstel tot verkoop woning Plein 7 aan dhr. K. J. Huisman, gemeente-arts en de bijbehorende tuin. voor 7000. Dhr. van der Vliet vond de prijs aan de stijve kant. Er zal veel aan op te knappen zijn; het huis is erg stiefmoe derlijk behandeld zei spr. 't Is kapitaal slecht! „Ook door de bewoners zelf niet on derhouden" zei de burgemeester. Er is bovendien een mooie tuin bij. Dhr. Keyzer: Er ig 60 roeden grond bij! Als het huig opgeknapt is, is het 40 mille waard! Het is niet duur meende spreker. De voorz. zegde dat dhr. Huisman er mee akkoord gaat. De taxateurs vonden dat de indelingen niet mooi en huis niet best was. De raad keurde het voorstel goed. In de rondvraag bracht de heer Vo gelaar het vorige besluit ter sprake in zake de verkeersregeling Binnenweg en het kruispunt aldaar. Hij achtte het be ter dat het bleef zoals het was. Het hoofd der school had ook die mening met het oog op het gevaar voor de schoolkinderen en ook de politie was van mening veranderd. De voorz.: Nu heeft de Binnenweg voorrang. De politie heeft het ook zo gerapporteerd. De secretaris bleek met de politie ge sproken te hebben die nu een andere gedachte had. Weth. van Rossum stelde als tussen oplossing voor om een bord aan te brengen met waarschuwing voor over stekende schoolkinderen. Dit vond de voorz. een aardige ge dachte, die met het A.N.W.B. zal wor den besproken. Volgde sluiting. S PEiC IA AL ADRES; V0Q;R ■::lMim.i&to.' f^ ■■;-- -.vv' ^HGOGS^RAAT 164 TEL 115432 lBEHEI?ya!iPS5WAN176rIEL 703&Ö .;:.-»ÖmROAM - ..- VAN OnZ^ ADVERTEERDERS Mechanisatie voor de landbouw is geen eenvoudige zaak; machines te ver vaardigen, die niet alleen rationeel wer ken en die vanwege het er in gestoken liapitaal meer moeten kunnen produ ceren dan met de hand mogelijk is, maar bovendien de door de natuur voort gebrachte produkten ongeschonden la ten, vergt enorm veel inzicht, vinding rijkheid en doorzettingsvermogen. In onze eeuw van techniek blijkt men die goede eigenschappen gelukkig wel te kunnen opbrengen, zoals de vele en veelsoortige al in gebruik zijnde ma chines bewijzen. Tot een der zwaarst wegende proble men heeft ongetwijfeld behoord het fa briceren van een volwaardige, produk- tieve bietenrooimachine. Hiervan zijn thans reeds enige typen op de markt en het is niet verwonderlijk dat een der beste zo niet de allerbeste ge maakt wordt op Goeree-Overflakkee, het eiland dat ten eerste bekend staat om zijn zeer kundige boeren, die hun bedrijven op de meest intensieve manier voeren en waar, ten tweede, de over wegend zeer zware gronden de aller hoogste eisen stellen aan de bouw, het systeem en het produktievermogen van inzonderheid deze bietenrooimachines, die immers juist aan het werk gezet wordeii in het ongunstigste jaargetijde, het najaar met zijn doorweekte grond, nachtvorsten en wat dies meer zij. Bo vendien moet de bietenrooier een pres tatie leveren, die tot de zwaarste van de landbouw gerekend kan worden; geen twee bieten zijn aan elkaar ge lijk, de variatie in grootte en gewicht kan op een perceel heel groot zijn, het li:cppen ejr het afvoeren van het loof vormt een vraagstuk op zichzelf, ter wijl het opleveren met zo weinig mo gelijk tarra zowel voor boer als suiker fabriek iets is, waarop ten nauwste wordt gelet. Men kan thans constate ren, dat de bietenrooier „Kemli", die wordt vervaardigd door constructiebe drijf J. J. C. de Lignie te Herkingen aan al deze eisen volledig voldoet; dat deze machine geboren is, mede uit initiatieven van de Flaklceese landbou wers zelf met name door het enthou siasme, waarmede een groep jonge land bouwers uit de regionale Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting aan zijn ge boorte heeft geholpen zal aan het bereikte resultaat zeker niet vreemd zijn, terwijl het in produktie nemen en het moedig volhouden om net zo lang te verbeteren tot de machine werlielijl?: perfect werlvte, geheel op rekening van de heer De Lignie zelf gesteld kan wor den. Natuurlijk heeft men een tijd van experimenteren overigens wonderlijk kort achter de rug, moesten er een paar jaar geleden wel wat kinderziek ten worden overwonnen, maar thans zijn de resultaten van de „Kemli" dus danig, dat zonder overdrijving kan wor den beweerd, dat het problem van het mechanisch bietenrooien is overwonnen zelfs meer dan dat, want behalve voor goed rooien zorgt deze machine ook voor verbluffend snel uit de grond ha len van bieten en loof en wordt een on onderbroken afvoer derhalve gegaran deerd. Zijn goede eigenschappen bewijst de „Kemli" tijdens deze bietencampagne wel zeer in het bijzonder. Op diverse percelen op Flakkee en ooii daarbuiten is men er mede aan xle gang en wij hebben niet anders dan met tevreden heid er over horen spreken. Opvallend is voorts ook geweest de prestatie, die de „Kemli" dezer dag engeleverd heeft tijdens een nationale demonstratie met bietenrooiers in Zeeuws Vlaanderen. Reeds vorig jaar kwam de machine tij dens een soortgelijke demonstratie op de proefboerderij „Oostwaardhoeve" in de Wieringermeer uitstel5:end voor de dag, maar zo mogelijk nog fraaier is het resultaat geweest van deze jongste „wedstrijd" -zo kan men het wel noe men want hier toonde hij zich de fa voriet van het veld, terwijl hij het moest opnemen tegen machines van Deense, Duitse, Franse en Engelse herkomst, die min 01 meer al een gevestigde naam hadden. Alhoewel later aangevangen met het rooien was de Kemli op tijd klaar en produceerde hij aanzienlijk meer dan de rivalen. De snelheid en het „uithoudingsvermogen" van de Kemli wekten bij de paar duizend uiteraard zeer geïnteresseerde en deskundige toeschouwers algemeen lof en bewonde ring. Deze demonstratie, die op 30 ok tober plaats vond, is voor de „Kemli" een prachtig succes geworden. Het staat nu wel vast, dat deze bietenrooier aan alle eisen beantwoordt en voor de Ne derlandse bietenverbouwers de oplos sing betekent van het arbeidsprobleem en van de volledige mechanisatie van de bietenoogst. Hierm.ede wil natuurlijk niet gezegd zijn, dat de andere machines niet de aandacht verdienen en niet in staat zijn om behoorlijk werk te leveren, maar opvallend en lofwaardig is in elk ge val, dat met de Kemli" een produkt van eigen bodem aan de markt wordt gebracht, dat onze nationale industrie tot eer strekt. - MIDDELHARNIS Waarom zo'n kunstmaan? In de A.O. reeks ontvingen we in onze bibliotheek dit boekje, 16 blz. groot met foto's en tekeningen; het is zeer boeiend en be vattelijk geschreven. U kunt het lenen. Bespreking kinderrechter. Niet op 14 november, maar op 30 november is deze bijeenkomst in samenwerking met de federatie van vrouwenverenigingen Pro Juventute De raad voor de kinderbescherming Onderwijs en Po litie. 's middags 2.30 uur voor de vrouwen bonden en andere belangstellenden; 's avonds 7 uur voor onderwijs, politie, gezinsvoogden, toezichthouders en ande re belangstellenden. De kinderrechter mej. Hudig en ande ren zullen met ong spreken over allerlei zaken rond Jeugdige delinquenten. Opbrengst bazar. Op woensdag 30 oktober was er een gezellige avond voor alle bazarmedewerkers. Hier werd door het bazarcomité als taazaropbrengst aan het bestuur van de stichting Maatsch. werk overhandig, een bedrag van 2106.10. Gezelligheidsclub. Heden vrijdag avond 8 uur, aanvang uitsluitend vanaf 16 jaar. voor de ideale winterkleding dus LEDEREN KLEDING Leder beschermt U tegen regen sneeuw en koude en is onvermits van 1ste KWALITEIT verkoopt deze IDEALE LEDE REN KLEDING met VOLLEDI GE GARANTIE EEN MOOIE HERENJAS 139.— HERENJAS van uitzonderlijk mooie kwaliteit 163.50 JEKKERS org. rundieder 99.75 Een schitterende JEKKER van 1ste kwaliteit 115. DAMESMANTELS, rundieder 147.— Voor dames met smaak; een lederen mantel met extra onderslag en een fantastisch mooi model, in 8 kleuren 177.50 KORTE DAMESJASJES met rits- en met knoopsluiting, alle gewenste kleuren v.a. 76. HEREN VESTEN org., rundieder 55.— Een onverslijtbaar HERENVEST met ritssluiting, extra lang model 83.50 ZO JUIST ONTVANGEN SUéDE DAMESJASJES in 6 verschillende kleuren en 4 modellen v.a. 139. Meent 80 RoUerdar Telefoon 120707 (8 lijnen) DIRKSLAND Zaterdag zal alhier de jaarlijkse klaprooskoUekte voor het Oorlogsgra- vencomité worden gehouden. Verkeerscursus. De plaatselijke ver eniging voor Veilig Verkeer alhier be gint op woensdag 13 november a.s. des avonds half acht in de Chr. Bewaar school in de Tuinstraat, met een alge mene cursus op verkeersgebied. Deze cursus duurt 4 avonden en geldt voor alle weggebruikers, auto-, motor rijders, bromfietsers, fietsers en voet gangers. Wij wekken een ieder op, aan deze cursus deel te nemen. Bedenkt dat de ontwikkeling van het verkeer nog steeds toeneemt en de veiligheid van U zelf en van een ander in hoge mate wordt gediend door uw verkeersontwik- keling. Komt op 13 november en laat U in schrijven! De kosten bedragen voor de gehele cursus 1.per persoon. STELLEND AM i- KlaprooskoUekte. Zaterdag a.s. 9 nov. a.s. zal de huis aan huis koUekte -worden geiiouden voöci het Ned. Oor- Rjgsgraven comité. Dit is de bekende klaproos kollekte. t— Geslaagd. De dames Janny Troost en Alie v. d. Vlugt slaagden dinsdag j.l. voor de examen E.H.B.O. Zij genoten hun opleiding bij dr. Kreling. GOEDEREEDE i^ E.H.B.O. diploma's. Dinsdag 1.1. slaagden onze stadgenoten de dames D. feoos-v. d. Linde, M. Witte-van Heest en de heer A. Soeteman voor 't examen ter verkrijging van het diploma E.H.B.O Het examen werd te Dirksland afgeno men door dokter Boot, terwijl de can- didaten werden opgeleid door de plaat selijke arts, dokter J. H. Bulthuis. De nieuwe cursus vangt aan: woens dagavond 20 nov. a.s. om 8 uur in de O.L.S. Nieuwe leden zullen daar har telijk welkom zijn. ■".£H HOGÉH.: ^RÖtiS COLLECTIE ALIE MET SCHRIFT. GARANTIE 'Winkelcentrum BINNENWEG OUDDORP Visserij. De garnalenvissers maakten dagvangsten van 80 tot 230 kg. De prij zen aan de vismijn liepen van 1.08 tot 1.36 per kg. Tong noteerde 2.35; schar 25 cent; wijting 20 et per kg. Haven. Uit de haven alhier vertrok ken 3 met suikerbieten geladen sche pen, 2 voor Puttershoek en 1 voor Din- teloord; er kwam 1 schip binnen gela den metmetselsteen. Prijzen veldvruohten. Op de beurs van j.l. donderdag liepen de volgende prijzen: gerst 2324; haver 2224; tarwe tot 27, groene erwten 2335; schokkers 5558; aardappelen 1020; uien 10 cent; blauw maanzaad tot 1.30 Alles per kg. Biggen 30 tot 45 gulden per stuk. NIEUWE TONGE Uitslagen damcluh D. D. Ie a/d. M. Knops—P. Kom 2—0; M. Knops—J. A. Dekker 20; J. de Jong^J. A. Dek ker 11; K. v. Eesterenvan Brussel 2—0. 2e afd.: P. de Jong—A. Melissant 2—0 van ZielstJoop de Jong 2-0; A. Doorn —Melissant 2—0; A. Noteboom—L. de Jong 2—0; Klapmuts—W. de Vos 0—2; H. Tieleman—H. Koert 1—1. Pieter van Zielst voor de 2e maal af gebroken. Gevaarlijk speelgoed. Het dochtertje van M. S. had tijdens het spelen met Rusland Het is deze week weer de Sowjet- Unie, die voor verrassend nieuws heeft gezorgd. Daar is dan allereerst Spoetnik II, de tweede kunstmaan, die zondagmor gen vi'oeg werd gelanceerd. Deze satel liet weegt niet minder dan 508 kg, is ongeveer 1700 km van de aarde verwij derd en hecït een hond aan boord, waar van de relaties op vernuftige v/ijze ge registreerd kunnen worden. Russische geleerden zijn van mening dat de kunst maan lange tijd in het luchtruim kan blijven. Het is zelfs niet onmogelijk dat de liond, die zich in een hermetisch ge sloten bus bevindt, levend op de aarde zal terugkom.en. De bus zou dan auto matisch uit de kunstmaan worden ge schoten, terwijl het laatste deel van de val met behulp van een parachute zou geschieden. Geleerden uit de hele wereld staan verbaasd over dit Russische succes op wetenschappelijk gebied. Ze achten het mogelijk dat de Russen binnen afzien bare tijd in staat zullen zijn, nu ook een ralcet naar de maan af te schieten. Als de hoogte nog een paar honderd kilo meter wordt opgevoerd, is de raket niet meer onderworpen aan de zwaarte kracht van de aarde en zou een tocht naar de maan mogelijk zijn. De Amerikaanse realities zijn opmer- 1-celijk. De Amerikanen gevoelen nu pijnlijk hun achterstand op militair- technisch gebied, maar trachten dat nog steeds te camoufleren door de Russi sche prestaties te verkleinen en betrelc- kelijk te maken. Het blijkt nu duidelijk dat de Verenigde Staten de Russisclre kennis altijd hebben onderschat. De bei de spoetniks hebben aan de Amerikaan se zelfgenoegzaamheid wel een einde gemaakt. Er is in de Verenigde Staten een belangrijke politieke stroming, die zich keert tegen de bezuinigings-plan- nen van het Congres en met alle ten dienste staande middelen wil proberen de achterstand in te halen. Dat laatste zal een moeilijke opgave zijn. Het succes met Spoetnik II overscha duwt een gebeurtenis in de Sowjet-Unie zelf, die duidelijk de machtsstrijd in het Kremlin illustreert. We bedoelen de val van maarschalk Zjoekow Reeds vorige week was bekend, dat de opperbevelhebber van het leger van zijn taak was ontheven, maar toen moesten we nog gissen of v/e hier met een promotie of met een degradatie te doen hadden. Nu is komen vast te staan, dat Maarschalk Zjoekov in ongenade is gevallen en zowel uit het presidium als uit het centrale comité van de partij is gestoten. Zjoekov wordt ervan beschul digd, een politiek avonturier te zijn ge weest en zijn hoogmoed en heerszucht zouden hem gedreven hebben tot eigen machtig handelen in het Rode Leger. De maarschalk schijnt gedwongen te zijn, dit spel zelf meer te spelen, want hij heeft een volledige bekentenis afge legd! Hoe de verhoudingen In de Sow jet-Unie liggen, blijkt uit het feit, dat Zjoekov de man is geweest, die Chroets- jow in het zadel heeft geholpen. Aan vankelijk dacht men zelfs aan een twee hoofdig leiderschap. Toen de rode lei ders zich tegen Zjoekov keerden, schijnt Chroetsjow nog een poging te hebben gedaan om hem te redden, maar uit vrees, zijn eigen positie ook te verzv/ak- ken, h'êeft hij Zjoekov alleen laten staan! Zjoekov was een man met een eigen mening en dat wordt in totalitaire lan den slechts matig gewaardeerd! Zijn opvolger Malinowsky is een willoos werktuig van de partij en zal daardoor wellicht een minder bedreigde positie innemen. Overmoedig geworden door de successen op het gebied van de tech niek en overtuigd van de voorsprong op het Westen, hebben de Russen be sloten, zich terug te trekken uit de ontwapenings-commissie De Sowjet-Unie had in een resolutie voor.gesteId de commissie en de subcom missie te vervangen door een groot li chaam, waarin alle 82 leden van de Verenigde Naties zijn vertegenwoor digd. De afwijzing van dit voorstel door het Westen hebben Rusland ertoe ge bracht, zich uit de commissie tei-ug te trekken. Hefis nooit de bedoeling geweest om de sub-commissie als een representatief orgaan te beschouwen. Men wilde slechts een klein aantal deelnemers om in onderling overleg achter gesloten deuren besprekingen te houden. Het Westen is thans bereid, de Rus sen een eindweegs tegemoet te komen, om hen in de gelegenheid te stellen, hun goede wil te tonen en alsnog aan de verdere besprekingen deel te nemen. De Amerikanen zijn van mening, dat het Russische besluit van voorbijgaande aard zal zijn. Frankrijk De kabinetscrisis in Frankrijk, die vijf weken heeft geduurd, is ten einde. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de Nationale Vergadering met 273 tegen 137 stemmen haar vertrouwen uit gesproken in de nieuwe regering, die samengesteld is door Felix Gaillard. Gaillard is nog maar 38 jaar oud en als zodanigde jongste regeringsleider in Frankrijk sinds de tijd van Napoleon. Hij is de 24ste premier van Frankrijk na de oorlog. Gaillard behoort tot de conservatieve partij, maar hij is erin geslaagd een ka binet te vormen op zeer brede basis. De ministers behoren tot de conservatieve, de socialistische, de christelijk-democra- tische partij en verschillende centrum groeperingen. Gaillard heeft een nieuw "plan ont worpen om de financiële toestand weer in orde te brengen en heeft ook grote plannen met betrekking tot de Alge rijnse kwestie. Of hij die ten uitvoer zal kunnen brengen, is nog onzeker, want men is algemeen van mening, dat zijn kabinet geen lang leven beschoren is. In Parijs noemde men'het meer een „mariage de raison" (huwelijk uit be rekening) dan een „mariage d' amour" (huwelijk uit liefde). En zo'n huwelijk moet vroeg of laat stuk gaan! I schietpennen een dezer dingen in haar ogen te krijgen. De gevolgen waren van dien aard dat zij op medisch advies naar het ooglij dersgesticht te Rotterdam is vervoerd voor verdere behandeling. OOLTGENSPLAAT Schooltandverzorging. B. en W. heb ben het volgende schrijven aan de ouders van schoolgaande kinderen ge richt: zoals u wellicht bekend stuit de financiering van de schooltandverzor ging op ernstige moeilijkheden. Sedert jaren heeft het Ziekenfonds W.Z.E. het financieel te.kort van deze verzorging voor zijn rekening genomen, hetgeen thans door de Ziekenfondsraad niet meer wordt toegestaan. In overleg met deze raad is de bijdrage van het Zie kenfonds per verplicht verzekerd kind vastgesteld op 4,per jaar, zodat het aanvullende bedrag, zijnde 1.65 per kind door de verplicht verzekerde ouders zal moeten worden betaald. Een verzoek van de Stichting aan de gemeente om het bedrag van 1.65 per leerling uit de gemeentekas te betalen, is afgewezen. Als gevolg daarvan heeft de Stichting ons doen weten, dat de tandheelkundi ge zorg dan in deze gemeente zal moe ten worden beëindigd. Tot slot komt b. en w. met het ver zoek of de ouders, die verplicht ver zekerd zijn, tegen betaling van 1.65 per kind aan de tandheelkundige ver zorging hunner kinderen wensen deel te nemen, gezien het grote belang van een regelmatige controle. STAD AAN THARINGVLIET Botsing. Dinsdagmiddag had er een aanrijding plaats tussen een tractor be stuurd door J. V. Sprang en de auto van G. V. d. Put op de hoek Achterdijk-Zee- dijk. Het liep met enige materiële scha de af. een waardevol bezit Stalen schaven }Ar Handzagen •ic Booromslagen enz. Sommelsdijk Telef. 2464 Middelharnis Tele{. 2564 8 mm PROJECTOREN en FILMS SOMMELSDIJK ZONDAG 10 NOVEMBER 1957 MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10.30 uur ds. P. van Wakeren van Stad aan 't Haringvliet en 6 uur ds. A. Boertje van Herkingen. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Scherpenisse te Barendrecht. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. P. de Smit. Ger. Gem. 10 en 6 uur le zen in de zondagsschool van Aersens- straat te Sommelsdijk. Ger. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 4.30 uur ds. J. Goudzwaard van Rozenburg. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Anth. Gooijer. Rem. Kerk 7 uur dhr. D. Vroegindeweij uit Krimpen. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. J. den Besten, (sav. H. Doop.) Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. H. v. Gilst (v.m. H.A.) HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur ds. A, Boertje en 6 uur dhr. A. Terlouw van Middelharnis. (Extra kollekte Predikbeurtenfonds.) Ger. Gem. 2 maal lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. W. van Herpen en 6 uur ds. J. C. Wol- thers van Oude Tonge. (Kollekte Fonds Chr. Belangen.) STELLEND AM Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. J. Smit. (sav. dankstond voor gewas en visserij, in beide diensten dankstond-koUekte). GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur dhr. T. Vetter van Middelharnis en 6.30 uur ds. J. van Drenth van Ooltgens- plaat OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. R. W. Steur. Ger. Kerk 9,30 en 2.30 uur ds. Schippers van Vaassen. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen Doopsgez. Gem. 9.30 uur ds. Vroeg indeweij van Kr. a.d. IJssel. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur ds. G. Wursten van den Bommel en 6 uur ds. R. W. Steur van Ouddorp. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. J. C. Wolthers en 6 uur dhr. J. Neijen- huis van de Langstraat, v.m. H. Doop. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9 en 6 uur ds. P. van Wakeren. (sav. voorber. H.A.) Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. Trapman. Ger. Gem 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur cand, G. Hamoen van Bodegraven en 6 uur ds. G. Wursten. (Dankstond voor het gewas, oogstkollekte). Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Schout. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. J. van Drenth en 6 uur cand. G Hamoen van Bodegraven, (v.m. voorb H.A., oogstkollekte). Ger. Kerk 9,30 en 6 uur ds. A. de Korte. Geref, Gem. 9.30 en 6 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur dhr. J. Neijenhuis. Dankstond- voor het gewas, in beide diensten oogstkollekte). naq cor mo| bral totl stel veil tje!| in hed niel keri MII Ir woo ons In trek xim perl tekd vera deni K.r opn niet" het met tot kijk plaa de t bepï digt. mee kml aan vooi met weni over| bouM bord gebc Wan

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2