HvANDEL Veertig jarig jubileum postdirecteur P. Doorn hein té Middelharnis Centrale Veiling Middelharnis 1897-1957 Echtpaar P. Nagtegaal-v. Oudenaren 60 jaar getrouwd 40 jaar SoYJet-communisme Drukbezochte receptie 30e Jaargang Dinsdag 5 november. 1957 No. 2644 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vr^dagavond GOUDEN--^EN ZILVE REN SIERADEN Verkeersongeluk met dodelijke afloop Botsing tussen scooter en vrachtauto Plaatselijk Nieuws Draaiende molen in brand Gewestelijk Arbeidsbureau Middelharnis UW5 PEINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedsctle en Advertentlei uitsluitend Telefoos K 1870—2629 Na 6 uur 'i avondj Telefoon K 1870—2017 Giro 167080 ABONNEMENTSPBIJS 1.90 PEB KWABTAAL ADVEBTENTIEPRIJS 12 cent per mm. B^ comtract ■i>sclaal tarl«>l lOp 7 november is het 40 jaar geleden dat in Rusland de revolutie van het comimunisme de staatsvorm radicaal veranderde en het land van een keizer rijk omgevormd werd tot een Sovjet republiek. Het jaar 1917, toen de eerste wereldoorlog nog hevig voortwoedde, zal in de geschiedenis geboekstaafd blij ven als een tragische mijlpaal, omdait toen een ideologische en potentieel ook militaire macht geboren werd, die steeds in 'kracht is toegenomen en vooral na Wereldoorlog II een dodelijk gevaar werd voor fle vrede, de vrijheid en de welvaart van de vrije volken. Het spreekt vanzelf, dat wij niet mee- iubileren, want dit zou betekenen meeju- belen en dat laten we maar aan de communisten over. Toch kunnen wij het rode jubileum niet^onopgemerkt voorbij laten gaan, omdat het nu eenmaal on mogelijk is de enorme nnacht van het Kremlin te negeren. Het Sovjet-com- munisme heeft de wereld in twee vijan dige kampen verdeeld, die zowel levens beschouwelijk als militair in een vol strekte antithese tegenover elkaar staan. 'Deze tegenstelling is in haar consequenties van een vreselijke strek king. Ze is wereldomvattend en dringi door tot elk levensgebied. Het bestaan van deze antithese bedreigt zelfs het voortbestaan van de gehele mensheid, wanneer de koude oorlog onverhoopt plotseling zou overgaan in een atoonv catastrofe. Het is natuurlijk ten enenmale onmo gelijk in een krantenartikel een enigs zins volledig overzicht te geven van de recente Russische geschiedenis en met name van de revolutie zelf. Velen zul len zich echter afvragen, hoe het moge lijk was, dat een minderheid zich van de regering van zulk een groot land mses- ter kon maken en zich gedurende 40 jaar kon handhaven, ja zelfs zich kon opwerken tot de tweede wereldmacht. We zullen daarom pogen in het kort hiervan ;één en ander mede te delen. 0e Tsarentfld Vóór 1500 was Rusland nog een staat kundig verbrokkeld land. Onder groot vorst Iwan lEE de Grote werd de grond slag gelegd voor de Grootrussische een heidsstaat en hij was evenals al zijn op volgers een despotische figuur. Rusland heeft nimmer de democratie gekend, zelfs niet in geringe mate. Ook vóór 1917 was zijn geschiedenis een aaneen schakeling van tirannie, opstanden en oorlogen. De naam Iwan de Verschrik kelijke (1533—a584) zegt in dit opzicht genoeg. Hij was de eerste, die officieel de titel aannam van Tsaar (van Caesar is keizer)Andere Tsar«n, die een We kende naam in de historie hebben ver worven, waren Peter de Grote, die ii) ons land is geweest, Catharina II, een despotische keizerin uit de 18e eeuw, Alexander I, de Tsaar, die Napoleon be streed en hielp verslaan en Alexander II, die de lijfeigenschap afschafte, doch in 1881 werd vermoord. Vrijwel alle Tsaren hebben een expansieve buiten^ landse politiek gevoerd en de landen van West-Europa hebben de laatste eeu wen dan ook terdege rekening moeten houden met de bedoelingen en wensen van Rusland, dat ook vroeger dus reeds meermalen de rust van Europa bedreig de. Land en volk Rusland is de kolos in ons werelddeel Het strekt zich thans uit van Danzig tot de Behringstraat 9000 km lang en 4500 km, breed. Het Europees gedeelte is 160 maal zo groot als Nederland en de Aziatische gebieden zijn viermaal zo groot! De-bevolking wordt geschat op 180 20O'"miljoen. Ze wordt hoofdzake lijk gevormd door de z.g. Groot-Russen en de Oekrainers, maar is verder een conglomeraat van allerlei ^^olken. De grootste steden zijn Moskou en Lening rad (vroeger Sint Petersburg). Na de revolutie van 1917 zijn er 800 nieuwe steden gebouwd, vooral in het Wolgage- Wed, de Oeral en Siberië. De laatste Tsaar Nicolaas H (1894^1917) is de laatste keizer aller Russen geweest. Hij was een zwakke figuur, maar zette toch de traditionele absolutistische politiek voort. Heel sterk stond hij onder de in vloed van zijn vrouw, een Duitse prin ses, die later op haar beurt zij was wg bijgelovig onder hypnose kwam Van de beruchte monnik Rasjpoetin, Nicolaas voerde een autocratisch be wind en was tot het einde toe wars van elke vorm van democratie. De sociale toestanden waren erbarmelijk. Tien mil joen boeren bezaten evenveel land als 30.000 grootgrondbezitters. Zodoende groeide de ontevredenheid. Vele revolu tionairen werden naar Siberië verban den, maar de spanning werd steeds gro- ^*^- Door de nederlaag tegen Japan in 1905 namen de moeilijkheden toe, er ont stond oproer in Petersburg, dat echter Woed werd gesmoord. De Tweede Wereiaoorlog bracht het einde van het "U's Romanow. De revolutie van 1917 Rusland was in 1914 de oorlog inge gaan met een zeer slechte legerorgani- satie. Leger en volk bleken na de ne- aerlagen tegeq de Duitsers niet bereid ae oorlog tot het uiterste voor te zetten ^uenfle en ontevredenheid werden steeds groter. Wel werd Rasjpoetin in 1916 öoor prins Joesoepof vermoord, maar °e catastrofe was niet tegen te hou den. Op 12 maart 1917 kwam onder lei ding van de bolsjewisten het proletari aat van Petrograd in opstand, waarbij een groot deel der troepen zich aansloot. Zij overwonnen en op 15 maart deed tsaar Ndcolaas afstand van de troon. De voorlopige regering kwam echter in handen van liberale burgers, van wie de bekendste was Kerenski, de minister van oorlog. Daarnaast werden raden van arbeiders en soldaten gevormd, de z.g. sovjets en de bolsjewiki kregen steeds meer aanhang. Lenin De eigenlijke'stichter van de Sovjet staat, Lenin, een overtuigd marxistf ver toefde tijdens de oorlog als balling in Zwitserland. In maart 1917 stond de Duitse regering hem toe in een gesloten wagen over Duitsland naar Zweden te reizen en vandaar gelukte het hem via Finland zijn vaderland te bereiken en de leiding te nemen van de revolutie! Het besluit werd genomen tot een gewa pende opstand, die gelukte. Kerenski werd verslagen en op 7-november 1917 werd door een congres te Petrograd een sovjetregering gekozen met als voor zitter van de Raad van Volkscommissa rissen Lenin. Natuurlijk ging alles niet zo vlot als hier in 't kort beschreven kan worden, maar uiteindelijk slaagde de bolsjewistische minderheid er toch in Petrograd als in Moskou de macht in handen te krijgen. Als eerste taak stel den de oommimisten zich voor ,,de op heffing van alle uitbuiting, de volledige afschaffing van de splitsing in klassen, de meedogenloze onderdrukking der uit buiters, de invoering van de socialisti sche organisatie der maatschappij en de overwinning van het socialisme in alle landen". De Burgeroorlog Toch heeft hét nog bijna 4 jaar ge duurd, vóór de revolutie veilig gesteld was. Het Sovjet-bewind sloot vrede met Duitsland, maar er onbrandde een bin- nerJandse. oorlog tussen „roden" en „witten". In Siberië en bij de Wolga vocht generaal Koltsjak, geholpen Joor Amerikaanse en Japanse troepen tegien de roden, in Zuid-Rusland streed Deni- kin met hulp van Engelsen en Fransen, in het westen Joedenitsj samen met Duitsers en in het noorden werd zelfs Archangel door de Engelsen genomen. De bevolking koos echter grotendeels de zijde van de communisten, omdat ze bang was voor herstel van het groot grondbezit en door de stevige organisatie van het Rode Leger door Trotsky ge- JUWELIER HORLOGER HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 L£r OP DE IMCAHG: „DE DEUR METOEZGELUKSRINGEM"' BEIJERLANDSELAAN176TEL. 70360 ROTTERDAM lukte het aan alle vijanden het hoofd te bieden, hetgeen mogelijk was doordat de Geallieerden er geen complete oorlog voerden. Zo was omstreeks 1921 het rode bewind veilig gesteld. De geheime staatspolitie zorgde voor 'de binnenlandse veiligheid. De vorste lijke en adellijke Russen zijn zoveel mo gelijk naar het buitenland gevlucht. Maar Tsaar Nicolaas met zijn vrouw, zoon en drie dochters werden in juli 1918 in een kelder te Jekaterinenburg gefusilleerd. Stalin In 1924 stierf Lenin. Zijn opvolger werd Stalin, die zich in de loop der ja ren van al zijn mededingers ontdeed en de onbetwistte dictator der Sovjet-Unle werd, zij het dan door een zee van bloed. Onder zijn bewind werd de collectivisatie van de landbouw rigoureus doorgevoerd Alle grond, gebouwen en werktuigen kwamen aan de gemeenschap. Zulk een dorpsgemeenschap noemt men een kol choz. De opbrengst moet grotendeels aan de staat worden geleverd. De invoe ring werd echter op grote schaal gesa boteerd, had hongersnood tengevolge, maar werd nochtans doorgezet, zodat nu de landbouw geheelis gecollectiviseerd. In verband met allerlei interne moei lijkheden voerde Stalin geen agressieve politiek t.o.v. het buitenland. Van Hitler Duitsland was hij heel bang. De Tweede Wereldoorlog veranderde de situatie. Wel kwam Rusland aan de rand van de ondergang, maar met Amerikaanse hulp kwam het de moeilijkheden te bo ven en hielp Hitler verslaan. En toen begreep Stalin, dat de Sovjet-Unie, mede door ^e sterke toename van het communisme in andere landen, een enor me machtspositie bereikt lïad, die hij geraffineerd uitbuitte. Men weet, hoe na 1945 de communistische dreiging perma nent over de wereld hangt: blokkade van^ Berlijn, satellietl^nden staatsgreep in Tsjecho-Slowakije, Korea, China,' Hongarije, Vietnam'etc. Dictator Chroestsjow In 1953_stierf Stalin. Malenkow, Mo- lotow en Beria werden de leiders. De laatste werd terechtgesteld en Chroests jow kwam naar voren, die na de uit schakeling van allen, die hem in macht of populariteit konden evenaren, thans als de almachtige secretaris van de com-; munistische partij de lakens uitdeelt. Zo heeft nu 40 jaren lang het communisme over het Russische! volk geheerst en zich door een zee van bloed, tranen en' ellende gehandhaafd. Tevens heeft het door zijn dreiging van een wereldrevo lutie een enorme druk op de hele wereld gelegd. Hoe de toekomstige ontwikke ling zal zijn, weet niemand. Er schijnen invloeden te werken, die op verandering wijzen, doch men zal wijs doen in dezen niet, al te optimistisch te zijn. Bij alle persoonswisselingen blijft het commu nisme in wezen onveranderd. We kunnen^ alleen de hoop uitspreken, dat God de historie zo leiden zal, dat eenmaal dit satanisch regiem nog eens zal ineen storten. Vrijdag vierde de directeur van het P.T.T.-kantoor te Middelharnis" zijn 40 jarig jubileum in dienst van het staatsbedrijf. Het accent van de dag kwam te leggen op de receptie, die 's middags in hotel Meijer werd gehouden en die door zeer velen is benut om de heer Doornhein, diens echtgenote en verdere familie te komen feliciteren. Vele bloemstukken getuigden mede van het hulde- betoon uit de kring van P.T.T., van gemeentelijke- en regionale instanties en van persoonlijke vrienden. Ook uit de bevolking werd door menigeen op spontane wijze belangstelling voor dit jubileum getoond. Het hoofdbestuur van P.T.T. werd vertegenwoordigd door adj. dir. van het district Rotterdam, de heer van Doorm, die ook enige tijd directeur van het kantoor tp Middelhar nis is geweest. Daar alle hulp- en bijkantoren van Goeree-Overflakkee onder de directie van Middelharnis ressorteren waren uiteraard ook de kantoorhou ders en bestellers uit de andere gemeenten druk ter receptie vertegenwoordigd. Het was voortdurend gaan en komen van personen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, terwijl eveneens tijdeng de receptie door enige sprekers aangename woorden tot de jubilaris en diens echtgenote zijn gericht, waarbij stoffelijk huldebetoon van de zijde van het hoofdbestuur van P.T.T. en geschen ken uit de kring der posterijen niet achterwege bleven. Dhr. Doornhein recipieerde in gezel schap van zijn echtgenote, kinderen en aangetrouwde kinderen, terwijl zich on der ztjn speciale gasten o.a. mevr.- Kölder-Boksman bevond, die lange tijd telefoniste is geweest te Middelharnis. Met de heer van Doorm en diens echt genote kwam mej. A. S. van Eek mee uit Rotterdam, die eveneens geruime tijd op het kantoor te Middelharnis heeft gewerkt. Onder degenen, die ter receptie kwa men merkten wij o.a. op burgemeester Hordijk met de wethouders en secreta rissen van Middelharnis en Sommelsdijk de drie directeuren der openbare nuts bedrijven, notaris mr. Hempenius als mede de heren Jonker, Noordzij en Boel houwers van de bedrijfsleiding van de Rotterdamse Droogdok Mij., die tot de vriendenkring van de jubilaris behoren. Het ging zeer gezellig en aangenaam toe op deze receptie, waarbij het aan la fenis en lekkere hapjes appetijtelijk ge serveerd door het personeel van hotel Meijer niet ontbrak. Dienende taak Eerste spreker was adj. directeur van Doorm, die er wel van afzag om de loop baan van de jubilaris te schetsen, daar hij deze al uitvoerig in de streekbladen had aangetroffen, maar die wel aanstip te, dat hij met graagte naar Middelhar nis was gekomen, in de eerste plaats in verband met de persoon, die deze mid dag in het middelpunt der belangstel ling stond en voorts vanwege de aange name herinneringen, die hij zelf aan Flakkee heeft. ~Hij wees op de vele di ploma's die de heer Doornhein in de loop der" jaren heeft weten te verove ren, op diens /ioorzetten om zich steeds verder te bekwamen in dienst van het staatsbedrijf, waardoor de jubilaris niet alleen een deskundige werd op het ge bied van de telegrafie, maar op oude leeftijd er zelfs in slaagde zich ook de nodige kennis van zuiver postale aarfge- legenheden te verwerven. En vooral loofde de heer van Doorm de jubileren de directeur vanwege de juiste opvat- tuig van diens taak; de heer Doornhein heeft laten blijken, dat hij volledig in zicht heeft in de dienende taak van de postambtenaar ten opzichte van de ge meenschap. Namens het hoofdbestuur betuigde spr. erkentelijkheid en hoge waardering voor dit alles, die hij verder tot uitdrukking bracht door aanbieding van de oorkonde, verleend wegens veer tig jaren trouwe dienst, het gouden speldje, dat P.T.T. bij dergelijke jubilea uitreikt en last but not least van de gebruikelijjte enveloppe met inhoud. Dhr. van Doorm liet ook niet na om mevrouw Doomhein in deze huldiging te betrekken, o.a. door er op te wijzen, dat de P.T.T.-ambtenaar met zeer on geregelde werktijden te maken heeft, die van de vrouw veel begrip en medewer king vragen. Vrijdagmiddag, te ongeveer 1 uur, kwam de auto- en motormonteur C. Peeman uit Middelharnis op een scooter Nieuwe Tonge uit rijden in de richting Sommelsdijk. 'Op hetzelfde moment na derde een vrachtauto van vervoersbe drijf van Dongen uit Dirksland uit te gengestelde richting, waarvan de chauf feur linksaf een zijweg wilde inslaan na bij het tramstation van Nieuwe Tonge. Blijkbaar heeft de chauffeur de scooter berijder niet opgemerkt, want er volgde een botsing. Peeman werd hierbij ern stig gewond aan een der benen en hij moest met een snel opgeroepen ambu- lancewagen naar het ziekenhuis ver voerd worden, waar chirurgische hulp onmiddellijk werd verleend. De scooter, eigendona van de gefneen- tearchitect van Nieuwe Tonge, de heer de Kleer, werd ernstig beschadigd; de monteur was er mede op weg naar het auto- en motorbedrijf van fa. Floor van Eck^^re Middelharnis, waar hij werk zaam was. Zijn toestand liet zich direct heel ernstig aanzien. Maandagochtend is hij in het ziekenhuis aan de gevolgen over leden. De heer C. Peeman, afkomstig uit Middelharnis, was 31 jaar oud en woon achtig te Nieuwe Tonge. Hij laat daar een vrouw en een jeugdig kind achter. Als monteur was de overledene zeer gezien bij de clientèle'en geacht onder zijn collega's. Hij was rustig in zijn doen en een zeer voorzichtig rijder. De ver slagenheid met deze ontzettende slag, is groot, zowel in de gemeente Nieuwe Tonge als in de gemeente Middelharnis, waar hij geboren is en gewoond heeft. Begripvolle leiding Tweede spreker was de heer J. van der Valk, ambtenaar Ie klasse ten kan tore van Middelharnis, die het woord voerde namens het gehele personeel van het kantoor en van de buitendienst. Deze zegde de heer Doornhein dank voor de steeds prettige en begripvolle leiding in alle sectoren van de dienst en Het van deze dank in tastbare vorm blij ken door aanbieding van een zeer fraaie ruime fauteuil, waarvoor de gelden bij eengebracht waren door de mensen van het kantoor en de besteldienst van het gehele eiland. Namens de kantoorhouder sprakals oudste hunner de heer L. Jongejan uit Dirksland, die eveneens getuigde van immer aanwezige prettige verstandhou ding en waarderende leiding. Namens de kantoorhouders overhandigde deze spreker eerst een fraai bloemstuk aan mevrouw Doomhein en vervolgens ook pog een prachtige bonbondoos. Burgemeester Hordijk hield een pret tige, opgewekte speech en sprak uit naam van de gemeentebesturen van Middelharnis en Sommelsdijk, waarin deze o.a. memoreerde dat de heer Doorn hein in de Ring te Middelharnis gebo ren werd en daar op latere leeftijd in de functie van directeur is teruggekeerd Voorts herinnerde de burgemeester, zo als ook dhr. van Doorm gedaan had, aan de activiteiten, die de directeur ont wikkeld heeft tijdens en na de ramp en wees hij op de verbeteringen, die dank zij de heer Doornhein in het postvervoer van en naar Flakkee zijn aangebracht. Dan sprak nog de heer H. van Heest namens het bestuur van de Flakkeese Gemeenschap, die het accent liet vallen op het feit, dat deze P.T.T.-functionaris zich heeft opgewerkt van de laagste tot de hoogst voor hem bereikbare plaats, dank zij de lust tot studie en ontwikke ling. Tenslotte werd tijdens de receptie nog het woord gevoerd door de heer Jonker van de Rotterdamsche Droogdok Mij. namens de persoonlijke vrienden. Deze deelde mede, dat de eerste kennisma king plaats vond tijdens een proef vaart met een der door de Droogdok Mij. ge bouwde zeeschepen en dat de vriend schap nieuwe binding kreeg o.a. tijdens èen vakantiezeiltocht deze zomer, waar bij de heer Doornhein blijk gaf over nog andere dan postale kwaliteiten te beschikken. Namens de vrienden van de Droogdok bood de heer Jonker een fraaie, grote en ingelijste foto aan van het betreffende schip welks proefvaart de jubilaris meemaakte t.w. de „Mer- welloyd". Na deze rij van sprekerg kwamen 'nog weer velen uit de Flakkeese bevolking geliikwensen aanbieden, waarna men 's avonds in meer intieme kring het jubileum verder heeft gevierd aan een, eveneens in hotel Meijer, aangeboden diner, waarbjj door meerdere tafelrede naars nog allerlei aangename woorden tot de heer Doornhein en diens echtge note zijn gericht en waarbij op open hartige wijze vele bijzondere, leuke voor vallen uit het leven van de jubilaris en uit diens omgang met familie en vrien den naar voren zijn gebracht. Uienveiiing van dinsdag 5 november '57. Grove 9.67; Middel 13.08; Drielingen 18.Picklera 24.42. Aanvoer 100.000 kg. Vandaag, dinsdag, is het 60 jaar gele den dat het huwelijk werd voltrokken van de heer Pieter Nagtegaal en mej. Maria van Oudenaren te Melissant. Uit dit huwelijk werden 5 kinderen geboren: 2 jongens en 3 meisjes. Het leed bleef hun echter niet gespaard, daar hun zoon Cornells op 34 jarige leeftijd door de dood werd weggenomen. Het echtpaar Nagtegaal is opa en oma van 28 kleinkinderen en 14 ach terkleinkinderen De heer Nagtegaal is eerst als arbei der in de landbouw werkzaam gew-eest, hij heeft zich weten op te werken en werkt sinds 1921 op zijn eigen bedrijf. Man en vrouw, die resp. 88 en 80 jaar oud zijn, genieten nog een goede gezond heid. Op de herdenking heden dinsdag 5 november (de heer Nagtegaal is dan tevens op die dag jarig) zal het hun zeker niet aan belangstelling ontbreken. Bij de vele gelukwensen die zij dan zul len mogen ontvangen, willen wij gaarne ook de onze voegen. Het jubilerende echtpaar was buiten-i gewoon verrast toen hedenmorgen eeii schrijven van H.M. de Koningin werd bezorgd, met een hartelijke felicitatie en vergezeld van een fraai opgemaakte fruitmand. Zij mogen veel belangstelling onder vinden en werden o.m. ook door burge meester en mevr. van Heyst met een bezoek vereerd. Het gemeentebestuiu' zond een bloemenhulde. DIRKSLAND CoUecte. De extra collecte voor de kerk gehouden bij de Ger. Gemeente heeft ruim 770.— opgebracht. Verbreding Stationsweg. De sloot langs de» Stationsweg waarover in de raad reeds lang was besloten zal thans gedempt worden en gedeeltelijk bij de weg worden getrokken. Deze verbre ding zal een belangrijke verbetering zijn. Gastarieven. De tarieven voor het gas zullen met ingang van 1 november a.s. worden verhoogd met 1 cent per m3. Alleen voor de eerste 20 m3 zal geen verhoging worden toegepast. Collecte. Zaterdag 9 novemljer a.s. zal de huis aan huis collecte worden gehouden voor het Ned. Oorlogsgraven Comité. Dit is de bekende klaproos col lecte. OUDDORP Benoemd. Dhr. H. Scholten te IJs- selmuiden is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Cchool alhier. Opbrengst-collecte. Voor^de Blinden- stichting „De fakkels bijeen" is alhier 117.gecollecteerd. Suikergehalte. De suikergehalte van de bieten varieert dit-seizoen van 15 tot 17 procent. Visserij. De gamalenvissers maakten in de afgelopen week dag vangsten van 80 tot 200 kg. De prijzen gingen van 1.20 tot 1.30; wijting 20 et, schar en bot 30 et per kg.- Haven. Er vertrokken uit de haven 5 schepen met bieten voor Puttershoek, 1 schip met materiaal van Rijks Water staat. Er kwam 1 schip binnen met an- thraciet voor de firma Grinwis. GOLTGENSPLAAT Bak- en kookmiddag. Op woensdag 6 november 1957 des nam. 2.30 uur zal in „Hotel Hobbel"' een bak- en kook middag worden gehouden uitgaande van de Gascentrale Flakkee. De gasconsu- lente mej. den Dreu zal daar alles ver tellen en demonstreren wat op gasge- bied mogelijk is. Stormschade. Door de storm van zondag- op maandagnacht is aan vele gebouwen schade aangericht. Van de pastorie der Herv. Kerk waaide een schoorsteen om en kwam op het dak van het aangrenzende perceel van de heer W. Overbeeke terecht. Hierdoor werd veel schade aangericht. Van „Ho tel Hobbel" gingen enkele pannen de lucht in dit gebeurde van veel woon huizen. Ook moesten kippen- en var- kenshokken het ontgelden waarvan de daken werden losgerukt. Naald door duim. Bij het dichtnaaien van balen met uien kreeg een zoon van de heer J. Snaauw een naald dwars door zijn duim. Medische behandeling was noodzakelijk. Zang voor zieken. A.s. donderdag avond van 6.307 uur zal de Herv. meisjesvereniging weer een zang half uurtje houden voor de kerktelefoon, ten gerieve van de zieken en bejaarden. ACHTHUIZEN Bromfietser door auto aangereden. Vrijdagavond werd de heer D. de Vos Pzn. bij de hofstede van dhr. J. Mijs te Achthuizen met zijn bromfiets aan gereden door een luxe auto. De heer de Vos die uit Oude Tonge op weg was naar zijn woonplaats Ooltgensplaat kwam te vallen en brak een been. Hij moest in het ziekenhuis te Dirksland worden opgenomen. De bestuurder van de auto dhr. v. S. uit Goedereede had POORTVLIET Door de hevige storm van maandag, zijn de wieken van de graanmolen „De Graanhaler" te Poortvliet losgeslagen en met zo'n vaart gaan draaien, dat brand uitbrak. -Met draaiende wieken stond de molen in lichterlaaie; de vonken vlogen honderden meters in het rond. Het was een fantastisch gezicht deze als een fakkel brandende molen, een vuurwerk, zoals op het eiland Tholen nooit te voren is gezien. De brandweer van Tholen en de omliggende ^plaatsen bestreden met vele stralen het vuur, niet zozeer om de molen wat toch ho peloos was dan wel de omgeving uit breiding te vrijwaren. Bewoners van circa 20 huizen moesten om 4 uur 's- morgens hun huizen verlaten, sommige nog in nachtgewaad. De molen brandde tot de grond toe af. De schade wordt geraamd op ruim honderd duizend gul den. van de aanrijding niets bemerkt en was doorgereden. Toen hij de andere dag van de aanrijding hoorde heeft hij zich bij de politie gemeld. STAD AAN 'T HARINGVLIET Dankdag. Woensdagavond wordt in de Ger. Kerk dankdag gehouden. De dienst wordt geleid door ds. A. Trap man. Aanvang 7 uur. Marconist. De heer A. Westdijk Az. is vertrokken om als marconist bij de marine ingedeeld te worden met stand plaats Anreterdam. Terug van verre reis. De heer Adr. V, Biert met zijn vrouw zijn j.l. zater dag weer terug gekeerd van hun be zoek aan hun kinderen, woonachtig in Brits Columbia. Zij zijn een half jaar weg geweest. Tijdelijke aanstelling. Als kantoor houder is voor tijdelijk aangesteld de P.T.T. ambtenaar dhr. Horseling van Middelharnis. VR.AAG EN AANBOD Gerigistreerd aanbod (mannen): 1 schipper binnenvaart, 1 stoker olieman binnenvaart; 1 machinist dipl. machi nist motordrijver; 1 chauffeur vracht wagen; 1 boekhouder (all round); gedi plomeerde U.L.O. scholier; 1 administra tieve of technische richting); 1 leerling vertegenwoordiger; 1 concierge. Geregistreerde vraag (mannen) vas te landarbeiders Hoekse Waard; 1 chauffeur ter vervanging van dienst plichtige (4 dagen per week); tuinar- beiders en jeugdige veeverzorgers. Geregistreerd aanbod vrouwen: dok ter of tandartsassisente; gediplomeerde U.L.O. scholieren voor administratieve betrekking; getuigschrift 3-jarig H.B.S. voor administratieve richting; diploma Huishoudschool voor verkoopster of kantoor; Hulp in de huishouding. Geregistreerde vraag vrouwen: leer ling verpleegsters; gezinsverzorgsters en gezinshulpen; dienstboden in- en ex tern; Huishoudsters, strijksters - wasse rij, sorteersters, paksters.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1