Gemeentebegroting van Goedlereede somber beeld geeft Korte raadszitting te Herl(ingeii r' Sun balm Ziekenfondsen wensen restitutie tandartskosten Burgerlijke Stand Gecombineerde E.H.B.O. en Rode Kruis-avond te Ouddorp Mieuws uit Zeeland Trouw reportages Gemeentesekretaris en schoolhoofd krijgen een garage bij hun nieuwe woning N.V. Slavenburg's Bank Kinder hoekj e Door ons verzorgd nog dezelfde dag klaar! Wi één nacht lüw handen lyaaf en zacht Bladz. 2„EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 1 november 1957 De raad van Goedereede kwam maandag 28 oktober bijeen. Afwezig was wegens verhindering de lieer Goekoop; wegens ziekte de iieer Wesdijk en we gens ouderdom de heer Tanig Sz. iDe raadsvergadering had dus maar net een meerderheid om te kunnen doorgaan. De vergadering leverde overigens ge noeg belangrijke zaken op, al waren het alleen maar de aanzienlijke tekor ten op de rekening 1956 en op de begro ting voor 1958. Voorts kwamen ter sprake bouw van een woning voor de secretaris, annex garage, salariëring Ie ambtenaar ter secretarie, een flink aantal subsidies, herstel openbare en uit blijven van een kleuterschool, terwijl tenslotte in de rondvraag ook nog het nodige naar voren werd gebracht. Met restauratie van de Schuttersvogel een antiek stuk is voor Goedereede weer een waardevol bezit veilig gesteld. Na opening stelde de voorz. burg. J. baron van Knobelsdorff de notulen aan de orde, die voor de eerste maal ge stencild aan de leden waren toegezon den. Dhr. Sandifort had er de aanmer king op, dat zijn voorstel tot het aan brengen van naambordjes niet wag ge notuleerd, wat bij de begroting aan de orde zal komen, volgens de voorz. Ze werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken waren voor het merendeel goedgekeurd terug ontvangen raadsbesluiten; goedkeurin gen raadsbesluit betreffende de voorge vel-rooilijn, was met 2 maanden ver daagd. Het salaris van de ambt. burgerlijke stand werd bepaald op 150.'s jaars. Er was een goedkeuring gekomen be treffende het raadsbesluit verbouwing openbare school; tot de verbouwing kon men nog niet overgaan, omdat de be grotingswijziging waar het over de pecunnia loopt - nog niet is goedgekeurd Volgde een administratieve wijziging verordening secretarissen en gem. ont vangers en ambtenaren. Voorgesteld werd een verhoging voor de Ie ambte naar, waarvoor een nieuwe schaal met 5 jaarl. verhogingen werd vastgesteld, De eerste ambtenaar bleek tamelijk ondergewaardeerd in zijn salaris. Dhr. .Sandifort was er niet tegen, maar vond het geen wijze van doen. De minister stelt de salarissen vast; het* indexcijfer is toch niet zo gestegen, dat het nodig is en dat in een tijd van be stedingsbeperking, betoogde spreker. De voorz. antwoordde, dat het index cijfer hier niet speelt; alléén het salaris van deze man, die eigenlijk naast de secretaris de spil is op het secretarie. Een salaris, dat te laag is. Dhr. Sandifort vond dat de salarissen te veel naar boven gingen over het al gemeen. Wat de bond van ambtenaren doet, vond hij enigszins revolutionnair. De voorz. betwistte dit; dhr. Sandi- for wilde wel dat er een schaal kwani voor alle ambtenaren in Nederland. Het wordt nu niet door de overheid opgelegd het komt van onder op zei spr. De voorz. antwoordde dat de raad primair de instantie is om een salaris vast te stellen. Uiteindelijk keurde men het voorstel goed. Goedgevonden werd de ViJijziging ge meenschappelijke regeling in geval van brand. Voorstel tot verhuur van tuingronden. Het liep hier over de vlerk, meters tuingrond bij de woningen aan de Char- bonstraat a 4 et per m?. Garagebouw Bij de begrotingswijziging 1957, werd naar voren gebracht dat het hier betrof de grond en ibouw van twee woningen, n.l. voor het schoolhoofd en de gem. secretaris, waarbij ook gerekend moet worden op de bouw van een garage en/ of bergruimte-plaats. De ene zou op zij van de woning en de andere meer naar achteren komen. Dhr. den Eerzamen vroeg zich af, of het wel nodig is deze garages er bij te bouwen, wat minstens 2 x 2000.^ meer zal kosten. De voorz. antwoordde dat het 2 ambtswoningen zijn; wordt er geen auto gestald dan is het toch dienstig voor bergplaats. De financiering van deze woningen valt erg mee, zei spr. Dhr. den Eerzamen vroeg of die ga rages in. de huur verdisconteerd wor den? Dan kon hij er mee akkoord gaan. De voorz. antwoordde dat de huur nog niet was vastgesteld, maar dat daar KADE 5 MIDDELHABNIS TELEF. 2138 Alle Bank- en Effectenzateen Keis- en ZaJken-deviezeu De ziekenfondsen, aangesloten bij de federatie van door verzekerden en me dewerkers beheerde ziekenfondsen, die zaterdag in Utrecht een congres hielden zijn van oordeel, dat aan de verzeker den die in de periode van het tandart senconflict tandheelkundige hulp hebben ingeroepen en daarvoor rechtstreeks aan de tandartsen de kosten hebben betaald een schadeloosstelling in de vorm van restitutie van een belangrijk deel dezer kosten dient te worden verleend. Aan het federatiebestuur werd opgedragen te bevorderen, dat deze schadeloosstelling zowel aan verplicht als aan vrijwillige verzekerden wordt toegekend, en de daaraan verbonden uitgaven ten laste van de hoofdverzekering zullen worden gebracht. Voorts werd een rapport besproken betreffende het tot standkomen van een hechtere grondslag van de overeenkom sten tussen de ziekenfondsen enerzijds en de huisartsen, specialisten, apothe kers en tandartsen anderzijds. Bevor derd zal worden dat in deze overeen- Komst en bepalingen worden opgenomen houdende dat bij eventuele geschillen deze door middel van arbitrage zullen worden opgelost. Vi^el rekening mee gehouden wordt. Een auto is gemeengoed geweiden; de klok kan niet teruggezet! Dhr. den Eerzamen zag door de eco nomische inzinking dat de auto's mis schien wel zullen verdwijnen, wat de voorz. niet zo donker in zag. Waar de woningen niet duur uitvallen, door ver koop van de woning van het hoofd der school v/ilden b en w toch wel enig ge rief bij geven. Dhr. P.Tanis sprak over de plaatsing van de garages en meende, dat deze niet tot hun recht zouden komen. ,,Er zou in feite meer grond bij moe ten zijn" zei de voorz., die voorts meen de dat het wel zou meevallen. Het voor stel werd goedgekeurd. In de woonruimte-commissie, be staande uit de heren Sandifort, 't Man netje, J. Roos en C. Soeteman, werden deze herbenoemd. Goedgekeurd werd de rekening 1956 gemeentelijke instelling voor maatschap pelijke zorg. iDe rekening 1956 van het woningbe drijf kwam ook ter tafel; waarbij de heer den Eerzamen een opmerking had over betaling van werkzaamheden aan een ambtenaar. Wanneer dit gebeurt onder de gewone werkzaamheden van de kantooruren was hij er tegen. ,,Dan moet men dat maar buiten de kantoor uren doen", was spr's mening. De voorz. antwoordde dat hij verheugd was dat er dergelijke „baantjes" waren; bij het oproepen van een am'btenaar is het altijd mooi als men dat aan kan bieden. Waarom kan het niet buiten de kan- tuur-uren?'' vroeg dhr. den Eerzamen. IDe voorz.: 't komt alles uit de rijks- pot. Het bedrag staat er voor en de salariëring van de ambtenaar is meestal toch al laag". Dhr. den Eerzamen wilde zo'n ambte naar niet duperen; maar vond het toch niet juist. De voorz.: ,,Het rijk bepaalt een be drag voor de administrateur; volkomen logisch dat hij het in de gewone uren doet. Het behoort bij zijn functie." Dhr. den Eerzamen gaf zich gewon nen; het salaris op zichzelf vond hij niet te hoog. Men keurde de rekening goed. Rekening 1956 De gemeenterekening 1956 kwam aan de orde; de heer den Eerzamen vond dat het werk er keurig uitzag en advi seerde tot goedkeuring. Alleen de res tauratie van de Schuttersvogel" n.l. 125.vond hij verbazend duur. De voorz. antwoordde dat het een museumstuk is van hoge waarde; deze zilveren vogel staat op de monumenten lijst. De restauratie is door een bekwa me zilversmid uitgevoerd, door bemid deling van het Haagse museum. „Het Streekmuseum geeft er meer voor dan 125.wierp weth. Tanis in 't midden. De rekening werd goedgekeurd met een nadelig slot van 10.783.89. „Het gaat" aldus de voorz. „met onze finantiën bergafwaarts. Ér is overleg gaande met de griffie, de begroting 1958 geeft er ook een beeld van dat het in dalende lijn gaaf'. Goedgekeurd werd de begroting 1958 van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. Het commissie lid, de heer Sandifort, maakte de op merking dat hij het bedrag van 320. voor brandstoffen sober vond. De voorz. antwoordde dat het niet een totale voorziening is, maar begroot voor de allergrootste nood. Begroting 1958 woningbedrijf. Dhr. Sandifort adviseerde namens de commissie tot goedkeuring, waartoe werd besloten. Met 30.000 gld. sluitend gemaakt De gemeentebegroting 1958 kwam aan de orde, waarover de heer Sandi fort ook verslag uitbracht. De begro ting zag er keurig uit. De salariëring ligt naar spr's mening hoog. Vier man personeel op 't secre tarie vond hij veel maar hij kon niet beoordelen of dit nodig is. Op de cijfers had hij voorts geen aanmerkingen. De begroting sloot in uitkomst en uitgaaf op 188.586.62 met een onvoorziene van 5.454.57. Op het oog is het sluitend, maar er is van de kapitaaldienst 20.000.ge nomen, aldus spr. waarmee de begroting een slecht beeld krijgt. De voorz. antwoordde dat alles zuinig was opgezet. De secretarie-bezetting zal mogelijk tot 3 man terug gaan hoe wel dit geen rol zal spelen. Spr. hoopte dat er met de financiering tussen rijk en gemeenten op de duur een andere regeling zal komen; „we kunnen op de duur niet met tekorten blijven werken" zei spr. De begroting werd z.h.s. goedge keurd. Subsidie-aanvragen Allereerst was er de bekende aanvra ge van de Tandheelk. Jeugdzorg 1.65) per schoolkind) Omdat dit nog niet be sproken is in b en w, werd het daarheen ter nadere behandeling gerenvoyeerd. Er zijn in totaal 167 kinderen waarover het loopt. Van de stichting voor- en nazorg van geesteszieken was er een aanvraag om verhoging subsidie tot een bedrag van ey2 cent per inwoner. Dit werd goedge keurd. De opleidingscursus voor kleuterleid sters vroeg 10 et per inwoner. B en w stelden voor de bestaande subsidie van 4 et te handhaven, waartoe werd be sloten. De Ie en 2e wijziging van de nieuwe begroting 1958 kwam al aan bod, die beide werden goedgekeurd. Vastgesteld werd het bedrag per leer ling voor het openbaar onderwijs 1958 op 40.92 per leerling. Voorts werden vastgesteld de wekelijkse lesuren vak onderwijs en de bedragen over 1956 in gevolge art. 55 ter der L.O.-wet 1920 en tenslotte het voorschot art. 103 L.O.- wet voor de bijz. school aa^ het Haven hoofd (ÖlVs leerling). Het rekening-courantkrediet bij de Bank van Ned. Gemeenten werd vast gesteld op 100.000. Rendvi-aag 'Dhr. den Eerzamen vroeg of de aan besteding van riolen nog steeds door gaat, wat de voorz. bevestigde. Hoeveel er nog niet aangesloten waren, wist spr. niet te zeggen. Wanneer de Techn. Dienst op moeilijkheden stuit komt daar mededeling over. Dhr. den Eerzamen hoorde niets meer van „Toppershoedje" en informeerde hoe het er mee stond. De voorz. antwoordde dat de defini tieve overdracht nog niet heeft plaats gevonden. We moeten zolang beheren binnenkort^komen er wel mededelin gen over. Dhr. den Eerzamen merkte op dat het er schunnig bij ligt; later zal er weer meer aan gedaan moeten worden als men het niet ibijhoudt. De voorz. wist dat, maar de gemeente zelf zal er niet investeren. Dan vroeg dhr. den Eerzamen naar de bouw kleuterschool, waarop de voor zitter antwoordde dat geen urgentie zal worden verleend voor nieuwbouw en er ook geen geld zal zijn. Wel hoopte spr. vurig, dat de school intussen zal kun nen starten. Dhr. den Eerzamen vestigde de aan dacht op het houten verenigingsgebouw te Stellendam, nu men daar een nieuwe voor krijgt en Of dit niet kon worden overgeplaatst. De voorz. antwoordde dat daar meer liefhebberij voor was; de mogelijkheid zal nader bekeken worden. Dhr. Sandifort vestigde de aandacht op parkeer-ruimte; waarbij de voorz. antwoordde dat er mogelijk een insteek- ruimte zal worden gemaakt voor het gemeentehuis. Dhr. Sandifort informeerde verder naar een stortplaats voor huisvuil, waar voor volgens de voorz. binnenkort een oplossing zaJ. worden gevonden. Dhr. P. Tanis stelde vragen over het huis bij de brug dat gerestaureerd wordt waarop de voorz. een toelichting gaf. Dan volgde sluiting. Beste jongens en meisjes! De nieuwe maand, die we zijn begon nen, zet in met een heel eenvoudig raad sel. Niemand zal het moeilijk vinden, dus kunnen de kinderen die nog nooit hebben meegedaan, nu een kans je wa gen. Hier is dan NOVEMBEB-RAADSEL, 1 De gevraagde woorden beginnen met de letter J 1. Hoe heette een zoon van Noach? 2. Wat deed Ezau graag? 3. Wie werd door zijn broers verkocht 4. Van welke stad stortten de muren in? 5. Wie leidde Israël Kanaan binnen? 6. Wie schreef het laatste Bijbelboek? 7. In welke stad stond de tempel? 8. Hoe heette Jacobs vierde zoon? 9. Wie verloor alles wat hij had? 10. Wiens dochter werd weer levend? [Dit raadsel werd ingezonden door Kees Janse Middelhamis. Het schiet me nu ook in de gedach ten, dat het derde raadsel van de vorige maand ook door Kees Janse was inge stuurd. OPLOSSINGEN O S'K I OTTER K T O B E R TIBER E E M R II. E N o S B A a L E L I A N E B O HARP A S A P E D o M EZAU RUTH I'H. Adam, Boaz, Cham, David, Ezau, Farao, Golgotha, Haman, Ismaël, Jacob, Lot, Kaïn, Mara, Naomi, Offer, Petrus, Rome, Simson, Thola. IV. MAART O N N I K F L A A T E N O N N E N L U T H E B L R I C H A M E R S O N D A S CORRESPONDENTIE Sjaan van L. Dirksland. Je schreef een aparte bedankbrief, dus behoef ik niet te vragen of de prijs naar je genoe gen was. En je zusje en je broertjes vonden het ook mooi. Geen wonder! Het zijn geen troostprijsjes, die gege ven worden. Dat zullen de kinderen, die een prijs hebben ontvangen, wel moeten toegeven. En nu maar met nieuwe moed verder! Wat kinderen schrijven Laatst hebben we geluisterd naar Wim Muye, die vertelde over zijn va- De gemeenteraad van Herkingen kwam donderdagavond 24 oktober j.l. in openbare vergadermg bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester van Heyst. De vergadering werd in een vlot tempo afgewerkt De agenda vermeldde geen grote besluiten, zodat door de leden overal vlot mee kon worden inge stemd. Na opening van de vergadering door de voorz. werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld en on veranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot goedkeuring van de begroting 1958 van de stichting de drinkwaterleiding „Goeree en Overflak- kee" werd aangenomen. De voorz. merk te op dat de tarieven zullen worden ver hoogd, maar dit zal nodig zijn in ver band met de gestegen kosten van sala rissen en materialen. De begroting vleeskeuring kring Dirksland voor het dienstjaar 1958 werd goedgekeurd. Hierbij werd door de voorz. opgemerkt, dat deze begroting nog wel enige wijzi ging zal ondergaan in verband met het ontslag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de keurmeester dhr. van Nieuweiüiuyzen. Het is n.l. nog niet bekend hoe na dit ontslag de organisatie zal verlopen. Het voorstel tot goedkeuring van de begroting voor het jaar 1958 van de Stichting „Binnenhof" werd aangeno men. Het tekort wordt becijferd op 85.-per tewerkgestelde, een cijfer waarmede de Stichting uiterst tevreden mag zijn. Het voorstel tot intrekking van het verkeersbesluit d.d. 24 april 1956 inzake het waohtverbod in de Nieuwstraat en vaststelling van een nieuw besluit van zeker formele aard, daar het hier een wijziging van de redactie betrof: Het voorstel werd door de raad aangenomen. Het voorstel tot verhuur van open bare gemeentegrond aan de landbouw- vereniging „De Eendracht" betrof de grond waarop het weeghuisje en de weegbrug liggen. Gezien de ligging aan de Kaaidijk zag Hogerwerf het huisje gaarne wat achteruit geplaatst. Dhr. Kalle wilde jaarlijks verhuren, iets waarmee de voorz. en de andere leden konden instemmen. Het voorstel tot goedkeuring van de door Ged. Staten voorgestelde nieuwe jaarwedde van de ambtenaar van de iburgerlijke stand, alsmede vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de verdeling der werkzaamheden tussen de ambtenaren van de burgerlijke stand werd aangeno men. Het voorstel van Ged. Staten tot ver hoging van de bezoldiging van de se cretaris en ontvanger ontlokte aan de heer Kalle de vraag of dit nu wel in de lijn van de bestedingsbeperking lag. Waarop de voorz. van mening was, dat bezuinigingen nooit moeten gaan ten koste van de lagere ambtenaren. Wel merkte de voorz. op dat inzake de sa- larisregeUng van de gemeentesecretaris de oude gang van zaken werd doorbro ken. De vroegere regeling was geheel anders. In feite maaJit het voor de ge meentesecretaris van onze gemeente weinig verschil. Waarna ook dit voor stel werd Eiangenomen. e Het voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van f 2.500.te gen het geldende rentegamma werd goedgekeurd. Hierna ging men over tot het aan stellen van een conamissie tot het na zien van de gemeentebegroting voor het jaar 1958, alsmede de begrotingen 1958 van het algemeen armbestuur en het woningbedrijf. Tot leden van deze commissie werden benoemd de heren Kalle, van Wagenin- gen en van der Wende. Inzake het voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening over het dienstjaar 1956 rapporteerde de heer van Wagentngen namens de commissie geen op- of aanmerkingen te hebben. De raad nam dit voorstel dan ook aan. Hetzelfde kan gezegd worden van rekening van het Algemeen Armbestuur over 1956. Bij de rondvraag informeerde de heer Kalle naar het doorregenen van enkele woningen in de Nieuwstraat. Op deze woningen was een jaar geleden lood aangebracht. Ondanks dit regenen ze opnieuw door. Van der Wende merkte op, dat de in boedels veel te lijden hebben van het lekwater, en dat het zo niet kon blijven. Nadat nog enkele raadsleden hun me ning hierover te kennen hadden gege ven werd het debat hierover gesloten. De voorz. zegde toe, dat de zaak in handen zal worden gesteld van de Techn. Dienst, om een onderzoek hier naar in te stellen. Dhr. Kalle informeerde nog naar de afbouw van de 7 woningen en de aan besteding hiervan. Hem waren hierover enige vragen gesteld en de zaak was hem zelf niet erg duidelijk. Na door de voorz. hierover uitvoerig te zijn ingelicht werd de vergadering gesloten en kwam men in besloten ver gadering bijeen. HERKINGEN Burgerlijke stand over okt. 1957. Geboren. Jannetje d. v. M. W. Velle- koop en M. van Putten. Overleden: M .Kardux 56 jaar ongeh. Gehuwd: C. van 't Hof 21 jaar en Jac. V. d. Veer 18 jaar; A. v. d. Vliet 20 jaar en H. Bestman 1'? jaar. Ingekomen personen: P. H. Riegman; G. M. Melissant en J. L. van den Ouden uit Dirksland; J. Meijer uit Vlaardingen Vertrokken: A. Kerkhof en gezin naar Oude Tonge; H. M. Murre naar Gouda en H. A. van der Vliet naar Tasmanië (Austrajië). De foto's worden voor uw leven gegarandeerd Wij rekenen weer de oude prijs I 1.— per stuk. kantie op de Veluwe. In Putten heeft hij het „Herdenkingshof'' gezien, ter ere van de weggevoerde en vermoorde man nen. Wim schrijft daarover: „Een vrouw in puttense klederdracht ziet neer op twee rijen van ieder 300 met palmen omrande vierkantjes. De vervaardigster, Marl S. Andriessen te Haarlem, heeft hiermee wel op kern achtige wijze aan de vergetelheid van het nageslacht weten te ontrukken, wat de inwoners van Putten in de bezet tingstijd is overkomen. Putten heeft ook een prachtige Ned. Herv. kerk. Naar v^^e vernamen ig Put ten een plaats waar drie Ned. Herv. predikanen moeten zijn. In de vacature van de derde predikant zou op 9 sep tember worden voorzien door de over komst van ds. L. Kievit uit Woerden, die te voren ook reeds op Putten heeft gestaan, en die vermoedelijk op Goerec- Overflakkee ook wel niet onbekend za\ zijn. 's Zondagsavonds zijn v/e naar die nieuwe Ned. Herv. kerk geweest. Vcor ganger was ds J. van Sliedreclit. De kerk wag tot in alle hoeken gevuld. Wondermooi is het landschap, vooral 's morgens, als in de diepe dalen dü morgendampen nog hangen, terwijl het 'blanke zand der graverijen leeds in volle zonnegloed ligt te gloren. In de omgeving van Putten vindt men het „Speulderbosch", dat men als het w/are onder een paraplu van spar ren en dennen langs bepaalde bospaden zonder naar links of rechts af te slaan, kan betreden. In het bos, waarin onze bungalow stond, was hier en daar de heide in volle bloei. Wanneer men de uitgestrek te heidevelden met haar zachte golvin gen, haar stemmige kleur en in de verte trillende verschieten ziet, dan is het indrukwekkend. Het is dan ook niet te verwonderen dat deze omgeving voor een grote groep der bevolking een oord is, waar ontspanning wordt gezocht en waar de vakanties worden doorgebracht En de bevolking van Putten is zeer vlot en vriendelijk". Allemaal. Nu is het weer genoeg voor deze week. Tot volgende keer zullen we hopen. De hartelijke groeten van Oom Ko De gezamenlijke bijeenkomst der E.H. B.O. en Rode Kruis gehouden in het gebouw nabij de speeltuin, had tot doel de uitreiking der nieuwe en verlengde diploma's der Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. en tevens uitreiking van 60 Landsteiner peimingen met getuigschrift, aan do nors, die reeds 5 maal bloed afgestaan hadden ten behoeve van de bloedtrans- fusiedienst van het Rode Kruis. De voorz. dhr. Spee opende deze samenkomst met een welkomstwoord tot allen en in 't bijzonder tot mevr. Ruizeveld en de docent en ere-voor- zitter dr. Ruizeveld. Deze laatste kreeg ook direct het woord daar er heel wat verwerkt moest worden. Dr. Ruizeveld bracht het grote belang naar voren, van het afge ven van een halve liter bloed per jaar, wat nauwelijks merkbaar is voor de ge ver, terwijl dit zoveel zegen gebracht heeft voor onze medemensen, die er vaak hun leven aan te danken hebben. Vanuit dit belangrijke oogpunt sprak dr Ruizeveld de hoop uit, dat hij een volgende bloedafnam.e zich nog meer do nors spontaan zullen melden, tot het af staan van dit levensreddende bloed. (Dan werd overgegaan tot uitreiking der nieuwe en verlengde diploma's na dat eerst werd bekend gemaakt, dat zuster van der Starre als hoofd der Roode Kruishelpsters in de rang van vaandrig op voordracht dezer afdeling is benoemd tot officier in de rang van 2e luitenante. De zuster zelf kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Aan de volgende personen werd het E.H.B.O. diploma uitgereikt: mej. C. A. van Bruinisse; Gerda Tanis; Corn. Ven- neman; Janny Westhoeve en de heren J. Hameeteman; A. Hoek en M. Tanis. Verlengd werden de diploma's van Mevr. A. Tanls-Westhoeve en de heren Kr. Nuij; A. E. Struijk; A. R. van der Spaan; P. Zandburg en Chr. Demoet. Dhr. A. Hoek sprak daarna namens de geëxamineerden zijn dank uit voor de prettige studietijd die aan dit exa men voorafgegaan is, waarbij hij di'. Ruizeveld een lichtend voorbeeld noem de bij de opleiding. Met enige gepaste woorden werd ook mevr. Ruizeveld tóe gesproken en een bloemstuk overhan digd. Aan dokter Ruizeveld werd een Alpenflora aangeboden de voorzitter een doos sigaren, de secretaris een vergroot glas en mevr. van Dam een doos bon bons. Na de koffie gaf de dokter eerst een uitlegging over de beeltenis die op de penningen voorkomt n.l. dr. Karl Land steiner welke na lang zoeken het bloed in groepen wist in te delen zodat het met groter zekerheid op de patiënten overgebracht kon worden. Het afd. bestuur van het Rode Kruis reikte daarna de penningen en diploma's uit, waarbij dr. Ruizeveld uit handen van de voorzitter ook een penning ont ving daar ook hijzelf 5 maal bloed heeft afgestaan. Tot slot werden enige beel den vertoond van de waterramp 1953. THOLEN Taptoe. Ter afsluiting van de aomer- avondconcerten maakt de Harmonie Concordia alhier zaterdag een muzikale wandeling door de gemeente en bliea des avonds op de Markt een taptoe, waarmede, door het goede weer goede belangstelling voor was. Waterstanden in de week van 3 tjn. 9 nov. Z. v.m. 0.40 nam. 13.11; M. v.m. 1.36 nam. 14.—; D. v.m. 2.18 nam. 14.86; W. v.m. 2.48 ham. 15.06; D. v.m. 3.18 nam. 15.32; V. v.m. 3.47 nam. 16.0i2; Z. v.m. 4.17 nam. 16.34; 7 nov. Volle Maan te 15.32 uur. Zondagsdienst artsen. Zondag 3 no vember hebben voor de gemeente Poort- vliet, Tholen, Nieuw-Vossemeer, St. Philipsland en Oud-Vossemeer, dienst dr. A. Kugel, telef. 10, Poortvliet en dr. J. Vermet, telef. 10, Nieuw-Vossemeer. BRUINISSE Opbrengst. De onlangs te Bruinisse gehouden collecte voor de reclassering heeft 75.50 opgebracht. Mosselexport. De maand oktober an ders een der drukste maanden voor de mosselexport is voor deze bedrijfstak en de daarmee gepaard gaande mossel kwekerij uiterst onbevredigend geweest. iDe oorzaak moet gezocht worden In de monetaire moeilijkheden van Frank rijk, de exporteurs verzenden of liever verzonden in september en ook begin oktober nog wel belajigryke hoeveelhe den mosselen naar dat land, maar het feit dat men als exporteur veel te lang op toetaling moet wachten, niet ten ge volge van de insolventie van de debiteur maar als gevolg van de deviezenmoei- lijkheden van Frankrijk, deden op hun beurt ook weer moeilijkheden ontstaan voor de exporteurs hier te lande, die ala individuele zakenlieden ook niet over een onuitputtelijk kapitaal beschikken. De pas opgerichte combinatie van kwekers van mosselen van het eiland Schouwen en Duiveland „Solidair N.V." in oprichting, kon gelukkig op Het meest kritieke moment zijn steentje bij dragen om de export op gang te houden. Deze onder energieke leiding staande N.V. was zelfs op een der dagen van de vorige week, de grootste besteller van mosselen bij het mosselkantoor. Het zal zonder meer ieder duidelijk zijn, dat een combinatie van mosselkwe kers, die er belang bij heeft, dat de ex port moet worden gaande gehouden, ook door gezamenlijke krachtontspan ning in deze veel meer kan bereiken, dan enkele individuele handelaars. Naast het zoeken en vinden van nieuw afzetgebied in het binnenland, waartoe de plasticverpakking in zakken van 2 kg, heeft geleid, kan de nieuwe combinatie dus ook voor de export zeer stimulerend werken. Wel speelt ook de concurrentie van Denemarken en Duitsland op de Parijae markt een rol, wraardoor de export eveneens wordt geremd. Kinderzegels. Door de kinderen van de O.L. school alhier werd voor een bedrag van 304 aan kinderzegels en prentbriefkaarten verkocht. Samen dus 435.—. Sportvissers. De pas opgerichte sportvissersvereniging „De Grevelingen" hield zaterdag j.l. haar eerste hengel wedstrijd, waaraan vooral door jeugdige hengelsportenthousiasten werd deelge nomen. De 12 jarige Jan de Graaff won dB eerste prijs. Wolfert Jumelet Az. be haalde de tweede prijs, de vangsten waren niet groot. Balonnenwedstrijd. Het heeft lang geduurd eer de uitslag van de ballon nenwedstrijd die ter gelegenheid van de openingsfeesten van het oester en mos selseizoen onder de schooljeugd werden gehouden bekend was. De eerste prijs werd gewonnen door de 5 jarige Willy de Waal van de kleu terschool, wier 'ballonnetje in de omge ving van Munchen belandde. Tweede werd Johanna van Kooten, ook haar ballonnetje kwam ver achter het flzeren gordijn terecht. Ook vorige week kwam nog een mel ding binnen van een door Janny Bal Ad. opgelaten ballonnetje dat de omgeving van het Zwarte Woud had bereikt. Van het voornemen om de vindera een vaatje oesters te zenden zal worden afgezien, omdat deze delicatessen mis schien niet zal worden gewaardeerd, men zal praktischer en nuttiger ge schenken zenden. Bibliotheek. Vele Bruinissenaars we ten zaterdags de weg naar de Biblio theek in het Ned. Herv. verenigingsge bouw al te vinden. Vorig jaar waren er tenminste 115 leeskaarten en werden op bijna 4500 boeken uitgeleend. Maar toch is 115 leeskaarten op een dorp van 700 gezinnen niet overweldi gend, dit betekent dat slechts 1 op de 6 gezinnen meelezer is van de 1050 boe ken voor volwassenen en bijna 300 jeugd boeken, die in de bibliotheek staan ts wachten. Men kan er vele nieuwe uit gaven vinden en de CJ.M.V. leden vor men belangeloos een commissie die voor de uitreiking zorgt. Haven wordt uitgebaggerd. Het scheepje dat in de haven alhier moet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4