EIIAIIDEtl-niEUWS r öe hoRloqekettmq Raad Ooitgensplaat [Wij verhuren OR Ons nieuwe Vervolgverhaal 2de blad Vrijdag 1 november 1957 No. 2643 Rem op I Russische vlasinvoer Gemeentebegroting 1958 werd sluitend gemaakt met f 25.000.uit de kapitaalsdienst. Veel verlangens en wensen werden het college van B. en W. voorgelegd. KORT VERHAAL öooR Annie sanóeRS aaii< I pnË«- en ook fcn (en |plaat- tilsen aide ■se rer Ikenda Il ver- prpligt eren 't Mn te |tn den ler ver- fcr een |g van Irigloon Ir vét- Iteerde I Wees- en, en den en dea Istaan- den te 80O en op- kèester lenin- 1 desel- brgele^ kderte- Ide Ie- ^iaken. Eiven 71 het enige Ins dat plaats echte |e ver- maai? Jm- nu M zteh femaéh- |e' Kerk akte I Staten aet de bn wil- bhuldig Ie,-' dat Iserk In lel nog Inareen laan te Bgraaf- stenen l'doods- |g- ?e, dat llvensn, febouw plaats ^er Zee volgd) In Stick ed en IStaats- goede aan de brthoek J.s. zon- tsschool tijden ie küi- leuter- fen van loiie en 10. 11, ^nder^n ié kin- trord^ at dei» laöej, ei "de gewaa ■n respv' ds 1. Ouderwetse openheid Moderne ongerechtigheid Kind en vol wassene ini de rechtspraak Dikke Fij in Hoevelaken Het was dus in die oude tijd een ver- warde boel op politioneel gebied, men was nog niet de beschaving deelachtig die onze tijd kenmerkt. Alleen was er i toen meer openhartigheid, ik zou den- ken meer zin voor realiteit. Wat er ge beurde kon men goed zien en wat men meende gaf een ieder in ronde woorden te kennen. Thans is er veel ongerech tigheid in het duister en sluipt geraf- I fineerde onzedelijkheid als een pest in het donker voort. Overigens is het volk van de waarheid ontbloot, daar er aller lei verdervende winden in de leer over de kerkgangers worden uitgestort. Er is dan ook in onze maatschappij een politie apparaat nodig modern toegerust met auto, telefoon en geleid door ont wikkelde mannen, van alle markten thuis, om de moderne boosheid op te sporen en te beteugelen. Heeft de politie het hare gedaan, dan komt de justitie aan het woord. Dan treedt de rechter op en deze past de wet toe op de schuldige. Intussen laat i dat nog grote ruimte voor het inzicht en oordeel van die rechter, en dat juist maakt het ambt van rechter zo be- langrijk en zo vol verantwoordelijkheid Ieders daden hebben een achtergrond. Oe aandrang is in de ene mens anders j dan in de andere. De laatste grond is ons allerboos bestaan; onbekwaam tot j enig goed en geneigd tot alle kwaad. Ook is er verschil in verantwoorde lijkheid tussen de jonge mens of het kind en de oudere, die ten volle voor zijn daden aansprakelijk is. Wij kennen 1 dan ook de kinderrechtspraak die door een speciale Kinderrechter wordt uitge oefend. Deze beschikt weer over een corps vrijwillige gezinsvoogden, die met f enig gezag bekleed zijn en toezicht houden op de jongen of het meisje dat veroordeeld is en die in het gezin ook entree hebben. Dan is er, in tegenstel ling met weleer, de mogelijkheid van voorwaardelijke veroordeling, welke in houdt, dat de straf niet behoeft te wor den ondergaan zolang de jonge overtre der zich goed blijft gedragen, voor welk j goed gedrag dan een termijn van een of 8 mm PROJECTOREN en FILMS [FOTOHANDEL J. ZANDSTKA SOMMELSDUK Schreven we dezer dagen over de slech te vooruitzichten in de vlasteelt door overmatige grote Russische invoer te gen dumpingsprijzen, thans kunnen we melding maken van maatregelen omdat gevaar te bezweren. In de dagbladen [vonden we n.l. het volgende bericht: [„De internationale vlasorganisatie heeft I op haar jaarlijkse conferentie te Cannes [besloten een halt toe te roepen aan de [import van Russisch vlas in Europa, Deze import zal niet meer dan tien pro- [cent mogen bedragen van de totale be- fhoefte, nader te verdelen over de ver- schillende importerende landen. De be perking zal op 15 november van dit jaar I ingaan. In kringen van de Nederlandse land- t bouw verwacht men dat met deze maat- regel eii de voorgenomen inkrimping van de teelt in 1958, het prijspeil van vlas zich zal herstellen. De Russen had den met hun zeer laag geprijsde aanbie- i dingen paniek op de Europese vlasmarkt veroorzaakt! Tot zover de zakelijke invloed van het bericht. Of de maatregelen voldoende effect J zullen sorteren om de vlasteelt uit zijn I neergang op te heffen staat o.i. nog te I bezien. Het is voor ons nog de vraag of de I besluiten van de internationale vlasor ganisatie genoegzame kracht zullen I hebben om de verwerkende buitenlandse I industrieën er akkoord mee te doen gaan. Inderdaad is de zakelijke inhoud van jwat op de conferentie te Cannes beslo- 1 ten werd en wat we boven weergaven 'Slechts een motie, die in de vorm van leen verzoek aan de spinnersorganisatie [zal worden gezonden. Van meer beteke- jnis is het bericht, dat de Ierse ep [Schotse spinners zich bereid hebben [verklaard, hun vlas in hoofdzaak uit [West-Europa te blijven betrekken. Een [gevolg van deze verklaring zou zijn, {dat alle beperkingen, die de Belgische [en Franse vlassers met ingang van 1 {november te moeten nemen daardoor vervallen zijn. L Volgens een omzendbrief van de I Westbrabantse Vlassersbond zou van I minister Mansholt de toezegging ont- I vangen zijn, dat er naar gestreefd zal [Worden, dat het vlasareaal voor 1958 [P^et beneden de 20.000 ha zal komen. [Volgens dit rondschrijven bestaat ook Ide wenseiykheid dat de sanering van de I'lntprijzen onder het oog gezien zal Pforden, wat binnenkort in een vergade- W'^e van de Ned. Federatie van Vlas- fsersverenigingen de aandacht zal dienen |w hebben. In P^^^'^^Weld zal een en ander niet Ir l/Ji'^" de spanning in de „vlasserswe- w 1 ^^'•.te verminderen, hoewel er ™el terdege rekening gehouden zal moe- gorden met de aanbieding van het ifte Russische vlas. Overeenkom- |»ren en toezegging zijn van mindere L,^"^*^* de economische wetten van [prijzen en aanbod. twee jaren wordt gesteld. In vroeger eeuw kende men al deze onderscheidmgen in de strafwet niet. 'Ook was de persoon van de overtreder geen voorwerp van zielkundige studie. Het recht stond meer op de voorgrond en werd mmder dan thans door over- wegmgen van humaniteit omgeven. Men had een diep besef van de gerechtigheid Gods, zoals de kerk die nog altijd pre dikte. Dat rechtsbesef is in onze eeuw wel zeer verzwakt en is uitgebouwd in een richting die van herstel van het recht vaak weinig meer overlaat. Werd dat Recht, van de hoogste oorsprong ook meer bekend gemaakt aan de jeug dige overtreders in de vele gestichten en jeugdgevangenissen. Maar daar hebt ge weer de kwestie: heeft de staat bij ons nog een duidelijk omschreven uit gangspunt; waar is zijn maatstaf tussen goed en kwaad aan ontleend? Dikke Fij had in Hoevelaken een 14 jarig meisje, dochter van een weduw naar, vermoord. De zuster van Fij had er bij geholpen. Het was intens-gemeen. Het meisje had een gouden speld ver loren. Dikke Fij zou de waarzegster er wel eens over raadplegen. Fij was zo veel als huishoudster bij de weduwnaar. Wanneer een vrouw wraak gaat nemen is zij in de regel erger te vrezen dan een man. De twee vrouwen spanden het ^meisje 'n valstrik. Toen zij op de markt kwam, troonden zij haar mede naar het bos, waar de waarzegster inlichtingen over de verloren speld zou geven; het was in het Leusder bos. Er moest ook getoverd worden en het kind kreeg een Ons vervolgverhaal „Haar woord getrouw" is ten einde. Onze redaktie is nu met een nieuw verhaal bezig om daar de auteursrechten op te verkrijgen. De eerstvolgende num mers kunnen wij er nog niet mee beginnen, waarom wij zolang een of twee korte verhalen zullen publice ren, geschreven door de bekende schrijfster Annie Sanders. De korte schetsen worden in een paar num mers geplaatst. Zo spoedig mogelijk hopen we het nieuwe vervolgverhaal aan te kondigen en er mee te be ginnen. (Redaktie) blinddoek voor. Daarop gaven de vrou wen haar 2 steken met een mes, stalen haar geld en haar sieraden en lieten haar, met een touw om de hals, liggen. De misdadiger wordt, dat is bekend door een geheimzinnige aandrift altijd weer naar de plaats van de misdaad getrokken. Zo ook hier; de volgende dag gingen beide vrouwen naar het bos terug en vonden het meisje daar nog met tekenen van leven. Nu gaven zij haar nog twee steken en een trap op het hart, tot zij dood was. Ook deze moordenaressen zijn geradbraakt en opgehangen. Daar was dus nog Schrif tuurlijke rechtsbedeling. Onze eeuw kan dat blijkbaar niet meer verdragen. Waarnemer Donderdagavond behandelde de gemeenteraad van Ooitgensplaat de gemeente begroting 1958. Van de leden waren de heren A. Langeweg (P.v.d.A.), A. J. van Vugt en Jac. Moerenhout (beiden K.V.P.) afwezig met kennisgeving. Deze ab senten hadden evenwel geen invloed op de duur van de vergadering. Het werd half twaalf toen de voorzitter voor het laatst de hamer liet vallen en dat is men niet gewoon van dit hoge college uit de Plaat. Men zal jdren terug moeten Sjaan om een dergelijk tijdstip van sluiting te vinden. Over de begroting zelf zei opgemerkt, dat deze sober is opgezet, daar de bestedingsbeperking ook hier zijn invloed laat gelden. Men kon de gewone dienst sluitend maken door 25.000.uit de kapitaalsdienst te nemen, waarvan dan nog f 6000.kon worden gereserveerd. De kapitaaldienst geeft een batig saldo aan van f 86.314. 17. Aan de algemene beschouwingen namen deel de heren K. wan Oostende (c.h.), A. J. A. Leijdens (s.g.p.), Cors. Korteweg (a.r.), terwijl de heer Jac. Moerenhout schriftelijk zijn verlangens etc. kenbaar maakte. Burgemeester W. M. uan der Harst antwoordde de sprekers breedvoerig, na dat hij eerst met de wethouders overleg had gepleegd. Dhr. P. Bom fungeerde als secretaris daar de heer Vetter door het overlijden van zijn moeder afwe zig was. Hongarije herdacht Na de opening merkte de voorzitter op, dat het vandaag 24 oktober juist een jaar geleden is dat wij werden ge confronteerd met de Hongaarse vrijheid revolutie. Wij leven snel, maar dit mo gen wij niet vergeten, daar ons speciaal op deze avond de grote waarde van vrij vergaderen en discussieren ons in ge dachten brengt bij de landen waar dit niet mogelijk is. Daarom vertoeven wij een wijle bij de mensen die onderdrukt worden. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van Ged. Staten om aan het bestuur van het Chr. Nat. voor bereidend lager onderwijs een speello kaal in gebruik te geven. Verder was bij deze stukken een kostenbegroting overlegd voor de verwarmingsinstalla ties der openbare school. Gezien de hui dige kaspositie kunnen b. en w. nog niet adviseren dit seizoen de verande ringen aan te brengen. Dit werd door de heren Leijdens s. g.p.) en P. V. d. Vliet (P.v.d.A.) ten sterkste betreurd. Het is nu al drie jaar aanhangend en men blijft daar zitten met een stookgelegenheid (gewone kachels) die thuis horen in de negen tiende eeuw. Wegens zijn vertrek naar Papendrecht werd aan dhr. W. H. Rozendal met in gang van 1 januari 1958 eervol ontslag verleend als hoofd der CL. School nö. 1: Geen vergoeding werd toegekend aan het bestuur der R.K. School voor een juffrouw in de nuttige handwerken, daar betrokkene niet beschikt over de akte K. en mitsdien niet kan worden aangemerkt als een vakonderwijzeres. De heren Leijdens en v. d. Vugt vroe gen hieromtrent nadere inlichtingen. Volgens de voorzitter is dit een zaak van het bestuur. Aan dhr. F. Braber werd 500. toegekend voor verbetering van diens woning Kerksingel 38. Het bevreemde de heer van der Vliet dat dit wel is toegewezen en niet de aanvraag van dhr. Vervloet te Achthui- zen. De voorz. merkte op, dat na vele toe kenningen thans een selectie plaats vind en dat alleen die een vergoeding krij gen, die van een krotwoning een goed bewoonbaar huis maken. Het is dus niet zo, dat, als men een goed jaar heeft ge had met de uien en men een dakkapel etc. wil bouwen de gemeente hiervoor nog subsidie verstrekt. In wezen blijft het huis het zelfde. Voor Vervloet die een keukentje wil bouwen neemt b. en w. niet de konsekwenties. Van der Vliet en Tiggelman (a.r.) hebben bedenkingen en kunnen zich er nog niet mee vereni gen. Salaris herzieningen Voor de secretaris 'en ontvangers zal een herziening van salarissen plaats hebben ingaande 1 september 1956. Mede naar verwijzing van een schrij ven van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren stellen b. en w. voor het College van Ged. Staten te verzoeken de thans geldende procentuele verhou dingen die voor burgemeester en sec retarissen geldig zijn ook te handha ven voor secretarissen en ontvangers. De heer van der Vliet vindt het een pijnlijke zaak daar het hier gaat over de hogere salarissen en niet over die van de kleinere. Volgens weth. Adr. dè Vos (P.v.d.A.) was in b. en w. hierover ook enigszins verschil van mening. De heer de Vos is er voor om ook voor de lagere ambten de percentages aan te houden. Ook de hererp Leijdens, Korteweg en van Oostende zijn van dit gevoelen. Men adviseert dit in principe aan Ged. Staten kenbaar te maken. Chr. School Gezien de slechte toestand van de Bijzondere school bestaat het plan een nieuwe te bouwen. Opdracht voor bestek en tekening waren reeds gegeven. De bestedingsbeperking zal de bouw sterk remmen en daarom is provisorisch her stel zeer nodig. Het gaat momenteel om een principiële toezegging van 8400. Nu doet zich dit aaardige geval voor dat de gem.eente dit bedrag niet terstond beschikbaar heeft en men tot het be stuur het verzoek heeft gericht dit geld aan de gemeente te lenen. Het bestuur is daarin geslaagd en leent aan zijn schuldenaar (de gemeente) f 8400.die het voor het eerste jaar opneemt als kasgeld en vervolgens als een 4-iarige vaste lening. De heer Buscop (c.h.) vroeg of de ge meente niet verder kon gaan als dit bedrag, wat volgens de voorzitter later wel goed komt met de andere voorzie ningen. Als men met het herstel begint, zul len de leerlingen elders moeten worden ondergebracht waartoe het bestuur heeft gevraagd om de overtollige lokalen in de O.L. School no. 1. In „Elthato" zullen ook enkele klassen worden on dergebracht. B. en w. zullen deze zaak afhandelen. Begroting: een teken des tijds Hierna gaf de voorzitter de gemeen tebegroting in bespreking, waartoe hij eerst een beschouwing van dhr. Moe renhout voorlas, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Vooraf kunnen wij vermelden, dat alle sprekers het secre tarie personeel dank brachten voor hun werk en de goed uitgewerkte en keu rige begroting dat tegenwoordig een boekdeel is. Voorts werden b. en w. Gods zegen toegewenst op hun arbeid, terwijl alle sprekers de ernst der tij den, ook financieel, in het middelpunt plaatsten. De heer Moerenhout vond de begro ting sober opgezet. Hij wenste de ver goeding leden stembureaus van 160. op 240.— te zien gesteld. De straat bij het Patronaat te Achthuizen van nieu we klinkers te voorzien en de afgekeur de uit de kom der gemeente weg te halen. De vermakelijkheidsbelasting van 300.vond dhr. Moerenhout te zwaar De heer K. van Oostende feliciteerde allereerst de heer Bom met zijn 40-ja- rig ambtsjubileum. Hijf was dankbaar dat de begroting al is het dan met eni ge reserve sluitend was gekomen en zag in deze ook een teken des tijds. Spreker zou vervolgens de Emgo en de Ebof willen vragen om een speciaal water en elektriciteitstarief voor de ge meente. Een zwembad vond de heer v. Oos tende een eerste vereiste en voor de Langstraat verzocht hij de bestaande plannen spoedig ten uitvoer te brengen. Voor de sorteerstations en de droogin- „Zo, dat zit gelukkig!" Met die verzuchting laat zuster Jeanne zich neervallen boven op haar zo juist ingepakte koffer. „Klaar met je spulletjes?" vraagt haar kamergenote, die, 't vertrek binnenkomend, een onderzoekende blik werpt op haar hoogrood verhit gezicht. „Eindelijk, ja!" beaamt Jeanne, een zakdoek voor de dag halend en zich het zweet van 't voorhoofd wissend. Zuster Margo gaat even zitten op de punt van de stoel die het dichtst bij haar staat. „'k Was nogal gekomen om je te helpen, 'k Dacht dat je het met die warmte nooit voor mekaar zou krij gen!" „Nou, je ziet dat het wel wat mee gevallen is. Maar warm is 't, daar heb je gelijk in. Wil je wel geloven dat ik tegen de treinreis opzie als tegen een berg?" „Of ik dat geloven wil! Maar troost je: als die treinreis achter de rug is, ben je ook voor een paar weken thuis!" „Hè, ja, thuis!" Jeanne zegt het langzaam, alsof ze de betekenis van het woord goed tot zich door wil laten dringen. In ge dachten ziet ze het allemaal voor zich, zoals ze 't over enkele uren weer zal beleven. Hun kleine gezel lige woonkamer met de bekende din gen, die er het eigene en vertrouwde aan geven. Vader, oud en hulpeloos in zijn stoel bij 't venster, telkens gespannen de weg af turend of ze nog niet op komst is, en moeder, die, voor haar negen en zestig jaar nog opmerkelijk kras, wel tien keer voor aan de straat komt kijken, om, wan neer ze haar eindelijk ziet, naar bin nen te lopen en glunder haar komst aan te kondigen.En dan later, na de avondboterham, 't bezoek van de getrouwde broers en zusters, die haar met de hele kinderschaar in een vrolijke optocht komen groeten. ThuisWat een weelde het nog te bezitten! Zuster Margo laat ongemerkt haar ogen op het jonge bloeiende figuur tje rusten. Wat een kind is het eigen lijk nog, in spijt van haar vroeg- verworven zelfstandigheid. Er ligt iets warms en moederlijks in die blik van de oudere vrouw, maar tegelij kertijd iets onzegbaar droefs. Want datgene waar Jeanne zich nu zo kin derlijk op verheugt de veilige in timiteit van het eigen ouderlijk huis dat is haar nooit beschoren ge weest. Haar moeder stierf reeds bij haar geboorte, haar vader een goed half jaar later. Als kind van zes maanden werd ze toevertrouwd aan de hoede van een neef en nicht, waarvan de eerste zich zelden met haar bemoeide en de laatste, in een nimmer-afslaande zucht tot'ibedillen en heersen, haar een soort gestichts opvoeding gaf. Met een onverwachte, bijna hefti ge beweging veert Margo uit haar trieste gedachten op. Allah, weg met dat gepieker! Ze is nu immers ge lukkig in haar werk. „Je mag wel voortmaken, Jeantje, anders kun je de trein niet meer ha len!" spoort ze een beetje gewild- luidruchtig aan. Ook Jeanne is opgesprongen. „Ik vlieg al, moeder Margo. Toch fijn, dat ik vandaag m'n eigen moe dertje weer eens knuffelen mag. Niet jaloers worden, hoor!" voegt ze er met een plagend lachje aan toe. „Och jij, malle meid! Schiet nou maar vlug op, heb je de directrice al gegroet?" „Nee, dat moet nog. Toe zeg, kijk jij even of m'n haar goed zit!" Het wordt op 't laatste ogenblik toch nog hollen en draven, zodat Je anne een zucht van verlichting slaakt als ze, net op 't kantje af, een plaats in 'n tjokvolle damescoupe heeft veroverd. Ze heeft geen brei- of haakwerk meegenomen: je han den zouden er bij zo'n warmte aan vast gaan kleven en daar wordt het maar smoezelig van. Dus leunt ze, een beetje moe na de jachtige druk te van dat laatste kwartier, behaag lijk achterover in haar coupehoekje en waait met haar zakdoek zichzelf wat frisse lucht toe. Haar gedachten zijn beurtelings bij haar ouders, die vast al aan 't uit rekenen zijn of de trein haast bin nen kan komen, en bij Margo, die tot het laatst toe in de deur heeft ge staan om haar goedendag te zwaaien Vanaf de dag waarop ze als oner varen leerling-verpleegster haar werk in 't grote ziekenhuis begon, is Margo, die er toen al veertien jaar was, haar steun geweest bij de vele moeilijkheden, die zich vooral in 't begin bijna dagelijks voorde den. Aan haar, die zoveel oudere en wijzere vriendin, die door de andere zusters reeds geplaagd wordt met haar eerste grijze haren, vertrouwt ze al haar kleine zorgen toe, en van haar leert ze meer dan van de over belaste hoofdzusters en de stuurse hooghartige directrice. „Zou je nog niet een ogenblik blij ven liggen, Jaantje? 't Is pas half acht en je hebt toch vacantie!" „Welnee moedertje, ik ben lekker uitgerust, ik ga nou één-twee-drie opstaan, "hoor. U verwent me 's mor gens al genoeg met dat extra kopje thee. Ja, geef u 't maar hier, 't is niet te warm!" Half overeind komend in het smal le ledikant, neemt Jeanne voorzich tig het kopje uit moeders handen. Meer dan een week is ze nu al thuis, en niettegenstaande haar telkens her haalde verzekering dat ze best ge lijk met moeder op kan staan, schom melt het oude mensje trouw iedere morgen de steile trap op om haar dochter te verrassen met een kopje thee op bed. Tegen de wastafel ge leund wacht ze dan licht-hijgend, tot Jeanne 't met kleine teugjes heeft leeggedronken. „Is vader al op?" vraagt het meis je, de kom teruggevend en haastig uit bed stappend. „Natuurlijk kind, dat hoef je niet eens te vragen. Je vader is net als jij, die houdt óók niet van uitslapen. Hij ligt in de regel al met z'n stok te stampen als ik nog maar amper de kippen gevoerd heb!" Jeanne glimlacht, toch met iets weemoedigs in haar ogen. 't Is ook wel erg voor vader, dat hij, die vroe ger steeds het eerst van allen zijn bed uit was, zich nu elke dag als een kind moet laten wassen, aankleden en in zijn leunstoel helpen. Zeven jaar lang heeft moeder hem zo reeds verzorgd, met slechts nu en dan wat hulp van de getrouwde dochters. Maar moeder wordt er zelf ook niet sterker op. Wie zal zeggen hoe kort het nog duurt, voordat Jeanne, die voor haar familie wel altijd Jaantje zal blijven, haar werk in de vreemde stad neerleggen en in haar eigen huis voortzetten moet. Als ze die morgen nog maar ter nauwernood met haar ouders aan de boterham zit vader en moeder wachten gewoonlijk met eten tot hun dochter beneden is wordt er on verwacht luid aan de achterdeur ge klopt. Haastig voorkomt Jeanne de oude vrouw, die al op wil staan om te gaan kijken. „Blijf maar zitten moe, ik zal wel gaan!" Op haar lichte huispantoffeltjes tippelt ze vlug naar de keuken, waar een jonge vrouw, die zelf de buiten deur al geopend heeft, op haar wacht. „Morgen zuster!" begroet deze haar. (Zij is niet in 't dorp geboren en noemt haar daarom geen Jaantje, zoals de meeste mensen hier.) „Mor gen zuster! 't Komt goed uit, dat ik u net zelf aan de deur krijg!" „Moest je mij dan hebben, vrouw Rigge?" vraagt Jeanne, die al een angstig vermoeden van verstoorde vacantierust in zich op voelt rijzen. De vrouw knikt, en vervolgt op een toon alsof ze zich over iets te verontschuldigen heeft: „TJ moet me niet kwalijk nemen, ik weet wel dat u eigenlijlc met ver lof hier bent. Maar als er nou iemand ziek is en de wijkzuster is met va cantie op reis, dan is 't toch gewoon dat we u roepen, waar of niet?" Jeanne zucht. Haar vermoeden is dus juist, 't Is wel meer gebeurd, dat de dorpsgenoten in zo'n geval haar hulp kwamen vragen. „Wie is 't?" informeert ze gela ten. „To Donkermans, u weet wel, die naast ons woont. Ze is gistermiddag ineens ziek geworden. We hebben vannacht om beurten gewaakt, buur vrouw Stegeler en ik. Maar daar net was 't zo erg, dat we het niet langer aandurfden!" „Is de dokter al gewaarschuwd?" „O ja, die is er gisteravond al ge weest. Hij kon nog niet veel zeggen, vanmorgen direct na 't spreekuur zou hij terugkomen!" „Goed, ik kom!" antwoordt Jean ne. „Eventjes af-eten en me verkle den!" In de kamer verorbert ze snel de rest van haar ontbijt, ondertussen met een enkele woord de oudjes in lichtend. Moeder kijkt teleurgesteld, een beetje ontevreden zelfs. Kunnen ze haar dochter dan nooit met rust laten? Nou hebben ze haar een poos je gezellig thuis en nou is er hier weer werk voor haar! „Ik blijf toch dicht bij huis, maar één.straat van jullie af!" troost het meisje tegen 't gevoel van spijt in, dat ook haarzelf in de weg zit En vader, onder 't eten en krant- lezen door, beslist kortweg: „Een zuster is er voor de zieken, daar verander je niks aan!" (Wordt vervolgd) stallaties had hij gedacht aan een plaat sing in de Zuid-Oosthoek van de ge meente opdat de bevolking geen last zullen ondervinden van de motoren. De jeugd had sprekers volle belang stelling en hij zou gaarne het Fort Prins Frederik als recreatie oord willen zien. Hiervoor is het wel eens gebruikt en het zou de middenstand ten goede ko men. Veel wensen De heer Leijdens had de meeste op merkingen en wensen. Van de roep het gaat goed is niet veel meer over. In het Midden-Oosten staat het critiek en wij in Nederland zijn over het hoogtepunt heen. Het is nu bestedings- en investe- ringsbeperlung. Het tekort van 25.000 spreekt voor zich. Maar de lijst met wensen en vraagstukken is nog niet ten einde. Ernstig is dan ook de taak der overheid ook in onze gemeente. Spreker is sterk tegen de compromis gedachten die het college weleens voerde. Elk technisch werk dient grondig te worden bekeken, controle op besluit en de uitvoering is niet overbodig, daar soms een lange tijd daar tussen ligt. Spreker was verblijd met de komst van de N.V. Lever's Zeep Mij en voor binding der bevolking aan eigen ge meente is het nodig nog meer industrie aan te trekken, speciaal voor mannen. Ook de woningbouw heeft hem, ver heugd en hij vroeg speciaal aandacht voor het woningprobleem van de be jaarden. Dat de particuliere bouw bevordert wordt heeft zijn instemming. Gaarne s^ag spreker een industrie ter rein langs de haven, dat zou een pracht plaats zijn voor de drogerijen etc. Sprekende over de Deltawerken vond dhr. Leijdens het jammer dat Flakkee geen werkhaven heeft gekregen. Is hier in de Flakkeese Gemeenschap wel ac tief geweest? Het gebruik van de auto heeft spreker nog geen bevrediging ge bracht omtrent de regeling met de an dere gemeenten. Verbetering van haven en kaal hadden zijn grote waardering en de haven moet weer herleven aldus spreker. Denk ook om een nieuw zwem bad en de Achterwegen maande hij b. en w. aan. Een ding had dhr. Leijdens zeer be vreemd. De verstrekking werkkleding aan het technisch personeel was van 800.op 400.gebracht en in aug. j.l. is dit pas in de raad geweest. Tot slot verzocht spreker zuinig te zijn met subsidies aan instellingen en verenigin gen. De heer Korteweg heeft het met b. en w. aangevoeld in welke tijd we leven en daarvoor heeft hij dank en waardering. Er is dit jaar grote schade in de land bouw en er zijn boeren die met de han den in 't haar zitten. Er werd geleefd of dat er geen opkomen aan was; auto's televisies, enz. werden aangeschaft en dat gaat alles als het- goed gaat. Nu komt reeds de tegenslag en daarom is versobering een eerste vereiste. Deze spreker noemde ook verschil lende zaken die de aandacht van b. en w. vragen en attendeerde speciaal op de arbeiders die aan de overkant gaan werken, daar nu dit najaar weer geble ken is, dat men krachten in de land bouw te kort heeft. In raadkamer De burgemeester met de wethouders trokken zich hierna terug in raadka mer om een antwoord voor te bereiden. Na opening der zitting begon de voor zitter aan zijn vrij lange en uitvoerige uiteenzetting. Het had b. en w. goed gedaan dat de raad vertrouwen in het college stelt. Dat steunt de taak die ons ook in het nieuwe jaar is opgelegd. Het verheugde spreker dat ook de arbeid van het personeel werd gewaardeerd. De vergoeding voor de leden van de stembureaus zal naar boven gaan in dien G.S. het goedkeuren. Alleen zal dan het verteer voor rekening van de leden komen. De Patronaatstraat in Achthuizen zal volgens het stratenplan worden vervan gen door klinkers. Tevens zal er een voorstel komen tot algehele afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting, dit ten behoeve van de diverse verenigin gen. Enkele leden, aldus de voorzitter, me nen dat de begroting sluitend is, maar er is een tekort van 25.000.want dit bedrag is van de kapitaalsdienst ge nomen om de tekorten te dekken. Aan de Emgo en Ebof zal gevraagd worden naar een speciaal tarief, wat volgens de voorzitter weinig zal bete kenen. Zwembad Ten opzichte van een zwembad zijn enkele maanden geleden met de Heide Mij plannen in voorbereiding opgeno men en hieraan wordt ernstig gewerkt. De wens ten aanzien van de Lang straat is goed tot b. en w. doorgedron gen. De buurtschappen zullen volgend jaar bijzondere belangstelling genieten. Met Den Bommel zijn hieromtrent be sprekingen gevoerd. Ook de sorteersta tions heeft de aandacht van b. en w. mede ook met het verkeersvraagstuk. Het plan langs de haven voor indus trie is verworpen door de landbouw- commissie en mitsdien dan ook door G.S. Het jeugdvraagstuk is b. en w. niet ontgaan. Aan de commissaris mr. Klaasesz is reeds gevraagd om mede werking ten aanzien van het Fort. Mr. Klaasesz heeft zelf een bezoek op het Fort gebracht en was over deze vesting zeer verrukt. De voorzitter wil wel beamen wat de heer Leijdens heeft gezegd aangaande de compromis. Maar wij zijn de bestuur ders van de gehele bevolking en als geen compromis in sommige zaken wordt gezocht betekent dit ons meer richten naar de revolutie. Onze wensen voor de industrie hebben de aandacht zo ook voor de woningbouw. Dat er geen werk haven op Flakkee is gekomen ligt niet aan ons, maar is een zaak van de Wa terstaat. Over herstel Noord en Zuid Achter weg kunnen wij een optimistisch geluid laten horen. Vóór 1 januari komen hier over voorstellen ter tafel. De werkkle ding heeft de aandacht getrokken. Ged. Staten gingen met onze besluiten niet accoord. Wel mocht naar behoefte wor den bijgedragen en nu is het een aan- schaffingspost geworden van 100. per persoon. Dat alleen subsidies wor den verstrekt aan verenigingen die een levensbelang zijn voor ons dorp vind b. en w. een pracht formulering van dhr. Leijdens en/daarmede gaan zij zeer ac coord. De pendeldienst der arbeiders zal grondig worden bestudeerd en heeft ten volle onze aandacht, aldus de voor zitter die hiermede aan het einde van zijn uiteenzetting was gekomen. Enkele leden maakten nog gebruik om nader op verschillende zaken in te gaan. De begroting die hiermede werd aan genomen sluit voor de gewone dienst met een inkomst en uitgaaf van 989. 052.51. De kapitaaldienst vermeld: Inkomsten Uitgaven 2.921.729.89 2.835.415.72 Alzo een batig slot van 86.314.17 In de rondvraag werd nog eens breed voerig gesproken over de verhoging ambtenaren salarissen, wat in een enigs zins vrolijke sfeer werd gedaan. Tegen half twaalf (in de nacht) dank te de voorzitter de heren hartelijk voor hun intense belangstelling der gemeen te zaken en hij concludeerde dait dit een van de prettigste vergadering was die hij heeft meegemaakt. De heren waren allen nog even fris, wat zeker zijn oorzaak vindt in de pit tige koffie die door bode Raap werd ge schonken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3