I 1 Ha^ANDEI FOTO ROTSMA Een vakantieweek temidden van jonge invaliden Dan is het projectietijd Zaterdagkoopje Het kind en het boek" Gemeente SteUendam wist be groting 1958 sluitend te maken KerKgescoiedenis van Den Bommel MAX FACTOR 2de bli Morgen een speciaal voor de heren SI El* A DEN Toch is er achteruitgang door stijging van uitgaven Plaatselijk Nieuws Lange winteravonden Wij hebben steeds een ruime sortering op dit gebied. AUTQMATISCHE PROJECTIESCHERMEN (afwasbaar) 100 X 100 52.50 - 130 x 130 66.- DIAPROJECTORS vanaf 135.- tot 500.- KINDERPROJECTOR 25.- FILMSTRIPS hiervoor 1.— (vraag programma). Diaraampjes per 20 stuks vanaf 3.60. Vieuwers voor het bekijken van Uw dia's met verlichting 18.— Idem zonder verlichting 4.50 Flitsapparaten voor iedere camera van7.90 tot 170.— Al deze artikelen zijn bij uitstek geschikt voor St. 'Nicolaas of Kerstgeschenk. ZIE ONZE ETALAGE! UITM Rem Russ; Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag: 1 november 1957 1 Herenoverhemden van prachtige kwaliteit uni-pop- lln, geheel krimpvrij, in wit, middelgrijs en beige. Een fantastisch mooi over hemd voor on gekend lage prijs mmi' BINNENWEG PLEINWEG 196 Een jeugd Rode Kruis medewerkster zond ons een verslag over haar mooie werk in het Henri Dunanthuis te Zeist, dat wij hieronder laten volgen. Weet U wie Henri Dunant was? Neen? Hij is de stichter van het inter nationale Rode Kruis. Als U in Zaist woonde, zoudt U be slist weten wat het Henri Dunanthuis is. Het is een mooi modern ingericht huis voor de invalide jongeren die daar hun vakantie komen doorbrengen. Ik heb er als staflid gewerkt en zal U er iets van vertellen. Daar de meeste invaliden hun han den en/of benen niet gebruiken konden moesten ze wovden gevoed, gewassen, aangekleed en gereden; toch werden ze als gewone mensen beschouwd. Bijvoor beeld: alle gasten (patiënten mochten we niet zeggen) moesten iets maken voor de huisvrouwen, die op „Zonne- haard" logeerden. Sommigen die een kussen wilden maken, hadden voor het borduren van één regel een half uur no dig. Ze konden slechts een hand gebrui ken. Het stramien zat dan op de tafel vastgespeld. Het was ontzettend moeilijk voor hen om datgene waaraan ze hard gewerkt hadden, weer te moeten weggeven. Maar dat was het bewijs, dat ze als ge wone mensen werden beschouwd. We zijn o.a. naar Rotterdam geweest met een bus voor de gasten die zitten konden en met 2 kleine busjes en nog wat auto's voor de liggende gasten. Het trof me even, dat toen we in Rotterdam bij de nieuwe Bijenkorf aan kwamen, er honderden mensen stonden te kijken naar het uitla,den van de wa gentjes en de gasten. Ben van de gasten zei toen tegen me: „Waarom toch de vele hinderlijke belangstelling van het publiek; wanneer zullen wij ook eens in het openbaar mogen verschijnen zon der dat er op ons gelet wordt?'' (Dit waren de enige bittere woorden die ik deze week gehoord heb. De gasten zijn die week allemaal in het bad geweest; de meesten hadden dit nog nooit meegemaakt. Als XJ, gezonde mensen eens wist wat een heerlijkheid of dat voor hen was. Mensen, die zwaar zijn getroffen, door kinderverlamming, en die nu, nu ze in het water liggen niets voelen van hun zwaar verlamde ledematen. iU^NmUR: K HÖRLOGER BEUEIlLttAa J TEL 7<!3Ü0 ROntRDAH-Z, VERVOLG BUITENLAND Frankrijk Na eindeloze debatten tussen Mollet en (ie conservatieven heeft de Nationale Vergadering in de nacht van maandag op dinsdag met een meerderheid van 290 tegen 227 stemmen het vertrouwen geweigerd aan de socialist Molle, die voor de tweede maal in vier weken tijds met een formatie opdracht was belast. Hierdoor duurt de kabinetscrisis in Frankrijk voort en men vraagt zich af wat er van het land moet komen in deze periode van grote sociale onrust, nu de schatkist bijna leeg is en de deviezen voorraad uitgeput, terwijl toch weer loon- en prijsstijgingen. In het vooruit zicht zijn gesteld. Frankrijk is in alle opzichten uiter mate zwak: geen regering schijnt het land uit de impasse te kunnen helpen, het parlement wil aan geen enkele re gering z'n vertrouwen schenken. Partij belangen gaan uit boven het algemeen belang en daardoor is de Nationale Ver gadering volstrekt niet bij machte om het eens te worden. Onverantwoordelijk is de handelwijze van het parlement om iedere regering te weigeren; het heeft er de schijn van, dat ze niet ziet of niet zien wil, dat Frankrijk zich aan de rand van de afgrond bevindt. Even onver stoorbaar is de socialist Mollet geweest bij de samenstelling van zijn regering. Hij is immers de man, die de schatkist heeft helpen leegmaken, naar het oor deel van de Fransen zelf en hij heeft niet de minste moeite gedaan om zich van die smaad te zuiveren. Integendeel hij kwam vrijwel met dezelfde regering uit de bus als de eerste keer en on danks de tegenkanting wil hij normaal doorgaan met de uitgaven. Geen won der, dat men hem niet als premier be geerde Thans is de conservatief Gaillard (ex- minister van Financiën) met een forma tieopdracht belast. Men ig van mening dat diens kansen iets gunstiger staan. We hebben ook films gezien van de Caltex Mij. U kunt zich het beste voorstellen hoe de gasten zich voelden, als XJ een ver gelijking maakt tussen de Papoea's, die plotseling in het atoomtijdperk overgaan en nu een film bijwonen. Verscheidene van deze mensen, die reeds vanaf hun 4e of 5e jaar polio hebben, hadden nog nooit een film gezien! Een van de oudere gasten in het Du nanthuis was vroeger handelsreiziger. Van hem hoorde ik aan het einde van de week de volgende woorden: ,,Deze week was voor mij onvergetelijk en ook nuttig, omdat ik nu eens een week heb kunnen doorbrengen met lotgenoten waarvan ik veel geleerd heb. Ik heb vroeger vakanties doorgebracht in het verre zuiden en ik kan U vertellen dat ik hieraan mooie herinneringen heb. Maar deze vakantieweek in Zeist heeft een heel grote plaats in mijn hart ge kregen, niet alleen omdat ik onnoemelijk heb genoten, maar omdat ik met andere gehandicapten ben samen geweest, wat voor mij een rijke herinnering zal blij ven". Donderdagavond bij het sluiten van de vakantieweek hadden de helpers en helpsters zowel als de gasten het even te kwaad. Vooral toen een van de ergste getroffenen de volgende woorden sprak: „Men zegt: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", en dat geldt ook voor het Rode Kruis. Ik beloof U plechtig dat ik nooit meer een stukje zilverpapier zal weggooien en ik wens het Rode Kruis en de mensen die hun krachten daarvoor geven Gods zegen toe". Dat waren de woorden van iemand wiens ruggewervel gebroken geweest was en die ontzettend moeilijk sprak. Ook XJ lezers kunt uw krachten geven aan ons Rode Kruiswerk. Vooral als XJ weet dat deze vakantie weken geheel en al bekostigd worden door de opbrengst van zilverpapier, cap sules en postzegels. Heeft XJ thuis of op kantoor nog wat hggen? Zoudt XJ dan zo vriendelijk willen zijn om dat even bij mij aan te brengen of naar mij op te sturen? XJ zult niet al leen mij, maar vooral alle vierhonderd- BRUINISSE 11 Voor de Hervormde Vrouwenvereni ging Helpt Elkander te Bruinisse, heeft de bekende schrijfster mevr. N. Ver schoor-van der Vlis uit Vlissingen, heeft dezer dagen een causerie gehouden over „Het kind en het boek." Spreekster wees er op, dat het schrij ven van kinderboeken eerst dateert uit de 18e eeuw, voor de tijd kende men al leen boeken voor volwassenen en toen Hyronimus van Alphen, zijn „Kinder gedichten" uitgaf werd hem dat door velen van zijn tijdgenoten kwalijk geno men. Hij Werd er door anderen zelfs op aan gezien, dat hij niet wel bij het hoofd zou zijn. De kindergedichten van van Alphen zijn door zijn tijd genoten en meer nog door hen die na hem kv/amen aan felle kritiek onderworpen, maar de kinderen uit van Alphens tijd schijnen ze toch wel gewaardeerd te hebben. De bekende ds. J. J. A. Goeverneur had reeds een andere trant van schrij ven en hij benaderde ongetwijfeld dich ter het kind, dan van Alphen. Gouver neur is te zien als de overgang van de 19e naar de 20e eeuw. Het schrijven van kinderboeken is niet eenvoudig, het kind heeft een eigen besloten wereld en men moet als oude re in die wereld weten binnen te drin gen. Een schrijfster van kinderboeken heeft ooit een taak. Jezus heeft gezegd „Laat de kinderen tot Mij komen." Hij zegent de kinderen en geeft ze dan aan de ouders terug, zo moeten wij aan het kind de wereld tonen als Gods wonderlijke en wonderbaarlijke schep ping. Wanneer dit in het goede kinderboek tot uiting komt, dat alles van God komt vormt men de kinderziel, want een boek is voor een kind een bron van fantasie, het verrijkt zijn taal en het beïnvloedt zijn gedachtenleven. In dit opzicht waarschuwde de re- ferente ook voor sommige soorten beeld romans, een boek kan het leven van een kind voeden maar ook verwoesten. Een gevaar dat speciaal voor de schrij vers of schrijfsters van Christelijke kinderboeken geldt achtte spreekster het geven van een onjuiste voorstelling van God en Zijn verzoenend werk in het zenden van Zijn Zoon Jezus Chris tus als redder der wereld. Ook hier kan reeds Jong het gedachtenleven van het kind wel of niet juist worden beïnvloed en de indrukken in het kinderleven ont vangen kunnen soms werken tot in de volwassenheid. Tot slot las de schrijfster een frag ment voor uit een door haar geschreven kinderboek voor. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen gebruik gemaakt. De inspiratie of hoe men nu eigenlijk komt tot het schrijven van een boek, het eerste uitgegeven boek en de leeftijd van de schrijfster toen haar eersteling verscheen, dit waren allen vragen die uitvoerig werden; beantwoord Voor deze avond was de Vrouwenvereni ging uit Sirjansland de gast.van Brui nisse, terwijl ook belangstellenden bui ten het verenigingsverband uit Bruinis se zelf, aanwezig waren. De causerie van mevrouw Verschoor van der Vlis liet niet na de nodige ontroering te verwek ken, zodat nog lang over deze avond zal worden nagepraat. Ook de inleiding van mevrouw de Koning-Jumelet voor de pauze gehouden stond al op hoog peil, zodat de gehele avond zeer geslaagd mag worden genoemd. vijftig invaliden die in het Henri Du nanthuis hun vakantie hebben doorge bracht een geweldig groot plezier doen. Dit is mijn adres: B. MELISSANT, Mr. Iman Caustraat 19, SteUendam. De begroting voor 1958 van de ge meente SteUendam is de raadsleden aangeboden. Hierbij was de volgende beschrijvingsberief gevoegd. ,Deze begroting is onder geheel an dere omstandigheden tot stand geko men dan die voor het dienstjaar 1957. In laatstgenoemd jaar zijn voor de ge meenten financieringsmoeilijkheden ont staan door krapte op de kapitaalmarkt en de regering kondigde dienaangaande een zeer uitgebreide bestedingsbeper king aan. Ook op onze begroting 1958 hebben deze beperkende maatregelen hun stempel gedrukt. Hoewel vele werkzaamheden na de watersnoodramp alhier zijn verricht, blijven nog enige zeer dringende wer ken te doen, n.l. het herbestraten van de Voorstraat en het verharden van de Molenkade na de overname van de pol der ,,De Generale Dijkagie van Stel- lendam". Voor dit laatste is intussen een tussen oplossing gevonden. Bovendien zijn enkele credieten, door uw raad in vorige dienstjaren uitgetrok ken vervallen. Tengevolge van de be stedingsbeperking is het thans niet mo gelijk deze credieten opnieuw op de be groting te brengen. Wij memoreren hier: a. het crediet voor het herbestraten van de Voorstraat ten bedrage van 32.500.— b. het crediet voor het aanbrengen van een urinoir ten bedrage van 2.200.- c. het crediet voor de aankoop van twee persluchtapparaten voor de brandweer ad 2.000.— d. het crediet voor verharding van de Molenkade ten bedrage van 12.000. e. het crediet voor het aanbrengen van een afrastering rond de begraafplaats ad 1.100.— Totaal 49.800.— Wij kunnen derhalve constateren, dat ook de gemeente SteUendam haar bijdra ge in de bestedingsbeperking heeft gele verd. Enkele wensen blijven er nog wel (men zie het overzicht bij de begroting 1957), maar in de huidige situatie kun nen slechts kapitaalswerken worden uit gevoerd, indien daarvoor een vaste geld lening kan worden aengetrokken, het geen onmogelijk is. Bekijken wij de financiële toestand van deze gemeente ten aanzien van de begroting 1958, dan kunnen wij ver heugd zijn met een sluitende begroting te komen, maar anderzijds moeten wij een grote achteruitgang ten opzichte van 1957 constateren. Was er in 1957 nog een post .Onvoorziene Uitgaven" van 14.093.in 1958 is deze post slechts 4.800.Derhalve een achter uitgang van rond 10.000.die een ge volg is van een algemene stijging der uitgaven, waarmede de stijging van de inkotsten geen gelijke tred houdt. Hieronder laten wij dienaangaande een globaal overzicht volgen: Salarissen Salarissen (verm. lasten) 5.000. Verhoging van het renteomslag-per centage van 3% op 31/2% f 12.000.— Onderhoud O.L. school 1.000.— Uitkering aan bijz. scholen ingevolge LjO.-wet 1.000. Kosten R.H.B.S. Middelharnls 800.— Subsidie Stichting Maatsch. en Cultureel Belang SteUendam 750.— Kosten krankzinnigen 3.000.— Grondschenlting stichting Maatschappelijk en Cultureel belang te SteUendam .f 1.000.— Vismijn 1.700.— Renten kasgelden 2.500.— Vermeerdering lasten 28.750.— Stijging inkomsten: Alg. uitkering Gem. fonds 5.000. Bel uitk. gem. fonds 1.750. Overige uitk. van het rijk 4.000. Afkoopsom ondrh. Molenkade 1.850.— Verh. reinigingsr 1.000. Verh. rioolbel. 1.150.— Ink. i.v.m. gebr. vuilnisauto door gem. Goedereede 2.000.— Verlaging subs. gem. instelling voor maatsch. zorg 2.000.— 18.750.— Netto vermeerdering lasten 10.000. Uit dit alles blijkt, dat in de toekomst uiterste voorzichtigheid is geboden om een sluitende begroting te behouden. B en w zijn dan ook voornemens bepaalde uitgaven te verlagen of zelfs tot nihil te reduceren, b.v. de premies voor woning verbetering. Uitgezonderd de kleine premies voor vernieuwing van toiletten etc. zullen wij U in 1958 voorstellen de zgn. „grote premies" af te wijzen. Ook met het voorstellen tot de verstrekking van subsidies etc. zal de nodige voor zichtigheid worden betracht. B en w zullen alles in het werk moéten- stellen onze begroting in evenwicht te doen houden, daar destijds door het rijk werd gesteld, dat verhoging van de subjectieve uitkering uit het gemeente fonds niet meer mogelijk was, daar na Ue watersnoodramp de zeer hoge uitke ring is verkregen van 66.71 per inwo ner". Op maandag 11 nov. des avonds 'half acht, zal deze begroting in openbare raadszitting worden behandeld. MIDDBLHARNIS Zitting. De Protest. Chr. Reclasse- ringsvereniging houdt iedere tweede donderdag van de maand te beginnen met 14 november a.s. van 2 tot 3.30 tiur weer zitting in het gemeentehuis te Middelharnls. Oproep. De G-roepscommandant der Rijkspolitie te Middelharnls, verzoekt de schipper uit Middelharnls, die op 14 oktober 1957 telefonisch bij de Burge meester van Stavenisse geïnformeerd heeft naar een aldaar aangespoelde loopplank, zich zo spoedig mogelijk met hem teleionisch (018702444) of persoonlijk in verbinding te willen stel len. Spreekuur Woonniimtecommissie op maandag 4 november a.s. des nam. tus sen 7 en 8 uur en gemeentehuize. DIRKSLAND Burgerl. stand: Getrouwd: D. van Keulen 25 jaar en H. C. Habens 20 jaar Ovierleden: J. van der Melde 57 jaar 38 REGLEMENT KERKMEESTER De zitplaatsen-kwestie kwam geregeld aan de orde, zodat het nodig bleek streng de haiid te houden aan de be staande bepalingen, die maar weer eens vernieuwd moesten worden. Sommigen hadden er een handje van de plaatsen eigenmachtig te vergeven. De plaatsen zijn ter laatster instantie gesteld onder de kerkeraad en de huurders zijn geen eigenaars in die zin, dat zij de plaatsen mogen vergeven aan wie hun dat goed dunkt. Zo kwam er dan een nieuw reglement, dat uitdrukkelijk bepaalde teistond bij verhuizing of overlijden kennis te geven van de verandering. Dan Icv.'am de plaats onmiddellijk publiek. Ook de kerkmeester kreeg een nieuw reglement of industrie. Deze luidt als volgt: Reglement waarna sig de Admini- streerende Kerkmeesters van Den Bom mel in de uitvoering van hunnen dienst sullen te gedragen hebben. Art. 1. Dat elke Adm. Kerkmr. door den predikant en Kerkeraad aangesteld, niet meer dan twee agtereen volgende jaren sal dienen, ten waare de omstandighe den daarin verandering eischte, waar over predikant en kerkeraad sal 001- deelen. Art. 2. Dat de Kei'kmeester geen or dinaire nog extra-ordinaire saken sal mogen verrigten, ook niets sal maken of af broeken, tensij met voorgaand overleg, kennis en toestemming van de gansche kerkeraad en bijaldien hij sig independente of onafhankelijke magt soude willen aanmatigen en dingen la ten maken of breeken sender kennis en goedvinden van den kerkeraad of orders in dien opsigten af te wagten of tegens hun orders 't anders te verrigten dan sal 't aangemerkt worden voor sijn eigen Privé of eigen Persoon gedaan te hebben en sal hem in de kerkerekening niet worden gevalideerd nog- wederge geven. Art. 3. Dat de kerkmeester vrijheid sal hebben, soo dikmaals hij 't nodig heeft naa de voor- of namiddag Predi katie in de kerkekamer te komen om den kerkeraad kennis te geven van 't geen hij sou oordeelen nodig gemaakt of veranderd te worden, sullende 't als dan aan den kerkeraad vrijstaan om de voorgestelde saak des Sondags te be handelen of te verschuiven tot eenen andere dag om alsdan te samen te ko men om over 't voorgestelde te hande len. Art. 4. De kerkmeester sal verplicht sijn elk jaar voor den kerkeraad sijne Reekeninge te doen en wel op den sel- ven tijd als de Diakonie Reek. gedaen wordt, sullende sijn Reek. in 't Reeken- boek door den Predikant moeten wor den ingeschreven, echter sal de Kerk meester met goedvinden van den Ker keraad 't Reekenboek aan sijn huis heb ben en 't selven sorgvuldig bewaren. Art. 5. De Kerkmeester sal, wanneer man van A. Mastenbroek; J. Buth 83 jaar -wed. van A. Stolk. Polio inenting. In de eerste week van november zal de 2e inenting tegen polio in het Groene Kruis gebouw plaats heb ben. De betrokken ouders zullen daar voor worden opgeroepen. Collecte. Voor de kerstfeestviering met de kinderen van de zondagsschool zal dezer dagen een collecte worden gehouden. -~ Verkiezing- ambtsdragers. Aan de beurt van aftreden als ouderling in de Herv. kerk is dhr. L. Bestman en als diaken de heren M. Grootenboer en H. Wolfert. Voor 4 november kunnen aan bevelingen worden ingediend. Industrieterrein. Nu het Spui bijna is volgebouwd met gebouwen voor het bewaren en gereedmaken van landbouw^ produkten, zal van gemeentewege het stuk bouwland bij de gasfabriek voor de bouw van loodsen e.d. worden aan gewezen. Reeds zijn daarvoor al enkele aanvragen binnen gekomen. HERKINGEN Catechisatie. De catechisaties bij de Geref. Gem. alhier zullen aanvangen op maandag 4 november a.s. des avonds van 7' tot 8 uur voor de meisjes en van 8 tot 9 uur voor de jongens. Opbrengst collecte. Door de dames mej. G. Spek en E. Witvliet zijn ten bate van het P.I.T, gecollecteerd 100.58 Dit is ruim 100% meer als verleden jaar. Alle milde gevers(sters) hai-telijk dank, alsmede de collectanten. MELISSANT Zestig jaar getrouwd. Dinsdag 5 november hoopt het echtpaar P. Nagte- gaal-van Oudenaren de dag te herden ken dat voor 60 jaar geleden in het hu welijk traden. Voor zover ons bekend, zijn zij vanaf de oprichting van ons blad abonné ge weest. Zij mogen zich beiden nog in een redelijke gezondheid verheugen. STELLENDAM Met pensioen. De besteller eerste klas A. Noorthoek alhier heeft afscheid ge nomen van de dienst van de posterijen, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De postdirecteur de heer F. Doorn hein te Middelharnls heeft hem de ge- hij aftreedt alle devoiren moeten aan wenden om geen restanten nog onbe taalde rekeningen over te leveren en sijn goed slot dat htj mogt hebben, ook alsdan opleggen en voldoen. Art. 6. De kerkmeester sal alleen (en geen koster) bevoegd sijn de sitplaat- sen op vaste stoelen of besloten banken te vergeven, egter volgens de bepaalde gefixeerde prijs, en behoudens dese re delijkheid, dat hij de Eerst versoekende ook 't eerst eene open plaats sal ver gunnen. Art. 7. De kerkmeester sal verpligt sijn, tegen elk avondmaal des Heeren 't vereischte broot en Spaanschen w^n te versorgen, 't Broot aan 't Huls van den Predikant en den wijn in de Kerkekamer en ook beide betalen. Art. 8. De kerkmeester sal ook ver pligt sijn sorge te dragen, dat er een wagen gereed sij ter waarneming van de Huisbesoeking in 't land en 't rflloon 's jaarlijks betalen. Art. 9. Ook sal de kerkmeester ver pligt sijn elk jaar de gecollecteerde penningen voor de kerck en 't Wees huis van den koster af te eischen, en wel naar den aanteekening van den Predikant in de kerkekamer. Art. 10. Eindelijk sal 't den leden des Kerkeraads vrijstaan desen bovenstaan- den artikelen naar hun goedvinden te veranderen, naar hun goedvinden, soo dikmaals sij 't nodig sullen oordeelen op dat de nieuw aangestelde kerkmeester niet onwetende mogt sijn van den in houd'deser artikelen sullen hem desel ven bij sijn aanstelling worden voorgele- sen en een copie overgegeven onderte kend van den predikant en allen de le den des Kerkeraads. Actum in onse kerkekamer den 15 December 1785. i._,: D. A. dus Bois, predikant Dirk van Dijke, ouderling Cornells van der Eist, ouderling Leendert Slis, diaken Iman Teunisse Mosselman, diaken. Het beiffraven Wij herinneren ons, dat in 1771 het kerkhof vergroot werd wegens enige uitbreiding van het dorp en tevens dat er eigenlijk in de kerk zelf geen plaats meer was. De kerkeraad kreeg echter van echta oude Bommelse families nog vele ver zoeken om een graf in de kerk, maar hij moest velen teleurstellen. Om nu sterk te staan, richtte de kerkeraad zich tot de Staten van Holland om gemach tigd te worden het begraven in de kerk te verbieden. De redenen bleken gegrond. B^j akte van 26 Mei 1786 verleenden de Staten machtiging tot zulk een verbod met de bepaling dat wie nu elders begraven wil de worden, het begraafrecht schuldig bleef, echter met dien verstande, dat degenen die nog graven in de kerk in eigendom hadden welke eventueel nog gebruikt zouden kunnen worden, nu een vrij graf kregen op het nieuw aan te leggen kerkhof. Hiermee was de zaak beslist. Nu deed de kerkeraad verdere: stap pen tot vergroting van het kerkhofHet volgend jaar kocht de kerkeraad twee stukjes tuin, grenzende aan het kerkhof, elk voor 100.terwijl de sloten .ge dempt en nieuwe gegraven werden. Een heg met nog 34 lindebomen vormden een keurige omlijsting van de begraaf plaats. 'Daarbij kwam nog, een stenen poort met twee pilasters waarop doods hoofden als een passende Ingang. Een en ander had nu ten gevolge, dat de losse banken uit de kerk verdwenen, daar men nu iiiet meer jn het gebouw behoefde te delven. Er kwam nu plaats voor vaste betimmering. Hiermede was toch een oud stukje van het gemeentelijke dorpsleven onher roepelijk afgesloten. Maar dit deed men zelf, hoewel noodgedwongen. Er waren echter andere dingen op komst, die grondige veranderingen zouden aanbren gen door de geweldige storm der op handen zijnde Franse Revolutie. Maarssen. Ds G. van der Zee (Wordt vervolgd) HisschemöUer Crème Puff - verwerkelijkt de droom van iedere vrouw Pan Cake Pan Stick creama bruikelijke oorkonde overhandigd en hem dank gebracht namens het Staats bedrijf van de P.T.T. voor de zeer goede dienstuitvoering ruim 34 jaar aan de dag gelegd. Zijn zoon dhr. B. Noorthoek zal hem in de dienst opvolgen. Zondagsschool begint weer. A.s. zon dag hoopt de Ned. Herv. Zondagsschool weer een aanvang te nemen. De tijden zijn als volgt: van 12 tot 1 uur de kin deren van 7, 8 en 9 jaar in de kleuter school; van 2 tot 3 uur de kinderen van 4, 5 en 6 jaar in de oude consistorie en van 2 tot 3 uur de kinderen van 10, 11, 12 jaar in de kleuterschool. De kinderen van 12 jaar zij nog vermeld, dat de kin deren die dit jaar nog 13 jaar worde» niet worden toegelaten maar dat dea» verwacht worden op de Gatechisatje. OOLTGBNSPUAAT - Dankstond voor het gewas. Dinsdag avond 7 uur zal in de Herv. kerk en de Geref. kerk dankstond voor het gewas worden gehouden, hierbg zullen resp. voorgaan ds J. van Drenth en ds A. de Korte. Geslaagd. Mej. F. van der Vliet Fd. handwerkonderwijzeres aan de Chs'- Nat. scholen te Ooltgensplaat en Oude Tonge, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen nuttige handwerken, acte U. Unie collecte. Volgende week zal da Unie roUecte voor de scholen met de Bijbel worden gehouden. Zitplaatsgelden. In de consistorieka mer van de Herv. kerk zal op zaterda gen 2 en 9 november a.s. zitting worden gehouden van des nam. 3 tot 5 uur vooz' het innen van zitplaatsgelden. Oorlogsgraven comité. In de loop van volgende week wordt een huls aan huis collecte voor het Ned. oorlogs-gra- vencomité gehouden. Wij hebben hier mede een ereschuld tegenover hen dl? hun leven gaven voor de vrijheid. Het H warde ^H was no die onz H toen m «f ken me beurde meende te keni tigheid fineerde het don van de lei verc de kerl is dan politie i met au wikkeld thuis, c sporen Heeft komt d .j treedt 'S wet toe dat noi en oord maakt langrijk Ieders De aaU' dan in ons alk enig goi Ook lijkheid kind er zijn dac dan ooi een spe oef end. corps VI enig ge houden veroord entree 1 ling me vooiwaf houdt, c den ond der zich

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2