Discussie in de raad te Stad over gunning oliestooK-inricnting in openLare scïioo! NUTSSPAARBANK Marktberichten B. en W. van Middelharnis rekenen op aanzienlijk tekort voor 1958 De Wereldspaardag woensdag 30 oktober N JASSEN Zelfwerkzaamheid van Speeltuinvereniging moet meer tot uiting komen meende dhr. Kreeft STRAAe'TÏBt^S IN Kwestie ovear gunning oliesfook-inslchting Lasten in alie afdelingen toegenomen en bestedingsbeperking vergt ook veel Rentestijging voor 63 procent oorzaak MET DE Parker JOTTER m\ Evenwicht bewaren'? Geregeld sparen! Val niet ten prooi aan financiële lasten die U niet kunt dragen Door geregeld sparen kunt U zich veel zorget van het lijf houden. is een goede gelegenheid om er mee te be. ginnen. Ëike inlage boven f 10.op de wereld spaardag wordt meteen verrassing beloond. Ook een inlage gedaan op de daarop volgends donderdag en vrijdag zal met dezelfde ver. rassing beloond worden. VOORSTRAAT 36 MIDDELHARNIS Tefefoon K 1870-2012 Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 29 oktober 1957 De gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet Ijwam donderdagavond bijeen. Af Vliezig met kennisgeving v/egens zielite wetliouder Soldaat. De agenda werd vrij vlug afgehandeld deze keer, al werd over sommige punten tamelijk breed gediscussieerd. Dat begon al bij de ingekomen stukkeu over verkoop van een schuur aan dhr. A. Vroegindeweij. Het viel in het voordeel van de betrokkene uit; hij kreeg de schuur die aan zijn woning gebouwd staat voor 800.Over de subsidie aan de Speeltuinvereniging werd ook een en ander gezegd en vooral werd breedvoerig stilgestaan bij de gunning van oliestookkachels voor de open bare school. De heer Kreeft en ook de andere leden leverden kritiek lop b en w en vonden de manier waarop prijs was gevraagd niet juist. De ge meenterekening 1956 had een batig saldo groot 57.13.39. De burgemeester Chr. van Hofwegen opende met gebed. Na goedkeuring der notulen volgden do ingekomen stukken. Een verzoek van A. Vroegindeweij om overname van grond en schuurtje achter zijn woning voor een bedrag van 800.- werd voorgesteld af te wijzen en voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Kreeft vroeg naar de reden en of er geen overeenstemming is te vin den. De voorz. antwoordde dat hem voor gesteld is 1500.te betalen; hij wil niet hoger dan 800. Dhr. Kreeft merkte op, dat de schuur op de duur zijn waarde voor de gemeen te zal verliezen. Spr. meende dat er t.o.v. van die grond verkeerd gehandeld was en vond 1500.onbillijk en te hoog; hij wilde het college laten proberen voor een andere prijs tot overeenstem ming te komen. Spr. meende dat b en w niet zo star moest vasthouden aan het oude voorstel. Dhr. Hoedemans was van mening dat dhr. Vroegindeweij die schuur moest hebben zo vlak aan zijn huis. Acht hon derd gulden vond hij genoeg. Weth. Saarloos merkte op dat de Techn. dienst de schuur heeft getaxeerd De voorz. De vervangingswaarde was de basis. Het is destijds door de raad op 1500.bepaald.. Als het nu anders wordt gesteld door de raad, gaat het niet meer om de vervangingswaarde maar om een billijk bedrag. Spr. wilde uitsluitsel van de heren. Men kan er niet over bezig blijven. Dhr. Kreeft stelde dat Vroegindeweij sde schuur van zijn woning kon laten af breken. Dan wordt het schadelijk voor de gemeente. Hij stelde voor de schuur voor 800.aan Vroegindeweij te ver kopen. „Het wordt dus een dwangpositie" zei de voorz.! Als het zó is, wilde spr. lie ver het standpimt handhaven en zien wat er gebeurd. „De gemeente heeft Vroegindeweij in die dwangpositie gebracht" zei de heer Kreeft. Het ligt juist andersom'. Het voorstel van dhr. Kreeft werd ge steund door de heren Hoedemans en van Rossum. De heren van Rumpt en wet houder Saarloos waren tegen; de ande re heren voor. Aldus krijgt de heer Vroegindeweij de schuur voor 800. Bij de begroting Drinkwaterleiding zei dhr. Kreeft zich er niet inee te kun nen verenigen, met als motief dat de kleinste gebouwen het grootste aandeel hebben in de verhoging van het tarief. Met de nutsbedrijven kan het commer cieel gezien, goed liggen, maar voor de afnemers niet. Hij was ook tegen de be groting van de Gascentrale om die re den. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Subsidie speeltuinvereniging Door het bestuur van de Speeltuin vereniging is onder overlegging van een begroting van inkomsten en uitgaven verzocht een subsidie te verlenen in de kosten van exploitatie van de speeltuin mede in verband met ejen noodzakelijke drainage van het terrein en het aanko pen van speelwerktuigen, waarvoor niet voldoende middelen beschikbaar zijn. Gelet op het nut van een speelge- legenheid voor de jeugd stelden b en w voor tot wederopzegging een jaarlijkse subsidie te verlenen van 2.50 per be talend lid van de speeltuinvereniging. Dhr. Kreeft vond het verzoek om een behoorlijk terrein te krijgen billijk, an ders lag het met de aanschaf speej- werktuigen. Daarvoor diende de ge meenschap te zorgen en wilde hij geen subsidie te geven. De zelfwerkzaamheid van de vereniging moest tot uiting ko men. Het voorstel splitste hij dus in tweeën; wèl een bedrag geven voor drainage, maar geen vaste subsidie voor speelwerktuigen enz. De voorz. antwoordde dat nog beke ken moest worden hoe het terrein zal worden verbeterd. Anderzijds is er een exploitatietekort van plm. 170.—. Er zit een belangrijke bijdrage in voor toe zicht. In de begroting zit slechts een klein bedrag voor aanschaf nieuwe toe stellen. Spr. stelde dat de voorgestelde subsidie daarvoor lang niet toereikend is zodat de gemeenschap er ook in zal moeten bijdragen. Om het terrein in orde te brengen is minstens 10.per m2 nodig. „Dus met de gift van 2.50 doet men nog niets aan het terrein vroeg de heer KÉRKSTRieO-OÜDDORP ETTENSE VEEMARKT Op de veemarkt van woensdag 23 ok tober 1957 v/erden aangevoerd 138 st., waarvan 111 runderen, 1 paard en 26 biggen. De runderen werden bij geringe aan voer lui veranderd, naar de goede soor ten was er meer vraag, de prijzen iets lager. In biggen gering aanbod met tra ge handel en de prijzen vrijwel onver anderd. Het slachtvee werd vlug ver handeld. De belangstelling was groot. Prijzen: kalfkoeien 700—975; kalf- vaarzen 675900; guste koeien 600 —800; pinken 400—525; graskalveren 275—400; paarden 700—900; biggen 40—50; lopers 60—80; vette koeien 2.70—2.90 per 'kilo geslacht. Hoedemans. Het was z.i. wel nodig, dat er wat an gebeurde. Dit stemde de voorz. toe. Drainage al leen is niet voldoende het diende wel betegeld worden, wat veel kost en waar ook bezwaren tegen bestaan. Dhr. Kreeft zei als er 100 leden bijkwamen dat er dan ook 250. meer aan subsidie moest betalen'. Daarom was hij er tegen. „Het wordt toch ieder jaar opnieuw bekeken; vooral alg het ledenaantal stijgt" zei de voorz. Het voorstel van to en w werd daarna z.h.s. aanvaard. Goedgevonden werd de subsidie van de stichting voor- en nazorg geesteszie ken op hun verzoek van 6 et op 9% et. per inwoner te brengen. Wel werd de conditie gemaakt, dat de overgrote meerderheid van geineenten in ons land hiertoe ook moest besluiten. Preïnieregeling Door wed. J. L. Braber was een verzoek ingediend om op de voet van de pre mieregeling woningverbetering- en split sing 1953 in aanmerking te komen voor een premie ten behoeve van de verbete ring van de woning plaatselijk gemerkt Voorsti'aat 31, waarvan de kosten wor- geraamd op 4000.Dit werd toege kend tot een bedrag van 50% van 8000.of 1500.Hiervan komt voor rekening van het Rijk 1/3 gedeelte of 1000.—. Dan gingen een aantal voorstellen on der de hamer door o.m. wijziging statu ten Emgo, gemeenschappelijke hulpver lening in geval van brand; bijdrage tand heelkundige jeugdzorg ad 154 x 1.65 is 254.10, verdeling werkzaamheden ambtenaar burgerlijke stand. Vastgesteld werd het bedrag per leer ling art. 55 L.O.-wet. Het aantal leerlingen heeft 104 be dragen, waarvoor per leerling beschik baar was 38.64 of in totaal 4018.56 zodat naeef is uitgegeven 262.03, welk bedrag na afloop van een vijfjarige pe» riode voor verrekening in aanmerking komt. Dh. van Rumpt vond de post admini stratie ad 50.aan de lage kant bij de berekening. De voorz.: Het staat in de wet aange geven. Spr. stemde toe dat daarvoor geen werkelijke administratie was te voeren. Men keurde het goed. Het normale krediet in rekening cou rant bij de Bank van Ned. Gemeenten groot 50.000.— kon op 80.000.— worden gebracht. Dit aangeboden cre- diet van 30.000.werd aanvaard. De gemeentebegroting 1958 zal de le den schriftelijk worden aangeboden. ■Voorlopige vaststelling gem, rek. dienst 1956. De op 4 oktober 1957 aangeboden ge- meenterekening dienst 1956 door het Centraal Bureau voor Verificatie gecon troleerd sluit als volgt: Gewone dienst: Ontvangsten Uitgaven Batig saldo Kap. dienst Ontvangsten Uitgaven Nadelig saldo 221401.45 Aan reserves is beschikbaar: Reserve eigen graven 1545. Reserve uitkering gem. 266396.72 260683.33 5713.39 968214.82 1189616.27 fonds '48 t.m. '50 10563.89' Reserve extra afl. voorscs. Landarb. wet 2815.43 Reserve ondern. bel. 2517.33 Reserve onderh. arb. woningen 1434.25 Reserve bedoeld in art. 24c lid 1 woningbesluit 735.36 Algemene reserve 8000.— Dhr. Kreeft had aanmerkingen op de post commissie voor schoolverzuim, die niet één keer vergaderd had. De vooz, deelde mee, dat er inderdaad geen bedrag voor was uitgegeven. Het college was niet in kennis gesteld van schoolverzuim. Spr. vermoedde een slap te in deze commissie, waar hij aandacht aan zal besteden. De voorz. deelde mede dat van Ged. Staten een brief is ontvangen inzake de vaststelling uitbreiding haventerrein, dat er beroep ig aangetekend. Het college van G.S. zal hierover in dec. in het openbaar bijeen komen. Als gemach tigde om hierbij tegenwoordig te zijn werd aangewezen het hoofd van de Techn. Dienst en de burgemeester na mens de gemeenteraad. In de rondvraag vroeg dhr. Kreeft hoe het stond met de leverantie van de oliestook-inrichting van de openbare school. Is daar naar ingeschreven vroeg spr. en waarom is het aan iemand bui ten de gemeente gegund? De voorz. antwoordde dat voor verbe tering van de openbare school 100.000 is uitgetrokken; waarover met Ged. Staten overleg wordt gepleegd. Hier over is de beslissing nog niet gevallen; wel v/erd een krediet toegestaan van 6000.^om in de verwarming te voor zien voor deze winter. Er is prijs ge vraagd aan fa. Nipius te Stad en bij fa. Seton te Oude Tonge. Resp. waren de inschrijvingen 5360.en 4575.Bij Nipiug was het graafwerk ad 200. er inbegrepen; fa. Seton bleef echter de laagste inschrijver, aan wie het plaat sen van de kachels is gegund. „Hebt U de inschrijf biljetten gezien?" informeerde dhr. Kreeft. „Het is telefonisch gevraagd en opge geven" antwoordde de voorz. De laag ste inschrijver heeft het schriftelijk be vestigd. Dhr. Kreeft wist te zeggen, dat het op stel en sprong was gegaan, volgens een schrijven van dhr. Ottevanger. Z.i. was dit niet nodig geweest. Toen Nipius de andere dag zijn prijs in wilde dienen, kreeg hij volgens dhr. de Vries geen ge- legenlieid meer, het was al beslist. De voorz. lichtte toe, dat niet dhr. de Vries, maar b en w in het geval heeft beslist. Dhr. Ottevanger had aan de voorz. gebeld en gezegd wanneer hij geweten had dat hij niet de enigste in schrijver was, hij wel een andere prijs had gegeven! Dat moeten we juist niet hebben zei spr. Het moest wel snel, omdat het tijd wordt voor verwarming. Onmiddellijk beginnen was onze eis. Dhr, Kreeft vond het een vreemde geschiedenis. Omdat het zo vlug moest had Nipius telefonisch een prijs gege ven, die enigszins in de ruimte bleef. Wel was spreker het eens, dat ongeacht concurrentie, de prijs onveranderd moest zijn. Vrijdagsavonds is echter een voorlopige prijs gegeven en toen men zaterdagmorgen de definitieve prijs wilde opgeven, was er geen kans! De voorz. achtte het niet juist als prigs is opgegeven en b en w zeggen het is te hoog, dat men dan de prijs wil her zien. Verder deelde spr. mee, dat toen Ged. Staten bericht van goedkeuring hebben gegeven van 6000.voor die kachels, dat direct maatregelen zijn ge nomen. Dhr. Huizer vond het ook een vreera de zaak. Hij laakte de onjuiste manier van zaken doen van b en w. De voorz. antwoordde dat er een week te voren gezegd is aan fa. Nipius, dat deze ook gelegenheid zou krijgen om in te schrijven. Als je zakenman bent, zorg je dan toch wel dat je de prijs weet. Dhr. Kreeft bleef er bij, dat er geen schriftelijke prijsopgave is gegeven. Dit stemde de voorz. toe; maar er is een duidelijke telefonische opgave gedaan. „Bij benadering" schrijft de heer Ot tevanger" aldus dhr. Kreeft. „Moet dat dan 800.schelen?" vroeg de voorzitter. „Waarom kon het niet schriftelijk?" vroeg dhr. Hoedemans. Het had toch niet zo'n haast. „Omdat vrijdag telefonisch prijs is ge vraagd waar geen bezwaar tegen is gemaakt en we zaterdags wilden be ginnen antwoordde de voorzitter. Dhr. Huizer was het niet eens met de redenering van de burgemeester. Weth. Saarloos vond het een onplei- zierige zaak. Beter was geweest het van te voren klaar te maken op conditie dat G.S. het zou goedkeuren. „'t Gaat er om, was zaterdag de offi ciële opgave van kracht of vrijdaga vond?" aldus de heer Kreeft. „Vrijdagavond" stelde de voorz. vast, wat dhr. Kreeft betwistte. De voorz. sloot de discussie hierover. Dhr. van Rossum toecritiseerde de verhuur van een v/oning door b en w. en had liever gezien dat van Gurp niet in de grote woning van Trommel was ge komen. Verder vroeg spr. de raad ine- dewerking tot plaatsing van obligaties voor het bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De voorz. lichtte toe, dat de verlaten woning van van Pelt aan de woonruimte is onttrokken. T.a.v, de woning van Trommel heeft b en w het geval Arens- man het zwaarste laten wegen. Wat het bouwfonds betreft is b en w van de obligatielening onkundig gelaten. Spr. achtte het onjuist, dat het gemeentebe stuur krachtens lidmaatschap daar niets van af wist. Bovendien was hij er tegen dat een selectie wordt toegepast door het bouwfonds; wordt er niet ingeschre ven of weinig, wordt er in zo'n gemeen te ook niet gebouwd. Weth. Saarloos naeende dat het laat ste niet waar was. Dhr. van Rossum zei, dat de gemeen ten waar het meeste geld vandaan komt toch voorkeur krijgen. „Toch voorkeur" onderstreepte de voorz. ,,iDe gemeenten worden in ieder geval niet uitgesloten die weinig inschrijven" wist weth. Saarloos. Dhr. Kreeft vond het volkomen fout dat de gemeenten er niet van in kennis v/aren gesteld, T.o.v, de besproken wo ningverdeling vond hij dat niet redelijk was gehandeld. De vergadering werd gesloten. Burgemeester en wethouders van Middelharnis hebben de begroting voor 1958 de gemeenteraad aangeboden, voorzien van een uitvoerige toelichting over de stand van de gemeente-financiën. Deze lijkt niet bijster rooskleurig te zijn. Voor 1958 rekent men tenminste op een tekort van 89151,63, hetwelk toch minder is dan men oorspronkelijk verwachtte, tengevolge van verhoogde uitke ringen van het Rijk; oorspronkelijk was geraamd 106.122 gld. Voor de moeilijk heden geven b en w diverse oorzaken aan: de bestedingsbeperking en daarte genover de gestegen salarissen en lonen, de veel hogere kosten van het on derwijs waarvoor Middelharnis als centrumgemeente van Plakkee met de meeste scholen meer moet opbrengen dan de andere gemeenten van het eiland de gestegen rentevoet, de bijdragen in de vironingbouw, de uitbreiding der gemeente, die niet gepaard gaat met een evenredige stijging van het inwoner tal en voorts nog allerlei andere, duurder geworden voorzieningen ten behoeve van de bevolking. Per 1 januari a.s. zal de gemeente ge ïnvesteerd hebben een bedrag van 6.682.333 gld., waarvan gedekt is voor 4.548.929 gld., zodat men voor 2.133.404 gld. zal moeten aantrekken, waarmede een rentelast - gemoeid zal zijn van 116.540 gld., terwijl men er in 1957 slechts 19.820 gld. voor heeft geraamd, zodat 1958 een verhoging zal brengen van 96.720 gld. Ook de gewone dienst geeft stijging van rentelast te zien en wel van 33.167 gld. of wel van 6.66 per inwoner. Hiermede is de stijging van het begrotingstekort volgens b en w met 63% verklaard. Hierbij vraagt het college zich af, of de rentestijging gezien de laatste berichten, niet nog groter zal worden. Boven de norm De minister van Binnenlandse zaken heeft onlangs medegedeeld, dat de ge- De spannig tussen Syrië en Turkije. In verband met de spanningen aan de Turks-Syrische grens, is in de Turkse haven Izmir, de Amerikaanse kruiser Camberra voor anker gegaan. zamenlijke gemeenten een aandeel in de bestedingsbeperking hebben te leveren van 20 25 miljoen gld. voor wat be treft uitgaven op de gewone dienst. In verband hiermede blijven de gevolgen van salarisverhoging voor rekening der gemeenten. Zo'n beperking komt neer op 2.25 per inwoner en voor Mid delharnis dus in totaal 11.350 gld. Maar nu de loonstijging ook niet door ver hoogde uitkering van het Rijk zal wor gen gekompenseerd legt dit een last op de gemeente van plm. 20.000 gld., het welk ver uitgaat boven de landelijke norm. Duur ondervviijs De kosten van het onderwijs worden voor het komende jaar 37.625 gld. hoger geraamd dan in 1957 en dit vindt oor zaak in het duurdere M.O. t.w. HBS en Handelsavondschool. Voor de HBS is het bedrag per leerling bepaald op 1030 gld. (voorheen 690 gld.), hiervan be taalt de gemeente aan het Rijk 50%, Op een totaal van 207 leerlingen bezoe ken er 66 uit Middelharnis de HBS; van de Handelsavondschool is dat 27 van de in totaal 70 leerlingen, v/aarvoor het bedrag per 1.1. 170 gld. is. Het is gebleken, dat van de in Mid delharnis gevestigde streekscholen, waaronder wij dan verstaan een school die een tak van onderwijs behartigt, die verder op ons eiland niet verzorgd wordt) 30% van het totaal aantal leer lingen uit Middelharnis afkomstig is. Als we bedenken, dat het aantal inwo ners van Middelharnis 15%% van het totaal aantal bewoners van Goeree en Overflakkee bedraagt, dan volgt hier uit dat in verhouding tot de andere ge meenten van het eiand Middelharnis tweemaal zoveel leerlingen aan de di verse streekscholen levert. Mag dit op zichzelf te verklaren zijn, het feit blijft bestaan, dat de kosten van het onder wijs voor Middelharnis bijzonder hoog zijn. De Kapitaalslasten hebben een stijging ondergaan door de bouw van de 2 ulo- scholen, de noodschool en de (aahge- BIJNA 400.000 WOORDEN Hier is een ballpen die met ere de naam Parker draagt. Keuze uit 4 puntbreedten (extra-fijn, fijn, medium broad). 5 x zo lang schrijven als met een gewone ballpen vulling. Onbreekbare nylon houder in 8 kleuren verkrijgbaar en blank-metalen dop. die niet roest of afschilfert.Vier kleuren inkt: blauwzwart, blauw, rood en groen. Parker biedt U keuze uit ballpennen van f 14.50 tot f 17.50. Kom er een uitzoeken in Boekhandel DE WAAI. Zandpad 118 - MiddeUiamis waar U ook een groot sor timent Parker-vulpennen aantreft. met vijf jaar garantie 125.00; jekkers 95,00; ves ten 57,50, Mantels 137.50, Vraag vrijblijvend zichtzen- ding of catalogus aan St, Antoine Roosendaal vangen) bouw van de kleuterschool. Wij moeten nog opmerken, dat de bedragen die bij de buitengemeenten in rekening kimnen worden gebracht in deze begro ting zijn geraamd op de voor de jaren 1955 t.e.m. 1957 geldende bedragen daar voor de jaren 1958 t.e.m. 1980 nog geen bedragen door Ged. Staten zijn vastge steld. Daar de vast te stellen bedragen vermoedelijk hoger zullen liggen dan de thans geraamde, zullen t.z.t. de bij dragen van de buitengemeenten naar verwachting hoger blijken te zijn dan thans is geraamd. tJitbrelding van de gemeente Het bebouwde deel van onze gemeen te is de laatste jaren sterk uitgebreid Dit brengt behalve de kosten en inves teringen voor de woningbouw, mede investeringen en kosten van onderhoud voor meer straten, rioleringen, straat verlichting, reiniging, platsoenen enz. Met de nieuwbouw is gepaard gegaan een sanering van het oudste dorpsdeel Ook hieraan zijn jaarlijkse kosten ver bonden. Deze uitbreiding is in het inwoner aantal echter nauwelijks terug te vin den, zodat de grotere inkomsten die, via uitkeringen uit het gemeentefonds, aan een stijging van het inwoner-aantal verbonden zijn, voor Middelharnis niet gelden. De uitbreiding van de g'emeente heeft dus tot gevolg, dat wij per inwo ner een grotere bebouwde" oppervlak te ter beschikking hebben en dit ver hoogt, zoals zich laat begrijpen, de kos ten. Slecht bedeöM De inkomsten van een gemeente zon der bedrijven toestaan voor het aller grootste deel uit de uitkeringen uit het gemeentefonds. De eigen belastingen van de gemeenten zijn in de loop der jaren vrijwel geheel overgeheveld naar het rijk in de plaats waarvan de uit keringen uit het gemeentefonds zijn ge komen. Op de hoogte van deze uitke ringen kan een gemeentebestuur geen invloed uitoefenen, zodat het voor de grootste bron van zijn inkomsten afhan kelijk is van wat de rijksoverheid de gemeenten wenst toe te staan. En het is op dit punt bij herhaling gebleken, dat de gemeenten niet over-^bedeeld worden. Hoe de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten voor het jaar 1958 zal worden geregeld is nog een open vraag. Ook de uitkeringspercenta ges zijn nog niet bekend. Bij de ramin gen voor 1958 is ervan uitgegaan, dat de voor 1957 bekende percentages en basis^bedragen ook voor 1958 zullen gel den. Hierbij moet nog worden opge merkt, dat op de aanvraag om een ver hoogde uitkering voor 1957 ook thans nog geen beslissing is ontvangen. De inkomsten waar de gemeente nog wel een zekere invloed op kan uitoefe nen zijn, zoals gezegd, beperkt. Het zijn de heffingen voor verleende diensten (leges, haven-, sluis-, weeggelden, rei nigingsrechten, keurlonen, badgelden) en enkele belastingen (straat-, honden-, vermakelijkhedenbelasting)Ook hier echter is die invloed, hetzij door land- lijk aangehouden normen, hetzij door de praktijk, niet onbeperkt. E en w zijn er bovendien van overtuigd, dat de ge noemde belastingen reeds tot het maxi mum worden geheven In het algemeen kan worden gezegd, dat deze gemeente voor verhoging van de inkomsten vrijwel volledig afhanke lijk is van de uitkeringen uit het ge meentefonds. Zwembad In deze begroting is geen bedrag ge raamd voor het grote zwembad. Slechts is rekening gehouden met de aanwezig heid van het eenvoudige kinder-badje. B en w zijn de mening toegedaan, dat onder de huidige omstandigheden het stichten van het definitieve bad niet te verwezenlijken zal zijn. Evenzeer zijn zij er echter van overtuigd, dat dit uit stel beslist geen afstel raag betekenen en dat Middelharnis niet zonder een be hoorlijke zwemgelegenheid kan. Huisvesting onderwys In deze begroting is ervan uitgegaan, dat de gebouwen van de 2 ulo-scholen aan de Jul. v. Stolberglaan door het vglo zullen worden betrokken, dat de noodschool half voor het Chr. Kleuter onderwijs en half voor het blo zal wor den benut, dat het gymnastieklokaal aan de Jul. van Stolberglaan apart zal worden geadministreerd en dat de in aanbouw zijnde kleuterschool in de loop van 1958 aan de Neutrale kleuteron- derv/ijs huisvesting zal bieden. Daarna zal dan nog een oplossing moeten worden gevonden voor de huis vesting van de blo-school en van het Chr. kleuteronderwijs. De plannen voor de Chr. kleuterschool en de school voor imbecielen verkeren in een vergevor derd stadium. Kapltaalbehoeft* Zoals in de aanvang van deze brief is becijferd zal in 1958 een bedrag van rond 2.000.000.— nodig zijn voor con solidering van de schulden. Hierbij is rekening gehouden met de volle kosten van de thans nog in uit voering zijnde werken (woningbouw en scholenbouw). Dat het aantrekken van langlopende leningen bijzonder moeilijk, zo niet on mogelijk is, is bekend. Door de hand having van het rentegamma zijn de ge meenten individueel van de kapitaal markt buitengesloten. De regering heeft thans besloten via de door de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten uit te schrijven leningen voor de collectiviteit van de gemeenten van het rentegamma af te wijken. Hoewel noch over de grootte van deze lening 100 miljoen of zoveel meer als ingeschreven wordt) noch over de verdeling van de op brengst over de verschillende gemeen ten iets bekend is, staat wel vast dal: het bedrag, dat aan deze gemeente uit de opbrengst zal worden doorgeleend, slechts een zeer gering deel van de be hoefte zal dekken. Over de aangekondigde verstrekking van rijksvoorschotten voor woningbouw zijn nog geen nadere gegevens bekend. Tegenover de herhaaldelijk, zoal niet uitgesproken dan toch gesuggereerde, beschuldigingen als zouden de gemeen ten verantwoordelijk zijn voor de hui dige moeilijkheden op de kapitaalmarkt, willen b en w voor wat betreft Mid delharnis, onder de aandacht brengen, dat van het totaal geïnvesteerde bedrag een zeer aanzienlijk deel betrekking heeft op woningbouw met bijkomende werken op onderwijs. B en w menen, dat het ,lnderdaad ho ge, totaal geïnvesteerde bedrag van 6.682.000.in een geheel ander licht komt te staan nu blijkt, dat van dit be drag rond 4.600.000.in vesteringen betreft, die door de gemeente zijn ge daan voor woningbouw en bijkomende werken. Daar door het rijk de laatste jaren geen toepassing werd gegeven aan het bepaalde in art. 56 der Woningwet, moest de gemeente deze bedragen zelü aantrekken. Tot de voor het onderwijs gedane investeringen ig de gemeente wettelijk verplicht, Niet sluitend te maken Het is thans voor de vierde achter eenvolgende maal, dat b en w een niet sluitende begroting moeten aanbieden. Zij zijn onder de thans geldende om standigheden niet in staat een sluitende begroting op te stellen, afhankelijk als men is van factoren die een beslissende invloed uitoefenen en die zij totaal niet- in de hand hebben, waardoor de waarde van de begroting in sterke mate is ge daald. In de begroting zijn de uitgaven zo sober mogelijk geraamd, doch de vaste zelfs met de beste wil niet te ontkomen, lasten oefenen een dergelijke druk uit, dat sluitend maken uitgesloten is. Hier voor zou een sterke verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2