Gemeenteraad Nii Kerknieuws Oude Tong'se gemeente - rekening Plaatselijk Nieuws Buitengewoon lager onderwijs krijgt 2 lokalen van de noodschool Drinkwaterleiding zit sterk achter het lekverlies 1955 sloot voor de gewone dienst met batig slot groot 50.227,29 3de blad Vrijdag 25 oktober 1957 No. 2641 Jubileum Ds. C. Smits te Sliedrecht Ontspanningsgelegenheid voor ouden van dagen in C.C.H, barak ;a.> Twee jongens onder tractor 5chmmmetlt De Spoetnik Dinsdag-avond kwam de g^emeenteraad te Middelhamis bijeen. Het was een agenda, waarbij slechts weinig betekenende besluiten moesten worden geno men, zodat de zitting binnen een uur was afgelopen. Het meeste werd nog gepraat over de titulatuur Technisch Hoofdambtenaar en salariëring als waarnemend directeur. Maar men liet dit zoals het was. De voorz. lichtte toe, dat de perso neelslast voor maatsch. werk op 24.000.gerekend dat 40% komt voor het rijk, 40% voor de gemeenten en 20% uit de deelnemende instellingen, dan zijn we er niet ver vandaan. Het is een geraamde post zei spr., omdat de begroting Maatsch. werk nog niet ge reed is. DJir. Tieleman vroeg of het woonwa genkamp geheel voor rekening van de gemeente kwam, dan wel of andere ge meenten er in bijdroegen. Hierop was het antwoord dat over de woonwagen kampen een wetsontwerp aanhangig is in de Tweede Kamer. Geopend werd met gebed door de voorzitter burgemeester P. W. Hordijk Na vaststelling van de notulen volgden de ingekomen stukken. Hieronder was een verzoek van de heer Wildenboer Schut om eervol ontslag als leraar aan de Ulo wat hem eervol werd verleend. Goegevonden werd de regeling bezoldi ging secr. en gem. ontvangers en het verhogen van het krediet bij de bank van Ned. Gem. tot 1.500.000.^Dhr. Koppelaar vroeg naar de lang lopende leningen en omzetten van vlotte in vaste schuld. De voorz. antwoordde dat er een kasgeld liep van 250.000.tot april 1958. Dan moet bezien worden hoe dit te consolideren. Bij het punt subsidie Tandheelkundige dienst, in vorige zitting afgewezen, merkte mevr. van Groningen op, dat haar fraktie door een nadere toelichting daar nu anders over dacht. Zij meende dat de schooljeugd tegen zichzelf be schermd diende te worden. De voorz, lichtte toe, dat het punt met 't bestuur van de tandheelk. Jeugd zorg nader is besproken. De voorlichting omtrent dit geval was niet juist, in ieder geval zeer onduidelijk geweest. Het verzoek om subsidie bevat leem ten; er komt wellicht binnenkort een ander verzoek ter tafel zei spreker. Gewijzigd werd de gemeenschappelij ke regeling betreffende de oprichting en instandhouding van een techn. dienst vooir bouw en woningtoezicht en ge meentewerken. Bij dit punt bracht de heer L. v. d. Waal de titulatuur ter sprake van de Techn. hoofdambtenaar, die tevens tot waarn. directeur was be noemd. Hij vroeg of de salariëring daarvoor nader geregeld was. In de be groting had hij er niets over gevonden. De heer Tieleman vond de verhouding goed; de salarissen waren indertijd al opgetrokken. Dhr. Koppelaar wilde de oudste in dienst aanwijzen aJs waarn. directeur maar dhr. v. d. Waal bleef doorspinnen op dat salaris. Dhr. Krijgsman vond het een spraak verwarring en verkeerd begrip en weth. de Jong voerde aan, dat wanneer de directeur weg is de hoofdambt. hem vervangt. Meer niet. Zou de vervanging langer duren, dan kan het salaris wor den herzien. Er werd nog wat over doorgepraat, het voorstel werd tenslotte aangenomen. Goedgevonden werd het besluit tot herziening jaarwedden personeel techn. dienst en eveneens de begroting 1958 van de Gascentrale Bij de goedkeuring van de begroting Drinkwaterleiding stelde de heer Klein geld de vraag, hoe het nu met het lek verlies stond, waarop de voorz. ant woordde dat men een vernuftige appa raat had, waarmee lekken enz. konden Worden opgespoord. Wat voorheen het lek- en spuiverlies en het bluswater 193.000 m3, dit is thans tot 145.000 m^ teruggebracht. Er wordt' intensief aan gewerkt zei spreker. Aangekocht werden enige percelen grond van de diaconie der Herv. kerk ten oosten van de Steneweg, voor totaal 716.80. De begroting der gemeente over '58 Werd aangeboden. Op 12 nov. te 2 r.ur Zal de raad in comité bijeenkomen, om deze begroting onder de loupe te nemen De beschrijvingsbrief behorende bij deze begroting hopen we in een van de vol gende nummers op te nemen. Men staat voor een aanzienlijk tekort. De aftredende regent van de Burg. Instelling voor Sociale Belangen de heer W. J. Witvliet, werd m.a.s. herkozen. De begroting 1958 van deze Instelling stuitte op geen bezwaren; de heer van den Berge vroeg echter of er een con troleur kon worden aangesteld. De voorz. antwoordde dat moeilijk ^en gedipl. kracht was aan te trekken. Het is bovendien een nevenfunctie. Gepro beerd zal worden dat het „Binnenhof" er een aantrekt, die dan ook het werk voor de gemeente kan doen. Dhr. Koppelaar informeerde naar de ïaming voor het Diekhuus. Deze stond op 7500.— voor Middelharnis. Het S.G.P. Eerste Kamerlid ds. C. Smits, cairistelijk Gereformeerd predi kant te Sliedrecht, viert op 6 november 2© zilveren ambtsjubileum. Hij werd op 22 december 1898 te Nieuw Vennep geboren en kwam eerst op gevorderde leeftijd tot het predikambt, dat hij op 6 november 1932 te Nieuwepoort aan vaardde. Hij diende de kerken te Slie- arecht, Dordrecht, Driebergen en in 1952 deed hij voor de tweede maal intrede in 25h eerste gemeente te Sliedrecht. Ih november 1954 emigreerde hij en verbond zich aan de Old Chr. Ref. ^hureh te Grand Rapids. Verleden jaar «wam hij weer terug naar Nederland op 16 mei 1956 deed hij voor de derde maal intrede in Sliedrecht. Ds. Smits is het enige lid van de ötaatkundig Gereformeerde Partfl in de Eerste Kamer. Huisvesting B.L.O.-schooJ Het buitengewoon lager onderwijs in de gemeente is zeer slecht gehuisvest. Het onderwijs aan de debiele kinderen wordt gegeven in het gebouw aan de Voorstraat; de school voor imbeciele kindereu is ondergebracht in het perceel Oost Indische Hoek 4. De plannen voor de bouw van eeh school voor imbeciele kinderen zijn ge reed. De uitvoering van deze plannen is momenteel onmogelijk, omdat de ge meente niet de beschilcking heeft over de noodzakelijke financieringsmiddelen. Over de mogelijkheden met betrek king tot de definitieve huisvesting van het onderwijs aan debiele kinderen is momenteel met de verschillende rijksin- stanties overleg gaande. Is dit overleg beëindigd dan kan een definitief plan opgemaakt worden. De uitvoering van dat plan zal dan ook eerst kuimen ge schieden nadat de nodige geldmiddelen ter beschikking staan. De school voor debiele kinderen telt momenteel 80 leerlingen. Aan da school zijn vier verplichte en één boven tallige leerkracht verbonden. De huis vesting aan de Voorstraat is absoluut onvoldoende. Toen de school in dit ge bouw werd ondergebracht, is niet voor zien dat het aantal leerlingen zo snel zou stijgen. B en w prijzen zich geluk kig, dat de huisvesting van dit onderwijs verbeterd kan worden door de school de beschikking te geven over twee lo kalen van de noodschool aan de Hobbe- mastraat. Deze lokalen zullen, nu het voortgezet gewoon lager onderwijs in de vroegere b.l.o.-school is onderge bracht, in de loop van deze maand vrij komen. Voor het b.l.o. zal deze verruiming van het aantal lokalen een aanvaardba re tijdelijke oplossing zijn. Voor het b.l.o. onderwijs geldt geen regeling ana loog aan de artikelen 72 en volgende van de lager-onderwijswet. De beschik baarstelling zal naar onze mening het beste kunnen geschieden door de loka len aan de school in huur te geven. De technische dienst heeft de huurwaarde bepaald op 780.per jaar. In deze huur is dan begrepen het medegebruik van het toegangsportaal met garderobe en toiletten. B en w stelden'voor aan de Stichting voor Christelijk Buitengewoon Lager Onderwijs voor Goeree en Over-> flakkee met ingang van 1 nov. 1957 te verhuren twee lokalen van de nood school aan de Hobbemastraat. DJir. Koppelaar informeerde hoe het met de mogelijkheid tot definitieve huisvesting stond, waarop de voorz. antwoordde, dat met de B.L.O.-inspectie gesproken is, de plannen klaar zijn en, getracht zal worden omdat het een exceptioneel geval betreft van de mi nister van Ondei"wijs de finantiën te verkrijgen, waarop dan een urgentie- verklaring wordt verstrekt. Dhr. Kleingeld achtte het nodig te zeggen, ondanks dat op demagogische wijze in de pers was gezegd dat de P. v.d.A. tegen Chr. Onderwijs is, dat zijn fractie er op aan drong zo spoedig mo gelijk voor defintieve huisvesting van dit buitengewoon lager onderwijs te komen. Die kinderen hebben onze zorg nodig. Men keurde het voorstel goed. Aangekocht werden enige percelen grond in de Nieuwstraat met opstallen, De Nieuwstraat zal er weer door wor den verbreed. Verhuurd werd het sportterrein aan de voetbalvereniging en ook werd ver huurd een perceel grond aan de Rotten burgerweg. Dhr. v. d. Berge drong aan, waar woningen aan de Oostdijk waren afge broken, hier voorzieningen te treffen, om gevaar voor de spelende jeugd te voorkomen. Volgde sluiting. De j:emeenteraad van Oude Tonge kwam woensdag in een korte zitting bijeen. De subsidie voor Tandheelkundige Jeugdzorg werd zonder bespreking verleend. De gemeenterekening 1955 werd voorlopig vastgesteld met een voor de gewone dienst batig slot van ruim 50.000 gulden. Een raadscommis sie werd ingesteld ter bestudering van een nieuws algemene politie-verordening In de nieuwe openbare school werd een lokaal afgestaan voor het houden van een tuinbouwcursus, wat sommige leden bezwaarlijk vonden, maar op bepaalde condities werd toegestaan. De voorzitter burgemeester W. v. d. Harst opende met gebed. Mededeling werd gedaan van bericht van verhinde ring van de heren Groenendijk en Ver- wey. Dhr. Both stelde een vraag naar aanleiding van de notulen die daarna werden vastgesteld. De -lijst van inge komen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Voor onderlinge hulpver lening ingeval van brand werd de ge-j wijzigde gemeenschappelijke regeling goedgekeurd. Het verzoek van de stich ting tot bevordering van de tandheel kundige jeugdzorg om subsidie voor 1957 werd z.h.s. verleend. Dit beliep voor 394 kinderen a 1.65 een bedrag groot 501.60. Door de N.V. Esso Nederland werd 2 jaar verlenging gevraagd voor het huurcontract voor een pakhuis op het Handelsterrein. Het huurbedrag be draagt 125.per jaar. Dhr. Kanters wees er op, dat er op het haventerrein niet veel' winst werd gemaakt. Hij was voorstander om de toelaatbare huurverhoging van 15% vol gens de wet toe te passen. De voorz. antwoordde dat het onder houd voor eigen rekening werd geno men. Dit was dhr. Kanters niet bekend. De heer de Vin vond 125.huur voldoen de. Men keurde het goed. Voorstel b en w tot het inwinnen van het gevoelen van de raad inzake de sa larissen van de gemeente-secretarissen, gemeente-ontvangers in deze provincie en de ambtenaren van de burgerlijke stand. Dit betreft een verhoging die in sept. 1956 ingaat, dus met terugwer.. kende kracht. Dhr. Both vond het niet de tijd van optrekkingen van beloningen. Dit stem de de voorz. toe. Toch achtte de heer Both het wel noodzakelijk, maar on juist voor de ambtenaren burgerlijke stand. Men keurde het evenwel goed. Voorlopige vaststelling gemeentereke ning dienstjaar 1955. Deze sloot voor de gewone dienst aan inkomsten 1.7O.072AT Uitgaven Batig slot Kapitaaldienst: Inkomsten Uitgaven Nadelig slot De rekening Burgerlijk Armbestuur 1955 werd vastgesteld op 24.575.25 in inkomst en uitgaaf. Ook de rekening Boedel Dabbe 1955 werd vastgesteld. 1.19.844.88 50,227,29 6,507.905.6^ 6,817.661.01 309,765.40 Ontspaniüngslokaal ouden van dagen Door het bestuur van de pi. afdeling Oude Tonge vein de ouden van dagen is verzocht de zaalhuur van de C.C.H,- barak, waarvan 2 x per week gebruik wordt gemaakt voor rekening van de gemeente te nemen. De voor 1957 toe gezegde subsidie ad 50.kan dan worden ingetrokken. Op grond van het feit, dat het toch wenselijk is, dat de ouden van dagen in de gemeente over een goede ontspan ningsgelegenheid beschikken en waar voor de C.C.H.-barak zich bij uitstek leent, werd goedgevonden deze zaal- huur, zijnde 104voor rekening der gemeente te nemen en dit crediet be schikbaar te stellen. De toegezegde sub sidie ad 50,vervalt hierdoor. Door de N,V. Bank voor Ned. Ge meenten te 's-Gravenhage is een aan bieding ingezonden voor verhoging van het crediet in rekeningcourant tot 400.000.In verband met de thans heersende financiële moeilijkheden be sloot men voor deze aanbieding gebruik te maken. Door het college van Ged. Staten der provincie Zuid-Holland is bij schrijven van 30 sept. 1957 een oproep aan de raad gericht, waarin wordt medegedeeld dat op donderdag 19 dec. as,, des v.m, 10 uur, in het gebouw van het provin ciaal bestuur. Korte Voorhout no, 1 te 's-Gravenhage verslag zal worden uitge bracht inzake de tegen het bij raadsbe sluit van 28 dec, 1956 vastgestelde plan tot partiële herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor gronden gelegen in de omgeving van de Stati onsweg en de Molendijk (uitbreidings plan Oost) ingediende bezwaren. Voorgesteld werd als gemachtigde voor de gemeente te laten optreden de gemeente-architect dhr. Doedes. Dhr. de Vin was er direct voor dhr, Doedes te benoemen. Hij was echter nogal een beetje star en liever gaf spr. hem nog een ander mee. De voorz. antwoordde dat de gege vens van verweer door Stad en Land zijn verstrekt. Waar eerst op 19 dec. de vergadering is had spr. hem gezegd dat hij de bezwaarschriften van G.S, moest bestuderen; het innemen van stel- en standpunten wordt tevoren door het col lege met hem besproken. Benoemd werd een raadscommissie voor de Alg. PoUtieverordening, be staande uit de heren W. C, de Vin; M. Moerenhout; P. Groenendijk en G, Ver- weij. Herbenoeming o.q. benoeming van de adviescommissie ingevolge de woon- ruimtewet 1947. Er was één vakature waarin werd voorgesteld dhr. P, Groe nendijk te benoemen Dhr, Jonker vond de verhouding in de commissie een beetje scheef. Er waren 5 politieke groepen in de raad; spr. zag gaarne dat iedere fractie er in vertegenwoordigd is. De voorz. had daar wel eens iets over gehoord. De politiek was hier echter niet in het spel; bij de adviezen van b en w was daar nooit iets van bemerkt. Het was bovendien een functie, waar niet ieder deel van wil uitmaken. De zittende leden hadden zich steeds onbe vooroordeeld van hun taak gekweten. Herbenoemd werden de heren Knöps, van Peperstraten, Jochems, mej. Bier booms en dhr. Groenendijk als nieuw lid. De voorz, deelde aan het slot van de zitting mede, dat vorige week een Tuinbouwcursus was gestart, waarvoor spr, onder voorbehoud van goedkeuring een lokaal in de nieuwe school had af gestaan. Gevraagd wordt ook om sub sidie. Zouden we de nieuwe schoollokalen verhuren wat niet de bedoeling is wat niet de bedoeling ig dan zou daarvoor een huur moeten worden vast gesteld. In de oude school doen ze het liever niet. Bedoeling van b en w is 250. subsidie te geven. In de nieuwe school komen ze met dit bedrag 50.tekort; in de oude school waar ook vuur en licht is houden ze van dit bedrag 50.over. „Waarom hebben ze bezwaar tegen de oude school?" vroeg dhr. de Vin. Omdat ze de spullen meer bij elkaar hebben en omdat het geriefelijker is", antwoordde de voorz. Dhr. Onrust, die onderwijzer aan deze school is leidt de cursus. Dhr. Both informeerde of het niet on- geriefelijk was voor de schoolschoon- houdster wat de voorz. toestemde. Er moeten aparte maatregelen voor geno men worden. IDhr. de Vin merkte op, dat de school kinderen er niet de minste last van mochten hebben. Anders was hij er te gen. Dhr. van Loon vond dat hier een pre cedent geschapen werd om de school ook aan anderen te verhuren, terwijl er een vrij behoorlijke gelegenheid tegen over is. „Zo staat b en w er ook tegenover!" antwoordde de voorz. Dhr. Onrust is onderwijzer aan die school; de cursus staat enigszins dicht bij het onderwijs, waarom b en w het als een uitzonde ringsgeval wilde zien. Zeker wilde men de nieuwe school niet voor andere doel einden verhuren. Dhr. Kanters zei er tegen te zijn; er was in de oude school z.i. voldoende ge legenheid genoeg. Als er klachten ko men is het te laat. Dhr. Both wilde het niet al te donker zien. Klachten zijn er v.h. nooit geweest, „Die onderwijzer komt nooit met klachten!" merkte weth, van Vugt op. De raad ging akkoord met 250. subsidie te verstrekken, B en w zou het zo goed mogelijk oplossen. Gesloten werd met dankzegging. MIDDELHARNIS DIEKHUUSNIBUWS Bejaardenmiddag. Op donderdagmid dag 31 oktober te 2,30 uur is er weer een bejaardenmiddag, „Ons Koortje" o.l.v. de heer G, Zoon zal enige liederen zingen en de heer J, Knape Mz, draagt weer voor uit één van zijn werken. Ruilbeurs en boekenruilen. A,s, zater dag 26 oktober is er weer ruilbeurs. El ke vrijdagavond van 6.307,30 uur is er gelegenheid tot boekenruilen. Nederlandse bijdrage aan het Geofysisch jaar. Maandagmiddag vertrokken uit Rotter dam Hr, Ms, onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw" van de oriderzeediens' aan de Waalhaven voor een reis naar de West, Vertrek van Hr. Ms. „Walrus" met aan iboord instrumenten voor het verrichten van zwaartekrachtmetingen in' het gebied van de Nederlandse Antillen t,b,v, de Rijkscommissie voor de Geodesie, HanderMrbeid. A,s, maandag 28 okt, te 7,30 uur begint de opleiding voor de zgn, acte R en voor het diploma han denarbeid voor jeugdwerkleiders. Te vens worden dan de cursusuren nader besproken. Vliegtuigmodellenbouw. Voor de nieu we club vliegtuigmodelbouwers zijn nog een aantal plaatsen open. Leeftijd van af 15 jaar. Het is de bedoeling met de ze club t,z,t, naar een vliegveld te gaan, waarvoor wekelijks gespaard kan wor den, HERKINGEN Burg. stand over de maand, sept. '57, Geboren: Eliza, zoon van L. Maliei- paard en M, van Mourik, Ondertrouwd: C. van 't Hof, oud 21 j,, dijkwerker en J, van der Veer, oud 18 j,, beiden wonende te Herkingen. Ingekomen: J. O. van der Velde uit Utrecht en P. H. Riegman en gezin uit Dirksland. Vertrokken: A. Kerlchof en gezin n. Oude Tonge, Gevonden voorwerpen. Een paar zwarte gedragen heren-molieres. Inlich tingen bij de postcommandant der rijks politie, GOLTGENSPLAAT Eén werd opgenomen in het ziekenhuis Woensdagmorgen passeerden in de Sluisweg bij de woning van dhr, L, v. Oorschot twee tractoren elkaar, Een hiervan werd bestuurd door dhr.' van Peperstraten Ie Achthuizen en de ander door dhr. D. Kroon Mz. te Langstraat, waarop ook zijn 14-jarige broer Goof Kroon was gezeten. Laatstgenoemde tractor, waarachter een wagen met bie ten was gespannen, kwam te veel in de berm van de weg met het gevolg dat tractor en wagen in een diepe sloot te recht kwamen. Hierbij geraakten de beide heren Kroon onder de tractor. Op hulpgeroep van dhr. van Peper straten kwamen enkele personen toe gesneld en men slaagde er in de chauf feur de heer D. Kroon, die reeds onder broer die een gedeelte van de tractor te krijgen; hij kreeg geen letsel. Zijn broer die een gedeelte van de tratoc op zijn borstkas had liggen kon men niet bevrijden. Met een andere tractor van dhr. J. Gebuis moest men eerst de tractor, waaronder de jongen was ge legen, een eind overeind trekken. Toen was het mogelijk hem op de kant te liggen. Spoedig waren de doctoren Kramers, Buth en Voogd ter plaatse, die het no dig achten, dat het slachtoffer met de ziekenwagen naar het ziekenhuis te Dirksland werd vervoerd. Bij onderzoek bleek een sleutelbeen te zijn gebroken en waren enkele ribben bezeerd. Ook was de heer G. Kroon in het begin buiten bevirustzijn. Concierge benoemd. Het bestuur van het verenigingsgebouw „'t Centrum" heeft in de plaats van de heer H. Tig- gelman, die als zodanig heeft bedankt, tot concierge benoemd de heer J. Groe nendijk Wz. Een rond bolletje van nog geen zestig centimeter middellijn brengt vandaag de dag zowat heel de wereld in rep en roer. Dat ronde bolletje, dat men aard- sateUiet of ook wel kunstmaan noemt en dat naar men beweert nog steeds zijn rondjes rond onze aardbol beschrijft heeft de pen van elke journalist die de aarde bewoont al in beweging gebracht. Alles draait op 't ogenblik om de kunst maan, en de kunstmaan draait om alles. Het heeft er alle schijn van, dat de mensheid zoetjes aan bang wordt voor eigen ont dekkingen en ex perimenten. 't Is misschien dwaas, maar Schram denkt wel eens, of het wel waar is, dat de Russen zo'n ding hebben afgevuurd en of de ktmstmaan wel werkelijk door het luchtruim zweeft. In elk geval be lieft Schram als eenvoudige metselaar nog niet te geloven, dat het „ding" met het blote ook zichtbaar zou zijn, zo men allerwege beweert. Wanneer we af en toe eens naar boven kijken en hoog in de lucht de condensstrepen van vlieg tuigen opmerken, dan gebeurt het vaak dat we wel de strepen zien, maar van het vliegtuig niets kunnen onderschei den. Laten we aannemen dat dit op 'n vijf of zesduizend meter hoogte vliegt, hoe moet het dan mogelijk zijn om een bolletje van acht en vijftig centimeter doorsnede op een afstand van negen duizend kilometer door de lucht te zien zweven en dat met het blote oog? Als we een vliegtuig van zo grote omvang op laten we het royaal nemen vijftien kilometer hoogte niet meer kun nen zien, welke ogen moet men dan wel hebben om een vele malen kleiner voor werp te zien dat zesduizend maal zo hoog vliegt Nee, men kan Schram veel wijs maken, maar dat niet! Misschien is het de suggestie, die hier een grote rol speelt. Stel U voor, dat de Russen over enkele weken zeggen, dat ze hele maal geen kunstmaan hebben afge schoten! Onmogelijk, zegt U? Waarom? Het zou de eerste bok niet zijn, die in de wereld der geleerden geschoten wordt Herinnert U zich nog de schilderijen van Van Meegeren? De bekwaamste ken ners van de oude kunst hebben er zich op verkeken en bij hoog en laag beweerd dat het „oude meesters" waren die hun werden voorgeschoteld. Tot tenslotte toch de grootste aller blunders aan het daglicht kwam, toen bleek, dat Van Meegeren ze had nagemaakt. Een pres tatie overigens, waar Schram z'n metse laarspet voor afneemt, maar even zo goed een bewijs, dat de geleerden het ook wel eens bij 't verkeerde eind heb ben! Zo kan het ook v/el eens gebeuren dat de kunstmaan-affaire een machtig stuk Russische reclame blijkt te zijn, waarmee ik overigens niet tekort wil doen aan het menselijk kunnen op dit terrein, want ik ben er van overtuigd, dat de wetenschap op het gebied van de ruimtevaart het laatste woord nog niet gesproken heeft. In het boek Da niël lezen we, dat in het laatste der da gen de wetenschap vermenigvuldigd zal worden en we worden met ontzag ver vuld over de ontdekkingen die de mens doet. Het eigenaardige is echter, dat bij elke nieuwe uitvinding de angst naar voren komt, dat deze gebruikt zal wor den ter vernietiging van elkander, dus met andere woorden: voor oorlogsdoel einden. Daarom leest men al direct van onderlinge overeenkomsten die het ge bruik van nieuwe vindingen aan banden moeten leggen. En van al die pogingen om tot overeenstemming te geraken bij het gebruik van kernwapens enz. komt maar bitter weinig terecht. We leven in een gespannen wereld en door alle nieuwe vindingen neemt die spanning nog steeds toe. Onlangs las ik nog, dat de aardbol te klein schijnt te zijn voor de wijsheid der mensen, waarom men het nu in de richting van de maan stuurt. Maar op de oude aardbol zullen de menselijke problemen uitgevochten moeten worden! En dat zal wel een strijd blijven zolang de wereld bestaat. Zo betekenen alle nieuwe ontdekkingen der geleerden nog geen vooruitgang in de goede zin van het woord. De eer Gods wordt er niet mee bedoeld, maar de mens wordt er mee ten troon ver heven. Is dit niet het grote Babel, dat ik gebouvfd heb?" Een lezer stelde men een vraag naar aanleiding van de oproep van minister Drees om spaargelden af te staan voor de woningbouw. Hij vraagt of we de zaak uit de knoop hebben, wanneer het publiek honderd miljoen gulden bij el kaar scharrelt. Nee, waarde vriend, dan zijn we er nog lang niet. Er is in ons land een achterstand van 200.000 wo ningen waarmee rond geschat een be drag gemoeid is van 20 a 25 miljard gulden. Honderd miljoen mag dan een grote mond vol zijn, maar we zijn er niet mee uit de impasse. Daarom is de grote fout geweest, dat er in de vette jaren van de oorlog niet eerst en vóór alles de woningbouw aan de orde ge steld is. Natuurlijk is er wel gebouwd, daar niet van, maar er had op dit tersr rein veel meer tot stand kunnen komen. Er zijn grote kapitalen aan allerlei an dere doeleinden besteed, waardoor de woningbouw in de knel gekomen is. Schouwburgen, gemeentehuizen en al lerlei cultuurcentra hadden voorrsmg Allemaal heel mooi maar het moet kun nen. Achteraf blijkt nu wel, dat de te ring niet na^,r de nering gezet is en wie zal zeggen, hoe lang het nog duurt eer door deze onverantwoorde wijze van handelen het woningprobleem wordt op gelost. Ik lees, dat men in Duitsland het platgebombardeerde Duitsland de woningnood tot het verleden behoort. Hoe is dat mogelijk! Ja, daar heeft men een andere taktiek toegepast. Het volk heeft val vroeg tot laat geploeterd aan de woningbouw, met als resultaat dat men op dit punt uit de brand is. Nu zal men zeggen, dat Duitsland gezien het geen eigen land opbrengt in een gun stiger positie verkeert dan Nederland. Dat kan zijn, maar dan was het voor ons dubbel nodig om goed uit te kijken, waaraan het beschikbare geld werd ge- spandeerd. Daafbij had de woningbouw ten volle voorkeur verdiend. We hebben over het geheel als Rijke Pier geleefd en zullen dat moeten los laten, wil de zaak weer op dreef komen. Maar het gaat gemakkelijker van min der naar meer, als van meer naar min der. Bezuinigen, soberder gaan leven en nog wat sparen zijn de voowaarden, waaraan moet worden voldaan, wil het ook met de woningvoorziening in orde komen. Elke woning die gebouwd wordt, moeten we eerst gaan verdienen, anders kan het niet. De lonen niet meer omhoog, maar harder werken, dat is: meer produceren voor hetzelfde geld. Inderdaad, zo moet het. Maar wie is er nu zo handig, om zonder dat er gemord wordt, zijn per soneel tot meer produktiviteit te doen komen Men zou de .indruk eens kunnen krijgen, dat men voorheen zo'n beetje de luiaard heeft uitgehangen! Als men nu meer kan presteren, kon men dat toch één of twee jaar geleden ook? En waarom dan toen niet gedaan? Schrammetje

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5