!ANG is alleen RANO I als er RANG op staat 1 Wij verhuren De gem.-secretaris van Oude Jonge vierde zijn zilveren jubileum Kerkgeschiedenis van Den Bommel '0Tl^R0n£l84U Bond van Ned. Hervormde Mannenvereen. op G.G. Het herdenkingsnummer Thoolse problemen Onzuiver bloed veroorzaakt üw Rhenmatische Pijnen. Kruschen zuivert dat bloed en jaagt zo die pqueu eruit. Posttarieven worden 1 november verhoogd Kinderhoekje xxxxxxxxxxxxx Eiost Tan zemnren? n Als 't vuur hoog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag FOTOHANDEL J. ZANDSTBA Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 25 oktober 1957 (Buiten verantwoordelijliheid der red.) Geachte redactie, Terwijl de eerste kunstmaan door Rusland het luchtruim ingezonden zijn triomftocht met ontzettende snel heid om de wereldbol maak, en de mens heid zich afvraagt of de uitkomsben daarvan haar tot zegen of vloek zullen zijn, komt het bestuur van de stichting Drinkwaterleiding Goeree-Overflakkee in vergadering bijeen om de begroting voor 1958 vast te stellen op een bedrag van 458.347.met een voordelig sal do van 1296.zonder tariefsverhoging Volgens mededelingen in de pers heeft men zich op deze vergadering ook bezig gehouden met het probleem van de vol ledige vervangingskosten waarvoor een verhoging van het vastrecht nodig zou zijn van 45 et. per aansluiting per maand en om de verhoging van de va riabele kosten te dekken een verhoging van 3 et. per ms noodzakelijk zou zijn. Dat de z.g. éénkamerwoningen van de eerste verhoging zouden zijn vrijgesteld kan verwaarloosd worden omdat dit vrijwel van geen betekenis is. Welke ontwikkeling demonstreert zich in dit bedrijf gedurende de laatste jaren Voor het jaar 1954 met de invoe ring van het nieuwe tarief en volledige bemetering werd de begroting vast gesteld op een bedrag van 277.291. op een verbruik van 440.000 mS of een kostprijs van 0.63 per m^ Voor 1958 is het bedrag vastgesteld op 443.061. als inkomsten uit waterlevering met een verbruik van 594360 m-s of een kost prijs van 0.74. Welk bedrag zou de tariefsverhoging opbrengen Er zullen ongeveer 9500 aansluitingen zijn. Rekenen wij om aan de veilige kant te blijven 9000 x 5.40 is 48.600.en 594360 ms a 3 cent is 17.830.80 of een totale verhoging van 66.430.70. De kostprijs zou dan stijgen op 0.85 per m^. Is er verschil in beta ling voor kleine en grote verbruikers Ruim 4000 kleine verbruikers be jaarden enz. betalen een kostprijs van 1.37 per m^, terwijl ongeveer 4000 grotere verbruikers een kostprijs betalen van 0.62 per w? en de aangesloten be drijven een kostprijs betalen van 0.45 Dit is een gemiddelde kostprijs per groep. Dus kostprijs van 19541957. Dit wordt als de verhoging goedgekeurd zou wor den de kostprijs: Kleine verbr. per mS 1.37 1.68 p. m^ Grotere verbr. p. m» 0.62 0.73 p. ms Bedrijven per m^ 0.45 0.50 p. ms Zal deze begoting met mogelijke tariefsverhoging door de gemeentera den op ons eiland worden goedgekeurd? Tot heden hebben de raden alles goed gekeurd, slechts enkele raadsleden heb ben zich verzet tegen de onrechtvaardi ge tariefstelling, venvacht moet worden dat er weinig raadsleden zullen zijn die de moed op kunnen brengen om in ver zet te komen tegen een dergelijke voort zetting van onrecht op de minstdraag- krachtigen. Hebben wq het goed uitgerekend dan is de produktie in dit bedrijf gestegen in 5 jaar met 28%, de kostprijs is ech ter verhoogd met 17% en zou met de aangenomen verhoging een stijging on dergaan van 26%. Welke prijsontwikke ling zich zou hebben voorgedaan als de bemetering had geleid tot datgene wat 't bestuur zich daarvan had voorgesteld althans, volgens haar bekendmaking in 1951, n.l. produktievermindering, laat zich denken. Intussen mag verwacht worden dat Minister Zijlstra na de mededelingen tijdens een studieconferentie van het C.N.V. in Utrecht over het prijsbeleid zich wel zal wachten om een dergelijke verhoging van tarieven welke de schrille ongelijkheid nog vergroot goed te keuren, waarmede wij en naar wij aannemen het grootste deel van de bevolking van ons eiland mede zou in stemmen. Met dank voor de plaatsruimte. J. van der Slik Middelharnis, 12 oktober 1957. Geachte redactie, Gaarne had ik in uw blad een plaatsje voor het volgende: Het viel mij op, dat de Weleerwaarde Heer, ds G. v. d. Zee in zijn artikelen reeks over de kerkgeschiedenis van Den Bommel, in opstel 36 een fout komt te maken, die feitelijk tot een verkeerde voorstelling van de psalmen van Da theen leidt. Bij de behandeling van „De nieuwe psalmberijming 1775'' merkt hij n.l. het volgende op: „De berijming was aanmerkelijk beter men oordele zelf":, waarna dan het eer ste psalmvers van psalm 42 volgens de berijming van Datheen zou volgen. Helaas is dit niet juist. Het vermeldde vers is geenszins van Datheen. Ter ver duidelijking zullen we hier het juiste eerste vers van psalm 42 volgens Da theen laten volgen: Als een hert gejaagd, o Heere Dat versche water begeert, Alzoo dorst mijn ziel ook zeere Naar U mijn God hoog geëerd. En spreekt bij haar met geklag: O Heer! wanneer komt die dag. Dat ik toch bij U zal wezen En zien Uw aanschijn geprezen. Hieruit blijkt dus wel, dat er enig verschil is tussen hetgeen in voornoemd artikel afgedrukt werd, en hetgeen in werkelijkheid in psalm 42 staat volgens Datheens berijming. Wat aangaat de uitdrukking: ,,Wel was ons voorgeslacht aan de oude psal men gehecht, omdat de martelaren er mee op de brandstapel gegaan waren", dit onderschrijf ik ten volle. Ik lees n.l in de biddagspredikatie van de godzali ge Theodorus v. d. Groe, gehouden de 1ste maart 1775 te Kralingen: „Mijne vrienden, daar is nu een stilzwijgen in Maandagmiddag werd in de raadszaal van Oude Tonge op intieme wijze het feit gevierd, dat de gemeentesecretaris de heer J. L. van Oostenbrugge 25 jaar werkzaam was in overheidsdienst. Vele sprekers hebben de jubilaris op harte lijke wijze hulde gebracht en daarbij hun erkentelijkheid uitgesproken voor de be minnelijke wijze, waarop hij de jaren dat hij te Oiide Tonge werkzaam is, zich van zijn taak heeft gekweten. Daarbij werd dan veelal de nadruk gelegd op de beide zeer moeilijke pei'ioden de bezettingstijd met evacuatie en de tijd na de ramp waarin gaven als over leg en rustige overtuigingskracht die de heer van Oostenbrugge in ruime ma te bezit, waardevolle karaktereigen schappen waren voor een gemeenteamb tenaar. Waarnemend burgemeester van der Harst wees er op dat dit jubileum ge vierd mag worden als men 25 jaar in goede gezondheid en met veel plichts betrachting zich van zijn taak heeft ge kweten. Hij kenschetste de jubilaris als een beminnelijk man, die er steeds op bedacht is moeilijkheden met overleg op te lossen. Het is prettig dit jubileum te kunnen vieren te midden van zoveel goe de vrienden. Namens het gemeentebestuur over handigde spr. een geschenk in couvert. Namens de afdeling Flakkee van de Ohr. Bond van Overheidspersoneel sprak dhr.' W. J. Witvliet die hem prees om zijn trouw aan het ambt, dat zeer betekenisvol is doch, dat in de eerste plaats moet bestaan uit dienen van God en de naaste. De heer C. L. de Wit, oud wethouder schetste de moeilijke tijd die hij samen met de heer van Oostenbrug ge heeft doorgemaakt om de gemeente te besturen in de dagen na dolle dinsdag toen de NSB-burgemeester er vandoor was gegaan. Op zijn eigen wijze gaf de heer de Wit een kernachtige schets van die tijd. Gelukwensen werden ook uitgesproken door de groepscommandant der Rijks, politie de heer Benedick, de heer Ar. Kanters, als nestor van de raad de heer P. Soeteman en de heer C. A. van Loon namens het bestuur der Chr. schoolvereniging, waarvan de jubilaris secretaris is. De heer D. van den Tol sprak namens het gemeentepersoneel zijn collega toe en overhandigde hem een elektr. scheerapparaat, alsmede een kist sigaren en voor zijn echtgenote een omvangrijke fruitmand. Niet verwacht De jubilaris had een dergelijke huldi ging niet verwacht zei hij, en persoon lijk was hij er nooit op uit geweest het middelpunt te zijn. Hij was dankbaar dat God hem de kracht en de lust heeft ge geven het soms zeer moeilijke werk te volbrengen. Al de eerste morgen van deze 25 jaren werd hem door zijn supe rieur duidelijk gemaakt dat het werk op het raadhuis inhoudt, dat men van veel kennis kan nemen doch dat die ken nis niet buiten de deur gebracht moest worden. „Ik dien'', is mijn wapenspreuk aldus de heer van Oosteatorugge en al ben ik nu 43, ik wil toch telkens opnieuw leren. Hij dankte allen hartelijk voor hun hul de en de vele geschenken. Hij zag dit jubileum in de eerste plaats als een blijk van vriendschap en was daar des te dankbaarder voor. I den hemel, omtrent een halve ure, Openb. 8 1, en daarom wil ik arm en ellendig man nu over onze oude- of nieuwe psalmen met niemand enig ver schil voeren. Dit ééne moet ik ulieden maar zeggen: Dat de Heere onze God het psalmboek van Datheen, 't welk wij nu afgeschaft hebben, de eere heeft aan gedaan, dat hij het in het bloed deï martelaren rood geverfd en in de vlam men van het heetste vuur beproefd heeft: en 't daarom nog weder te eere zal aandoen enz." Wat aangaat de merkelijke verbete ring van de zogen. Nieuwe psalmen, daar lopen de meningen over uit een. Ik wil besluiten met de mening van ds. L. G. C. Ledeboer, dewelke ook mijn persoonlijke mening is: ,,In de dienst gebruikte Ledeboer altoos de psalmeri van Datheen. Hij vond, dat deze de kern achtige zin der Schriftwoorden beter weergaven". Met dank voor de plaatsruimte. Gorinchem D. Roozemond Jagerslaan 22 Naschrift: Bij het plaatsen van h^t ar tikel is het onze redaktie ook opgeval len, dat het betreffende vers niet uit de bundel van Datheen was. Er waren in die tijd meer berijmingen; het kan ook zijn dat het een dichtwijze is van Da theen over dezelfde Psalm, die niet in het Psalmboek is opgenomen. Tijdens de Hagepreken zong men ook andere dicht- wijzen van de psalmen. Het lijkt ons overigens geen punt om verder over te discussiëren, omdat het hier over de dichtvorm gaat. De inhoud van de be doelde psalmen was goed. Redaktie. Bovengenoemde Bond hoopt op zater dag 2 november 1957 te Utrecht in het N.V. Huis, Oude Gracht T. Z. 245 zijn jaarlijkse Bondsdag te houden. Aanvang v.m. 10 uur. Sluiting plm. 5 uur. Referaat „Levensnood in deze tijd" door ds. J. R. Cuperus te Waddinxveen en ,,Wat verwacht men van de predi king?" door ds. L. Blok Capelle a. d. IJssel. Opwekkend slotwoord door ds. T. Poot te Haaften. Hongaarse blad Magyar Szó (in het Nederlands) „Magyar Szó" heeft sedert zijn oprich ting, in november van het vorig jaar, een belangrijke rol gespeeld bij de aan passing der Hongaren in Nederland; men acht echter twee jaar de minimum periode die de vluchtelingen nodig heb ben vóór zij zich hier enigermate thuis voelen en vóór zij in staat zijn met vol doende gemak Nederlandse kranten te lezen. iDit herdenkingsnummer in de Neder landse taal wordt het Nederlandse volk aangeboden om het voortbestaan van het blad voor de tijd van nog één jaar te verzekeren. Het bevat o.a. een groot aantal artikelen van Nederlandse en Hongaarse journalisten, een beschrij ving van de belevenissen van slachtof fers der AVH (de Hongaarse staatspo- litie) en talrijke nog niet eerder gepu bliceerde foto's van de Hongaarse op- gtand. Het nummer is te verkrijgen door storting van 0.55 op giro 1860 ten na me van Magyar Szó (Klein Vrijenban 3, Delft) De Minister President dr. Drees heeft er een voorwoord in geschreven en be sluit dit met de wens „Moge het de Hongaarse vluchtelin gen gegeven zijn de ommekeer te bele ven, die het hun mogelijk zal maken naar hun eigenlijke thuis, hun eigen va derland, terug te keren". Onze bijzondere Thoolse medewerker schrijft ons: Tholen, het eiland namelijk, heeft teri opzichte van het geestelijke leven een eigenaardige signatuur. Daar is b.v. de houding van de mensen tegenover de organisaties. In de grond van de zaak staat de Tholenaar sceptisch tegenover organisaties. Ten opzichte van de land bouworganisaties schijnt dat enigszins anders te liggen, door b.v. de Zeeuwse Landbouw Maatschappij er flink wortel .geschoten heeft. Maar daarbij mag niet worden vergeten, dat in de achterlig gende jaren, bezettingstijd en distribu- tietijd daarna het lid worden van deze organisatie sterk gestimuleerd werd. Neen, de Tholenaar is in de grond te in dividualistisch om op en top een orga- tiisatieman te zijn. Op het eiland Tholen is men meest georganiseerd in de Z.L.M. De Z.L.M, is een neutrale organisatie. Eigenlijk een organisatie van liberale Struktuur. Bij het woord liberaal, moet ge niet denken aan dat barre liberalisme van de vorige eeuw. Dat barre, strakke libera lisme dat onverdraagzaam was tegen over andersdenkenden, neen het libera lisme van heden, zo als het zich in de Z.L.M, vertoont is ruim genoeg om met anderen samen te werken. Zo zijn in de Z.L.M, zeker mensen aan te wijzen van Christelijke levensopvattingen en levensstijl, maar de organisatie als zo danig moet algemeen zijn. Voor ieder moet binnen die organisatie plaats zijn. Het beste is ze in dat opzicht te verge lijken met de openbare school. Die moet immers ook toegankelijk zijn voor ieder een.- Voor Christenen en niet Christenen. Zo staat het er met de Z.L.M., speci aal op Tholen ook voor. Zich binden aan de beginselen van Gods Woord, daar is geen sprake van. Dan zou ze afstand moeten doen van haar algemeen karak ter. Van haar plaats bieden zowel aan Christenen als niet Christenen. De Z.L. M. is een uitgesproken neutrale organi' satie. Daar mee wil niets te kort ge daan zijn aan haar verdienste voor de landbouw als zodanig, maar wanneer het er op aankomt, dat de Z.L.M, zich gaat bemoeien met het geestelijk leven, zoals bij het stichten van landbouwhuis- houdscholen dan ligt het voor de hand dat dat neutrale huishoudscholen zijn, overeenkomstig de signatuur van de Z. L.M. Huishoudscholen waar voor het Woord van God geen plaats is bij on derwijs en opvoeding. Zulk een neutrale huishoudschool en hoe zou ze anders dan neutraal kunnen zijn heeft de Z.L, M. gesticht te Tholen. Ze heeft zich daarbij niet laten leiden door overwegin-. gen als: Is er in de overwegend Chris telijk plaats Tholen wel plaats voor een neutrale huishoudschool? Op de gezindheid van de leerlingen, die haar school zouden gaan bezoeken heeft ze allerminst gelet. Neen, er was in het stadje Tholen plaats voor een huishoud school. De Z.L.M., was door gebrek aan Christelijke landbouworganisaties het aangewezen lichaam dat tot stichting kon overgaan. En zo heeft te Tholen de Z.L.M, een neutrale landbouwhuishoud- school gesticht. Dat was, hoe men het ook betreuren mag, niet anders te ver wachten. De Z.L.M, is een neutrale or ganisatie. Door haar gestichte land- bouwhuishoudschool zijn neutraal even als de stichting van wie ze uitgaan. Nu gaat de Z.L.M, ook ijveren voor de stich ting van een Christelijke landbouwhuis- houdschool op het eiland Tholen. Een neutrale vereniging wil dus komen tot stichting van een Christelijke school. Dat is toch wel een zeldzaam en won derlijk figuur. Dat zou zoiets zijn als dat een openbaar schoolbestuur (ge steld dat de openbare school onder een 'bestuur stond) een Christelijke school Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kru schen maakt U weer een ander mens vief; vitaal! Jaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of drogist levert U Kruschen graag. De posttarieven worden per 1 novem ber a.s. verhoogd en wel als volgt: Posttarieven binnenlands verkeer; BRIEVEN: t.m. 20 gr. 12 et; t.m. 100 gr. 25 et.; t.m. 200 gr. 35 et; t.m. 500 gr. 45 et; t.m. 1000 gr. 60 et; t.m. 2000 gr. 80 et, de laatste drie zijn ongewijzigd. BBIEFK AAJtTEN Enkele 8 et; dubbele 16 et. Posttarieven buitenJantts verkeer: BRIEVEN: Voor Suriname, Ned. Antillen; Ned. Nw. Guinea; Indonesië: t.m. 20 gr. 12 et; t.m. 40 gr, 25 et; t.m. 60 gr. 35 et; per 20 gr. meer 10 et. Voor België, Luxemburg 12 et; 25 et; 36 et; 12 et. Overig buitenland*) 30 et; 50 et; 70 et 20 et, deze zijn on gewijzigd. BRIEFKAARTEN Voor Suriname; Ned. Antillen; Ned. Nw. Guinea; Indonesië: Enkele 8 et; dubbele 16 et; Voor België, Luxemburg: Enkele 8 et; dubbele 16 et. Overig buitenland*): Enkele 20 et; dubbele 40 et. deze zijn ook ongewijzigd. In het grensverkeer met Duitsland: brieven t.ai. 20 gr. 12 cent; briefkaar ten: enkele 8 cent; dubbele 16 cent. Beste jongens en meisjes! Dit is alweer de laatste keer dat ons „hoekje" in oktober verschijnt. Wanneer jullie de volgende keer het raadselhoek je opzoekt, zal het al november zijn. We hebben deze week dus het laatste ok- toberraadsel, en dat is een zgn. „kam- raadsel". Zie maar: OKTOBER-BAADSEL 4 12 3 4 5 6 7 1. Luther zocht het klooster op en werd... 2. Hij was diep verontwaardigd over de .handel 3. was een bekende aflaatkramer. 4. Andere naam voor „kloosterzusters". 5. Voornaam van de kerkhervormer Zwingli. 6. „De kerk is het aambeeld, dat vele... versleten heeft" (Beza). (Wat hebben we behalve een aamtoeeld en ijzer nog nodig?) 7. Soort schild (zie Psalm 35) Elk gevraagd woord bestaat dus uit 6 letters: 1 kruisjeslijn en 5 punten. Zijn de woorden goed, dan komt er op de kruisjeslijn, van links naar rechts, de naam te staan van een bekend hervor- COBBESPONDENTIE Gerrit v. d. B. Den Bommel. Dat er veel kwaaie in de aardappelen komen, kan ik begrijpen, maar wat bedoel je met „veel glas". Jij kan mij daarom trent wel inlichten, want je gaat op de' landbouwschool. Een koelhuis is een prachtige uitvinding, waarvan voor vele dingen een dankbaar gebruik wordt ge maakt. Ria de W. Middelharnis. Je laatste vraag onderaan je brief zal ik maar eerst beantwoorden, anders moet je vriendinnetje zolang wachten: ze mag gerust meedoen, hoor! Ik verwacht ze bij de volgende inzending. Is het boek, dat je gekregen hebt, mooi? Ik zou graag eens komen kijken, maar ik heb geen herfstvakantie zoals jij al achter de rug hebt. Staan er al veel foto's in? Jaantje v. d. S. Herkingen. Waren er veel appels en peren? Nu maar probe ren om ze een poosje goed te houden, want de winter is nog lang En hoe gaat het op de naaischool? Heb je moeite om de catechismus te leren? Sommige kinderen vinden het erg moeilijk. Mis schien omdat ze het niet goed begrijpen. Adri V. d. B. Den Bommel. Is de nieu we fiets al in je bezit? Nu het najaar is, zal je het druk hebben met poetsen en invetten. Is de nieuwe dominee er al? Moet jij ook naar catechisatie? Gerrit wel, schrijf je. Corrle M. N.-Tonge. Zo gaat het nu Mijnhardt's Zenuwtabletteo helpen V er overheen. zou stichten. Een vergelijking waaruit het onmogelijke dadelijk naar voren springt. Maar ten opzichte van de stichting van huishoudscholen neemt de Z.L.M, wel een zodanig standpunt in. Te Tholen sticht ze, naar haar aard en ka rakter, een neutrale huishoudschool hoewel de meerderheid van de bevolking de Christelijke beginselen is toegedaan. En te Sint Annaland wil de Z.L.M, een Christelijke landbouwhuishoudschool stichten. Een dubbelzirmige houding, waarop we in een volgend artikel hopen terug te komen. (37) De tyd van ds. J. A. du Bois 1776—1788 Blijde inkomst Het was geen kleinigheid voor ds. Gavel van Goeree consulent te zijn van Den Bommel. In 1957 ben je daar in een uurtje, maar alzo niet in 1776. Daarbij komt nog, dat de beide eilanden nog gescheiden lagen. Maar geen nood, er zijn ook nog schepen. De kerkeraad vergaderde 1 juni, waarbij naar de eis van die dagen twee predikanten tegenwoordig waren tot het beroepingswerk. Zij werden consu lenten genoemd. Voor de weduwe van ds Bonte was er een jaar van gratie. Zij had dus een jaar onderhoud. Als nu de kerkeraad voldeed aan de classicale wet van Brielle d.d. 16 april 1776, aldus pas bekrachtigd, dan kon men tot be roeping overgaan. Dit beloofde de kerkeraad te zullen doen, waardoor het werk aanving met de beroeping van ds. Brand van Some ren. Deze bedankte en in zijn plaats werd ds. J. A. du Bois beroepen uit Ouddorp, die deze beroeping aanvaardde Omtrent zijn komst zijn wij uitvoerig ingelicht. Daar de reis niet zo ver was, trok de gehele kerkeraad er op uit per schip op 14 juli 1776 en wel naar Goeree, waarna men naar Ouddorp wandelde. Later werd hem het beroep bezorgd door eni ge broeders, terwijl hem daarna nog tweemaal een bezoek werd gebracht. De zogenaamde Paas- en Jansclassis waren reeds behouden en de oktober- classis duurde nog zo lang, zodat een extra classis op onze kosten gehouden werd, waarm.ee circa 100.heenging. De verhuizing geschiedde per wagen naar de haven van Goeree en verder per schip naar ons dorp. Een extra schuit werd gecharterd om des dominees brandhout te halen. Dit alles kostte on geveer 53.terwijl de kerkelijke los making 84.25 beliep. Dit was de oude tijd. Maar enfin, de domine was er en werd ontvangen in een schoongemaakte pasto rie, die men ook wat opgeknapt had. Op 3 november werd hij bevestigd door ds. Keuval Hannot van Middelharnis met een woord uit 1 Petrus 5 vers 1-15 terwijl des namiddags de intrede plaats vond met „Mozes bede" Exodus 33 vers 13-16. Wie beide plaatsen naslaat zal merken dat er schone schriftuurplaat- sen waren gekozen. De twaalf jaren die hij hier staan eou, zouden jaren van grote verandering zijn uitwendig en tevens van zegeningen inwendig, gelijk het archief getuigt. eenmaal: overal komt een eind aan; ik krijg brieven van kinderen, die zich aanmelden als nieuweling, maar ook ontvang ik afscheidsbrieven. Nu wil ik je wel zeggen, dat ik liever een aan- meldingsbrief krijg dan een brief met „vriendelijk bedankt voor alles". Af scheid is altijd iets pijnlijks, nietwaar? Vooral in dit verband, het ophouden met het kinderhoekje". L&ier zal je met enig heimwee terugdenken aan die onbezorgde tijd van je jeugd, die niet meer komt. Corry, het ga je verder goed en ik hoop toch nog wel eens iets van je te horen. Han van 1.. N-Tonge. Zijn de zieken al wat aan. het beteren? Ben jij steeds nog gezond gebleven? Die ziekte, waar in de regel zo luchtig over gesproken wordt, heeft weer al heel wat kinderen en grote mensen grafwaarts gebracht, In percenten kunnen we zoiets niet uit drukken voor iemand, die aan de ziekte sterft, is het honderd procent. Jaap T. Ouddorp. Hadden jullie weer al vakantie? Het is pas geleden dat de school weer is begonnen! Pijn, dat Jan ook vrij had, maar jammer, dat moeder ongerust moest worden. Konden jullie niet eerder thuis zijn? Vind je het een hele toer om je brief te schrijven, of valt het nogal mee? Sjaan van L,. Dirksland. Tot hiertoe ben ik nog niet verkouden geweest, maar je kan het zó te pakken hebben, hoor! Bij jullie is het erg geweest op school, zeg! Kreeg je dat speldje zo maar gratis? Dat is leuk, hoor! Miep T. Ouddorp. ik wist niet, dat de eerste week in oktober de drukste tijd van het jaar was. Maar nu ik je brief goed heb gelezen, begrijp ik er wel een beeje van. Dat waren lange dagen wer ken, hoor! En ik kan snappen, dat je dan 's avonds ergens meer zin in had. Wat hadden jullie nog laat bonen! Sjaan T. Ouddorp. Je hebt het mis schien wel bij de anderen gelezen, dat ik tot nu toe nog geen griep heb gehad. Maar het zou nog best kunnen gebeu ren, dat ik het .hoekje" op mijn bed moet schrijven, of anders komt er maar eens een krant zonder het „kinderhoek je". Achter ons huis is een boom, die er elke morgen voor zorgt, dat er bla deren te ruimen zijn, dUs net als bij jullie. Jaap K. Sommelsdijk. Het is niet erg, al had je die paar vragen niet. Is de schoonmaak voorbij? Heeft opoe ook nog geholpen? Weet je wat ik zo best vind? Dat je om zeven uur naar bed gaat! De meeste kinderen slapen vee] te weinig en willen al grote mensen zign. Leest moeder altijd voor, als ze Maar wij moeten nu beginnen met weer een ellendige kwestie met Ooltgensplaat. Proces met de PJaat over het Weeshuis Vóór 1738 was er te Ooltgensplaat een tehuis voor ouden van dagen. Om niet vermelde redenen kon dit geen stand houden. Toch gevoelde men be hoefte aan een tehuis voor onverzorgde kinderen, schier altoos weeskinderen die tot 1738 bij de minst vragende besteed werden. Bestuurders deden dan een oproep en de exploitanten (want dat waren ze meest) kwamen dan opzetten naar de kerke- liamer in Ooltgensplaat. Wegens mishandeling maakte het be stuur van St. Adolphsland er een einde aan en schakelde de hele zaak om door de stichting van een f atsoendelijk wees huis, genaamd ,,Het weeshuis van St. Adolphsland". Het was dus voor beide dorpen bestemd. Voor het gemak gaf de Plaatse predikant daar godstdienston- derwijs. De leerlingen deden dan te hunner tijd openbare belijdenis in de kerk van de Plaat. De kosten van dit Huis waren voor rekening der beide dorpen. Als een bij. drage gaven wij de helft van het tweede zakje aan de „Grote oftewel Heilige Geest-armen" van St. Adolphsland. De opbrengst vloeide in de kas van het weeshuis. Er was zelfs een fonds te Den Bommel voor dit doel, n.l. be staande in een hofstee, weeskindstee genaamd. Wij hebben te voren reeds gezien, dat er geregeld moeilijkheden rezen met on dersteuning van behoeftige lidmaten uit andere gemeenten, tenminste als zij geen akte van indemniteit meebrachten nevens hun attestatie. In herinnering zfj gebracht, dat elke diakonie haar eigen „inboorlingen" ondersteunde bij vertrek naar elders. Om nu veel geschrijf te Voorkomen sloten de beide dorpen in 1768 met elkaar een contract, dat men eikaars akten zou accepteren, maar dit hield niet in eikaars armen te onderhou den. Dit was het punt waarvan Den Bommel toch meende, dat de weeskin deren, geboren in Den Bommel en opge voed in de Plaat, geheel voor rekening van de Plaat kwamen, zo zij eenmaal tot hun leeftijd gekomen zijnde, het Weeshuis verlieten en dan later tot ar moede vervielen. Hierover was voortdurend hooggaan de kwestie. Allerlei stumperds, lammen, blinden enz. werden van het ene dorp naar het andere gestuurd met de woor den: Ga heen en word warm. Zo was er een blinde jongeman Jan Schaap met wie de uiterste proef geno men werd. Hij was afkomstig nit Den Bommel en werd na afgelegde geloofs belijdenis door de Plaatse predikant uit het Weeshuis ontslagen. Tot armoede vervallen nam een Platenaar hem tegen vergoeding op. Ooltgensplaat eiste nu vergoeding van Den Bommel. Dit kon ons niet behagen en wezen Ooltgens plaat er op, dat men daar tot onderhoud verplicht was. Na langdurig gehaspel trokken wij naar Den Haag om bij een advocaat ons recht te bepleiten. De zaak vond door gang tot het Hof van Holland. Hier moet ik mijn verhaal afbreken, want er zijn enige bladzijden uit het notulenboek gescheurd. Mijn conclusie is, dat de Plaat in het gelijk is gesteld, en terecht Want al was nu het weeskind in Oolt gensplaat opgevoed, te dezen opzichte was de plaats van geboorte beslissend. Wel hebben wij processen gewonnen, maar in deze zaak gold het woord van Salomo: Wie de eerste is in een twist- zaak schijnt rechtvaardig, maar zijn naaste komt en onderzoekt hem. Maarssen. Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) Dat Is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots Renni2S neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. tijd heeft? Dan zal jij wel veel leren uit die kinderbijbel. Corrie N. Middelharnis. De herfst vakantie is dus langer geworden dan eerst de bedoeling was. Jammer dat het voor ziekte moest. Was Gerda blij, toen ze de ballon kreeg? Ik denk, dat hij de andere dag al kapot gegaan is. Heb ik het mis? Nelie M. Den Haag. Netjes werk ge maakt, hoor. Duidelijk geschreven en goed overzichtelijk. In 't vervolg babbel je weer wel een beetje, hé? Hans D. Amersfoort. Nu begrijp ik, dat ik in een poos niet van je gehoord heb. Je maakt dagen van half zeven tot half zeven! Geen kleinigheid. Nee, dat blijft er geen tijd meer over om te raad selen. Hans, het ga je verder goed en ik hoop, dat je aan je belofte zal den ken, door nog eens te schrijven. Alle kinderen worden van Hans gegroet, want hij gaat ons verlaten! Wim M. Den Haag. Het is heel aar dig van je om te proberen mee te blij ven doen, maar ik zal je toch een goede raad geven. Wim: het leren voor school moet eerst goed af zijn, eer je aan de raadsels mag beginnen, hoor. Ik zal het je niet kwalijk nemen, wanneer je moet ophouden. Er is zoveel te leren, niet waar Ik zal dan nog even uitzien naar een definitief afscheid. Allemaal. Ik heb al te veel ruimte ge nomen, dus moet ik gauw eindigen. Denken jullie eraan, dat het INZEN DEN is Na hartelijke groeten, blijft in af wachting. Oom Ko 8 mm PROJECXOBEN en FILMS SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4