Jamais en vain toHJours ea m Oorlogsgevaar in het Midden- Oosten? Terugslag in de vlasteelt r~ Buitenland Dhr. P. Dooirnhein te Middelharnis veertig jaar bij de P.T.T. 30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILA]MDEW Verschijnt tweemaal per week: dinsdag^ en vrijdagavond MEDITATIE „VEEL OF ALLES?" Let op de advertentie van de NUTSSPAARBANK in het nummer van aanstaande dinsdag I Flakkeese jongen werkte zich door zelfstudie op tot postdirecteur N.V. WED. C. KOLFF Zn. Vrijdag 25 oktober 1957 No. 2641 PBmS HENDHIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie eo Advertentiei uitsluitend TelefooB K 1870—2629 Na e uur 't avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167980 ABONNEMENTSPBIJS 1.90 PEB KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ coatracl ipeclaal tarlal Vroeger werd de Balkan de heksen ketel van Europa genoemd, omdat die streek een haard van onrust en gevaar vormde voor de vrede. Enkele malen brak er een oorlog uit en in 1914 was de raoodaanslag op Aartshertog Fransz Ferdinand van Oostenrijk te Serajewo de aanleiding tot de eerste wereldoorlog Het schijnt wel, dat thans het Midden- Oosten deze rol overgenomen heeft en gezien de verwarde situatie aldaar kan men terecht spreken van een gebalkani- seerd gebied, waarvan de wereld nog heel veel moeite en zorg kan beleven. De toestand is er erg gecompliceerd en onoverzichtelijk, zodat het niet gemak kelijk is een gefundeerd oordeel te ge ven over de vooruitzichten met betrek king tot oorlog of vrede. De aardrykskundige situatie Zonder kaart is het onmogelijk enig begrip te krijgen van de verhoudingen in dit gebied. Tot het Midden-Oosten rekent men de volgende landen: Turkije, Syrië, Irak, Perzië, Pakistan, Libanon Israël, Jordanië Saoedie-Ara- bië en Egypte. Over ieder ervan enkele korte gegevens. Turldje is de streek, die vroeger Klein-Azië heette. De hoofdstad is An kara. Het wordt ten noorden begrensd door de Zwarte Zee en Rusland, ten zuiden door de Middellandse Zee en Syrië. Het is 23 maal zo groot als Ne-, derland en heeft een bevolking van 21 miljoen zielen, die vrijwel geheel Mo hammedaans is, doch niet Arabisch De verhouding tot de Arabisch spreken de volken is niet zo best, daar deze eeuwenlang door de Turken zijn onder drukt. Men is in Turkije zeer anti-Rus sisch en anti-communistisch, omdat men terecht in de Sovjet^buur het grootste gevaar ziet. Het leger is sterk goed bewapend en de Turken zijn zeer goede soldaten. Gezien zijn sympathieën behoort het land tot de N.A.V.O. en is dus Westers georiënteerd, terwijl het evenals bij het Pact van Bagdad is aangesloten. Syrië met de oude hoofdstad Damas cus heeft slechts 3% miljoen inwoners die voor 87% tot de Islam behoren. Het ig pas sedert 1941 een onafhankelijke re publiek. De bevolking is arm, onont wikkeld en er is geen sprake van een stabiele regering. Herhaaldelijk hebben er staatsgrepen plaats en thans is er een pro-Russischo militaire kliek aan het bewind. De Syriërs liggen steeds met hun buren overhoop: al jarenlang hebben er grensincidenten plaats met de Turken en in het Z. heerst sedert 1948 een permanente spanning met Is raël, dat als een doodsvijand wordt be schouwd. Overigens betekent het leger niet veel; het telt 50.000 man, maar het ontvangt de laatste tijd Russische wapens en Egyptische hulp, die echter van weinig waarde is. In de Israëlische oorlog in 1948 heeft het niets gepres teerd en als Syrië geen daadwerkelijke steun van Rusland krijgt, lopen de Tur ken het in een week onder de voet. Vanzelfsprekend behoort het tot de Ara bische Liga, het krakend verbond der Arabische landen. Irak meer naar het oosten is het land van de Eufraat en de Tigris, waar vroe ger Babylonië en Assyrië lagen. De hoofdstad is Bagdad. Het is 11 maal Nederland, doch heeft slechts 5 miljoen inwoners. Het leger telt 50.000 man, doch betekent niet veel. De regering met koning Peisal aan het hoofd voert Arabische politiek (80% der bevolking zijn Arabieren) maar vanwege de olie- belangen het produceert jaarlijks 35 miljoen ton aardolie moet het reke ning houden met het Westen. Er is wel een tamelijk sterke anti-westerse oppo sitie, maar de huidige regering is be slist niet pro-Russisch, Integendeel, het land is aangesloten bij het Pact van Bagdad. Perzië ligt weer verder weg naar het oosten. Het is een groot land (48 x Nederland) en telt 19 miljoen inwoners. De bevolking is zeer gemengd, maar telt heel weinig Arabieren, zodat Perzië niets met de Arabische Liga te maken heeft. De Sjah (keizer) is pro-Westers en daar het land het meeste gevaar te duchten heeft van de Sovjet-Unie is het ook aangesloten bij het Pact van Bag dad. Momenteel schijnt de Amerikaanse invloed er groot te zijn, mede in ver band met de olie-belangen. (32 miljoen p°'^)-. Dezer dagen kon men lezen, dat Perzië de diplomatieke betrekkingen »iet Syrië vril verbreken, omdat het zich öoor dat land beledigd achtte. PaWstaa, het land van de Indus, werd "h 1947 pas vrij. Het is 28 x Nederland en met zijn bevolking van 76 miljoen is het de grootste Mohammedaanse staat, net is Anti-communistisch en daarom wk aangesloten bij het Pact van Bag- Ubanon is een heel kleine republiek ^h de Middellandse Zee ten noorden van Israël, zo genoemd naar het be- Kende gebergte uit de Bijbel. De hoofd stad is Beiroet. Vroeger lagen er de {^■■"enide steden Tyrug en Sidon. Het wndje is slechts van Neder land groot en telt 1.400.000 inwoners, JJe voor 55% Christenen en voor 45% «fohammedaans zijn. Het behoort wel de Arabische. Liga, maar i.v.m. de samenstelling der bevolking is het meer gematigd in zijn politiek. Mraël, de in 1948 gestichte Joodse iaat met zijn onmogelijke grenzen en gevaarlijke positie temidden van fana- "eke vijanden, heeft voor zijn hard groeiende bevolking (thans al bflna 2 Ezau zeide: ik heb veel Jacob loeide: dew^l ik alles heb. Gen. 33 9-11 In het hoofdstuk waaruit onze tekst- woorden genomen zijn, wordt om de ont moeting beschreven tussen Jacob en Ezau, nadat de eerste 20 jaar in Haran heeft vertoefd, waarheen hö na zijn be- driegelijk verkregen vaderzegen, uit vrees voor de wraak van Ezau, ge- woorden genomen zijn wordt ons de ont vlucht is. Angstige uren zijn doorworsteld aan de beek Jabbok, alvorens de vrede van Pniël in Jacob's hart is gedaald en hij 't aandurfde Ezau opnieuw onder de ogen te komen. Wat is het alles wonder lijk meegevallen. Ezau heeft schijnbaar het voorgeval lene vergeten en vergeven. Het grote geschenk dat Jacob hem heeft toebe dacht, is in goede aarde gevallen, al doet Ezau, naar Oosterse gewoonte, of hij het geheel niet hebben wil. Onze tekstwoorden worden tijdens de discus sie hierover gesproken. Ezau weigert aanvankelijk het ge schenk van Jacob met het motief, dat hij niets nodig heeft. Hij is rijk genoeg van zichzelf. „Ik heb veel" mijn broe der! Er kunnen verschillende motieven ge weest zijn, die hem deze woorden heb ben doen spreken. Omdat Ezau vele gebreken had, be hoefde hij natuurlijk nog niet het ge brek van gierigheid of schraapzucht te hebben. Tevredenheid met hetgeen wat men heeft bereikt is een deugd, die wij (gelukkig) ook wel bij de wereldling aantreffen. Zeker, het omgekeerde komt méér voor. Meestal hebben we iets te klagen. We willen méér zijn en méér hebben. Trouwens, het zich neerleggen bij een bestaande toestand, kan velerlei oorzaak hebben. Soms is daar b.v. geen geestkracht om zich tegen het lot te verzetten en neemt men het leven maar, zoals dat tot ons komt. Soms zijn daar mensen met een grote mate van gemakzucht, die hen maar doet besluiten tevreden te zijn met hun lot. Soms is er een soort roekeloosheid, die zich alleen maar bezig houdt met 't heden en niet denkt aan de dag van morgen. Hoe 't ook zij bij Ezau, er spreekt uit zfln woorden een zekere vergenoegdheid met wat hij is en heeft. Toch zitten er ook kwade kanten aan deze zaak. Want het brengt de mens er toe om te roemen in eigen rijkdom, bekwaamheid enz. Men komt er tevens zo gemakkelijk toe om geestelijke rijkdom minder te achten dan natuurlijke. En toch kunnen we er zo weinig mee doen. De dichter zegt: „Hij kan die prijs der ziele, dat rantsoen aan God in tijd noch eeuwigheid voldoen". Zeker, aardse rijkdom, natuurlijk verstand, een belangrijke positie in de maatschappij zijn niet weg te cijferen, maar al is het nog zo veel, al is het de hele wereld en we zouden schade lij den aan onze ziel, wat baat ons die veel heid? We kunnen alles bezitten, maar wan neer dit zich beperkt tot de tijdelijke en stoffelijke dingen, dan is het niets. In dit opzicht mogen we gerust, on tevreden mensen zijn. Paulus was dat óók! Hij zegt: Niet dat ik airede vol maakt ben, maar ik jaag er naar of ik het ook grijpen niocht, waartoe ik van Christus Jezus gegrepen ben. Wie in die zekerheid des geloofs mag leven, heeft alles wat hij maar wensen kan. Jacob zegt hier: devrijl ik alles heb! Wie de Heere tot zijn deel heeft, heeft alles wat nodig is om getroost te leven en zalig te sterven. Lezers, bent U al zo rijk? Kunt ge 't zeggen: Weg wereld, weg schatten. Gij kunt niet vatten, Hoe rijk ik in Jezus wel ben. 'k Heb alles verloren, Maar Jezus verkozen. Wiens eigen ik ben! Daar komt het op aan. IDan hebben wij de verzoening voor onze zonden. Dan hebben wij een borg voor onze noden. Dewijl ik alles heb. Gelukkig volk, dat aldus spreken mag. Dan zijn we in de goede en volle zin des Woords tevreden en... we mogen 't zijn. Dan hebben wij 't misschien lang zo rijk naar de wereld niet als Ezau, maar mogen toch getuigen: dewijl ik alles heb. Dan lijken wij misschien op de arme, oude vrouw, die voor haar ontbijt een droog stuk brood en een glas water had en uitriep: Hoe? dit alles en ook nog Christus? O God, wat ben ik onnoe melijk rijk! Dirksland. C. J. Kesting De landbouw is een der meest afhan kelijke bedrijven in het maatschappelijke leven. Hoe is de landbouw niet afhan kelijk van de weersgesteldheid! Daar weten onze boeren, speciaal de laatste twee jaren van mee te spreken. Hoe zorgelijk is het voor de boeren wanneer maar dag aan dag en week uit week in de regenbuien neerplensen. Maar hoe afhankelijk is de landbouwer ook niet van de alles overheersende zaak van vraag en aanbod. Niet de kwaliteit, of de kostprijs van zijn artikelen bepaalt de prijs, maar beslissend is hiervoor de handelsgewassen de zaak of er veel vraag voor bestaat. Dat ervaren we op onze eilanden gedurig met de prijzen van de uien. Neen, de kwaliteit noch ook de kwantiteit, veel minder nog de kostprijs van het artikel bepalen de marktwaarde. En dat hangt van zoveel factoren af, waarop onze landbouwers geen invloed kunnen uitoefenen. Als het buitenland vraagt, als er ge ëxporteerd kan worden, dan is dat een gunstige factor. Hoewel dit voor de prijs ook weer niet alles zegt, immers het komt er maar op aan tegen welke prijzen we kuimen exporteren. En daar in spreekt het buitenland ook geducht mee. Dat zien we op heden weer met de vlasprijzen. Op de buitenlandse vlasmarkt onder vindt het Hollandse vlas een geduchte concurrentie van het Russische vlas. Met als gevolg, dat de prijzen voor het Hollandse vlas instorten, met al de kwade gevolgen van dien voor onze ver bouwers van vlas. Het goedkope Rus sische vlas weert ons van de buiten landse markten, speciaal de Ierse en Schotse markten. Het grote kwantum en de lage prijzen waartegen het Rus sische vlaslint op die markten wordt aangeboden weerhoudt van het kopen van Nederlands vlaslint. De Ierse en Schotse spinners voorzien zich van het veel goedkopere Russische vlaslint. Naar berichten verluiden zouden de Ierse en Schotse spiimers hun behoeften reeds voor 55 procent met Russisch vlaslint dekken. Voor onze vlastelers een teleurstel lend verloop. Het is te hopen, dat maat regelen getroffen kunnen worden om deze dumping op de vlasmarkt het hoofd te bieden. miljoen) slechts een gebied van ruim 20.000 km2 (Nederland 33.000). Het le ger wordt al sedert 1948 voortdurend op oorlogssterkte gehandhaafd. De toen gevoerde vrijheidsoorlog en de veldtocht van verleden jaar tegen Egypte hebben bewezen, dat dit leger verre superieur is aan die van de Ara^ bische landen. Jordanië, ten oosten van Israël gele gen, is bijna 3 maal zo groot als Neder land, doch grotendeels woestijngebied. De hoofdstad is Amman. De bevolking telde vóór 1948 ongeveer een half mil joen zielen, maar er zijn toen 800.000 Arabische vluchtelingen uit Israël bij gekomen die zowel sociaal als politiek 'n enorm probleem vormen. Het kleine leger van 25.000 man is het beste van al de Arabische landen, daar het onder leiding van de Engelse generaal Glubb Pasja is gevormd. Het land voert een felle anti-IsraëUsche politiek en is uiter aard lid van de Arabische Liga. De jon ge koning Hoessein heeft echter geen sterke positie, daar zeer veel Jordaniërs met name de vluchtelingen, hem te pro- Westers vinden. Saoedie-Arabië met koning Ibn-Saoed aan het hoofd wordt hoofdzakelijk ge vormd door het enorme Arabische woes tijnschiereiland. De bevolking telt slechts 8 nailjoen zielen. De hoofdstad is Ryad. Vanwege de geweldige hoeveelhe den olie, die liet levert, is dit land van groot belang voor Amerika en West- Europa, De opbrengst bedraagt jaarlijks 100 miljoen ton (Rusland met Roemenië in totaal 80 miljoen) Ibn Saoed wil graag als leider van de Arabische Liga optreden, maar heeft een felle concur rent gevonden is Nasser. Tenslotte Egypte. Dit land dat slechts in het Nijldal bewoonbaar is, telt 22 miljoen inwoners. De hoofdstad is Kaïro. Het leger dat uit 75.000 man bastaat, is zoals we reeds opmerkten, ondanks de voortdurende Russische wa- penhulp, niet opgewassen tegen dat van Israël, zodat het nog verleden jaar een smadelijke nederlaag leed. De dictator Nasser is fel anti-Westers en wil ook de toon aangeven bij de Arabische lan den. Ondanks het dodelijk gevaar, waar in hij zich begeeft, is hij uit balorigheid pro-Russisch geworden. Diverse groeperingen De tien landen van het Midden-Oosten vormen een gebied van ideologische his- torische en belangentegenstellingen, zo als er geen tweede op de wereld bestaat, Turkije is voor 100% Westers georiën teerd. Samen met Irak, Perzië en Pakis tan is het verenigd in het Bagdad-Pact, waarin ook Engeland en Amerika deel nemen en dat een defensief verbond wil zijn tegenover de Sovjet-Unie. Dan zijn er de landen van de Arabische Liga: Egypte, Arabië, Jordanië, Libanon, Sy rië en Irak, die speciaal tegen Israël ge richt is. Dit laatste vormt weer een aparte factor in dit gebied. Het staat alleen en krijgt niet veel hulp van het Westen, dat bevreesd is, de Araibieren voor het hoofd te stoten, met name Amerika. Maar ook de Arabische Liga kraakt aan alle kanten. Egypte, en Syrië zijn pro-Russi^ch, terwijl de an dere vier van Rusland niets moeten hebben. Deze Liga is alleen effectief als het tegen Israël gaat. Men ziet dus, dat dit gebied vanwege de ideologische en belangentegenstelling gen, die er heersen, uitermate geschikt is om gebruikt te worden als operatie basis voor het communisme. Moskou ziet hier een prachtig terrein voor pro paganda en uitbreiding van zijn macht. De Russische politiek Het Midden^Oosten speelt dus de laatste tijd een grote rol in de koude oorlog tussen Oost en West. Het is een belangrijk gebied voor de grote mogend heden. Het vormt de brug tussen AziQ en Afrika. In beide werelddelen infil treert het communisme sterk en het zou dus Rusland veel waard zijn, als het er satellietstaten kon vormen. Voorts is het van belang voor de olie; immers het levert 20% van de gehele wereldproduk- tie en vooral West-Europa is er afhan kelijk van. Ook strategisch is het be langrijk. Daar Amerika er veel vlieg- bases heeft, kan Rusland er ook wel wat gebruiken. Ten voordele van Moskou was of is de terugtrekking der Engelsen uit Egypte en de naasting van het Suez- kanaal, het verdwijnen van de Engelse invloed uit Jordanië, de kwestie-Cyprua en het probleem-Israël. Hoe verwarder de situatie ergens is, des te gunstiger is dit voor het communisme. Daarom wordt hier hevig gestookt, het Arabisch nationalisme aangewakkerd en worden door wapenleveranties bevriende rege ringen gesteund. Oorlogsgevaar Wat gebeurt er nu eigenlijk momen teel? Voorzover het te doorzien is, lijkt het ons toe, dat de zaak zó zit: heel het Westen en de meeste landen van het Midden-Oosten duchten gevaar van Egypte en Syrië als handlangers van Rusland. Daar deze twee landen gemak kelijk van de kaart te vegen zijn, vreest Moskou Westers ingrijpen op de een of andere manier. Om de wereldopinie te beïnvloeden, gaat Moskou nu een zenu wenoorlog beginnen tegen Turkije in de hoop de spanning zo op te voeren, dat de Vereen. Naties ingrijpen en de posi tie van Syrië gered wordt. De hele zaak is een huichelachtige communistische propagandastunt, Turkije en Israël kun nen gemakkelgk Syrië onschadelijk ma ken, maar dat zal Eisenhower niet toe staan. En een Russische aanval op Tur kije betekent, zoals Dulles verklaard heeft wereldoorlog wat Ohroetssojw niet zal aandurven, want dat houdt ook de vernietiging van de Sovjet-t[nie in on danks alle kunstmanen en raketten. Con clusie: gevaar voor een wereldconflict is er naar onze mening zeer beslist niet! Geeii «vwijfel inugt!li|k HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Midden-Oosten De spanning in het Midden-Oosten, metname aan de Turks-Syrische grens is de laatste tijd zeer toegenomen. Syrië beschuldigt Turkije van troe penconcentraties langs de Syrische grens, hetgeen zou wijzen op agressieve bedoelingen. De Russische partijleider Chroestjov droeg ook het zijne bij om Turkije zwart te schilderen en dreigde Turkije van de kaart te zullen vegen. Volgens de communistische lezing zou achter dit alles Amerika staan, dat Tur kije ophitst tot een aanval op Syrië. Anderzijds voelt Turkije zich bedreigd door de wapenleveranties van Rusland en Egypte aan Syrië. Troepenconcen traties op Turks grondgebied zijn zaken die Syrië niet aangaan, zo werd van de Turkse zijde opgemerkt. Het is zonder meer duidelijk dat deze gespannen toestand hoogstwaarschijnlijk is. De vonk behoeft slechts in het kruit te springen en dan staat het Midden- Oosten en wellicht spoedig daarna de hele wereld in lichterlaaie De beschul digingen en bedreigingen van Rusland en Syrië zijn immers alleen bedoeld om de eigen agressieve plannen te verber gen. Maar als ze eventueel tot een aan val op Turkije zouden overgaan, dan zullen de Verenigde Staten niet aarze len om hun verre bondgenoot te hulp te komen. En dat zou een conflict op grote schaal betekenen. In de Arabische wereld heerst onze kerheid. Enerzijds wil men Syrië niet afvallen, anderzijds wil men het ook niet steunen. Opmerkelijk is daarbij dat Is raël buiten deze woelingen schijnt te blijven. Er wordt in stilte een strijd ge voerd tussen Saoedi-Arabië en Egypte om de leiding van de Arabische wereld. Een topconferentie, die j.l. zondag ge houden zou worden is afgelast. Inmiddels had Syrië een klacht bij de Verenigde Naties ingediend. Dinsdag avond werd de behandeling van deze klacht drie dagen uitgesteld, om Saoedi- Arabië in de gelegenheid te stellen, da bemiddelingspogingen voort te zetten. Koning Saoed heeft n.l. aan Syrië en Turkse een bemiddelingsaanbod gedaan Turkije .heeft dit bevestigd, Syrië ont kende het. Syrië staat op het standpunt dat geen bemiddeling nodig is, omdat er geen geschillen zijn, er is alleen „de dreiging van een Turkse aanval". Met Koning Saoed van Saoedie-Arabië heeft men het voordeel dat deze figuur in de Arabische wereld algemeen wordt aanvaard, tervnjl hij ook met het Wes ten op goede voet staat. Van Canada was het voorstel geko men om een internationale politiemacht (Vervolg pag. 2) Vrijdag 1 november a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer P. Doorn- hein, directeur van het postkantoor te Middelharnis in dienst trad hij de P.T.T. als telegrafist. Uit Flakkeese ouders geboren, die met hard werken de kost moesten verdienen, heeft de heer Doornhein, zonder ooit een school voor mid delbaar onderwijs te hebben bezocht, zich weten op te werken tot directeur van een post-, telegraaf- en telefoonkantoor. Dit is een prestatie, die bij gele genheid van dit jubileum wel eens voor het voetlicht mag worden gebracht en waar vele jongelui een voorbeeld aan kunnen nemen. „Waar een wil is, is een weg" is altijd het devies van de heer Doornhein geweest en met een groot doorzettingsvermogen heeft hij zich een mooie positie in het leven weten te verwerven. De heer Pieter Doomhein werd 2 sept. 1896 te Middelliarnis geboren. Een jaar nadien, in 1897, vertrokken zijn ouders reeds naar Rotterdam. Als jongen door liep de jonge Doornhein de lagere school, op 12-jarige leeftijd moest hij er al op uit om wat te verdienen. Zijn vader wist hem op de kistenfabriek van Arnold van den Berg te krijgen. Het loon was 2 gulden per week, het was een van de fabrieken, die toen het best betaalde! Al vroeg zag hij echter in, dat er weinig toekomst in zat. Hij kon flink leren en ^ing op 16-jarige leeftijd naar een avondschool voor algemene ontwikkeling en talenkennis. Van die tijd af werd het hard werken en stu deren. De werktijden waren toen van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur. Iedere ochtend om 5 uur op, 's avonds om 6 uur thuis en om 7 uur op school. Daar was dus wel doorzettingsvermogen voor nodig! Bij het kisten timmeren had de jon ge Doornhein het lesboek naast zich om Engelse, Franse en Duitse woordjes te leren. De jongens die met hem werkten dreven er wel eens de spot mee, maar hij hield vol. En met goed gevolg. Op 10 augustus 1917 deed hij examen en slaagde als telegrafist. De grondslag voor een rijksbetrekking was gelegd. Op 1 november 1917 trad hij te 's Gravenhage in dienst als tijdelijk tele grafist. Hij ging verder met studeren en werd op 1 juni 1919 benoemd tot te legrafist 2e klas. Na een gehouden vak examen werd hij met ingang van 1 ju ni 1924 benoemd tot telegrafist eerste klas, op het telegraafkantoor te Rot terdam. Op 1 januari 1929 (na gehouden exa men telegraaf radikaal) werd hij be noemd tot adjunct commies te Rotter dam. Intussen haalde hij verschillende brevetten voor telegraaftoestellen, o.a. Morse, Hughes, Bauda (als manipula- teur) Bauda (als dirigent) Sounder, Creed, Teletype, Yost en Siemens snel- telegraaf. Opleiding van ambtenaren In 1929 werd de heer P. Doornhein aangezocht als docent voor opleiding van telegraaf-personeel tot het bereiken van hogere funkties. Van 1929 t.m. 1944 zijn door hem honderden ambtenaren opgeleid, o.m. het gehele kantoorperso neel te Middelharnis. In 1933 deed de heer Doomhein met goed gevolg ULO-examen, dat hij in de avonduren had gehaald. De klim op de maatschappelijke ladder ging nu in snel tempo. Van 1934 tot 1936 werd hij gedeta cheerd op het hoofdbestuur van de P.T.T. te Den Haag voor reorganisatie van de telegraaf voorschriften. Bij Ko ninklijk Besluit van 18 febr. 1946 volg de een benoeming tot commies bij de Telegraaf- en Telefoondienst. JToar de postdienst Op 1 maart 1948 volgde overplaatsing naar de postdienst te Rotterdam, waar bij hij werd aangewezen als beheerder van het bij-Post-, Telegraaf- en Tele foonkantoor te Rotterdam-Charlois. In maart 1949 werd met goed gevolg post- examen afgelegd. Dit was de grondslag voor het directeurschap. In april 1950 werd de heer Doomhein aangewezen als sous-chef op het expe ditiebureel afd. vertrek hoofdpostkan toor te Rotterdam en 1 mei 1951 als chef afd. geldzaken op het hoofdpost kantoor te Rotterdam. Zomer 1951 kreeg hij de vuurproef als pi. verv. post directeur te Maassluis. Weer terug op Flakkee In 1896 te Middelharnis geboren kwam hij daar na ruim 50 jaar weer terug, maar als directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor. Onder het beheer van de funktionaris behoren ook alle hulpkantoren, poststations en agentschappen op het eiland Goeree Overflakkee. Op 1 jan. 1955 is het P.T.T. kantoor te Middelharnis van vijfde op vierde klas kantoor gekomen, waarmee de functionaris promoveerde. Dit is de hoogste rang, die de jubilaris kon be reiken. Bijzonderheden Als bijzonderheden uit de loopbaan van de heer Doornhein kan worden ge meld, dat toen in 1939 de mobilisatie uitbrak hij werd toegevoegd bij de mi litaire censuur, die te Rotterdam op het telegraafkantoor zetelde. Dit was een vertrouwenspositie. De watersnoodramp 1953 op Flakkee is ook door hem meegemaakt, waarbij veel organisatietalent te pas kwam. Toen zondagmorgen 1 febr. 1953 be kend werd, dat er 's avonds 12 m water zou komen, werden direkt maat regelen getroffen, om alles wat van het kantoor draagbaar was, naar de archief zolder te brengen. Hierdoor is bijna al les gered. De woning van de directeur, die zeer hoog is gelegen, was toen een toevluchtsoord voor de omwonenden. Tot dinsdag 3 febr. zat men door het water opgesloten; met een rubberboot van de marine werden de bewoners naar de Voorstraat op het droge ge bracht. De directeur nam toen een ruim een ton aan geld mee, wat werd gebor gen in een safe bij de Rott. Bank. Direct werden maatregelen getroffen om de P.T.T. dienst zo goed mogelijk te laten funktioneren. Er werd een kan toor gehuurd van de fa. Kolff aan de Voorstraat te Middelharnis, waar wel onder bijzonder moeilijke omstandighe den moest gewerkt. In het rampboek „Gebroken Dijken" blz. 75 is een en ander over deze moeilijkheden geschre ven. Verder deed zich voorjaar 1956 ern stige stagnatie voor bij het postvervoer wegens ijsgang. Alles werd toen klaar gemaakt, om vervoer door de lucht te laten plaats hebben. Door invallende dooi is hier toen van afgezien. Receptie De jubilaris zal vrijdagmorgen 1 no vember a.s. in zijn woning door de di rectie van het postdistrict worden ge huldigd. Des middags van 3 tot 5 uur zal er receptie zijn in Hotel Meijer te Middelharnis. Wij zijn overtuigd dat het de heer en mevr. Doornhein die dag ze ker niet aan belangstelling zal ontbre ken. Wijnkooperij sedert 1 768 Telefoon 2012 Voorstraat 36 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1