^cöörttic' iUJARDIN mmm Gemeenteraad Den Bomme NIEUWS Uiï ZEELAK Raad Nieuwerkerk -X- De heer Jacobs nam afscheid als raadslid wegens vertrek naar Oude Tonge. Gemeentebegroting 1958 kon sluitend worden gemaakt. Ingediend uitbreidingsplan voldeed niet t.o.v. terrein voor industriev estiging. V_ Verkeersobstakel te Ooltgensplaat Griep? Dan Cognac verlavingsHngen l£iiiflei*!ioekje In een Jiaéhl ttl^handèn ^ilf en: zacht Neem iedere dag de kleine dosis HRÏÏSSHSN OUDEl Oude Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 18 oktober l%i\ De gemeenteraad van Den Bommel kwam dinsdagavond in het openbaar bijeen. Afwezig was secretaris Munters wegens ziekte en liet raadslid de Baar. De secretaris werd vervangen door ambtenaar van Zanten. De agenda werd vrij vlug afgewerkt, ofschoon er toch wel enkele belangrijke punten bij waren, o.m. herziening van het uitbreidingsplan Met het ingediende plan van Stad en Land was b en w het t.o.v. terrein voor industrie niet zo erg eens, waardoor andere gezichtspunten werden geopend en een nieuw plan wordt gereed ge maakt. De invoering van een rioolbelasting- ging er zonder enige bespreking door. Aangeboden werd de gemeentebegroting 1958, waarmee men in de ge lukkige omstandigheden verkeert boven zoveel andere gemeenten, dat deze sluitend kon worden gemaakt. Het raadslid de heer Jacobs legde wegens vertrek naar Oude Tonge zijn functie als zodanig neer, en werd ten afscheid hartelijk toegesproken door burgemeester van der Harst, waarbij hem dank werd gebracht voor de vele diensten de gemeente Den Bommel bewezen. Na opening met gebed door burg. van der Harst werden de notulen vastgesteld Onder de ingekomen stukken was o.m. de begroting gascentrale Flakkee 1958. Verslag 1956 fonds voor oud-mi- litairen en nagelaten betrekkingen. De rekening Vleeskeuringsdienst 1952 sloot voor Den Bommel met het nadelig slot van 622.89. Schrijven Stichting Tandheelkundige Jeugdzorg waarin deze mededeelt dat de tandheelkundige jeugdzorg voor de scholen naar aanleiding van de afwij zing op de aanvraag beëindigd wordt. (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Mijnheer de redacteur, Mag ik van U een plaatsje in uw blad? Bij voorbaat mijn dank. In de laatst gehouden gemeenteraads vergadering van Ooltgensplaat, maakte de heer Korteweg terecht een opmer king over het inrichten van een schuur, hoek N. Achterweg tot droogschuur. Wanneer men woont N. Achterweg en eind Voorstraat kan men vertellen, dat het gehuil, welke de daar geplaatste ventilator maakt, de nachtrust ernstig verstoort. Onuitstaanbaar is dit nachte lijk leven, evenals aan de Slikdijk en N.-zijde Nieuwstraat en Middenkerksin- gel, waar ook deze ventilators zijn ge plaatst. Deze drogerijen behoren niet in de kom der gemeente. Enkele draaien zelfs de gehele zondag door. Vallen deze niet onder de Hinderwet? Kan men dan niet eens maatregelen nemen, om deze loeimachines in de kom te verhinderen Nog een paar jaar en men vindt er in elke straat meerdere geplaatst. Hier ligt voor het gemeentebestuur toch wei een taak in het belang van de inwoner. Het genoemde pand door de heer Kor teweg is wel een obstakel voor het ver keer, wat door het gemeentebestuur al vele malen is besproken. Nu men op de hoek N. Achterweg laadt en lost is het helemaal een warboel geworden. Komt men van Voorstraat en moet inen N. Achterweg op, ziet men plotseling om de hoek een wagen, bij verkeer van vreemde wel zeer gevaarlijk. Ook de Kerksingel is voor wagens auto's en bus verkeer een gevaarlijk punt, daar er soms dagen lang wagens staan te laden en te lossen. Soms wel 2 breed terwijl men de trottoirs volstapelt met zakken enz. Gedwongen moet men de geplaatste bordjes laken, en over het gras passeren. Vraagt dit de jonge moeders welke met kinderwagens naar het Groene kruisgebouw gaan. Van vrij laten om hoeken van straten trekt men zich weinig aan en de bus welke hier per dag 8 maal passeert, moet soms allerlei capriolen uithalen om te passeren. Ook de Slikdijk is een gevaarlijk punt. Met angst ziet men soms hoe daar bus en auto elkander moeten passeren. Het gevaarlijkste punt blijft toch de N.-Achterweg, met bovendien het onge mak als daar om de hoek een auto staat te lossen of laden en er geen wagen kan passeren. Dit brengt voor de bedrijven gelegen aan de N Achterweg enorm veel tijdverlies mee. Ik hoop dat door dit schrijven men de noodzaak ervan inziet dat men van gemeentewege maatregelen zal nemen om deze bedrijven, zo moge lijk te verplaatsen en zeker geen moge- Iflkheid geeft tot meerdere uitbreiding. Toezicht op vrijlaten van trottoirs is nodig en hindering van 't verkeer dient men zoveel mogelijk tegen te gaan. Een inwoner van Ooltgensplaat Afscheid van het raadslid de heer Jacobs. Schrijven van de heer Jacobs, waarin hij zijn ontslag neemt als lid van de ge meenteraad in verband met vei'huizing en vestiging te Oude Tonge, waarin hij zijn dank betuigde voor al de medewer king die hij in de jaren van zijn zitting had genoten. De voorz. had begrip voor dit bedanken, omdat de heer Jacobs naar een andere plaats trok. Maar iemand te moeten missen die grote ver antwoordelijkheid droeg en steeds han delde zonder aanzien des persoons, moet ons toch wel, verdrieten zei spr. De voörz. had hem v/el niet altijd meegemaakt maar had ervaren dat de raad steeds heeft mogen profiteren van zijn gezond inzicht. Steeds bleek dat hij met alle zaken Den Bommel betreffen de op de hoogte wag Hij was een raads lid pur sang; de vragen die hij stelde waren altijd to the point en ophelderend werkend. Jammer vond spr. dat de heer Munters niet aanwezig kon zijn door ziekte (hij had waterpokken opgelopen) Dhr. Munters had hem ooit nog meege maakt als loco burgemeester kort na de bezetting. De voorz. las een brief voor van dhr. Munters waarin deze hem dankte voor het vertrouwen bij zijn benoeming geschonken en voor de goede medewerking die hij steeds in alle zaken had verleend. Hij wenste hem verder veel gelukkige jaren toe. Dhr. Jacobs zei dat het hem enigszins pijnlijk aandeed deze functie te moeten neerleggen. Vanaf de tijd na de bezet ting had hij als raadslid gezeten en na de oorlog zelf de noodgemeenteraad in elkaar gezet, al had hij voorheen nooit aan politiek gedaan. Het was hem eerst zwaar, maar hij deed het werk toch met plezier. Nu leiden de omstandighe den er toe, dat ik naar Oude Tonge vertrek aldus spr., omdat mijn kinderen gehuwd zijn en op het bedrijf komen. Zijn zaken blijven wel te Deo-, Bommel, maar niet meer in de gemeenteraad. Het speet hem dat hij afscheid moest nemen maar het kon niet anders. Hij dankte voor de hartelijke woorden die hem bij dit afscheid waren toegevoegd en hoopte dat een goede vervanger zijn plaats zal bezetten. Aanvraag <sm premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en splitsing 1953 van de heer A. Hartog. Dhr. A. Hartog vroeg om een bouw vergunning voor de verbouw van zijn woning, Kranendijk B 114 en verbindt daaraan tevens een aanvraag om pre mie ingevolge de premieregeling wo ningverbetering en splitsing 1953. De totale bouwkosten bedragen 32.55.zodat hij in aanmerking zou kunnen komen voor de maximum pre mie n.l. 50% X 2800.^ hetgeen voor de gemeente een uitgaaf betekent van Vs X 1400,— of 466,67, terwijl het rijk hierin bijdraagt 2/3 x 1400.of 933.33. Hoewel het college de woningverbete ring zeer toejuicht en aan de totstand koming van betere woontoestanden haar volle medewerking vnl verlenen, meenden zij toch te moeten voorstellen op deze aanvraag afwijzend te beschik ken in verband met de heersende beste dingsbeperkingen en de slechte toe stand van de gemeentefinanciën. B en w kunnen alleen dan onze medewerking verlenen aan dergelijke aanvragen als het vaststaat dat door de verbouv/ing meerdere woonruimten beschikbaar komt en deze meerdere woonruimte ge schikt is voor het bewonen van het pand door twee gezinnen of wanneer het betreft de vervanging van het „ton nenstelsel" door closets. De raad bcr sloot conform het voorstel. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs. Ingevolge art. 55 der L.O. wet 1920 moet de raad telkenjare voorlopige vaststellen de uitaven voor het open baar lager onderwijs in dit geval de uit gaven overeenkomstig de bij besluit van 7 sept. j.l. voorlopig vastgestelde ge meenterekening 1956. De totale uitga ven hebben bedragen 1956 beschikbaar gesteld 48.per leerling berekend naar een gemiddeld aantal leerlingen van 781/3 is 3760.— zodat hieruit blijkt dat de uitgaven het beschikbaar gestelde bedrag met 66.26 overschrij den. Bij de vijfjaarlijkse afrekening zal dit bedrag in aanmerking moeten wor den genomen bij de afrekening, over dit 5 jarig tijdvak, met de bijzondere la gere school, werd goedgevonden. Vaststelling vergoedingen: kleuter onderwijs. Vastgesteld werd het bedrag der ver goeding ingevolge art. 75, derde lid van de kleuteronderwijswet over 1956. De vergoeding per lokaal is door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vastgesteld op 1000. zodat de beide besturen recht hebben op 2 lokalen van 1000.is 2000.1 leslokaal ad IV2 x 1000.— is 1500.— samen 3500. Aan beide besturen is reeds bij voor schot betaald geworden 2275.Nog te betalen 1225.of voor ieder i 612.50. De verg'oeding per kleuter bedraagt 8.50 te berekenen naar het gemiddelde aantal kleuters over 1956. Bijzondere neutrale kleuterschool. Gemiddeld aantal kleuters 251/3, heeft dus recht op 251/3 x 8.50 is 215.33. Bij voorschot reeds betaald berekend naar het aantal kleuters bij het inwerkingtreden van de kleuteron derwijswet op 1 jan. 1956 ad 30, 255.— Dit schoolbestuur zal dus terug moe ten betalen 255.— 215.33 of 39.67. Christelijke kleuterschool Gemiddeld aantal kleuters 33. Heeft dus recht op 33 x 8.50 is 280.50. Bij voorschot reeds betaald een bedrag van 263.50. Berekend naar het aantal kleu ters bij het inwerking treden der kleu teronderwijswet 31 X 8.50. Het school bestuur dient alsnog te ontvangen 17.- Verder volgde een wijziging raadsbe sluit van 26 maart 1957 tot toekenping van een voorschot als bedoeld in art, 43 eerste lid der kleuteronderwijswet. Bij besluit van 26 maart 1957 is n.l, aan beide in deze gemeente werkzame kleuterscholen een voorschot verstrekt van 650.per lokaal, zoals dat door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij K.B. is vastgesteld, Van dit besluit hebben de beide bestu ren bij de minister, voornoemd, voor ziening gevraagd op grond van art. 74, eerste lid der kleuteronderv/ijswet en de Minister heeft bij beschikking van 15 augustus 1957 L.O. 49850 toepassing gegeven aan art. 74, vierde lid der wet door het bedrag van de vergoeding per lokaal vast te stellen op 875.per jaar. Hieruit vloeide voort dat de raad dit verhoogde bedrag beschikbaar moest stellen aan de beide kleuterschoolbestu- ren bij wijze van voorschot. Het raads besluit van 26 maart 1957 werd zoda nig gewijzigd dat het bedrag van j 650.per lokaal werd gebracht op 875.per lokaal, zodat de voorschot vergoeding voor elke kleuterschool be draagt: 1 X 875.— is 875.—; 1% x 875 2 is 656.25 of in totaal per school 1531.25. Bezoldiging ambtenaar van de burgerlijke stand. Het college, van G.S. in Z-Holland heeft, bij schrijven van 26 aug. 1957 be richt, dat zij overwegen de bezolding van de ambtenaar van de burgerlijke stand, gerekend vanaf 1 jan. 1957 te herzien en.te brengen op 175.per jaar. Bij besluit van 26 dec. 1946 is tot be zoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand benoemt dhr. A. L. Munters die alle voorkomende werkzaamheden ver richt. Het college wenst hierin geen veran dering te zien aangebracht doch over de, weddeverhoging werd het gevoelen van de raad gevraagd overeenkomstig art. 183 van de gemeentewet. Wij zijn echter wel tot de conclusie gekomen dat de wedden van dergelijke functionarissen in de diverse gemeenten sterke verschillen te zien geven en wij zouden het wel gewenst achten de raad zou dat besluit aan het college mee de len dat het zeer op prijs gesteld zou worden als deze wedden aan zekere ver houdingen zouden worden aangepast, opdat hierin meerdere uniformiteit be reikt werd. Hiermee ging de raad ak koord. Bespreking herziening uitbreidings plan in onderdelen. De voorz. lichtte toe dat het Instituut Stad en Landschap een plan heeft ont worpen in verband met de verandering sportterrein. B en w hebben daar wel enige bedenkingen tegen. Aan de oost kant waar het vroegere sportterrein is, geprojecteerd komen nu woningen; de wijken zijn daar meer vierkant opgezet Het bezwaar rust aan de Westkant bij de molen; de aldaar staande huizen zijn geschrapt en het terrein is bestemd voor industriële doeleinden. Afgezien dat daar het industrie-terrein zal ko men, heeft men twee bruggen geprojec teerd en een doorbraak naar de Voor straat. Men heeft gedacht een ontslui ting te maken met een weg langs de kleuterschool naar de Prov. weg. De school is gedacht te midden van de nieuwbouw. Om het bezwaar van het water te overwinnen zijn een paar kost bare bruggen ontworpen wat wel be zwaar meebrengt. Zo somdt voorz. nog meerdere bedenkingen op. Voor industrie gelegenheid wilde -b en w een andere plaats zoeken, als we de kranten mogen geloven en er komt een Deltastad in het, oosten van ons eiland al is er maar een tiende van waar, dient de raad daar nu reeds rekening mee te houden. Aan de Oostkant is gelegenheid voor plm. 100 nieuwe woningen zei spr. wat b en w voldoende acht. Voor klein-in- dustrie diende naar het oordeel van het college een andere plaats te worden ge zocht. Dhr. Jacobs vond de plaats voor in dustrie slecht gekozen. Er is daar veel slappe moer- of veengrond. „De slechtste grond die men uit kan denken" opperde dhr. Buth. ,,Het staat er nu dras" wierp dhr. Lokker in het midden. Dhr. Jacobs verklaarde zich sterk te gen dit onderdeel van het plan, waarbij de andere heren zich aansloten. Dhr. Jacobs meende dat men beter in dustrieterrein kon projecteren op de plaats waar nu het koelhuis staat. Dhr. Lokker merkte op, dat de af watering' niet best is. Bij een nieuw plan moest vooral met een goede wa terlozing rekening worden gehouden, Weth. Jongeling wees op een terrein over de Schaapsweg, maar de heer Ja cobs antwoordde dat daar weinig kans op zou zijn. Aan twee kanten van de Prov. weg bouwen was bezwaarlijk. De voorz. zegde toe deze punten door te zullen geven aan Stad en Land en de Planologische dienst. Later zal het college dan met een nieuw plan komen. Sluitende gemeentebegroting 1958 De gemeentebegroting 1958 werd aan geboden..De voorz. deelde er alvast over mede dat men in de gelukkige omstan digheden verkeerde dat deze sluitend kon worden gemaakt. In de e.v. raads zitting zal de begroting worden behan deld. Invoer van rioolbelasting Door de gemeente zijn zowel in het uitbreidingsplan als ook in verschillende delen van het dorp kostbare voorzienin gen getroffen voor het goed functione ren van het rioleringsstelsel en indien de financiën zulks toelaten zal worden overgegaan tot een algehele riolering van de gemeente waartoe een gemaal zal worden gebouwd en een persleiding moet worden gelegd. Deze werlfen vra gen van de gemeente zware finantiële offers. Teneinde nu een billijke bijdrage in deze kosten te verkrijgen van de in-- woners die van een goed functionerende riolering profiteren heeft het college menen te moeten besluiten tot het in voeren van een rioolbelasting. De heffing van deze belasting ge schiedt in diverse gemeenten op een verschillende manier en de meest voor komende heffing is die, berekend naar de belastbar opbrengst van de eigen dommen. B en w zijn echter van mening dat een heffing van rioolbelasting van de eige naren van gebouwde eigendonimen niet juist is en wij hebben dan ook besloten voor te stellen de belasting te heffen van de bewoners en gebruikers van op de riolering aangesloten percelen. Het te betalen recht zal bedragen 15.per jaar per aangesloten perceel terwijl in de verordening bepalingen zijn opgenomen voor het tussentijds be trekken van percelen en ontheffingsbe palingen voor de minst draagkrachtigen zijn geregeld. De opbrengst van deze belasting wordt geraamd op 3750. n.l. momenteel ^250 aansluitingen ad 15.De raad ging hiermede akkoord. Verhuur land (voor 1 jaar (1958) aan L. H. Krijger en A. Wesdorp Telkenjare, voor zover de gronden niet benodigd zijn voor woningbouw en of tot straataanleg, wordt aan de heer A. Wesdorp en L. H. Krijger een stuk land verhuurd respectievelijk gelegen aan de Schaapsweg (industrieterrein) en aan de Emmastraat Ook voor 1958 werd goedgevonden deze grond weder om te verhuren voor de prijs van 160.- per ha. aan de genoemde personen. Vaststelling nieuwe haven-kadegeld- verordening. Op 1 jan. 1958 verliest de thans gel dende verordening op de heffing van tiaven- en kadegeld haar geldigheid, zo dat met ingang van genoemde datum wederom een nieuwe verordening moet worden vastgesteld. B en w stelde voor deze verordening ongewijzigd vast te stellen met dien verstande dat de ver schillende tarieven worden verhoogd en aang'epast aan de tarieven die in andere gelijksoortige gemeenten gelden. Beslo ten werd het havengeld te verhogen van zes cent per ton tot acht cent per ton. Het recht voor de veerboot te verhogen van 250.tot 400.en de abon nementen per ms waterverplaatsing te verhogen van 0.35 tot 0.45 per m^. Ook het tarief voor het hebben van een vaste ligplaats in de haven werd ge bracht van 20.op 30.en de ta rieven voor kadegeld verhoogd met on geveer 25%. Verstrekking aanvtillende voorschot ten 10 Zweedse geschenkwoningen. Door het rijk zijn thans de definitieve grond- en bouwkosten vastgesteld van de 10 door de woningbouwvereniging g-e- ëxploiteerde Zweedse geschenkwoningen Het is daarom nodig dat de woning bouwvereniging Den Bommel verstrekte grond- en bouwvoorschotten aan de door het rijk vastgestelde en aanvaarde kos ten worden aangepast. Goedgevonden werd aan de woningbouwvereniging Den Bommel een aanvullend grondvoorschot te verlenen van ,f 224.46 af te lossen in 70 jaar en een aanvullend bouwvoor.; schot van 3173.10 af te lossen in 45 jaar. Tenslotte werd een ohtwerp-regeling' bezoldiging secretarissen en ontvan gers vastgesteld en eeri overeenkomst aangegaan met de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten tot het opnemen van een extra krediet in rekening courant groot 115.000.De rente daarvan is afhan kelijk van hetgeen men in rek. crt. heeft lopen en gaat tot 6%%. Daarna volgde sluiting. Neêrlands grootste sortering ook de nieuwsfe mode//en. Nw, Binnenweg 66-68 - Rotterdam Beste jongens en meisjes! We zullen maar eerst aan het nieuwe raadsel beginnen. Voor deze week krij gen we OKTOBEB-KAADSEL 3 A... is door God geschapen. Ruth ging op B... akker rapen. C... was een van Noachs zonen D... ging in Ziklag wonen (1 Sam. 27) E... haatte Jacob zeer P... straft God tien keer G... daar stond een kruis H.maakt een galg bij huis I... versmacht van dorst J... was een herdersvorst. K... pleegt de eerste moord Zoar werd L...'s toevluchtsoord M... had slechts bitter water Mara heet N.later N... heeft de ark gebouwd Bij een O... behoort hout P... wandelt op het water Paulus ging naar R... later S.-.nvas geweldig sterk T... deed ook Richterswerk (Richt. 10) Bij de oplossing alleen het gevraag de woord invullen. CORRESPONDENTIE Ellie van D. Zoetermeer Gefeliciteerd met de vele jarigen van de laatste tijd. Jammer dat opa niet kon komen met tante. Zijn ze al beter? Ik heb tot nu toe van de heersende ziekte geen last gehad, maar het kan nog best komen. Jaap en Leen M. Leiden. Van latijn zal je meer af weten dan ik: nogal geen kleinigheid om zeven uur per week er les in te krijgen! En ook al twee repe tities. De 3-oktoberviering hadden jullie nog nooit meegemaakt, denk ik. Twee uur gymn. achter elkaar is toch wel een beetje te veel van het goede, niet waar? Het kan niet anders geregeld worden misschien. Sjaak van D. Zoetermeer. Alvast har telijk gefeliciteerd met je verjaardag, hoor! Ik hoop dat je die dag m.ag be leven en nog vele malen nadien. Ia opa nog gekomen? En hoe gaat het met de griep thuis en op school Zolang je gezond bent, maar ijverig leren, want op het onverwachts lig je op bed. Maartje H. Ouddorp. Dat was leuk: de prijs ontvangen en dan nog niet eens in de krant staan! Het landwerk is wel mooi en gezond, maar als het voortdu rend regent, dan is het niet alles, hoor! De laatste tijd gaat het wel de betere kant op. Gelukkig maar, want er is nog veel te doen. Ina van S. Herldngen: Eigenlijk ben ik blij dat ik het derde raadsel niet heb gemaakt, maar toch heb ik het geplaatst dus ben ik wel wat schuldig. Niet erg hoor Ina, want ik houd wel rekening met de leeftijd. Zijn oom en tante al lang in Canada? Schrijven ze geregeld terug? Dat is aardig. Mia V. Herkingen. Je zat dus een beetje in tijdnood met je brief. Dat overkomt mij ook wel eens. Toch was je op tijd nog klaar. Wat zal je prettig leren in die mooie school! Doe maar goed je best; daar zal je nooit spijt van hebben. Ga je graag naar de meisjes vereniging? Wie is de leidster? Liedy M. Oud-Beijerland. Dat je brief kort is, is helemaal niet erg. Je hebt keurig geschreven en dat is al veel waard. Zijn al de kinderen ziek ge weest Dat was voor je moeder een hele toer om die te verzorgen en dan zelf niet al te lekker. Maar gelukkig zijn jullie weer beter mogen worden. Het zou ook heel anders kunnen geweest zijn. Wie zal zeggen waar de grens is van de koorts? De Heere zou ook kun nen doortrekken. Jaap S. Sommelsdijk. Was je erg blij met de prijs? Dat vind ik fijn. En dan zo goed van pas komen! Dat wist ik niet. Doe je graag vaderlandse geschie denis? Maar goed luisteren, dan ga je er veel van weten. Greetje M, Oud-Beijerland. Was Wim op zijn verjaardag ziek Ze hebben hem dan misschien wel extra bedacht, denk ik. Was die kanarie bij iemand wegge- vlogen? Ik begrijp niet dat ze dat beestje nog konden vangen. Hoe ging dat in zijn werk H. T. Ooltgensplaat. Nu weet ik het echt niet naeer: is het nu een H of een K? Onder je oplossing staat H. en op je enveloppe K. Schrijf in 't vervolg je naam voluit; dat is veel gemakkelijker. Goed, dat je inzond wat je gemaakt had er waren meer kinderen, die alles niet hadden. Jaap M. Oud-Beijerland. Wat lees ik toch van zieke kinderen! Ik snap niet dat ik nog zo veel brieven heb ontvan gen. Was dat even een puzzel! Acht tienhonderd stukjes. Je zou er suf van worden. En heb je die allemaal in el kaar kunnen passen? Met die legkaart leer je de aardrijkskunde nog goed ook. Janny de V. Nieuwerkerk: Is het bij een week stoppen'' gebleven? Of is die ongewenste vakantie nog langer ge weest Jij bent er nog goed van af ge komen, hoewel keelpljn ook lastig is. Eigenlijk moeten we niets mankeren, want we kunnen moeilijk ergens tegen als het niet naar wens gaat. In deze tijd zien we heel duidelijk, dat de gezondheid een gro.ot goed is, dat ons gegeven moet worden. Als ziekte Ijomt, is de sterkste persoon zwak ep tot niets in staat. Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko I*rij9winners: Aria Vroegindewey, Mi,ildeUiamig Paultje Vijfhuize, Huizen Miep Tanis, Ouddorp. Sjaan van Lenten, Dirksland. - en dr^f zo die Rheuntatische Pqnen uit üw ledematen. 't Is alsof tr een wonder beleeft, als 1 al betrekkelijk gauw de gunstige invloej van de aansporende werking van Krii,| schen's zes minerale zouten op vS bloedzuiverende organen ondervindt Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. MIDDELHARNIS Gevonden voorwerpen: Zwartbontt vaars; strijkijzer; zilveren manchet knoop; plasticboot; klein model porte. monnaie; kleine hond, kleur bruin met zwart; wit handpompje van sportfiets; autoped, kleur groen; bruin lederen riem; 1 lips huissleutel; muntbiljet van 2.50; damesring met steentje; 1 duiij. stok; 1 dameshandschoen (links); au toped, kleur rood; 1 padvindersmes (bruin); 1 kinderpetje en mesje; paai herensokken (maat 11); geblokte wol len shawl; groen jasje met capuchon; rood lederen portemonnaie met inhoud; bruin lederen motorwant (rechter); goudkleurig damespolshorloge; staaf lantaarn. SOMMELSDIJK Najaarsmarkt op woensdag 16 okt, Aangevoerd werden: groot vee 6; pin ken 44; graskalveren 20; biggen 65; varkens 4. De prijzen waren als volgt: Groot vee 700850; pinken 500—6C0; graskalveren 250350; biggen 4050; varkens 50100. De handel was slap. HERKINGEN Betaling zitplaatsen. A.s. zaterdag avond zal er in het jeugdgebouw va» 78.30 uur zitting worden gehouden tot ontvangst van zitplaatsgelden en erfpachten der Herv. kerk. Opgewekt wordt hieraan te voldoen. Voorbereiding H. Avondmaal. A,s -zondagmorgen zal er in de GerefGeni, een voorbereidingspredikatie worden ge lezen. Toewijzing woning. De woning St, Elizabethstraat 4 is toegewezen aan B, de Gast, wegens vertrek van A. Breiir naar Hellevoetsluis. OUDE TONGE Kerkdiensten A.s. woensdagavond 23 okt. 7 uur hoopt voor de Geref. Gem, voor te gaan ds. Hage van Nunspeet en a.s .donderdag 24 okt. des nam. 3 rrar huwelijksbevestiging door de Weleerw, heer ds. van Gilst van Dirksland. OOLTGENSPLAAT Geslaagd, Mej. L. T. Duim Jobd, slaagde in het ziekenhuis ,,Eudokia" te Rotterdam voor het examen wijkver- pleegster. Aangenomen. De Geref. predt. ds. A, de Korte heeft het beroep naar de ge meente van Woldendorp (Gr.) aange nomen. In december a.s. wordt het 3 jaar dat ds de Korte zijn intrede deed alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET Reclassering. De collecte gehouden ten bate van de reclassering heeft opge bracht de som van 42.90. Zeffldingsavond Op 24 okt. a.s. zal in de Ned. Herv. kerk des nam. 7 uur de zendingsdirector ds J. de Lange komen spreken over de zending. Zie de adver tentie in dit blad. Op 11 okt. vergaderde de raad van Nieuwerkerk. Daar de leden de notuien toegestuurd krijgen, werd het punt le zen der notulen overgeslagen. Zonder aanmerkingen werden ze vastgesteld. Aan dhr. Doeleman ,wiens bedrijf dit jaar door brand werd verwoest, wordt toestemming verleend tot de bouw van een woning in moderne stijl met bijge-, bouwen. Wel zal de voorwaarde gesteld worden, een passende beplanting aan te brengen. Een binnengekomen schrijven van de Zeeuwse Muziekschool werd doorgeno men en besproken. De muziekschool kan niet ingaan op de beperkingen, in een vorige vergadering door de raad ge steld. Het gaat om onvoorwaardelijke toetreding, of niet toetreden. Gedeelte lijke aanvaarding kan niet worden ge accepteerd. Het bedrag per leerling, vastgesteld door de Zeeuwse Muziek school valt tegen. '- Dhr. Boogerd (C.H.) vindt het veel. Dhr. van Nieuwenhuizen (V.V.D.) on derschat het bedrag ook niet, maar Vïil het niet ophangen aan de tegenwoordige situatie. Dhr. Boogerd vraagt naar even tuele consekwenties. De voorz. burg. A, A. van Eeten, kan hier niets van zeg gen. Dhr. M. Dalebout: „De financiële toestand mag geen beletsel zijn". Dhr. Boogerd: ,,Voor liefheberij is liet te veel, niet voor beroep". Nu volgt stemming over het algeheel aanvaarden van de regeling zonder voor behoud. De vertegenwoordigers der S.G.P., de heren S. van Klinken en A, van Klinken stemmen tegen. Met meer derheid van stemmen wordt het voor- Stel aangenomen. Voor een aantal huurders van volks tuintjes, wier opbrengst zeer laag was wordt de huurprijs gehalveerd en be paald op 35 cent per roe. Aan dhr. J. J. de Braal wordt d" grond, waarop zijn bedrijf is gevestigd verkocht. Besloten wordt, een nieuwe motor voor ^tiaiiöa; de bran' zullen ej den. All De roi heer Boe De voor kening i dhr. Boe woordt vaag is. wachtlol aardig, r te groot voor de draadgla met gew informee ting en c woordt, aangepla Reinoud Dhr. kwestie van prijs zag hij 1 Dhr. V lang de school is dat de moet naa Gehoopt de milita dhr. van werkzaar werkerk. Opbre OOgStcOllr hier hee 1700.—. Benoe aan de C onze dorj AaniiJ werd de den Enge achterop vielen g, 'voor. De Voorzien werd ern; ii Biecht zie: |r- Burgei sj Ingekoi ,ipV. J. Bn ■fR. Meeuw finan uit 1 IGeborer '/Poldermai ■jAdriaan i •ide Graaf; Dijkshoori Vertrok ..Bosch nai .Kortgene; YDordrecht ijnaar Goes Overleitl ?Tit; J, j. :-: kerke. Gehuwd ■^loet. '.-:■-Ee?-ste .;,;het eïlanc St. Annah C.B.T.B. o in een bij e

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4