Deze keer weinig verkeersdelicten Exclusiviieii in modeshows Fa. Roodzand ie Dirksland LEVERTRAAN Marktberichten Van heinde en ver KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Overtredingen kampeerverordenfng Ouddorp Een „meun" is wèl een vis! Bietencampagne voor schippers Charmante kleding, vooral voor meisjes Ruiten, jersey en bont maken opgang Problemen op het eiland Tholen m. Opening nieuwe zaak M. van Loon Dinsdair 15 oktober 1957. „EILANDEN-NIEUW S" Bladz. 3 Vrijdag hield de kantonrechter te Sommelsdrjk, mr. P. Groeneboom, de straf zitting van deze maand met weer als officier van justitie mr. Wendels. In tegenstelling met hetgeen wij de laatste jaren gewend zijn op deze strafzittin gen te horen leverde deze zeggen en schrijve slechts één verkeersongeluk op en in deze zaak liet de verdachte nog verstek gaan. Ouddorperg waren onder de verdachten in de meerderheid en dat zat 'm weer in de kampeerverordening dier gemeente, welke deze zomer heel wat verbalen tot gevolg heeft gehad. Aangehouden zaken uit vorige zitting werden nu afgedaan en daarbij kwam o.a. vast te staan dat een meun heuswel een bestaande vis is, iets dat de betreffende verdachte niet tot voordeel bleek te strekken. Dat men vuilnis niet in de duinen moet verbranden en ook niet op gemeentelijke grond mag gooien kwam deze dag ook onomstotelijk vast te staan. Tenslotte vermelden wij nog dat het laten staan van distels ook een aangelegenheid is waarmede men verkeerd uitpakt. M. A. Dekker, stond terecht in aan gehouden zaak. Htj 2xn een fietser op het rtjwielpad een duw hebben gegeven. Ze wilden hem met zijn drieën passeren. Verd. zei dat het een reflexbeweging was. M. J. van Brussel, Nieuwe Tonge, moest'getuigen. Hij reed op de fiets en wilde twee anderen passeren. „Zat je verdachte te sarren?" vroeg de rechter. „Neen, we hebben niets geroepen!" „Geroepen? Dat doet er ook weinig toe. Maar kon je niet ruimer passeren?" ,Neen, ik reed al tegen het achter licht van van den Doel op". Verd. betoogde, dat dit niet klopte. Die van den Doel was al tien meter Get. verklaarde <3at hij correct reed. Hij begreep niet waarom verd. hem een duw gaf. Htj kreeg een gat in zijn knie en een kapot jasje. „Dan begrijp ik. niet waarom ze aan het schelden trokken", aldus verd. „Dat deed ik niet. Mijn vriendje" wierp get. tegen. „Wat zei verd. tegen je toen hij de duw gaf?" vroeg de officier. „Niets!" antwoordde get. De officier achtte het ten laste geleg de bewezen en eiste 15.of 6 d. Verd. verweerde zich door te zeggen, dat getuige hem raakte. De rechter achtte ook de feiten wel bewezen. Gezien de omstandigheden vol stond hij evenwel met een boete van f 10.— of 4 d. „Mag ik nog iets zeggen?" vroeg ge tuige, maar het vonnis was geveld en dus viel er niet meer te praten. Fikje in duin Flohil verscheen voor zijn echtgenote GOED VAN SMAAK BUK AAN VITAMINE IS DE UIT WED. KUBVINKS DROGISTEBIJ FormoUeren waren, slecht ingevuld en ongeldig Wij vernamen, dat vele schippers van Flakkee en uit de naaste omgeving, dit jaar buiten de bietenvaart waren ge vallen, d.w.z. ztj waren er z.g.n. buiten geloot. In het belang van de schippers zelf s het zeker raadzaam onderstaand bericht te lezen overgenomen uit „Het Schippersblad'', orgaan van de Ned. Prot. Chr. Schippersbond. De heer T. A. Cornet schrgft hierin o.a. het volgende: Ondergetekende heeft het genoegen gehad om bij de loting voor bieten- sohippers, voor de zuidelijke suikerfa brieken aanwezig te zön. Hoewel wij nog niet in de gelegenheid zijn enig overzicht van de bietencampagne zelf te schrijven, maar wel over de inlevering van de bietenformulieren, is het jammer langs deze weg bekend te moeten ma ken dat vele bietenformulieren wegens onvolledige invulling ter zijde moesten worden gelegd. Gezegd kan worden, dat er plm. 75 80 procent foutief waren ingevuld. Vraag 9 was veelvuldig inge vuld, dat niet was vast te stellen, wat de Invuller eigenlijk wUde en wat hij niet wilde. Een haven waar de schip per de voorkeur aan gaf, was menig' maal met niet ingevuld en havens waar van men niet wenste te varen waren met ja ingevuld. Andere weer wensten niet van de Zuid-Hollandse eilanden te varen, ter wijl Puttershoek en Oud-Beijerland juist aan de Zuid-Hollandse eilanden zijn ge legen. Men zal zich vermoedeiyk afvragen dat weet men toch wel. Zeker weet men dat wel, maar gesteld dat er menings verschil ontstaat en men beroept zich op de letter van het formulier dan on- staan er soms onoverkomelijke moeiüjk- heden tussen schipper en fabriek, waar bij verwacht mag worden, dat de fabriek in vele gevallen in het gelijk gesteld zal worden, om reden het formulier niet Juist is ingevuld. Jammer dat de schip pers die een formulier hebben ingele verd waarbij voor hun de vragen ondui- deigk waren, het advies van hun orga nisatie niet hebben gevraagd. Door inlichtingen bg hun organisaties te vragen, had waarschijnlgk voorko men kunnen worden, dat formulier we gens foutieve invulling ter zijde gelegd moesten worden. De samensteller van de formulieren vindt ze eenvoudig, net als een belas- tmgbiljet maar wij kunnen ons voorstel len, dat de formulieren voor alle schip pers niet eenvoudig zijn, daarom hopen Wg dat bij een volgende gelegenheid de georganiseerde schippers, die er moei lijkheden mede hebben zich niet zullen schamen om advies bij hun besturen te vragen. Uw bondabesturen staan regelmatig ▼oor U klaar, waarom dan niet ge- VTMgd als men moeilijkheden heeft. ^eter te vragen, dan belang rijke formulieren verkeerd in te vullen. Dus schippers, „volgende keer beter". J. Tanis, Ouddorp, die huisvuil in duin terrein in brand zou hebben gestoken, waardoor gevaar ontstond voor helm- brand. Er was 20 meter verbrand. Gemachtigde gaf het feit toe, maar het is moeilijk met het huisvuil. Als men het laat liggen waait het overal heen. De officier vond dat men wel zuinig moet zijn op het natuurschoon van dit eiland. Het is er toch al zo arm aan. De eis was 50.of 20 d. De rechter wilde er een beetje reke ning mee houden, dat het niet wordt op gehaald en maakte er 40.of 60 d van. Brommer in de sloot In aangehouden zaak verscheen J. Ha- meeteman, Ouddorp, die een bromfietser zou hebben gesneden. Gehoord werd Ch. van Gent Rotter^ dam. Deze vertelde dat zijn vrouw bij hem achterop zat. Hij reed heel lang zaam. De auto sneed en raakte met het achterste get., die met zijn vrouw in de sloot terecht kwam. Verd. weet de schuld aan get. en zei geen tijd te hebben. Get. heeft 100 gld. onkosten gehad aan brommer kleding en dokter. „Zover mij bekend heb ik 'noch de man, noch de vrouw of de brommer ge raakt en ook niets gemerkt", aldus verd. „Ik vond dat get. de brommer niet machtig was". „Ik rij zeven jaar!" aldus get. „Ze reden wel veertig meter uit el kaar'' aldus verd. Get. vertelde dat er een tegenligger aankwam. „Dan had U er beter achter kunnen blflven" vond de rechter van het rijden van verd. Als tweede get. werd gehoord P. van der Stoep, Sommelsdijk. Deze bestuurde de tegenliggende auto. De bromfietser kon het niet redden omdat verd. naar rechts ging. „Welke houding nam verd. aan?" wilde de rechter weten. „Een beetje zenuwachtig", vond get. Verd. vond dat deze get. het beslist niet goed heeft kunnen zien. Dat wilde de rechter niet aannemen. De officier zei nog vele getuigen char ge te kunnen voorbrengen en eiste 30.- of 12 d. De rechter vond gezien de houding van verd., geen termen aanwezig om lager uit te spreken. Mist J. Grinwis, Ouddorp, reed zonder vol aan verlichte koplichten bij mist. Verd. verklaarde dat er zeker 200 m. Bicht was. Het was zomer en hij kwam nog maar net van huis. De eis was 20.of 8 d. De uit spraak luidde 15.subs. 6 d „Nu komt U er erg goed af!" vond de rech ter. Ook civie> Bij verstek werd behandeld de zaak van A. Baart te Goedereede, die voor Kr. Pijl de doorgang zou hebben afge sneden, waardoor deze kwam te vallen en letsel en schade opliep. Zij heeft vier weken niet kunnen werken en diende een civiele vordering van 120 gld in. De rechter wees er op, dat hij niet hoger dan 100 gld mag gaan. Get. is met de fiets gevallen. Als getuige werd ook gehoord mej, Neels, die uiteenzette, dat get. geen richting aangaf, maar dat de auto haar de pas afsneed. De eis was 25.^of 10 d., de uit spraak luidde conform de eis. Mevr. van Eesteren-Keijzer, Nieuwe Tonge zou een partijtje boeken hebben opgeruimd zonder vergunning van de Kamer van Koophandel. Verd. betoogde dat het geen feitelijke opruiming was. Het betrof boeken met Waterschade. Zij wrist niet van vergunningen af. De of ficier requireerde 15.of 6 d. De rechter nam aan dat verd. te goeder trouw handelde en sprak uit 7.50 of 3 d. Disteloord Li. Barnat Oude Tonge, zou gronden niet hebben gezuiverd van distels. Verd. zed met groeistoffen besproeid te hebben, op tijd. De distels konden nooit in bloei komen. „De politie spreekt van een afstand van 2 km" merkte de rechter op. „Ze zijn besproeid!" hield verd. vol. „Dan zeker niet met een goed middel Ze bloeiden!'' dacht de rechter. „Ik kon het niet geloven. Ik ben er piet geweest" aldus verd. „Ze zouden beslist dood gaan". De officier hield het bij het verbaal. „Bloeiende distels stuiven en dan krijgt een ander ze ook", aldus mr. Wendels, die 30.of 12 d. eiste. „Veel te veel!" vond verd. „toch al zo'n slechte tijd en nog meer van dat gedoe! Het was vreselijk druk met werk; en de politie had beloofd te zullen wach ten, waarna de jongens zijn gaan .sproei en. Toch volgde een verbaal. „U was in overtreding" stelde de rechter vast, waarna 20.of 8 d. werd uitgesproken. Joh. A. Waare Oude Tonge, zou even eens distels gehad hebben, maar kwam verklaren, dat de betreffende-gerond tot de openbare weg bgtioort. „Bent U er dej«\->ruiker van?" „Neen, alleen^pyjiielendende eigenaar maar de polder heeft verordineerd, dat de eigenaars het schoon moeten houden, doch daar wist ik niets van". Daar in de dagvaarding „eigenaar gebruiker" was vermeld moest vrij spraak volgen. J. N. van Es, Nieuwe Tonge, zou ook distels gehad hebben. Verd. gaf toe, dat er over 100 m misschien 10 of 20 dis tels hebben gestaan, maar niet op de datum van de dagvaarding, want toen was men klaar met schoon maken. De officier eiste 20.of 8 d. „Het gaat om het principe!" vond de rechter, die conform de eis uitsprak. C. Korteweg Ooltgensplaat, zou in het Grote Gat een aalfuik gezet hebben, zonder dat hij er vergunning voor had. „Ik had mondelinge vergunning!" „Maar hoe kwam U aan die fuiken?" „Gekocht. En die zijn ontvreemd. Een andere fuik heb ik niet meegeno men" aldus verd., die zich nogmaals op de mondelinge vergunning beriep. Mr. Wendels vroeg 15.of 6 d met last teruggave van de fuik aan de eige naar. „Mijn buurman vist nog steeds met mondelinge vergunning'' klaagde verd. „Dan krijgt die ook last!" dacht de rechter, die tot 10.of 4 d veroor deelde. Toch kampeerders P. Bakelaar, Ouddorp, had geen ver gunning voor een kampeerhuisje, maar liet er toch kampeerders in. Verd. betoogde dat hij al negen jaar Bo verhuurd heeft en dat het huisje wel was goedgekeurd. „Wat kost het in orde maken?" vroeg de rechter. „Dat is al gebeurd!" antwoordde de verd. „maar ze veranderen in Ouddorp telkens de voorwaarden. Ik kan er niet bij". „De gemeentepolitiek ontgaat ons!" verontschuldigde de rechter, omdat hij evenals de officier, die een boete van f 15.eiste of 6 d. De rechter kon alle excuses van verd. niet aanvaarden maar vond het systeem van vergunningen en dan veranderen ook niet af, weshalve de uitspraak was f 10.— of 4 d. Ze zaten er al in A. Witte, Ouddorp, liet kamperen zon der vergunning in een zomerhuisje. Verd. zei-in december vergunning ge vraagd, waarop hij in mei afwijzing kreeg, maar toen zaten er al mensen in, Verd. is invalide. Hij verhuurt het huis je voor 45.per week. Dat vond de kampeerraad te weinig. De officier verlaagde zijn aanva,nke- lijke eis tot 10.of 4 d. De rechter maakte er 15.van, waarvan 10. voorwaardelijk. Het huisje moet over een half jaar in orde zijn. W. Tanis, Ouddorp, werd vertegen woordigd ter zitting door een zoon. Het betrof eveneens een kampeerovertreding Gem. voerde een soortgelijk verweer als de vorige verd. Men kreeg in mei be richt, terwijl vorig jaar al verhuurd was Het betrof drie huisjes. De officier requireerde 15.of 6 d „Behoorlijk hoog!" vond gemachtigde „Ja, ja'' knikte de rechter, die 30. uitsprak met 15.voorwaardelijk bij 1 jaar proeftijd. Jac. Tanis, Ouddorp, verhuurde een bunker zonder vergunning als kampeer- ruimte. Zijn echtgenote verscheen als gemachtigde. Het ging ook weer over de bedden boven elkaar. Uitspraak 30 of 12 d waarvan 15.voorwaardelijk binnen zes maanden moet het in orde zijn. Mevr. Koppenaal-Kiss, Stad aan 't Haringvliet, fietste bij de pontons te Middeüiarnis, waar dat niet mocht. Ver oordeeld tot 3.of 1 d. Een volgende verd. zou over land van een ander hebben gereden. Het was stoppelland en de bedoeling was om de klanten zo snel mogelijk te helpen. „Maar de eigenaar wilde het niet heb ben" stelde de rechter vast. Deze verdachte werd veroordeeld tot 5.of 2 dagen. „Kostbare grond" M. J. Koert, Middelharnis, zou vuilnis in de Kaaidreef geworpen hebben. Hij liet zich vertegenwoordigen door mr. van Lelyveld, die vertelde, dat geen vuilnis betrof, maar „kostbare Flakkee- se grond". De rechter nam echter aan dat er wel degelijk vuil bij is geweest en veroordeelde tot 5.of 2 d. P. Bakker, Dirksland, rijden zonder een rijbevrijs te kunnen tonen 5.of 2 dagen. Mej. M. Jacobi, Middelharnis reed scooter zonder rijbewijs, dat zij inmid dels echter had veroverd, zodat deze verd. het er eveneens met 5.of 2 d afbracht. HDö bestaat wel Ook kwam in deze zitting de „meun" weer aan de orde, de vis van welks be staan de vorige keer niemand iets had afgeweten. Gehoord werd de wachtnaees- ter Smal, als get.-deskundige. die een boek met afbeelding en beschrijvingen van alle mogeö'ke vissen meebracht en aantoonde, dat een meun een zoetwa- tervis is, een soort voorn, van plm. 30 cm lang. Dit getuigenis leidde er toe, dat de verdachte Slui werd veroordeeld en wel wegens drie overtredingen tot resp. 2 X 2.50 sub. 2 x 1 d en 5.— subs. 2 d. 50 gld. of 20 d Bij verstek werd behandeld de zaak tegen A. Oosterling, Middelharnis, die aan het Beneden Zandpad, rijdende bij de openbare school in de richting Chr. de Vrieslaan een rechts geparkeerde auto passeerde, daarbij te veel naar links ging en in botsing kwam met een tegenligger. Verd. had zich tegen de po litie verweerd met de verwijzing naar een fietser, die hem gehinderd zou heb ben, maar daarvan was niets komen vast te staan. De rechter conformeerde zich aan de eis en veroordeelde tot 60.— of 20 d. Pa. Roodzand, kledingmagazijn te Dirksland, liet donderdagmiddag en -avond weer modeshows verzorgen in eigen zaak, niet minder dan drie keer achter elkaar en telkens met buitengewoon grote belangstelling uit de cliëntenkring De zaal, die men op de bovenverdieping van het pand in de Zomerstraat ter beschikking heeft voor deze gelegenheden, bleek er zich weer heel goed toe te lenen, om de mannequin groep ten aanschouwe van velen de nieuwste mo de te doen tonen. Ditmaal is het accent vooral op de exclusiviteit gelegd, zo als de leider van de groep de heer Littooy .terecht opmerkte. Dat de nieuwe mode vrij wat voeten in aarde heeft bleek ook hier; werd kort geleden de neus opgehaald voor het veelbesproken en opzienbarend aangekondigde hemd model japon, het staat thans wel vast, dat het serieus gedragen zal worden, zij het met de nodige variaties. Daarvan mag to.v. genoemd de brede schouderlijn met de vele ruimte uit het schouderpas; dat staat geweldig! En de naar onder nauw toe lopende rok nemen we er dan ook beslist bij. Dat komt trouwens overeen met de nieuwe rokkenmode, die ze veel minder wijd dan vorig jaar voorschrijft. bruin en beige gestreept pakje met plooitjes in de rug, die ook weer het hemdmodel aangaven. Hetzelfde gold voor een Dior blauwe deux-piece met witte garnering. De oudere mannequin droeg een bronsgroene japon met relief geweven patroon en ook daarbij lag het accent op het hemdmodel. Opvallend was ook de angora jerseyjapon met driekwartmouwen met manchetten en een applicatie op de schouders. Zeer practisch vonden wij de op deze shows getoonde kleding voor de a.s. moeders. Beeldig zag de mannequin er uit, die dit bracht. Over een crème blou se droeg ze een loshangend wijnrood jakje, met daaronder een verstelbare rok. Zo kan de vrouw in'een moeilijke tijd er toch keurig uitzien. Mantelcostuums in tweed zagen wij in grote verscheidenheid. Rechte jasjes, zowel als aansluitende werden er gedra gen, maar allen met bontkraag! Op vallend ook, dat bont op al die prachti ge mantels, in welker snit men eveneens het hemdmodel kon onderkennen, even als de schouderpas met de ruimte en de wat bollende rug. Het staat enig! Vooral doordat de kraag zo bewerkt is dat het lijkt alsof de ruimte daaruit komt. De mantels bleken eveneens van fraaie stoffen vervaardigd, b.v. van glanzend kort geschoren mohair. Het leuke daarbij was, dat de stiksels die heeft haast iedere mantel nu zo kim- stig zijn aangebracht, dat men zou den ken dat ze apart zijn ingezet; dat komt door de kleurschakering. Naar ontwerp Dior werd een mantel getoond waarvan de ruimte in de rug was samengehouden door een pat met knoop; het betrof een beige mantel met op de grote kraag wat donkerder bont. Een soortgelijk kledingstuk kwam uit Amerika; een model met van voren royale ruimte in losse plooien verwerkt. Suède jasjes zagen wij tijdens deze shows ook in grote verscheidenheid. Ons viel een beige kleur op, waarbij een witte wollen sjaal werd gedragen, die ook als muts te gebruiken was. Bontmantels vormen op de najaars- shows meestal het hoogtepunt en zo ook hier. Er werden letterlijk adembene mende modellen getoond, b.v. een lan- Een ceintuur, soms in afstekende kleur, accentueerde de geklede japon op deze Roodzand-shows en het stond alleraar digst. Deze firma heeft ze te kust en te keur en de vele dames bleken bo vendien verrukt van de mooie stoffen en prachtige kwaliteiten jersey, die in deze japonnen toegepast waren, Sombere kleuren zullen we dit seizoen beslist niet dragen. Men streeft er trou wens al sinds jaren naar om de donkere kleuren niet te laten overheersen in het jaargetijde dat van zichzelf al niet licht en vrolijk is. Beige, leverkleur, licht bruin en tinten, die daar tussen vallen, zullen opgang maken. Ook groen, dat in grote verscheidenheid wordt toege past. En dan bronsgroen voor de da mes, die de jeugdjaren wat verder ach ter zich hebben liggen. Zeer charmant kan vooral het jonge meisje er dit jaar uitzien; het lijkt wel of koning mode speciaal aan haar aandacht heeft ge schonken. De bakvissen zijn helemaal niet aan kleuren gebonden en ze zullen mantels dragen met afstekende garne ring, zoals b.v. een geruite kraag tot aan de zoom. De jongste der manne quins toonde hier iets naar eigen smaak gekozen en dat moest welhaast het ideaal van ieder meisje zijn: een zwarte pantalon met 'n vritte koraalrits sluiting onder in de nauwe pijpen, daar boven een zwarte driekwartjas met oce- lotvoering en capuchon. Een andere keer kwam zij met een,kleurige autocoai en een meer geklede japon en voorts nog een mantel zonder sluiting met opval lende ruit als voering. Ruiten zijn trou wens troef dit jaar en de mannequin koos heel aparte voor haar japonnen. De modellen waren zeer eenvoudig, maar juist daardoor opvallend en leuk! Ook de andere mannequins kwamen ruiten demonstreren, japonnen, die me nigmaal van langharige stof gemaakt waren. Jersey blijft natuurlijk de kleding, die bij uitstek voor najaar en winter ge schikt is; de kwaliteit wordt steeds be ter en mooier, de variatie in de model len neemt toe en er wordt thans b.v. mooie reliefpatronen in verwerkt. Fa. Roodzant moet hierin wel over grote collectie beschikken. Interessant leek ons een diagonaal Onze bijzondere Thoolse medewerker schrijft ons: Door de herverkaveling wordt het pro bleem Tholen niet opgelost, noch ver zacht, integendeel er kan van worden verwacht, dat de werkloosheid als ge volg er van nog zal toenemen. Naar andere middelen zal dus moeten worden omgezien. En zeker in het be lang van het eiland Tholen op korten termijn. Uitbreiding van bouwgrond. Voor Zeeland als geheel en voor Tholen in het bijzonder is er geen andere me thode om meer bouwgrond te krijgen dan door inpoldering. Dia mogelflkheden zijn voor het eiland Tholen in de naaste toekomst niet bijzonder groot. Afdam- ming van de Pluimpot en indijken van de schorgronden tussen het eiland Tho len en Sint Filipsland zijn vrijwel de enige mogelijkheden. Dat die dan ook op korte termijn benut warden, 't Geeft werk als uitvoeringsproject en blijvend werk in de vorm van landbouwwerk. Een proefneming met een zeker ge deelte uit te geven in de vorm van van kleinbedrijf, als meer arbeidsinten sief ware zeker aan te bevelen. Verbouw van meer arbeidsintensieve produkten zou zeker het „probleem Tholen" ten goede komen. Maar dat is nu eenmaal niet af te dwingen. De lEindbouwer verbouwt uit begrijpelijke overwegingen die vruchten waar van hij een goede financiële uitkomst verwacht en de vrucht en teeltwisseling spreekt (lier ook een woord mee. Zodat verbouw van meer arbeidsinentensieve produkten uitsluitend van theoretische waarde ge acht moet worden. Van meerdere betekenis zou de omzet ting van landbouw in tuinbouw kunnen zijn. Mogelijk, dat de Thoolse boeren in dat opzicht wat meer initiatieven kon den nemen, dan ze gedaan hebben en dat hier een terrein is aangegeven waar bij de Tholenaars van een tekort aan ondernemingsgeest hebben doen blijken. Juist door overgang van landbouw in tuinbouw zou de hoeveelheid arbeid be duidend uitgebreid kunnen worden, hoe wel ook hiervan slechts van verzachting niet van oplossing van het probleem ge sproken kan worden. De landbouw, hoe gunstig ook beïn vloed, hetzij door inpoldering door over- Bchakeling op tuinbouw, verbouw van meer arbeidsintensieve produkten is niet In staat de strukturele werkloosheid op te heffen. Andere arbeid zal aangetrok ken dienen te worden en dan valt het oog op industrialisatie. Enige industrie op het eiland Tholen kon de toestand een gunstige keer doen nemen. Hoe en In welke vorm? Dat is niet zo gemak kelijk uit te maken. Jammer is dat Tholen niet tot „ontwikkelingsgebied" is verklaard. Nu zijn door subsidies andere streken van ons land eer aan de beurt. Voor vestiging van industrie komt het eiland Tholen pas in de tweede plaats. Veel hangt in dit opzicht af van de on dernemingsgeest van de eigen bewoners Inzake de vestiging van industrie zou wellicht het meest begeerlijke zijn de vestiging van landbouwindustrie of in dustrieën daaraan verwant. Enige vor men van klein-industrie zouden voor Tholen het meest aangewezen zijn. Die zouden zeker ver te verkiezen zijn bo ven een groot-industrie, maar zoals reeds is opgemerkt men heeft niet te kiezen en doordat Tholen geen ontwik kelingsgebied is zijn de voorwaarden voor aantrekking van groot-industrie minder gunstig dan in andere streken. Moeten dan alle zeven gemeenten van het eiland Tholen beschikken over een behoorlijke industrieterrein. Dat lijkt ons zeker niet noodzakelijk. Het komt ons voor dat de gemeentebesturen eigen lijk een keuze moeten maken welke plaats voor industrie het meest aange wezen is. Het is toch niet te denken, dat alle zeven gemeenten zich tot industrie centra kunnen ontwikkelen. Dat zou ook niet nodig zijn. Als er op èen of twee plaatsen, zo gunstig mogelijk gelegen, b.v. aan een goede haven, een behoorlij ke industrie zich zou kunnen ontwikke len dan kon ten opzichte van het ar beidsvraagstuk het hele eiland er van profiteren. Samenwerking van alle ge meenten is noodzakelijk om wat te be reiken en de vorming van een industrie commissie uit de zeven gemeenten lijkt ons toe een der eerste stappen te moeten zijn. Votering van een bedrag om tot een industriefonds voor het gehele eiland te komen zou zeker een verdere nuttige en noodzakelijke stap zö'n. Levensvatbare initiatieven zouden daaruit gesteund kunnen worden ,waar ze zich ook voor doen op het eiland. Zonder een derge lijk fonds zal het moeilijk zijn voor het vestigen van industrie op Tholen te werken. Ook in dit opzicht spreken de finantieën een belangrijke rol. Om tot industrievestiging te komen moet men geld hebben om daadwerkelijk de handen aan de ploeg te staan. Verrichting van werk, van veel werk is nodig. En werken zonder geld is nu eenmaal niet mogelijk. Maar niet alle zeven Thoolse ge meenten kunnen industriegemeenten worden. Niet in alle gemeenten dient een grootscheeps-industrieterrein aange legd te worden. Een keuze dient ge maakt. Welke plaats of plaatsen, liefst waar een goede haven is, dienen in overleg door de Thoolse gemeenten aan gewezen te worden en om mogelijkheden te verkrijgen dient een industriefonds ge zwarte persianer en een korte brui ne van zöbel fee. Aan het slot van de shows werden de cocktail- en avondtoiletjes getoond. Als gebruikt materiaal zagen wij tafzijde, brocaat en andere speciaal voor deze kleding geschikt materiaal. Bijzonder mooi vonden wij de cocktailblouse met rok, in welke laatste zilverdraad was gesponnen, dat schitterde in het licht der schijnwerpers. De mannequins namen afscheid met een ererondje, waarbij zij opvallende uitgaanskleding droegen. Al met al bracht Fa. Roodzant weer buitengewoon interessante en voor wat de nieuwe mode betreft zeer leerzame shows, waarvan men heden dinsdag ook in „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge zal kunnen genieten. opgericht te worden. Men zal die zaak niet moeten bekijken vanuit de gezichts hoek van elk der gemeenten, maax van uit een breder gezichtsveld, het alge., meen Thoolse gezichtsveld. Dan zijn er misschien mogelijkheden. Dat is een mo gelijkheid om menselijkerwijze te trach ten het probleem tot verzachting of tot oplossing te brengen. We schrgven men- splijkerwijze. Inderdaad zo is het. De mens heeft, hoe vaak wordt het gedacht de welvaajrt niet in de hand. Aan 's Heeren zegen is ook hier alles gelegen Helaas wordt deze factor maar al te zeer uit het oog verloren. Dat verhindert niet de handen uit de mouwen te steken, maar toch dient niet vergeten te worden, dat uit Gods hand rijkdom en armoede, welvaart en tegen spoed ons volk toekomt. DEN BOMMEL Nieuwe predikant doet zondag a.s. zijn intrede. A.s. zondag 20 oktober hoopt cand. G. Wursten, na 's morgens bevestigd te zijn door ds. L. Kievit van Putten, 's middags 2 uur zijn intrede te doen, De morgendienst vangt aan om half tien uur. OUDE TONGE Haven. In de afgelopen week ver trokken er vanuit de haven 9 schepen geladen met suikerbieten t.w. 6 voor Puttershoek en 3 voor Dinteloord er kwamen 2 schepen zand en 1 schip ko len binnen. Vrijdagmorgen is onder grote belang stelling de verbouwde en uitgebreide zaak van dhr. M. van Loon aan de Kerkring officieel geopend. De eigenaar zelf lag helaas met griep te bed zodat hij dit voor z^jn bedrijf zo belangrijke moment niet persoonlek kon leiden. Daarom nam een van zijn zoons dhr. J. van Loon de honours waar. Burgemeester van der Harst die de openingstoespraak uitsprak stond even stil bij alles wat aan deze dag is voor^ afgegaan, waarbij het hem speet, dat de eigenaar deze heropening van een sterk gegroeid bedrijf niet kon bijwonen. Het heeft inspanning en doorzettings vermogen gekost om tot een bedrijf als dit te komen. Dhr. van Loon weet dat deze vooruitgang niet alleen afhanke lijk is van menselijke gaven alleen. Spreker noemde het verheugend dat er in Oude Tonge onder de middenstand 'n zo krachtig streven aanwezig is om door goede moderne zaken en een rijk assor timent een volledige service te bieden. Vooral voor degenen die hier in Oude Tonge willen komen wonen is het aan trekkelijk dat er een actief bedrijfsleven is. Spr. wenste de familie van Loon zeer veel succes toe. Namens de firma van Loon bedankte dhr. J. van Loon voor de gesproken woorden en de geuitte wensen. Hij bracht ook hartelijk dank aan de aan nemers, uitvoerders enz. voor de vlotte uitvoering en afwerking. Het is een mooi bedrijf geworden. Namens de fa- milie bood hij dan dhr. van Loon een fraaie personenweegschaal aan. Hierna was er gelegenheid de zaak te bezichtigen en werden verversingen aan geboden. In deze ruime zaak, waarin men nau welijks het oude bedrijf kan terugvin den, hebben thans zowel de drogisterij, levensmiddelen en tabaksartikelen zo wel als textiel en in een aparte afdeling het gedistilleerd een plaats gevonden. Vooral in de avond bied het fraai ver lichte pand een royale indruk met zijn 5 etalages die op het drukke hoekpunt van de Kerkring een opvallende plaats innemen. PLUIMVEEMAEKT Op de pluünveemarkt van vrijdag 4 oktober j.l. werden aangevoerd 9000 stuks. De prijzen lagen als volgt. Kippen (witte) 1.70—1.80 per kg le vend gewicht; kippen (gekleurd) 1.65 1.75 per kg levend gewicht; oude ha nen 3.4.per stuk. Zeer ruim aan bod van kippen met levendige handel en de prijzen iets ho ger. Matige aanvoer van oude hanen met vlugge handel en de prijzen onveranderd. Op vrijdag 1 novemiber zal vanwege Allerheiligen de pluimveemarkt te Leur worden gehouden op donderdag 31 okt. VEBBETEBING Zeer tot onze spijt is in het opschrift boven de meditatie van ds. H. Goedhart te Rotterdam, geplaatst in ons nummer van vrijdag 11 oktober j.l., een wel zeer storende zetfout geslopen. Het op schrift moest luiden: „Een hinderpaal voor het geloof" De zetter had er van gemaakt „Een mijlpaal voor het geloof". We meenden goed te doen dit hier even te verbeteren. (Red.) Die w^eelde duurde maar kort. Dezer dagen heeft een politieagent in Den Haag, proces-verbaal opgemaakt tegen een schipper, die klandestieh licht had afgetapt van een lantaarnpaal op de Slachthuiskade. Voor de politie ver klaarde hij, dat het zwakke petroleimi- lichtje in zijn roef hem verveelde en dat hij door in de lantaarnpaal te klimmen handig 'n aftapleiding in elkaar had ge prutst waardoor hij 's avonds een over vloedig licht in zijn roef kon genieten. Land duurde de pret niet want een paar dagen later ontdekte een man van het G.E.B, het klandestiene draadje en nu zit de schipper weer bij zijn sober pe- troleumlampje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3