Modeshow Fa. Nipius HAAR WOORD GETROUW De kwaliteit van plant- sjalotten oogst 1957 Jnnemend en uitnodigend Kerkgeschiedenis van Den Bommel Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 8 oktober 1957 Woensdagavond startte fa. Nipius te Middelharnis zijn najaars- en winter- shows in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat. Een groot aantal dames was getuige van een "ijke collectie in nieuwe modellen en kleuren die dit najaar en winter gedragen zullen worden. Veel is er .echter niet veranderd. De lengte van de kleding is wat korter de kleuren vrolijk in groen, beige, bruin en zachte pastel tinten. Veel jersey is, wat kvraliteit betreft, nog mooier met meer variatie dan we al kenden. De rokken zijn niet alleen wat kortei- maar ook minder wijd Dat komt de grotere maten zeer ten goede. De modellen van blouses, japon nen, rokken en mantels zijn zeer eenvoudig gehouden, maar daarom niet minder chique. Er we'rden heel mooie japonnen ge toond. De een al leuker dan de ander. We zagen een licht-blauwe japon met hoog opgeknipte hals aangeknipte mouw in dè rok een enkele lage plooi met als enige garnering een ceintuur in een af stekende kleur. Dat zal geheel liggen aan de smaak van de draagster. Zo was tiet ook met de jersey japonnen. Goed 'passende modellen en weinig versiering of een kleine byouterie. De stof op zich zelf is al decoratief genoeg. B.v. weve- nit met een kleurschakering een mo tiefje of ribbeltje. De blouses zijn vaak long torso model. We zagen een oranje blouse met een donkergroene wevenit plooirok. Bijzonder aardig! Voor onder het mantelcostuum toonde men no-iron- blouses. Een streep jOi motief je of geheel effen; De mantels zijn weinig veranderd. Dat was ook beslist niet nodig, want de rijke bontgarnering is meer dan vol doende om er chique uit te zien. Er Werd een beige mantel gedragen met een grote lichttaeige bontkraag. Ben an dere met zwarte bontgarnering. De tweedmantels zijn overwegens met flu welen kragen, dieer gemakkelijk van verwijderd kunnen worden. Voor de oudere dames werden er modellen ge toond in zwart graphiet, grijs en andere modetinten. Ook hier weer met bont. Ook indolama gaat dit jaar weer mee, Prachtige kwaliteiten werden er ge toond. Mantelcostuums toonde men van tweed en andere winterstoffen. Meestal ook voorzien van bont- of fluwelen kragen. Het jongere meisje, oftewel de bak vis, werd vertegenwoordigd door Maatje Met veel zwier /toonde ze de modellen die de jeugd dit jaar zal dragen. Ze oogstte bij haar leeftijdgenoten veel succes. Ze wist blijkbaar precies wat daarvoor nodig was. Sportkleding, pan talon met brede omslag en effen sport- trui de andere keer met een effen pan talon met een rijk versierde trui. Een leuke geruite driekwart mantel com pleteerde dan het geheel. Later toonde 2,é een rode corduroy japon en een aan gesloten mantel. Ze zag er heel char mant uit in haar goud zijden coctailja- pon met grote strik en diamanten byou terie. Ook de andere mannequins zagen er keurig uit vooral aan het slot van de avond toen de avond- en coctailtoiletjes aan de beurt kwamen. De meesten met een bolero. Maar het hoogtepunt kwam toen de bruidsstoet in de zaal verscheen Tengevolge van de zeer ongunstige weersomstandigheden in augustus en september, blijken vele partijen plant- sjalotten vrij ernstig door koprot te zijn aangetast. Met het oog hierop zullen ongetwijfeld bij de partijkeuring weer veel partijen moeten worden afgekeurd of althans voorlopig voor de keuring geweigerd moeten worden. Het is dan ook van groot belang dat men maatregelen neemt om de partijen plantsjalotten in een zo goed mogelijke staat te brengen dan wel te houden. De aantasting door koprot is n.l. vrij zeker reeds voor of tijdens de oogst tot stand gekomen. Bij de verdere ontwikkeling van deze ziekte speelt de bewaring een grote rol. Meii dient er naar te streven de sjalot- ten zo droog mogelijk te bewaren. Aan gezien dit onder de huidige omstandig heden niet zo gemakkelijk te verwezen lijken is ,verdient het aanbeveling om Jjnlotten zo mogelijk kunstmatig te dro- geW. Dit zal zowel de bewaarheid als het aanzien van de partij bij aflevermg teiii goede komen. Kunstmatig drogen kan op verschillende manieren worden uitgevoerd. Men zal hierbij echter steeds in het oog moeten houden dat de temperatuur niet te hoog wordt opge voerd (maximaal 35° C). Overigens zal de Rijkstuinbouwvoor- liohtingsdienst advies kunnen geven in zake technische bijzonderheden. Uiteraard zal men moeten trachten de sjalotten na het kunstmatig drogen ook verder onder zo droog mogelijke condi ties te bewaren. Een stralend witte bruid met een ge lukkige in zwart geklede bruidegom met in de stoet bruidsmeisjes, en daarachter de bruidsmoeder en vriendin, onder het spelen van daarbij passende muziek. Verleden week donderdagavond showde fa. Nipius in Oude Tonge en men hoopt a.s. donderdag 10 oktober, een show te geven in hotel Meijer te Middelharnis. MIDDELHARNIS Kerknieuws. Zondag a.s. zal voor de Geref. Gemeente alhier voorgaan ds. P. V. d. I^ijl van Rhenen, des v.m. 10, des nam. 2.30 en des avonds 6.30 uur. Des morgens za.l er bediening van het H. Avondmaal worden gehouden; des nam. H. Doop en des avonds nabetrachting. Verbouw kerk. Met de verbouw van de kerk der Geref. Gemeente is men dermate gevorderd, dat er nu stellin gen enz. in het gebouw moeten komen, zodat er na zondag a.s. niet meer in zal kunnen worden gekerkt. Naar wij vernemen zullen enige zon dagen achtereen de kerkdiensten in het zondagsschoolgebouw aan de van Aers- genstraat te Sommelsdijk worden ge houden. Bibliotheek. Na reorganisatie is de Herv. leesbibliotheek thans weer ge opend op vrijdagavond van half acht tot negen uur in het catechisatielokaal. Verkoopdag. De vrouwenvereniging „Eenheid en Arbeid" houdt a.s. donder dag 10 okt. haar jaarlijkse verkoopdag van het in de afgelopen maanden ge maakte vyerk. Alles is op smaakvolle wijze uitgestald in het Herv. ver. ge bouw aan de Ring. De openstellingsuren zijn 's middags van 2-5 uur en 's avonds van 710 uur. DIRKSLAND Dammen „Dii-ksland". Op dinsdag 1 oktober j.l. werd de beginvergadering gehouden, met het doel het komende dam.seizoen te bespreken en het damroos ter op te maken. De opkomst van de leden deze avond was maar matig wat zijn oorzaak kan hebben in de heersen de griep. Door deze omstandigheid kon geen damrooster worden opgemaakt en heeft het bestuur besloten om dit he den 8 oktober te doen op de Ie dam- avond van het seizoen. Het bestuur verzoekt daarom aan le den en nieuwe leden op deze avond aan wezig te zijn of bij verhindering kennis te geven of zij belang stellen het ko mende seizoen mee te spelen. Bij geen gehoor te geven aan boven genoemd verzoek acht het bestuur zich vrij voor de opstelling van haar dam rooster. HERKINGEN Eerste suikerbieten. De eerste suiker bieten voor de fabriek te Puttershoek zijn verscheept door schipper H. Beze- mer. Stieren. Ged. St. van Z.-H. maken bekend dat de bij de in de maanden fe bruari, maart, april en mei 1957 gehou den gewone stierenkeuring de stieren van de eigenaars in de gemeente Her kingen ter openbare dekking zijn goed gekeurd. Big. H. Nijssen de stier F 8975 en F 898261 en van eig. D. Struijk de stier F 191 en F1540. Tareerder. Als tareerder voor de sui kerfabriek te Dinteloord is alhier even als vorig jaar aangesteld dhr. A. Mar kus. Vertrokken. Dhr. Kerkhof is met ge zin naar Oude Tonge vertrokken, zodat thans de woning staande Molendijk 1 door de eigenaar C. van 't Hof kan worden betrokken. MELISSANT ^- Burg. Stand over de maand sept. '57 Ingekomen: M. Ju en gezin van Dirksland; L. Seinen van Sneek; M. W. Bazen van Dirksland. Vertrokken: C. Tieleman naar Dirks- sland; G. Grinwis naar Sommelsdijk; C. K. Nelis naar Sommelsdijk; L. Mo- Met instemming van H.M. de Koningin en Z.K.H, de Prins der Nederlanden is de Oranje-Kalender 1958 (voorheen Prinsessenka- lender) verschenen. De innemende en uitnodigende foto op^ het titelblad toont, hoe H.M. de Koningin tijdens het Kerstfeest ten Paleize, de Pro Juven- tute-kalender uitreikt. Met de overige twaalf foto's waaronder een aantal nieuwe nog niet eerder gepubliceerde, die ons Vorsten paar speciaal voor deze kalender heeft willen bestemmen en de verzorgde uitvoering is een bijzonder aantrekkelijk en hartverwar mend geheel tot stand gekomen. „Pro Juventute" beschermt en steunt kinderen-in-moeilijkheden en doet dit met eerbiediging van de levensbeschouwing der ouders. Dit sympathieke werk is een tweede bij uitstek goede reden om U het bestellen van deze waarlijk nationale kalender aan te raden. Doe het nu voor er iets tussen beide komt. De Oranje-kalender 1958 (voorheen Prinsessenkalender) is als van ouds f 2.75 verkrijgbaar bij alle verenigingen en afdelingen „Pro Juventute". Waar niet verkrijgbaar volgt toezending na ontvangst van 2.75 per kalender op Postgiro 51.74.00 (of per postwissel) t.n.v. de Kalenderactie „Pro Juventute", Prinses Margrietstraat 17 Amsterdam, telef. (020) - 79.09.49. Gehuwd: M. van der Spaan 23 jaar en E. Aleman 20 jaar; L. Dudok 37 jaar en J. van der Linde 27 jaar; G. Roos 23 jaar en J. A. Westhoeve 24 jaar. Overleden: J. Grinwis 49 jaar echtg. van L. Tanis. OUDE TONGE Burgerlflk© stand over sept. 1957. Oeboren: Job Comelis z. v. C. Vol- werk en J. Bosland; Adrianus Johannes Maria z. v. A. van Eykeren en P. M. Jacobs. Huwelijken: A. J. D. van der Welle 24 jaar en P. Both 22 jaar; A. W. Soete- man 27 jaar en L. M. Huizer 20 jaar. Vertrokken: M. C. G. van Vugt naar Etten; H. A. M. Buijs naar Etten; M. J. Th. Meeuvris naar Oud Beijerland; A. P. M. van Vugt naar Etten; J .Ris naar Zwijndrecht; H. M. C. Ris naar Rotter dam; J. van Maurik en gezui naar Spij- kenisse; J. B. v. d. Tonnekreek en gezin naar Spijkenisse; G. E. Kievit naar Rhoon; L. Hilleman naar Nieuw Hei voet; C. P. Bogerman naar Rotterdam en E. M. A. van Vugt naar Etten Ingekomen: M. Meerman van Melis sant; H. J. Fluit van Sommelsdijk; C. BuijB en gezin van Den Bommel; R. L. Cambeen van Breda en H. Oomens van Wemeldinge. Opening tuinbouwcursus. Maandag avond vond in de O.L. school alhier de opening plaats van de tweejarige alge mene tuinbouwAvintercursus in tegen-, woordigheid van weth. van Vugt, be stuursleden van Tuinb. ver. en proeftuin alsmede enkele leden van de commissie Hugo z. V. H. van Waarde eii E. Broere; van toezicht. coats, "jekker met teddy voeri^eze gaat uit van de Tuinbouvrvereni- gens Winterjasjes en coats. "S en de Centrale Proeftuin, welke in jacks met teddy voering en caiZe nauw samenwerken, terwijl de D. A. 'lama; ourneiiU Neeltje v. vv. promotor voor Oude Tonge wel ig ge- Ras en KI. Tanis. weest dhr. P. v. d. Doel. lenaar, echtg. van M. Vroegindeweij naar Renkum; A. Kerdel en H. Klan- dermans naar Middelharnis; W. de Munck en gezin naar Dirksland; J. M. van Putten naar 's-Gravenhage; D. Troost naar De Lier; M. Meerman naar Oude Tonge; H. E. van Heukelingen n. Dirksland; M. van der Spaan naar Oud- dorp; A. Visbeen, echtg. van D. Pee- man naar den Bommel; L. Dudok naar Ouddorp; C. J. Schans, echtg. van D, Wolfert naar Dirksland; H. de Boer naar Leiden. Geboren: Jannetje Maria, dochter van A. Los en M. J. Luchtenburg; Neeltje Maria, dochter van A. Troost en A. Oorbeek. Huwelijken: M. Vroegindeweij, 22 j, en L, Molenaar 22 j.; J. E. Koenders, 23 j. en M. Molenaar 23 j.; H. Vreeswijk 24 j. en J. E. Struik 22 j.; J. K. Buth 27 j. en S. M. van der Baan 23 j.; M. B. Sarelse 31 j. en M. Nagtegaal 22 j. GOED VAN SMAAK RIJK AAN VITAMINE IS DE WED. KURVINKS DBOGISTEBIJ OUDDORP Burgerlijke stand over sept. 1957. Creboren: Gerritje Jacomijntje d. v. J. Molesteeg en M. C. Zandburg; Lienes Z. V. C. Grinwis en J. C. 't Mannetje; 34 Ds P. Bonte was een schrijver en be hartigde de administratie. Hij heeft de lijst aangelegd van de diakoniegoederen en tevens van het archief. Zijn opgaven stemmen overeen met ons bezit. Wij moesten gelijk overal bij de invoering van de burgerlijke stand en bevolkings register anno 1811 de doop- en trouw boeken afstaan, welke zich nu in het Rijksarchief in Den Haag bevinden, Blijenburg 7. Niet alleen administatief, maar ook geestelijk werd de hand gehouden aan goede orde, voor zover dat mogelijk was. De kerkeraad was nog het middelpunt voor aanklachten wegens afdwaling, het geen vandaag (1957) het politie-bureau is geworden. Om vergrijpen werd men onder censuur gesteld. Zo was er een kwestie met iemand, die 30 takkebossen ontvreemd had, het geen met de 30 zilverlingen van Judas werd vergeleken. Dat een en ander in de loop der jaren veranderd is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat ieder lid maat ten H. Avondmaal ging. Om dit nu te verljoeden, werd de censuur spoe dig toegepast, zowel wegens gekijf, twist, tweedracht, onzedelijkheid en der gelijke ongerechtigheid. Vóór de bediening van het H. Avond maal ging de predikant met een ouder ling alle gezinnen rond, circa 40 in ge tal en nodigde hen die lidmaat waren ten Disoh des Heeren. Op deze wijze kwamen vele kwesties aan het licht. Deze werden dan besproken. Herm. Versteeg werd geweerd, omdat hij niet naliet op de Bommelse kermis zijn viool te bespelen. Ook werd een vooraan staand persoon geschorst in zijn dienst wegens gedwongen huwelijk en voor on bepaalde tijd het gebruik van het H. Avondmaal ontzegd. Wegens de strenge koude van winter 1768 deed men de rondgang niet, die in gewone omstandig heden buiten het dorp per rijtuig ge schiedde. Geldzaken De kerkeraad besloot ui 1765 alle aandacht te wijden aan de stabilisatie en vermeerdering van bezit aan land I voor de kerk. Daartoe zou dan de diako. 1 nie niet zo gauw meer hypotheken aan I derden geven, maar allereerst de kek 1 geld lenen. De kerkeraad kocht dan in 1765 eetil stuk land van J. C. van der Veer, Vroon I land polder Den Bommel, groot 16 gem, 1 32 roeden voor 532-8-4. Ieder de helft, dus kerk en diakonie. Hiermede was het rentegevend bezit weer vermeerderd, daar er geen bank was. Nog steeds heerste de gewoonte ooit 1 voor sommige wereldlijke zaken zorg te dragen. Zo sloot men met de brandmees. 1 ters een nieuw contract, waarbij de 1 kerk zich verbond allerlei verplichtingen na te komen. Voorts werd aan Joh. van Putten kortweg Hans Put genoemd, op. gedragen de Voorstraat in orde te bren gen door de helling van de dijk beter begaanbaar te maken. Deze werd opge, hoogd waardoor de steile knik verdween De nieuwe straatstenen gaven een ge. heel beter aanzien. Kwesties met Ooltgensplaat 1 De gerezen kwestie over het begraaf. 1 recht heeft nog lang gelopen. De brie. ven uit de Plaat ontlokten onze domi nee de ontboezeming: zij spotten met ons. Ook begon het de Ambachtsheer te vervelen en ong breedsprakigheid te verwijten. Dit klopt, want ds Bonte schreef eindeloze brieven. Samen vullen zij een boekdeel. Wij waren echter niet zo gauw verlegen en begaven ons naar de advocaat Thierry de Bye, die destijds voor ons het proces van het dorpswaag- geld gewonnen had. Deze vroeg naar de bewijzen van ons regt, zoals de Schout en de heer ook al gedaan hadden. Wij hadden daarvan geen bewijsstukken en zo kwam onze commissie onverrichter- zake thuis. De Schout van de Plaat trok echter zijn besluit in en wij waren ook het disputeren moede, waarmee de zaak tot rust kwam. Maar anders stond het met de veel belangrijker zaak boedel Bigge. Heftig waren steeds de disputen. Vele jaren te kende Den Bommel de rekening onder protest, wegens de gewraakte beheers- daden. Wij werden het zat en gingen procederen. Ooltgensplaat werd gedaagd en was zo leuk de kosten te brengen op de Bigge-rekening, terwijl wij de kosten zelf moesten betalen. Dat werkte als olie op het vuur. De Schout zei, dat hij in geen honderd jaar anders zou hande len dan thans het geval was en als Den Bommel zijn zin kreeg, dan had hij wel twaalf klerken nodig. Elk jaar werd de toestand meer ge spannen, zodat eens een Platenaar zei toen de vergadering zou aanvangen: daar zijn die lastige kerels weer, ik ver zoek jelui maar heen te gaan. Ds Bonte was echter niet bevreesd. Hij stak een vurige rede af, waarop een diep stilzwijgen volgde. De administra teur had n.l. reeds voor uitgaven ge boekt allerlei posten, die meer tot de be groting dan tot de rekening behoorden, Toen dit dan ook als een fout werd erkend, is langzamerhand de vrede weer getekend en werden wij in 1771 aller vriendelijkst ontvangen. Maarssen. Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) Als hoofd der cursus treedt op dhr. Onrust, 'onderwijzer aan bovengenoem de school en als vakleraren de heren Preesman en Viskil. De voorzitter dhr, Philibert wees in zijn openingswoord er op, van welk een grote betekenis het is een diploma van de tuinbouwcursus te bezitten. Het is immers een eerste ver eiste bij het verkrijgen van een teeltver- gnnntng voor tuinbouwprodukten. Spr. wees ook op de plannen, die er zijn ten aanzien van de vestigingseisen en last not least de Deltaplannen. Hij zag Flak- kee nog wel niet een tweede Westland worden, maar uitbreiding van tuinbouw areaal zal er zeker komen en dan heeft een klein bedrijf met teelt van intensie ve produkten meer bestaansmogelijk heid dan een klein landbouwbedrijfje. Ook hierbij wees hij weer op hetgeen reeds meerdere malen door Min. Mans- holt was betoogd ten opzichte van te kleine onrendabele bedrijfjes. Dank bracht hij aan het gemeentebestuur, dat men deze avond de beschikking over dit lokaal gekregen had, waarbij hij het vertrouwen uitsprak dat ook de cursus in deze school gegeven mocht worden. Namens het gemeentebestuur sprak weth. van Vugt de cursisten toe hen daarbij op het hart drukkend deze stu^ die toch vooral niet te licht op te vat ten, maar serieus en hard te werken. Ook het hoofd der school en de drie leraren onderstreepten dit nog eens met nadruk. Na dit officiële gedeelte begon dhr. Onrust met zijn eerste les scheikunde. Eerste suikerbieten. Woensdag wer den de eerste suikerbieten voor de fa briek van Dinteloord aan de haven ge bracht door de landbouwer P. J. C. Pau. len. Intussen zijn er reeds vijf schepen naar deze fabriek vertrokken. Voor Put tershoek verlieten T schepen de haven. OOLTGENSPLAAT Ter inzage. De begroting van in komsten en uitgaven over 1958 van de gemeente is aan de raad aangeboden en tevens ter inzage gelegd op de secretarie Ingfewilligd. Door b. en w. is het ver zoek van de Lever's Zeep Mij N.V. te Vlaardingen om in het perceel Noord Achterweg 1 een twaalftal elektromoto ren met gezamenlijk 80 p.k. te plaatsen ingewilligd. i Oommissie ingesteld. Door de ge meenteraad is deze week besloten om toe te treden tot het N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten. In de commissie ter bevordering van het eigen woningbezit door middel van bouwsparen zijn be noemd de heren Adr. de Vos Johzn., K. van Oostende L. C. Dorsman C. A. M. Smeets A- Visbeen en E. Hotting A.C.zn, PLXJIMVEEMAIIKT iOp de pluimveemarkt van vrijdag i oktober j.l. werden aangevoerd 6OO0 stuks. De prijzen lagen als volgt. Kippen (witte) 1.601.70 per kg le vend gewicht; Kippen (gekleurd) 1.55 1.65 per kg levend gewicht; oude ha nen 3.tot 4.per stuk. Ruimer aanbod van kippen met leven dige handel en de prijzen Iets hoger. VERVOLGVERHAAL door H. KINGMANS •■(41) Ben stralende glans glijdt over zijn gelaat. Kun je nog spreken van gelaat als er niets is dan vel en been Jochem grijpt met drogen snik naar zijn hand die klam is van het doods- zweet. Nog één zucht en Arthur Lemarque is uit zijn lijden verlost. Persij blijkt reeds met Coppoolse te hebben gesproken. Want Arthur vindt niet een zeemansgraf, hoewel dit niets minderwaardigs zou betekenen. De ,,Wilhelmina" vaart dicht onder de kust en nadert een havenplaats die niet aangelopen zou zijn. Maar nu wel. Le- marque's stoffelijk overschot zal rusten onder de Italiaanse hemel. Met piëteit zullen ze hem ten grave dragen. Persij 'begeeft zich die avond, als het fregat is gemeerd er blijken meer Hollandse Levantvaarders te liggen die onmiddel lijk de vlag halfstok hijsen, als zij die van de ,Wilh6lmina" zien aan wal, om met de autoriteiten te gaan spreken en hij kan een hoekje van de begraaf plaats kopen. Daar leggen zij de volgende morgen Arthur Lemarque neer. Het grootste deel der bemanning is aanwezig. Van de andere Hollandse schepen is een de putatie Dat is de gewoonte De slaaf van Alimed Pasja's plantage heeft een vor stelijke begrafenis. Persij neest Psalm 103, dat heeft Le marque hem verzocht: Loof de Heere mijne ziel. De oude Cornelisz staat nevens Jo chem. Hij kan begrijpen hoe die staat te snikken, al is dat nauwelijks hoorbaar. Ze hebben veel meegemaakt. Je behoeft je er niet voor te schamen al ben je een man. Vol gedachten keren ze terug naar het fregat in de haven, waar de andere schepen aanstalten maken tot vertrek. De „Wilhelmina" zal er zich bij aan sluiten. Je kunt beter in convooi varen dan alleen. Want gevaarlijke coiitreien moeten zij nog passeren. Inderdaad ontmoeten ze even buiten de Straat van Gibraltar een klein pira- tenschip, waarvan de gezagvoerder zich evenwel niet met drie schepen meten durft. Hij laat de Hollanders ongemoeid en verdwijnt aan de einder. De rest van de tocht verloopt zeer voorspoedig. Zelfs de beruchte Golf van Biscaje is ditmaal rustig. Wanneer aan de zuidkant van Enge land een dag is gemeerd Persij heeft er een relatie; de beide andere schepen gaan verder wordt op de Hollandse kust aangestevend, waarvan de duinen spoedig in het zicht komen. Ter hoogte van IJmuiden verrast de koopman schipper Coppoolse door een gewaagde opmerking, die toont, dat hij een vooruitziende blik heeft. Ze hebben dan nog enkele dagen werk als de vrind tegen is, nog langer om via het Vlie en de Zuiderzee het IJ voor Am sterdam te bereiken. ""„Er moest dwars door het land en de duinen een water gegraven vvorden dan waren we in een twaalf uur in Amster dam". Coppoolse verzekert ,dat zoiets een voudig onmogelijk is. Je kunt eerder ijzer met handen breken, Hoe kun je nu door de duinen graven! De boel Ver zandt immers onmiddellijk? „Wie weet wat er in de toekomst nog gebeurt, schipper. Wij zullen het niet beleven en onze kinderen allicht ook niet, maar het idee is nog zo gek niet. Zo zeker als er aan de slavernij een eind zal komen" hij bespeurt hoe de zes vrijgekochten over de verschansing leu nen en naar de kust staren, naar het door de zon gestoofde lichte duinzand „zo zeker is het voor mijn besef, dat er een kortere verbinding tussen Am sterdam en de Noordzee zal komen. Hoe ik weet het niet. Dat moeten onze wa terstaatkundigen uitmaken. Die hebben al meer gepresteerd. Denk aan onze leeggemalen meren en wateren, die nu vruchtbaar land vormen. Er kunnen meer Leeghwaters komen!" Coppoolse lacht hartelijk om dit en thousiasme, om dan nuchter op te mer ken: „Het is niet precies hetzelfde of je een water droog legt of nieuwe wateren maakt. Aan dit laatste is geen gebrek zou ik denken". Hoe het zij, over de duinen vliegen kunnen ze niet. Dus stevent de „Wilhel mina" Noorwaarts, valt het Vlie bin nen en moet dan ook de Zuiderzee lave ren, om enkele dagen later het IJ op te loeven en aan de kade van Amsterdam te meren. Met grote voldoening en dankbaarheid zet Persij weer voet op de vaderlandse bodem: hij heeft een lang gekoesterde wens, zelf een reis meemaken, gelukkig en voorspoedig in Vervulling zien gaan. En... daar staan zes mensen, die niet weten hoe dankbaar zij moeten zijn. De voorbereidingen zijn reeds getrof- ^fen: de ouwe Cornelisz, die taaie zeerob gaat zo spoedig mogelijk met zijn zoon naar Vlaardingen; de Duitsers zal reis geld worden verstrekt,/om hun heimat op te zoeken. Een eenzame wandelaar, hij draagt aan een stok over de schouder een zak, nadert het dorpje, dat schilderachtig aan de rivier gelegen is, en betreedt dan een herberg waar hij de waard brood met kaas en bier bestelt, De gelagkamer heeft uitzicht op de kronkelende rivier, die daar weinig ver val heeft. Van stroom is althans niets te merken, om van golfjes in het geheel niet te spreken. Het water is schier rimpelloos. Ook is thans van scheep vaart niets te bespeuren. Het oog van de magere man rust met welgevallen op de tegenover hem lig gende rivieroever, waar hoogopgaand riet een vredige indruk wekt. Iets ver der is een opening, een soort plankier waarop vrouwen en meisjes in de mid dagzon de was spoelen. Vaag dringen de stemmen der vrouwen tot hem door. De tuin van de herberg helt enigszins af en loopt uit op een lang en vrij breed plankier, ongetwijfeld bestemd voor aanlegplaats van boten en hout vlotten. Aan hét einde en in het mid den er van staan namelijk enkele due d' alven, om de boten te meren De jongeman, hij maakt oppervlakkig gezien een oude indruk maar in werke- l^kheid is hij nog jong, strekt de benen op een stoel. Het lopen wie weet hoe ver, heeft hem blijkbaar vermoeid. „Ver gelopen?" vraagt de nieuwsgie rige spraakzame waard als hij is terug gekeerd uit het achterhuis, waar het bestelde wordt gereed gemaakt. „'k Heb er vandaag een uur of acht op zitten en zou nog verder willen. Naar het Oosten. Liegnitz is het einddoel". „Hm. Alles lopen? Je ontmoet toch wel eens wagenvoerders, die je meene men?" „Vandaag waa ik zo gelukkig niet. Maar verschillende malen reed ik mee 'k Heb er wel wat voor over". 'k Zal eens laten informeren. Als ilt me niet vergis, rijdt Christiaan Junger morgen naar Bunzlau. Hij doet er twee dagen over. Van Bunzlau is er tweemaal per week een diligence, die Liegnitz aandoet. Dan zou je verstandig doen, hier te blijven logeren". „Is er een diligence op Liegnitz?" vraagt de ander verwonderd. „En verder, 'k Weet niet, waarheen. Maar Liegnitz wordt gepasseerd, dat weet ik zeker. Verleden week was hier de Pastor van Liegnitz..." ,De oude Leckman?" „Of hij Leckman heet weet ik niet. Maar 't was een jonge man, niet een oude". ,,Dan zal de oude wel dood zijn". denkt de vreemdeling hardop. .Bekend in Liegnitz?" ,Mijn geboorteplaats man. Maar il^ ben ruim tien jaar van huis geweest. Br zal wel een en ander veranderd zp' Wil je voor mij laten Informeren, of die Junger morgen rijdt. Dat zou een uit komst zijn. Dan blijf ik vannacht hier". „Lotte!" galmt de stem van de waard. En als het meisje, vermoedelijk een dochter, in de gelagkamer verschijn' brood en kaas bij zich, ontvangt zij opdracht, bij Junger onderzoek te doen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2