Het tweede pakje thee valt een kwartje mee het tweede pakje thee Het neger probleem in de V.S. Centrale Veiling Middélharnis NIEUWS UIT ZEELAND Burgerlijke Stand 30e Jaargang Ca»r. STBEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN s Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De tunnel te Velsen De „Pamir" Plaatselijk Nieuws OOLTGENSPLAAT Uitsluitend tot en met dinsdag bij elke aankoop van een pakje thee DE GRUYTER'S THEE Goudmerk - Roodmerk Blauwmerk - Oranjemerk Groenmerk - China thee Theezakjes U krijgt een GRATIS kassabon bij alle De Gruyter-artikelen, slechts uitgezonderd suiker, zout en soda. EN BETERE WAAR-EN 10 PROCENT-ALLEEN DE GRUYTER ^S^*' Dinsdag 8 oktober 1957 No. 2636 psmS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoo» K 18702629 ABONNEMENTSPBIJS 1.00 PEB KWABTAAI> ASVEBTENTIEPBIJS 12 cent per mm. BH contract speciaal tarlal Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167830 De gebeurtenissen in de Amerikaanse ptaat Arkansas, waar de gouverneur Faubus bezig is obstruktie te voeren te gen de wetten des lands, die betrekking I hebben op gelijkstelling van negers en blanken, trekken overal wel zeer de be langstelling. In de eerste plaats om de zaak zelf. Het feit dat negerkinderen door de militaire macht op de school gebracht en beschermd moeten worden, doet ons vreemd aan. Maar meer nog I treffen ons deze incidenten, omdat er toch wel een heel merkwaardige tegen stelling in openbaar komt tussen de hy per-democratische gevoelens van de Amerikanen en de daarmee volkomen in strijd zijnde discriminatie en achteruit zetting van de negerbevolking. Benzelf- de wonderlijke consequentie Ugt er in de buitenlandse politiek der V.S. die Forster Duljes voert ten opzichte van de koloniale gebieden van de Europese landen. Amerika presenteert zich telkens weer als de paladijn van de negers, ma- i leiers, papoea's, moren etc, die nog „zuchten" onder felanke heerschappij, maar men schijnt te vergeten, dat er in eigen huis toestanden heersen, die eerst nodig eens moeten worden gesaneerd. President Eisenhower voelt dit wel en hij ziet in, dat het optreden van zijn land in de Verenigde Naties tegen En- i gelse, Franse en Nederlandse belangen i niet erg klopt met wat er in een deel van de V.S. gebeurt. Dit is zeker, dat [de wereldopinie deze inconsequentie in sterk afkeurende zin beoordeelt en dat I het prestige van Amerika er ernstig door wordt aangetast. Omdat de dagbladen alleen de berich- i ten doorgeven en, velen niet precies we ten, hoe de eigenlijke achtergrond is I van het probleem, zullen we in een paar artikelen een korte uiteenzetting geven j van de geschiedenis en de huidige stand van het negervraagstuk in de Verenigde I Staten. Elenl stukje historie Vóór de ontdekking van Amerika j door Columbus in 1492 werd dit wereld- deel, dat tot dit tijdstip in West-Europa I totaal onbekend was, uitsluitend be woond door Roodhuiden of Indianen. De f Spanjaarden, door wie Columbus was juigezonden, gingen Amerika kolonise- [ren, zowel Zuid-, Midden- als Noord- I Amerika. Vanuit Mexico drongen zij I door in de streek die nu het zuidwesten [van de V.S. vormt, maar aangezien er jgeen goud en zilver te vinden was, Iwerd dit gebied spoedig verwaarloosd. II 1587 stichtte Raleigh, een Engels- i man, de eerste Britse kolonie op de west I kust, die hij ter ere van de toenmalige Koningin Elisabeth, die ongetrouwd was [Virginia (virgo is maagd) noemde. In 11626 stichtten de Hollanders een neder zetting aan de Hudson, die zij Nieuw- Amsterdam noemden, terwijl de streek [er omheen Nieuw-Nederland werd ge- [noemd. Deze kolonie van de West-In- tdische Compagnie ging echter in 1665 fyerloren tijdens de Tweede Engelse Oorlog en toen werd Nieuw-Amsterdam |verdoopt in New-York. Ruim honderd ar zijn deze gebieden, die steeds uit- Igebreider werden en tenslotte 13 kolo- Iniën vormden, aan Engeland gebleven. ïln 1776brak een conflict uit met het Imoederland en op de 4e juli van dat Ijaar (welke datum thans nog steeds Iwordt gevierd als „Independence Day") {verklaarden de koloniën zich onafhan- Ikelijk. De bevrijdingsoorlog duurde 7 [jaar; pag in 1783 werd door Elngeland Ihun zelfstandigheid erkend en zo begon I in dat jaar een fenomenale ontwikk^ing van 13 vrije staten, verenigd in een sta tenbond (de 13 strepen in de vlag), die zich steeds uitbreidde en, thans 48 sta ten telt, (de 48 sterren in de vlag), die tezamen de United States vormen, het I marhtigste en rijkste land ter wereld. Saxnenistelling der bevolldng De wonderbaarlijke groei en expansie ivan dit land demonstreert zich het f sterkst in de statistiek van de bevolking llh 1800 telde deze 5 miljoen zielen, in È1850 waren er 23 miljoen, in 1900 was [dit gestegen tot 76 miljoen en nu ligt ihet aantal tegen de 170 miljoen! i Deze uitzonderlijke snelle^ toename is vooral veroorzaakt door de enorme im- migratie in de loop der jaren, vooral uit West-Europa. Van de oorspronkelijke I bevolking, de Indianen, welke aan een {permanente uitroeiingssysteem hebben 'blootgestaan, zijn er momenteel nog 350.000 over die beschermd worden en y, voor een groot deel in de z.g. „Indian Reservations" wonen. Zij vormen geen probleem. Maar wel is dit het geval met de negers, wier aantal ongeveer 16 miljoen bedraagt, dus bijna 10% der bevolking. Hoe kwamen de negers in de V..S. Vormen de Indianen de nakomelingen an de autochtone 'bevolking (inboor- 'tagen) en zijn de blanken er door koio- lisatie en immigratie gekomen, met de legers staat het anders. Deze horen orspronkelijk thuis in het „zwarte we- ■elddeel" Afrika. Dat er nu in de V.S. lilk een zwaar hegerprobleem bestaat. j2it in de gewelddadige aanvoer van ne- gerslaven uit dat werelddeel naar Ame- rika, die in vorige eeuwen op grote -3 schaal heeft, plaats gehad. Een Spaanse monnik en missionaris Las Casas, die in 1502 naar Cuba ging, zag daar hoe door de Spanjaarden de Indianen als slaven gebruikt werden en constateerde, dat zij fysiek daartegen niet bestand waren. Uit medelijden met hen opperde hij toen het denkbeeld, ne- Een werk, dat ons land tot eer ver strekt. Waaruit blijkt, dat de Nederlandera in staat zijn iets groots te maken. Dat Be hun fEiam van bekwame waterstaat werkers te zijn gehandhaafd hebben. Europa's grootste tunnel is gereed ge komen. Is 28 september in gebruik genomen. De ingebruikname was stijlvol. De Konin klijke trein als de eerste, die de tunnel passeerde. Een groot werk is tot stand gebracht. In betrekkelijk korte tijd. Een half jaar eer dan verwacht werd is het werk ge reed gekomen. Het strekt ons kleine volk tot ere, dat het zo'n groot werk tot stand heeft kunnen brengen. Het getuigt van de bekwaamheid van onze ingenieurs en uitvoerders. Een spoorwegtunnel van 3290 strek kende meters en twee tunnels voor het wegverkeer van 1645 meter. Onder een van de diepste kanalen door van de wereld. Dwars door een uiterst slappe veen- bodem heen. En het Noordzeekanaal en nu de Velsertunnel zijn bewijzen van Neder landse bekwaamheid en durf. 't Zijn objecten, die steeds de belang stelling zullen trekken en bewondering zullen verwekken over het kunnen van die Hollandse ingenieurs en bouwers. Werkelijk het is een werk, dat onze naam in het buitenland goed zal doen. Een werk waarop de Nederlander trots mag zijn, omdat het getuigenis aflegt van zijn bekwaamheid in het bouwen van zulke werken, die de verwondering zullen opwekken van allen, die er ken nis van nemen. In binnen- en buitenland De Velsenertunnel is een moment voor de bekwaamheid, de moed en het door- zettigsvermogen van ons volk. De dagbladen hebben met grote kop pen het nieuws gebracht van het ver gaan van de Pamir. Een scheepsramp waarbij 81 voor het merendeel zeer jonge mannen om het leven zijn gekomen. 'De wereld is er van opgeschrikt en stelt de vraag: „waaa'om moesten de levens van zovelen op het spel worden gezet?" Op het spel wor den gezet tervnlle van wat men zou kunnen noemen de „romantiek" bij de zeevaart. Immers de „Pamir" was een zeilschip Een viermaster zeilschip. Dat de Oceanen bevoer. En dat gebruikt werd als oefenschip voor de Duitse adel borsten. Van vele zijden wordt er op geweaen, dat het eigenlijk dwaasheid is om een zeilschip als oefenschip te ge bruiken om bekwame zeelieden te kwe ken. In een tijd, dat atoom-, motor-, en zelfs atoomschepen de zeeën bevaren. Dat het dwaasheid is om een zeilschip te gebruiken om bekwame zeelieden te vormen. Daar de navigatie toch geen behoefte meer heeft aan de methoden en hand grepen, die op een zeilschip aangeleerd kunnen worden. Op een zeilschip zou men de nodige „hardheid" verkrijgen. Om de hardheid als zodanig behoeft men toch 'geen ge vaarlijke zeilschepen in gebruik te hou den. De romantiek van de zeevaart. Zeil schepen zijn zo mooi. Spreken zo van voorbijgegane glorie. Maar daar kan men toch geen men senlevens aan opofferen. Door de vre selijke ondergang van de „Pamir" is de aandacht weer bij vernieuwing geves tigd op „het ontoelaatbare" van het in de vaart houden van zeilschepen als oefenschepen. Omdat het onnodig men senlevens kan kosten waarvan de on dergang van de Pamir een sprekend be wijs is. gers uit Afrika te halen, die sterker zijn Dit gebeurde zij het aanvankelijk niet op grote schaal. De Engelse kolonisten gingen dit later ook doen en zo kwam in 1619 de eerste zending negerslaven in Virginia aan, daarna zonder onderbre king gedurende ongeveer twee eeuwen gevolgd door steeds omvangrijke trans porten. In de binnenlanden van Afrika werden, met name door Arabische sla venhandelaars ,hele dorpen als vee bij eengedreven en naar de kust gevoerd, waar de negers verkocht werden aan Engelse, Deense, Franse en Nederlandse scheepskapiteins, die voor hun maat schappij de handel dreven en die hen overbrachten naar Amerika, waar ze met grote wrinst werden verkocht. On derweg kwam dikvrijls de helft bi een derde van ellende om, maar daarop werd minder gelet. Onze eigen voor ouders komt de twijfelachtige eer toe, een zeer groot aandeel te hebben in deze schandelijke mensenhandel, die door de Calvinistische voormannen zelfs op Bijbelse gronden werd goedgepraat. De West-Indische Compagnie heeft b.v. het eiland Curagao tot het centrum van de slavenhandel gemaakt en de beken de hoofdplaats daarvan, Willemstad, is er speciaal in 1647 voor gesticht. Uit de boeken, Senegal, de Kongo en Angola werden steeds nieuwe voorraden geput. Vooral de 18e eeuw is in dit opzicht be rucht geworden. Omstreeks 1500 begonnen, heeft deze slavenexploitatie ten bate van de Ame rikaanse tabaks-, suiker- en katoen plantages tot in de 19e eeuw voortge duurd. Alleen omtrent het jaar 1769 wordt het aantal weggehaalde negers uit Afrika geschat op 100.000. Met recht kan gezegd worden, dat dit be drijf een zwarte bladzijde is in de ge schiedenis van de Christelijke cultuur. Tweespalt over de negerkwestie Het is echter niet zo, dat de neger- sïavemjj in alle staten der V.S. bedre ven werd. Er wag een diepgaand ver schil tussen de noordelijke en de zuide lijke staten, dat samenhing met het kli- mastt. Nemen we b.v. de jaren om streeks 1850, toen de V.S. 23 miljoen zielen telde, dan blijkt, dat het totale aantal negers toendertijd ruim 3 mil joen bedroeg, die vrijwel allen in de zuidelqke staten als slaven gehouden werden. Dit waren voornamelijk de sta ten Mississippi, Louisiana, Alabama, Florida, Texas, Arkansas, Georgia, Zuid- en Noord-Carolina en Virginia. In deze merendeels subtropische streken was naar men meende, de katoenteelt zonder slavernij onmogelijk. Daarheen werden dan ook de transporten geleid met het gevolg dat in Zuid Carolina en Mississippi het aantal negers dat der blanken toen overtrof en ze elkaar in Liouisina ongeveer in evenwicht hielden. Menige slaaf zag kans naar het noor den te vluchten, waar de bevolking ze hielp. Sommigen liepen tot de Ohio-ri- vier en werden naar Canada geholpen, anderen volgden de Apalachen-bersen en kwamen in Pennsylvanië terecht. Intussen gingen in het noorden steeds meer stenMnen op tegen de slavernij en het was vooral het bekende boek van mevrouw Beecher-Stowe „Uncle Tom's Cabin" (De Negerhut van Oom Tom), verschenen in 1852 en in 20 Jalen uit.- gegeven, dat de ogen van velen opende voor dit grote kwaad. De tegenstellingen tussen noord en zuid over de slaven- kwestie werden steeds scherper en in 1861 barstte de bom. De Secessie- of Burgeroorlog. Zoals men weet, ibestaan er in de V.S. slechts twee politieke partijen, de Republikeinen en de -Democraten. De eersten hadden hun aanhang meest In het noorden, terwrijl de voorstanders der slavernij wonderlijk genoeg op de Democratische partij stemden. Zij had den dus wel een zonderlinge opvatting van democratie. Toen nu in 1860 Abra ham Lincoln gekozen werd als Presi dent, meende het zuiden, dat er radikale maatregelen moesten worden genomen. Lincoln, een republikein, was tegenstan der van de slavernij, hoewel hij deze zeer gematigd wilde aanpakken. Maar de Zuidelijken wachtten dit niet af. Elf slaven-staten scheidden zich van de Unie af, kozen een eigen president en zo begon ui 1861 de burgeroorlog, die een zee van ellende over het land bracht De 11 staten van de „Confederatie" telden 6 miljoen blanken en 3 miljoen negers terwijl de 24 staten van de Unie 22 miljoen blanke inwoners hadden en vrijwel de gehele industrie, scheeps bouw en handel. De oorlog duurde met wisselend succes vier jaar en eindigde tenslotte met de capitulatie van het zuiden in 1865. Hij had 600.000 mensen levens gekost en 15 miljard dollars en vooral het Zuiden was volslagen geru ïneerd. Lincoln had enkele maanden tevoren de slavernij afgeschaft, doch hij betaalde dit met zijn leven, daar hij op 14 april 1865 door een fanatieke zuider ling werd vermoord. De Unie werd nu hersteld en door het z.g. 13e en 14e amendement op de Grondwet werden de rechten der negers op vrijheid, stemrecht etc. gewaarborgd. Deze zijn echter in de zuidelijke staten Steeds in meerdere of mindere mate ge saboteerd en dit duurt tot op de huidige dag voort. MIDDELHARNIS Beroepen, uit het bij de Geref. Gem. alhier gestelde tweetal, n.l. ds Hage van Nunspeet en ds A. F. Honlcoop van Goes is op de gisteren gehouden leden vergadering ds W. Hage Nunspeet met meerderheid van stemmen beroepen. DIRKSLAND Burgert, stand. Geboren: Catharina Jannetje d. v. J. Vijfhuizen en M. M. S. Scharroo; Johaima Jeannette Marleen d. v. A. Vellekoop en D. M. Witvliet; Hermina Maatje d. v. D. Peeman en G. L. Vogelaar; Gerrit z. v. B. B. Vinke en A. Verhage. Bedankt. Ds H. van Gilst heeft voor het beroep naar Werkendam bedankt. De A-Griep. heeft in Dirksland grote vormen aangenomen, van de Ohr. school zijn 115 kinderen ziek, Dat is ongeveer 45%; tevens drie onderwijzers en een onderwijzeres. Opbrengst collecte. De j.l. zaterdag gehouden huis aan huis collecte voor de reclassering heeft 117.14 opgebracht STELLENDAM Schaaik en dam uitslagen van j.l. donderdag. C. BooyW. v. Seters H. Noordijk—D. v. Ours 0—1; Jo- frietJ. v. Seters 10; Woudstra^A. Jansen 10; Jaap v. SetersA. Roon 10; EruinsmaMevr. Woudstra O1; Dammen: C. Roon^S. J: v. Ours 11 J. Bakker-^E. v. d. Wal 0—2; C. van DrielC. van Lenten 20. OUDDORP Brand. J.l. vrijdag is brand uitge broken in een bergplaats van de heer Chr. Mierop waar zakken Ind. kers te drogen hingen. De brandweer die spoe dig ter plaatse was kon weinig meer uitrichten. De bergplaats brandde tot de grond toe af. Voor de eigenaar een grote scha depost. Zeshonderd mensen met A-Griep. In onze gemeente liggen zeer velen niet A-griep te bed, naar schatting wel zeshonderd. Ook onder de bezorgers van ons blad, waarom wij bij voorbaat ver ontschuldiging vragen indien de krant e,v. later wordt bezorgd. Beroepen. Ds E. W. Steur Ned. Herv, predt. alhier, heeft een beroep ontvan gen naar de gemeente Doornspijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET Druk vervoer suikerbleten. Vorige week vertrokken uit de haven alhier 7 schepen geladen met suikerlJieten waar van 5 voor Puttershoek en 2 voor Din- teloord. NIEUWE TONGE Van de zolder gevallen. De echtgeno te van Th, de G. had het ongeluk van de zolder te vallen en brak hierdoor haar pols. Het zoontje van de heer A. H. had namelijk het ongeluk in een schuur van de zolder te vallen en brak zijn arm. Het knaapje is op medisch advies naar het ziekenhuis vervoerd. ïlerste suikerbieten. De eerste sui kerbieten op het station Battenoord voor Puttershoek zijn geleverd door de land bouwer E. L. V. d. Doel. Kollekte Pit. Voor het Prot. Interk. Thuisfront zal van 14 t.m. 19 oktober een huis aan huig kollekte worden ge houden, waarvan de opbrengst besterhd is voor de militaire tehuizen. Deze kollekte willen wij in uw bijzondere be langstelling aanbevelen. Uienveiling van dinsdag 8 okt. 195t. Grove 10.05; middel 12.61; drielin- gen 17.06; picklers 17.01. Aanvoer 140.000 kg. Benoemd. Met ingang van 11 januari a.s. is de heer W. H. Roozendaal hoofd der O.L. school no. 1 in gel^ke betrek king benoemd aan een O.L. school te Papendrecht. Scholen wegens A-griep gesloten. Berichten wij vorige week dat in deze gemeente veel gevallen van A-griep voor kwamen, thans is het zover dat de ziekte zich nog steeds uitbreid en soms hele gezinnen zijn aangetast. Vorige week moest wegens ziekte van het per soneel de Chr. Kleuterschool worden ge sloten. Maandag was de absentie van de leerlingen op de O.L. school -no. 1 en de Ohr. Nat. school zo groot, 'dat ook deze beide scholen gesloten zijn. I Geslaagd. Mej. A. L. van Oostende slaagde in het ziekenhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage voor het examen zieken verpleging A. (Witte kruis) ST. ANNALAND Opbrengst collecte. De in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden collecte ten bate van de Chr. kleuterschool heeft 216.45 opgebracht. Uitgeschreven lening kerfebouw. Hét gaat tot nog toe met de ingeschreven lening voor de kerkbouw alhier Wel naar wens. Van de tot hiertoe ontvan gen 14 inschrijfbiljetten was het totaal het mooie bedrag van 39.950.dus reeds een vierde gedeelte van de totaal gevraagde lening. Deze 14 biljetten ver melden de volgende schuldbekentenissen 35 stuks van 1000.6 stuks van 500.7 stuks van 250.en 2 stuks van lOO.— SOHERPENISSE KeifcdienBt. Donderdagavond 10 okt. a.s. hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan ds A. Honkoop uit Goes. OOLTGENSPLAAT Burgert, stand over sept. '57 Geboren: Abraham Adrianus z. V. J. Huibrechtse en A. Ver- vloet; Bastiaantje Arentje Jan netje d. V. K. Neels en E. Kamp; Leo Wilhelm z. v. T. Pipping en L. A. Neels; Ten nis Adriaan z. v. A. T. van Gurp en P. Nieuwenhuyse; Martina Cornelia Maria d. v. A. P. van Reijen en J. van Eijkeren; Marinus z. v. E. Hot ting en ,S. J. Bakker. Overleden: Willem Groenen dijk 72 j echtg. van A. Fun; Abraham de Vos 42 j echtg. van A. van der Vliet; Dirkje Maria Magdalena Schelling 75 jaar echtg. van A. van Putten. Gehuwd: H. Jordaan 25 jaar en D. de Wit 23 jaar; C. Koe ne 22 jaar en M. D. van der Made 20 jaar; F. J. Vervloet 25 jaar en C. J. de Boed 25 jaar. Ingekomen: E. C. van Dijk van Den Bommel; T. L. Ste- houwer en gezin van Rotter- dam; J. P. C. Kroon van Was senaar. Vertrokken: W. M. den Braber naar Dirksland; M. J. Korteweg naar Dirksland; M. van Wijk naar Venray; D. C. Weevers naar Beesel (N.-Br.) C. van Drongelen naar Som- melsdijk; T. Nagelhout naar Baam; W. Kloet naar Vlaar- dingen; J. Kreeft naar Naald wijk; I. L. Bakelaar naar Naaldvsrijk; A. A. Bakelaar naar Naaldwijk; A. van Dron gelen naar Sommelsdijk. cent (i9edki^e>i Jïven 'lijke ik in weet wel aat net zo gemaKKelijK op dominee of ouderlingen wordt afgescli ven, dat die ze eens moeten bezoek^ BECnFIKATIE Door een misverstand kwa men de foto's üi het artikel over „Uit de oertijd van de R.T.M." in ons blad van vrij dag j.l. niet tot haar recht. Ter verduidelijking had onder deze foto's namelijk moeten staan: „De rechtse foto toont de paardetram aan het begin van de toenmalige Bergweg". „Op de foto links ziet U de toenzinetram, die tot 1929 dienst heeft gedaan op de lijn i Rotterdam (Slagveld)Over- schie". Dit cliché werd ons welwillend in bruikleen afge staan door het Rotterdamsch Nieuwsblad. Het cliché „Tram wegen Rotterdam" is eigen dom van de schrijyer van ge noemd artikel. 1 DE GRUYT 571009

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1