liitMetten Sun balm DuDDele rioolbelastiog voor duobeie bewoning te Ooltgensplaat verkouden Kinderhoekj e T meer mensen baat Subsidies afgewezen vanwege financiële toestand Weth. de Vos blij, dat de rondvraag in ere werd gehouden In één nacht Üw handen gaaf en zacht Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Virijdag 4 oktober 1957 (Buiten veranwoordelijkheid der red.) Geroddel in de woestijn Weet U het verschil tussen een dro medaris en een kameel? Een dromeda ris heeft één bult en een kameel heeft er twee. Zo liepen op een dag twee dromedaris sen in de woestijn. In de verte kwam een kameel aan. Toen stootte die ene dromedaris die andere dromedaris even aan en zei: „Nu moet je niet direct kij ken maar daar gaat er een met een bult". Er zijn vele autobestuurders die altijd zitten te mopperen en te schimpen op andere weggebruikers, maar hun eigen gebreken zien ze niet. Zij denken dat de ander altijd de fout maakt, dat die ander moet uitwijken, dat die ander wel even kan inhouden, dat die ander beter moet uitwijken. De anderen zijn de stommerds, de suffers. De beschrijvingen op de aanrijdings formulieren getuigen dikwijls van die geestesgesteldheid. Wij lezen daar zo dikwijls dat de andere partij de schuld heeft, want: hij had best even kunnen wachten tot ik voorbij was. Het merkwaardige is dat bij het grootste deel der aanrijdingen de beide automobilisten elkaar de schuld geven, beiden zijn overtuigd van hun eigen on schuld en van de brutale en onhebbelijke verkeerszeden van de ander. Meestal hebben beiden gelijk in hun mening over de ander en ongelijk in hun' mening over de schuld voor de aanrijding. Als vele autobestuurders beschaafder reden en meer respect hadden voor de rechten van een ander zouden er min der verkeersregels nodig zijn. Doe niet als een dromedaris, kijk niet alleen naar de gebreken van een ander. Begin zélf beschaafd te rijden. Sommelsdijk A. P. Noorden, 24 sept. '57 Geachte redactie. Misschien is er in uw blad een plaatsje voor het volgende. Mij viel op hetgeen waarnemer, die volgens de schets door een behoorlijk kijkvenster maar met behulp van een zonderlinge bril ziet, geschreven dan heeft voor „Eilanden-nieuws", zoals te lezen in het nummer van vrijdag 20 september 1957. Er is sprake van Am sterdam en de historie. We lezen niets van het lang houden der Spaanse zijde door Amsterdam; van Amsterdams' houding ten tijde van Stadhouder Wil lem II, het befaamde rijmpje na diens jeugdig verscheiden, we lezen ook niets in dat bedoelde nummer dan van de rode vloed heden ten dage in Amster dam doch: Afscheiding en Doleantie! Het is als het ware of waarnemer een loflied zingt op Afscheiding en Dolean tie. Kerkeraad en Synode komen er be kaaid af; dat is zo de slotzin, daarmee althans eindigt dan zo wat het artikel van waarnemer. Tamelijk negatief! Het schijnt dat de schuld der verwor ding alleen maar ligt bij ambtelijke in stanties. Dat is toch al te simpel. Ook schijnt dat Afscheiding en Doleantie al maar was in de weg des Heeren. Of neen, het gaat meer om ,,'t oude ge trouwe volk". Van een hogere leiding wordt niet gerept. Er was blijkbaar een „getrouw volk". Ach dat is nu geen vleierij of verafgoding, Want juist het volk des HEEREN krijgt van Gods troon te zingen. Dat geheiligde volk: geheiligd in de waarheid Jeerden ze eigen ontrouw verstaan. Neen, neen, neen, de waarnemer heeft hier niet goed waargenomen; hij is bij ziende of moeten we zeggen voor de waarheid blind Mannen als van Raalte Ledeboer, da Costa en Kuijper worden als op een hoop geworpen. Zijn dat geen vreemde dingen? Men zou zeggen: als men maar van de Hervormde kerk af doet, dan is het goed. Wie stelt Kuijper gelijk met Ledeboer? En toch zegt waarnemer dat Kuijper en de zijnen zich voor de gereformeerde leer in het strijdkamp begaven. Ik treed hier niet in bijzonderheden, maar verwijs naar „Het keerpunt" van dr. G. J. Vos Azn. Als Kuijper dan zo'n man Gods was, dan mocht men zijn politieke ontwerpen ook wel verdedigen. Er was zeer veel niensenwerk in de vorige eeuw op kerkelijk terrein bij. God de HEERE sticht niet een aantal kerken maar heeft één kerk. Amsterdam vertegenwoordigt sterk de Partij van de Arbeid; laten we niet vergeten dat we allen van nature lid van de partij van de arbeid" werk- verbond) zijn. Hebben we dat ooit leren verstaan U dankend voor de plaatsruimte, Heilwensend A. van der Kooij Fredt. te Noorden (Z.-H.) Naschrift. Het kijkvenster is bescheiden van om vang. Over Amsterdam en haar geschie denis zou men een boek kunnen schrij ven. Zoals ds van der Kooij zal bemer ken, was ik met dat onderwerp over de kerkekamer op de Dam nog niet gereed. Elk der door mij genoemde figuren heb ben in het kerkelijk leven een rol ver vuld; ik stem ds van der Kooij gaarne toe dat men hen niet alle gelijk kan waarderen, dat doe ik dan ook niet. Er was voorts inderdaad een volk in Am sterdam „dat de getrouwheden bewaart" en dat volk is ook thans nog voor een deel in de Hervormde gemeenten te vinden. Zij strijden daar een zeer onge lijke kamp en krijgen het steeds moei lijker. In Kuijper's werk en opzet was veel menselijks. Hij wilde niet de broeders van de Afscheiding volgen. Maar dit staat wel vast dat èn Afscheiding en Doleantie de droeve staat der Herv. kerk hebben duidelijk gemaakt. Wij nazaten zuchten oijder de verdeeldheid der kerk en ik stem de geachte oppo nent gaarne toe dat dit alles ons meer in de schuld over de geslagen breuken «n de volharding daarin moest brèngeö. Beste jongens en meisjes! De maand oktober beginnen we met een gemakkelijk raadsel. Hier is het: OKTOBEB-BAADSEL 1 X X X X X X X XXX X X X 1 Letter; 2 Gebruikt men in de sneeuw op de bergen; 3 Viervoetig dier; marter achtige; 4 Tijd waarin we nu leven; 5, Rivier waaraan Rome ligt; 6 Riviertje in de provincie Utrecht; 7 Letter. Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. OPLOSSINGEN H DEN V A E E N G RIFF E L K O K O S N O O HEB F S T M AAN W I N D M O L E N KANALEN KRANK ONS D D II. Charlotte van Bourbon, Arminius, Synode; Petrus Datheen, Alva, Reque- sens, Oldenbarneveld, Lumey, Elba, Vre de, Isaac da Costa, Armada, Nero, Unie van Utrecht Schimmelpenninck. Caspar Olevianus in. Asaf Babel Cores David Ezau Farao Gideon Hiram Israël Jaël Koper Laban Michal Nabal Orpa Patmos Rama Ster Thola Uria Vossen Waakt IJver Zacheüs IV. Z OOR WEEGT EN I K Z A L DORST IGEN EENEND IS TEL ZOEKTDENHpiEBE GEOPENBAARD M IJ BEHAAGT GEGEVEN VREDE I B A E COBBESPONDENTIE Nelle M. Ben Haag. Het is een lange tijd tussen je schrijven en dit antwoord. Toen pas de vakantie voorbij en nu ga je weer al aan de herfstvakantie den ken. Ik heb jullie kaart ontvangen, hoor! En ik heb nu ook het opstel van Wim in mijn bezit over de vakantie in Putten Daar horen we nog wel van. Kees v. d. W. Ooltgensplaat. Toen je sihreef was het drie september en het was toen al regenachtig. Wat is er sindsdien veel water gevallen! Daar is toch al heel wat scha door gekomen, niet? Heb je het nogal getroffen met het landbouwverlof Hannie de B. Ouddorp. Ja, het park Sonsbeek is mooi ,en gezond door de vele bossen. Ik heb ook nog vlak bij herten gestaan, maar dat was niet op de Veluwe. Het zijn mooie beesten en met de schuwheid gaat het wel. Maar nu is het wel wat anders dan door de bossen te toeren. Elke dag leren, leren! Maar goed ook! Wim M. Den Haag. Je opstel heb ik ontvangen. Ik ben erg nieuwsgierig hoe het op de Ulo gaat. Ik denk dat je de lessen wel zal kunnen volgen, en de lust om te leren is er wel, nietwaar? Jaap S. Sommelsdijk. Dat zijn drie mooie dingen in de vakante: vliegeren, vissen en bramen plukken! Waren er al veel bramen? Ik denk dat je er meer had dan vissen, want die bijten nu niet zo erg veel, is 't wel? Was de prijs naar je zin? Daar zal ik in je volgende brief wel van horen. Annie den B. Herkingen. In je rap porten is een stijgende lijn te zien, be halve voor schrijven. Dat kan toch nog wel een beetje mooier, niet? Oefen thuis wat; je zal het gauw kunnen mer ken, hoor! Dat was een heel gezelschap naar O., zeg! Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko Wat kinderen scliryven: Wim Muye uit Den Haag schrijft in een vakantieopstel het volgende: ;,Van 2431 augustus ben ik met mijn ouders en mijn zusje naar het va kantiecentrum „De Heihaas" te Putten o. d. Veluwe geweest. Was onze bun galow, welke we het vorig jaar hadden (te Nieuw-Millingen) een mooi gebouw tje, die welke we nu hadden was nog veel-mooier en nog veel comfortabeler dan de vorige. In deze bungalow bevond Gver de hele wereld vinden bij RENNIES dan bü enig ander maagtablet. Reunies blussen Brandend maagzuur on middellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze adverten tie te lezen zich een z.g. „Bruijnzeelkeuken", elek trisch licht, een stookgelegenheid buta- gas en een z.g. ,lavet". Die was erg ge makkelijk want als we ons eens vuil hadden gemaakt konden we daarin in bad. Nadat we na onze aankomst de in wendige mens hadden versterkt, beslo ten we om de omgeving eens te gaan verkennen. Nu ligt het vakantiecentrum ,,iDe Heihaas" aan de Voorthuizerweg ongeveer een kwartier gaans van het dorp Putten. Dus ging het langs die weg op Putten aan. Toen we het dorp bin nen wandelden, bemerkten we al direct, dat het hier een centrum van vakantie gangers was. Op verschillende woningen prijkte een bordje Nachtverblijf", waaruit ons bleek, dat menig dorpeling bereid was om de vermoeide ,trekkende" vakantiegangers de nodige nachtrust te bieden. Het was erg levendig in de stra ten van Putten en voor de verschillende winkels stonden overal kooplustige en misschien ook wel kijkgrage mensen, die gezien hun kleding, geen inwoners van het dorp waren, maar voor het grootste deel vakantiegangers moesten zijn. Verder het dorp doorwandelende- lende, kwamen we bij de oude dorpskerk en zagen in de gevel van die kerk een gedenksteen, waarop geschreven stond ,Van hier werden zij weggevoerd 1-2 ok tober 1944. ,Hier werden we dus met een paar woorden herinnerd aan de zware slag welke het dorp Putten op die da gen heeft getroffen, toen door de bezet ter een groot aantal mannen werd weg gevoerd, waarvan geen of weinigen la ter het dorp hebben terug mogen zien". Hier moet ik stoppen. Wim zou dóór vertellen, weet je! Tot een volgende keer dan maar. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad van Ooltgensplaat onder voorzit terschap van burg. van der Harst. De heer Langeweg (Arb.) was de enige afwezige. Er was een ferme agenda af te werken, doch opvallende onderwer pen, die langdurige besprekingen kunnen opwerpen, waren er niet bij zodat %en en ander vlot van stapel liep, al werd er nu en dan wel een woordje ge wisseld en bleken de meningen en opvattingen niet steeds gelijkluidend. Dat was b.v. het geval met het voorstel van b en w om een wijziging in de riole ringsbelasting in te voeren, waardoor voor dubbel bewoonde huizen ook door beide gezinnen betaald zal moeten worden. De heren Tiggelman (C.H.U.) en van der Vliet (Arb.) bleken hier geheel tegen, terwijl de heer Leijdens (S.G.P.) een middenweg wenste te bewandelen en voorstelde om een lager tarief voor deze gevallen te laten gelden hetwelk echter niet aangenomen werd. De rondvraag bracht aan de dag, dat er nog heel wat putjes en poeltjes in de Plaatse straten zitten ea dat een lantaarn meer wel noodzakelijk werd ge acht, althans in het gebied van de nieuwbouw. Weth. de Vos bleek er mee inge nomen, dat de rondvraag nog niet is afgeschaft, want, zo zei hij: ,de raad maakt daardoor nog eens een wandeling door de gemeente". Uit het gesprek over de rioleringsbelasting bleek dat het gemeentebestuur meent binnen af zienbare tijd uit het ergste van de woningnood verplichte inwoning te zijn en dat is dus wel een hoopgevend geluid. Bij de ingekomen stukken vermeldde de burgemeester o.a. rekening 1956 commissie bouw- en woningtoezicht, goedgekeurde woning- en grondverko- pen, verdaging door Ged. Staten van be sluit ingebruikgeving kleuterschool e.d. m, die alle voor kennisgeving werden aangenomen. Inzake een voorstel van b en w om tegemoetkoming voor reizende school kinderen vroeg dhr. van Oostende of het voorgestelde bedrag van 60.niet verhoogd diende te worden vanwege de hoger geworden bustarieven. De voorz. antwoordde, dat deze ver goeding is vastgesteld zonder op de ta rieven te letten. „Het is meer een aardigheidje omdat Ooltgensplaat zo ver ligt". Waarna het voorstel werd aangenomen. De kindertoelageverordening diende nog in dier voege aan de Rijksregeling te worden aangepast, dat minder valide kinderen beneden de leeftijd van 27 ja ren ook voor kindertoelage in aanmer- Icig komen. Overeenkomstig de terzake door de minister van Binnenlandse Zaken voor het rijkspersoneel gegeven richtlijnen, Stelden b en w voor ook het daarvoor in aanmerking komend gemeenteperso neel met ingang van 1 augustus 1957 een looncompensatie ad 2% toe te ken nen in verband met de huurverhoging per genoemde datum. Dhr. Leijdens stelde voor om de ver goedingen te laten gelden voor ieder die tenminste een jaar in gemeentedienst is. Dhr. van der Vliet stemde hiermede in. Weth. de Vos deelde mede, dat alleen Twee ZWITSALETTEN en vroeg naar bed. Hier raken wij het punt; voere de Heere allen die Sion liefhebben eens daarheen. Want het is ons soms alsof de Heere als in Ezechiëls profetie, op de dorpel van het Huis staat om te vertrekken. Waarnemer. ambtenaren, die een ambtswoning heb ben buiten 2% vallen. Waarna ook dit werd aangenomen. Enige reclames hondenbelasting werden stilzwijgend conform het voorstel van b pn w afgedaan. Ingevolge de kleuteronderwijswet moet voor het verstrekken van kleuteronder wijs van gemeentewege schoolgeld wor den geheven. Alhoewel het tarief van dit schoolgeld bij algemene maatregel van bestuur is vastgesteld, is deze materie niet volledig van overheidswege gere geld. Dit diende bij verordening te ge schieden. Dhr. van der Vliet vroeg naar het ta rief, dat volgens de voorz. 12.voor het eerste kind bedraag^t voor de vol gende minder. Dhr. Leijdens informeerde naar de ter mijnen van betaling. De voorz. vond dat deze naar rede lijkheid geregeld moeten worden. Hoe vroeger uitgeschreven wordt des te be ter. Dhr. van Vugt adviseerde om reke ning te houden met de kinderbijslag. De heer van der Vliet vroeg of betaling per maand mogelijk is, maar de voorz. vond dit centenwerk worden; hij beloof de het soepel te zullen hanteren. Waar op de raad er mede akkoord ging. Brand alarm Daar b en w het niet gewenst achtten om de alarmering van de brandweer des nachts te doen plaats vinden door middel van de sirene en het systeem van ordonnans te tijdrovend moet wor den geacht, stelden b en w voor om in de woningen van het brandweerperso neel in de kom der gemeente een alarm bel te doen aanbrengen, welke vanuit een centraal punt bediend kan worden. Het college stelde voor het hiervoor be nodigde bedrag ad 850.beschikbaar te stellen. Dhr. Leijdens miste er Achthuizen nog in. Voorts was spr. meegedeeld, dat er vorig jaar al prijs van is opgegeven. „Dat was in Oude Tonge, maar we durfden daar niet op af te gaan" ant woordde de voorz., die inzake Achthui zen nodig achtte, dat het apart beke ken wordt. Als daar de mensen in het land zitten heeft men niet veel aan alarmschellen. Voor Achthuizen komen b en w met andere voorstellen. Dhr. Korteweg betwijfelde of er wel zo'n behoefte aan is. De brandweer is toch paraat gebleken. De voorz. noemde het wel degelgk een dringende behoefte Bij nacht moet de sirene niet loeien. Dat brengt volk op de been, waarvan men maar last heeft. Om die reden laat men ook nu de sirene niet loeien, maar dat betekent, dat nu koeriers per fiets moeten uitgaan. Dhr. van der Vliet stemde er mede in dat men veel publiek moet verwijderen Waarna men kort nog een en ander be sprak om dan akkoord te gaan met het voorstel van b en w. Subsidies aigewezen De stichting tandheelkundige Jeugd zorg en de stichting militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront had den verzoeken om subsidie tot de raad gericht. Gelet op de ongunstige begrotingspo sitie kwam het bestuur noodzakelijk voor het verlenen van nieuwe subsidies c.q. verhoging van bestaande subsidies waar mogelijk te beperken. Zij stelden dan ook voor de onderhavige aanvragen af te wijzen. Dhr. Korteweg begreep niet waarom het Humanistisch Thuisfront er telkens mee komt. Men weet toch dat de raad afwijzend staat. Inzake de tandheelkun de noemde spr. dit een taak van de ouders. Dhr. van der Vliet verklaarde het he lemaal niet met dhr. Korteweg eens te zijn. „Wij zijn allen Nederlanders en ik zie niet in, waarom wij het ene mili taire tehuis wel en het ander niet zou den subsidiëren" aldus betoogde de heer van der Vliet inzake het verzoek van het Hum. Thuisfront, terwijl hij terzake de Tandheelkundige Jeugdzorg aan voerde, dat dit een zaak is van volksge zondheid, die men heeft te helpen dienen Dhr. Tiggelman meende, dat er zich geen Hum. in de gemeente bevinden en vond het dus overbodig te subsidiëren. Uiteindelijk werd het voorstel van b en w aangenomen met de stem van de heer van der Vliet tegen. Bioolbelasting Tot dusver was het in het betreffende artikel van de verordening op de hef fing en invordering van de rioolbelas ting niet geheel duidelijk omschreven, dat ook inwonende gezinnen voor deze belasting worden aangeslagen. Het was daarom dat b en w thans voorstelden het betrokken artikel in dier voege te wijzigen, dat als belastingplichtig wor den aangemerkt de eigenaar, gebruiker of de huurder, gebruiker van een ge bouwd eigendom, dat een aansluiting heeft op het gemeenterioolwater, be nevens de medegebruiker daarvan te vens gezinshoofd zijnde, en daartoe het overgelegde ontwerp-besluit vast te stel len. Dhr. Leijdens vroeg hoe men het za] ïregelen met b.v. kinderen, die hij ouders inwonen. Weth. de Vos deelde mede, dat er ont heffing kan worden verleend voor ouders. „Maar kunnen beiden worden aangeslagen?" wilde men weten. De voorz. zette uiteen, dat het een retributie betreft, waarop op normale bewoning één gezin per woning wordt gebaseerd. Als er meer gezinnen in een huis zitten is het redelijk dat die ook betalen, zoals voorgesteld f 15.— per jaar, wat maar een bagatel per week is. Bovendien kan men het hanteren als een bewoner vrijstelling heeft en de in- wonenden niet wensen te betalen. Dhr. Tiggelman vond het een onbil lijke zaak en zei er tegen te zullen zijn. Hij noemde een vooi-beeld van twee ge zinnen met resp. 6 en 12 gezinsleden. De voorz. vond dat men zoiets met elke belasting kan hebben. Dhr. Tiggelman zei het te kunnen aanvaarden als alle gezinnen huur be taalden en evenveel woonruimte hebben. Dhr. Leijdens wilde dat bij dubbele bewoning ieder der gezinnen 10.zal betalen. Dhr. van der Vliet stemde met dhr. Tiggelman in. Men moet een pand aan slaan. De grootste panden, b.v. hotel Hobbel, betalen ook maar 15. Dhr. van Oostende begreep wel wat b en w wilden. Hij waarschuwde, dat men van twee gezinnen in een groot pand er niet een van moet vrijstellen. Men mag toch ook wel een eind van de verplichte bewoning verwachten. ,,Deze verordening geldt niet voor een paar maanden. Verwacht wordt dat de inwoning volgend jaar tot het verle den zal behoren, maar dan kunnen toch wel twee gezinnen uit zuinigheid in één huis blijven. Daarvan wordt uitge gaan", aldus de voorz., die voorts ver zekerde dat b en w wel soepel willen zijn t.a.v. gezinnen, die persé niet kun nen betalen. Maar thans zit er scheef heid in de verordening en die willen b en w recht trekken. Dhr. Tiggelma,n wenste stemming. Dhr. Leijdens bleef bijzijn voorstel van 10. Wethi Hokke attendeerde er op dat aan gezinnen, die het goed kunnen be talen voordeliger behandeld zullen wor den. De voorz. bracht het voorstel van b en w in stemming. Tegen steraden de heren Tiggelman, van der Vliet en Leij dens. De krotwoning Weespad 51 is sedert 14 juli 1957 door de huurster mevr. weel J. Kamp-van Putten nog slechts ge bruikt als opslagruimte van enig meu bilair. B en w stelden voor het betrok ken pandje per genoemde datum ook als zodanig te verhuren tegen een huurprijs van 0.50 per week. De raad keurde het goed. Blijkens schrijven van Ged. Staten is dit college bereid de verkoop aan de gemeente te bevorderen van de voor de weegbrug II aan de Sluisse Haven be nodigde grond. Het betreft hier een op pervlakte van 2750 m2 van het perceel sectie C noi, 674 welke grond kan wor den aangekocht voor de prijs van 0.25 per m2. Ook dit werd goedgekeurd. Bouwsparen Teneinde het eigen-woningbezit ook onder de minder draagkrachtige inge zetenen van deze gemeente zoveel mo gelijk te bevorderen, achtten b en w het gewenst dat in navolging van vele an dere gemeenten, ook door de gemeente Ooltgensplaat de gelegenheid tot het bouwsparen wordt geopend. Zulks is in het bijzonder mogelijk, indien de ge meente toetreedt tot de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten, gevestigd te Assen. Het is een bouwkas v/elke op inter gemeentelijke basis is georganiseerd; alle Nederlandse gemeenten kunnen aandeelhouder zijn. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt thans 2.00.000. verdeeld in 8000 aandelen van 250. Op de geplaatste aandelen ig 20 7o ge stort. Doel van deze vennootschap is het be vorderen van de vorming van onbelast eigen woningbezit door: de ingezetenen van de aangesloten ge meenten een betrouwbaar spaarsysteem te bieden; de verstrekking van hypothecaire le ningen onder garantie van de gemeente; het verschaffen van daadwerkelijke technische hulp aan de deelnemers tij dens de bouwperiode. Dit doel tracht de Bouwkas te ver wezenlijken door het sluiten van bouw- kasovereenkomsten, waarbij de deelne mers zich verplichten, maandelijks een bepaald bedrag te sparen. Nadat het spaarsaldo tot een verpUcht minimum wisselend naar de grootte van het benodigd kapitaal voor de te bouwen woningen is aangegroeid, wordt dit bedrag door de Bouwkas tot het bedrag van het benodigde bouwkapitaal aan gevuld met een hypothecaire lening. Bo vendien verleent de Bouwkas voorschot ten op eventuele premie van het rijk. De hypothecaire lening moet door de deel nemer worden afgelost in maximaal 30 jaar en is van de zijde van de Bouwkas onopzegbaar. De rentevoet blijft gedu rende de gehele looptijd van de lening gelijk. Over de spaargelden vergoedt de Bouwkas tijdens de spaarperiode een rente van 2.76%. De terugbetaling van de spaargelden (vermeerderd met de rente) kan door de deelnemer tijdens de spaarperiode op elk tijdstip zonder opgave van redenen, wor den gevorderd. B en w waren zich er van bewust dat voor bouwspaarders in deze gemeente slechts beperkte mogelijkheden bestaan doch dit neemt niet weg, dat van de mogelijkheden, die zich kunnen voordoen gebruik dient te worden gemaakt. Ten einde deze mogelijkheden open te stel len, dient de gemeente als aandeelhou der tot de vennootschap toe te treden. Deze toetreding komt tot stand door deelneming in het aandelenkapitaal van de N.V. In totaal was een krediet nodig van 300.—. Op grond van vorenstaande stelden b en w voor tot deze toetreding te be sluiten. De raad sprak er maar heel kort over en nam het vlot aan. De leden van de plaatselijke commis sie ingevolge de woonruimtewet dienen jaarlijks vóór 1 oktober te worden her benoemd. B en w stelden voor de thans zitting hebbende leden, de heren J. Kor teweg, F. v. d. Vliet, K. V. Oostende, L, C. Dorsman en J. Moerenhout te herbe noemen, aldus geschiedde. Huurverhoging In verband met de sterk gestegen on derhoudskosten, diende overeenkomstig van overheidswege gegeven richtlijnen, de woninghuur van het pand Voorstraat 3 met ingang van 1 augustus 1957 met 25% verhoogd te worden en nader- te worden vastgesteld op 9.per week, Waar dit motief eveneens van toepas sing was op het door de gemeente ver huurde postkantoor. Emmastraat 4 kwam het b en w billijk voor de huur van dit pand eveneens te verhogen met 25% en te stellen op 5.20 per week. 'Dhïi. Leijdeng wenste het gebouw be ter onderhouden. De toestand is nu het postkantoor onwaardig. De vooriz. antwoordde dat vanwege de gemeente opdracht tot herstel enz. ia gegeven. De technische dienst heeft het doorgegeven maar het moet worden uit gevoerd. Dhr. Leijdens had van de kantoorhou der vernomen, dat het om het loket gaat „De hele wand gaat er uit en daai komt een glasloket voor", deelde da voorz. mee. ,,Maar het is nu maar: wanneer begint men! Ook dit voorstel ontmoette verder geen bezwaren. Polio-inenting Van rijkswege wordt gelegenheid ge geven tot inenting tegen poliomyelitiia van kinderen geboren in het jaar 1955, terwijl het in het voornemen ligt het volgend jaar meer jaarklassen in deze vaccinatie te betrekken. Het vaccin wordt van rijkswege gratis beschikbaar gesteld aan de afdelingen van het Groe ne- en het Wit-Gele Kruis, die voor de uitvoering zorg zullen dragen. Ter be strijding van de hieruitvoortvloeiende kosten hebben deze verenigingen ver zocht hiervoor een subsidie beschikbaaï te stellen van respectievelijk 200.en 75.—. Dhr. Leijdens achtte de vaccinatie in strijd met Gods Woord en wenste aan tekening dat hij tegen stemde. De andere heren keurden het goed. Lokaal voor kleuters Langstraat Het bestuur van de stichting Neu traal Bijzondere Kleuterschool Lang straat heeft verzocht het niet ingebruik zijnde leslokaal der openbare lagere school no. II te mogen huren. Daar deze localiteit voor het geven van wettelijk verplicht onderwijs niet wordt gebruikt kwam b en w inwilligen van dit verzoek billijk voor. Zij stelden voor tot 31 december 1960 onderhands te verhuren, tegen jaarlijks van 400. Dhr. van der Vliet vroeg of 400.— niet aan de hoge kant is. De voorz. achtte het bedrag wel ver antwoord. ,,De stichting kost het toch niet!" merk te weth. de Vos op. Het werd aangeno men. Tenslotte stelden b en w voor akkoord te gaan met de door Ged. Staten voor gestelde verhoging van de bezoldiging van de ambtenaren van de burgerlijke stand van 160.tot 225.per jaar dat men ook vlot goedkeurde. Putjes en lantaarns Van de rondvraag maakte als eerste de heer Tiggelman gebruik door te vrai gen of de commissie voor het bouwspa ren waarvoor men tijdens de verga dering de leden had benoemd van de benoemingen in kennis zou worden ge steld. „De commissie wordt officieel geïnstal leerd en dan krijgen de heren een toe lichting over hun werk enz." deelde de voore. mede. Dhr. Buscop (C.H.) had een flink gat in de bestrating van de Weespad ont dekt. Daar kunnen bij duister wel men sen in vallen. Het waren zelfs twee ga ten. „Men laat wekenlang putten in de straten liggen, b.v. in de Voorstraat vulde dhr. Leijdens aan. Weth. de Vos deelde mede, dat straat- naaker de Vos het thans druk heeft met de Kaai en dat hij pas nog het oprel in Sluishaven, bij de weegbrug in orde heeft gemaakt. Als hij hiermede klaar is, moet hij beginnen het dorp op te knappen. Zijn zoon staat in dienst en dus staat hij er alleen voor. „Hoe langer men wacht, hoe duurder het wordt, want het zware verkeer ver nield verder" bracht dhr. Leijdens onder het oog. Dhr. Korteweg vroeg of de reinigings dienst groen van hagen enz wel ophaalt Hij had hier en daar bosjes gezien, die bleven liggen. „Dat vraagstuk is in studie" deelde de voorz. mee. „Ze moeten het op een bosje binden!" verduidelijkte weth. de Vos. Dhr. Korteweg sprak vervolgens over overlast voor omwonenden van een drooginstallatie aan de Noord Achter weg. De voorz. zou het laten onderzoeken: in elk geval moet hier de normale weg van de hinderwet mee gevolgd worden. Dhr. Tiggelman verzocht bij de nieuw bouw, bij de doorbraak een lichtpuntje; het is er nu heel donker 's avonds. ,,Dat is genoteerd" had de voorz. een belofte. Dhr. van Vugt kwam terug op de drooginstallaties; die behoeven geen herrie te maken, zoals in het koelhuis blijkt. Dhr. Moerenhout informeerde naar een droogpaal voor de brandweerslangen te Achthuizen. „Ik hoop, dat de brandweer eigen ak- tiviteit niet afhankelijk stelt van do snelheid waarmee onze besluiten worden uitgevoerd; het heeft heus de aandacht en de brandweer gaat ons zeer ter har te" verzekerde de voorz. Dhr. van der Vliet vroeg het Cer- trum op zaterdagavonden open te stei len voor de jeugd. Weth. de Vos (yoorzitter van Het Centrum) deelde mede, dat concierge Tiggelman heeft bedankt, waarna sol licitanten zijn opgeroepen. Er is er een gekomen. Het zal niet gemakkelijk zijn iemand te krijgen, die er de zaterdag avond voor over heeft. Spr. erkends gaarne het nut van de openstelling. Dhr. van der Vliet vroeg voorts naar een bank voor ouden van dagen op het Weespad. „We wachten tot we de financiën kun nen overzien" antwoordde de voors.. „deze winter is die bank toch nog niet nodig". Dhr. van der Vliet sprak tenslotte neg over verkeersmoeilijkheden door parke rende vrachtwagens aan de Achterweg bij de Leverg Mij waarop de voorzitter mededeelde, dat een heining en een mestvaalt er weg zullen gaan, om plaats te maken voor een pleintje. En dit was dan het laatste uit deae vergadering. „Goed dat we de rondvraag niet hebben afgescheift" lachtte weth. de Vos nog, „de raad kan de gehele ge meente nog eens rond".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4