ÉiiAnDEn-niEuws fiAAR WOORD GETROUW L? Giro-betaling postabonné's! De heren Boomsma vertellen hun bevindingen uit Yoego-Slavië 1-klas Vrijdag 27 september 1957 No. 2633 is jlï MËÏ Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Krnschen Salts. Kinderhoekj e Baby-verzorging met Babydefm-preparaten OOLTGENSPLAAT blad loel- lleze eine blad |erk jna nü kort It U leze lAL bnis Nog eens: de consistoriekamer op de Dam in Amsterdam Ge wezen van de liand Het pro test van de ouderling in de Iterk. tuit het zolderraam te Middelhamis an men wel koken tot Amsterdam toe, ovendien kijkt men er mede in het ver- den 't komt er op geen 50 jaar op |in. Desondanks betraden wij ook in fersoon de consistorie van de Herv. erk op de (Dam aldaar. J De donker-eiken meutoels heibben heel lat verteld uit de jaren 1860 tot 1886. imattende discussies, koffiestromen, kpporten van commissies uit de Kerke- ^ad, stemmingen protesten in de no- üen uitgestelde beslissingen, hovaar- ige presidenten met een: mijnheer, gij felemmert mg in de uitoefening van Mne functie Ingekomen klachten kak .gewezen van de hand" of com- hissionaal gemaakt, of bij de koster fer lezing gelegd enz. En wanneer dr. Ibraham Kuijper moest rapporteren Beef hij er een nachtje voor op en dan ferscheen een epistel, vaak van 80 blad- Hden schrifts. Na veel beschouwingen taxatie van menige zinsnede. Toch iiak onder de tafel gewerkt. Uit het Sassicaal Bestuur durfde hij wel rap porteren; „niets meer te eten of te drinken zijnde is de vergadering gesloten". Een paar ingekomen stukken zullen yij op hun levensloop volgen. Dr W, Mger Hervormd predikant te Amster- }am, heeft een en ander onlangs in een ^vig werk uit de archieven weer op gediept een prachtboek, zeer onpartij- geschreven. Wij gaan even terug "naar het jaar 1869. In de bloemstraat bij de baangracht ^0. 118 woonde C. Bulderbeek. Hij Jpchreef 16 augustus 1869 aan de kerke- %aad: „Het is mij eenne behoefde geworden mij tot uw tewende en uw de smart Snijner ziel bekend te maken over het gniskene en lasteren van onszen dier- -^are Hylland toen ik gisteren morgen i^ondag 15 Augustus des voormiddags in Ifle noorderkerk was sprak de predikant jran hoorn over LiUkas 18 11 en ezechi- |l 3 17-21 waaruit wg ernstig ver- naand werde om onze naaste te ver- paane met bidde en wandel gelijk Jes- os de Zoon des mensche gedaan heeft |ls een voorbeeld, niet dat Jezus voor schuld betaald had wanc^ dat zou nreedelljk en onzeedelgk zfln. De Heere fèeft de deur van mijn mond behoed, paar vond mg gedrongen na de preek Ot de predikant te gaan met een be logen hard in beschijdehljd te vraage jyer dit zeggen terwijl mij de teks ook anlijding hiertoe gaf de predikant raagde mij of ik het geloofde dat Jezus ''voor mijn schuld betaald hat en ik daar "vÈ^ vreede vond mogt ik antwoorde ja aKan ganscher harte de predikand zijde ^Mc niet dit geef ik u geachte broeders -4JDVer ter bedenking onder biddent opzien -tot Hem die volkoome betaald heeft voor alle die door Hem tot God gaan". Dit schrijven met klacht over dr. H. E. van Hoorn werd door de kerke- laad voor kennisgeving aangenomen; Er kwamen telkens klachtbrieven binnen, zo ook van H. Rooseboom „op Nu het 4e {kvrai^aal weer voor de deur etaat imaken wfj onze postabonne's attent op het be talen van het abonnementsgeld per giro. l>oor het overschreven van 1.90 bespaart dit de hoge Incassokosten. Het is luitsluitend bedoeld voor degenen die gewoon tSjn via de post betalen; waar onze agenten aan de deur komen worden geen incasso-kosten tNygerekenid. De postkwitanties gaan op 13 oktober a.si. de deur jiit; voor die tyd per giro «verschr^ven is ge wenst. Administratie, N.V. Eilanden-nieuws de Prinsegracht Buurt o.o. no. 665", die 10 sept. 1869 in een weldoordacht breed betoog heel de moderne leer uiteenra- felde. Het is een aangrijpende harte- kreet en smeekbede. Resultaat: „voor kennisgeving aannemen". Op voorstel van enkele leden werd de brief bij de koster van de Nieuwe kerk ter lezing gelegd. 7 Nov. 1869. Dienst in de Nieuwe- Zijdskapel' onder dr T. W. B. van Bell. G. Ruijs was ouderling van dienst en „zat dus op de leer" zo men dat wel noemt. Toen de dienst afliep en de zegen was uitgesproken stond Ruijs op, wees op de dominé en riep: .,Als ouderling der Hervormde Gemeente verklaar ik aan de vergadering, dat de leer, welke die man zo even verkondigd heeft, is eene leugenleer niet uit God maar uit den^ Duivel". Eerste Kerstdag daaraanvolgend riep ouderling Wessel Knap in de Nieuwe Kerk na de predikatie ongeveer datzelfde. Door deze openlijke protesten begon in de kerkeraad wel enig nadenken te komen. Er begon In sommiger borst een tikkertje te spreken, 't Was ook wel erg. Ds Hugenholtz b.v. sprak openlijk zijn ongeloof aan de verrezen Heiland uit:. ,,uw Godszoon is een hersenschim". Maar deze was nog zo eerlijk ontslag als predikant te nemen. Zo viel het als En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren hoe goed ge er U bjj voelt. regel voor dat vele kerkgangers niet eens luisterden, kermelijk blijk van on behagen gaven en in een meegebracht boek gingen lezen. Zij bleven „kerken" en hoopten maar op beterschap. Maar 't was al net als in de dagen van de scheiding onder ds H. de Cock: de president van de synode zei tot de candidaten voor het leraarambt: ,rust, mijne heeren, rust moeten wij in de kerk hebben. Preek dan maar zo gij wilt". Wie de strijd der kerk van het oude gereformeerde volk uit de Amsterdamse jaren van 1860 tot 1886 om de hand having van het dierbare Woord en de kostelijke Belijdenis van nabij wil ken nen, leze meer het boek van dr. Volger, ,jOm de Vrijheid der Kerk". Het is uit voerig gedocumenteerd. De strijd van 't gereformeerde volk in de kerk der vaderen is nog niet uitge streden; wel hebben zij het onder deze synode zeer moeilijk. Met het Woord des Levens kan niet getransigeerd niet geschipperd worden. Waarnemer Men streeft naar modernisme, maar de wegen zijn slecht „We zijn er trots op, dat wij U bereid gevonden hebben om ons de primeur te geven van het reisverhaal en de kleurenfoto's, van uw reis naar de Balkan. Tevens zijn we er trots op dat twee Plakkeeenaars het presteren om tel- kenjare van een lange reis terug te komen met een serie prachtige plaatjes, zodat men hier kan zien hoe men elders woont en leeft", aldus verwelkomde de presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen West Flakkee, mevr. Ge- luk-Leeuwenburg, de heren Boomsma, die verledenweek donderdagavond in een overvolle zaal hun tourné van lezingen over hun jongste reis begonnen zijn Dhr. Rjen Boomsma schoof de plaatjes door de projector zijn broer Han ver telde uitvoerig over het vrij woeste en aan historie rijke Macedonië. Dat his torische is helaas gedoemd om te ver dwijnen en ook de oude klederdracht wordt minder gezien. Joego-Slavië van heden is een land, dat streeft naar mo dernisering. Met kritiek op de Joego slavische politiek moet men voorzich tig zijn, aldus dhr. Han Boomsma in zijn inleidend woord, want men werkt er hard om vooruit te komen, terwijl men in West-Europa de gedachte heeft dat het, door zijn oude klederdracht, zijn vele pittoreske plaatsjes het menigmaal woeste landschap achterlijk is. Maar men zet er moderne gebouwen, men werkt aan de vooruitgang. Over één ding was dhr. Boomsma slecht te spre ken: de wegen, die zijn er uitermate slecht, de openbare vervoersgelegenhe- den idem. Voor de toekomst verwacht men blijkbaar toenemend toerisme en daarom bouwt men alvast veel en grote hotells. Wat het land de toerist te bieden heeft kon men zien uit de zeer vele kleuren dia's, die de heren Boomsma voor het verdere en grootste deel van de avond op het witte doek brachten. In Macedonië kleden de vrouwen en ook de mannen van het platteland, zich nog in de costuums, zoals hun voorou ders, die ook droegen. De dorpen en stadjes hebben slechts verbindingen via slechte wegen en weggetjes door diepe dalen en over hoge bergruggen, dikwijls over wankele bruggetjes, die over snel stromende riviertjes zijn geslagen. Maar de mensen aldus meende spr. geconstateerd te hebben leven er ge lukkig. Een uitgesproken arm land is Macedonië niet. Er zijn geen rovers- •benden meer, men wordt niet gekneveld en geronseld door Turken, de vrouwen worden niet meer weggesleept naar de harems van de sultans. Deze mensen, wier voorouders eeuwenlang verdrukt en geknecht zijn geworden, hebben nu de vrijheid leren kennen en ze zijn daar gelukkig mee, alhoewel ze nog geen auto's en geen televisietoestellen-hebben Vrijheid is hun hoogste goed De Macedoniërs leven sober, het be roep van schaapherder wordt er nog uitgeoefend. Deze mensen zouden zich niet gelukkig gevoelen tussen stinken de motoren of in lawaaiende fabrieken. Prachtige kleurenfoto's kreeg de volle zaal te zien van zo'n schaapherder, van een boerenfamilie, op weg naar de inarkt en waarbij een^ der vrouwen zelfs nog garen liep te spinnen. Wat men er eet kon men ook van de foto's aflezen. De voeding sober, brood met yoghurt vormen het ontbijt en de middagfpot schaft goulash van schapenvlees, papri ka, uien en tomaten. Het wordt gegeten met boord of aardappelen, met rijst. De bereiding geschiedt niet in een Bruin- zeelkeuken, maar in elk geval wel zin delijk. De landbouw is nog wel een eind ten achter in vergelijking met de onze. Men ploegt nog met ossen, de vrouw legt bonen of ander zaad in de voren, de grond zit vol met stenen en hij brengt niet veel op. Vele mannen van het land lopen er, naar onze begrippen, schun nig bij, maar het is opvallend hoe net jes de vrouwen zich kleden,' vooral als zij naar het dorpsfeest gaan. Dan ste ken zij zich in allerkleurigste kledö, geen twee costuums zijn eender, bor duursels zijn rijk aangebracht, gouden en zilveren munten worden tevoorschijn gehaald om het in vlechten gedragen haar te versieren. Men weeft en maakt de kleding zelf en dat is als een uiting van echte, hoogstaande volkskunst te beschouwen. Andere plaatjes gaven weer hoe men leeft, werkt, reist en zijn vrije tijd be steedt. Haast hebben de Macedoniërs niet, hitje en ezel zijn de belangrijkste middelen van vervoer. De heren Boom sma reisden een dag lang met een auto bus die elke 15 km stopte. Dat was een deels vervelende maar ook gaf het ge legenheid om telkens weer nieuwe tafe reeltjes van het volksleven in kleurige opnamen vast te leggen. Alleen een baby was er niet; geen moeder, die het gedoogde dat de camera op haar kindje gericht werd. Haastig werd éen deken of doek over het hoofdje geworpen. Maar in elk geval kwam de wieg er op en die heeft zo'n bijzondere vorm, dat een museum er blij mee zou zijn. De heren Boomsma hebben met dit alles en door nog veel meer te vertel len en te laten zien de plattelandsvrou wen en hun introducé's een prachtige avond bezorgd. De opnamen zijn van die aard, dat men met grote aandacht de gehele reis volgde, over markten en door volksfeesten, door het woeste bergland, langs uitgestrekte meren en in havens van de Adria. En voor de BOnd, en voor de heren Boomsma vorm- Beste jongens en meisjes! Het raadsel, dat deze week'een beurt krijgt, is niet zo moeilijk, maar er is nogal plaats voor nodig om het op te schrijven. Daarom zal ik er dadelijk aan beginnen. Hier is dan SEPTEMBER-RAADSEL, 4 X X X X X X 1 2 3 4 5 6 7 XXXXXXXXXXXXX 8 X 9 X 10 X 11 X 12 X 13 X 1. Letter; 2 Neigt uw... en komt tot Mij; hoort en uw ziel zal leven. 3. Waar om... gij lieden geld uit voor hetgeen geen brood is, en uw arbeid voor het geen niet verzadigen kan? 4 Die zal Ik ook brengen tot Mijn heiligen berg... (drie woorden) hen verheugen in Mijn bedehuis. 5 O alle gij..., komt tot de wateren, en gij die geen geld hebt, komt koopt en eet. 6 Voor een doorn zpl een dermeboom opgaan, voor... (let op: twee woorden in oude spelling) zal een mirteboom opgaan. 7... (drie woor den in oude spelling) terwijl Hij te vin den is, roept Hem aan, terwijl Hij nabij is. 8 Want Mijn heil is nabij om te ko men, en Mijn gerechtigheid om... te worden. 9 Alzo zal Mijn Woord dat uit Mijn mond uitgaat ook zijn: het zal niet ledig tot Mij wederkeren maar het zal doen hetgeen... (twee woorden). 10 Ziet Ik hem Hem tot een getuige der vol ken... een vorst en gebieder der volken. 11 Want in blijdschap zult gijlieden uit trekken, en met... voortgeleid worden. 12 Held van David (1 Kron. 11). 13 Let ter. Al de gevraagde woorden ztjn te le zen in Jesaja 55 en 56. Op de kruisjeslijnen moet hetzelfde te lezen ziJn. Dit raadsel werd me toegezonden door Koos en Han van Loon, Nieuwe Tonge. CORRESPONDENTIE Gerrit v. d. B. Den Bommel. Nu zul je al verder in het boek hebben gelezen. Het begin viel wel mee maar de rest zal ook wel naar je zin zijn, denk ik Ben je het weer al gewend op school? De eerste dag na de vakantie valt nooit mee, maar als je weer bezig bent, is het net of er geen vakantie geweest is. Koos van L. N. Tonge. Er is een tijd van komen en van gaan. Je heibt lange tijd je oplossingen met briefjes opge stuurd en het is steeds naar je zin^ ge weest; dat vind ik fijn. Nu je werk krijgt voor de ulo, kan ik begrijpen, dat je het moeilijk meer kan waarnemen. Het ga je verder goed hoor Koos en door middel van je broer hoop ik van tijd tot tijd wel iets van je te horen. Bennie en Honnie H. Goes. Hartelijk welkom! Ja dat ik het niet precies weet hoe je heet, is de schuld van Bennie, hoor! In een volgende brief hoop ik het wel nader te weten te komen, ik denk, dat je het jongste lid van onze club wel bent. Niets erg hoor! Er is geen leeftijdgrens gesteld; dat is gemakke lijk. De groeten aan de familie terug, hoor! Is opa al op het eiland geweest? Oorrie N. Middelhamis. Nu weet ik precies wie de twee Willies zijn. Je hebt ook nogal gezworven in de vakan tie zeg! En dan op zulke mooie plaat sen, waar in onze tijd zo veel over ge sproken wordt! Vond je de Spakenburg- se klederdracht mooi? Je zou die dracht ook best willen hebben denk ik, maar dan slechts voor een keertje. Zo is het bij de meesten, die zulke klederdrachten zo prachtig vinden; zelf zouden ze die niet willen dragen. Han van L. Ni Tonge. Die raadsels kon ik net goed gebruiken, dus heb ik ze allebei deze maand maar geplaatst. Je pa kan goed knutselen, zeg! Fijn, dat je nu een eigen tafeltje hebt. Is opa Huldje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei de deze avond een prachtig begin voor het winterwerk. Dat 'er grote belangstelling bestaat voor deze lezingen blijkt wel uit de vele aanvragen, die de heren Boomsma al bereikten. Zij zijn allengs in staat een gevarieerd programma te bieden, want men kan kiezen uit reisverhalen over vele landen van Zuid-Europa. Wij wen sen hen veel succes in de komende maanden. Het nieuwe gebouw van de stichting Centrale Amersfoortse werkplaats voor aangepaste Arbeid (de C.A.W.A.) werd door H.K.H. Prinses Beatrix officieel in gebruik gesteld. Deze plechtigheid geschiedde door een koordzakje dicht te lassen. Vol belang stelling keek de voorzitter van de stichting Jhr. S. M. Smouck Hugronje toe. nog kras? Vind jij dat hij al oud is? Hij zal wel zeggen, dat hij dat onge merkt is geworden. Adri v. d. B. Den Bommel. Ook jouw boek zal nu wel uitgelezen zijn, Ik denk, dat je het nog wel een keertje ter hand zal nemen. Wat heb jij de vakan tie nuttig besteed! Je komt er dan ook eerlijk voor uit: „mijn spaarpot is er niet op achteruit gegaan". Dat zeggen de meesten niet. Velen -zijn platzak als ze van de vakantie terug zijn. Henk T. Ooltgensplaat. Jij hebt je va kantie doorgebracht zoals vroeger de meeste kinderen moesten: druk met het werk op het land. Dat is heel niet erg; het is ook ontspanning en je bent in de zuivere buitenlucht. Daar komt bij, dat er meer is ingekomen dan uitge gaan; wat zeg jij daarvan! Nu zal het schoolgaan niet lang meer duren. Ina van S. Herkingen. Je hebt mooie cijfers op je rapport. Als die niet mooi waren, zou je ze dan ook schrijven? Aan zwemmen moet je nu maar niet meer denken; dat is weer voor een poos je voorbij. Hoe gaat het met Atie op school? En je zusje, dat voor het eerst moest Henk S. Berkel. Ben je erg blij met het boek? Dat doet me genoegen. Het beschrijft een mooi stukje van de on dernemingslust van onze voorvaders. Jammer dat al de moeite van die men sen tevergeefs was. Je werk ziet er weer netjes uit. Dat mag ik wel zien. Ria de W. Middelhamis. Ik meen dat ik al bedankt heb voor die mooie foto. Zo niet, dan nogmaals mijn hartelijke dank. Hoe vind je het op de Franse les Wel leuk, hé? Er zal heel wat te leren zijn, eer je een brief in het Frans zal kuimen schrijven! Maar dat hoeft niet. Je zult zien hoe vlug je een heleboel van die taal weet. EUy de B. Ouddorp. Het is een lange brief' geworden, EUy! Er was ook veel te vertellen. De geschiedenis van de handtas bij de wolven is spannend. Moe dige jongens hoor ,om dat gevaarlijke werkje te doen! Ik wist niet, dat er zo veel te zien was in het museum te B. Ik merk wel, dat je goed hebt gekeken en geluisterd. Lenie den B. Herkingen. Je rapport is goed, hoor! Ga zo maar verder. Ik be grijp dat het in de omgeving van An neke wel mooi zal geweest zijn: een prachtig duinlandschap, zee, bramen... en noem maar op. Als jij dit leest, zal je opa wel thuis zijn is te hopen. Dan zal hij jullie wel spoedig opzoeken, denk ik. Trudie 0. in Amerika, jij leest het Kinderhoekje ook, nietwaar? Heb je de opa van Lenie ontmoet? Leuk hoor! Je moet de groeten van Lenie hebben, en nog hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. Het is niet erg, al is het een beetje laat, hè? Allemaal de brieven kap ik nu niet meer beantwoorden. Een iiestal brieven moet blijven liggen, maar ik hoop die volgende week een beurt te geven. Denkt er om, dat het laatste raadsel van deze maand is geplaatst, en het dus INZENDEN is. Zijn jullie allen weer van de partij? Dat hoopt, na hartelijke groeten. Oom Ko Varia; „De douchecel en 't zwembad van de dominee". Uit Chr. Geref. kerkblad v. h. Noor den: Besloten werd de waterafvoer van de pastorie zodanig te verbeteren, dat de W.C. niet meer als douchecel en de kelder niet meer als overdekt zwembad gebruikt kunnen worden. (Nu dit ver slag geschreven wordt zijn de nodige veranderingen tot blijdschap der pasto rie-bewoners reeds aangebracht) MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Commissie voor veilig verkeer te Mid delhamis en Sommelsdijk. Cursus voor bromfietsberijders. Aan alle bromfietsers te Middelhamis en Sommelsdljk. De commissie voor Veilig Verkeer te Middelhamis en Sommelsdijk organi seert weer eem, cursus voor bromfiets berijders, waarin alle verkeersvoor- schriften, voor hen van belang, wor den behandeld. Dviur der cursus 8 avonden te begin nen op vrijdag 11 oktober 1957 te 19.00 uur in de cantine van de Techn. school aan de Schoolstraat te Middelhamis. Na afloop kunnen de cursisten zich vrijwillig aan een schriftelijk examen onderwerpen. De kosten bedragen 2.— per per soon. Aanmelding voor de cursug op zater dagmiddag- 28 sept. 1957, in het gebouw van de Gascentrale „Flakkee" aan het Boven Zandpad te Middelhamis van 15 tot 16.30 uur. Bij voldoende deelname zal de cursus ook op de woensdagavonden worden ge houden. Deelnemers aan de cursus moeten 16 jaar oud zijn. Maximum leeftijd is on begrensd. DIRKSLANID Dammen. Op dinsdag 1 oktober a.s. des avonds half acht wordt in de Chr. Kleuterschool damvergadering gehou den. De leden worden verzocht allen hierbij vertegenwoordigd te zijn om te bespreken het komende damseizoen '57- '58. Tevens wordt op deze vergadering gelegenheid gegeven om zich als nieuw lid van deze vereniging op te geven. De leeftijd voor nieuwe leden is vastgesteld boven de 14 jaar. HBRKINGEN Opbrengst collecte. Ten bate van de Blindenstichting is aan mej. L. Nieuw- land afgedragen 71.15 welk bedrag in de gemeente is gecollecteerd. De dames M. en R. Huizer, J. van Mourik en K. Snijder, alsmede de gevers(sters) har telijk dank voor de moeite en gaven. Herbouw woning. Met de herbouw van de verbrande woning van de fam. K is men begonnen, zodat het te hopen is dat deze voor de winter kan worden be trokken. Bewoond. De leegstaande woning St. Elizabethstraat 6 is thans bewoond door Jac. Hendriks. Opbrengst collecte. De huis aan huis collecte voor het Koningüi Wilhel minafonds t.b.v. de kankerbestrijding heeft opgebracht 781.32. Campage suikerfabriek Dinteloord. De eerste levering van suikerbieten voor de fabriek „Dinteloord" te Stam- T)ersgat moet geschieden tussen 2 en 5 oktober a.s. Evenals de laatste jaren worden de bieten die op de Kaai worden geleverd voor de fabrieken Puttershoek en Dinteloord irL zijn geheel vervoerd naar Puttershoek. De aanvoer voor beide fabrieken op de Sluishaven gaat in zijn geheel naar Dinteloord. Men verwacht dit jaar op beide laadplaatsen aanzienlijk meer bie ten daar de tramstations: Veenweg, Den Bommel en Achthuizen zijn opgehe ven. VERVOLGVERHAAL door H. KINGMANS (38) Zü heeft ook armen aan haar lijf. Met een flink stuk land bij hun kleine huls- je zouden zij een heel eind komen. Maar Jochem! Of sjou dit misschien een vingerwij zing Gods zijn? Moet zij nu gaan Inzien ^dat Jochem niet meer leeft en zij voor Herman bestemd is? Maar als zij ftu voor Jochems broer geen liefde koes tert, feitelijk niet eens toegenegenheid, zoals voor Dolf, de stille trouwe Dolf? Buiten het huisje verneemt zij enig gerucht. En als zij uitkijkt bemerkt zij «at haar vrees werkelijkheid wordt: daar komt Hermann aanstappen. Hij Jieeft nu geen werkkleren aan, zoals vanmiddag op het kerkhof. Hij ziet er Keurig uit, dat moet gezegd. Een flink postuur heeft hij ook wel. Wanneer hij »v ach blijft gedragen, als het laatste jaar '-S?}P ^S ook wel in de kerk, kan Jpijeen ordentelijk man en vader zijn. ;|js,,Alleen niet miJn man en niet vader .'.yan mijn kinderen" zegt Lize bijna half luid, r Zg heeft in eens zonder verder te re deneren of te piekeren ,haar besluit ge nomen. Zij zal Jochem trouw blijven, de dode of de levende Jochem. Hermaim, niet bepaald verlegen uitge vallen overigens in zijn beroep ontmoet hij tal van mensen, is nu wat links. Hij blijkt ook fijngevoeliger te zijn dan op pervlakkig lijkt want hij stamelt een verontschuldiging dat hij haar nu al komt lastig vallen. „Ga zitten, Hermann, 't Is goed. Ik ben zo eenzaam". Hij ziet hoe zij een blik werpt op de stoel waarin Joseph Hackman altijd zat. Er staat ook een aarden asbak op de tafel waarin de pijp van haar vader. Hermann heeft zo het gevoel, alsof elk ogenblik Hackman kan binnenstappen, die verwonderd zou vragen: „Wat doe jij hier bij Lize Hermann Weishaupt? Kom je mij mijn dochter aftroggelen?" Gekheid natuurlijk: ze hebben Joseph Hackmann vanmiddag toch onder de groene zoden gelegd? ,Ik kom eens met je praten Lize. Je zegt misschien: zo gauw al, nu van daag, nu we je vader hebben begraven maar..." „Dat geeft niet jongen. Het leven gaat door of je nu vandaag komt of volgende week" vindt Lize. En dat meent zij: hoe eerder dat met Hermann achter de rug is hoe liever. Maar Hermann vat haar antwoord als een soort aanmoediging op. ,Misschien begrijp je wel waarvoor ik, kom", valt hij met de deur in huis.j Blijkbaar heeft hij zijn zelfvertrouwen terug. ,Misschien wel Hermann". ,Ik ben zo gauw mogelijk gekomen. Je moest eens andere plannen vriUen maken. Want je kunt hier niet alleen blijven is het wel?" „Neen. Van de wind kan ik niet le ven. Ik denk mij weer bij een boer of zo te verhuren". ,Dat zal niet meevallen, Lize. Je bent nu al een jaar of vier vijf je eigen baas" ,Neen dat zal ik niet meevallen. Maar wat moet Ik anders?" ,Daarvoor ben ik gekomen Lize. Ik kom je weer vragen mijn vrouw te wor den. Je hebt toen ,neen" gezegd maar dat is al zo lang geleden. Je zou toen l3Ü je vader komen. Misschien denk je er nu anders over. Ik ben je nog niet vergeten. Ga nou niet naar de boer maar wordt miJn vrouw. Ik zal goed voor je zorgen, je kunt er op aan". Lize heeft medelijden met de jongen. Zijn ogen spreken een duidelijke taal. Hij m^ent wat hij zegt. Het is spijtig hem te moeten teleurstellen. Maar zij kan en mag niet anders. „Ik moet je nog hetzelfde antwoord geven Herman" zegt zij op zachte toon „Het spijt me voor je. Ik draag je niet een kwaad hart toe geloof dat niet. Ik heb ook niets tegen jou. Maar je vrouw kan ik niet worden". Lize bespeurt hoe Hermann's stevige vuisten zich samenknellen. Hij is ietwat nerveus. Dit antwobrd had hij niet ver wacht. Het slaat hem terneer. „Maar wat heb je dan toch tegen mij?" vraagt hij verward. „Niets jongen dat heb ik je immers al gezegd! Alleen ik kan je vrouw niet worden. Daarbij komt liefde te pas is het niet? En liefde moet van twee kan ten komen". ,Dus je bent liever een ploeterende dienstbode dan mijn vrouw?" „Ik heb geen andere keus Hermann. Laat ons er niet meer over spreken. Wat je wilt kan niet". n ,,Maar dat is idioot. Je bent dwaas" barst hij los. ,JiJ en een ander kuiuien dat misschien niet begrijpen maar ik kan niet anders. Hermann. Je meent het goed met mij en ik... ik ben je er dankbaar voor" Lize heeft moeite om niet in tranen uit te barsten „maar ik kan je geen an der antwoord geven". ,Dus je hebt een hekel aan mij? Waarsian heb ik dat verdiend? Ik ben... ,Stil Hermann. Je moet geen onzin uitkramen. Waarom zou ik een hekel aan je hebben?" „Omdat je mijn vrouw niet wilt wor den. Je kunt het goed btj miJ hebben en je gaat dienstbode worden. Of...", er komt sarcasme in ziJn stem „wil je soms proberen de een of andere boer aan de haak te slaan? Ja tegen zo iemand kan ik niet concurreren. Een rijk bestaan kan ik je niet geven". Een toornige blos glijdt over Lize's bleke wangen. En dan heeft zij weer haar besluit genomen. „Ik neem het je niet kwalijk dat je zó spreekt, Hermann. Want je bent er vlak naast, 'k Was niet van plan je te zeggen waarom ik je vrouw niet kon worden maar het is beter dat ik het nu wel meedeel. Misschien had ik dat toen al moeten zeggen, dan was deze tweede teleurstel ling jou bespaard Maar ik wist niet..." De ietwat toornige trek verdwijnt op het gelaat van de naar zijn mening ver ongelijkte jongeman. Met belangstel ling wacht hij verder af. Mogelijk is het argument, dat Lize gaat uitspreken nog omver te praten. „Ik heb niets tegen jou. Maar er is een ander. Hèm heb ik mijn woord ge geven. En dat woord moet ik houden is het niet Hermann?" Woest springt hij op. HiJ is verrast, ontsteld, ontgoocheld. Alles heeft hij kunnen verwachten, maar dit..; Hij ge- looft het niet eens. „Een ander? Daar weet ik niets van. Waarom hebben we dat dan niet ge merkt? Je maakt me wat wijs geloof ik". „Ik zeg de waarheid, Hermann. Al leen heeft niemand het geweten dan je moeder en ik". ,,Mijn moeder?" „Ja jou moeder heb ik het verteld. Zij mocht het ook wel weten. Want die ander was... Jochem, je broer. Nu weet jij het ook. Ik hoop dat je er geen mis bruik van maken zult". De laatste woorden hoort Hermann nauwelijks. Hij staat perplex en gaat dan weer zitten. Op zijn gelaat staat de wanhoop te lezen. „Jochem" fluistert hij. ,Jochem. Dat vsrist ik niet. Maar Lize Jochem is toch dood?" ,,Hoe weet je dat Hermann?" Die kalme nuchtere vraag brengt hem in de war. „Weten weten. Zo denken we er toch allemaal over. Jij niet?" „Ik geloof ook dat Jochem dood is. Maar we weten het niet zeker. Hij kan nog terugkomen. En als hij hier nu voor mij staat en ik ben jou vrouw hoe kan ik hem dan eerlijk in de ogen zien? Ik heb beloofd dat ik op hem wachten zal" „Jochem komt niet meer terug. En al was dat zo hij zou het je niet kwalijk nemen als je dan getrouwd was. Je hebt bijna negen jaar op hem gewacht!" ,,Ik zou het mezelf nooit vergeven Hermann als ik dan getrouwd was. Ik blijf, op Jochem wachten. Dat heb ik hem beloofd". „Jullie waren toen nog kinderen", smaalt hij diep teleurgesteld. ,,Zo'n woord geldt niet". (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3