Nieuwe veerbooi ,,1-laringvliei" aan R.T.M, overgedragen Hei schip zal over veeriien dagen in de veerdienst worden ingelegd Gebrs. kaptein y V' - Over Troonrede en Miljoenennota V aV f 30e Jaargang Vrijdag 20 september 1957 No. 2631 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEIV Verschifnt tweemaoH per week: dinsdag- en vrijdagavond ii»' "«mi :m MEDITATIE Christus zich mededelende aan Zijn gelovigen Overdracht door de Commissaris der Koningin TEL 01870-2004-2205 V PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsliütend Telefoon K 1870—262B Na 8 uur 'a avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarial Overzicht Elk jaar zijn veel mensen op de derde dinsdag van september benieuwd naar Be inhoud van de Troonrede en de zo genaamde miljoenennota, al zullen er Mok velen zijn, die het er zich niet druk lom maken omdat ze weinig begrypen Ivan de termen en de cijfers, die erin ge noemd worden. Toch is het van groot laelang voor iedere Staatsburger zich op Be hoogte te stellen van deze dingen bmdat én de Troonrede én de Miljoenen nota een goede indruk geven van het beleid, dat de Regering in het komende Ijaar hoopt te voeren. Ditmaal zijn deze staatsstukken met Imeer dan gewone belangstelling tege- noet gezien in verband met de moeilij- "ke situatie, waarin ons land zich het laatste jaTar bevindt en die het beste wordt getypeerd met het woord „beste dingsbeperking". Ieder was uiteraard (lieuwsgierig om te weten langs welke Veg de regering de problemen zou po len op te lossen. We hebben er nu j.l. iinsdag kennis van kunnen nemen en ioals alle bladen willen ook wij maar lan in het kort en op populaire wijze, |nze mening erover zeggen. Wat is er aan de liand? Mensen, die niet veel verstand hebben ^an financiën en economie, zullen zich 'swel eens afvragen wat er nu toch eigen lijk in Nederland aan de hand is gezien de vele jammerklachten, die men leest en hoort. Gaat het dan niet goed? Het iWelvaartspeil van ons volk staat op een •■'hoogte als nooit te voren. Werklozen zijn er praktisch niet. Alle bedrijfstak ken werken op volle toeren. Er worden enorme werken uitgevoerd. En auto's, bromfietsen, televisietoestellen verme nigvuldigen bij de dag. Half Nederland zit in augustus ver van huis in binnen- en buitenland. Het gaat dus blijkbaar aardig goed en men zou zo zeggen, dat er geen vuiltje aan de lucht is. Er dreigt echter wel degelijk voor ons land een enorm gevaar. Onze overheid, zowel landelijk als ge meentelijk, ons bedrijfsleven en evenzo ide particuliere sector,leven financieel 11 enkele jaren boven hun stand. De Iverheid breidt haar taken maar steeds Eerder uit, de bedrijven investeren te teel en de bevolking cojisumeert te veel! Jat laatste ziet niet op eten en drin ken; in de economie begrijpt men onder bonsumptie alles wat gekocht wordt om let leven gemakkelijker en aangenamer Ie maken, dus b.v. ook ijskasten! En loordat nu zowel overheid als bedrijfs- even en burgers meer zijn gaan uitge- yen dan financieel toelaatbaar was, zijn ve in een impasse gekomen en moeten Ve terug. iDe gewone man merkl^dit nog zo niet, ,,^ttaar het gevolg van de overspannen ^bestedingen was dat de rijksbegrotingen '"(let grote tekorten gingen werken, dat |e schatkist leeg raakte, dat de kapi- aalmarkt weinig ruimte meer vertoon- ïe zodat de financiering van b^v. de woningbouw vastliep en vooral ook dat nze deviezenpositie enorm verzwakte. hj kopen maar buitenlandse goederen pdat onze import die met vreemd geld Btaald moet worden abnormaal steeg onze deviezenvoorraad slinkt met de ag, om dat er geen voldoende export ègenover staat, waardoor we weer euwe deviezen kunnen verdienen. Dit lies heeft nu geleid tot een bedenkelijke Btuatie die wanneer ze zou voortduren, pnder twijfel een financiële en economi- Che crisis met zich zou slepen. Nu heeft het aan waarschuvringen ^eus niet ontbroken. Al enkele jaren is er van verschillende zijden op gewe- fzen, dat de uitbreiding van de staats- emoeiing en de onevenredige opvoering 6r consumptieve uitgaven, benevens de oplegging van een zware last van sociale maatregelen die niet in overeen stemming was met onze economische basis, onherroepelijk moest vastlopen. Maar naar deze stemmen, die men con servatief en kapitalistisch noemde vv-erd niet geluisterd. Men vergat of liever men wilde niet zien dat een dergelijke politiek geïnspireerd door het socialisme en gewild of ongewild gesteund door de andere partijen, op een gegeven ogen blik muurvast loopt. Hoge welvaart en geen werkloosheid hoe begerenswaardi ge zaken ook, gaan uiteindelijk ten kos te van onze deviezenvoorraad als er niet yoldoende produktie en export tegenover ètaat. In de grond der zaak heeft de ■ïode politiek ons in deze situatie ge tracht. En daar moeten we nu weer uit. De grote vraag was, welke maatre- ^^elen de Regering in uitzicht zou stel- '4«n om aan de moeilijkheden het hoofd f bieden. Het antwoord daarop is nu de Troonrede en de Miljoenennota geven. peen Jwijfel %niögelijk... ONacrEdCTE CAtANrii 0> BI VIIING lllllll HAZETFABRIEKÈN TE ZEVENBERGEN Opdat Hü liaar Zichz^ heerlqk zou voorstellen', een gemeente, die geen vlek of rimpel heeft, of iets dergeiyks niaar dat zq zou heilig zijn en onberispeiyk. Efeze 5 27 Deze mededeling van Hem aan Zijn Kerk is een uitkerking van de eeuwige raad wijsheid genade en kracht des Va ders. Maar zij is ook een daad van Christus zelf en deze is het, die wij hier voornamelijk onderzoeken, voor zoveel zrj de heerlijkheid van Zijn wijsheid lief de en vernedering openbaart. 1. Hij geeft en deelt hun mee Zijn H.- Geest, als zijnde inzonderheid de Zijnen en Hem van de Vader, .gegeven en wo nende in Hem in alle volheid. Deze Geest, die oorspronkelijk in Zijn persoon en wat deszelfs werkingen aan gaat zonder maat in Hem blijft, geeft Hij aan alle gelovigen, om ook in hen te wonen en te blijven. Rom. 8 9. Hieruit volgt een onuitsprekelijke ver eniging tussen Hem en hen; want gelijk Hij in Zijn menswording onze natuur aannam tot een persoonlijke vereniging met de Zijnen, zo neemt Hij hierin onze personen aan tot een verborgen vereni ging met Zich. Hierdoor wordt Hij de onze en wij de Zijne. En hierin is Hij onuitsprekelijk heer lijk; want deze verborgenheid van de inwoning van dezelfde Geest in Hem als het Hoofd en in de Kerk als Zijn lichaam, alles levendmakend is, een bui tengewone uitwerking van Gods wijs heid. Er is buiten dit van die aard niets in het gehele schepsel, geen zulk een ver eniging noch onderlinge mededeling. De nauwste verenigingen en opzichten die in de natuur zijn, zijn maar schadu wen hiervan Ef. 5 25, 32. Nochtans hierin is ook de Heere Christus dierbaar aan degenen die gelo ven; maar ook een steen des aanstoots en een rots der ergernis der ongefaoor- zamen. Deze heerlijke, onuitsprekelijke uit werking van Zijn wijsheid en genade, deze bijzondere en ongewone wijze van mededeling van Hem aan de Kerk wordt bij velen veracht. Zij weten mogelijk wat het zij met een hoer samengevoegd te worden; maar dat ze met Hem een Geest moeten wor den, weten zij niet. Nochtans is dit het beginsel en de oorsprong van het gees telijke bewegingen en genegenheden tot God en de hemelse dingen, in en door welke ons leven met Christus in God verborgen is. De heerlijkheid de verho ging, de ere en de verzekerdheid der Kerk, tot prijs de genade Gods; dit te verstaan in zijn oorzaken, werkingen gevolgen en voorrechten met welke het vergezelschapt gaat moet foov enal de wijsheid in en van de wereld geschat worden. 2. Hij deelt zichzelf aldus aan ons mee door het formeren van een nieuwe na tuur in ons, zodat dezelfde geestelijke natuur in Hem en in de Kerk is. Alleen lijk is hier in dit onderscheid, dat de zelve in Hem is in een volstrekte vol maaktheid van al die heerlijke genade in welke dezelve bestaat maar in die kerk in verscheidene maten en trappen naar het Hem behaagt dezelve hun mee te delen. Maar 't is echter dezelfde Goddelijke natuur, die in Hem en in ons is: wamt wij worden door de dierbare beloften des Evangeliums der Goddelijke natuur deelachtig, 2 Petr. 1:4. Het is niet genoeg voor ons, dat Hij onze natuur aangenomen heeft om de Zijnen te zijn zo Hij ook niet Zijn na tuur ons geeft om de onze te zijn; dat is, in onze ziel ingeplant al die gena dige hoedanigheden, zoveel het wezen en de substantie derzelve aangaat met wel ke Hij zelf in Zijn menselijke natuur begaafd was. Dit is die nieuwe mens aandoen, dat nieuwe schepsel, die God delijke natuur die geest die uit de Geest geboren is die verandering naar het beeld Gods in Genade dat aandoen van Hem, dat werk Gods waartoe wij in Hem geschapen zijn, van welke de H. Schrif tuur zo breed spreekt: Joh. 3 6 Rom. 6 3-8 en meerdere plaatsen. Die nieuwe hemelse natuur, die aldtis in de gelovigen als de eerste levende daad van die vereniging, die door de in woning van dezelfde Geest van Christus en tussen hen gefoitoeerd wordt, is op een bijzondere wijze Zijn natuur en als zodanig is zij, even gelijk in Hem, beide het denkbeeld en het voorbeeld in ons voor zoveel wij tevoren verordineerd zijn om Zijn Beeld gelijkv(jrmig te wor den, Rom. 8 29. En gelijk ze door een uitvloeiing en werkzaamheid van Hem in onze zielen gewrocht en voortgebracht wordt. Dit is een geheel hemelse wijze van zichzelf aari ons mee te delen, door wel ke Hij ons van God tot wijsheid, recht- vaardigmaking, heiligmaking en een volkomen verlossing geworden is. 1 Kor. 1 30. Hierop zegt Hij van Zijn Kerk; deze is nu vlees van Mijn vlees en been van Mijn beenderen; Ik zie in hen Mijzelf Mijn eigen natuur. Hierdoor worden zij aangenaam en begeerlijk; hierdoor bereidt Hij dezelve om Hem een heerlijke gemeente voor te stellen, die geen vlek noch rimpel of iets dergelijks heeft, maar die heilig en on berispelijk is in de liefde. Van deze mededeling van Christus aan ons door Zijn eigen natuur in ons te formeren, hangt de zuiverheid, de schoonheid, dè heiligheid en inwendige heerlijkheid der Kerk af. Hierdoor wordt ze dadelijk in substantie en inwendig van de wereld afgescheiden en van alle anderen die door de uiterlijke schijn door de belijdenis en plichtoefeningen met hen schijnen een te zijn. Hierdoor wordt ze de eersteling der schepping Gods, de vernieuwing van Zijn beeld in •de wereld voortbrengende. Hierin is en zal de Heere Christus heerlijk zijn in eeuwigheid. 3. Hij doet dit door een dadelijke inen ting of inplanting in Hem, welke Hij doet door het geloof, dat Zijn eigen wer king is. Daarop volgen twee dingen, het ene door de genade of kracht, het an dere door de Wet of gelegenheid des Evangeliums welke een grote invloed hfilbben in deze verborgen mededeling van Christus aan de Kerk. Het ene van deze twee is dat hierdoor ons meege deeld wordt en wij gedurig ontvangen, hulp in ona geestelijk leven onderhou ding, beweging sterkte in genade en vol harding. Dit is het wat Hij zo Goddelijk in de gelijkenis van de wijnstok en zijn ranken leert. Joh. 15 1-16. De gelovi gen leven, doch niet meer zij, maar Christus leeft in hen en 't geen zij nu in 't vlees leven dat leven zij door'' 't ge loof des Zoons Gods. Gal. 2 20. En het andere, door de kracht van de wet een gelegenheid des Evangelies, is, dat Zijn rechtvaardigheid en al de vruchten van Zijn Middelaar^ bediening hen daarop worden toegerekend. Dr. Joh. Owen De Troonrede De Troonrede is ditmaal een goed leesbaar stuk in niet al te ambtelijke stijl en ze geeft er blijk van, dat het de Regering ernst is met de aanpak van de problemen. Vastgesteld wordt; dat de bestedingen aan consumptie investe ringen en overheidsuitgaven groter zijn dan ons gehele nationale inkomen. De Regering zegt vastbesloten te zijn even wicht te brengen in de verhoudingen. Er is op de rijksbegroting bezuinigd en er is afgezien van veel nieuwe plannen. Om de moeilijkheden voor de gemeenten die de laatste tijd vastliepen met de financiering van de woningbouw, te verlichten, zal het Rijk voor de woning wetbouw voorschotten verlenen. Boven dien zal de staat geen geldlenigen uit schrijven om de krappe kapitaalmarkt vrij te houden voor de gemeenten. De Regering ziet dus blijkbaar kans haar uitgaven te financieren uit eigen midde len. Daarvoor moet de schatkist echter over voldoende contanten beschikken. Deze worden vrijgemaakt door enige be zuinigingen en versterkt door nieuwe belastingen. En voorts moet de export verhoogd worden. Daarvoor is nodig, dat de produktiekosten niet naar boven gaan en derhalve lonen en prijzen zoveel mo gelijk worden gestabiliseerd. De woningnood wordt ook door de Regering nog steeds als volksvijand no. 1 beschouwd. Gestreefd wordt naar 80.000 woningen voor 1958, waarvan de helft woningwetbouw. Dat aan de particuliere bouw meer armslag wordt gegeven, stemt tot voldoening. Ook de aankondiging van een woningbouwle ning door de Bank van Ned. Gemeenten is verheugend. Dit lijkt ons een zeer' goede maatregel ter financiering van de woningbouw. De miljoenennota Niet zo heel veel mensen kunnen wijs uit alle cflfers daarvan, die de dagbla den publiceren. Daarom geven we hier alleen de hoofdzaak. Het Rijk werkt doorlopend met tekor ten, zelfs reeds op de begroting. Dat schijnt men in de moderne economie normaal en niet bijzonder gevaarlijk te vinden. Over 1957 was er een tekort van 600 miljoen en nu zal het weer ongeveer zo -hoog zijn. Wel is er be zuinigd de Regering zegt van 500 miljoen maar anderzijds moesten uit gaven verhoogd worden. Defensie, on derwijs, volkshuisvesting «n landbouw moesten noodgedwongen naar boven. Het mes is er dus lang niet diep genoeg ingezet. Een groot aantal bezuinigings- objecten is om politieke redenen niet aangesneden. Zodoende moet er weer belastingverhoging komen, n.l. op auto's, televisietoestellen en sigaretten. Men kan hier moeilijk tegen zijn. Min der gewenst lijkt ons eén verhoging met 20% van de vermogensbelasting welke verhoging tijdelijk wordt genoemd, maar wel definitief zal worden. Dat is natuur lek weer een stokpaardje van de P.v.d. A., die volgens ,Het Vrije Volfe" ook graag een verhoging van "de inkomsten belasting voor de hogere inkomens zou zien. Alsof die nu al niet schandelijk hoog is. Het ware beter geweest als men zo bezuinigd had dat helemaal geen belastingverhoging nodig was. Maar de progressieven zoeken het nu eenmaal graag in het laatste. Er is een overbe-- steding in alle sectoren van 1 miljard. Dat is veel te veel op een nationaal in., komen van 31 miljard. Ook de belastin gen zijn schrikbarend hoog, n.l. 8 mil jard, d.l. 23% van ons nationaal inko men. We moeten de welvaartsstaat wel duur betalen! In verband met de noodzaak het loon peil niet op te voeren wordt in 1958 niet gerekend met een nieuwe huurverhoging Dat zal dus tot later moeten wachten. Alles bijeengenomen is het regerings- progi:amma ons nog meegevallen. Als de Regering vastberaden doorzet wat ze opsomt in de Troonrede, hebben we al veel gewonnen, al komen we er daar mee nog lang niet. Het nieuwe m.s. „Haringvliet" in de haven van Hellevoetsluis. Het dek heeft een lengte van 48.15 meter en een breedte van bijna 14 meter. Er kunnen .plm. 40 45 personen auto's op worden geplaatst. Op de foto ziet men duide lijk de trappen die naar de passagiers-accomodatie leiden. De opbouw van achteren heeft een hoogte van plm. 7 meter. De nieuwe veerboot .Haringvliet" is deze week te Hellevoetsluis gearriveerd en donderdagmiddag door de Provincie tijdens een korte vaart op de rivier aan de directie van de B.T.M, overgedragen. Het was geen officiële proef- vaart deze wordt plm. over 14 dagen gehouden wanneer de boot in dienst wordt gesteld maar een informele overdracht, omdat de bemanning eerst goed met dit grote schip moet leren omgaan. Het is n.l. zo dat er van ka pitein en stuurman grote vaardigheid wordt geëist om het bijna 50 meter lange en 14 meter brede schip bij sterk stromende eb of vloed, de haven van Middelhamis en van Hellevoetsluis binnen te loodsen. De nieuwe boot is, zoals de gedeputeerde de heer Deerenberg had toegezegd, op de gestelde tijd ge reed gekomen. Men is er woensdag mee van Amsterdam via het Noordzeeka naal de Noordzee over gekomen en de Waterweg binnengevaren. Via Dordt en de Kil is men te Hellevoetsluis gearriveerd. Het m.s. „Haringvliet" staat onder commando van kapitein G. Jon ge jan; J. Helleman, die elkander zullen afwisselen. De korte proefvaart werd gevaren door kapt. Holleman, die ook door kapitein van Ours van Hellevoetsluis werd meegemaakt. Aan boord waren met de commissaris der Koningin in de Provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, meerdere leden van het college van Ged. Staten onder wie de heer Deerenberg, die veel zorg heeft gehad dat het schip op tijd is af geleverd; Prof. Klein hoofd-directeur van de Prov. Waterstaat; ir. Brugge- man e.a. heren van de Prov. Waterstaat; dr. van Zuylen derecteur en de heer Delst onderdirecteur van de R.T.M, burgemeester P. W. Hordijk van Mid delhamis als voorz. en de heren P. D. Sieling en Jan Knape Mz. als dag. be stuur van de Plakkeesche Gemeenschap; Jhr. J. A. T. V. Eysinga burgemeester van Hellevoetsluis en meerdere geno digden. Een groot deel van dit gezel schap had des middags te Middelhamis een vergadering van de Plancommissie Plakkee te Midelharnis, zodat deze over dracht daarmee kon worden gecombi neerd. Tijdens de vaart op het Haringvliet heeft de commissaris der Koningin mr. Klaasesz., in de fraaie passagiersacco- modatle op het achterschip bij deze fees telijke gelegenheid een toespraak ge houden. „Het is aan het weer te danken dat de herfst zo vroeg invalt" aldus spr. zodat men wellicht op Flakkee zegt, wanneer ze ons zien varen: daarginds komt de stoomboot!"... Spr. uitte zijn vreugde dat Rijk en Provincie elkaar hadden gevonden dit mooie schip te kun nen bouwen om in de moelijke ver keerssituatie op het veer Middelhamis- Hellevoetsluis te kunnen voorzien. Hij bracht de vertegenwoordigers van de re gering en van de Provincie hartelijk dank voor de aktiviteit die was ontplooid om de belofte door Ged. gedaan, waar te maken. Vandaag is het de eerste tocht aldus mr. Klaasesz, eerst over veertien da gen zal deze voor het publiek zijn, om dat de bemanning de nodige ervaring met de boot moet opdoen. „Nu de vaste oeververbinding moge lijk niet zo vlug zal kunnen worden gerealiseerd als gedacht, zijn we voor lopig op dit schip aangewezen" zei de ConuuissaTis. Mr. Klaasesz vond het jammer dat het schip de naam Haringvliet" droeg, hij had het liever „Schipbrug" genoemd, omdat het heden en de toekomst dan in die naam zou liggen. Tevens zou die naam de stevigheid aanduiden omdat het scliip zo vast op het water ligt als een brug waaraan we ons gaarne toe vertrouwen aldus de spreker. Hij bracht een compliment aan de bouwers voor de aflevering van dit fraaie schip en waar nu Rijk en Provincie haar best hadden gedaan hoopte hij dat de R.T.M, ook haar best zou doen om de Flakkee- enaars tevreden te stellen. Het gezelschap begaf zich daarna naar het achterschip waar de vlagwisseling plaats had. De Commissaris haalde de provinciale vlag omlaag en de vlag van de R.T.M, werd in een bundeltje om hoog gehaald, die zich daarna in de mast ontplooide. Er werden handen ge drukt tussen de Commissaris der Konin gin en dr. van Zuylen, de directeur der R.T.M. Aan dek werd tevens een dronk gewijd aan de goede vaart van het nieu we schip. Ontwikkeling veer voora,l in in '50'53 geremd Dr van Zuylen dankte de commissaris van de Koningin mr. Klaasesz dat hij bereid gevonden was de nieuwe boot over te dragen. De veerdienst heeft een hele geschiedenis zei de directeur van de R.T.M, die hij nu niet op wilde halen. Dhr. P. D. Sieling heeft zich zeer voor een brug ingezet zei spr. door het punt brug en dam is de ontwikke ling van de veerdienst in de jaren '50- '52 wel zeer geremd. De toenmalige voorzitter van de Fl. Gemeenschap wilde toen zo min moge lijk aan het veer doen, om de brug door gang te doen vinden. Thans wordt de grootste boot met zij lading die in Europa vaart, in gebruik genomen aldus spr. Toen hij pas bij de R.T.M, kwam maakte het s.s. Minister van der Sleyden 7 vaarten per dag. Spr. ging in 't kort na hoeveel boten en hoe veel vaarten er nu na de oorlog waren bijgekomen, o.m. de „Stad Zierikzee" de „Grevelingen" enz. de laatste omdat op Zijpe de Krammer vaart een boot met koplading. Spr. hoopte niet dat hier koplading nodig zal worden maar dat de brug er spoedig zal zijn, hoewel de capaciteit van het veer sterk toeneemt en wel met 60 procent. Hoe dankbaar spr. ook ge stemd was niet dit mooie schip hoopte hij dat het door de R.T.M, niet geheel zou moeten worden overgenomen, want dan zou het nog 15 jaar duren eer de brug er is. Dr van Zuylen bracht dank aan de vertegenwoordigers van de regering inzonderheid aan de Ged. Deerenburg en van Riel, aan ir. Bruggeman van de Prov. Waterstaat en aan de werf van Verschuure Co. te Amsterdam. Veerdienst groot zorgenkind Burg. Hordijk van Middelhamis wees er op, dat deze veerdienst altijd een groot zorgenkind is geweest en nog is. Het deed hem genoegen dat het colle ge van Ged. Staten indertijd het voor stel aan de Staten hebben gedaan om ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN. in samenwerking met het Rijk tot de bouw van een boot over te gaan. Men is er mee op de toekomst voor uitgelopen en werkelijk „over de brug" gekomen. Het eiland Voorne en Putten heeft een Provinciale weg aldus spr. en het eiland Goeree Overflakkee eveneens maar mist een verbindingsschakel op deze wegen. Door de aktiviteit van de Provincie is deze verbindingsschakel nu beter geworden; door dit mooie schip in de vaart te brengen is het ook voor ons een feestdag aldus spr. Er is wel eens gezegd dat de Flak- keeenaars altijd ontevreden zijn merkte de burgemeester op; dit vindt zijn re den dat we ons een volledig onderdeel voelen van de Provincie Zuid-Holland. Met deze nieuwe boot worden voor Flakkee betere perspectieven geopend. Liever nog zou spreker de heren de hand reiken op de brug maar hij bracht dank aan Ged. en het Rijk voor de bijdra gen verleend. Spr. besloot met de wens dat er een prettige samenwerking en 'n goed contact met de R.T.M. zou zijn, de diensten niet ingekrompen, maar zo mo gelijk nog zouden worden opgevoerd. Kapiteins moeten het schip nog in de hand krljgjenl. Aan boord werd een z.g. koude lo pende lunch gebruikt en te plm. 2 uur was de boot weer te Hellevoetsluis te rug. Bij het opzetten op de haven waren we er getuige van dat het manoevreren met deze boot nog niet goed afging.. Eerst werd 'n due dalf geraakt en daar na werden de aan de pontons liggende veerboten zachtjes gekust, waarbij de reeling als een sardineblikje werd inge- druk. Het is dus goed gezien van de di rectie van de R.T.M., dat men de kapi teins een paar weken de tijd geeft om dit dubbelschroef motorschip goed in de hand te krijgen. Het schip heeft 2 kleine roeren met 2 z.g. losse roeren die moeten worden uitgeprobeerd hoe het BChip bij allerlei gelegenheden bij stroom en veel wind reageert. Over veertien dagen zal deze grote en geriefelijke boot in de dienst worden opgenomen, wanneer daarnaast door de R.T.M, met het bestaande materiaal (Vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1