Bezoek aan Dachau Minister Mansholt hield te Middelharnis rede over landhouwvraagstuhken Centrale Veiling Middelharnis Marktberichten Ruilverkavelingsgebied van de polder Oude Oostdijk tussen Ouddorp en Goedereede ^Oe Jaargang Vrijdag 13 september 1957 No. 2629 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEF Verschiint tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond IIHillHllHiiniJ MEDITATIE DEMAS PORT SHERRY CHAMPAGNE DE ST. MARCEAUX en Co. ANTONIO AGUILAR KWALITEITSWIJNEN N.V. WED. C. KOLFF Zn. MIDDELHARNIS PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Hedactle en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702628 Na 8 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABOIWiJEMENTSPRIJS 1.90 PEB KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. B4 contract 8i>eciaal tarial Wanneer men uit de richting Augs burg over de „Autobahn" de Beierse hoofdstad München gaat naderen, ziet men aan de kant van de weg een hand wijzer waarop staat Dachau. Ieder, die deze naam leest, wordt direct herinnert aan het beruchte concentratiekamp uit de tweede wereldoorlog. Velen zullen doorrijden, daar ze hun vakantiegenoe- gens niet willen laten bederven door een bezoek aan zulk een vreselflkê plaats. Wij hebben deze gevoelens weten te overwinnen en we zijn de zijweg inge slagen ten einde met eigen ogen de plaats te aanschouwen, waar zoveel dui zenden mannen, ook Nederlanders, het leven lieten na een verschrikkelijke mar telgang. Dachau zelf is een stadje van onge veer 22000 inwoners op 18 km afstand van München. Dicht in de buurt werd in maart 1933 op bevel van Hitler het eerste Duitse concentratiekamp inge richt. Met Buchenwald (bij Weimar) en Sachsenhausen (bij Berlijn) behoort het tot de oudste kampen waar aanvanke lijk Duitse tegenstanders van het Derde p,ijk werden opgesloten. Het waren christenen, joden, communisten, socia listen professoren priesters staatslie den etc. Zij moesten worden heropge voed door middel van harde arbeid en daarom staat boven de hoofdpoort de bekende leuze ,Arbeit macht frei". Er werden stenen en houten barakken ge bouwd, een gracht er omheen gegra ven, een muur gemetseld met prikkel draad, dat onder zware elektrische stroom stond en op bepaalde afstanden verrezen wachttorens met mitrailleurs en zoeklichten. Dit alles moesten de ge vangenen zelf maken. Tien uren per dag verrichtten ze onmenselijk zware arbeid onder vuistslagen en trappen, uitge scholden en beledigd door de bewakers. De verzwakte mannen moesten honder den balen cement en zware stenen sjou wen naar en op wankelende stellingen, waarbij herhaaldelijk ongelukken ge beurden. Droeg men niets, dan moest de afstand in de looppas worden afgelegd. Rust op de zondag bestond uiteraard niet. Wie bezwijmde, werd met een em.. mer koud water bijgebracht en moest verder werken. Dit alles moest geschie den zowel in felle zon en stromende re gen als in natte sneeuw en winterkou. Een enorme wals, door 80 man getrok ken en gevuld met water, egaliseerde de .straten". Het was slavenarbeid in op tima forma als in de Oudheid bij de ,r EgjTstische piramiden. In de winter moestten de gevangenen om 5 uur en 's zomers om 4 uur op- staan. Ze kregen „koffie" en dunne soep i Daarna appèl van minstens een uur. Vervolgens naar het werk, dikwijls op grote afstand, 's Middags terugkeer naar het kamp weer koolsoep en na een half uur terug aan de arbeid tot 6 uur. Dan avondappèl, dat soms tot 8 uur duurde. Het rantsoen brood was 300 gr. in 1940 en 120 gr. in 1945! Ontbrak iemand op 't appèl, dan kon alles blij ven staan tot de zaak opgehelderd was. Eén keer heeft zulk een appèl in Dachau 18 uren geduurd en dat in de winter. Wie niet hard genoeg werkte, onder de arbeid een sigaret rookte, zijn eetge- rei niet schoon hield etc, werd gestraft: geen eten, strafarbeid na 6 uur urenlang staan stokslagen opsluiting, een uur lang ophangen aan de op de rug geke tende handen aan een boom. Af en toe hadden massa-executies plaats bij het crematorium met een schot in de nek, Pe ongelukkigen moesten dan eerst hun eigen graf graven. Eén der laatste mas sa-terechtstellingen van 92 Russische soldaten had plaats in september 1944. De bloedgoot waarover houten roosters gelegd waren, hebben we gezien en ook de muur, waartegen de maimen gezet werden bij de executie. Meestal werden de doden in het cre matorium verbrand. De werkzaamhe den daaraan werden door gevangenen verricht, die na enkele weken met een nekschot werden gedood, waarna ze door een nieuw commando werden ver vangen. Soms werd de as in een urn gedaan, die de familie tegen betaling kon ontvangen. De rest werd begraven. In een kelder van het crematorium vbnd men in 1945 ongeveer 4000 urnen met de namen erop, die later zijn bij gezet op een ere-kerkhof in München. Op het plein bij het crematorium zagen we een groot houten kruis op de plaats waar de verbrande resten van 20.000 gevangenen rusten. Bij de ingang van dat verbrandingsgebouw staat een her- aenkmgssteen, waarop deze woorden ge beiteld staan: _Denkt eraan, hoe wij hier stierven. En met ver van de ingang staat een monument, voorstellende een vermager- fle gevangene, met op het voetstuk de Woorden: Geen twijfel mogelijk OHiEPERKTS CAtAHtlt or 01 V1ltH6 HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN „Want Demas heeft mij verlaten, hebbende de tegenwoordige we reld liefgekregen, en is naar Thes- salonica gereisd." (2 Tim. 4 10) II. Was het niet eerder waarneembaar, dat Demas niet oprecht was en slechts een bijna-Christen Voor het oog der mensen niet. God kent het hart. Voor Hem kunnen de binnenste schuilhoeken van ons leven niet gesloten blijven, want Hij doorzoekt het hart en proeft de nie ren. Hij kent degenen, die de Zijnen zijn. Maar voor ong menselijke waarneming is het binnenste des harten verborgen. Daarover betaamt het ons niet, dan ook ooit te oordelen. Ook voor Paulus was het verborgen, wie Demas was in zijn binnenste. Maar in zijn openbaring ver toonde hij al de eigenschappen van de Christen, Anders had de Apostel zeker nimmer deze man als een zijner mede arbeiders aanvaard. Het bijna-Christen zijn en het ware- Christen zijn is nauwelijks te onder scheiden. Het ligt zo heel dicht bij el kaar. Wij kunnen dat in een ander niet altijd onderscheiden. En dat behoeft ons werk niet te zijn. Daartoe heeft de Heere ons ook geen opdracht gegeven. De Heere houdt dat werk voor Zichzelf. Er zijn er velen, die daar hun werk van maken om te beproeven wie de ware en wie de bijna-Christen is. Dachten zulken meer aan de gelijkenis van Christus, Die Zijn discipelen een op dracht gaf om niet heen te gaan en het onkruid te vergaderen want zo zei Hij: Opdat gij het onkruid vergaderende, ook naogelijk met hetzelfde de tarwe niet uittrekt. (Mt. 13 29) Maar als dan deze geschiedenis toch ook tot onze lering geschreven is, welke is dan de lering, die hieruit moet wor den getrokken? Wel dat is een persoon lijke lering. Dat 'komt tot mij en II persoonlijk dat Gods Woord zegt: Wei- gelukzalig is hij, die geduriglijk vreest een dwaas, die op zijn hart vertrouwt. Velen vrezen maar vaak voor de gees telijke welstand van een ander, zonder dat zij erg hebben in zichzelf. Beproeft U zelven, of gij in het geloof zijt. Daar om staat Demas naam en zijn afval van de waarheid ons opgetekend. Hij had wel iets meegemaakt, maar de keuze, die hij in zijn leven gedaan had, was niet een hartelijke ontoerouwelijke en onvoor waardelijke geweest en daarom keerde hij terug tot de wereld, welks liefde hij nimmer verloochend en gekruist had. En dan zijn er ongetwijfeld onder de lezers die dit lezende met een bange vrees vervuld worden en zeggen: ziet. dat is mijn beeld. O, al zo menigmaal heb ik ervoor gevreesd een Demas te zfn, of een Simon of één, die de zonde tegen de Heilige Geest bedreven heeft. Ja, gewis dan kan de strijd zo bang en zwaar zijn, de twijfelmoedigheid zo groot. Was het ooit het werk van Gods genade in mijn hart Zou het niet alles bedrog en inbeelding geweest zijn? Niet slechts een vrucht van een voorbijgaan de indruk en bewering van mijn con- scientie? Ja het schijnt zo. De bewijzen menen zij alreeds voor handen te hebben. Toen de verandering in hun leven plaats greep hebben zij do wereld de rug toegekeerd en een har telijke keuze gedaan om met God en Zijn, volk te leven, ja zelfs liever met Gods volk verdrukt te zijn, dan de ge nietingen van de wereld voor een tijd te hebben. Ze hebben toen zo oprecht, naar zij meenden, over de zonden geweend en alle zonden een vaarwel toegeroepen, maar wat is huii ervaring: dat het schijnt of de wereld in hun hart met verdubbelde kracht oprijst en of nooit de genade Gods in hun leven verschenen is. Hoe kunnen zij niet zuchten over de zonden en over alle zondige genegen heden ,die zij bij zichzelf gewaarworden: Meen daarom niet dat ge een Demas- zijt. Paulus schrijft in Rom.einen 7 13-26 over die inwendige strijd. Een strijd, die hij te strijden had en waarin hij leren moest, dat in hem, dat is in zijn vlees geen goed woont. Wat wag Paulus lust Wel dan kan hij de hemel, die zijn hart kende tot een getuige roepen: Heere, dat weet ,Gij, dat al' mijn genegenheid is om voor U te leven en te wandelen in het spoor van Uw geboden. Hij had een vermaak in de wet Gods naar de inwendige mens. Hij wenste in de vreeze des Heeren te leven maar hij werd ge waar dat 'n andere wet in zijn leden is. Dat was de strijd, maar hij kon toch zeggen dat de zonde de wereld en al wat deze biedt hem de dood geworden was. Nu lezer, kent U dat ook? Wel dat kende Demas niet. Die was de wereld nimmer de dood geworden. Het was geen struikelen, maar een de liefde der waarheid verloochenenen voor de genie tingen der zonde, voor het genot van wereldse rust en genoegens. Daarom zij hij ons tot baken. Niet om met bange vreze het hart van de waarachtige be kommerden naar God en zuchtenden on der het gewicht van de zonde en de woe lingen des vlees met vreze en bekom mernis te vervullen, maar om wel ge dachtenis te doen aan Gods Woord, dat zegt onderzoek üzelven nauw, ja, zeer nauw gij volk dat met geen lust bevan gen zijt. Ga de Heere Zelf ons bij dat onderzoek voor met Zijn Heilige Geest en doe Hij ons beproeven naar de regel van het Heiligdom. Corsica U.'S.A. Ds. A. Vergunst Ter ere van de doden Tot waarschuwing voor de levenden Het crematorium bestaat uit verschil lende lage kamers. In de eerste moesten de slachtoffers zich ontkleden en werd ze verteld, dat ze een douche kregen. De tweede kamer, waar in het plafond in derdaad zg. douche-gaten waren aan gebracht, diende voor het vergassen. Door roosters in de vloer werd Cyclon B-gas, dat een verstikkende werking heeft, geblazen. Binnen 10 minuten was alles dood. Dan werd de ruimte ont- gast en gevangenen brachten de lijken naar de ovens, waarvan er 4 aanwezig waren. Men heeft ze in de oude toestand gelaten en zo zagen we de lugubere plaats, waar zoveel duizenden het leven lieten. Behalve door ziekten, honger en uit putting zijn ook nog velen omgekomen door duivelse experimenten, die door dokters op gevangenen werden uitge voerd. Zo heeft men 1200 gevangenen kunstmatig met.malaria geïnfecteerd, waarvan de meesten stierven. Poolse priesters werden pus in de aderen ge spoten, uiteraard met dodelijk gevolg. De beruchtte kampdokter Rascher deed proeven om vast te stellen bij welke li chaamstemperatuur iemand nog in leven kon blijven. Dit geschiedde in ijskoud water waarbij de mannen stierven bij 25 of 26 graden. Het eigenlijke kamp bestond uit 30 barakken. Van 1640 tot 1945 hebben er konstant 30000 gevangenen in gewoond. In totaal zijn in Dachau van 1933 af tot de bevrijding 250000 mensen opge sloten geweest. Hiervan zijn er 70.000 in Dachau omgekomen; 130000 zijn naar andere kampen overgebracht; 33000 zijn er op 29 april 1945 door de Amerikanen bevrijd; de rest ia na korter of langer tijd vrijgelaten. Toen op genoemde datum 4 Ameri kaanse soldaten als eersten het kamp bereikten, steeg er uit 33000 monden een ontzaglijk gejubel op. Het eerste, wat de bevrijders ontdekten, was een trein, die op het spoor in het kamp stond. Deze bestond uit 50 open wagons geheel gevuld met lijken! Hij was geko men uit Landsiberg een buitenkomman- do van Dachau. Overal in het kamp la gen nog lijken van mensen, die geduren de de laatste dagen waren vermoord of gestorven. Het geheel maakte op de be vrijders een Indruk van helse verschrik king. Later is alles opgeruimd en thans kan men rustig alles bezien. Een bezoek aan Dachau is ondanks alle vreselijke her inneringen, die men er opdoet toch van geestelijk nut. Het doet ons zien, hoe diep het Hitlerisme moreel gezonken was en met welke satanische middelen de Duitse Führer poogde zijn macht te behouden. Naar schatting zijn er acht miljoen mensen in Dachau, Auschwitz, Buchenwald, Mauthausen Ravensbrück, Sachsenhausen, Theresienstadt Bergen- Belsen etc. omgekomen. Verreweg de meesten waren Joden. Van de Neder landers die naar Duitse concentratie kampen zijn gevoerd, zijn er 18000 om het leven gekomen, terwijl er ongeveer 6500 teruggekeerd zijn. Wie Dachau bezoekt en niet alleen daar rondkijkt, maar ook weet, wat zich daar heeft afgespeeld, wordt vervuld van een diep gevoel van piëteit jegens degenen die er gestorven zijn en geleden hebben. Maar hij ziet ook iets van de gruwelijke onmenselijkheid, waartoe de leiders van Duitsland, met nanie Hitler en Himmler, vervallen waren. Hij zal ook niet zo optimistisch oordelen ove de mens in zijn diepste existentie en zich niet overgeven aan humanistische dromen. Als we zien wat voorheen in Duitsland en thans nog in de Sovjet unie in de „verlichte" twintigste eeuw mogelijk was en is, kunnen we eniger mate de diepe afgrond van goddeloos heid peilen waartoe de mens vervalt, die Gods geboden niet acht, maar zichzelf en zijn systeem tot zijn god maakt. En we kunnen niet anders dan instemmen met de titel van een Frans boekje over Dachau: „Jamais plus": Dat nooit meer! Andijvie ÜS.------IlS.Tomaten 44. 51.Alicante 135.------150.Fran- kenthaler 152.Komkommers 8. 11.Sla 5.207.Princessen 67. Groene Savoye 19.Spinazie 50. EXTENSE VEEMARKT Op de veemarkt van woensdag 11 sept. 1957 werden aangevoerd 173 stuks waarvan 113 runderen en 60 biggen. De runderen werden bij ruimer aan voer vlug vehandeld, de prijzen aan de hoge kant. In biggen gering aanbod met redelijke handel en de prijzen vrijwel on veranderd. Het slachtvee werd vlug verhandeld. De belangstelling was groot Prijzen: kalf koeien 7001050; kalf- vaarzen 675950; guste koeien 600— j25; pinken 400500; graskalveren 275 400; paarden 700900; biggen 40— 50; lopers 6080; vette koeien 2.70— 2.90 per kg. geslacht. Minister Mansholt 's bezoek aan Flakkee had mede betrekking op de xuilverkaveling, die in de polder Oude Oostdijk, tossen Goedereede en Ouddorp ter hand wordt genomen. De percelen en perceeltjes in deze polder liggen zeer verspreid en hebben menigmaal grillige vormen, die voor een economi sche bedrijfsvoering zeer belemmerend werken. De boeren en landeigenaren van ■deze polder zijn zo verstandig geweest om vorig jaar hun fiat aan de verka veling te geven in een druk bezochte vergadering in hotel De Gouden Leeuw. Praktisch alle aanwezigen hebben toen voorgestemd. Alg gevolg van dat besluit wordt in dè komende maanden met de verkaveiingswerkzaamheden begonnen. Er zijn reeds diverse grondboringen verricht, volgens een bepaalde lijn over de geheel kop van het eiland, in dit oudste deel van ons eiland. Men meent daarbij de restanten aangetroffen te hebben van een zeer oude bewoning, tenminste uit de Romeinse tijd en wel licht nog ouder. Dit laatste vernamen wij tijdens het vorige week gehouden symposion van de Rijksdienst voor oud heidkundig Bodemonderzoek, in samen werking met de Vereniging Streekmu seum. De polder Oude Oostdijk beslaat on geveer 334 ha., waarvan slechts plm. 7% ha. gebied van Goedereede. Wij maakten bovenstaande foto van af de domtoren van Goedereede. Vanaf de trans heeft men een schitterend pa norama over het Goereese en Ouddorpse land. De molen van Goedereede, die men op de voorgrond ziet staat zo is het ons tenminste altijd verteld op Ouddorpse grond. Op de achtergrond ligt de buurtschap Oostdijk, daarachtei? de duinenrij, waarboven de vuurtoren Westhoofd zich verheft. Aan de hori zon glinstert het water van Goerese Gat en Noordzee. Woensdag bezocht minister Mansholt dit gehele gebied en in een bijeenkomst in de raadzaal van Goedereede heeft de directeur van de Cultuur Technische Dienst Zuid-Holland, Ir. Kuipérl een en ander uiteen gezet omtrent de ruilver kaveling'. Nadat minister Mansholt woensdagm van Hessen te Somelsdijk had geopend Goeree. De minister was daarbij de gast eiland en van de vereniging voor Bedr maakt over de kop van het eiland, door vervolgens door de polder Oude Oostdijk reede werden Z.Ex. en zijn gezelschap Knobelsdorff op de raadzaal, waar men verzorgd werd door dhr. Jacobi uit Mid zaal heeft ir. Kuipéri, directeur van de korte maar duidelijke uiteenzetting ge den en te verwachten gevolgen van de Hoofd aan boord gegaan van het toer Visser uit Stellendam, waarmede een naar de Deltawerken in het Haringvliet, de Lodewijk heeft er een luchtig dansje en schotels niet op de tafeltjes wist te ongelukken en ook zonder ernstige zee dan het programma toeliet, zodat in harnis een zeer groot aantal landbou ten wachten op de minister, die voor ken zou houden. Flakkeese problemen De vergadering in de veilinghal werd georganiseerd door de standorganisaties en door de vereniging voor bedrijfsvoor lichting. Alle kopstukken uit onze Flak keese landbouw waren er aanwezig even als burgemeesters, wethouders, verte genwoordigers van diverse organisaties en voorts tal van particulieren. Het gro te gebouw was praktisch geheel gevuld met belangstellenden. De minister arriveerde bijna een uur te laat, zodat het opschieten geboden was. De voorz. van de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, dhr. Joh. Mol, pre sideerde verwelkomde de minister on der de bedrijfsgenoten en hield een in leidend betoog, waarin hij het accent liet vallen op enige specifiek Flakkeese pro blemen ,zonder daar evenwel dieper op in te gaan, daar dit later door andere sprekers zoo geschieden. Behalve de minister verwelkomde de heer Mol in het bijzonder ook de heren Kuipéri, voedselcommissaris A. van den Hoek, rijkslandbouwconsulent van Gaa ien en alg. dir. Cult. Techn. Dienst Her- wijnen. Sprekende over de bedrijfsvoorlichting deelde de voorz. de minister mede, dat de vraag uit de landbouwers het aan bod van de voorlichting nog overtreft; er is dus wel belangstelling voor. Dat de dienst het al te druk heeft stimu leert de landbouwers tot zelfwerkzaam heid en vergroot het besef, dat de be drijfseconomie steeds belangrijker wordt Spr. was er erkentelijk voor dat de overheid via diverse instanties, de land bouw medezeggenschap geeft in het be leid. Dat zal er zeker toe bijdragen om de boer een goede plaats in de maat schappij te handhaven. Van jonge boe ren wordt verwacht, dat zij meer aan vakontwikkeling en scholing zullen doen. De landbouw, aldus dhr. Mol, heeft orgen de fabrieksuitbreiding van N.V. begaf Z.Ex. en zijn gezelschap zich naar van de Standsorganisaties van dit ijfsvoorlichtlng. Er werd een rondrit ge- Ouddorp, over de nieuwe Zeedijk en die men gaat herverkavelen. In Goede- ontvangen door burgemeester Baron van ook het middagmaal nuttigde, hetwelk delharnis. Tijdens dit verblijf ïn de raad Cultuur Techn. Dienst Zuid-Holland, een geven omtrent de redenen, mogelijkhe- verkaveling. Daarna is men op Goereese vaartuig Lodewijk" van de heer L. min of meer bewogen tocht is gemaakt Het Goereese Gat was zeer woelig en op uitgevoerd zodanig, dat men kopjes houden. Maar de tocht verliep zonder zieken. Alleen duurde hij wel wat langer een der grote veilinghallen te Middel- wers van dit eiland enige tijd heeft moe hen een rede over landbouwvraagstuk overigens vele facetten en daar zijn er bij die bezorgdheid wekken b.v. de ge- isoleerde ligging van dit eiland en het dure vervoer, dat helaas niet zo gemak kelijk en goedkoop geregeld is als in Zeeland. Ook de ruilverkaveling staat in het brandpunt der belangstelling. De ondernemers hebben tijd, geld, scho ling en aanpassing nodig voor de eisen van de nieuwe tijd. De produktiviteit zal moeten worden opgevoerd, daar is men het over eens, maar dat zal alleen mogelijk zijn als omstandigheden en mo gelijkheden daartoe worden geschapen. „In de eerste jaren na de oorlog" aldus dhr. Mol tot de minister ,heeft de land bouw metminder genoegen genomen dan zij had kunnen verlangen. Daarvan heeft de industrie geprofiteerd. Andere bedrijfstakken genieten allerlei bescher ming en wij menen deze voor de land bouw ook te mogen verlangen mede met het oog op de positie ten opzichte van 't buitenland. Loon- en prijspeil Minister Mansholt zijn rede aanvan gend, memoreerde dat het vijf jaar ge leden was dat hig ook voor de Flakkeese boeren heeft gesproken. Die vijf jaren zijn voor de landbouw van de gehele wereld zeer bewogen geweest. Eerst wa ren er topjaren daarna kwam de terug gang, die ontstemming verwekte. ,,De golven van die ontstemming gingen minstens zo hoog als vanmiddag de gol ven van het Haringvliet" aldus spr. Maar duidelijker is nu geworden waar heen het met de landbouw gaat. In zijn totaliteit is er op de wereld te geringe koopkracht om alle landbouwproduk- ten te kunnen afzetten. Dat stelt vooral Nederland voor grote problemen. In het prijspeil is aanzienlijke teruggang te zien in het kostenpeil aanzienlijke stg- Alleenverkoop voor het eiland: OPGERICHT 1768 - TEL. 2012 ging. Vooral in ons land zijn de kosten zeer omhoog gegaan, zoals spr. aan de hand van cijfers bewees. Er bestaat dus een ongunstige verhouding tussen kos ten en opbrengsten. Nederland als exporterend land, is zeer kwetsbaar op de wereldmarkt, evenals Denemarken. Op het moment is onze positie beslist niet gunstig. Of dit zal veranderen is niet te voorspellen, in elk geval zag spr. momenteel geen te kenen van vooruitgang. Zorgelijk is nog steeds de grote voor raadpositie in de wereld. Ondanks het afstoten van voorraden in Amerika en beperking van de produktie blijft er een teveel. De lijn gaat zelfs nog steeds naar boven. Deze situatie gaat een struktueel karakter aannemen. Op deze realiteiten zal onze landbouw zich moeten afstemmen. Men moet er van uitgaan, dat Nederland op eigen kracht naar een oplossing dient te stre ven, zelfs al werkt men thans aan de gemeenschappelijke markt. Onze landbouw moet in de eerste plaats %o rationeel (mogelijk produce ren. iDaartegenover moet staan, dat de bedrijven een yedeiyk ^eel van het nationale inkomen krUgen. Men mag echter niet zeggen: onze landbouw is al zo goed Toegegeven, wy maken geen slecht figuur In de wereld maar dat is slechts betrekkeiyfc. wy hebben n.I. naar onze concurrenten te ky- ken. Denemarken b.v. is veel pro- dulrtiever en goedkoi)er, Italië idem met sijn tuinbouw. (Vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1