EIIAIIDEII^niEUWi KapMn Mobflette HAAR WOORD GETROUW TRAPPEN AFGESCHAFT Firma WITVLIET Orgelbespeling met samenzang Plaatselijk Nieuws f 428,50 Slot van de buitengewone raadszitting te Nieuwe Tonge 2de blad Vrijdag 6 september 1957 No. 2627 De nieuwe fantastische, 100 pCt. automatische Mobyletie in prijzen van^f Gratis proefrit toegestaan Middelharnis Telef. 2073 Als 't ¥üur hoog opsshiet in de keel - Burgemeester Hjfwegen dankbaar jegens allen. Dankwoord van de burgemeester Het fabrieksgebouw van V. Hessen te Sommelsdijk N.V. Slavenburg's Bank Sn biijde Verwashtiiig Een Goudse reis De Driestar- Kweelkschool De Gouïise Gla zen' Dr. Alex Comrie en „de afgezakte kranke staat der ge lovigen". De zeelieden zeggen dat de wereld maar klein is. Nu, zij kunnen het weten. Voor ons is een reis naar Gouda al een heel ding. Kijk, dat is nu weer een ge volg van een sobere opvoeding en een sobere levenshouding, dan weet je nog eens iets te waarderen. Want: „stap maar in mijn auto" of: ,pak de trein piaar" of wat ook van die aard was er onder vaders bewind niet bij. Een reia per trein was inderdaad een reis en die vormde wekenlang het onderwerp van het gesprek. Daar in Gouda werd weer een nieuw cursusjaar begonnen van de kweek school ,De Driestar". Door verschillen de predikanten en de directeur de heer P. Kuijt werden voor leerlingen, ouders en een grote schaar genodigden toe spraken gehouden. De school telt thans 110 leerlingen, van wie er circa 70 in het Internaat verblijven. Het is een hele worsteling geweest om de school daar in Gouda gevestigd te krijgen; om haar door de regering „er kend" te zien en evenzo om naar recht en billijkheid ook voor rijkssubsidie in aanmerking gebracht te worden, 't Heeft slapeloze nachten gekost; men is met mensen nog al eens omgevallen, maar de weg is nu gebaand onder 's Heeren zegen om mannen en vrouwen in de christelijke scholen te brengen die de oude reformatorische beginselen zijn toegedaan. De liefhebbers der „oude waarheid" zijn hier broederlijk verenigd en er is in Bestuur en Raad van Beheer fiog plaats open voor de kerk of ge meente die op deze grondslag wil me dewerken aan het heil van onze kin deren. Er zit in al de arbeid voor het chris telijk onderwijs een schoon stuk parti culier streven, een bewijs dat onze men sen nog bereid zijn zich ergens voor in te zetten. Ook wordt in dit geval, bij deze Kweekschool verheugend bewijs ge leverd dat men tot offers bereid is; meer dan honderdduizend gulden is in een jaar bijeengebracht voor school en in ternaat. Er is hier nog iets vertoond van liefde voor het christelijk onderwijs. Het kind mag maar niet overgeleverd worden aan het openbaar onderwijs en ook niet aan allerlei wind van leer, die Motor starten, alleen gasgeven. Geen koppeling te bedienen en geen andere handelingen. Dat hebben alleen de duurste auto's ende door ons land waait. Het is alsof tot in de kerkleer toe niets meer op zijn plaats kan blijven staan. Voor schade lijke moderne invloeden moeten de aan staande onderwijzers en onderwijzeres sen zoveel doenlijk beschermd worden. Zij zijn nog in de gevaarlijke leeftijd. Ben beter stuur en compas dan het Woord des Heeren en wat de vaderen daarin hebben gelezen en daarnaar heb ben beleden is er niet. De verschillende sprekers hebben dat ook uiteengezet. Het was een goede middag daar. Te voren nog even naar de Goudse Glazen gekeken in de Sint Janskerk. Men komt onder de indruk van het grootse kunnen uit vervlogen eeuwen. De bekwame glazenschilders en- bran ders hebben hun geheim medegenomen in het graf... aan ons is verbleven de er kentenis dat wij zulk schoons niet meer maken kunnen. Al is het ook hier en daar keurig nagebootst. Heel die kerk is mooi. In vorm en kleurenspel en afmeting. Er gaat van deze gewijde ruimte een sprake uit. Ja, meer dan ene sprake. Die van het ver- vlieden der jaren van de godsdienstzin, offerbereidheid en kunstzinnigheid van vroegere geslachten. En het is of zulk een kerk nog een laatste poging doet om de gedachtenis aan vroeger eeuw vast te houden. De vele zerken, die de graven in de kerk dekken zijn soms uit gesleten door zoveel kerkgangers in zo veel jaren! Wie in Gouda komt moet vooral niet verzuimen deze historische Hervormde kerk te bezoeken. Gouda was een burcht voor de remon stranten ten tijde van de Dordse Synode Voetius beklom er de kansel om de Sy nodebesluiten mede te delen en toen grepen de tegenstanders de straathon den bij de staart en smeten die met een fraaie boog de kerk in! In deze kerk ligt ook dr. Alexander Comrie begraven. Hij heeft nog op de Westhaven aldaar gewoond en is 10 oplaaiend vsauit de saaag Dat IS geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots Renniss neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. december 1774 overleden. Hij is de man van de „zeven zondagen", hij kon zijn Heid. Catechismusverkl^ng niet afma ken. Bekend zijn ook zijn ,A.B.C. des peloofs", de verhandeling van de Eigen schappen des geloofs", alsmede ,Lieerre- denen over de Afgezakte kranke staat der gelovigen". Om van zijn „Ontwerp van Tolerantie" maar niet te spreken... Stuk voor stuk zijn deze werken aan bevelenswaardig. Zij bevatten kostelijke leringen voor onze ziel, wanneer wij ook maar enigszins met ernst en achter docht bezet mogen zijn. Ik neem een regeltje over uit zijn preek over Psalm 102, „de ontblote bidder" te vinden in het werk over de „Afgezakte kranke staat", bladz. 293. „De oude heiligen in Rotterdam wee- ten met mij hoe nat bezweet de zalige van Strijen op de Predikstoel kwam; maar ze hebben zelden zulk bidden gehoort". (Mooie lectuur voor 't Internaat als Je 's avonds klaar bent met het huis werk) Deze ds Jakobus van Strijen leefde van 15 jan. 1662 tot 21 maart 1727 en stond achtereenvolgens te Krabbendijke Kapelle Oostzaan Middelburg en Rot-> terdam. In deze laatste stad heeft hij bijna 28 jaar in de Heilige Dienst ge staan. Dr Comrie heeft hem nog ge kend, Comrie kwam in 1727 in Rotter dam wonen en is daar allicht ook voor dat jaar geweest. Zijn woorden zijn nog in zegening bij velen. En zijn stof rust tot de jongste dag komt. Dat zijn zo van die mijmeringen in de Goudse kerk. Waarnemer Verdere felicitaties Namens het gemeentepersoneel com plimenteerde de heer de Wilde welke zei dat van de burgemeester in die 10 jaar veel was geleerd en dat ze hem hadden leren kennen als een humaan chef. De heer Koekkoek feliciteerde namens het N.V.V. en namens de Gem. Instel ling Maatschappelijke zorg. Hij stipte enkele feiten aan en ^rees de goede sa menwerking. Hij drukte de wens uit dat de jubilaris nog vele jaren te Nieuwe Tonge zou verblijven en wenste de ge hele gemeente geluk met zo'n burge meester. Mej. Vos, hoofd van de Prinses Marij ke kleuterschool dankte bij haar felici tatie voor het vele dat voor de kleuter school was gedaan. Terecht staat in de ,muur van de school gebeiteld: Deze school kwam tot stand door burgemees ter Hofwegen's hand. Het hoofd van de O.L. school bleef ook niet achter en bracht dank dat on der leiding van de burgemeester de nieuwe school er gekomen is. Het onder- Wijs van de jeugd ligt IJ na aan 't hart zei deze spreker. Het hoofd van de Chr. school de heer 's Gravendeel onderstreepte wat door de raadsleden was gezegd t.o.v. de on partijdigheid bij de oprichting wat meer gebleken is bij het bouwen van het 5e leslokaal. Namens de kerkeraad der Herv. kerk sprak tenslotte ouderling A. van Heemst die het op prijs stelde ook uitgenodigd te zijn. De stoffelijke zaken die een bur gemeester behartigd zijn feelicht zei spr. de kerkeraad dient de geestelijke. Bei den hebben een dienende taak waarvan spreker de wens uitdrukte dat beiden zich zouden laten leiden door het God delijke gebod en het Goddelijk gezag. Burgemeester van Hofwegen die de vele lof had aangehoord, had behoefte de rollen om te keren en dank te bren gen aan anderen. In de Ie plaats aan God die hem en zijn gezin die 10 jaar had gespaard. Pas gehuwd kwamen we hier zei spr. en nu hebben we 3 gezon de ondeugende kinderen. Dankbaar was spr. ook jegens de gemeenteraad en aan de wethouders; in de ontvangen ere penning zag hij de dank van de gehele bevolking. Ook sprekers gedachten gingen terug naar de ramp; het feit dat hij toen niet Öoor de golven is meegesleurd had hij naast God te danken aan de gem. werk- maon Hugo Klapmuts. Grote dank bracht spr. aan hen, die hem bij het bestuursbeleid tot steun wa ren geweest. Hij dankte voor de advie zen en de raadgevingen en noemde hier bij bijzonder de naam de Glopper het oud-hoofd der* o.l. school. Spr. wilde niet opsommen wat in die 10 jaar is tot stand gekomen. Wel was hem opgevallen dat weth. Opstelten ge zegd had: iedere burgemeester bouwt aan een monument. Dat voorbeeld be viel spreker. Toen hij te Nieuwe Tonge kwam had hij omgezien naar het beste werkmateriaal maar had ook ervaren bij de ramp hoe een mens met ledige handen komt te staan. We zijn er ech ter doorgekomen en in' een tijdsbestek dat spr. zelf is meegevallen. Op het ogenblik staan we op een keerpunt in de maatschappij betoogde spr., met elkaar zullen we moeten pro- •beren ondanks dat het moeilijker wordt ons dorp nog beter te maken dan het al is. Spr. was dankbaar voor hetgeen hem van personeelszijde was gezegd temeer, daar hij zich kende als onrustig en wis pelturig. Wat de gemeenteraad betrof is er een prettige verhouding al zijn er ook teleurstellingen. Het „Toppershoedje" zat spr. nogal zwaar; vanmorgen was er echter bericht, dat Ged. Staten de instelling heeft aanvaard. Tenslotte noemde spr. zijn vrouw, die hem altijd trouw ter zijde staat en de plichten weet die aan het ambt verbon den zijn. Hij dankte haar daarvoor. Spr. wilde dit moment niet zien als een af sluiting, maar als een aangename rust periode in de mars van de God gegeven opdracht. Mogen we met elkaar „de krijgsbanier tot in Gods handen dragen" besloot spr. Men bleef daarna nog geruime tijd feestelijk bijeen, 's Avonds is er een bij- Rond het nu twee jaar geleden opge richte gebouw aan de Dorpsweg is een nieuw complex met hallen, opslagruimte kantoren en ruimten voor technische in stallaties verrezen; de fabriek is hier door ruim viermaal groter geworden dan hij oorspronkelijk was. Na langdurig overleg zijn alle ruim ten, waaruit deze royale uitbreiding be staat, op hun juiste plaats te recht ge komen. Tezamen met het reeds besaan- de deel werden zij tot een organische ge heel overeenstemmende met het werk, dat in de fabriek verricht wordt. Het centrale punt is de ingangshal met het kantoor van de bedrijfsleiders, dat tussen de oude en nieuwe werkhal- len inligt. De hoofdingang is geheel verplaatst en veel belangrijker geworden, omdat er nu niet slechts één, maar vier werk- hallen achter liggen. De drie nieuwe hallen met de daarbijbehorende opslag ruimten enz. zijn vrijwel gelijk en wor den alleen gescheiden door grote glas- vlakken, waardoor als het ware een hele grote ruimte ontstaan is. Nog meer dan bij de eerste fabriek al het geval was, heeft bij het maken van de plannen het scheppen van zeer aantrekkelijke werkruimten op de voor grond gestaan. Volstrekt niet luxueus, maar vrolijk licht en levendig. De grote glazen wanden, de vorm. van de licht- kappen, de heldere kleuren van het verfwerk, tezamen met allerlei kleinere details brengen dit tot stand. De plaats waar gewerk word, moe een eigen open en eerlijk karakter hebben en als het ware het werk stimuleren. Elke fabriek stelt bouwtechnisch tal loze problemen, deze al heel bijzondere, doordat er met veel water en zout ge werkt wordt. Staalt in onze moderne bouwkunde een prachtig materiaal, kon hier praktisch niet verwerkt worden, doordat het in deze omstandigheden veel te veel en te snel roest, dus alles van hout en metselwerk. Alle wanden en kolommen werden ge metseld, alle kozijnen zijn van hout, de gehele kap is van hout. Deze kap met grote daklichten bestaat uit 12 zware, negen meter lange gelijmde Nemaho-lig- gers me daarop honderd vier en tachtig spantjes voor de montage van de glas dakconstructie, die vervaardigd is uit een speciaal aluminium legering. Waar het maar even mogelijk was, werd ijzer vermeden, om toch vooral roestvorming te voorkomen, met de daaraanverbonden hoge onderhoudskos ten. Omdat ook normale cement op de duur niet bestand is tegen zout met daarbij nog sporen vetzuren, hebben de vloeren van de werkruimten een speci ale deklaag gekregen en zijn daarbij heel sterk afwaterend naar spoelgoten die langs de wanden lopen. Deze voeren niet alleen het in de fabriek verbruikte water af, ook het regenwater, van de zeven en twintig meter lange dakgoten tussen de glaskappen komt hierin uit. De regenwaterafvoeren lopen n.l. in het hart van de gemetselde kolommen en onder de vloer zijn zij op de spoelgoten aangesloten. Een fabriek als deze moet in de eerste plaats schoon zijn; alle wan den en kolommen van de werkruimte zijn dan ook betegeld. Naast alle bouwtechnische problemen waren er nog andere van warmtetech- nisch en lichttechnische aard. De gehe- Zaterdag 14 september a.s. zullen we de maandelijkse orgelbespelingen met samenzang weer aanvangen op het grote orgel in de Herv. kerk te Middelharnis. De organist Arie J. Keyzer zal ver schillende werken voor U spelen van meerdere grootmeesters der orgelkimst. Op het programma zal tevens een korte uitleg van de te spelen werken te vin den zijn. Komt allen zaterdag 14 september. Aan vang half 8. Programma's f 0.50 zijn aan de kerk verkrijgbaar. VOORSTRAAT 9 SOMMELSDIJK TELEF. 2138 Alle Bank- en Eltfectenzaken Eete- en Zaken-devteeen eenkomst geweest in het Dorpshuis, waar verenigingen en afgevaardigden uit de burgerij gelegenheid kregen de burgemeester en mevrouw te feliciteren. Het tiende internationale concours hippique te Rotterdam is geopend. Begonnen werd met de dressuurproef, waar Z.K. H. Prins Bernhard ook aan deelneemt. Foto:' Z.K.H. Prins Bernhard op zijn paard ATQuebuse tijdens de dressuurproef. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. GraÉis bij de Babyderm Super-Babyset, wsarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. ;V/AT.WijwnABSi Ie fabriek wordt verwarmd met lucht, niet alleen verwarmd maar in de zomer ook koel gehouden. De lucht wordt door een grote ventilator van boven het dak aangezogen, stofvrij gemaakt door lucht verhitters verwarmd en door lange as- bestcementkanalen over de hele lengte van de werkruimten ingeblazen. Een andere, even grote ventilator zuigt de lucht af'en blaast deze boven hetdak naar buiten; zo wordt in elke werkruim te 10 maal per uur verse en in de win ter verwarmde lucht ingeblazen, zonder dat er een gevoel van tocht kan ont staan. Zodra de buitentemperatuur te laag wordt, is hiervoor zeer veel warm te nodig. De totale hoeveelheid warmte die de beide ketels van het fabriekscom plex kunnen produceren, is dan ook ge lijk aan de warmte, die nodig is voor 80 tot 100 woonhuizen. De beide ketelinstallaties, de ventila- tieinrichtingen voor iedere hal afzonder lijk de radiator verwarming voor de kan toren, het schaftlokaal enz., de boilers voor de heet- en lauw waterinstallaties, de persluchtinstallatie alles wordt vol automatisch bestuurd; hiervoor zorgen ongeveer tachtig apparaten, zoals ther mostaten, regelkleppen, mengventielen, circulatiepompen met relais enz. De met olie gestookte ketel slaat aan, zo dra waar dan ook een thermostaat aan geef, dat er behoefte aan warmte is; het door de ketel geproduceerde hete wa ter wordt waar nodig, automatisch bij gemengd met afgekoeld water; afslui ters gaan door middel van elektrische commando's open en dicht. Niet alleen wordt door thermostaten de warmtegeregeld. De installatie wordt ook door thermostaten beveiligd, b.v. ter voorkoming van een te hoge tempe ratuur van het ketelwater en bij vorst tegen bevriezing. Dat voor dit alles een uitermate in gewikkelde elektrische installatie nodig is, laat zich begrijpen. Talloze kajbels zijn in de strakke banen door de fa briek getrokken om de nodige verbin dingen tussen apparaten onderling en de schakelkasten tot stand 'te brengen. Naast dit onderdeel van de elektri sche installatie is ook de verlichting op zeer moderne wijze uitgevoerd, normale gloeilampen in opslagruimten, toiletten enz. dus daar, waar het licht veel aan en uit geschakeld moet kunnen worden. In de fabriekshallen, de entree en de kantoren en het schaftlokaal is de ge hele verlichting gebaseerd op T.L. lam pen, totaal meer dan honderd vijftig stuks, waardoor een gelijkmatige helde re werkverlichting ver^iekerd is. Wanneer over enkele maanden de tijd gekomen is om ook de beplanting te verzorgen, zal het terrein rond de fa briek in overeenstemming gebracht wor den met het gebouw zelf, ook al zal het dan nog jaren duren, voordat bomen en heesters volgroeid raken en volledig kunnen medewerken aan de verfraaiing van het geheel. SOMMELSDIJK Burgerlijke stand over aiug. 1937. Geboren: Johannes, z. v. J. Spee en L. Groenendijk; Maria Clazina d. v. L. van Eesteren en C. B. Verrijp; Arendje d. V. A. Blokzijl en N. van den Nieuwen- dijk; Hendrik Antonie z. v. J. Lodder en C. van Buren; Jacobus Klaas Johan- nis z. v. J. Slui en E. Post; Adriana Cornelia d. v. J. Vijfhuize en A. M. van der Veer. Huwelijken: H. Groen 23 jaar en A. Groenendijk 21 jaar; C. C. van den Heu vel 34 j en J. P. Dammer 23 jaar. Overlijilen: Fr. van der Weide 78 jaar echtg. van L. van der Meide; Aaltje Nieuwaal 74 jaar wed. van E. Groene- veld; Cornells van Beek 66 jaar echtg. van G. P. Zaaijer. DIRKSLAND Burgerlflke stand over aug. 19S7. Geboren: Willem Magchiel z. v. M. Donkersloot en M. Buscop; Anna Maria Petronella d. v. P. de Jong en J. A. van Zanten; Hendrik z. v. H. Struyk en J. Droger; Jannetje Cornelia Maria d. v. J. van Huizen en C. de Waal; Helena Johanna d. v. W. C. Verwoerd en J. Kreeft; Adriana d. v. J. L. Zoon en J. van Es; Nicolaas Marcus z. v. P. C. J. Voogd en A. Knappert. Ondertrouwd: A. Grinwis 25 jaar en A. P. Hameete 22 jaar Getrouwd: C. van Leeuwe 30 jaar en T. C. Matsinger 21 jaar; P. van Nimwe- gen 25 jaar en G. Zoon 20 jaar; D. Grootenboer 24 jaar en J. J. Knape 23 jaar; A. Born 28 jaar en C. Melissant 25 jaar Overleden: T. Oorbeek 78 jaar wed. van G. Bakker; H. van Dijk 79 jaar man van A. Reinhoud; Johaimis Petrus Se- gers 73 jaar man van M. J. Jacobs; C. Grootenboer ongeh. 61 jaar OUDE TONGE Keuring konijnen. De konijnenfokver- eniging V.O.V. hield eind vorige week tafelkeuring voor het a.s. seizoen. Keur meester was dhr. Jac. van Kooten uit Rotterdam er waren 90 dieren ingezon den. De volgende predikaten worden gegeven: Haaskleur Vlaamse reis, Ant. Pollemans z.g. 2 X gg; Witte Vlaamse reus J. C. Visser 4 x zzg, zg en 3 x 33; L. Hamee te 3 x zg, 2 x gg; G. van Rossum g. Konijngr. vl. reus J. C. Visser zzg, 3 x zg, 2 X gg; Franse hangoor B. J. van Noord zg, gg; Gr. Chinchilla A. Barnat gg; Gr. zilver H. Boom 2 x gg; J. van Weenen 2 x vg; Zwarte wener K. Note boom 7 X gg, 3 X g; A. van Noord gg; B. J. van Noord gg; Witte wener H. Boom Czn. zg, gg; W. van Noord 3 x zg 7 X gg; A. van Noord 4 x zg, 2 x gg; Alaska H. Boom zg gg; Rexen Jac. Bar nat 2 X zzg zg; J. de Berg 2 x zg 3 x gg 2 X g; Black and Tan C. A. Jacobs 2 X zzg, 4 X gg. Het mooiste dier van de keuring was een witte Vlaamse reus van J. C. Visser met een jonge ram. Het mooiste dier der grote rassen was ook bovengenoemd dier. Het mooiste dier in de midden rassen was een witte Rex voedster van Jac. Barnat. Het mooiste dier der kleine rassen was een Black and Tan ram van C. A. Ja cobs. VERVOLGVERHAAL door H. KINGMANS (32) „Moet je je zelf de dood aandoen en wat moet er dan van mij terecht ko men?" bitst zijn vrouw. Och, je kunt zulke opmerkingen wel bezigen en dergelijke vragen stellen, een Ander, Die alleen het heft in handen heeft geeft er het antwoord op: Joseph Hackman gaat niet dood; hij wordt niet eens ziek. Wel brengt hij zijn tweede vrouw naar het graf. Ban staat Lize's besluit, dat zij in- stantelijk haar vader meedeelt, vast: zij gaat niet terug naar de boerderij, waar men haar smadelijk heeft vandaan ge bracht, omdat zij ,de ziekte" had maar zij zal moeders plaats in huis nemen. Als de lui op het dorp dat horen, zeg gen zij ondanks al hun eigen ellende, ^enken zij nog aan anderen dat Hackman nu een beter leven zal krijgen dan bij „die helleveeg van een vrouw". Lize vindt, dat zij bil haar vader veel beter op Jochem kan wachten dan bij wie ook... Driekwart van de bevolking van Liegnitz is door ,de ziekte" aangetast geweest. En daarvan ia minstens de helft gestorven. Er is geen huis zonder rouw. 't Is merkbaar op het dorp, dat drie achtste deel van de inwoners door de zeis van de dood Is weggemaaid. Maar tijd en leven gaan verder. Ge slagen wonden worden ook geheeld, al rijten ze wel open. Dolf Weishaupt, hij is nog steeds on getrouwd, neemt nu volledig de plaats van zijn vader in. De rivier vindt hem elke avond behalve des zaterdags. En de zwijgzame figuur haalt, met behulp van Joseph, de netten op en neemt de vis in ontvangst, die de rivier geven wil soms veel vaak weinig. Priedrich een mens blijft niet jong zeker niet te jong, dus heeft vader Weishaupt eenmaal toestemming gege ven zwalkt op de ongewisse baren, hoofdzakelijk in de Oostzee, hoewel hij ook wel eens in Amerika komt, en ar riveert een klein half jaar nadat „de ziekte" is uitgewoed. In Stettin vernam hij er van. Ook Silezië was bezocht. Liegnitz? Het halve dorp gestorven. Hij is naar huis gespoed: vader Kathe, Ste- phan in één week gestorven en begra ven. Moeder is er oud van geworden. Zo... en verzorgt Lize Hackmann nu de kleine huishouding van Joseph, dat is nog niet zo verkeerd bekeken. En die ouwe Kaufmann is toch maar taai; helemaal niet ziek geweest. En Pastor Leckman staat, elke zondag op de kan sel en verkondigt steeds vol vuur het heil in Christus. Friedrich, hij moge dan ruwe zeemanstermen bezigen, zal geen kerkdienst overslaan ,wanneer hij thuis is. Op Herman de zoon des wouds, kun je geen staat maken. Heeft die behoefte om zich te zetten onder het gehoor van Pastor Leckmann? Liesbeth twijfelt er heel sterk aan. Van al haar kinderen is Hermann feitelijk het smartekind. Ook Jochem is nooit uit haar gedachten, maar als, wat ze als zeker aanneemt, hij gestorven is, dan gelooft zij, is hij toch geborgen. Jochem was weer heel anders dan Hermann. Wat is dat met Hermann? Heeft die nu in eens begeerte in een vrouw ge kregen? Waarom heeft hij Lize altijd Ihiks laten liggen? Wist hij soms iets van een verhouding tussen Jochem en Lize en neemt hij nu aan, dat Jochem dood is en die verhouding dus niet meer bestaat? Liesbeth vraagt het zich af, maar een antwoord kan zij er niet op geven. Feit is alleen, zij ziet het met eigen ogen, dat Hermann druk bezig is werk van Lize te maken. Dat verklaart ook, waarom hij de laatste tijd zo trouw ter kerk gaat... Totdat dit opeens is afgelopen. De eerste tijd is hij nors en ongenaakbaar en Lize vertoont zich haast niet. Eerst geruime tijd later, als de ge legenheid er is, polst Liesbeth. ,Hermann heeft mij gevraagd zijn vrouw te willen worden. Ik heb ,neen" gezegd, waarom weet hij niet. Dat moet ook niet. Niemand behoeft het te weten. Alleen U weet het. Ik heb Jochem im mers beloofd op hem te zullen wachten „Kind", is alles wat Liesbeth met stokkende stem stamelen kan. HOOBTDSTUK XVI Er schijnt van de Turk een order te zijn uitgegaan die nu letterlijk alle men selijkheid mist. De sterfte onder de slaven is vrij groot. Van de ploeg, tegelijk met Jochem aangekomen, stierven er twaalf binnen het jaar. Zij verrichtten hun werk voor de ploegen tot zij er dood bij neervielen. En dan werden de kuilen ge dolven. Ook met oudere slaven werd het zelfde ervaren. Dat nu is de Turk gaan verdrieten: ■die hele zwerm slaven behoeft niet te zien, dat een hunner bezwijkt; dat houdt ook op, want de ,bespanning" moet wor den losgemaakt; bovendien komt er een min of meer onrustige ontevreden stem ming onder de werkers; wel zorgen striemende zweepslagen tegen excessen maar als je die verkeerde stemming kunt voorkomen is dat toch beter. Daarom moest het afgelopen zijn met dat doodgaan van slaven onder het werk De opzichter moet niet meer half of driekwart dooie uit de hut halen. Op de een of andere wijze er zijn wel opzichters die iets zeggen mijn ze dat te weten gekomen. Het lijkt aardig, wijl het wijst op een ietwat soepeler behandeling. Dit zou im mers betekenen, dat de zieke slaaf ten minste in zijn hut mocht blijven, of als hij zeer ver weg was, althans vredig sterven kon en niet als het ware onder de zweepslagen van de opzichter! Och, wat hebben zij zich vergist. De nieuwste order van de plantage houder, hun eigenaar, lijkt wel ingege ven door de duivel in eigen persoon. Jochem en Arthur Lemarque maken het van nabij mee wat er onder verstsian wordt, onder dat niet uit de hut halen, als er een doodziek is. Dat is het geval met Leo Bernstein een Hamburger. Tegelijk met Lemarque heeft Mj zicli gemonsterd op het Duitse scMp, dat in de Middellandse Zee zo lelijk is weggekomen. Hoewel hij niet tot de sterksten be hoort integendeel heeft hij dit vreselijke leven, vol ontberingen en ellende goed doorstaan. Hij behoort steeds tot de moedigen daartoe aangevuurd door het voorbeeld van Lemarque en Weishaupt met wie hij zeer bevriend is geworden. Ze werken in dezelfde ploeg, bij de jongeren. De hutten staan vlak bij el kaar. Vaak lukt het in de late avond uren, dat de bewoners der beide tenten met elkaar gezelsen. Zij spreken dan over 'Duitsland en hun vroeger leven. Een bijbeltje hebben ze niet, Arthur Le- en pijn weg- wrijven met marque, die een stalen geheugen bezit en veel godsdienstonderwijs genoten heeft, citeert hele of halve hoofdstukken zo vaak, dat ook Jochem zonder hape ren Jesaja 53 opzegt en Psalm 25 voor beeldig weet te vertolken. Bernstein heeft aanvankelijk met verbazing geluisterd naar de godsdien stige gesprekken tussen Lemarque en Weishaupt, om vervolgens al meer be langstelling te tonen. Hij heeft meegemaakt, dat de oor spronkelijk onverschillige Weishaupt, die niet vies was van een stevige vloek geleidelijk veranderde en tenslotte uit eigen beweging, voor zover de boeien dat mogelijk maakten, bij het eten de handen vouwen ging en overigens het vloeken en morren geheel naliet. Vrij regelmatig de bewaking v/as niet zo streng meer, als aajivankelijk het geval was, van ontvluchting kon trouwens geen sprake zijn werden de gesprekken gehouden. Het gevolg was geweest, dat Barn- stein een Christen werd. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3