Het programma voor de opening uitbreiding N.V. van Hessen Buitenland Gebrs. kaptein Minisier Mansholi verrichi de plechiigheid v> V' '30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GERE^FORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE; en ZEEUWSE EILANDEN Verschijra tweemaal per weelk: dinsdag- en vrijdagavond Over vakantiereizen reeéntwijfer^ >ijtogélijk... Tracior behendigheids- jvedstrijd te Sommelsdijk MEDITATIE DEMAS Feestelijke Intocht der gasten, tentoonstelling bootreis naar Deltawerk Het bezoek van minister Dr. Mansholt aan Flakkee TEL 01870-2004-2205 Al en 07 its. ti PKINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoo» K 1870—262» Na 8 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarlat Het reisseizoen loopt zo langzamer hand weer ten einde. De vakanties zijn afgelopen en ieder keert weer terug tot zijn dagelijkse arbeid. Na een maand onderbreking gaan ook wij ons journa listieke werk weer hervatten en we wilden ditmaal maar eens beginnen met een terugblik op datgene, wat we op onze eigen reizen hebben gezien en mee gemaakt Het valt iedereen, die gedurende eni ge tijd in binnen- en buitenland op di verse plaatsen vertoeft, op, dat de lust tot reizen elk jaar nog toeneemt. Waar men ook komt, overal treft men „ver- plaatste" personen aan. Het lijkt wel, 'ïof in augustus half Nederland huis en "hof verlaten heeft en op kampeerterrei- ',nen, in caravans, zomerhuisjes, pensions lof hotels een soort rust zoekt, die veelal •geen echte rust is, maar toch een wel kome onderbreking van de routine- werkzaamheden van alle dag. De tou- ringcarbedrijven werkten op volle toe> ren en de hotels en pensions waren overvol. Oök het buitenland trok weer duizenden Nederlanders en waar men ook komt, op de boulevards in Parijs, iaan de Rivièra, in de Zwitserse bergen, '.fn Lugano of Venetië, in de Dolomieten 'töf in Wenen, in de Rijnstreek van Duits land of zqj^fs in Joego-Slavië, overal ontmoet men Nederlanders. Het is te begrijpen, dat velen behoef te hebben er in de zomermaanden eens enkele weken.uit te trekken. Dat is no dig voor lichaam en geest en bovendien verruimt het reizen in hoge mate onze blik op de mensenwereld. Ongetwijfeld is het nuttig rendement lang niet bij al- ,;ïen gelijk. Dat hangt af van het doel, 's^at men stelt, van het geld, waarover 'men beschikt, van de belangstelling, die men heeft, van de ontwikkeling, die men bezit en ook van het weer, dat men llreft. ij^ Persoonlijk is voor ons elke vakantie- feeis niet alleen ontspanning na lang- ^rige inspanning, maar ook niet minder en prachtgelegenheid om veel nieuwe ingen te leren, m:a.w. wij maken van like vakantiereis tevens een soort stu diereis, zij het dan niet zo intensief. ,-Mfie werkelijk iets wil meenemen van luik een reis in binnen- of buitenland, lioet een veelsoortige interesse hebben loor natuurkundige, aardrijkskundige, listorische, sociologische, kerkelijk- Ifodsdienstige en intemationaal-politie- ondei-werpen en problemen. Zo emand dient reeds tevoren enige' studie p maken van streken, landen, volken, *^f|teden, culturen etc. en wanneer hy dan ■f|en niet al te overladen program af perkt, komt hij intellectueel verrijkt '.;ftrug. ',iv Degenen, die zo reizen, vormen uiter aard een minderheid, maar voor hen igeeft het reizen toch een dubbel genot. Zó hebben, wij het ook altijd opgevat en we kunnen daarom getuigen, dat we in de augustusmaand weer ontzaglijk veel hebben geleerd op allerlei gebied. ïn ons eigen land hebben we de drukst bezochte streken van Nederland, Zuid- Limburg en de Veluwe, doorkruist. En of men nu in Valkenburg de oude kas teelruïne, de grotten, de catacomben of de model-steenkolenmijn bezichtigt, in Maastricht de prachtige roomse kathe draal van Sint-Servaas met zijn tallo ze relieken in de schatkamer, bij Mar graten het Amerikaanse soldatenkerk- hof, bij Vaals het hoogste punt van Ne derland, of dat men bij Arnhem het Openluchtmuseum bezoekt, bij Rhenen ]|et kerkhof op de Grebbeberg en rond om Oosterbeek de slag om Arnhem ter plaatse bestudeert, overal valt lering te trekken en verwijst zich onze geestelij ke horizon. Dit is weer op een andere wijze het geval bij buitenlandse reizen. Wie goed in de wereldhistorie, met name die van Ms West- en Midden-Europese landen ■Sluis is, ziet als het ware hun geschie- -Senis voor zich herleven als hij de gro te steden ervan bezoekt. Ditmaal was iOnze keus gevallen op West-Duitsland èn Oostenrijk en we moeten zeggen, dat pt geen teleurstelling is geweest. Ij Uiteraard moet men bij het bepalen Man zijn reisroute een keuze maken. Er ■'Szoveel moois en merkwaardigs te zien, HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Wij wijzen nog eens op de tractor be- ffi^ndigheidswedstrijd georganiseerd ■^ór de L.J.C. die zaterdag 7 sept. *.s. op de speelweide te Sommelsdijk S/ordt gehouden. Vorige jaren is bewe en hoe interessant deze wedstrijd kan p'n, waarom nu ook weer op flinke be- ;pngstelling wórdt gerekend. :M ^6 landbouwjongeren die aan deze #edstrijd, die zaterdagmiddag a.s. ge- rïiouden wordt nog willen deelnemen, Icunnen de heer Jacobs te Den Bommel :^bellen. Telef. K 1871—355. „Want Demas heeft mij verlaten, hebbende de tegenwoordige we reld liefgekregen, en is naar Thes- saloniea gereisd." (2 Tim. 4 10) I. Een afval der heiligen is er niet. God zal nooit het werk der genade, dat Hij naar Zijn vrijmacht en welbehagen in de harten der Zijnen aangevangen is, verlaten of overgeven. De kerk zingt daarvan: De Heere is zo getrouw als sterk, Hij zal zijn werk, Voor mij vol enden. Wel is er in de kerk des Heeren zware strijd gevoerd in de loop der eeuwen. Wanneer wij slechts geleerd hebben acht te geven op onze belijdenis geschriften, dan kunnen wij het uit de Dordtsche leerregels leren, dat onze va deren tegen de Remonstranten een zwa re strijd gevoerd hebben juist over de ze zaak, of er al dan niet een afval der heiligen is. Luister dan naar het antwoord, dat onze vaderen gegeven hebben: „Want God, Die rijk is in barmhar tigheid, neemt, naar het onveranderlijk voornemen der verkiezing, den Heiligen Geest van de Zijnen, ook zelfs in het droevig vallen, niet geheel weg, en laat hen zover niet vervallen, dat zij van de genade der aanneming en van de staat der rechtvaardigmaking uitvallen, of dat zij zondigen ter dood of tegen den Heiligen Geest, en, van Hem geheel verlaten zijnde, zichzelven in het eeuwig verderf storten" (Dordtsche Leerregels Hst. V Art. 6). Wanneer ge daar de tijd toe gunnen wilt moet ge eens met aandacht dat ge hele hoofdstuk, dat aan de bestrijding van de dwaling der Remonstranten in zake de Volharding der Heiligen gewijd is lezen, want dit hoofdstuk is zeer leer zaam en troostrijk. Wij belijden-dus naar het Woord Gods, dat er geen afval van de heiligen is en dat daar, waar het werk der genade eenmaal verheerlijkt werd, het ook zeker zal worden bevestigd. Nu rijst echter de voorname en belangrijke vraag, wat de betekenis is van de woor den, die Paulus wijdt aan Demas. Wie was Demas? Veel lezen wij van hem niet in de Schrift. Wij weten uit hetgeen dat wij van hem lezen in de brief aan de Colossenzen en in de brief aan Filemon, dat hij een medearbeider van Paulus geweest is in het, werk des Evangelies. Terwijl Paulus vanuit"zijn gevangenschap een brief vfln Timotheus schrijft, laat hij hem weten dat Demas hem verlaten heeft en de tegenwoordige wereld heeft lief gekregen. De gedach ten daaromtrent zijn verschillend. Som migen menen dat dit betekent dat De mas de dienst in het Koninkrijk Gods de rug heeft toegekeerd en zich tot een andere bezigheid gevoegd heeft, terwijl anderen menen dat Demas de wereld lief gekregen heeft in deze zin, dat hij de waarheid verlaten en wedergekeerd is tot een werelds leven zonder zich pneer te bekommeren om hetgeen hij in samenwerking met Paulus eerst gepre dikt heeft. Bij het laatste gevoelen'slui ten wij ons ook aan om verschillende redenen. Paulus was in Rome om de naam en de zaak des Heeren in lijden en wist, dat hij weldra als een offerande zou worden geofferd. In deze strijd en moei te verlaat Demas hem, die daarin open baart, dat hij om Gods zaak niet lijden wil noch zijn leven verliezen. Wel Chris tus Zelf heeft ons gesproken van hen, die wanneer de hitte der vervolging kwam af zouden vallen van het geloof. Zulk één is Demas. Thessalonica, de we-.^;;^ reld lokte hem, toen het gevaar dreigc? dat hij zijn getuigenis des Evangelies» met zijn bloed zou moeten bezegelen. Daarom is Demas ons een waarschu wend voorbeeld. Alles wat geschreven is, is tot onze lering geschreven. Demas was eens een medearbeider van de gro te Apostel, zelf een verkondiger van de genade Gods en ziet, hij gaat heen en kiest de wereld voor zijn deel. Zouden dan toch de aanhangers van gedachte, dat er een afval van heiligen is, niet gelijk hebben? Leert ons dit voorbeeld dat dan niet overduidelijk? Uit vele plaatsen van Gods Woord blijkt ons, dat de genadegiften Gods onberouwelijk zijn en dat Zijn volk wedergebOTen is uit een onvergankelijk zaad. Neen, er is geen afval van de heiligen. Maar wel leert ons ook deze geschiede nis dat er veel kan zijn in het leven van een mens, waardoor hij de schijn van het Christen-zijn op zich geladen heeft, maar van het wezen van de waarachtige Christen vervreemd blijft. Het bijna in Christus zijn doet ons nog zonder en buiten Hem vertoeven met al de gevol gen, welke het buiten Christus zijn me debrengt. Demas, hij, de dienaar der waarheid wordt een dienaar der wereld en nu is hij door de eeuwen heen als een gezonken schip en daardoor een waarschuwend baken op de zee van het leven. Omgekomen is hij voor eeuwig, omdat de liefde der wereld in hem niet gekruist werd. Volgende keer zullen wij in dit ver band op enige bijzondere zaken letten. Het mooie aanzicht van de fabriek van de fa. S. van Hessen N.V. te Sommelsdijk met de fraaie fabriekshallen. Ds. A. Vergunst Corsica U.S.A. dat het onmogelijk is, alles tegelijk te zien. Dat geldt voor landen en streken, maar b.v. ook voor museums. Wij heb ben jaren geleden ons eens een hele dag in het Louvre-museum in Parijs doorge bracht met de bedoeling alles in ons op te nemen, maar dat werd natuurlijk een totale mislukking. Men moet dat met verstand doen. In Duitsland valt het ons op, dat de puinhopen van de laatste oorlog in vele steden nog duidelijk zichtbaar zijn, maar anderzijds ook, dat er ontzaglijk veel is opgebouwd, naar verhouding veel meer dan hier. Komt men op de grote „Auto bahn", dan kan men flink opschieten, doch hü heeft het bezwaar, dat men buiten de steden en dorpen omrijdt, al kan men vyel genieten van de schone heuvels, bergen en bossen. In Ulm be zichtigden we de hoogste kerktoren van de wereld (161 m.) en in Passau de Dom met het grootste kerkorgel ter wereld (17000 pijpen en 200 registers). München is de stad in Beieren, waar Hitler zijn nationaal-socialistische partij stichtte en de revolutie begon. We heb ben geluncht in de geweldig grote Hof- braukeller, in welks souterrains Hitler zijn eerste brallende redevoeringen hield Daarna zijn we naar Oostenrijk getrok ken, een klein land, nog niet 3 maal Nederland met 7 miljoen inwoners. Het is voor 90 "h rooms-katholiek. Wat de schoonheid der natuur betreft, behoeft het voor Zwitserland niet onder te doen De Oost-Alpen met de hoogste top, de Gross-Glockner (3798 m) zijn bijna even indrukwekkend als het Berner-Ober- land. De eerste stad in Oostenrijk, die we bezochten, was Salzburg, de muziekstad. Het is schitterend gelegen aan de Sal- zach tussen de bergen. We zagen er het geboortehuis van Mozart en hadden bij avond vanaf eerijieuvel een schitte rend gezicht op de door schijnwerpers verlichte stad. Na een prachtige rit door de bergen van het Salzkammergut be reikten we over de Semmeringpas Oos tenrijks hoofdstad Wenen. Het is volop dé moeite waard deze stad van bijna 2 miljoen "inwoners te bezoeken. Ze doet voor Parijs niet veel onder. Vroeger was het de hoofdstad en residentie van de keizers uit het Habsburgse huis die regeerden over het Groot-Duitse rijk en later over de Oos- tenrijks-Hongaarse monarchie, die in 1918 bij de revolutie na de eerste we reldoorlog onderging. De stad is vol van schitterende paleizen, kerken, mu seums en monumenten en heeft ook een prachtige omgeving, met name het Wie ner Wald. We hebben er de Stephans- dom en verschillende andere kerken be zichtigd en 's zondags een kerkdienst bijgewoond in de Evangelisch Refor- mierte Kirche. In de Hof burg zagen we de vertrekken van Maria Theresia, van Frans Jozef, van keizerin Elisabeth (Sis- si) en van Napoleons zoon, de hertog van Reichstadt. We bezochten het Bun- deskanzlerambt, waar het Wener Con gres in 1814 is gehouden, waar Dolfuss is vermoord in 1934 en waar Hitler de Anschlusz afkondigde. In andere ge bouwen zijn de schatten der Habsbur- gers te bewonderen: de Duitse keizers kroon, de sabel van Karel de Grote, de wieg van Napoleons zoon etc. Ook za gen we de Kaisergruft, de grafkelders der Habsburgers, waar de tinnen sarco fagen een herinnering zijn aan vergane glorie. Ook het grootste en mooiste pa leis der oude keizers, Schönbrunn, waar de. historie zich als het ware voor onze ogen ontrolt, moet men zien. En zo is er nog ontzaglijk veel meer. Wie van bouwkunst, geschiedenis en muziek houdt, moet naar Wenen gaan. Op de terugreis bezochten we nog Linz, Neurenberg, Rottenburg (een stad je met middeleeuwse vestingmuren), de Dillenburg (het kasteel is er niet meer) en Siegen. Over een zeer bijzonder bezoek, n.l. aan het concentratiekamp van Dachau, vertellen we nog iets in een apart arti kel. Frankrijk De Franse minister van financiën, GaUlard, voert een actie om het econo misch leven in Frankrijk weer gezond te maken. Ook Frankrijk, dat reeds ja ren lang worstelt met economische en sociale moeilijkheden, wordt thans door inflatie bedreigd en reeds vorig jaar werden het disconto en de kredietbe perking verhoogd om h^t tekort op de betalingsbalans te verkleinen. De rege ring nam nog enkele andere maatrege len zoals het inkrimpen van subsidies, het wederinvoeren van afgeschafte be lastingen, enz. Voor bepaalde artikelen zijn de prij zen iets verhoogd, hetgeen de werkende klasse eveneens doet roepen om loons verhoging, maar Gaillard is niet van plan, hierop in te gaan, omdat de priji- verhogingen dan weinig effect zouden hebben. De regering heeft wel een prijs- stop afgekondigd per 31 juli, maar de verwerkelijking van deze prijsstop zal afhankelijk zijn van de fabrikanten en groothandelaren. Deze zullen bereid moeten zijn, het financiële nadeel zelf te dragen en het niet af te wentelen op de leveranciers en de consumenten. Vanzelfsprekend is de middenstand (en vooral de kleine middenstand) niet erg enthousiast over de regeringsmaat- regelen. Slechts de groot industriëlen en de warenhuizen zijn bereid, het offer te dragen, maar de klein-industriëlen, de tussenhandel en de winkeliers voelen zich zwaar belast. Ook in Frankrijk is er dus een tendenz om de kleine mid denstand te verdringen door grote con cerns, warenhuizen en coöperatieve ver enigingen. Deze zouden nog meer „le vensruimte'' krijgen als vele kleine han delaren en winkeliers de lasten niet meer konden dragen. Het zwaarst getroffen voelen zich de agrariërs. De regering heeft de prijs van de tarwe verlaagd, maar de oogst bedraagt het dubbele van vorig jaar. De verhoging van de melkprijs is uit- Volgende week woensdag zal de opening geschieden van het grote nieuwe bedrijfspand van de N.V. Nederlandse Industrie van Dierlijke Produkten v. h. S. van Hessen Zoon te Sommelsdijk. Deze uitbreiding is gebouwd naast het al bestaande pand aan de Dorpsweg hetwelk in feite werd opgezet als een proefneming. Nu de directie van genoemd bedrijf gebleken was dat de vesti ging te Sommelsdijk aan de verwachtingen beantwoordde is tot deze uitbrei ding overgegaan. Er is veel meer bijgebouwd dan er al stond en men kan nu zeggen, dat het een der grootste bedrijven van deze streek is geworden, hyper modem ingericht volgens de eisen die aan deze zeer bijzondere bedrijfstak worden gesteld, zowel wat de technische behandeling van het produkt betreft als terzake de hygiënische verzorging van het personeel enz. Naar jvij uit kringen van deskundigen vernamen kan dit bedrijf thans als model en toonbeeld dienen voor soortgelijke inrichtingen in geheel Europa. Evenals indertijd bij de eerste opening geschiedde zullen er ook nu feestelijkheden aan deze ingebruik stelling verbonden zijn, hetgeen mede voortvloeit uit het feit, dat de minister van Landbouw-, Visserij- en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt de openings handeling zal verrichten. Een groot aantal genodigden uit bin nen- en, buitenland en uit deze streek zal de owning bijwonen. Het program ma van de dag is weer op zeer originele^ wijze in elkaar gezet. De gasten van de overkant zullen naar het eiland komen met-een expresse veerboot de Schelde, die voor deze ge legenheid speciaal versierd zal worden. Aan boord zullen de gasten reeds diver se voorlichting krijgen, waarvoor een luidsprekerinstallatie wordt aangebracht Met deze boot komt ook Minister Mans holt mee. Op het Havenhoofd te Middelharnis zal Ex. verwelkomd worden door de burgemeester van Sommelsdijk en Mid delharnis, dhr. P. W. Hordijk, waarna op de oude manier met een versierd trammetje van de R.T.M, naar het sta tion te Middelharnis wordt gereden Waar voor verder vervoer naar de Dorpsweg gezorgd wordt. In het gebouw van N.V. van Hessen zal de oudste der directeur, dhr. B. P. J. M. Meylink de gasten verwelkomen en vervolgens is te 10.30 uur aan Mi nister Mansholt de eer om de officiële opening te verrichten. Hoe dit zal ge beuren moet nog een geheim blijven. Op de opening volgen toespraken, aperitif, bezichtiging van dg fabriek en koude lunch met eventueel vervolg van de toespraken. De beantwoording der sprekers zal geschieden door directeur van Hessen. Te ongeveer 2.30 uur 's middags wordt Weer ingescheept en maakt men met groot gezelschap *en boottocht naar de Deltawerken in het Haringvliet. Een Ingenieur van Rijkswaterstaat zal op deze tocht van voorlichting dienen. Minister Mansholt maakt eveneens een tocht iia.ar de Deltawerken doch als gast van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting, waarmede Z.Ex. tevens een vergadering zal houden ter bespreking van landbouwkundige problemen van land en streek. In het laatst van de middag vertrek ken de gasten naar het vasteland terug maar te Sommelsdijk zal de f eeselijkheid worden voortgezet, o.a. met feestmu- ziek en een diner insmeer intieme kring van de directie. Tijdens de plechtigheid zullen de gas ten een tentoonstelling kunnen bezichti gen in het gebouw van allerlei produk ten, waarvoor die van dit bedrijf wor den benut. Deze tentoonstelling zal door deskundige vakmensen worden ingericht waarvoor o.a. de medewerking van vleeswarenfabrieken is gevraagd. Zaterdag na de opening zal het be drijf ter bezichtiging open gesteld wor den voor familieleden van het personeel en in het algemeen voor het Flakkeese publiek. De jeugd van Sommelsdijk zal bij de feestelijkheden niet vergeten worden. Voor de jongens en meisjes worden kin derspelen georganiseerd in de speeltuin. (De beschrijving van de nieuwe fabrieks- hallen vindt U op pag. 1 van het tweede blad. Red.) gesteld, en er zal nog meer bezuinigd worden op irrigatiewerken. Daar staat echter tegenover dat, hoewel, de land bouw het inderdaad zwaar te verduren krijgt, er te veel mensen van de land^ bouw moeten leven. De bewerkings methoden zijn verouderd, het grondbezit is versnipperd, want de Franse boer is en blijft conservatief en er is niet vol doende landbouwonderwijs en voorlich ting. Enkele grote boerenorganisaties hou den momenteel protestvergaderingen. Er is zelfs gedreigd met een totale sta king van de melkverzorging. De agra riërs in het parlement wUlen de volks vertegenwoordiging van vakantie laten terugkomen om de landbouwpolitiek te bespreken, maar ze zullen hiervoor wel geen voldoende meerderheid krijgen. Londen De geslaagde proef met de Russische raket diende blijkbaar om het Russi sche standpunt meer kracht bij te zet ten, want daags daarna deed de Sow- j et-afgevaardigde Zorin een felle aanval op de Westelijke mogendheden. De Westelijken hebben vorige week een nieuw plan ingediend (een combi natie van de voorstellen van Amerika, Canada, Engeland en Frankrijk). Om de Russen enigszins tegemoet te komen, stelden zij voor, het voor militaire doel einden geproduceerde kernmateriaal te gebruiken voor vreedzame doeleinden. Maar ook dit voorstel vond geen genade in de ogen van Zorin. Hij bleef onver zettelijk, ais was hij Stalin in eigen per soon! Deze critiek werd een paar dagen la ter gemotiveerd. Het Westen zou voor stellen doen, waarvan het zelf weet, dat ze nooit te verwezenlijken zijn. De proeven met kernwapens kuiyien niet worden gestaakt als men het niet eens is over een gedeeltelijke ontwape ning. Maar deze ontwapening is weer afhankelijk van de stopzetting van atoomproeven! Zo draait men in een cirkel rond. Premier Mc Millan heeft aan zijn Russische ambtgenoot Boelganin een brief gezonden, waarin hij hem verzoeht, de voorstellen nauwkeuriger te bestu deren. Deze heeft beloofd, de mogelijk heden om tot een accoord te komen, 'nogmaals onder ogen te willen zien. De gezamenlijke besturen van de Landbouworganisaties schrijven ons. Naar aanleiding van een bericht in de plaatselijke bladen betreffende het be zoek van Z.E. dr. S. L. Mansholt, op 11 september a.s. aan Flakkee, delen wij U mede dat dit bericht geen juist beeld gaf van de opzet en organisatie van dit bezoek. Het is n.l. zo, dat na de opening van, een fabriek in Sommelsdijk, hetwelk uiteraard buiten onze organisatie valt, Z.E. zich om 11.30 uur zich zal begeven naar de ophanden zijnde ruilverkaveling in het Westen van ons eiland en verder de Deltawerken zal bezichtigen. Een en ander zal gebeuren in gezel schap van een of meer Vertegenwoordi gers van de CD. Waterstaat, Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst Ruilverkave- lingsoommissie. Stichting Nieuwland, de Burgemeester van de betreffende ge meenten alsmede de dagelijk"Be besturen van de Standorganisaties en de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting. Een en ander is georganiseerd door de Stands organisatie en de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting. Na afloop van deze rondreis en boot tocht zal Z.E. een rede houden in een van de veilinghallen te Middelharnis, waarvoor ieder, die hiervoor in aan merking komt een persoonlijke uitnodi ging ontvangt. Amerika In de staat Wisconsin is een tussen tijdse verkiezing gehouden om de vaca ture aan te vullen, die was ontstaan door het overlijden van de beruchte senator Mc Carthy. Het merkwaardige feit heeft zich daar voorgedaan dat diens zetel thans veroverd is door een democraat, William Proxmire. D^ze man heeft tij dens de ambtsperiode van Mc Carthy voortdurend op voet van oorlog geleefd met de ketterjager en daardoor is zijn verkiezing des te merkwaardiger. We kunnen er inelk geval de conclu sie uit trekken dat het mc-carthyïsme ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN. uitgestorven is zelfs in de staat, waar het de meeste aanhangers had. Maar de nederlaag van deze groep betekent te vens, een nederlaag voor de moderne re publikeinen en voor president Eisen hower persoonlijk. Het gezag van de president is toch al aan het tanen, ge zien de bezuinigingsplannen van het Congres. Het ziet er naar uit dat dege nen die hierin een symptoom zien voor een toekomstige nederlaag van de repu blikeinen, gelijk gaan krijgen. President Eisenhower is na twee ambtstermijnen wettelijk niet meer herkiesbaar en zijn populariteit alleen zou hem nog in het zadel kunnen helpen, maar die popula riteit is hij blijkbaar bezig te verlie zen. Overigens is het gevaarlijk, al te ver gaande gevolgtrekkingen te maken POORTVLIET Kerkdienst. A.s. dinsdagavond 10 september om 7 uur hoopt voor te gaan ds Bel van Krabbendijke.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1