MAANDAG 9 SEPTEMBER te Dirksland jonge mensen DE VERJAARDAG VAN PRINSES WILHELMINA Woonhuis ^Boekwerken Middelh Nieuws uit Zeeland vraagt vanaf 2 uur namid(iag tot 10 uur 's avoncds (doorlopen de demonstratie in HOTEL SPEE te SOMMELSDIJK. Door middel van projectiebeelden worden de oliekachels op een vlotte manier de bijzonderheden getoond. Komt U beslist, want hier kunt U alles wat met olieverwarming te ma ken heeft te weten komen. De toegang is vrij. Het wordt U aangeboden door: Oude Tonge arms in de week van 16 t/m 2i september a.s. Bijverdienste Opvouwbare wandelwagens TE KOOP BIJ INSCHRIJVING MrODENSTANDSDIPLOMA Crebrs. de ü^aal Postdistrict Rotterdam voor opleiding in de loketdienst Historie uit het Mossel- bedrijf Werkhaven te Willemstad aanbesteed Kiest men een vak of een loon? :n it ie De Delta-beurs sn Ie er r- ,n nt an en 3n te re te Is ge de et P- sn, is we de 28 hfl lts ir- al- aie de ke 5o- er- ele bij rd- len lar af- ke- ije tiet Br en. toe de lar iis- de- nis en de ner Tél- ons ko- ner eze ge- ne- lan )ec- ds ■ige tot ;us- ent Bte- U hangt biljet voor 't raam en geeft aanvragers een boekje. Wij doen de rest en betalen goed voor uw be middeling. Alleen beneden- woningen. Ned. Talen Instituut, Kot- terdam (nader adres over bodig). voor personen die moeilijk ter been zijn. Uit voorraad leverbaar, ook op gemak kelijke condities. Fa. J. v. d. MXY Mariniersweg 66 Rotterdam - Tel. 129760 ADVKBTEIERT IM ÏIILANDEN-N DEUWS garage, schuur en kippen hok, met grote tuin, te Ouddorp, aan de Hazers- weg 30, kad. bekend gem: Ouddorp Sectie E. no. 2536, groot U' aren 35 centiaren. Bewoond door de heer KI. Voogd. Door koper in overleg met B. en W. van Ouddorp, 1 nov. 1957 vrij te aanvaarden Ten verzoeke van de heer T. Tanis T. J. E.zoon te Oud dorp. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten kantore van no taris J. de Vries te Dirks land, vóór of op 2 septem ber 1957, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te verkre gen. Bij voldoende, deelname zal er deze winter een 1-jarige cursus gehouden worden voor het behalen van het Inlichtingen en/of opgaven tot en met 7 sep tember 1957 bij P. MURRE NIEUWSTRAAT 17b HERKINGEN U weet het toch wel, dat alle boekwerken zowel leesboeken, studieboeken en theologische werken bij ons verkrijgbaar zijn? Inzonderheid heel goede lectuur voor jong en oud, o.a.: BIJBELSE GESCHIEDENIS voor kinderen VADERLANDSE GESCHIEDENIS enz. enz. Boekhandel - Markt - Tel. 59 - St. Maartensdijk Vereisten: leeftijd tot ca. 25 jaar, diploma M.U.L.O., of daar mede gelijkgesteld bewijs. De opleiding vindt plaats te Rotterdam. Daarna volgt tewerk- steUing op een der volgende kantoren: Rotterdam, Dordrecht, Schiedam, Vlaardingen, Middelharnis, Oud-Beyerland, BrieUe, Maassluis, :Sliedrecht, Zwijndrecht,. Hellevoetsluis, Hoek van Holland, Nederhardinxveld. Ook tijdens de opleiding wordt salaris genoten. Aanvangsloon afhankelijk van leeftijd (op 21 jaar f 217,- bruto per maand). Bij gebleken geschiktheid doorloop tot een bruto-salaris van f 469,- per maand. Verdere promotie is mogelijk in de rangen vafl hoofdemployé en hoofdemployë 1ste klasse. (Maximum salaris f 589,- bruto per maand), en in bepaajde gevallen in hogere rangen. Pensiontoelage en/of reiskostenvergoeding volgens regeling. Aanmelden mondeling of schriftelijk bij de afdeling Personeelszaken van het Postdistrict Rotterdam, Coolsingel 42 te Rotterdam. X DEMONSTRATIE J. Seton je in aar je Ko 3N! per MIDDELHARNIS Spreekuur woonruimtecommlssie op maandag 2 september a.s. tussen 7 en 8 uur nam. ten gemeentehuize. DDEKHUUSNIEÜWS Maandagavond 2 september zal mej. ten Have in het Diekhuus afscheid ne men van haar werk in Middelharnis. Gedurende twee jaar had zij in het Diekhuus de hoofdleiding zowel van de jongens als van de meisjesclubs. Door haar werk is zij voor velen uwer geen onbekende gebleven. Voor allen, die er prijs op stellen per soonlijk afscheid van mej. ten Have te nemen is ook maandagavond gelegen heid. Bazar op donderdag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 september zal er in het Diekhuus weer een bazar gehouden wor den. De opbrengst komt ten bate van het -■i, Jeugd-maatschappelijk- en bejaarden- vfl werk. Nadere gegevens hierover volgen nog. Intussen houden wij ons graag aan- ■:My bevolen voor bazarartikelen. Gevonden voorwerpen: Opgave van ijll; gevonden voorwerpen in de gemeenten 5'A Middelharnis-Sommelsdijk. Plastic etui K met Inhoud; bruin lederen damesporte- 'W& feuille met inhoud; 1 bankbiljet van 2.50 herenportemonnaie met inhoud; witte oorclips; blauw gebreid kindervestje; 1 bankbiljet van 2.50; 1 duimstok; groene bandhanddoek en roodbruin zwembroek je; 2 lipssleutels; bruin-beige lederen damesportefeuille met inhoud; 1 witte roepduif; 1 hooivork. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie. OOLTGEN3PLAAT Oogst heeft te l^den van regen en wind. Tijdens de periode van mooi weer was door de landbouwers al een groot deel van de oogst binnengehaald even wel was nog niet de gehele oogst ge borgen toen enkele weken geleden de regentijd begon. Ongeveer 75% van het graan en de peulvruchten waren ge- dorsen en met de overige 25% is het nu erg tobben om nog wat binnen te krijgen. Het vorige weekend heeft men nog verschillende percelen af kunnen werken, maar met 10% wat nu nog is overgebleven is het enigszins treurig gesteld. Veel tarwe is tijdens de storm uitge- -M w^^i<J en wat is blijven staan gaat door i« de aanhoudende regen schieten waar- fdoor de kwaliteit verminderd. Wat Ooltgensplaat betreft is het ge- :;S| lukklg nog maar weinig dat moet wor- :!f;den binnengehaald. Als de regen even wel aanhoud krijgen de andere vruchten ook te lijden, vooral vreest men voor kwaad in de e^ardappelen. BRUINISSE HUISHOtTDSCHOOL BEGINT 3 SEPTEMBER a.s. De Huishoudschool te Brulnisse zal op dinsdag 3 september beginnen, on danks het feit dat de gebouwen waarin deze school de eerste jaren zal worden ondergebracht nog niet klaar zijn. De verbouwing daarvan is nu echter in vol le gang. Dat ambtelijke molens slechts lang zaam malen bleek ook nu weer daar het de bedoeling was geweest, dat de ver bouwing voor 1 september 1957 gereed zou ztjn, maar de benodigde „papieren" arriveerden niet op tijd om dit gestelde doel te verwezenlijken. Gelukkig is er op Eruinisse nog een gebouw, waarin tijdelijk de huishoud school een onderkomen kan vinden en 't Bestuur van dit gebouw (het Ned. Herv. Verenigingsgebouw) was zo welwillend,, dit gebouw tijdelijk beschikbaar te stel len. Er zal naar worden gestreefd de an dere samenkomsten in het Ned. Herv. Ver.-gebouw, vereniglngswerk, bruilof ten enz. zoveel mogelijk doorgang te doen vinden. En zodoende kan ook 4e Huishoudschool starten. Men schrgft ons: In Eruinisse wordt thans druk gere peteerd voor het Historisch Openlucht spel, dat men op 4 september 's avonds om 8 uur hoopt op te voeren op de mu- ziektent. Door een bekende Zlerikzeese firma werd medewerking verleend, bij het ont werpen van het decor, de regie berust bij de heer J. Gilden, terwijl de gegevens werden ontleend aan oude ter gemeente secretarie berustende perkamenten, be helzende verschillende keuren ea veror deningen. De verordeningen op de moaselnering in 1751 en 1753 uitgevaardigd veroor zaakten zoveel deining in de kringen der toenmalige mosselvissers en hande laars, die zich benadeeld achtten, dat in 1573 de Magistraat zich genoodzaakt zag, deze verordeningen in te trekken, omdat een oproer onder deze benadeelde kwekers niet alleen dreigde, maar in feite reeds uitgebroken was. Deze gebeurtenissen worden in dit to neelstuk, geschreven door enkele dorps bewoners, waarvan sommigen met de pen en anderen met de toestanden in de mosselkwekerij en wat daarbij te pas komt goed bekend zijn, tot hieuw leven gebracht. Frappant is, hoe weinig in 2 eeuwen Nationale eenheid Op 31 augustus 1957 hoopt Prinses Wilhelmina haar 77ste verjaardag te vieren. Sedert mensenheugenis is deze dag een nationale feestdag, die vele har ten hoger in de boezem doet kloppen. Het lijkt mij niet ongepast om bij deze gelegenheid eens iets te schrijven over de Nationale Eenheid, waarvan men het bestaan dikwijls zou betwijfelen, indien er geen Gedenkdagen waren, waarop de werkelijke of vermeende verschillen naar de achtergrond schuiven, om rui mer plaats te maken voor hét aan allen gemeenschappelijke. Eigenlijk is het een waagstuk om in ons goede Vaderland van Nationale Eenheid te durven spreken. Ons volk is in de gehele wereld om zijn splijtzucht bekend. Op welk terrein men ook rondkijkt, overal wordt men getroffen door de vele omrasteringen, die de éne groep van de andere afscheiden. Liggen daaraan prin cipiële verschillen ih levensbeschouwing ten grondslag dan zal niemand het euvel kunnen duiden, dat men zich met gelijk gezinden aaneensluit, om gezamenlijk front te maken tegen opvattingen, die men in strijd met de waarheid en daar om een gevaar voor een gezonde volks ontwikkeling acht. In dat geval is con centratie plicht, niet alleen om ver- vloeiïng te voorkomen, maar ook met het doel om tot expansie te geraken en met de beginselen, die men juist acht, beslag op de volksgeest te leggen. Het is dan nodig welbewust schouder aan schouder te gaan staan, teneinde meer invloed van zich te doen uitgaan over de massa. Een vast aaneengesloten vuist is nu eenmaal krachtiger dan vijf losse vingers. eigenlijk in de mosselkwekerij veranderd is. Toen was er oppositie tegen maatre gelen der Overheid en niet ten onrechte, ook nu is er oppositie tegen b.v. de her ziening der standaardcapaciteitscijfers, die wel niet tot oproer leidt, maar die toch rechtskundige bijstand vraagt, om met deze Overheid juridisch de degen te kruisen, over de vraag, of alle Overheids maatregelen, nu maar moeten worden geslikt. Sportliefhebbers kunnen ui de namid dag hun hart ophalen aan de wegwed strijd die de Ronde van Bru wordt ge noemd, terwijl verschillende kinderspe len de gehele dag de spanning er in houden, de spanning die zich ontladen zal in de aankomst van Kaat Mossel de ook al historische Rotterdamse visvrouw die niet alleen om haar mosselen, maar vooral om haar Oranjeliefde in de his torie bekend werd. Maar de splijtzwam werkt echter op letterlek elk gebied, dat komt omdat wij Nederlanders een critisch en nuchter volk zijn. Dat wij echter ook een tra ditioneel volk zijn, blijkt wel uithet feit, dat veelal juist degenen, die zich het nuchterst en het meest critisch voor doen, het onstuimigst zijn bij huldebe- tuiglngen en het meest geroerd, als de tonen van ons aloude Wilhelmus weer klinken. Laten wij alle gevoelsargumen ten buiten beschouwing en stellen wij ons in op een nuchtere beschouwings wijze, dan moeten wij vaststellen, dat Oranje altijd een bindmiddel is geweest in een klein land met een oneindig ge differentieerde bevolking. De tegenstel lingen op politiek en godsdienstig gebied zijn in ons land altijd zeer groot ge weest, groter waarschijnlijk dan in enig ander land. Als men zich afvraagt wat Oranje se dert bijna vier eeuwen voor ons bete kende, kunnen wij dit het beste doen door er ons rekenschap van te geven wat er zou gebeuren, indien Oranje niet meer het bindmiddel van onze eenheid was. In dit licht bezien behoeft men geen door de wol geverfd chauvinist of mo narchist te zijn om de maatstaf der grote waardering van te leggen. Te meer, daar het begrip Oranje gedurende 50 jaren gestalte had in een Vrouw, die ons volk in de donkere bezettingsjaren de geestelijke en morele steun verleende op de weg, die voeren moest naar een waarlijk nieuwe tijd. Wij hebben als Nederlanders een ge meenschappelijk verleden, waaruit het heden geboren is. Wij kunnen en mogen niet vergeten, hoe ons volk langzaam uit de schijnbare chaos der wereldgeschie denis met haar geweldige botsingen op gekomen is, en zich naar boven gewor steld heeft om een plaats der ere in de rij der natiën in te nemen, 't Is een weg van bloed en tranen geweest, maar een jong leven wordt altoos uit smarten ge boren. De tachtigjarige worsteling om gewetensvrijheid, die tevens een worste ling om de nationale vrijheid was, is niet tevergeefs geweest. Het geslacht der Oranje's, dat naar de betekenis van het woord reeds koningen kweekte, een koning is naar de afleiding iemand, die kan, dit geslacht heeft zich aldoor in voor- en tegenspoed met het lot van Ne derland verbonden. Deze dynastie is in haar diepste wezen één met ons volk. 't Is één hart, dat in Oranje èn in ons volk klopt. Wij hebben samen gestreden, sa men geleden, samen gebeden, en bij alle waardering voor de heldenmoed van prin sen en andere mensen, geldt het toch van ons volk: „Hij heeft ons gemaakt^en geenszins wij!" Wie voor déze dingen niet voelt, en ons. tegenwoordige natio nale leven eenvoudig losmaakt van de diepste levenswortelen, waaruit het is opgeschoten, is een afgebonden lid van het Nederlandse volk. Indien er op onze erfgrond een groep woont, die de bete kenis van het verleden voor het heden kort en goed loochent, alsof elke nieuwe generatie een nieuw begin kon maken inplaats van voort te bouwen op de ééns gelegde grondslagen, kan zij niet aan het verwijt van schromelijke kortzichtig heid ontkomen. Het volk van heden is slechts een verbindingsschakel tussen dat van het verleden en dat der toe komst. Zijn leven wordt ten dele door de geschiedenis, die achter ons ligt, be paald. Ten andere dele bereidt het door de ontplooiing van nieuwe zelfstandige krachten, weder een rijke toekomst voor. En deze roeping is slechts te vervullen, indien de historische eenheid des volks een levende realiteit voor ons is. De nationale Gedenkdagen zijn even eens een symbool onzer saamhorigheid als één volk. 't Is waar, er zijn er, die zich isoleren, wanneer de feestklokken op zulke dagen luiden. De nationale, de historische gedachte, gelijk wij haar ont vouwd hebtoen, heeft geen vat op die geesten, omdat zij zich in de kring der klasse-belangen ingemetseld hebben, en er in die zware muren geen venster is, om uitzicht op 't gehele volk in al zijn geledingen te hebben. Zij missen de breedheid van blik, die een voorwaarde" tot onderlinge waardering is. Verreweg de meerderheid des volks weet nog wat het juichen op zulke da gen is. Groot en klein tooit zich met Oranje, het geUefde Oranje, dat reeds voor eeuwen het hart deed zwellen. Een van deze belangrijke dagen is 31 augus tus, de geboortedatum van Prinses Wil helmina, die land en volk gedurende een halve eeuw als Koningin der Nederlan den tot rijke zegen is geweest. Met de Latijnse dichter kon Prinses Wilhelmina getuigen: „Ik heb een mo nument opgericht duurzamer dan me taal". Het is het monument van dank baarheid in onze harten. Dankbaarheid voor het geestelijke leiderschap, dat ook in deze grote nazate van de Vader des Vaderlands ons geschonken is geweest. Haar herhaaldelijke oproep om ons nauw aaneen te sluiten, „eendracht en nog eens eendracht" te betrachten en onze plicht te doen, met achterstelling van ons persoonlijk belang, moge niet tevergeefs gedaan zijn. Het was de aan sporing om, bij alle verscheidenheid, wel ke zich in ons volk openbaart, te zoeken naar wat verenigt. En daarbij de wijde blik te tonen voor hetgeen om ons heen in de wereld geschiedt. De Engelse geschiedschrijver Macauby heeft dan ook terecht gezegd: „Er be staat geen dynastie in Europa, aan wel ke de zaak der beschaving, de vrijheid van het geweten, groter en duurzamer verplichting heeft dan aan die van Oranje". Bij de verjaardag van Prinses Wilhel mina, een van de grootste Vrouwen van deze eeuw, spreken wij de wens uit, dat Het maken van een werkhaven met bijkomende werken aan de zuidelijke oever van het Hollandsch Diep onder Willemstad is dinsdag door de rijkswa terstaat afdeling Deltawerken-Noord, aanbesteed. (In ons laatste nummer hebben wij aan deze werkhaven breed voerig aandacht geschonken). Laagste inschrijver was de fa. D. Blankevoort. en Zn. te Bloemendaal met 923800, De fa. A. Kraaijeveld Pzn. te Zwijn drecht was met 1350.000.de hoogr ste inschrijver. Gezin en arbeids leven Drs. J. W. van Hulst heeft op de 64e algemene vergadering van de School raad voor de Scholen met de Bijbel op 24 april j.l. een rede uitgesproken over „De Christelijke School in de Maatschap pij van nu". Deze rede is thans in druk verschenen en wij lichten er de volgende passage uit die ons trof: Het gezin staat volkomen buiten het arbeidsleven van de vader. Wat vader overdag, of 's nachts, precies doet of maakt of fabriceert, is voor de vrouw een raadsel. Misschien is dit nog tei zwak gezegd. Het is welUcht geheel geen vraag voor haar. Ook niet voor de kinderen. Zij weten alleen: vader is op „'t fabriek" of op kantoor. Er zijn mo menteel in Nederland tienduizenden kin deren, die niet meer weten, wat vader is in zijn arebidsleven; en er zijn tiendui zenden huisvrouwen, die het ook niet meer weten. Zodoende is in onze materi alistische tijd de interesse versohoven van het arbeidsproces naar het loonzak je. Als vader op 't ogenblik een andere betrekking kan krijgen, dan is de vraag in 't gezin niet meer: „ligt dat nieuwe werk vader beter?", of: „geeft hem dit werk meer arbeidsvreugde?", maar; „geeft het meer loon?" Ook duizenden Jongemensen, die na het verlaten van de school het arbeids leven in gaan, kiezen geen beroep meer, maar zij kiezen een loon. De vraag is Slechts: „waar verdien ik 't meeste". de Moeder van onze Vorstin nog vele jaren deel zal mogen uitmaken van het Huis van Oranje. P. BOM, ambt. ter secretarie Ooltgensplaat, 26 augustus 1957.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5