Ui leninar kt erkingen een leraarlievende gemeente Hoe bewaren we uien? Twee nieuwe Ford automobielen Kerkgescniedenis van Den Bommel Hl I I I Kinderhoekle Kerk ais para; INZENDEN! INZENDEN! INZENDEN! -----o----- ETTENSE VEEMARKT Bix. a „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 30 augustus 1957 Van de Stichting Nederlandse Uien- Federatie te Middelharnis ontvingen wij een overzicht van de oppervlakte beteeld met uien, volgens de landbouwtelling, mei 1957. Provincie Pootuien Zaaiuien Groningen 3 ha 6 ha Friesland 2 ha 118 ha Drente - ha - ha Overijssel 9 ha 165 ha Gelderland 11 ha 32 ha Utrecht 3 ha 2 ha Noord-Holland 29 ha 578 ha Zuid-Holland 164 ha 2342 ha Zeeland 262 ha 1705 ha Noord-Brabant 26 ha 229 ha Limburg 2 ha 17 ha Totaal 511 ha 5194 ha Pootuien en zaaiuien tesamen 5705 ha., of weder 254 ha meer dan het vorige jaar. Voor vergelijking geven wij U de cij fers: Zaai- en plantuien 1953 6799 ha Zaai- en plantuien 1954 5379 ha Zaai- en plantuien 1955 4680 ha Zaai- en plantuien 1956 5451 ha Zaai- en plantuien 1957 5705 ha Uit deze cijfers ziet men, dat de op pervlakte weer aardig toeneemt en de telers zelf gaan vragen om een behoor lijk verlies. Geteeld op Flakkee Pootuien Zaaiuien 1956 1957 67 73 1613 1707 De prijs bewoog zich tussen de 20 en 25 cent per kg. telerprijs. Deze prijs is zeer laag geweest, om dat in doorsnee niet meer dan de helft van een normaal gewas, kon worden ge plukt. In de afgelopen weken in augustus is de prijs der uien ingezakt. Duitsland nam heel weinig af, en in Engeland was de markt niet zo erg wil lig- De prijzen liepen van 20 cent per kg. terug tot 12 cent per kg voor de poot uien en 13 cent voor de zaaiuien. De kosten zoals loon, polderlasten, zaaigoed enz. stijgen van jaar tot jaar. 'De kosten voor verzending als vracht en vooral transportkosten in Engeland eveneens. Het verzenden naar Engeland is alweer 1,25 tot 1,75 cent per kg. hoger dan in februari en maart. Van een vergoeding door de Engelse koper komt echter niets in. De telers en dehandel moeten het zelf lijden. In augustus werd reeds regelmatig verzonden. Als de laatste week niet tegenvalt, wordt er gemiddeld reeds meer dan 2 miljoen kg. per week verstuurd. Wij hopen weder in staat te mogen zijn, U iedere maand het marktverloop mede te delen. De exportcijfers werden ons welwil lend verstrekt door het U.C.B, te 's-Gravenhage en Middelharnis. De omstandigheid dat verreweg het grootste deel van de uienoogst gedu rende de wintermaanden afgeleverd wordt, maakt het noodzakelijk jaarlijks grote hoeveelheden voor kortere of lan gere tijd op te slaan. Vooral in de belangrijkste uiencentra met name op Goeree-Overflakkee en de Zeeuwse eilanden blijkt voor het op slaan van uien in luchtgekoelde bewaar plaatsen grote belangstelling te bestaan In vergelijking met de traditionele be waarmethoden, aldus dhr. J. Li. Koert van de Stichting Ned. Uien Federatie te MiddelhajTiis onlangs voor de radio, is het mogelijk de uien in een goed geïso leerde bewaarplaats, zelfs tijdens stren ge vorstperiode vorstvrij te houden. Bo vendien kan men bij ongunstige weers omstandigheden de uien verzendklaar maken, terwijl tevens kunstmatige dro ging mogelijk is. Door het kunstmatig drogen kan men niet alleen de uien bij slecht weer van het land halen en de droging kunstma tig voltooien, maar ook de koprotaan- tasting wordt verminderd. Droogt men, gedwongen door slechte weersomstandigheden, om de kleur van de uien te behouden, dan is de uitrus ting van de tegenwoordige bewaar plaatsen wel voldoende, mits de uien niet te veel behoeven te worden inge- droogd. Alleen in dit geval kunnen de uien in een bewaarplaats, voorzien van een ventilator met een luchtverplaatsing van ongeveer 300 mS/m^ uur tot 3 m hoog worden gestort, waarbij de tem peratuur van de drooglucht niet hoger dan 30° C mag zijn. Worden de uien in een jeugdiger stadium gedroogd dan kan bij deze luchthoeveelheid en stort- hoogte de te lange droogduur een nade lige invloed op de kwaliteit van de ui uitoefenen. Men dient dan te streven naar een kortere droogduur. Hiertoe kan gebruik worden gemaakt van een ventilator met een grotere luchtverplaatsing b.v. 450 m3/m2 uur of door de storthoogte te verlagen. Zodra de temperatuur in de bovenste laag begint te stijgen kan met het ver warmen worden gestopt. Daarna dient minstens 15 uur met buitenlucht te wor den geventileerd, waarbij de in de partij opgehoopte warmte de droging in de bovenste laag nog enige tijd voortgang doet vinden, terwijl tevens de huidvast heid van de uien in de onderste lagen wordt hersteld. Kunstmatig drogen ter bestrijding van koprot stelt hogere eisen aan de wijze van drogen en geeft het grootste effect bij uien die 710 dagen nadat ze in normale afrijpingstoestand zijn opge trokken, worden gedroogd. De in 1956 uitgevoerde onderzoekin gen hebben aangetoond, dat ook bij het uitvoeren van een droging ter bestrij ding van koprot, de storthoogte tot 3 m kan worden opgevoerd. De ventilator moet dan evenwel een luchtverplaatsing hebben van minstens 450 m^/m? uur bij Men zag predikanten ongaarne vertrekken Er bestaan kerkelijke gemeenten, die een zekere ongunstige vermaardheid hebben in de predikantenwereld. Ach tereenvolgens heeft men daar predi kanten zien vertrekken, die min of meer met kerkeraad of gemeente overhoop lagen. Vaak ligt het aan beide partijen, soms alleen aan de do minee. Maar wanneer de ene predi kant na de andere moeilijkheden haeft, ligt dat vaak aan een heers zuchtig groepje in kerkeraad of ge meente. Voor zover men daarbij mag afgaan op vergeelde persberichten uit hun tijd, hebben de predikanten van Herkingen in dit dorp doorgaans een goede ge meente aangetroffen. Zij konden er be hoorlijk mee overweg en wanneer zij na verloop van tijd een beroep naar een andere gemeente aannamen, betreurde men hun heengaan. Enige uitzonderin gen zijn er ook te Herkingen, maar die bevestigen de regel: In 1739 vertrok ds Joh. Placius naar Casselternijveen in Drente. Hij had 12 jaar te Herkingen gestaan, lang genoeg om zonder dat men in onmin met de gemeente leeft blij te zijn met een beroep. Maar Placius had het er moei lijk mee. Hij vroeg enige tijd beraad. In die tijd werd hem door allerlei instan ties en personen uit de gemeente ge vraagd om in Herkingen te blijven. „Eindelijk alles in de vreeze des Hee- ren overwogen hebbende", nam ds. Placius de roeping naar Drente aan. Wat verder in de 18e eeuw komen we ds J. J. van Steenbergen tegen, die in december 1786 te Waarde op Zuid-Be veland werd beroepen. „Hij heeft door onzen sterken liefdedrang om bij ons te blijven, tot onze eenpaarige blijdschap, na eenige dagen van beraad, voor die beroeping beleefdelijk bedankt", heet het in een bericht uit Herkingen. Maar deze liefdedrang kon ds van Steenber gen toch niet vasthouden. Een jaar la ter beriep men hem te Poortvliet. De ge meente was al direct verontrust, dat dit schot raak zou zijn. Zo was het ook, maar met leedwezen zag men de domi nee naar zijn nieuwe gemeente op Tho- len overvaren. In 1853 verliet ds H. J. Krol zijn ge meente om naar Nieuw-Vossemeer te gaan. Zijn afscheidsrede werd een waar dig besluit van zijn trouwe evangelie- prediking te Herkingen genoemd (hij had er acht jaar gestaan). Men typeer de hem als een man des vredes. ,,Vurig- lijk wenschen wij, dat zijne afscheids groet bij allen ëenen diepen en blijven- Gasselternijveen in Drente. Hij had 12 en de Heer der gemeente den waardige man in zijnen nieuwen werkkring be- krachtige, om ook daar den waren vre de in veler harten te stichten of te be- bevestigen, en de eenigheid des geestes te behouden". De dood sprak Van tragische aard was het afscheid dat Herkingen in 1857 moest nemen van de predikant dr. G. van Leeuwen. Deze jonge geleerde was in 1856 naar Herkingen gekomen. Niemand ver wachtte, dat hij hier lang zou blijven. Doch evenmin dacht iemand er aan, dat hij hier zou sterven. Op 21 april 1857 overleed dr van Leeuwen, slechts 26 jaar oud. De gemeente van Herkingen meldde zijn dood met als bijschrift, dat hij was „een man van uitgebreide kunde, vol des geloofs en des Heiligen Geestes, blakende van ijver voor de zaak des Heeren, en in Zijn Heilige Bediening tot in het allerminste getrouw. Veel, zeer veel had de Vaderlandsche Kerk nog van den v/aardigen man mogen ver wachten, maar God, die hem liefhad, nam hem weg". Van ds C. de Visser, emeritus van Tholen, kon men inderdaad zeggen, dat hij in het harnas stierf. Als rustend predikant nog eens een predikbeurt ver vullende, overviel de dood hem terwijl hij aan het preken was. De kansel werd zijn doodsbed. Niet alleen op Tholen, maar ook te Herkingen nam men met deelneming kennis van dit overlijden, want ds De Visser had vijftien jaar in deze gemeente gearbeid. Diverse beroe pen in die tijd op hem uitgebracht wees hij af, totdat Tholen hem riep. Uit Herkingen kwam deze tijding: „Van 1816 ot 1831 was de waardige De Visser met den meesten ijver alhier werkzaam. Na zijn vertrek van hier bleef in onze leeraarlievende gemeente zijne gedachtenis in eere. Tot aan zijn sterven toe had de grijsaard hier vele vrienden, die deelden in zijn lief en leed En dat wij hem ook na zijn vertrek van de aarde blijven gedenken, daarvoor is de zekerste waarborg de opregte droef heid, waarmede de tijding des doods de harten heeft vervuld". Antwoord op staande voet Er zouden nog meer predikanten te noemen zijn, wier heengaan men in Herkingen betreurde, maar wij willen er tenslotte één noemen, wiens komst men toejuichte. Nadat in 1879 ds J. T. Tenthoff naar Koedijk was gegaan, bleef de gemeente dertien jaar vacant. Men beriep ver scheidene predikanten, het laatst ds. Lambertus Kan de Beer te Poederoyen. Ds Kan de Beer (van confessionele richting, in tegenstelling met ds Tent hoff, die vrijzinnig was!) moet een ei genaardig man geweest zijn. Hij heeft elf gemeenten gediend van 1852 tot 1900 met een tussenliggende periode van zes jaar emeritaat maar hij bleef nergens lang. Zo ging hij in 1868 naar Vrouwenpolder, maar deed binnen de twee jaar, januari 1870 intrede te Arnemuiden, vertrok in oktober van hetzelfde jaar naar Scheveningen en werd reeds een jaar later, 12 november 1871 te Westmaas bevestigd. De kerkeraad van Herkingen hoopte, dat ds Kan de Beer het beroep zou aannemen. Toen hij de gemeente kwam bekijken, was er een kerkeraadslid zo vrijmoedig om te vragen of dominee niet op staande voet kon beslissen. Want dacht deze broeder ds Kan de Beer heeft kennelijk wel zin in Her kingen, maar wanneer hij in zijn eigen gemeente terugkomt, ziet hij misschien de nadelen beter en wordt er drang tot bedanken op hem uitgeoefend. Nadat deze vraag gesteld was, haal de ds Kan de Beer tot grote verwonde ring van het kerkeraadslid een brief uit zijn zak, waarin hij reeds had mede gedeeld, dat het beroep naar Herkin gen door hem was aangenomen. Nog vóór hij de gemeente had kunnen zien, was zijn beslissing dus gevallen. Onno dig te zeggen, dat men hiermee in Her kingen blij was. Vier jaar later is ds Kan ds Beer naar Goudriaan gegaan, zijn laatste ge meente. Nadien heeft Herkingen nog 6 maal een predikant zien vertrekken. Opmerkelijk is, dat de laatste vier heengegane predikanten (Addink, Sirag Anker en Klootwijk) alle naar een ge meente in Noord-Brabant zijn gegaan. Utrecht H. de J. KUNT PREKEN Ds. F. ,C. Meyster vertelt in het gere formeerde weekblad „De Bazuin" over de wekelijkse zorg van veel idominees om een .preek te moeten maken len het niet loinnen. Toch denken Veel mensen, dat dominees de preken maar uit hum mouw schudden. Ziehier een lliustratie ervan: Jaren geleden had een predikant op zijn aangiftebiljet voor de inkomsten belasting een bescheiden bedrag voor aangekochte theologische boeken in min dering van zijn belastbaar inkomen op gegeven, en hij kon de juistheid daarvan staven met gequiteerde rekeningen van zijn boekhandelaar. Hij ontving daarop een uitnodiging om bij de inspecteur der belastingen te komen. Dit heer nu was „liberaal", en hij had blijkbaar van preken evenveel verstand als een Hollandse koe van Spaans. Dominee", zei hij, "ik ga met uw opgave niet akkoord, namelijk wat die boeken betreft. En ik zal u zeggen waarom niet. U is opgeleid voor predi kant, u hebt uw studie voltooid en u kunt preken. Maar nu wilt u mooier pre ken dan uw collega's, en daarom hebt u zich die lectuur aangeschaft, om daar uit te putten. Dit uw streven om boven anderen uit te blinken moet zelf ver antwoorden, maar u houdt mij ten goede dat ik deze geste niet ten laste Iaat ko men van de schatkist des rijks; daarom heb ik deze post geschrapt, die moet u voor eigen rekening nemen. En wat ook de dominee als argumen ten aanvoerde, het refrein van de inspec teur luidde steeds: neen, u kunt preken, en dat is genoeg. Daarmee kon de pre dikant naar huis gaan. „U kunt preken" ach, zei de te leurgestelde pastor die deze ervaring bij de inspecteur vertelde, ik wilde dat die rnan gelijk had, en dat ik kon preken, omdat mijn opleiding voltooid was, maar ik vind het zo vreselijk moeilijk, en ik heb vaak het moedeloos makende gevoel dat ik het niet kan. een tegendruk van 40 m waterkolom, terwijl de inblaastemperatuur constant op 30° C gehouden moet worden. Een ter bestrijding van koprot uitge voerde droging mag niet langer dan 3 dagen in beslag nemen terwijl ter voor koming van kale uien, na beëindiging van de droging, de uien niet direkt mo gen worden verwerkt. UIX DB PEES !U Ds. K. HaKt van Wallaceburg, Canada vertelt in De Wachter, orgaan van de christian reformed church, het volgende verhaal over kerkgaan: Het gaat over een dominee, die tobde met het euvel van slecht kerkbezoek. Vooral de avondbeurten waren in zijn kerk angstig slecht bezocht. Behalve dan die ene zomerzondagavonddienst, waar het verhaal over gaat. Toen dominee al op stoel stond, begon de stroom eigenlijk pas. Van alle kanten kwamen zij binnen. Vreemden, naar ui terlijk en gedrag te oordelen geen ge wone kerkgangers. Er groeide een verheugde verwonde ring in het hart van de predikant om die plotselinge verandering ten goede. Totdat hij ineens ontdekte waar de oor zaak lag van die onverwachte opleving. Besta jongens en meisjes! Voor de meeste kinderen is de va kantie weer voorbij. Er is zo lang naar uitgezien en ongemerkt is alles verlo pen. Misschien hadden jullie je er veel van voorgesteld en is het tegengeval len. Zo gaat het vaak in het leven. Op de aarde is niets volmaakt; er mankeert altijd wat aan, hoe mooi en goed en schoon het ook is. Het bestendige kun nen we niet op aarde vinden. Wat blijft er dan voor ons beter over dan het zoe ken naar het Goed dat nooit vergaat? De Heere roept het ons toe: Zoekt het goede en leeft!" De Heere heeft ons eenmaal het Goede gegeven, maar wij hebben het weggeworpen. Door genade alleen kunnen we het verlorene weer terug ontvangen. Dat zal niet gaan door ons goeddoen, maar door de Gerechtig heid van de Zone Gods. Wanneer die genade ons deel wordt, zijn we voor tijd en eeuwigheid geborgen en verkrijgen we het goed, dat we moedwillig zijn kwijtgeraakt. En nu komt de tijd van werken weer aan. Probeert nu alleen zo het werk te doen, zoals de Heere het van ons eist, met lust en ijver. We staan in het werk, door mensen ons opgelegd, maar onder tussen ook in de dienst van God. De Heere gebiedt, dat we ons werk zo ge trouw en gewillig zullen doen als de engelen in de hemel. Nu volgt de laatste opgave van deze maand. AUGUSTUS-KAADSEL 4 Welk getal moet je invullen? 1. God schiep hemel en aarde in... da gen. 2. Noach bouwde... jaren aan de ark.. 3. Toen Abraham... jaar oud was, ver liet hij zijn land. 4. Mozes werd... jaar oud. 5. Toen hij... jaar oud was vluchtte hij. 6. Hij was... jaar met de kinderen Is raels op reis. 7. De Heere Jezus had... discipelen. 8. Petrus heeft... maal zijn Meester verloochend. 9. Mozes vertoefde... dagen op de berg Sinai. 10. Lazarus lag reeds... dagen in het graf. Dit raadsel werd ingezonden door Kees Janse, Middelharnis. CORRESPONDENTIE Mlnekee S. Ouddorp. Als je rapport zo blijft, zal het best gaan, hoor! De eerste vakantiedag begon met regen. Er zijn nog meer regendagen gekomen. Maar als je vier weken vakantie hebt, kan er wel een regenweek komen; voor die mensen, die maar een week vakan tie hebben, is het erger, als die ene week een regenweek is. Jan S. Middelharnis. Jammer dat die uienpluk niet door kon gaan. Je spaar pot had er wel bij kunnen varen en het is een gezonde bezigheid ook in de fris se buitenlucht. Bij het zwemmen ben je toch heel voorzichtig hè? Liedy M. Otid-Beijerland. Ik zie niet eens een zes op je rapport; de cijfers liggen er allemaal boven. Dan is het goed, hoor! Hoe heb je het in Goes ge vonden? Heb je Bennie ontmoet? Over de reis van de zending hoor ik nog wel iets, hè? Kees V. d. W. Ooltgensplaat. Heb je je niet verveeld in die lange vakantie? Of was het niet lang genoeg misschien Tevreden zijn met wat je kreeg en nu weer trouw je werk op school doen. Nu zit je al in de zevende. Het is nog niet zo lang geleden toen je voor het eerst ging. Weet je dat nog? 'Greetje M. Oud-Beijerland. Ik denk dat jij dit „hoekje" in Oude Tonge leest, want daar ben je op dit ogenblik nog, nietwaar? Toch denk ik, dat je weer blij zal zijn als je naar huis mag. Je zal het wel naar je zin hebben, maar zo graag wil je thuis gaan vertellen hoe je het gehad hebt. Jaap S. Sommelsdijk Die ziekte kwam toch niet van het reisje. Het duurde nog kittig" lang. Zo'n keelontsteking ig niet zo maar weer over. Je zal ook Wel tamelijke koorts gehad hebben. Ja rapport is goed, maar geef het cijfer voor taal nog een duwtje in de vierde. Geen ;,stromen van levend water" had den het kerkbezoek zo doen toenemen, maar een gewone zomerse regenbui. De avondwandelaars zochten bescherming tegen dit natuurgebeuren en vonden die in de kerkdeuren, die nodend open ston den. Toen de dominee deze troebele bron van hun aandacht ontdekte, veranderde zijn vreugde in teleurstelling, zijn ver wondering in verontwaardiging. Hij kon zich niet beheersen en begon zijn be straffing met deze uitval: ,,Er staat ge schreven: Mijn huis zal een huis des ge- beds genaamd worden, maar gy hebt het tot een paraplu gemaakt". Twee Edsels een Citation 2 deurs Hard Top en een Citation Convertible tonen U de nieuwste stylering, waar door deze gedistingeerde wagen zich on derscheiden. Speciaal vallen op de vertikale radia- teurgrille, de dubbele koplampen en de op de hoeken gemonteerde knipperlich ten. Horizontale achterlampen gaan gelijk matig over in het vlakliggende koffer deksel. Een eenvoudige chroomversie ring accentueert het lichtelijk ingebogen achter-zijpaneel. 33 Wijze van ondersteuning en acte van indemniteit Wij hebben vroeger al eens opgemerkt dat aan een kerkelijke attestatie grote waarde werd gehecht en dat het ver krijgen daarvan bij vertrek nog al eens moeilijkheden opleverde. Het is en blijft een attestatie, d.i. getuigschrift, en is alzo meer dan een verhuisbiljet. Vroe ger gaf men behalve een attestatie, in dien de omstandigheden dat vereisten, ook nog een acte van alimentatie. Dat v/as het geval bjj degenen, die van dia- koniewege vaste ondersteuning genoten. Immers zorgde de diakonie hunner ge boorteplaats voor de geldmiddelen. Om een voorbeeld te noemen: Een armlas tige verhuist van Den Bommel naar Goeree, dan is Den Bommel aansprake lijk voor de ondersteuning. Goeree kan dat wel zolang voorschieten, maar de afrekening komt. Een andere vorm van garantie was de acte van indemniteit. Men gaf aan gehuwde personen, of ook aan weduwen en weduwnaren, (niet aan jonggehuwde lidmaten) bij verstek een acte van indemniteit. Het betrof hier niet de steun bij aankomst in de nieuwe gemeente, maar de mogelijke toekomstige onderstand. Hiervan is het volgende voorbeeld in tekst aanwezig: „6 maart 1770 naar Sommelsdijk ver trokken Johannes Soete en Jacoba Berkhof, egtelieden met acte van indem niteit van deze woordelijke inhoud:... en wanner zij onverhoopt tot armoede mogten komen, verplichten wij ons tot derselver behoorlijk onderhoud, onder voorwaarde, dat de Polityke of kerke lijke opsienders der Gemeente J. C. te Sommelsdijk, welke deese acte van in demniteit sal vertoont worden, sig ver plichten, bij het ontfangen van dezelve om een dergelijke acte te geven aan zo danige, die van hun tot ons overkomen". Deze laatste zinsnede diende om mis bruik van een goedhartige diakonie te voorkomen, zodat het ene dorp het an dere niet mocht gebruiken als een toe vluchtsoord voor onbehuisden. Het spreekt vanzelf, dat de gegoede stand alleen inkwam en vertrok met attestatie Gelijk als nu in het voorgaande van Sommelsdijk geelst werd, zo bestond er in 1768 met Ooltgensplaat een derge lijk schriftelijk contract om eikaars be- hoeftigen wel te accepteren op attesta tie, doch de ondersteuning door de plaats van herkomst te doen geschieden Verscheidene grote plaatsen gaven deze acte van indemniteit oftewel scha deloosstelling niet, waardoor dikwijls grote moeilijkheden ontstonden. Ook was deze kwestie niet duidelijk bij de wet geregeld. Op de ene plaats gaf de kerkeraad haar af, maar op de andere plaats als b.v. Steenbergen, de Schout. Ook was het niet voor onbepaalde tijd, doch dikwerf voor twee jaren, omdat op wangedrag censuur volgde, waarmee de acte verviel. Zo verging het Jan Ligtendag die naar Dirksland vertrok en na kort ver blijf gesommeerd werd het dorp te ver laten en weer naar Den Bommel te vertrekken, alwaar hij na jaren zijn zonde van wederspannigheid en beledi gingen bekende. Hij had de kerkeraad willen dwingen tot afgifte van zo'n acte en dreef het zo ver, dat de classis er bij te pas kwam. Deze veroordeelde onze weigering, maar ds Bonte sprong op de ketting en werd door uitspraken van hogere colleges van vroeger gesteund. Vooral met zwervers had men ont zaglijk veel te stellen. Onze notulen- boeken zijn hier vol van. Tot op onge veer 1830 was in deze materie geen vaste gedragslijn, maar toen de Staat der Nederlanden zich met deze kwestie ging bemoeien, regelde deze het armwe zen bij de wet, waarbij elke gemeente voor zijn inwonende armen aansprake lijk werd gesteld. Stormschade Ons kerkeraadslid Jan van Schouwen heeft ergens in een boek de volgende aantekening gemaakt: Op den 12 December 1770 is een seer sterke sware stormwynt geweest, waar door seer veel schade is verooraakt aan huysen en sterke gebouwen, soo te lant als te water. De Heere doet de winden uit zijn schatkameren voortkomen en soo toont Hij hoe magtig Hij is, een godt die seer te vreesen is, voor wien te sidderen en beven moest, als de Heere sijn magt opwekt, o, dan moet het herte eens menschen beven. Jan Cornellsse van Schouwen. Bij deze gelegenheid is tevens de haan van de toren gewaaid en onherstelbaar op de grond terecht gekomen. Tevens trof de toren van Ooltgensplaat zware schade. Onze notulen verhalen als volgt: Is ook gesproken over de zeer geweldige storm uit het Noord Westen toen de haan van onse spits is afgewaaid met de gehele ijzeren staaf en vergulde ap pel aan de veeren van het ijser enz. Na breedvoerige bespreking had men eindelijk de zaak weer voor elkaar en een behendig timmerman gevonden, waarvan staat opgetekend: hierop is een nieuwe haan gemaakt, nadat we nog beproefd hadde om de ouwe nog bekwaam te maken, dog tevergeefsch, welke nieuwe haan door Corst. van de Werken op de toorn is gezet den 28 december en dat op dese wijse: dat hij om den toorn sloeg of over de spits heen bracht een stellagie van vier vier kante planken, welke haar rusting al leen op de tooren hadde; dit heeft die man tot elks verwondering met de grootste behendigheid en spoed gedaan. Varia Het kleine dorp moest in de drukke meestooftijd veel werk verzetten. Zo doende kwamen zich dan alhier ver schillende lieden vestigen voor enkele maanden. Het lidmatenboek leert ons verder, dat omstreeks 1760 de gewoonte is opgeko men alleen met Pasen openbare ge loofsbelijdenis af te leggen, hetgeen voor die tijd het gehele jaar door placht te geschieden. Tevens zien wij dat bij sommigen een aantekening staat bij overlijden als b.v. bij Dina van Noord- dijk: een moeder in ons Israël, en bij Jan van Schouwen 1786: zalig in den Heere gestorven. In 1763 woonde alhier de chirurgyn Vink, van wie vermeld staat dat hij de vrouw van Rokus Wolfert „in haar dooddreygende barensnood" 50.af dwong. Deze vrouw was bij de kerke raad gunstig bekend, genoot een vrije stoel voor het schoonhouden van het kerkhofpad doch was overigens arm. Er moest onmiddellijk een besluit vallen. Ds Bonte zag zich gedwongen om toe te geven. Hij werd dan ook door de kerkeraad schadeloos gesteld. Maar deze praktijk heeft de chirurgyn in dis- crediet gebracht, want wij zien na de zen dat de dokter van Middelharnis hier wekelijks zitting houdt. Wij herinneren ons de deftige en breedsprakige brieven van en aan de Ambachtsheer. Zo bij overlijden zijner moeder als van zijn eigen huwelijk. Wel nu, eenmaal getrouwd, brachten zij ons een bezoek. Te Den Bommel aangeko men, werden zij op de Polderskamer feestelijk ontvangen. Ds Bonte deze „edelmoedige vriendschap met uitge breide zegenwenschen met een stame lende tong, en soo al gebrekkig, dan toch hertelijk". Deze toespraak zal wel van respec tabele lengte zijn geweest, daar ds Bonte van alle kleinigheden uitvoerige aantekeningen heeft gemaakt, soms tot vervelens toe, waarbij hij af en toe tus sen de woorden die hij schrijft aantekent dat hij eerst zijn pijp tabak gaat opste ken. Maarssen. Ds G. van der Zee (Wordt vervolgd) Jaap M. Oud-Beijerland. Hoe is het gegaan is Huizen? Verliep alles naar wens Heeft opa je nog meegenomen en was tante Lo op haar post? In je vol gende brief hoor ik daarvan wel. Enkele cijfertjes moeten nog een schepje heb ben, maar voor de rest is het goed. Sjaan T. Ouddorp. Een mooie presta tie van Jan! Is opa nog kras? Hij heeft al een hoge leeftijd bereikt. Wat zijn jij en je nichtje dan nog jeugdig. Was het druk op haar verjaardag? Ik denk dat ze daar wel mooi wonen. Kees N. Ameide. Allereerst moet je je moeder hartelijk bedanken voor de moeite die ze heeft gedaa:n om jouw op lossingen op tijd bij mij te krijgen. Als je moeder nog wat jonger was, deed ze ook nog m.ee. De vorige keer is ze niet mis geweest, hoor, maar ik zag het aan het schrift dat jij het niet had geschre ven. Ik ben wel nieuwsgierig naar het geen er plaats gevonden heeft. IVÏia V. Herldügen. Jammer van Atie en Hans, hoor! Het examen was mis schien heel moeilijk. Was er in Veen veel veranderd? Zou je er nog willen wonen? Nu begint straks de echte stu die, hoor. Maartje H. Ouddorp. Heel graag was ik gekomen, maar ik kon erechter de tijd niet voor vinden. Je zal het wel druk hebben met al die gladiolen, of is dat voor het grootste gedeelte al klaar Maar dan zal er wel ander werk wachten. Maar dat is niet erg, als je maar gezond mag wezen. Aimie den B. Herkingen. Van die brand heb ik gelezen. Hebben jullie ze nog onderdak geschonken? Ik meen dat ik dat ook las. Gelukkig dat er bij zul ke voorvallen meeleven betoond wordt. Dat moest veel meer gebeiiren. We zijn er om elkander te helpen, nietwaar? En wat een ander treft, kan ons ook overkomen. Lenie K, Herkingen. Was je blij met de prijs Dat kan ik me indenken. Houd met het leren zo. maar vol, dan zal je telkens wel overgaan. Heb je familie in Hellevoet? Het is wel wat laat, maar toch nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Lenie den B. Herkingen. Ik zou jou en Annie ook graag eens zien, maar ik kan voorlopig geen gelegenheid krijgen. En als ik nog kwam, dan weet ik het meestal niet van te voren, dus dan kon het gebeuren, dat jij niet thuis was. Paultje V. Huizen. Wat heb jij prach tige cijfers, zeg! Ik denk, dat er niet veel boven jou uitkomen. Of zijn er nog knappere kinderen? Nu zit het reizen er weer op; heb je er geen spijt van? Nellie M. Den Haag. Jij kan het alleen ook al af; dat zie ik wel. Je gaat net eender schrijven als Wim. Ik zou jullie schrift haast niet uit elkaar kunnen. Na de vakantie hoop ik weer virel wat van julli beiden te horen. Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko Op de veemarkt van woensdag 28 aug. 1957 werden aangevoerd 189 stuks, waarvan 133 runderen en 56 biggen. De runderen werden bij ruimere aan voer vlot verhandeld, de prijzen aan de hoge kant. In biggen ruimer aanbod met redelijke handel en de prijzen vrij wel onveranderd. Het slachtvee werd vlug verhandeld. De belangstelling was groot. Prijzen: kalfkoeien 7251100; kalfvaar- zen 700—975; guste koeien 575850; pinken 350500; graskalveren 250450 paarden 700900; biggen 40—50; lo pers 6080; vette koeien 2.90^3.10 per kg geslacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4