EIIArtDEtl-fflIE G Uit het jaarverslag van de Kamer "van Koopnanael HAAR WOORD CpETROUW „Sprekende bijbels" 2de blad Vrijdag 30 augustus 1957 No. 2625 N.V. Slavenburg's Bank Het monsteren van vee op fokdagen Deltaplan, veerdiensten en economische toestand in middelpunt der belangstelling Landbouw van Flakkee ondervindt zuigkracht van industrie Onreinheden in üw bloed veroorzaken die Iheumatiselie Fiinen. Daarom zal 20'n bloedzuiverende Kruschenkuiir U goed doen. Nog vakantlemijnieriiigen Vroeger en nu De staats scholen Prof. Bolland en zijn Hegeliaanse wijsbegeerte Zou nu toch heus de augustusmaand zozeer een vakantiesfeer gaan mede brengen, dat de ridders van de pen maar niet te paard kunnen komen Dan is er toch veel veranderd in ons leven, want jaren en jaren geleden hadden dan de scholen wel zomervakantie maar wie niet in dat land der geleerden vertoefde bleef aan zijn werk. Nu ja, een of 2 da gen mocht je dan wel eens weg blijven, maar in het algemeen stond het er voor de ondergeschikte (o, wat een woord hè?) zo bij, dat als je niet gewerkt had ook het recht op loon verviel. Dat was toch zo klaar als een klontje'. En wie had er nu liggende gelden om zo maar eens een poosje niets te doen? Het was al erg genoeg dat er 's win ters zoveel' werkloosheid was, vooral wanneer het lang vroor. En daarvan kunnen de oude mensen op onze eilan den ook nog heel wat vertellen. Neen, je was toen heuè niet op visite in de wereld. Maar, er moet bij gezegd wor den, men werkte hard en met veel toe wijding en droeg de zorgen van een meestal groot gezin met veel moed en opoffering. Er was vaak een verborgen zegen in huis. De rollen zijn nu wel omgekeerd. De sociale positie van het volk is zeer om hoog gevoerd, maar er zijn nu ook weer schaduwkanten. Er is verlies van zede lijke waarden, wij zijn wat minder zorg zaam geworden en wij rekenen maar op de regering die wij tenslotte toch zelf in elkaar zetten, ia 't waar of niet? „Ze" moeten maar zorgen dat ieder aan zijn trek komt. Hoe dat nu principieel zit, of we daarmede een stuk zedelijke volkskracht overboord zetten, wordt maar door weinigen overdacht. De ver uitgestrekte overheidszorg leidt tot zor geloosheid. Voor het sparen wordt enige reclame gemaakt, maar het volk voelt er niet veel voor, nu de ontwaarding van het geld van week tot week voort gaat. Jammer; vroeger viel er weinig of niet te sparen, het „zat er niet aan" zo men dan zei. En nu is het veel meer mo gelijk maar nu hebben wjj er geen zin in. De staat moet maar zoveel mogelgk aan het initiatief van het volk overla ten. Er is nog belangstelling genoeg on der de mensen om iets tot stand te brengen. Daar moeten geen breidels aan gelegd worden. En wij zitten nog altijd met de valse leuze, dat de overheid aan geen goiJsdipriist gebonden is. En dat in een rei^rmat'orisch land. Zo lijdt de waarheid Gods schade aan de hoge scholen, aan heel het openbaar onder wijs. Dit is niet bepaald een nieuw ge zichtspunt, maar het is wel hoogst be langrijk. Hoe worden de werken Gods in de natuur verklaard aan onderwijs in richtingen, die ieders mening moeten ontzien? Dan komt Gods Woord in de verdrukking. Aan Leidens Hogeschool doceerde prof. Bolland, (geboren 1856, overle den 1922). Hg was hoogleraar in de fi losofie, de wijsbegeerte, en was Hegeli aans in zijn leer. Bij hem „verdampte heel de christelijke religie"; wat Gods Woord nog aan feiten mededeelt noem de hij een schone mythe, een vertelling uit oer-oude tijden. Dat waren en zijn onze leraars, van staatswege op de stu denten losgelaten! Zo staat het er op In Nederland. De filosofie of wijsbegeerte is niet af te keuren, zij scherpt het denken, maar men kan er CJhristus niet in vinden, Men hoort er de openbaring Gods niet In. De apostel Paulus waarschuwt er dan ook tegen om hier vervoerd te wor den, Colossensen 2 vers 8: „Ziet toe, dat niemand U als een roof vervoere door de filosofie en ijdele verleiding, naar de overlevering der mensen, naar VOORSTRAAT 9 SOMMELSDUK TELEP. 21S8 AUe Bank- an Eflectenzaken Bete- en Zaben-devlecan de eerste beginselen der wereld, en niet paar Christus". En dat er een christelijke of een gere formeerde wijsbegeerte zou zijn is o.a. door wijlen prof. Dr. Hugo Visscher, hoogleraar te Utrecht vanwege de Herv. kerk ten stelligste ontkend. Zacharias Ursinus (15341583) zet in zijn „Schatboek" het onderscheid tus sen de filosofie en de christelijke leer kostelijk uiteen. De filosofie weet van geen Wet en Evangelie, maar de H.- Schrift geeft ons die en de gemeente des Heeren kent er de zin van. Aldus de grote Ursinus, bewerker van de Heid. Catechismus. Deze prof. Bolland nu beroemde er zich op, dat een student, als hij ten minste geen uil was, bij hem spoedig zijn geloof zou verliezen. Nu, daar zal wel veel van waar zijn, want hier lig gen voor de jonge mensen grote geva ren. Maar de oude professor Gerard Wisse vreesde'dat niet zo erg. Maar dat is dan de uitzondering op Bolland's re gel. Want prof. Wisse nam als predikant nog wat lessen in wijsbegeerte bij Bol land. Vooraf zei Bolland :„denk er om, daar verlies je bij mij je geloof mee. Het antwoord van Wisse was: nu, dat moet nog blijken. Heb ik het goede ge loof dan neemt niemand het van mij af. Is het een schijngeloof, dan moge ik het verliezen". Althans in deze geest was het antwoord gegeven. Nu, het is goed afgelopen voor prof. Wisse. Hij schrijft er over in zijn memoires, die in druk verschenen zijn. Prof. Bolland is heen gegaan in de leerstellingen die hij altijd had aangehangen. Hij kon niet bukken voor de Christus, Die in het Woord is geopenbaard. De wijsheid die van boven is, miste hij. Waarnemer. Op een fokveedag is het de taak van de veefokkers een show te houden, die klinkt als een klok, waarbij de dieren er op hun voordeligst moeten uitzien. Zo moeten van goede komaf en gestalte zijn en op een smakel^ke w^ze aan het publiek worden gepresenteerd. Daartoe is in de eerste plaats nodig dat ze goed zgn opgemaakt, aldus ir. Th. Zwart van het Rijksveeteeltconsulentschap in Den Haag in een onlangs gehouden radio praatje. Inlichtingen hierover zijn ver krijgbaar bij het Rijksveeteeltconsulent schap, de inspecteurs van het stamboek en bij de inseminatoren van de K.I.- verenigingen. Erg belangrijk is ook het dier goed voor te brengen. Dier en ge leider moeten in de puntjes verzorgd voor jury en publiek verschijnen. Een slordig bungelende sigaret, een stel vuile werkkleren maakt op het aanwe zige publiek een slechte indruk, terwijl een dier, dat wordt -voortgesleept, in plaats van gemonsterd geen verheffende vertoning is. Monsteren wil zeggen de dieren zodanig te tonen, dat ze op hun voordeligst uitkomen, eventuele foutjes moeten dus worden weggewerkt. Dit is geoorloofd, iedereen, ook de jury, weet, dat dit gebeurt. Het is een bewijs van fokkersenthousiastme en van goed koopmansschap. Dieren, die apart worden voorgebracht moeten op een behoorlijke afstand van elkaar lopen, zodat men ze als individu kan bekijken, terwijl de dieren in groe pen dicht bij elkaar moeten staan of lopen, aangezien het totaalbeeld be slissend is. MELISSANT Kerkdienst. Op woensdag 4 sept. te 2.30 uur hoopt ds P. Mallan in de Ger. Gemeente in Ndl. een huwelijk te be vestigen. Des avonds 6.30 uur zal hij in de dienst des Woords voorgaan. Verschenen is het jaarverslag 1956 van de Kamer van Koophandel voor Dord recht e.o. In dit verslag treffen wij, evenals in voorgaande diverse interessan te vermeldingen aan terzake de bedrijvigheid, de benadering van regionale problemen en de vestiging van zaken en bedrijven in het gebied dezer Kamer; waarin van Flakkee zitting hebben de heren Th. Beekhoven te Sommelsdijk, F. D. Sieling te Melissant en B. van Dongen te Dirksland. Hiervan heeft de heer Sieling zitting in de speciale commissie, die zijn ingesteld voor de veerdiensten, de economische belangen en voor Plakkee. De heer Boekhoven is opgenomen in de commissie voor handelsregister, detailhandel en ambacht en Flakkee. Belangrijk voor de Kamer was in het verslagjaar, dat een nieuw kantoorge bouw kon worden betrokken op Groen markt 11 te Dordrecht. Bij de opening heeft de heer Boekhoven uit naam der leden een naamplaat voor het gebouw aangeboden. De inkomsten en uitgaven van de K. v. K. hebben bedragen 188.043,78, waarvan aan jaarlijkse bijdragen een bedrag van 151.240,75 en aan legesgel- den vestigingswet 6.695,50 bij de ont vangsten en als voornaamste uitgaven 92.545,21 aan salarissen en sociale voorzieningen en 7.405,21 voor subsi dies aan vele en velerlei instellingen. Bij de gesubsidieerden behoort de Flak- keese Gemeenschap 25. Vestigingen Het aantal dossiers van bestaande za ken vermeerderde, ingevolge wetteUjke inschrijfplicht van 10044 tot 11031. Nieuw gevestigd werden in het district 1163 zaken, opgeheven werden er 224. Het aantal dossiers beliep per 31 dec. 22155. Aanvragen ter verkrijging van een vestigingsvergunning kwamen er 694 binnen, terwijl men er van voorgaand jaar nog 35 in behandeling had. Er werden ook 694 vergunningen verleend, 9 werden geweigerd en 11 ingetrokken. Van deze aanvragen hadden er 75 be trekking op een nieuwe vestiging, 147 op uitbreiding en 472 op wijziging. Van 13 aanvragen voor een vergun ning tot opruiming werden er 12 ver leend, terwijl alle 8 aanvragen voor een uitverkoop werden ingewilligd. In een groot aantal gevallen is ook in 1956 de hulp ingeroepen btj de Ka mer voor het verkrijgen van beter huis vesting voor neringdoenden. Deltaplan Het „Deltaplan" heeft ook zeer de be langstelling van de Kamer gehad. Er werd een speciale commissie voor in gesteld, waarin o.a. de heer Sieling zit ting kreeg. Deze commissie stelde een rapport op, waarin o.m. aandacht wordt geschonken aan de Stellendamse visse rij; men meent dat af damming van het Haringfvliet het opleggen van 22 vissers vaartuigen tot gevolg zal hebben. Veel belang wordt gehecht aan een goede fi nanciële schadeloosstelling van de vis sers. Voorts werd in het rapport aan dacht geschonken aan de veit)indingen van Plakkee met de vaste wal. Aange drongen wordt er op om de bouw van de brug over het Haringvliet met voor rang te doeifi geschieden. Veer Middelharnis-Hellevoetsluia In totaal werden vervoerd: 1956 1955 1954 Personen 598344 579389 571506 Personenauto's 62121 63869 54647 Vrachtauto's 45311 40068 31419 Autobussen 196 233 246 Rijwielen 66309 66758 64772 Motorrijwielen 11221 10487 11188 Het wegverfeeer van en naar Flak kee maakte een gunstig jaar mee. Weliswaar werkte de vorst in het be gin van het jaar remmend op de trans portactiviteit, maar dit werd later door de grote drukte bij het vervoer van aardappelen, ruimschoots gecompen seerd. Deze drukte bereikte aan het eind van het jaar zijn hoogtepunt, om dat toen ook de handel van het vaste land zich meer op Plakkee richtte. Wan neer hierbij bedacht wordt, dat ook het uientransport en het vervoer van flin ke hoeveelheden witlofwortelen naar Dichting van het vier meter grote gat in de „Schudde- beurs-dijk" bij Hekelingen. Ongeveer 150 man van het dijkleger zijn dag en nacht in de weer met zandzakken om dit gat zo snel mogelijk weer dicht te krijgen. Poto: Een overzicht van de herstelwerkzaamheden, waar de storm te machtig was voor de dijk. het vasteland hun aandeel opeisten, dan valt licht te begrijpen, dat aan de veer diensten hoge eisen werden gesteld. In het algemeen gedeelte wordt ver meldt, dat op 10 september de officiële opening plaats vond van de Middelbare Handelsavondschool te Middelharnis. Economische toestand der ..^gemeenten Den Bonünel De opbrengst van de landbouwprodukten was goed en de prijzen waren bevredigend. Er kwamen 22 woningen gereed, waarvan 10 in de buurtschap Achthuizen. Een nieuw bankgebouw van de Coöperatieve Boe renleenbank met kassierswoning werd voltooid, terwijl ook een groot coöpe ratief werkend koelhuis in bedrijf werd gesteld. In de haven werd veel zand, grint en straatsteen aangevoerd, terwijl voorts de afvoer van suikerbieten dit jaar groter was dan vorige jaren, we gens de stremming van de haven van Stad aan 't Haringvliet. De bevolkingstoename bedroeg 23 en het aantal inwoners kwam zo op 1951. Dirksland Met spoed werd de bouw van een fabriekshal voor de N.V. Bis cuit- en Chocoladefabriek „Victoria" te Dordrecht ter hand genomen. Reeds wa ren ongeveer 100 meisjes in een inpak- atelier voor dit bedrijf werkzaam, maar in de nieuwe hal zullen ook eenvoudi ge fabricagewerkzaamheden worden verricht. (Inmiddels tot stand gekomen) Achttien woningfwetwoningen aan de Prins Bérnhardlaan kwamen zo goed als gereed, terwijl een gelijk aantal zal worden gebouwd in het uitbreidings plan aan de Bosdreef. Ook nu weer werd de wekelijkse landbouwbeurs druk bezocht. Herkingen Het bevolkingsgetal van deze gemeente liep met 12 terug tot 1050, omdat een drietal gezinnen zich elders in het industriegebied vestigde. Middelhaxnis Het herstel van de schutsluis werd in 1956 beëindigd, wat voor de aanvoer per schip een grote verbetering betekent. In de haven werd dQ los- en laadgelegenheid belangrijk uitgebreid. Een bedrijf nam de bouw aan de haven van een silo van 1500 ton ter hand. Bij het veilinggebouw kwam een groot modem koelhuis tot stand, De structurele werkloosheid in de land bouw was van geringe aard. Een aan tal arbeiders werkt bij de industrie- en havenbedrijven in Rotterdam en omge ving. De mechanisatie in de landbouw werd verder voortgezet. De opbrengsten van de landbouwprodukten waren ge ring en de kwaliteit slecht, met uien als enige uitzondering. In het verslagjaar kwamen twintig woningen voor bewoning gereed. Naar een vaste oeververbinding wordt hals reikend uitgezien, al zal een begin van verbetering nog minstens tot de nazo- mer 1957 op zich doen wachten. Nieuwe Xonge Een groot aantal ar beiders uit deze omgeving heeft op zeer aanlokkelijke voorwaarden de arbeid aanvaard in de havens en de industrie van Rotterdam en omgeving. Voor de landbouw had deze zuigkracht gevol gen, die verder ten dele konden wor den opgevangen door verdergaande me chanisatie. De landbouw had een be vredigend jaar met in het algemeen goede opbrengsten. De teelt van uien en peen was zeer lonend, maar de suiker- bietenoogst had te lijden van het slech te weer. De zaadteelt liep in omvang terug, doch de teelt van gladiolenlboUen breidde zich uit en had mede door goede voorlichting en uitbreiding van het aantal drogerijen betere resulta ten. Opvallend blijft het verschil in prijs voor aardappelen, verhandeld op het eiland en daarbuiten, als gevolg van de gebrekkige verbindingen. Oude Tonge De opbrengsten in de agrarische sector waren iets minder dan in het vorige jaar en kunnen dan ook als matig worden gekwalificeerd. De opbrengst van aardappelen en sui kerbieten was belangrijk lager, die van granen daarentegen was behoorlijk te noemen. Een fünke bedrijvigheid heerste in de dit jaar geheel gerestaureerde haven, waartoe de verscheping van 21 miljoen kg suikerbieten het zijne bijdroeg. Ook de middenstand had hiervan profijt. De naweeën van de februariramp is men thans zo goed als te boven. In de loop van het verslagjaar werden de laatste boerderijen herbouwd. Door een Bouw en Handelscombinatie werd aan het einde van het verslagjaar een aanvang gemaakt met de herbouw van zeven en veertig totaal verwoeste woningen en tevens werd in opdracht van het ge meentebestuur met de bouw van een be jaardencentrum een aanvang gemaakt. Ook de bouw van twintig woningwet woningen is in een ver gevorderd stadi um. Op het gebied van de volkshuisves ting heerst in deze gemeente grote be-- drijvigheid. Aan de goed geoutilleerde haven met zijn ruime kaden en flinke opslagterreinen, ig industrievestiging mogelijk. Als gevolg van de demping van een gedeelte der haven is een ver keersplein voor het gemeentehuis ont staan. Ouddorp De teelt van cichoreiwor- telen gaat gestadig achteruit. Slechts twee van de vier cicho'reifabrieken heb ben wortelen gedroogd en nog slechts voor korte tijd. Voor de gemeente be tekent deze achteruitgang een ernstige tegenslag. Voor de landarbeiders vorm de zij een belangrijke bron van inkom sten, terwijl vele werklieden in het laatste kwartaal in de fabrieken tewerk waren gesteld. In de cichoreifabriek „Ceres" werden belangrijke hoeveelheden rode worte len gedroogd, terwijl een andere fa briek geheel op het drogen van deze wor telen is ingesteld. Naast de landbouw neemt ook de teelt van tuinbouwzaden en gladiolen een voorname plaats in. De prijzen, die voor gladiolen werden gemaakt, waren over het algemeen goed, terwijl de uit komsten van tuinbouw- en bloem.zaden minder gunstig waren als gevolg van de slechte weersomstandigheden. De uitkomsten van de visserij waren, evenals vorig jaar, gunstig. De prijzen die voor garnalen werden besteed, wa ren over het algemeen hoog. De vis- sersvloot is evenwel klein en de sche pen zijn verouderd. Met de bouw van zes en twintig woningwetwoningen werd een aanvang gemaakt, terwijl vier particuliere woningen gereed kwamen. Het vreemdelingenverkeer neemt nog steeds toe, waardoor dè winkelstand tot flinke omzetten kwam. Ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer wer den naast de vele reeds aanwezige zo merhuizen in het verslagjaar nog een dertigtal daaraan toegevoegd, door en voor rekening van particulieren. Het aantal inwoners bedroeg aan het einde van het jaar 4093, wat een toeneming met één en twintig personen betekent. Ooltgensplaat Hoewel de kwaliteit van de landbouwgewassen iets minder was dan vorig jaar, was de opbrengst toch goed. De teelt van witlof neemt toe bij de vier witlofkwekerijen, die de gemeente telt Ook de teelt van gladiolen bollen wordt van betekenis. De prijzen van deze bollen waren echter aan be langrijke schommelingen onderhevig. De seizoenwerkloosheid verschilde niet veel bij vorige jaren. Door plaatsing in werkobjecten van de DUW wordt ge- 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrij dende gevoel dat over U komt, naarma te de aansporende werking van Kru- schen's zes minerale zouten zich op lever nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. tracht deze binnen beperkte grenzen te houden. De soheepvaartbeweging in de ge- meentehaven wordt van minder bete kenis, aangezien het grootste deel van de aardappelen, uien en witlof per as wordt vervoerd. Sommelsdijk De activiteit van de middenstand kwam nu weer eens tot uiting in de door haar georganiseerde Deltabeurs. De beurs trok de belang- Stelling niet alleen van het gehele ei land, maar ook van de „overkant". Door het overlijden van de heer A. Vis verloor de middenstand een stimu lerende kracht op velerlei gebied. De voorjaarsmarkt en één van de drie na- jaarsmarkten waren goed bezocht. Van de twee in oktober gehouden najaars- markten kan dit niet worden gezegd. Gaandeweg verandert het karakter van deze markten, die vroeger uitsluitend als vee- en paardenmarkten waren te beschouwen. Thans trekken ook ande re artikelen als bloemen en fruit de aandacht. Een ter plaatse gevestigde fabriek voor slachtafvallen zal een belangrijke uitbreiding ondergaan, waardoor de werkgelegenheid zal toenemen. Stellendam De visserij, voor deze gemeente een belangrijke bestaansbron, gaf een stijgende lijn te zien. Hoewel twee schepen uit de vaart werden ge nomen werd ruim SVz ton garnalen aan gevoerd met een besomming van ruim 300.000.—. De uitvoering van de Deltawerken zal voor de visserij van grote betekenis zijn. Moeilijkheden zullen zich zeker voordoen en een eventuele sanering zal. wel toegepast moeten worden. De voor lichting aan de vissers is noodzakelijk en er zal aan visserijonderwijs moeten worden gedacht. In het verslagjaar kwamen zeven wo ningen gereed en er zijn nog twee en twintig woningen met watersnoodfinan ciering in aanbouw. De laatste wonin gen van een complex van twee en der tig kwamen gereed. De riolering van de Spuipolder en de Molenkade kwam ge reed. De bevolking steeg met negen en twintig inwoners tot 1806. Bij wijze van proef zal het Zwitserse bijbelgenootschap in landen, waar de be volking voor een groot deel uit analfa beten bestaat, „sprekende bijbels" in voeren. Dit zijn speciale gramofoons met handbediening, waarop men platen kan draaien, die in gesproken vorm een bijbelgedeelte weergeeft. In Pakistan, Liberie en Mexico wil men deze appara ten het eerst gaan gebruiken. VERVOLGVERHAAL n door H. KENGMANS (30) r,S -W! Br ia eve--; ontsteltenis, al hebben allen dit zien inkomen. Maar de op zichters dwing""'i met hun zwepen tot werken. De plot.» van de dode wordt na tuurlijk opgehm'den, doordat de gestor vene, die er micflenin is, er uit gehaald moet worden, r ,tiar dan wordt gewerkt met elf in, pla van met twaalf man. De vaoatbre v iMt wel weer vervuld, als een nieuwe.j^artij slaven arriveert. Deze dode zal 1 el gevolgd worden door anderen... Dat is het gewone verloop. De opzichters-!,weten er alles van, zij verdraaien er hiin hand niet om en on doorgrondelijk' blijven hun bronzen tro nies. Op een afgelegen plaats van de uit gestrekte plantage heeft een ploeg sla ven deze middag een graf te graven. En zondM een enkele plichtpleging wordt de dode er, als het cadaver van een hond ingesmeten, waarna de zeer -,(?iepe put weer dichtgegooid wordt en meteen aangestampt. Ziezo, dat hebben ze weer gehad. En na een paar dagen wordt er over deze Duitser niet meer gesproken. Maar zijn dood heeft vooral Jochem zeer aangegrepen. Die werd aanleiding tot een ei-nstig gesprek tussen hem en Lemarque. Dit kan hem toch ook over komen? Ziek zijn wordt hier niet ge teld; ze laten je eenvoudig doodgaan. Hoe kan...?' En dan Lemarque, zonder gepreek, maa,r sprekend ais realiteit: je kunt alleen sterven, zonder verloren te zijn voor de eeuwigheid, als je gelooft in Jezus Christus, de zoon van God. Hij kent toch het Bijbels ,verhaal van de apostel Paulus in de gevangenis te Phi- lippi, toen die aardbeving kwam en de cipier zich van kant wilde maken, wat door Paulus verhinderd ,werd? Die man werd geprangd, oiti in wanhoop te vra gen: Lieve heren, wat moet ik doen om zalig te worden? En toen dat een voudige antwoord: Geloof in Jezus Christus en ge zult zalig worden, gij en uw huis! Nu, zo moet Weishaupt ook geloven. Hij moet afzien van zijn vroe ger leven; ook van zijn omstandigheden nu. Hij moet zijn handen vertrouwend in Jezus' handen leggen, zfln lot in de zelfde handen, die dragen kunnen, al leen dragen kunnnen. Je moet niet re deneren en piekeren, daarmee kom je niet verder, je gaat er mee achteruit. Je moet alleen vertrouwen en geloven en smeken: „O God, wees mij, zondaar ge nadig!" Dan vertelt Jochem van z\jn moeder. Hij herinnert zich allerlei trekjes uit het leven van zijn vader. Hij spreekt van Lize Hackman, die op hem wachten zou, om dan met hem te trouwen. Zij heeft gezegd: Jochem, verlies God niet uit het oog. Hij heeft dat wel gedaan. Is er nu voor hem nog uitkomst, voor de trouweloze? Zie, dat is niet te ge loven... „Laten we knielen", stelt Lemarque voor. Dan buigen zij gelijktijdig, de aan el kaar gekluisterde. En de zoon van de tapgthandelaar uit Hessen spreekt een gebed uit ,dat ook Jochem verkwikt. Maar de volgende dag is hg weer in volle opstand tegen zijn lot, dat een naar zijn mening onrechtvaardig God hem oplegt, onverdiend. Arthur Lemarque verliest de moed niet. Hij moet nu niet alleen bidden voor zichzelf, maar ook voor zijn lotgenoot. 'Opdat het deze licht worde in de pik zwarte duisternis, die hem omgeeft. En dan ziet Lemarque, hoe zijn ge bed langzaam, doch zeker wordt ver hoord. Jochem Weishaupt komt op de goede weg. Dan is er wel een jaar verlopen. In dat jaar zijn er twaalf van de nieuw aan gekomen slaven bezweken. Twaalf maal hebben ze een kuil gedolven, om het kadaver er in te smijten. „Wie volgt?" zegt er dan een met galgenhumor. Je kunt beter dood zrjn, menen die, dan dit leven lijden. Maar Lemarque, die met andere sla ven, als dit althans mogelijk is, gespro ken heeft, zegt tot Jochem: „Als je onge lovig bent kun je beter dit leven hebben Want dan ben je nog in het heden der genade. En dan kan je nog bekeerd wor den. Bekeren, dat is een dik woord zeggen ze.Maar het is dan toch maar een Bij bels woord. Bekering... je moet omgezet worden. Je moet een ander mens worden. Een mens Heere, hoe is het mogelijk! die dan bidt voor de met de zweep striemende opzichters. Op de plantage van de Turk, die vrij wel allen vervloeken. Wie lost dat dillemma op? Jochem kan het nog niet. „Dat komt wel", troost Lemarque hoopvol. HOOFDSTUK XV Een vreselijk ziekte teistert het over grote deel van Duitsland, vooral 't Oos telijk deel. De doktoren weten er geen naam vodr, althans de mensen horen van geen naam. Het doet er ook 'niet toe. Ze besterven het al, als zij verne men, dat in een naburig dorp „de ziek te" geconstateerd is. Nu kun je er op rekenen, dat Lieg- nitz ook aan de beurt komt. De ziekte komt uit Rusland en Polen, misschien nog wflder weg. „Er moest geen sterveling meer uit het Oosten binnenkomen", vindt mees- ter Kaufmann, als hij er van hoort, hoe in een dorp enkele uren verder, de eer ste patiënten gestorven zijn en verder het halve dorp als het ware met de dood ligt te worstelen: die rondtrekkende scharrelaars brengen de ziekte natuur lijk over. „Man dat baat allemaal niks", meent de barbier-chirurgijn, die zweert bij aderlaten, hij is nu eenmaal kind van zijn tijd, „het zit in de lucht. Je kunt de ziekte wel inademen". Hij is zich zijn verantwoordelijkheid bewust. En hij is getogen naar het dorp waar ,de ziekte" is geconstateerd, om poolshoogte te nemen. Hij heeft met zijn collega's daar gesproken. Hij wil de verschijnselen weten en welke maatre gelen genomen worden. Over de verschijnselen behoeft niet lang gesproken te worden. Je zou zeg gen, dat het de cholera is, maar 't is toch iets anders. En het vreemde is, als de patiënt door die maag- en ingewand historie heen komt, tien tegen één, of longontsteking of een andere borstziek- te is het gevolg. En dan is de patiënt meestal zo verzwakt, dat alle weerstand verdwenen is en de dood het einde vormt En van de te nemen maatregelen, ja, hij moet naar bevind van zaken handelen. Je kunt gerust zeggen, dat je er niets aan doen kunt... Met deze sombere gegevens keert de chirurgijn naar Liegnitz terug, waar hij zich in verbinding stelt met Pastor Leckman. Die hele dominee kan hem gestolen worden. Maar ja, het grootste deel van het dorp denkt niet als hij. Die mensen hazelen, met de Pastor, over zonde en oordeel, en over genade Gods; allemaal gekheid, maar ja de lui zwer- ren er bij. Dus moet Pastor Leckman, die al een dagje ouder begint te wor den, officieel op de hoogte worden ge bracht. Ja, die weet er al van, vanzelf. Hij heeft de vorige zondag in het openbaar ge bed de Heere gesmeekt, de ramp van Liegnitz af te wenden en tegen zondag heeft hij een specale bidstond uitge schreven. „Dat zullen de gemeenteleden wel fijn vinden Pastor. Het baat wel niets, maar schaden doet het ook niét". ,Het krachtig gebed des rechtvaar digen vermag veel, medicijnmeester", zegt de Pastor. „Zo staat het in Gods Woord te lezen. Én er is geen boek dat de Bijbel kan evenaren, laat staan overtreffen". „Sprookjes!" smaalt de chirurgijn. „Ik zal mijzelf wel genezen als de ziek te' bij bij mocht komen". ,Dat kunt U nooit. Als ge dan beter v/ordt, dan heeft de Almachige God U hersteld". De chirurgijn wuift vrolijk met de hand. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3