I TECHNISCH ONDERWIJS Uitslag examens zaakvoerderscursussen in Zuid-Holland vanwege de HoU. Mij. van Landbouw Plaatselijk Nieuws Nieuws uit Zeeland De „Groene Draeck" op de Zeeuwse stromen Pracht ÜMÜafil handen (ïc^^„^ Kosten levensonderhoud weer gestegen BESPREKING Land- en Tuinbouw m Zijn diploma's nuttig en nodig? Nieuws van de Handeisavondschool Oudheidkundige vondsten in Zeeuws-VIaanderen Kinderhoekje 1 xxxxxxxxxx '^kijjMjyridjMu ^^sa vra Commentaar op „Recht en billijkheid" bij het laden van "ichtwagens op de veerboot Sluishaven-Dinteisas Het is de Hamamelis die 't 'm doet Oesterverzendingen begin september? Intrede Ds. H. J. Smit te Stellendam TE I BIJ eel hul kl BladE. 2 „SILANDXN-NIBÜWS" Vrijdag 23 augustus 1957 II. Zijn in het vorig artikel van deze ru briek de bezwaren opgesomd die men in het algemeen te berde brengt tegen de z.g. diploma] acht die de afgelopen tijd weer over ons land woedde, onder staand is getracht aan te tonen dat de meeste kritiek niet altijd klopt. Wordt zonder meer verwacht dat het bezit van een diploma absoluut volledig vakmanschap garandeert en de diplo mabezitter steeds zich gunstiger zal on derscheiden t.o.v. de niet-gediplomeer- de collega, dan is dit onjuist. Te veel wordt dan verlangd van zowel diplo ma als bezitter ervan! Een diploma (om in het kader van de techniek te blijven beter gezegd een vakdiploma) geeft het bedrijf of patroon de garantie dat de a.s. werknemer on derricht heeft gehad in de grondbegin selen van zijn gekozen beroep. Omdat hij daarbij blijk heeft gegeven deze te beheersen is hem daarvan een getuig schrift (na een bepaalde tijd van onder wijs) eni/of een diploma (na een exa men) uitgereikt. Op grond van dit ge tuigschrift of diploma kan de werkge ver van de door hem in dienstgenomen werknemer eisen zich verder te ontwik kelen tot een geschoold technicus. Blijkt dit na verloop van tijd niet het geval te zijn, dan is sprake van een te kort: de diplomabezitter heeft geen lust in zijn baan of vak met het daaraan verbonden gebrek aan belangstelling en activiteit voor de aan hem opgedragen werkzaamheden. Zeer terecht heeft dan zijn patroon zowel formeel als moreel het recht zich over hem te beklagen en eventueel tot ontslag of degradatie in vakrang over te gaan. Hierdoor is het ook best mogelijk dat een ongediplomeerd technicus beter be valt dan de wel met papier gewapende vakbroeder. Maar juist door het bedrijfsleven wor den steeds hoe langer hoe meer diplo ma's gevraagd! Hierdoor kan immers, zoals vermeld, vakmanschap vereist worden, in ieder geval een waarborg voor een goede fundering van techni sche bekwaamheid waarop verder ge bouwd kan worden indien de bezitter van het diploma zich inspant! En zij die belast zijn met de superleiding in de be drijven, kan men toch zeker wel toe schrijven nuchtere lieden te zijn, die overbodige soesa als onrendabel en oneconomisch gaarne mijden. Dat zij daarbij niet het bezit van diploma's be trekken is veelzeggend! Wat betreft de z.g. onnodige bijvak ken kan het volgende worden opge merkt: ook al zou een gediplomeerd vaktechnicus nimmer direct in aanra king komen met gevallen of omstandig heden in de practijk waar al die bijge leerde stof van pas komt, dan nog is het sen vcordsel er kennis van te heb ben. Immers zijn blik in het bedrijf is wijder. Meer dan de vakman, die alleen gespecialiseerd is in hetgeen hij alleen elke dag behoeft te doen, voelt hij het verband aan van de door hem beheerde machine .in het grote geheel van het productieproces. Hetzelfde kan natuur lijk gezegd worden van de man op de tekenkamer, die meebouwt aan huis of fabriek enz. De vakman die ook weet van het ma teriaal van zowel gereedschap als het te verwerken product, zich tevens be wust is van de toepassing en de zin van hetgeen hij maakt, construeert of te kent, zal voor het bedrijf een waarde voller medewerker zijn. Geresumeerd: een diploma (getuig schrift) is een waarborg van vakman schap of de mogelijkheid van ontwikke ling hiertoe. Hiermede zijn bedrijf en employé gediend! De directeur van de Handelsavond school te Middelhamis de lessen wor den op vier avonden' der weeg gegeven in het gebouw van de R.H.B.S. atten deert ons op de mogelijkheden, die deze school biedt, met name de opleiding voor het middenstandsdiploma en het diploma H.A.S. 3-jarige cursus. Binnenkort begint een nieuw cursus jaar en inschrijving van leerlingen is mogelijk op iedere vrijdagavond aan de school. Men kan hierover ook lezen in de elders in dit blad opgenomen ad vertentie. In Aardenburg waar thans systema tisch opgravingen plaatsvinden naar sporen uit de oude Romeinse bewoning, werdsn verleden week belangrijke vondsten gedaan. De allerbelangrijkste is wel dat men onder de Romeinse woonlaag een oudere woonlaag heeft aangetroffen. Hierin werd een bewerk te vuursteen gevonden. Ir. J. H. Trimpe Burger van de Rijks- dienist voor oudheidkundig bodemonder zoek te Amersfoort, die deze opgravin gen leidt, achtte het zeer waarschijnlijk dat de gevonden woonlaag en vuur steen uit het Neolithicum, de laatste pe riode van het Steentijdperk, ongeveer tweeduizend jaar voor Christus, date ren. De bewerkte vuursteen werd voor verder onderzoek opgezonden naar het laboratorium te Amersfoort. Tijdens de opgravingen aan de Zuid straat heeft men voorts in de Romein se woonlaag behalve de veel voorkomen de scherven van terra sigillata, twee vrijwel complete Romeinse vazen uit het begin van de tweede eeuw na Chris tus gevonden. Beide vazen zijn elk bij na een voet hoog. De ene vaas van ter ra nigra toont een radermotief ert de andere vaas van inheems terra nigra vertoont een visgraatmotief. (N. R. Crt.) De Permanente Commissie van de Stiching voor Zaakvoerdersexamens heeft dit jaar wederom in de lande exa mens afgenomen, zowel voor het schrift telijke als het mondelinge gedeelte. Van de cursus Rotterdam Ie deel zijn geslaagd. W. Boer, Strijen; A. L. v. d. Giessen, Barendrecht; D. P. van Gilst, Putters- hoek; J. Hoogendoorn, Reeuwijk; C. A. Hoorweg, Klaaswaal; A. C. Kool, Gou derak; O. v. d. Linden, Maasdam; C. Monster, Oud-Beijerland; B. Niemans- verdriet, Strijen-Sas; H. Tak, Nw. Beijerland; C. A. Thomassen, Berkel- Rodenrijs; D. Verwoerd, Bodegraven; J. N. de Vries, Krimpen a. d. IJssel Van de cursus Rotterdam 3e deel slaagden: J. Bongers, Bergambacht; A. M. van iDorsser, Hellevoetsluis; D. S. Huisman, Westmaas; H. Kranse, Rotterdam; F. Nieuwland, Dirksland; D. van Neder- pelt. Klaaswaal; C. E. Rodenburg, Zwartewaal; A. van Vliet Nieuwerkerk a. d. IJssel. De examenvakken voor het eerste deel zijn boekhouden, handelsrekenen, recht- en wetskennis en toedrijfseoono- mie. Dit laatste vak is dit jaar voor het eerst ingevoegd. Hiedoor is de waar de van het examen belangrijk toegeno^ men. Het vak bedrijfseconomie wordt zowel schriftelijk als mondeling geëxa mineerd. Voor het tweede deel is alleen mon deling geëxamineerd. Voor het tweede deel is alleen mon deling examen afgenomen in de vakken warenkennis voedermiddelen, waren kennis kunstmeststoffen, warenkennis zaaizaden en pootgoed, proefstationsza ken, alsmede het vak landbouwcoöpera tie en landbouwverenigingsleven. Dit laatste vak is dit jaar verzwaard. Men kan in het bezit komen van het diploma, wanneer men beide examens met vrucht heeft afgelegd. De totale op leiding duurt 2 jaar met een onderbre king van 3 maanden in de zomer. De cursussen worden gegeven op zaterdag middag of wel op één of twee avonden in de week. Het aantal lesuren bedraagt per week vier vijf. Het examen kan facultatief gedaan worden, d.w.z. men kan zowel het eerste jaar het eerste of weede deel van de cursus volgen of om gekeerd, al naar eigen verkiezing. Jongelui van 18 jaar en ouder, met opleiding rijkslandbouwwinterschool of lagere landbouwschool, kunnen deze cursus volgen, mits zij voldoende stu diezin hebben. Hoogstwaarschijnlijk zal in de naaste toekomst het diploma zaak voerder bovendien de erkenning ver krijgen voor de vestigingswet van het groot- en kleinbedrijf, waardoor de waarde van het diploma in belangrijke mate zal toenemen. Inlichtingen tot deelname aan deze cursussen kunnen op aanvraag worden verstrekt door de secretaris van de commissie van Toezicht, dhr. J. BEU GEL, directeur van het boekhoud- en accountantsbureau van de Holl. Mij. van Landbouw, Anna Paulownastraat 20, Den Haag, Telef. 391360. Beste jongens en meisjes! De vakantieweek op de drukkerij is ten einde en hier is de krant weer met het Kinderhoekje. Deze maand zijn er toch nog vier raadsels; was er geen vakantie geweest, dan hadden we een maand met vijf raadsels gehad. Hier is het nieuwe, AUGUSTUS-RAADSEL 8 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 1. Tijd waarin we nu leven; 2 Ander woord voor „stout"; 3 Tegenstelling van „verloren"; 4 Door schade en... wordt men wijs; 5 Een blinde moet veel met de vingers...; 6 Dat kind schreeuwde... en ibrand; 7 Gevreesde hertog uit onze geschiedenis; 8 Andere naam voor „paling"; 9. Kentekens voor „Nederland"; 10 Letter. Op de kruisjeslijn van boven naar be neden, moet staan wat gevraagd wordt bij 1, dus de ijd waarin we nu leven. CORRESPONDENTIE Jochem G. Den Helder. Jij bent nu druk aan het werk bij de boer, denk ik. Dat is een heel goede ontspanning, want straks komt het leren weer en dan is er weinig tijd om te werken op de boerderij. Ik ben blij dat je rapport in stijgende lijn gaat. Houd nu goed vol je ziet dat het wel kan, maar je best doen en niet met de pet er naar gooien. Janny de V. Niemwerkerfc. Ik kan me niet goed herinneren of het mooi weer was op die datum toen jullie naar O. reisden. Ik ben daar wel eens geweest. De natuur is daar erg mooi. Nog een week en dan weer aan de slag op de nieuwe school. Ik hoop daar nog wel van te horen. Bennie H. Ooes. Toen je schreef was je niet erg fit. Heeft dat nog lang ge duurd? Was je met de vakantie toch beter? Het doet me genoegen, dat de prijs naar je zin was, maar weet je wat ik niet goed vond? Dat je de verzend kosten in postzegels in je brief hebt gestopt. Dat mag je nooit meer doen, hoor! De prijs wordt franko naar de prijswinners verzonden. Henk S. Beirtcel. Wat heb jij een fijne verjaardag gehad! Het zal wel een pret tige avond geweest zijn! Moest de an dijvie omgespit vanwege het onkruid? Wat zijn het dan vuile tuinders. Geen tijd gehad om het onkruid de baas te blijven misschien? De vruchten groeien hard, maar he onkruid is ook gewillig om omhoog te schieten, hè? Ria de W. Mlddelhamisi. Jij hebt die regenachtige vakantiedag dus gebruikt om te schrijven? Dan is die dag toch goed besteed. Naar Plakkee zal ik den kelijk niet kunnen komen. Jammer, hè? Wat heeft H. een mooie reis gehad. In R. is he een prachtige streek, maar in het Zwarte Woud was het zeker wel mooi geweest. Dat komt wellicht later nog wel. Arie N. Middelhamis. Met zo'n rap port moest je wel overgaan. Wie heeft gezegd dat de vijfde klas de moeilijk ste klas is? Voor het eerst van mijn leven hoor ik dat zeggen, dus ik denk, dat het wel mee zal vallen. Als je je best zo doet als in de vorige klassen, zal het wel gaan, hoor! Miep T. Ouddorp. Jij bent de tweede die de eerste dag van de vakantie aan het schrijven is gegaan omdat het zo regende. Wat moet je dan ook anders doen, nietwaar? Wat heb je mooie cadootjes gekregen! En je rapport is best. Dat cijfer voor natuurkunde is ook goed, maar jij wou er zeker hele maal geen zeven op hebben! 't Gaat goed, hoor! Han van L. N. Tonge. Wat een cijfers heb jij gehaald! Alleen schrijven en te kenen zijn nog niet zo hoog. Dat zijn vakken waar niet veel verstand voor nodig is, maar een geoefende hand. Je hand wil zeker niet steeds zoals jij wilt, niet? Hannie de B. Ouddorp. Voor hand werken is het cijfer nog aan de lage kant, maar anders is het ruim voldoen de. Vind je breien, naaien, borduren. Stoppen, mazen, moeilijk? Volgende keer een punt hoger hoor Hannie! Zegt je moeder dat ook niet? Koos van L. N. Tonge. Leuk dat Kees geweest is, hè Jullie hadden wel heel veel te vertellen, denk ik. Beste cijfers. Koos! Afscheid van school is toch gewichtig: er wordt een stuk van je leven afgesloten en heus niet het minste stuk. Misschien denk je la ter met wat heimwee terug aan die tijd. EUy de B. Ouddorp. Ook al zulke mooie cijfers! Wat leren de kinderen de lettersoort, die jij gebruikt, is veel duidelijker. Wat een lange groet aan het slot van je brief! Die groet kwam uit Barneveld misschien? Sjaan van L. Dirksland. Gelukkig dat het met Arie meegevallen is; je zou gedacht hetaben, dat het een zeer pijn lijke geschiedenis zou worden. Je overgangsrapport is best, Sjaan! Nu in de vijfde ook je best maar zo doen. Het duurt niet lang meer of je kan weer beginnen. Aria V. Middelhamis. Heel goed dat je opschrijft wat je van een raadsel klaar kon krijgen, al is het ook niet helemaal af. Wat een rij cijfers! Maar ze mogen er zijn, hoor! Ik snap dat er boven die cijfers niemand uitkwam. Het zal een toer zijn om eerste te blijven, maar aan de kop zal je wel blijven staan als je je best doe en je... een weinigje mindert met 1... en p...! Hans D. Amersfoort. Wie zou jou daar nu zoeken, in de provincie Utrecht En dat niet omdat het vakantie is, maar het is voor goed. Ik hoop dat jullie het er goed zullen hebben en geen spijt van de verandering. Voor jou zal het ook helemaal anders worden bij een baas. Daar hoor ik nog wel iets van hè? Oma en tante Marie, de hartelijke groeten van Hans en de verdere huis genoten, hoor! Allemaal gegroet en tot volgende week, hoopt jullie Oom Ko Pt|)s winners: Henk Struyk, Berkel Corrie Meyer, Ni-Tonge Gerrit en Adri v. d. Boogert, Den Bommel Minekee Saitdifort, Ouddorp H.M. Koningin was aan boord Onze kroonprinses brengt een gedeel te van haar vakantie op het water door daarmee bewijzend, dat het haar ter ge legenheid van haar 18e verjaardag aan geboden geschenk, het zeiljacht „De Groene Draeck", een cadeau is geweest dat door haar zeer wordt gewaardeerd. Vrijdagavond omstreeks 5 uur zag men op de haven alhier een zeiljacht op Krammer en Slaak, een niet onge wone verschijning in deze dagen. Wel ongewoon was het politievaartuig dat op enkele honderden meters aistand volgde en toen het schip op Grevelingen Kranuner, Slaak en Zijpe heen en weer bleef varen, dacht men, dat er toch wel iets bijzonders aan de hand moest zijn. Dit vermoeden werd bewaarheid, toen het schip de Vluchthaven te Zijpe bin nen kwam, het was toen ongeveer kwart over 8, daar meerde aan de Rijks steiger en niemand minder dan H.M. de Koningin van boord stapte en in de ge reed staande auto de veerpont Kt-ara- mer opreed. De vluchthaven te Zijpe is voor Brul- nisse altijd een geliefd recreatieterrein en betrekkelijk velen waren dus getuige van dit onverwacht bezoek van H.M. de Koningin, dat uiteraard streng incognito werd gebracht. H.M. de Koningin, was in Numansdorp aan boord gekomen. De prinsessen Beatrix en Irene bleven met hun vriendinnen aan boord en direct na de ontscheping van de Koningin, werd de steven gewend naar buiten de Vluchthaven. De nacht werd doorgebracht op de Grevelingen even westelijk van de plaats waar de dam door de Grevelin gen te zijner tijd op ons eiland zal aan sluiten. Ondanks het minder gunstige weer daarvoor, werd door de Prinsessen za terdagmorgen toch een bad genomen, door een koene duik in het frisse zee water, zoals van de wal af te Bruinisse duidelijk was te zien. Na dit bad ging men weer varen en langa Bruinisse (Buiten veranwoordelijkheid der red.) Dinteloord 19 augustus 1957. Geachte redakteur. Ik heb uw stuk van vrijdag 9 aug. gelezen en gewacht of er nog verder commentaar op kwam maar dat liep nog al los. Maar nu wil ik ook wel eens een woordje in uw blad omtrent die kwestie met de heer A. Bakelaar. Ik had die boot geladen met drie kleine vrachtwagens achter op de boot met de bedoeling om wee grote dwars over te houden. Maar als de boot op de wagen na van Bakelaar geladen is en als dan blijkt dat de boot zwaar aan bakboord overhelt dan neem ik de ri sico niet om nog eens een wagen met 11 ton erwten waarvan 10 ton over bakboord komt, met nog een grote meter der lading buiten boord. Dit brengt groot gevaar mee dat er ongelukken gebeuren en dat er schade aan boot en auto's komt. Het geschrijf in uw blad over recht en billijkheid, daar had de heer A. Ba kelaar dan ook beter over kunnen zwij gen. De eilanders weten in doorsnee dat er bij het laden op de boot grote soepelheid wordt betracht. De heer Bakelaar weet zelf ook heel goed dat het niet de kap- tein is geweest welke die morgen ge laden heeft maar de stuuS-man W. van Tessen. Ik heb n.l. ook nog iets te ma ken met het binnenaanvaringsreglement art. 9. omtrent voorschriften passagiers vaartuig zo zwaar te laden dat enig schepen luidt: „Het is verboden het deel dezer lijn beneden de oppervlakte van het water komt". De risico was voor mij te groot dat er wat zou ge beuren, waarmee met art. 169 wetboek van strafrecht in aanraking komt. Dan laad ik er geen wagen bij, daar ik zelf de verantwoording heb als er wat ge beurt. Als ik 's morgens om 7 uur met ongeveer 3 boten auto's sta, dan is dat niet bepaald een ieder naar zijn zin. Dat de heer Bakelaar zelf ook wel in zien als hij over recht en billijkheid schrijft. Verder bij voorbaat dankend voor plaatsing. W. V. Tessen Stuurman v. d. Schuyt Wilhelminastraat 18 Dinteloord Vooral de voedingsmiddelen werden duurder De kosten van het levensonderhoud zijn in de periode van 15 juni tot 15 juli weer gestegen. Uit het maandelijks overzicht van het Centraal Bureau voor de statistiek blijkt, dat in de voedings sector het indexcijfer met twee punten opliep en wel van 3.24 tot 126. Het al gemeen prijsindexcijfer steeg van 115 naar 116. Binnen de voedingssector traden ver schillende prijswijzigingen op. Duurder werden vooral de melkprodukten en eieren, terwijl ook groenten en fruit in prijs segen. De aardappelen daarentegen werden veel goedkoper en verder werden prijs dalingen geconstateerd voor thee, vlees en vis (in hoofdzaak zoute haring). Tengevolge van de prijsstijging van vaste brandstoffen steeg verder het in dex-cijfer voor verwarming en verlich ting. Ook het cijfer voor de groep „ver zekeringen en belasting" steeg met een punt. Ten gevolge van de uitverkoop werd de kleding over het algemeen goedkoper. voer men toen Zijpe, Mastgat en Keeten op. Later op de dag ongeveer 5 uur werd de Groene Draeck weer op het Kranuner gesignaleerd en men schijnt ook Veere te hebben aangedaan. Zoals bekend zal H.M. de Koningin op don derdag 22 augustus weer een bezoek aan ons eiland brengen, maar dan zal het een officieel werkbezoek zijn. Nu was niemand van het bezoek officieel op de hoogte geseld en de bedoeling was dan ook ongestoord te genieten van een prachtige tocht op de Zeeuwse 'Stromen. Jammer dat het „Oranje zon netje" daarbij maar sporadisch ver scheen. De oesterverzending uit Yerseke zaï dit jaar hoogstwaarschijnlijk 4 o£ 5 september aanvangen. Men is voorne mens om de gewichten evenals ver leden! jaar extra zwaar te maken, n.l. ong. 80 kg voor de kleinste soort. De prijs zal evenwel 30 a 50 gulden per 1000 worden verhoogd. Daar dit nood zakelijk is voor de kwekers zal het Pro- duktschap daartoe waarschijnlijk moe ten besluiten. MIDDELHARNIS Kleuterschool begint. De „Prinses Marijke" kleuterschool begint D.V. weer dinsdag 27 aug. om 9 uur. Kerkdienst. Hedenavond 7 uur hoopt ds. H. van Gilst van Dirksland voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. HERKINGEN Bekenidmaküig. De burgemeester alhier maakt bekend, dat bij beslissing van de minister van oorlog aan de in geschrevene voor de dienstplicht lich ting 1954 Tijs Bestman me ingang van 16 september 1957 voor goed vrijstel ling van dienst als gewoon dienstplich tige wegens aanwezigheid van een bij zonder geval is verleend. Tegen deze beslissing kunnen be langhebbenden uiterlijk de tiende dag na deze bekendmaking in beroep ko men. He beroepschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, moet worden inge diend bij de burgemeester, die dan voor doorzending naar H.M. de Koningin zorg draagt. De dienstplichtige J. Snijder van de lichting 1957 is op 12 juni 1957 buiten tegenwoordigheid bij het korps Lucht doelartillerie ingelijfd. Bij Koninklijk Besluit van 12 juli '57, no. 65 zijn goedgekeurd de statuten van de vereniging Herkingen", gevestigd te Herkingen. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente ds. H. J. Smit van Gen deren, hoopt zondag 1 september zijn intrede te doen. In de morgendienst zal hij bevestigd worden door ds. Roet- man van Wierden. Na een periode van circa 35 jaar heeft de Herv. Gem. dan weer een eigen predikant. In al die jaren is de gemeente gediend door de heer Bouman die sinds kort van een welver diende rust geniet in Oud-Beijerland. VUEGEN, MUGGEN, LUIZEN, RUPSEN verdelgt U vlug met de INSECTEN VERDELGINGS PREPA RATEN Hit: WED. KURVINKS imOOISTERU OUDE TONGE Ongevallen. De heer P. Saarloos had het ongeluk bij reparatiewerk aan de gasketel te Nieuwe Tonge met een lad der te vallen waardoor hij aan een hand en beide benen werd gewond. Het zoontje van dhr. B. Stander kwam zodanig te vallen dat het een been brak. Wandeltocht. De gymnastiekvereni ging O.K.K. hoopt op zaterdag 7 sep tember een wandeltocht te organiseren over Oost-Flakkee, er zijn tochten bij over 5, 10, 15 en 25 kilometer. Inschrij vingen kunnen geschieden bij de dames M. Donkersloot, Wilhelminastraat 7 en W. Verweij, Tonisseweg B 48. OOLTGENSPLAAT Jacht omgeslagen. Zondagmiddag is in het Hellegat een jacht omgeslagen waarin zich drie personen bevonden. De heer A. de Visser van de rijksbe- tonning en de heer T. Klop, beiden uit Willemstad gingen direct op onderzoek uit. Het jacht was inmiddels naar de Hellegatdam gedreven en bij aankomst werden de opvarenden overgenomen. Het bootje werd leeg geschept en naar de haven van Willemstad vervoerd. Eén van de drie moest zich onder genees kundige behandeling stellen, daar zij veel water had binnen gekregen. BRUINTSSE Reis ouden van dagen. De ouden van dagen alhier hadden op donderdag 15 augustus hun jaarlijkse zomerreisje en niet minder dan 80 personen namen hieraan deel wel een bewijs hoe populair dit jaarlijkse uitstapje geworden is. Reeds bij het instappen in de 2 ge reed staande autobussen kregen de mannen hun sigaartje en de vrouwen hun zakje snoep, terwijl verder op ver schillende plaatsen van een heerlijk kopje koffie met gebak te genieten, als Steenbergen Lewedorp en Domburg. In deze laatste plaats was het kopje koffie echter een complete koffietafel. In Vlissingen werd gewinkeld, over de bou levard en het strand gewandeld enz., waarbij de gemeente secretaris de heer van der Linde vertelde van de de Rui terfeesten hier gehouden. In Koudekerke werd in het rusthuis „Der Boede" oude Bruse kennissen op gezocht, in Middelburg waar men even eens wou pauzeren was het zo druk dat er voor de bus geen plaats meer te vin den was, zodat men besloot dan te Goes maar een kijkje te gaan nemen en te gaan eten. In Steenbergen kregen allen nog een kop soep, terwijl weer terug op Bruse ibodem te Zijpe de laatste con sumptie werd verstrekt. Natuurlijk was oudergewoonte nu met Hope weer present om de bejaar den een muzikale ontvangst te berei den, terwijl de dag besloten werd met een speech van de gemeentesecretaris de heer van de Linde, die in de organi satie van deze zomerreisjes altijd een groot aandeel heeft. De meerijdende oud verpleegsters behoefden gelukkig geen dienst te doen. Een goed geslaagde tocht door Zuid Beveland en Walche ren was weer ten einde, waarbij terecht door de bovengenoemde spr. de dank aan de bevolking werd overgebracht. Bevorderd Dhr. W. A. Jumelet alhier besteller bij de P.T.T. is met ingang van 14 augustus j.l. bevxorderd tot be steller eerste klasse. ST. MAARTENSDIJK Ruwe sport. Een zoon van dhr. M. C. Vroegop alhier werd bij het voeballen per ongeluk zo tegen zijn been ge schopt, dat bij onderzoek in het zieken huis werd geconstateerd, dat het been gebroken was. ABONNESRT V OP EELANDKN-NIEUWS „De jeugd vUegt uit" door Jan de Vries Tweede deej, 5e druk. Uitgave ïa Rivière Voorhoeve Zwolle Jan de Vries heeft in Nederland een nieuwe nationale familie geschapen: de familie de Wit van het veertiendaagse N.C.R.V. hoorspel. Dit is de tweede serie met nieuwe belevenissen van deze po pulair geworden radiofamilie, waarvan reeds de vijfde druk verscheen. Moeder de Wi wordt er in getekend met haar nuchtere opmerkingen, Gerrit en Made leine, die zo mee leven met de proble men van Nel en Kees; en dan hebben we nog de kordate Annie en de flapuit Maartje, vader met zijn zorgen over Willem en de overigen van het gezin de Wit. De schrijver tekent het gemiddelde christelijke milieu. Het is geestig en raak getekend maar we moeten er van zeggen dat het van christelijk standpunt gezien niet erg diepgaand is en zeer aan de oppervlakkige kant is. De prijs bedraagt 5.90 gebonden. Het is ver lucht met pittige tekeningen van Kees van Lent. Rose Gromon: „De Gyldenlöve Saga" Uitgevery Jan van Tuyl N.V. Zaltbommel, Antwerpen In de bekende Triomfreeks is dit boek van Rose Gronon verschenen; wat zij een spookverhaal noemt, dat „uit mist is geboren in een land van hei en moer". Mistig inderdaad: het speelt een paar eeuwen geleden in een tijd die toen reëel, maar voor ons een ontastbare wereld is. Een troep reizende komedi anten trekt tegen de winter uit Breda naar het zuiden om op het voorvader lijke kasteel van hun leider, de adellijke avonturier Jan de Logne, de winter door te brengen. Maar ergens over de grens worden ze in de kempen gestuit door de verwoestingen van de oorlog, die toen. (in de 18e eeuw) om het be legerde Antwerpen woedde. Door een samenloop van omstandigheden belan den ze op het kasteel van baron du Bols d'Exaerde, in wiens jachthuis zij de winter mogen doorbrengen. Het dorp, het slot, het jachthuis dienen als achtergrond; de dorpsbewoners en een troepje soldaten uit het vijandelijke le ger zijn er de figuranten in. De hoofd personen zijn Arnd Gyldenlöve, de hoofdman, die op dramatische wijze door de dorpelingen wordt vermoord. De hofman herleeft echter in Claudius, zijn haUbroer, de durfal, met zijn grote tra gische liefde voor "Sylvia du Bois d'Exaerde. De prijs van dit forse boek is 7.90 voor degenen die op de reeks geabonneerd zijn 3.90. In iedere boek handel verkrijgbaar. „Anikie" door M. de Lange-Praamsma Tweede druk uigave J. H. Kok N.V. Kampen Ankie is een prettig, vriendelijk, spontaan, gevoelig en lief meisje. Als ze klaar is met haar studie krijgt ze een baan als lerares aan een Huishoud school. Ze krijgt een „thuis" bij ken nissen en maakt er een prettige tijd door met veel ontspanning; en gezel ligheid. De liefde speelt er ook een rol in gepaard met hevige jaloersheid van een collega-lerares op school, die verliefd is op dezelfde jongen. Er ont staat geroddel en er komen moeilijkhe den voor Ankie, maar tenslotte klaart de lucht op, en komt alles in 't reine. Een fris geschreven boek met een ge zonde moraal. De prijs is slechts 2.95 fraai gebonden met een kleurig stofomslag. NU NOG VEEVOEDER WINNEN! Na een lange periode van grote droogte is er eindelijk voldoende regen gevallen zodat dit de groei vooral voor de twee de snede gras ten goede zal komen. Maar dat is ook wel noodzakelijk, want er is dit voorjaar plaatselijk maar zeer weinig kuilvoeder gewonnen. Ook de hooiopbrengst was dit jaar tot nog toe maar matig. Alles moet dus worden gedaan, om voor de komende stalperi-. ode nog voldoende voer te winnen. Men zal nu spoedig beginnen met stikstof te strooien en over het alge meen zal men trachten door een zwaar dere bemesting met stikstof de geleden schade in te halen. Van groot belang zal het zijn hierbij ook de kali niet te vergeten. Een wat ruimere kalivoorziening in de nazomer kan ook het percentage klavers in het bestand beter op peil houden. Hierdoor wordt het bestand evens smakelijker en de kwaliteit beter. Wil men voldoende profijt trekken van de stikstofbemesting, dan mag de kali niet achterwege blijven. Op een perceel met een voldoende (normale) kalitoestand, zal 150-200 kg kalizout 40% per ha moeten worden ge geven. Strooi deze hoeveelheden op een droog gewas, om verbranding te voor komen. Er kan nog voldoende voor worden gewonnen voor de komende winter, maar dan zal men goed doen met het bovenstaande advies rekening te houden ---------o--------- ETTENSE VEEMARKT Op de veemarkt van woensdag 2! aug. 1957 werden aangevoerd 151 stuks, waarvan '89 runderen en 62 biggen. De runderen werden bij ruime aan voer vlug verhandeld, de prijzen aan de hoge kant. In biggen ruimer handel met redelijke handel en de prijzen vrijwel onveranderd. Het slachtvee werd vlug verhandeld. De belangstelling was grool Prijzen: kalfkoeien 725.—1075; kalf- vaarzen 700.950; gulste koeien 575 875; pinken 350—500; graskalveren 250—450; paarden 700—900; biggen 40—50; lopers 60—80; vette koeien 2.90—3.10 per kilo geslacht. ''M' Dezl moa ze pr. f 12" Ooi t 6» gelegJ senstj Met W. sp den. Ten Mossd aan Stad met recht I ter ni samej huurdl aan hl aan 't| numn Verhu week.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4