Herkingen heeft 80.000.-- beschikbaar voor een nieuw Verenigingsgebouw Delta beurs te Dirksland Stad aan 't Haringvliet ging een geldlening aan ter financiering verbetering buitenhaven Minister Mansholi komt 11 sept. naar Flakkee Discussie In de raad over subsidie aan de muziekvereniging „Semper Avanti" Eirolutie in de Chr. Geref. Kerken Zending drijven bij de Geref. Gemeenten Van onze adverteerders Jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding Postagentschap wegens sterfgeval gesloten BiKi a „EILANDBN-NIBUWS" Vrijdag 23 augustus 1957 De gemeenteraad van Herkingen kwam woensdagavond in voltallige zitting bij een. De agenda van 20 punten werd vrij vlug afgewerkt. De meeste bespreking viel over subsidie-verlening aan de heropgerichte muziekvereniging, wat echter toch met meerderheid van stemmen werd toegestaan. Een belangrijk punt kwam aan het slot van de vergadering, n.l. het bouwen van een verenigings gebouw waaraan te Herkingen grote behoefte bestaat. Hiervoor is de kapitale som van f 80.000.beschikbaar. Mits Ged. Staten het goedkeuren zal dit ge bouw to. de brandweerkazerne verrijzen. De voorz. burgemeester D. v. Heijst opende met gebed. Na vaststelling van de notulen volgde behandeling van de ingekomen stukken. Bericht van Ged. Staten dat de salarissen van de wethou ders vanaf 1 jan. j.l. zijn gebracht op 510.per jaar. Voorts waren terug ontvangen enige goedgekeurde raadsbe sluiten; rapport over opname kas en boeken van de gemeenten e.a. instellin gen enz., welke stukken alle voor ken nisgeving werden aangenomen. Goedgekeurd werd de rekening van inkomsten en uitgaven van de School- artsendienst, kring Middelharnis, dienst jaar 1956. Een verzoek van de Centrale van Ka tholieke Militaire Tehuizen en van het Humanistische Thuisfront, werd afge wezen. De woning Scharloodijk 43, eigenaar de heer W. Kievit, werd wegens niet meer te herstellen gebreken voorgesteld onbewoonbaar te verklaren. Dit werd z.h.s. goedgevonden. Naar aanleiding van de circulaire van de minister van Binnenlandse zaken werd aan het gemeentepersoneel toege kend een looncompensatie in verband met de huurverhoging en een verhoging van de kindertoelage over het 3e en 4e kwartaal 1957. Aangeboden werd de gemeentereke ning 1956, de rekening van het Woning bedrijf 1956 en idem die van het Alg. Armbestuur 1956. De voorz. bracht dank voor de zeer snelle samenstelling van deze rekenin gen. Voor het nazien van de rekeningen 1956 en van de begrotingen voor de dienst 1958 werden aangewezen de he ren van Wageningen, v. d. Wende en Kalle. De gemeentebegroting 1957 moest een wijziging ondergaan inzake de 6"/o sala rissen gemeentepersoneel en de aanpas sing voor de A.O.W. Subsidie Muziekvereniging Dan kwam een voorstel ter tafel tot het verlenen van een jaarlijkse subsidie aan de muziekvereniging „Semper Avanti". De voorz. lichtte toe dat deze muziek vereniging verleden jaar is her-opge richt. De vereniging stond voor de aan schaf van instrumenten, waarvoor wel iswaar een bijdrage is verleend, maar waar toch veel andere aanschaf nodig is. O.m. moet de dirigent betaald, mu- ziekboekjes aangeschaft enz. zodat men Technische rubberhandschoenen voor de landbouw enz. Rooidoppen, Gummiihandschoeiven voor de huishouding, Gummivingers, Spuiten voor kamer en tuinplanten. Drog. HisschemöUer Telef. 2441 VIT DE KERKELIJKE PERS Naar aanleiding van de overgang van een aantal Bennekomse Gereformeerden naar de Chr. Geref. kerken (aanleiding: de gezangen), noteert ds. J. D. Boerkoel in de gereformeerde Bazuin 't volgende: Het is geen geheim, dat ook de Chris telijke Gereformeerde Kerken zich niet kunnen onttrekken aan een evolutie. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat ook daar verandering op til is. Het is ook bekend, dat twee stromin gen zich al duidelijker gaan aftekenen in deze kerkegroep. Een deel leeft, wat geestelijke houding betreft, aan de grens van de oud-Gereformeerden, de Gerefor meerde gemeenten, enz. Een ander deel staat met het gelaat meer naar ons ge keerd. Men hoeft geen profeet te zijn, om in de toekomst deining in die kerk te voorspellen. Een niet onaanzienlijke groep wil, mèt haar kerk, midden in deze tijd staan. Zij streeft daar ook naar. Een ander deel gedraagt zich nog steeds, alsof na de „nadere reformatie" de tijd heeft stilgestaan. Men houdt alles nog bijeen, hoe hete rogeen de elementen ook zijn. Maar aan gisting ontkomt men niet. En het wordt er zeker niet gemakke lijker op, als meni groepen anti-gezan- genzingers opneemt. Ik ben ervan overtuigd, dat verschil lende Christelijke Gereformeerden daar heus niet erg op gebrand zijn. En als de „werfkracht"' van een kerk daarin bestaat, dat men ontevredenen uit andere kerken aantrekt, dan mag een kerk zich wel eens afvragen, of „werfkracht" soms ook hetzelfde kan beduiden als parasitisme. In de Saambinder, het orgaan van de gereformeerde gemeenten, stelt ds. C. Hegeman van Genemuiden de vraag hoe het in deze gemeenten met de daad werkelijke zeniding staat. Christus heeft aan zijn kerk opdracht gegeven het evangelie te prediken aan alle creatu ren, zegt ds. Hegeman en na vijftig jaar (de geref. gemeenten vormden in 1907 een kerkverband) zijn wij nog geen zen- dingskerk. En hebben wij ook geen taak ten opzichte van de buitenkerkelijke mensen in Nederland, vraagt hij verder. Als wij de durf hebben om te spreken van activiteit der gemeenten voor evan gelisatiewerk onder de roomsen in Ne derland en België, dan krijgt men de naam van een „oppervlakkig mannetje". Gelukkig niet bij allen, maar helaas is het werkelijkheid. voor een uitgave van plm. 1000. per jaar komt te staan. Met de inkom sten van contributie en donateurs komt men lang niet toe. De meerderheid van B. en W. juicht dit culturele doel ten zeerste toe en stelt voor 300.per jaar subsidie te verlenen. Weth. de Geus was niet tegen mu ziek als zodanig maar had tot stand punt wanneer ze muziek wilden maken dat ze het zelf moeten betalen. Hij zag niet in dat het een gemeentebelang was; wanneer de muziek naar buiten treedt, al was dat tot heden niet gebeurd geeft dit meestal aanleiding tot onge regeldheden. Spreker was er principi eel tegen. De voorz. antwoordde dat er mis schien vroeger wel eens uitwassen ge weest waren, maar dat dit nu niet meer voorkwam. Het culturele leven van ge meentewege te steunen vond spr. juist; tal van orkesten, worden gesteund. Het is heel wat anders als b.v. een voetbal vereniging, er moet veel bij worden ge leerd. Spr. achtte het een nuttige vrije tijdsbesteding. De heer Hoogerwerf was niet tegen, maar was toch bang voor uitwassen. Hij wilde de subsidie verlenen, mits er zich niets bijzonders voordeed. De voorz. stond verbaasd dat er steeds gesproken werd van uitwassen, hij had er tot heden niets van vernomen. De heer van Wageningen zei dat er zaterdag nog uitspattingen geweest wa ren. Er waren dronken lui van elders en dat was niet gebeurd als de muziek hier niet geweest is. De heer v. d. Wende stemde dit ook toe. Maar daar kon de muziek als zo danig niets aan doen. De heer Kalle merkte ook op, dat daar de muziekvereniging niet van beticht kan worden. Dit stemden alle leden toe. „Het eindigt meest met straatmuziek en gehos om het volk op te vrolijken" merkte weth. de Geus op. Weth. Witvliet vond dat de mensen in de muziek opgevoed moesten wor den. Op andere plaatsen vinden toch ook geen ongeregeldheden plaats. De voorz. legde het zwaartepunt op een goede vrij e-tijdsbesteding. Spr. had persoonlijk nooit geen klachten over de vereniging gehoord. Op cultureel ge bied zijn wij te Herkingen verbazend arm aldus spreker, zodat deze vereni ging diende te worden gesteund. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van weth. de Geus, Kalle en Doornhein tegen. Huurverhoging Voorstel tot huurverhoging van di verse gemeentewoningen, resp. per 1 en 5 aug. 1957. Besloten werd deze verhogingen als volgt toe te passen: Oud: Nieuw: Nieuwstraat 11, 13a, 15 en 17a 6.15 7.70 Nieuwstraat 11a, 13, 15a en 17 5.85 7.35 Adoptieplein 1 en 7 7.65 8.35 idem 2 t.m. 6 7.30 8.- idem 8 t.m. 18 6.80 7.50 idem 20 8.70 9.40 idem 19 en 21 ƒ9.- 9.70 Zweosplein 1 t.m. 6 7.10 7.70 idem 7 t.m. 10 ƒ7.- 7.70 De oude woningen aan de Scharloo dijk worden niet verhoogd; wél de wo ning van het hoofd der Herv. School e.a. De woningen aan de Kaaidijk, die al een huur doen van 12.per week, worden niet verhoogd. Goedgevonden werd de wijziging sta tuten van de N.V. Emgo in verband met de fusie Ebof. Een vaste geldlening werd afgesloten met mevr. de wed. H. Kakebeeke te Dirksland groot 10.000.— tegen een rente van 4% "/o. De gemeenschappelijke regeling tot hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland, onderging een wijziging. Er komt een nieuw Verenigingsgeb ouw Dan kwam nog een belangrijk voor stel aan de orde voor de bouw van een nieuw verenigingsgebouw van twintig bij acht meter. Dit was indertijd be groot op 70.000.Hiervoor had men reeds disponibel een bedrag van 35000.— van het rampenfonds. De voorz. lichtte toe dat er altijd nog een bedrag van 45.000.is van het legaat van wijlen mevr. van Weel, wat in obliga ties is uitgezet a 3°/o. Van de rente werd de gemeentelijke kleuterschool in stand gehouden, maar nu dit een rijkszaak is geworden is aan de erfgenamen Van Weel gevraagd dit geld voor de bouw van een nieuw ver enigingsgebouw te bestemmen. Dit is toegestaan. Bij elkaar is er dus een bedrag van 80.000.— voor disponibel. Mits Ged. Staten goedkeuring geven be sloot de raad om dit kapitaal voor de bouw van een verenigingsgebouw te be stemmen. Tekeningen etc. zijn er voor gereed; met de Stichting Maatsch. Werk zal dan verder overleg worden gepleegd. Het verenigingsgebouw zal komen te staan t.o. de brandweergarage achter de 7 woningen. Toppershoedje. Betreffende het con ferentieoord „Toppershoedje" te Oud- dorp kan b. en w. met geen voorstel komen, omdat daarover tal van vragen zijn gerezen. De voorz. zei er van, dat eerst een vergadering van alle colleges van b. en w. op het eiland zal worden belegd voor een diepgaande bespreking. „Laten we ons er maar van afzijdig houden" opperde de heer Kalle „en de kerken ook!" Rondvraag In de rondvraag sprak de heer van Wageningen over een hapering aan de visbank, waar planken dienden te ko men, dat de jeugd niet aan de balken van het dak kan hangen. Hierin zal worden voorzien. De heer Kalle informeerde hoe het stond met de voortzetting van de bouw van de huizen uit het faillissement, waarop de voorz. antwoordde dat er enige bezuinigingen zullen moeten wor den toegepast. Alles is intussen een stuk' duurder geworden. B. en W. zijn attent op dit werk om het voortgang te doen vinden zei spreker. De heer Kalle informeerde ook naar de bouw van het nieuwe postkantoor. Er diende een streefdatum te zijn an ders is het in 1960 nog niet gereed klaagde deze spreker. De voorz. was het daarmee eens. B. en W. had bij herhaling zijn misnoegen hierover gesproken t.o. de aannemer. Er zal nog eens op spoed worden aange drongen zei de voorzitter die daarna de openbare vergadering sloot. Woensdagavond kwam de gemeenteraad van Stad aan 't Haringvliet in spoed eisende vergadering bijeen onder leiding van burgemeester van Hofwegen. De heer van Rumpt was de enige afwezige. Het werd een der kortst durende bij eenkomsten, die wij van de Stadse Raad hebben mee gemaakt, maar deze korte duur betekende niet, dat er geen zaken werden gedaan, integendeel, er moest een zeer belangrijk besluit worden genomen, n.l. tot het aangaan van een geldlening bij een particuliere onderneming, welk geld men nodig heeft ter financiering van de verbetering van de buitenhaven. Vit de toelichting van het college, aangevuld door een iets bredere van de voorzitter, bleek dat ook bij dit werk de bestedingsbeperking moeilijkheden voor de financiering op wierp; gelukkig kan men toch geld krijgen om het werk te laten doorgaan en wel van de firma, die het moet verzorgen. De opening geschiedde zoals steeds met gebed, de vaststelling der notulen leverde niet de minste moeilijkheden op en de mededelingen en ingekomen stuk ken betroffen slechts enige jaarstukken van instellingen o.d. en een paar goed keuringen van het provinciaal bestuur op vroegere raadsbesluiten. Dan kwam direct het belangrijkste onderwerp van deze vergadering aan de orde: het voorstel tot aangaan van een kasgeldlening en vaste lening bij de N.V. H. Troost te Pemis. B. en W. gaven hierop de volgende schriftelijke toelichting: Bij uw besluit van 16 juli 1957 is een bedrag van 82.875.beschikbaar ge steld voor herstel van het havenhoofd overeenkomstig een door de Technische Dienst met de Provinciale Waterstaat ontworpen plan. Getracht is de Dijkring bereid te vin den deze werkzaamheden voor reke ning der gemeente uit te voeren en de kosten van dit plan op te nemen in het totaal door de gemeente verschuldigde bedrag voor de havenwerkzaamheden. De Dijkring Flakkee heeft echter ons verzoek om deze werkzaamheden aan het havenhoofd voorlopig voor ons uit te voeren, afgewezen. In .verband met de investeringsbeper- kingen wordt geen goedkeuring van Ged. Staten verkregen van het besluit tot beschikbaarstelling van een bedrag van 80.000.voor herstel havenhoofd, indien de gemeente niet in de gelegen heid is voor deze kapitaalsuitgaaf een vaste geldlening te sluiten. Van de N.V. H. Troost te Persnis is een aanbieding ontvangen tot verstrek king van een kasgeldlening aan de ge meente groot 78.000.voor een jaar, ingaande 1 oktober 1957 tegen een ren te van S^o/o met de bereidheid per 1 oktober 1958 voor de aflossing van de ze kasgeldlening een vaste lening te verstrekken van 85.000.af te lossen in 40 jaar tegen een koers van 97%<'/o en een rente van 4% "/o. Aangezien een spoedige uitvoering van de bedoelde werkzaamheden ge wenst wordt geacht, stellen wij U voor te besluiten tot: 1. Het aangaan van een kasgeldle ning groot 78.000.voor een jaar te gen een rente van 5% "/o bij de N.V. H. Troost te Pernis; 2. het sluiten van een vaste lening per 1 oktober 1958 groot 85.000.— bij N.V. H. Troost te Pernis tegen een rente van 4% "/o en een koers van 97% ter aflossing van de onder 1 vermelde kas geldlening. De voorz. zette nader uiteen, dat het voor de haven geraamde bedrag ver hoogd moet worden met de kosten van het aanleggen van een persleiding. Dat komt op 9000.Spr. verwachtte er wel de goedkeuring van Ged. Staten op. De lening is gunstig en de voorwaarden geheel overeenkomstig de wensen van de minister. Met deze lening is men voor de gehele uitgaaf gedekt. Ook Prov Waterstaat gaat akkoord, dit voor wat betreft de wijze van uitvoering van het werk. De heer Kreeft vond het vreemd, dat de Dijkring verstek liet gaan, doch ver heugde er zich over dat tenminste N.V. Troost wel tot de lening bereid blijkt, al was spr. persoonlijk van mening dat het lenen bij particulieren zoveel moge lijk vermeden moet worden. Voorts vond spr. het opvallend, dat de pers leiding zoveel goedkoper uitvalt dan ge raamd is (dat was 20.000.—.) De voorz. antwoordde, dat het archi tectenbureau niet kon voorzien dat de laagste inschrijver, N.V. Troost, zoveel gunstiger zat vanwege het al aanwezige materiaal, terwijl ook gebleken is dat Prov. Waterstaat het dagelijks toezicht wil verzorgen; dat komt zodoende ook een paar duizend gulden goedkoper uit. Na nog enige discussie tussen de voor zitter en de heer Kreeft werd dan het voorstel zonder stemming aangenomen. Door het bestuur van de Kleuterschool „Prinses Marijke'' is verzocht een, be drag van 5500.beschikbaar te stel len voor de inrichting van de nieuwe kleuterschool. De inspectrice van het kleuteronder wijs heeft medegedeeld dat geen be zwaar bestaat genoenxd bedrag voor de inrichting beschikbaar te stellen. „Hoe zit met met de wet en de rijks- vergoeding" vroeg de heer Kreeft, „wordt het terugbetaald?" De voorz. antwoordde bevestigend. „Zit het speelmateriaal voor de kleu ters ook in dit bedrag"? wilde de heer van Rossum weten, waarop hij eveneens een bevestigend antwoord kreeg. ,,Het is zo geïnstalleerd, dat men per 15 sep tember kan starten. Er zijn plm. 55 kinderen en daarvoor zijn een hoofd en een leidster beschikbaar." Met deze mededelingen bleken de he ren volledig ingelicht, waarna ook dit voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Rondvraag De heer Hoedemans vroeg wanneer nu eindelijk het wachthuisje voor de RTM- bushalten tot stand zal komen. De voor zitter antwoordde hierover geïnfor meerd te hebben bij de RTM-directie, die verklaarde dat het eind augustus of begin september gebouwd zal worden. „'t Wordt hoog tijd!'' vond de heer Hoedemans, „met het najaar op han den" en de voorzitter bleek dat ook te vinden. Geen der andere heren had iets te vragen en dus kon de voorzitter zijn laatste hamerslag van deze raadsverga dering geven. De aardbeimyt en z(jn bestrijding met .JBNDRBX" De aardbeimljt, nauw verwant en misschien wel identiek aan de cycla- menmijt, doet zeer veel schade aan de aardbeicultuur in de produktiecentra in Zeeland, West-Brabant en op de Zuid- gebieden van het land de schade geens zins gekleineerd mag worden. Op velden Hollandse eilanden, hoewel in de overige met meerjarige teelt is de schade wel licht het grootst. Schadebeeld Het schadebeeld is op alle rassen vr^wel gelijk. Indien men het eenmaal goed gezien heeft herkent men het da- deiyk. De mijten zo klein dat ze alleen met een vergrootglas te zien zijn, hou den zich alleen op op jonge bladen en in het hart van de plant. In de loop van de zomer, vooral in juni, juli en augus tus neemt hun aantal zo toe, dat ten slotte het jonge 'bla,d dat in die t;jd van het jaar gevormd wordt zich helemaal niet meer kan ontwikkelen. Het blijft klein en zi«t er misvormd uit. Het blad- oppervlak is vaak gebobbeld; de ner ven liggen dieper dan normaal. Niet zelden bereikt het blad nog niet de helft van de normale grootte. Bij zeer zware aantasting blijft het nog kleiner; het is dan bruin van kleur, vooral aan de .basis van het blad. De bladranden zijn meestal iets lichter groen dan nor maal, soms zelfs geelachtig-groen. De bladstelen groeien vaak veel minder uit zodat kleine „platte" planten ontsaan. Het geheel maakt een armoedige in druk, ledere goede teler zou het veld omploegen als hij temninste niet wist dat er een goed bestrijdingsmiddel tegen deze plaag is. „ENDREX", een endrin- mengolie, is een buitengewoon goed middel voor bestrijding van de mijt, on overtroffen in zijn werking. Een be strijding met „ENDREX na de pluk is voldoende om elk aardbeienperceel tot volgend jaar na de pluk te vrijwaren van schade door de zeer gevreesde mflt. Bestr^ding De bestrijding met „ENDREX" moet uitgevoerd worden na de pluk. Daar de mijten alleen op de jonge bladen leven moet in het hart van de plant worden gespoten. Gebruik van veel water is volgens de ervaringen tot op heden op gedaan zeer aan te bevelen, omdat dan alle jonge bladen geheel geraakt wor den en bovendien spuitvloeistof tussen de opgevouwen blaadjes kan dringen om de daar verscholen mflten te doden. Dosering van 0,20,25% „ENDREX". Vel een onverbiddelijk doodvonnis over de aardbeimijten; spuit met „EI'HÏREX". Voor gebruik na de pluk thans proefsgewijze goedgekeurd; P.D. No. 1240. Endrin is een „SHELL" insekticide. De hoofdvertegenwoordiging voor Goeree- Overflakkee berust bij firma Gebrs. de Jongh te Goes; met de verkoop ia belast de heer H. J. v. d. Boom, Kaai 6 te Dirksland, Telef. K 1877—540, die alle gewenste inlichtingen verschaft. Van zaterdag 24 aug. v.m. 12 uur t.m. maandag 26 aug. v.m,, 9 uur Middelharnis-Som/m,elsdij k: Afwezig de artsen Dogterom, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Bak ker, arts, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Hcr/cinfifcn-Melissont; Afwezig de artsen Huisman en Elvé. Voor spoedgevallen Boot, arts, tel. 01877 -227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en de Man. Voor spoedgevallen Bouman, arts, tel. 01871—269, Stad aan 't Haringvliet en Kramers, arts, tel. 01873-201, Oolt- gensplaat. In tegenstelling met het bericht dat w^j in ons nummer van dinsdag 20 aug. gaven komt de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt niet op vrijdag 6 september maar op woensdag 11 september a.s. naar Flakkee. Op vrfldag 6 september a.s. is er mi nisterraad, waardoor een andere datum moest worden gekozen. Het programma zoals we dat dinsdag j.l. hebben gemeld blijft on veranderd. Ook wat betreft de opening van de nieuwe bedr;jfsgebouwen van de N.V, van Hessen te Sommelsdijk. Te Dirksland wordt in de week van 16 tot en met 21 september een Delta- beurs georganiseerd. Men heeft deze keer hiervoor de plaats Dirksland gekozen, om daaraan tegelijk de opening van het Kinderzie kenhuis te verbinden. De afbouw van dit ziekenhuis zal echter in die week nog niet geheel gereed zijn dit zal waar schijnlijk oktober begin november wor den. Toch zal naar wij vernemen mogelijk dan de beursbezoekers de gelegenheid worden geboden alvast een kijkje in dit zeer moderne ziekenhuis te nemen. Deze Delta-beurs, waarop we in vol gende nummers zullen terugkomen, wordt groots opgezet en wordt niet al leen voor Dirksland maar voor de ge hele middenstand van Flakkee zeer at tractief. Wij vernamen dat alle stands zijn volgeboekt. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Ook dit jaar zal weer de jaarlijkse collecte gehouden worden ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. De collecte peri ode is van 26 aug.7 sept. Vele danves hebben zich weer bereid verklaard om te helpen met deze collecte. Dat een ieder geve naar vermogen, zodat het resultaat evenals vorige jaren weer goed moge zijn. MIDDELHARNIS Straatprediking. Uitgaande van de Evangelisatiecommissie der Geref. kerk zal a.s. zaterdagavond om 8 uur de eerste straatprediking van dit seizoen worden gehouden. Zij wordt geleid door ds G. C. Munttngh met medewerking van het Geref. Evangelisatiekoor vanuit de muziektent aan het Ben. Zandpad. De Speeltuinvereniging Middelharnis stelt vele pogingen in het werk om uit breiding te geven aan het bezit van speelwerktuigen in haar tuin. Er is thans nog een grote behoefte aan een glijbaan. Reeds werd een grote verlo ting op touw gezet, die, naar wij verna men, een goede kans van slagen heeft. Daarnaast wordt gewerkt aan de orga nisatie van een bazar, welke in het a.s. najaar zal worden gehouden. Om het gestelde doel te verwezenlijken is veel geld nodig en daarom heeft een aantal leden van de vereniging een voetbal wedstrijd op touw gezet, welke zater dag 24 aug. sav. 6 uur zal worden ge speeld op het gemeentelijk sportterrein aan de Oudelandsedijk. De baten ko men ten goede aan de speeltuin. Binnen de lijnen komen een elftal van speeltuinleden en een elftal uit de Kon. Muziekvereen. Sempra Crescendo. Dit impliceert, dat er ook muziek zal wor den gemaakt. Bij gunstig weer verwacht men flin ke belangstelling van het publiek, te meer daar de entreeprijs laag is gehou den. SOMIVIELSDIJK In verband met het overlijden van de heer C. van Beek te Sommelsdijk is het postagentschap gesloten t.m. 28 aug. Alle postzaken kunnen te Middelhar nis worden afgedaan. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Jannetje Cor nelia Maria, dochter van J. van Huizen en C. de Waal. Getrouwd: C. van Leeuwen 30 jaar en T. C. Matsinger 21 jaar. Ouerleden; Herman van Dijk 79 jaar man van A. N. Reinhoud. KoUefcten. Voor de Ned. Herv. Kerk werd in de maanden juni en juli in to taal 2028.— gekollekteerd, terwijl aan giften nog 200.werd ontvangen. Geslaafifd. De heer M. Roeper onder wijzer aan de O.L. School slaagde voor de landbouwakte. Gemeenteraad. Hedenavond half acht wordt een openbare raadszitting gehou den. HERKINGEN Bouwvergunning. Aan de heer J. Me lissant is vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woning, staande Onderlangs 12. Aanrijding. Bij het zgn. Kraakje had een aanrijding plaats tussen de auto van C. v. d. Velde en een bromfietser met duorijder. De bromfiets werd be schadigd en de berijders kwamen er met lichte verwondingen af. De politie heeft de zaak in onderzoek. Vienprijs. Voor de uien besteedt men thans 14 et. per kUo. Iiwet. De woning van A. Kerkhof Mo ZONDAG 25 AUGUSTUS MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 en 6 uur cand. H. Jongerden van Baarn. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. G. C. Muntingh. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. L. S. den Boer van den Haag (West). Ger. Gem. 10 en 6 uur le zen. Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10 en 16.30 uur ds. C. Vonk van Schie dam. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds, J. C. Wolthers van Oude Tonge en 6 uur dhr. A. Terlouw van Middelhar nis. Rem. Kerk 10 uur ds. Laforèt uit Rotterdam. (Extra kollekte voor eigen gemeente.) DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur dhr. C. J. Kesting en 6 uur ds. J. den Bes ten. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. H. van Gilst. Rem. Kerk 7 uur ds. Cra mer in het verenigingsgebouw. (Ex tra kollekte voor eigen gemeente). HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur le zen en 6 uur dhr. C. J. Kesting van Dirksland. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur ds. Honkoop van Goes. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur lezen en 6 uur ds. P. van Wakeren van Stad aan 't Haringvliet. (Extra kollekte kerkvoogdij.) STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 u. dhr. W. Bouman van Oud Beijerland. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur dhr T. Vetter van Middelharnis en 6.30 u. ds. A. J. Wijnmalen van Maartensdijk OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. A. J. Wijnmalen van Maartens dijk. (Kollekte Bouwfonds.) Geref. Kerk 9.30 en 4 uur ds. J. de Vries van IJsselmonde. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen. Döopsgez. Gem. wegens ziekte geen dienst. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur dhr. A. Terlouw van Middelharnis en 3 uur ds. J. van Drenth van Oolt- gensplaat. (Maandel. kollekte voor de kerkvoogdij). OUDE TONG)E Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Helms van H.I. Ambacht. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds. P. van Wake ren. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. Trapman. Ger. Gem. 9,30 en 6 u, lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. den Besten van Dirksland en 6 uur ds. J. C. Wolthers van Oude Tonge. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Schout. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. J. van Drenth. (v.m. H.A. en sav. nabetr. H.A.) Ger. Kerk 9.30 uur lezen en 6 uur ds. W. Netjes van Stellendam. Ger. Gem. 9.30 en 6 u. lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur dhr. J. Neijenhuis. ZEELAND THOLEN Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Fokkema van Epe. Ger. Kerk 10 u. lezen en 5 uur ds. Bakker. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. Chr. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur lezen. OUD VOSSEMEER Herv. Kerk geen op gaaf. Ger. Kerk 10 en 2.30 uur ds. A. Koning. Chr. Ger. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur lezen; SCHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. J. Brons. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. POORTVLIET Herv. Kerk 10 en 6.30 u. Ds. Lam. (H. Doop). Ger. Kerk 10 en 2.30 uur ds. Bakker. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur lezen. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. Tukker uit Rotterdam. Oud Ger. Gem. 3 x lezen. Oud Ger. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. P. Westland. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. Vrije Geref. Gem. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. ST. PHILIPSLAND Herv. Kerk 2 x ds. van Dieren. Ger. Gem. lezen. Oud Ger. Gem. 3 x dhr. Gebraad. NIEUWERKERK Ger. Kerk 10 en 6 uur dr. J. H. Becker. lenidijk 1, is ingezet op 2550.^ door J, C. Kalle. Betaol telefoon! Op de laatstgehou den bestuursvergadering van Het Groe ne Kruis is besloten, de leden vriende lijk te verzoeken, wanneer zij via de zuster hun huisdokter bellen, dit aan de zuster te betalen, daar de onkosten voor de vereniging een te zware post is. Het bestuur is overtuigt van de wel willende medewerking der leden. STELLENDAM Puzzle-rit. Het feest welke op 31 aug. gehouden zal worden, waarbij ook een puzzelrit voor bromfietsers zal zijn, kan men zich nog voor opgeven bij de heren A. Mijnders en St. Keijzer. Rijdt allen mee. Inleggeld 1. Anker va.n 2000 kg in het net. Dins dagmorgen is de motorkotter „Reseda" schipper A. de Jager uit zee teruggeke ken, omdat men een anker in het net had gekregen, van een dergelijke om vang dat men het met de motorlier niet aan boord kon krijgen. Met de hijs kraan welke op de bietenkade staat heeft men het op de wal gehesen. Naar schatting weegt het hele geval circa 2000 kg. Volgens een oud visserman, is dit een anker dat zeker 150 jaar oud moet zijn, getuige de dwarsstok welke nog van hout is. Wij vernemen dat het anker voor het streekmuseum is bestemd. OUDDORP Visserij. In de afgelopen week wa ren de vangsten van de garnalenvissers niet groot, van 30 tot 60 kg per dag, de prijzen voor de pellerijen lagen van 2.40 tot 2.58 per kg, tong van 2.90 tot 3.10 per kg. Vorige week kwam in de haven 1 schip met kolen voor firma de Graaff- Er liepen twee jachten binnen en er vertrok een schip met graan. Beurs. Op de beurs van j.l. donder dag gelden de volgende prijzen: aard appelen (zand of klei) 10 en 13, poot- uien 10, koepeen 15, gerst 23 tot 24; erwten groene 34 tot 38; schokkers óO tot 60; sjalotten 25 tot 30 et. Alles per kg. Biggen 45 tot 55 gld. per stuk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2