s Centrale Veiling Middelharnis ^teuwó UIT DE KERKEN GOEDEREEDE Bommelse jeugd een week in Bremen Openstelling mosselzaadbanken 57 Dinsdag 20 augustus 1957 „EILANDEN-NIEUWS" Biadz. 3 ar zal de Vu- de ing n- nd. is- ien op er- eid /an ni- ing en, Z. Be- uur een Igd «k, un- de NV tei- in- 74 ar- !on- irk- ■n 6 let- ■bod :nde len, uwe ippe be- ijk- •bod gdi- loe- ;en- beid irle- idig alve van le- ge- ik noeg lelpt it je ver- jeve, heb In eert, niet hart. n in nden heb eens ge- lot. ezus u ik itaan smen NED. HERV. KERK Beroepen te Papendrecht T. Poot te Haaften; Ouderkerk J. v. Dijk te Gar- deren; Den Bommel en Gelderen cand. G. Wursten te Hasselt. Aangenomen naar 's Gravenmoer J. V d. Schei te Willige Langerak. Harskamp. Reeds geruimen tijd be staan er grote moeilijkheden in de Evangelisatie alhier rondom de persoon van de heer Ockerse, de voorganger van deze lering. Het bestuur heeft hem thans ontsla gen en gedwongen zijn woning, die een ambtswoning is, te verlaten. De heer Ockerse houdt nu samen- komster< in een schuur van de hoeve „Tepelenburg". Men wil nu de Evangelisatie onder kerkelijk gezag van de gemeente Ot- terloo brengen. Ds. J. H. Eggink. Ger. predikant te Loenen, heeft deze kerk verlaten en is overgegaan naar de Ned. Herv. Kerk, omdat hij meende dat de Ger. kerken geen bestaansrecht meer hebben. Uit de aard van de zaak heeft deze overgang nog al wat beroering gebracht in Geref. kring. De kerkeraad heeft o.a. de telefoon van ds. Eggink laten afsnijden en hem aangezegd, dat de pastorie onmiddellijk verlaten moet worden. Loenen was zijn eerste gemeente, wel ke hij sinds 1955 diende. Ds. C. Vlasblom, em. pred der Ned. Herv. Kerk en wonende te Eist (U.) mocht dezer dagen zijn 80ste verjaardag vieren. Ds. Vlasblom behoort tot de Geref. richting in de Ned. Herv. Kerk. Op ons eiland is hij geen onbekende, daar hij van 1929—1931 de gemeente Oude Tonge heeft gediend. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan in 1900 te Cothen om in 1907 naar het (toen nog, eiland) merkwaar dige Urk te vertrekken. Vervolgens diende hij de gemeenten Woudsend, St. Tancras, Zuid Beijerland, Oud Beijer land (zijn geboorteplaats), Driessem, Korter en Langer Aar, Oude Tonge, Wa- penveld. Kamperveen, Overlangbroek en Eist. Vele gemeenten hebben aldus van zijn gaven en krachten gebruik ge- Ds. F. de Gidts, is de tweede, in de ze streek bekende predikant die de leef tijd der zeer sterken mocht bereiken. Hij werd in 1903 als candidaat in Goedereede bevestigd. Om precies te zijn op 15 febr. van dat jaar. Deze ge meente heeft hij tot 1926 gediend. Toen werd een beroep naar Oud Vossemeer aangenomen. In 1932 vertrok ds. de Gidts naar zijn laatste gemeente Aspe- ren, welke hij diende tot zijn emeri taat in 1942. Ook ds. de Gidts behoorde tot de Geref. Bond. Van zijn hand verschenen/ destijds verscheiden preken in de serie „Tot de Wet en de Getuigenis". J. M. Hack t- In de ouderdom van ruim 81 jaar is te Vriezenveen overle den de Eerw. Heer P. M. Hack, rus tend godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk. De heer Hack werd in 1875 te St. An- naland geboren. Zijn eerste standplaats was Zuidland. Daarna diende hij als godsdienston derwijzer de gemeente Ooltgensplaxit, geruime tijd, tot 1921 de buurtschap Langstraat. In dat jaar vertrok hij naar Vriezen veen. Hier kreeg hij tot standplatas de buurtschap Westerhaar, waar mede dank zij zijn arbeid, in 1936 een predi- kantsplaats kon gesticht worden. In 1940 ging hij met pensioen en bleef in Vrie- zeveen wonen. De heer Hack was scriba van de Her vormde Gemeente en voorzitter van de Chr. Hist. Kiesvereniging. De Zendingsdag van de G.Z.B, is dit jaar wel bijzonder geslaagd. Het was, wat het weer betreft, dan ook een stra lende dag. Ruim 8000 bezoekers waren op het Zendingsterrein bijeen. Ook te Arnhem is thans een plaats ingeruimd voor de Vrijz. Hervormden. De voorganger van de vereniging van Vrijz. Hervormden ds. Metz, met zijn hulppredikante Dra Dorlas, zijn thans door de kerkeraad benoemd als predi kanten „met bijzondere opdracht". GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwdorp A. Goeden dorp te Deri Burgh (Texel); Wilsum (Did.) K. Idema te Oud Beijerland; Baeck-hout W. J. Meister te Middel burg. Aangenomen naar Leidsendam G. Rip- hagen te Leerdam; Wieringerwerf H. Dijkstra te Oosterend. Bedankt voor Groningen dr. J. v. d. Berg te Zutphen; Goes P. de Breijn te Woerden; Emmen Mr. dr. J. Ozinga te Lunteren; Diever J. v. Halsema te Per nis. Ds. J. Vrolijk te Rotterdam, die voor een operatie in één der ziekenhuizen was opgenomen, heeft in een niet alle daagse kledij een dienst geleid. Hij was naar de kerkzaal in 't ziekenhuis ge bracht om als hoorder een dienst bij te wonen. De dienstdoende predikant kwam echter niet opdagen en toen heeft ds. Vrolijk in pyama en op pantoffels gesproken over Ps. 91 1. Eén der zus ters fungeerde als organiste. De dienst duurde een half uur. lsessst CHR. GEREF. KERKEN Tiüeetal te Vlissingen N. Brandsma te Sneek en J. M. Visser te Dokkum; Bun schoten G. J. Buijs te Papendrecht en H. C. V. d. Ent te Wetkendam. Beroepen te Leerdam G. J. Buijs te Papendrecht; Zwijndrecht E. Venema te Maassluis; Nieuwpoort H. v. d. Ent te Werkendam; te Bunschoten H. C. v. d. Ent te Werkendam; Aalsmeer S. Wijnsma te Broek op Langedijk; Vlis singen N. Bransdma te Sneek. Bedankt voor Ede en Crattam (Cana da) B. Bijleveld te Noordeloos. Te Bennekom is thans een Chr. Ger. Kerk geïnstitueerd met aanvankelijk 120 leden en doopleden. In de kerkeraad is o.m. tot ouderling gekozen ds. J. J. Jon- geleen, em. pred. te Wageningen. GiHlEF. GEMEENTEN Bedankt voor H. I. Ambacht H. Rijk- sen te Vlaardingen. Door het Curatorium der Theol. School is nader onderzocht en tot de lessen aan deze school toegelaten de heer A. Kok uit Rotterdam. Zodoende zal de nieuwe cursus in september dus met 3 nieuwe studenten aanvangen. VARIA „GEWIJDE REKENKUNDE'' Een redacteur van „De Gelderlander" heeft gesnuffeld in oude rekenboekjes, die op Roomse scholen in Italië in ge bruik waren. Daarin vond hij de vol gende som: Indien de gebeden van^^en kardinaal in 1 uur een ziel uit 't vage vuur kunnen bevrijden, die van de bis schop in 3 uur; van een priester in 5 uur en die van een koster van 7 uur, hoe lang moeten zij dan met elkander bidden om 3 zielen uit 't vagevuur te bevrijden? Het antwoord is: één uur, 47 minuten en 23^/5 seconde! MIDDELHARNIS Burg. stand over de maand juli '57. Geboorten: Pieter Hendrik, zoon van J. Dubbeld en W. van den Doel, Lijn baanstraat 20; Marcellus Franciscus, zoon van J. J. A. van Lint, en J. Saa- kes, Johannes Leendert, zoon van M. A. Stoutjesdijk en A. Schraal; Martien, zoon van H. Sevenhuijsen en G. Knevel; Antonetta Adriana Desirée, dochter van A. Dijkshoorn en J. A. Versendaal; Arendje, dochter van J. Nauta, en N. Schol. Huwelijksaangiften: Jac. G. A. Lam- mers 25 jaar en P. P. Mierop 22 jaar; Joh. Anth. Klem, 26 jaar en Fr. Camp- fens 25 jaar; Abr. Adr. Quist 24 jaar en A. van der Valk 23 jaar; W. C. van der Waal 22 jaar en Adr. Blok 22 jaar; W. Koert 25 jaar en Adr. Vroegindeweij 24 jaar. Huwelijken: Joh. Fun 23 jaar en M. den Boer 21 jaar; J. Boom, 26 jaar en Math. W. Roos 30 jaar; Nic. van Bracht, 40 jaar en Jac. Witte 24 jaar; J. P. van Markensteijn 26 jaar en S. M. de Mboij 20 jaar; Joh. Anth. Klem 26 jaar en Fr. Campfens 25 jaar. Overleden: Pieter Marinus van der Est, 73 jaar, wedn. van J. L. Jumelet; Klaas Johannis Knöps, 51 jaar echt, van J. Kasteleijn. Ingekomen: B. B. Vinke van Baam; L. Appel-de Bakker en dochter van den Bommel; G. A. de Heer van Dirksland; S. Koppenaal-Bakelaar van Ooltgens- plaat; H. G. de Fockert van Utrecht; W. Kieviet van Sommelsdijk; A. Blok van Rotterdam; W. Westhoeve van Oud- dorp; J. H. de Bondt van Rotterdam. Vertrokken: C. van Gelder en echtg. naar Giessenburg; J. Boom naar Som^ melsdijk; J. A. A. Meijerink naar Cu- lemborg; M. van der Kooij naar Som melsdijk; G. van Hulst naar Roosen daal; S. M. van Markensteijn-de Mooij naar Oude Tonge. Kerkdienst. Vrijdag 23 aug. a.s. des avonds 7 uur, zal voor de Ger. Gem. al hier voorgaan de consulent ds. H. van Gilst van Dirksland. Gediplomeerd. Dezer dagen behaalde de heer Jac. Kievit, alhier, het diploma inzake vak bekwaamheid voor het smidsbedriJS (Smecoma) en voor het kachelsmidsbe- drijf. De heer Kie.vit beschikt nu over diverse diploma's, n.l. behalve bovenge noemd ook dat voor waterfitten, het A- diploma electrotechniek en sterkstrgom. Behalve voor de eigen firma maakt hij zich tevens verdienstelijk voor de ge-^ meenschap door lid te zijn van het vrij willig brandweerkorps als brandweer man Ie klasse. Nieuws van de Kaai. Deze week is een grote graafma chine van de Caago in opdracht van de gemeente bezig geweest met het uit baggeren van de kaai. De modder uit de binnenkaai werd opgehaald en ge stort in vrachtauto's. Men is er in ge slaagd diverse modderbulten van de bodem te verwijderen. Het werk kreeg in enige dagen zijn beslag. Feitelijk had men meer moeten verwijderen, maar naar wij vernamen liet de beste dingsbeperking dat niet toe. Vroeger kwam er periodiek een baggermachine de haven en kaai binnen, maar blijk baar is dat thans al te kostbaar; alhoe wel men slechts een kleine zou kunnen gebruiken, daar schepen van enige om vang niet door de vernauwde sluis kun nen. Intussen blijkt dat de verkeers drukte rond de kaai steeds toene^nt. Vooral in deze zomerweken met tou- ristisch verkeer worden er velen bij de stoplichten opgehouden, waarna men zich haast om over de rond de kaai slingerende straat te komen. Dat de haast om door te rijden zodra het stop licht op groen springt wel eens parten kan spelen, bleek o.a. toen een vracht autobestuurder op de hoek bij Fa. Ni- pius de bocht al te kort nam en het daar staande ijzeren paaltje omver reed. Waarna snel een nieuw is aangebracht. De drukte in dit dorpsdeel wordt in hoofdzaak teweeg gebrachf door het verkeer van en naar de veerboten, die in deze dagen ook heel wat over te zet ten hebben en waarbij het een geluk is, dat de veerboot Stad Zierikzee deze week weer in de vaart is gekomen. Heggen op hoeken geknipt. Vorige week hebben de bewoners van beekhuizen, die rond hun huizen een haag hebben staan, van de gemeen te aanschrijving gehad, dat deze hagen binnen bepaalde termijn tot op 80 cm verlaagd dienden te worden, teneinde het verkeer meer uitzicht te bieden. Vooral in het gebied tussen Zandpad en Stationsweg, het z.g. tuindorp, hebben wij vele heggescharen druk in gebruik gezien. Het resultaat is, dat diverse on overzichtelijke hoeken uit de wereld zijn geholpen. Al moeten wij er bij op merken, dat de hagen zelf er in het al gemeen niet mooier op zijn geworden. DIRKSLAND Heroprichting Mannenkoor. Alhier bestaan plannen om het enkele jaren geleden ontbonden mannenkoor „Mar- cato" opnieuw op te richten. Dhr. J. Kas lander is bereid gevonden als dirigent te fungeren. Zij die interesse hebben kunnen zich opgeven bij T. van Prooijen Wemerlaan 49. 70S21 HERKINGEN Behouden vaart! Onze dorpsgenoot K. D. Witvliet, leerling aan de Ruijter- school te Vlissingen, behaalde dezer da gen getuigschrift A.S. Grote Handels vaart, met Sloepsgast-diploma en E.H. B.O. Begin september hoopt hij zich in te schepen aan boord van het s.s. „Mod- jokerto. We wensen de heer Witvliet een goede en behouden vaart. In het zilver. Het echtpaar M. de Geus-D. J. de Geus Markus, wonende Geld. dijk onder deze gemeente hoopt maandag 26 aug. de dag te herdenken dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk traden. Ook het echtpaar R. Witvliet- C. Witvliet-Jansen, wonende Molendijk 21 hoopt zaterdag 24 aug. hun 25-jari- ge echtvereniging te herdenken. We wensen hen alle goeds toe en ook dat zij nog vele jaren abonné op Eilanden- nieuws mogen zijn (corr.) Heden dinsdag 20 aug. herdenkt on ze oudste inwoner de heer A. W. Keij- zer zijn 93ste verjaardag. Hij mag zich nog steeds in een goede gezondheid verheugen. Burg. Stand over de maand juli '57. Geboren: Nicolaas Joseph, zoon van M. J. Nijsten en J. van Dam; Leendert zoon van J, Jongkoen en L. Renaud; Gerrit, zoon van A. van Koppen en J. Tanis. Overleden: Lena Overbeeke 60 jaar. Vertrokken naar Leiden E. Tanis. Reis van bejaarden Vorige week woensdag maakten de bejaarden van Goedereede een zomer- reisje. Om half acht vertrok men met een der prachtige touringcars van de fa. Buijsse. Via Ooltgsenplaat en Din- teloord ging het naar het Biesbosch, waar de koffie werd gebruikt. Van daar ging het naar Tilburg. In het ho tel van de oud wielrenner Jan Pijnen burg werd een prima verzorgd middag maal gebruikt. Na hier een poosje te hebben vertoefd ging de reis via het Mastbosch naar Oudenbosch. Na een bezoek aan de prachtige R.K. Kerk werd hier nogmaals de in wendige mens versterkt. Om acht uur keerde het gezelschap, zeer voldaan in hun, woonstede terug. Na nog e,en heer lijk kopje koffie in „De Gouden Leeuw" gingen allen zeer voldaan huiswaarts. Chauffeur K. van Putten komt zeker een woord van dank toe voor zijn zeer goede zorgen. VUEOEN, MUGGEN, LUIZEN, KUPSEN verdelgt U vlug met de EVSEOXEN VERDELGINGS PREPA RATEN uit: WED. KURVINKS BROGISTESMJ OUDDORP Droogdok. Dezer dagen zijn van hier weer een aantal arbeiders, die anders werkzaam waren in het landbouwbe drijf, naar Rotterdam vertrokken om tewerk gesteld te worden bij de „Droog dok mij'. Met pensioen. De heer de Graaf, in dienst bij de drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee heeft vervroegd pensi oen aangevraagd. In deze vakature is benoemd de heer P. Grinwis Czh. Benoemd. Tot torenlichtwachter aan het Westhoofd is benoemd de heer J. Hoek. Prijs. Voor de eigenheimer aardap pelen wordt thans 0.10 per kg be steed. Het rooien op de zandgronden is allerwegen in volle gang. Op enkele velden wordt veel doorgroei waargeno men. Op de boerderij van H. T. aan de Achterweg is een stroklamp afgebrand. BIJZONDERE WIJZE VAN DRANKBESTRIJDING. Jim Bothwell (links) en David Dempsey (rechts) zijn op hun eigen houtje en een wetjbijzonder apar te manier aan de drankbestrijding bezig. De kustwacht vaH' Engeland ving het volgende bericht op: Kapitein sinds vertrek volkom,en dronken. Hebben hem in zijn hut opgesloten en de whisky overboord gegooid. Kom, eens hel pen, we drijven doelloos rond. De kustwacht kwam hierop onmiddellijk in ac tie en onder het toeziend oog van zwaarbewapende politiemannen heeft de kapi tein voor deze reis de drank afgezworen. En dat kon hij makkelijk doen want er is geen druppel meer aan boord. De brandweer welke ijlings ter plaatse was, begon direkt met spuiten en wist een aangrenzende wagenschuur te vrij waren. De oorzaak is onbekend. De laatste dagen deden de kippen- eieren f 2.48 per kg. Vanwege de Geologische Dienst worden hier ter plaatse grondboringen verricht. Deze dienst had het vorig jaar haar werkobject op midden-Flakkee. NIEUWE TONGE Burg. Stand. Geboren: Willem, zoon van T. J. Koppenaal en A. L. van den, Doel; Jan Comelis, zoon van A. Lug- tenburg en J. B. Hanenberg; Klazina Jacoba Maria, dochter van J. M. Vrees wijk en C. E. Struik; Lijntje Elizabeth, dochter van J. van Groningen en J. Wesdijk. Overleden: Willem Hop, oud 56 jaar, echt. van Apolonai Verhoog. OUDE TONGE In de afgelopen week zijn uit de ha ven vertrokken 2 schepen met vlas, en drie schepen met graan. Aangekomen 1 schip met kolen. Been gebroken. Het dochtertje van de fam. v. Vugt, had tijdens het spelen in de speeltuin alhier, het ongeluk haar beentje te breken. Dokter Voogd ver leende de eerste hulp. Beursberichten, van vrijdag j.l. Gerst 20.— tot 23.—; haver 20.— tot 21.—; maanzaad 140.— tot 160.—; trwten schokers 35.tot ÓO. erwten kl. gr. 32.— tot 38.—; kar- weizaad 5 50.tot 60.alles per 100 kg.; aardappelen eigenh. 14 et. per kg., aardappelen bintjes 12 et. per kg. Kerkdienst. A.s. vrijdagavond 7 uur (23 aug.) hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. Honkoop van Goes. ACHTHUIZEN De heer N. J. Campfens Hzn. al hier, slaagde te Amsterdam voor het examen Vakbekwaamheid Smidsbedrijf „Smecoma". OOLTGENSPLAAT Vijftig jaar getrouwd. Te midden van familie en vrienden herdacht het echtpaar K. Troost-v. d. Berg wonende Wilhelminastraat 8 te Ooltgensplaat zijn 50-jarige echtvereniging. Bromfiets in brand. Van de heer C. Langeweg Czn. vloog een bromfiets in brand op het Weespad. Van dit rijwiel bleef niet veel meer over. Bibliotheek gesloten. De Chr. Lees bibliotheek „Elthato" is tot zaterdag 7 september wegens vakantie gesloten. Op genoemde datum kan weer voor het eerst boeken worden geruild. Nieuwe sorteerinrichting. Voor de commissionnair de heer Jac. Troost wordt aan de Dorpsweg een nieuwe sor teerinrichting voor landbouwprodukten gebouwd. Gezien de drukte in de land bouw wordt spoed achter het werk ge zet, zodat binnen enkele dagen de loods in gebruik kan worden genomen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ouden van dagen op reis. J.l. woens dag deden de ouden van dagen hun jaarlijkse vakantiereis. Met luxe wagens werd het gezelschap van hier door wei- willenden naar Sluishaven gebracht, daarop Dintelsas de bussen van de R.T.M, gereed stonden voor een rit door Brabant. In Breda werd uitgestapt en het park bezocht. Omstreeks 1 uur was men in Oosterwijk waar een echte Bra bantse koffiemaaltijd stond aangericht en de inwendige mens goed werd ver sterkt. Van daar ging liet over Tilburg naar Barle-Nassau en toen weer op de terugweg. Burgemeester en mevr. van Hofwegen maakten ook deel uit van het gezelschap. Aardappelveiling van vrijdag iê aug^ Eigenheimers I 13.1015.40; drielin- gen 6.20—6.80; kriel 1.90—2.—; Eigen heimers II 9.10—12.—; Bintjes 11.60— 13.50; drielingen 6.90—7.— Aanvoer 60.000 kg. Hartelijk ontvangen en gehuisvest veel gezien en geleerd. In het kader van de internationale jeugduitwisseling is een groep jongens en meisjes uit Den Bommel van 1 tot en met 9 augustus te gast geweest in de stad Bremen in Duitsland. De reis leiding was in handen van de heren Munters en Van der Welle. 's Morgens om 6 uur op 1 augustus voer men over bij Den Bommel met een autobus van de fa. Buijsse te Middel harnis, om 's avonds, pa enkele malen te hebben gestopt, om ongeveer 6.30 uur in Bremen aan te komen. Aldaar stonden in het Jugendheim WaUe de kwartiergevers de groep reeds op te wachten om ieder naar gelang van grootte van het huis mee te nemen, na ter plaatse thee en koek te hebben ge nuttigd. Iedere jongen en ieder meisje heeft het in zijn of haar tehuis reusachtig naar de zin gehad. In de volgende dagen is een program ma afgewerkt dat de toets van alle kri tiek glansrijk kan doorstaan. Het ver blijf in Bremen was geheel gratis. Al leen de reiskosten moesten betaald wor den. Op vrijdag 9 augustus keerde deze groep voldaan huiswaarts, nadat vele ervaringen waren opgedaan en waar bij men ook de Duitse jeugd, waar men dagelijks mee omging, heeft leren ken nen als een gastvrije. 's Avonds 8 uur was men weer vei lig in de haven van Den Bommel. Dank wordt gebracht aan de fa. Buijsse voor het beschikbaarstellen van de autobus met chauffeur die geduren de negen dagen in Bremen is gebleven en die ons zonder ongelukken of pech van en naar Bremen heeft gebracht. Het ligt in de bedoeling de mossel zaadbanken voor het vissen van mos selzaad in de Zeeuwse Stromen open te stellen op maandag 16 september 1957. Was anders de openstelling van de mos- selzaadbankeri niet meer dan een for maliteit, omdat er zo goed als geen mos selzaad aanwezig was, thans is dit niet het geval, er is in Zeeland terwijl wij dit schrijven zaad in overvloed. Er zijn echter insiders, die menen, dat wanneer de springtijen of giertijen in het water komen, als juist in augus tus en september dikwijls zo bijzonder groot zijn, d.w.z. dat de stroomsnelhe- den van eb en vloed om deze tijd van het jaar groter zijn dan anders, de stroom nog een groot gedeelte van het nu gereed liggende zaad, kan meene men, zodat tegenvallers alsdan nog mo gelijk zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3