RADIO KERDEL ernah Buitenland RADIO KERDEL >A!y^ ssmfimisDijK Waterbesparing door beperking van de verdamping dient' (de mens, thuis zowel als uit Nieuw ^aatwater in het Volkerak ieu- er I om Men kars heus IZee Igcl) A Zo jaist de nieuwe RADIO'S van PHILIPS en SCHAUB-LORENZ ontvangen. Wij liebben alle Radio's in voorraad van de drie be kende merken: PHIUPS - ARISTONA SCHAUB-LORENZ PHILIPS TELEVISIE Tevens hebben wij een keur van keuze van: Gramotnofoons Bandrecorders Radiomeubelen Scheerapparaten stofzuigers Wasmachines Centrifuges Koelkasten Kroonlampen Schemerlampen Lampekappen Grote collectie Grammofoonplaten Dit alles kunt U bij ons vinden en leveren wij op ge makkelijke betalingsvoorwaarden. Hoewel op Goeree en Overflakkee in de vorige eeuw diverse afgescheiden ge- Jneenten zijn ontstaan en men in som mige hervormde predikanten geestver wante zielen aantrof, heeft toch geen van deze voorgangers zich van de her- vormde kerk afgescheiden. Dit houdt stelligi verband met het optreden van de toenmalige predikant van Oude Tonge, ds J. J. Ie Roy, die wel met de afge scheidenen sympathiseerde, maar niet uit het verband der hervormde kerk trad Ds Ie Roy heeft daar enige moeilijke jaren door beleefd. Want hij, die zo fel gekant was tegen de synodale organi satie van 1816 en daardoor van officiële zyde weinig gewaardeerd werd omdat hij „onrust in de kerk bracht, kreeg het ook van de kant der afgescheide nen zwaar te verduren. Men kon het moeilijk rijmen dat hij en andere pre dikers der oude waarheid maar rustig in een „valse kerk", zoals men het noemde, konden blijven, terwijl zij zich toch verzetten tegen de gang van zaken in die kerk. Daarom moet men zich niet verba zen, dat de „vader der afscheiding", de Ulrumse predikant Hendrik de Cock, in 1836 tegen Ie Roy en twee andere do minees een brochure schreef „De slu we en listige raadslagen van de drie Achitofels onzer dagen, Engels, Ie Roy en Cramer von Baumgarten". Bedoelde predikanten hadden zich in een adres gericht tot de synode, met verzoek al leen vast te houden aan de formulieren en belijdenisgeschriften, eertijds door de hervormde kerk aanvaard. Natuurlijk ging de synode hier niet op in. Maar dit had niet tot gevolg, dat deze predi kanten de kerk verlieten; zij bleven rus tig op hun plaats. De Cock en de zgnen begrepen dit niet. Daarom rekende hfl in zijn brochu- re ds Ie Roy tot de predikanten, die niet anders dan halve waarheid leugen en bedrog in het oog hadden; zij mochten zich minder ernstig misgaan hebben dan de grofste leugenaars (Baaipries ters genoemd), doch ze waren niette- mm „halfgebakken Efraimkoeken". Op dergelijke felle wijze bestreed men elkaar in de 19e eeuw! Gfeen won der dat ds Ie Roy zich maar weinig aan getrokken voelde tot hen, met wie hii overeenkomstig de bel^denis zo nauw verwant was en wier vervolging (door de overheid) hij laakte. Van hogerhand heeft men nooit iets tegen ds Ie Roy uitgericht. Dat was uit taktische overwegingen gezien, verre weg het beste. Want bij schorsing en afzettmg van oudere predikanten als b.v. Ie -Roy, Callenibach van Ng'kerke, Knap van Ter Aar, Engels van Niewol- da e a., had men stellig een grotere uit tocht uit de hervormde kerk gezien dan m 1834 en 1835 het geval was. Men neeft zich echter beperkt tot de schor sing en afzetting van jonge predikanten zoals de Cock, Scholte, Brummelkamp, van Velzen, Budding, Ledeboer en nog enkele. Toch had ds Ie Roy van Oude Tonge in een boekje „Aan alle mijne her vormde landgenoten" openlijk verklaard dat hj] zich uitsluitend gebonden achtte „aan geene kerkelijke wetten, dan die met de beginselen onzer zuiver her vormde kerk en met Gods heilig Woord overeengebracht kimnen worden". Dit was duidelijke taal, die (naar het eigen verklaren der synode) „het beginsel aantast, waarop het geheele gezag der synode berust Desondanks kreeg Ie Roy een beleefd briefje terug; hij werd ongemoeid gelaten. De vrij ongunstige ontwikkeling der afscheiding rond de jaren 1840, toen on derlinge verdeeldheid een ongunstige uitwerking had, maakte het voor ds Ie Roy en andere „bezwaarde" predikanten niet appetijtelijk om zich bij de afschei ding te voegen. Bovendien behoorde hij toen al tot de bejaarde voorgangers. In woord en geschrift is ds Ie Roy echter blijven strijden tegen de volgens hem onschriftuurlijke organisatie der hervormde kerk, welke hij 56 jaar als predikant heeft gediend. Dood van ds Ie Roy Al had ds Ie Roy veel belangstelling voor de regering der kerk, voor haar belijdenis en haar theologie, zgn groot ste werkzaamheid betrof uiteraard de gemeente van Oude Tonge. Nadat hij eerst negentien jaar werkzaam was ge weest respectievelijk in St. Anthoniepol- der en Sprang, zou hij nog 37 jaar de hervormden in Oude Tonge als herder en leraar voorgaan. Op Plakkee was ds Ie Roy een man van gezag, ook onder de collega's. Op zondagochtend 17 november 1850 is ds Ie Roy ontslapen, nadat hij de zondag tevoren hoewel reeds ongesteld nog ge preekt had. Toen ds J. G. Wanrooy van Stad aan 't Haringvliet op de zondag middag van ds Ie Roy's overlijden een liefdebeurt kwam vervullen en medede ling van het sterven deed, waarbij hij sprak over Openb. 14 13, getuigde men: „menige traan die in het oog des hoorders parelde of over de wangen biggelde, getuigde hoe lief de gemeente den overledene had". Als bewijs voor het laatste had de kerkeraad inderhaast een grafkelder la ten metselen, waarheen 's nachts voor de begrafenis het lijk van de elders be graven echtgenote van ds Ie Roy was overgebracht, die hem drie jaar eerder in de dood was voorgegaan. Voor de be grafenis op donderdag 21 november was veel belangstelling; 125 personen, waar onder Israëlieten en roomsen volgden de baar, die door kerkeraadsleden en kerkvoogden werd gedragen. Ds D. van Wijngaarden van Nieuwe Tonge voerde het woord als consulent. Na hem sprak ds Chr, Ie Roy van Gameren, zoon van de overledene. Zondag 24 november leidde ds van Wijngaarden de officiële rouwdienst, sprekende over Klaagliederen 5 16a. Hij stond stil bij „wat de waardige Ie Roy was voor de wetenschap, voor de kerk van Christus in het algemeen en voor deze gemeente in het bijzonder, en mitsdien bij het grote verlies, dat wij door zijn dood geleden hadden. Hij wek te ons op om, dankbaar aan God voor het langdurig bezit van zulk enen man zijn nagedachtenis in ere te houden, zijn lessen en zijn wandel na te volgen en te streven naar dezelfde hoop der heer lijkheid, als waarin onze leraar was ontslapen". VARIA Zonder buidel en zonder male In het roomse blad, de Vlaamse St. Anthoniusklok (België) stond onlangs het volgende: „Ik vond dezer dagen het volgende verhaal over kloosterlingen in de Mid deleeuwen: Daar stonden een Dominikaan en een Franciskaan aan een rivier. De Domini kaan vroeg aan de Minderbroeder: „Draagt gij mij over, want gij zijt bar revoets en uw pij kan er beter tegen". Dit laatste, zo zegt de kroniekschrijver, zei hij slechts in gedachten. De Franciskaan nam de Predikheer op zijn schouders en droeg hem tot halver wege de stroom. Toen vroeg hij: „Broe der, hoeveel geld hebt gij bij U?" „Slechts twee florgnen" zei de Do minikaan. Schielijk liet de Minderbroeder de Predikheer te water vallen ?het de ver ontschuldiging: „Ge kent de regel van onze vader Franciskus: Het is ons niet geoorloofd om geld op het lijf te dra gen". Door Amerikaanse geleerden wordt een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheid de beschikbare hoeveelheid wa ter in droge streken te vergroten door de verdamping tegen te gaan. Zij hopen dit te bereiken volgens de methode van „het monomoleculaire vliesje", waarbij een chemische stof hexadonal zo danig over het oppervlak van meren, reservoirs en vijvers wordt uitgespreid, dat het daarop drijvende vliesje hexa donal niet dikker is dan één molecuul, zoals enkele druppels olie zich over het oppervlak van een plas verspreiden, waardoor de verdamping sterk wordt verminderd. De proeven, die in het klein zijn genomen, wettigen de ver wachting dat het op deze wijze moge lijk zal zijn water te sparen in die ge bieden waar de verdamping vaak de oorzaak is van watergebrek. Wij worden dit jaar wel zeer goed be dacht met waarlijk zomerse dagen. En kele malen is het zelfs voorgekomen, dat Nederland het warmste land van Euro pa was, een warmterecord, dat hoe gek dat ook klinkt zijn schaduwkan ten heeft. Wfl voelen ons immers niet zo actief als normaal en verlangen er naar nu eens echt gemakkelijk te gaan zitten uitblazen. Dat dit op prettige en comfortabele wijze kan gebeuren, daar voor zorgt de Nederlandse industrie van al of niet opklapbare tuin- en ligstoe len. Diverse, soorten tuin- en ligstoelen Voor hen, die eens echt lekker lui willen zijn komen de ligstoelen met voet rust in aanmerking, die kunnen worden ingeklapt of opgevouwen en dus gemak- kelijk kunnen worden opgeborgen en medegenomen in een auto. Modern en praktisch is de uitvoering in stalen bui zen, waarbij de lopers in felle kleuren zo gezellig afsteken en het geheel een fleurig aanzien geven. Er zijn ligstoelen waarvan de voetrust verstelbaar is en sedert kort is er ook een zogenaamde zwevende ligstoel van Nederlands fabri kaat op de markt in moderne stalen uit voering. Door de druk van het lichaams gewicht kan de stand van de stoel op simpele wijze worden veranderd. Wilt U nu niet direct hetmoede hoofd neerleggen, maar toch gemakkelijk zit ten bij het handwerken, lezen of thee- drinken dan zijn de kleinere fauteuils aan te bevelen, die ook weer in velerlei uitvoeringen worden gemaakt. Ook deze zijn veelal opvouwbaar. Heel prettig is een combinatie zit- ligstoel. Terwijl U zit in deze stoei kunt U hem met één handbeweging verstel len door de leuningen aan de uiterste voorzijde omhoog en naar achteren, een duwtje te geven. Hierdoor gaat de rug leuning naar achteren, zodat U kunt gaan liggen, zonder eerst uit de stoel op te staan. Een tegenovergestelde bewe ging brengt de stoel weer in de zit- stand. Ook deze stoel is opvouwbaar. Aardig, fleurig en praktisch zijn de stoelen van stalen buizen met dik, mas sief plastic koord, die in elkaar kunnen worden geklapt en gemakkelijk kunnen worden meegenomen in een kleine kof ferruimte in de auto. Vier stoelen en een tafel in één koffer. Verpoost U graag in de vrije natuur, maar houdt U er niet van om dan op de grond zittend uw boterham op te eten, geen nood, ook hierin is door de Nederlandse industrie voorzien. Wat zoudt U denken van een koffer van nor maal formaat (b.v. 40 x 57 cm), die kan worden uitgeklapt tot een flinke tafel (80 X 57 cm) Twee stoeltjes met en twee stoeltjes zonder rugleuningen die in de koffer-tafel waren verborgen ge ven een prettig zitje. Tafel en stoelen kunnen buispoten hebben of de stoelen zijn geheel uitgevoerd in hout en alleen de tafel heeft buispoten. Er zijn ver schillende koffermaten en verschillende combinaties van tafel en stoelen. Ook bestaan er koffers die speciaal geschikt zijn voor vervoer per scooter of brom fiets, dan echter worden twee stoelen bijgeleverd. ;Ook het bed kan mee Zelfs bestaan er geheel opvouwbare bedden, b.v. met verstelbaar hoofdeinde en rustend op zes rubber stootbuffers, die ook als logeerbed kunnen worden gebriiikt. De afmetingen in uitgeklapte toestand kunnen zijn: 65 x 190 x 39 cm en 60 X 190 x 38 cm. En —lest best worden in Nederland ook voortreffelijke hangmatten gemaakt van wit katoen. Londen De besprekingen op de ontwape ningsconferentie te Londen slepen zich moeizaam voort. Dê Russische afge vaardigde Zorin heeft na overleg met zijn regering, verklaard, dat het Ame rikaanse voorstel geen enkele kans van slagen heeft en dat het de resultaten van de gehele ontwapeningsconferentie ongedaan wil maken. Amerika wil, volgens de Sowjet-ge- delegeerde, de gebieden in Noord-Afri- ka, het nabije Oosten, Pakistan en Tur kije, niet aan inspectie uit de lucht la ten onderwerpen, omdat in deze gebie den bases van de Navo gevestigd zijn. Ook had hij kritiek op het Amerikaan se voorstel om de instelling van een in- gpectiezone in Europa te laten afhan gen van aanvaarding door de Sowj et- Unie van een van de voorstellen voor een zone op het Westelijk halfrond. De Amerikaanse afgevaardigde, Stas- sen, wees erop dat het Russische voor stel niet het gehele noordelijk halfrond betrof Weliswaar heeft Amerika de ge vormde gebieden in het Oosten en in Afrika buiten de voorstellen gelaten, omdat sommige van deze gebieden nau we kontakten hebben met de Sowjet- Unie, wat misschien aanleiding zou kunnen geven tot politieke moeilijkhe den. De hoop die "in sommige kringen heerste, dat het Rusland wel ernst was met de ontwapening is hiermee vervlo gen. Amerika heeft verstrekkende voorstellen gedaan, heeft zelfs de Sow- j et-Unie de keus gelaten tussen twee voorstellen, maar ze zijn voor Rusland beide onaanvaardbaar. Het is kennelijk de bedoeling van de Russen, de ontwa peningsbesprekingen maar te reldien en slepende te houden, maar er is geen en kele vorm van goodwill om tot resul taten te komen. Ze willen slechts voor de satellietstaten en voor de minder ontwikkelde gebieden de schijn bewa ren dat zij alleen vrede willen en dat de westelijke landen oorlogszuchtig zijn. Het is de oude propaganda in nieuwe vorm. Syrië In Moskou zijn vertegenwoordigers van de Russische en van de Syrische regering bijeen geweest om overeen komsten te sluiten op het gebied van handel en industrie. De Russen willen! Syrië helpen bij de aanleg van wegen, spoorlijnen en irrigatiewerken en bij de bouw van waterkrachtcentrales. Rusland zal geen politieke voorwaar den verbinden aan deze economische hulpverlening. Het kontrakt is gesloten op basis van gelijkheid en wederzijds economisch voordeel. Daarbij heeft Rusland de belofte gedaan dat het zich niet zal bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Syrië. De Sowjet-Unie krijgt hierdoor weer een gelegenheid, haar invloed in het Midden-Oosten te vergroten. De tegen stellingen in dit gebied worden hier door weer verscherpt. In het Volkerak is dezer dagen, tus sen de bestaande vaargeul en de Plaat van Dintel, een tweede geul betond, ge naamd Zuid Volkerak. In verband met de diepte in Noord Volkerak Zuid Vol kerak en Karolinageul wordt het Zuid Volkerak beschouwd als „hoofdvaar water'', en als zodanig betond en ver licht. Derhalve worden de volgende licht- boeien opgenomen, en vervangen door overeenkomstige blinde betonning: a. Noord Volkerak, rode lichtboei no. 8; b. Karolinageul, zw. lichtboeien nos. 3, 9 en r. lichtboei no. 14. Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5