NIEUWS UIT ZEELAND Enkele opmerkingen over doorwas in de aardappelen N.V. Slavenburg's Bank Prettige start van augustus Kerfcgesckiedenis van Den Bommel Angst voor iedere hap eten met dat zuurbranden in 't verschiet. Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Kinderhoekj e VOOR HET BETERE FOTOWERK Juli werd een erg natte zomermaand Nieuws van de Handeisavondschool Bladz. 2 „BH'ANDBN-NIIUWS" Vrijdag 9 augustus 1957 Menigeen ikan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies ne men zo nodig bij voorbaat. De hevig ste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel met uw eigen speeksel komen de zuurbrand doven de ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wèg pijn... THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 11 aug. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dr. A. Kugel, tel. 10, Poortvliet en dr. J. Ver met, tel. 10, Nieuw Vossemeer. Zondagsdienst artsen. Zondag 18 aug. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dr. P. J. Duinker, tel. 40, Tholen en dr. H. Menger, tel. 20, St. Philipsland. Hoogwaterstanden in de week van 11 t.m. 17 aug. Zondag v.m. 4.15 en' nam. 16.30 uur; maandag v.m. 4.47 en nam. 17.00 uur; dinsdag v.m. 5.20 en nam. 17.32 uur; woensdag v.m. 5.53 en nam. 18.04 uur; donderdag v.m. 6.27 en nam. 18.37 uur; vrijdag v.m. 7.00 en nam. 19.10 uur; zaterdag v.m. 7.32 en nam. 19.42 uur. 10 aug. Volle Maan 14.08 uur. 18 aug. Laatste Kwartier 17.16 uur. Hoogwaterstanden in de week van 18 t.m. 24. aug. Zondag v.m. 8.04 en nam. 20.20 uur; maandag v.m. 8.47 en nam. 21.13 uur; dinsdag v.m. 9.46 en nam. 22.26 uur; woensdag v.m. 11.08 en nam. 23.45 uur; donderdag nam. 12.36 uur; vrijdag v.m. 1.14 en nam. 13.43 uur; za terdag v.m. 2.13 en nam. 14.25 uur. 18 aug. Laatste Kwartier te 17.16 uur. 25 aug. Nieuwe Maan te 12.32 uur. BRUINISSE Burg. Stand over de maand juli '57 Geboren: Kornelis Christiaan, zoon v. Joh. C. Klink en M. M. Knop; Willemij- na Jacomina dochter van C. Deurloo en M. IJzelenberg. Overleden: (te Zierikzee) Wouter Ver spoor 91 jaar, weduwnaar van Rika Kleppe. Gehuwd: H. den Dikken 24 jaar j.m. en C. H. Labour 20 j. j.d.; H. Oosting, 32 jaar, j.m. en E. van den Berge 28 J., j.d. Ingekomen: H. C. Baggerman uit Renkum; T. Bolle uit Oosterland; L. P. Okkerse en gezin uit Laekenbach (Oos tenrijk); Jac. C. Feijtel uit St. Philips land. Vertrokken: T. S. van Keulen naar Soest; C. van Waardenburg en gezin naar Loosdrecht; C. H. Labeur naar Rot terdam; E. van den Berge naar Bergen op Zoom. Pre-historie van onder water. De jaarlijkse tocht met de Zierikzee 8, van schipper B. W. Schot met aan boord ook schipper D. Bleijenberg uit Zierik zee, om te vissen naar botten van voor historische dieren had zaterdag 3 aug. plaats. Als gasten waren onder meer aan boord, de heren Dr. Kortebout van het Zoologisch Museum uit Leiden, Dr. Gooyer van het Natuurweteenschappe- lijk Museum uit, de heer Mees van de bekende firma R. Mees en Zonen uit Rotterdam, een zoon van professor van der Vlerk, dokter Schot en zoon uit Breda, burgemeester Dijckmeester en archivaris van Beveren uit Zierikzee, Belgische gasten, alsmede de echtgeno ten van de beide genoemde schippers. Gevist werd op diepten van 30 a 35 meter op de Wester Schelde voor Ter- neuzen en voor de Margrietpolder. De oogst was ook dit jaar de moeite waard. Schouderbladen die waarschijn lijk hebben toebehoord aan een mam- mouth, een tand zo groot als een suiker biet, van een dier dat nog niet nader kon worden gedefinieerd alsmede een schedel eveneens van een groot dier, waarvan de antecedenten nog nader zullen worden onderzocht. Het was prachtig weer en de door Bleijenberg klaargemaakte mosselen lie ten zich uitstekend smaken. Prima oesterbroed en veel mossel- zaadval. Van overal wordt uitstekende groei gemeld van het oesterbroed als mede van de jonge zaaioesters met na me is dit ook het geval op de nieuwe percelen op de Oude Tongse Bank. Ook zaadval heeft op die bank plaats, even als op verschillende andere plaatsen. Minder mooi voor de kwekers die het overkomt is de zaadval op de per celen met consumptie mosselen, dat komt voor op de Grevelingen, op de Ooster Schelde zowel als op de Wad denzee. De cunsumptiemosselen zijn dan tij delijk of soms ook wel blijvend onge schikt voor de consumptie. Dit laatste is het geval als de consumptiebosselen onder de zaadval verstikken. Lange wachttijden aan het veer. De wachttijden aan het veer Zijpe Anna Jacobapolder wanneer 's zaterdags tal rijke touristen het weekend op Schou wen Duiveland willen doorbrengen, worden steeds langer. Een tweede boot op zaterdag en zon dag is toch eigenlijk noodzakelijk, wil men op de duur de goede naam van het eiland behouden. Noodzakelijk is ook een fietsenstalling op Zijpe. Het oude café Jumelet bezat een dergelijke stalling annex garage, het nieuwe café Jumelet is zeer modern ingericht, maar mist deze hoog nodige service voor wielrijders en automobilis ten. ST. MAARTENSDIJK Het bestuur van de Ned. Herv. Kerk alhier heeft een beroep uitgebracht op ds. Bakker uit Giessendam. Sinds mensenheugenis is er in de aardappelen geen doorwas opgetreden in die mate als dit jaar het geval is. Begrijpelijk vormt dit net gesprek van de dag en wordt de vraag gesteld: Wat is hiervan de oorzaak en kan hieraan wat worden gedaan? Wij hebben met een aantal ervaren aardappeltelers dit onderwerp uitvoerig besproken en een aantal percelen goed bekeken en menen goed te doen de re sultaten hiervan bekend te maken. De eerste vraag die wij hebben ge steld is: Welke factoren zijn de oorzaak voor het optreden van deze doorwas? Er zijn dit jaar meerdere vormen van doorwas. De eerste vorm, welke reeds werd waargenomen vóór de regens van 3 en 6 juli kenmerkt zich door het uit lopen der ogen van de nieuw gevorm de aardappelen. Aan deze uitlopers treedt nieuwe knolvorming en ook wel bladvorming op. De nieuwe aardapels gedragen zich op dezelfde wijze als de poters in het voorjaar. Ooii op percelen waar reeds eerder regen was gevallen, trad dit verschijn sel op. Hieruit volgt, dat de oorzaak niet in de eerste plaats in de droogte moet worden gezocht, maar dat het veel aannemelijker is de oorzaak toe te schrijven aan de hoge temperaturen. Ieder weet, dat een aardappel welke in de zomer of herfst wordt gerooid niet direct weer uitloopt maar een zekere tijd in rust blijft. Dit komt omdat ge durende de groei van de knol hierin remstoffen worden gevormd. Wordt een aardappel nu plotseling sterk opge warmd, dan wordt door afbreking van deze remstoffen de kiemrust van de aardappel verstoord en gaat deze uitlo pen. Dit gebeurt in het voorjaar om koud bewaard pootgoed aan het kiemen te krijgen. Ditzelfde verschijnsel heeft zich nu zeer waarschijnlijk ook in het te velde staande gewas voorgedaan. Van perceel tot perceel zijn er grote verschillen in de mate van doorwas en hiervoor zijn verschillende oorzaken te noemen. Naarmate de structuur slechter is, de grond zwaarder, ondiep is gepoot, de ruggen kleiner zijn, de ruggen in oost-westelijke richting ligen, waardoor het gewas minder was gesloten is de doorwas in ernstiger mate opgetreden dan bij tegenovergestelde omstandighe den. Ook zijn er rasverschillen; in 't algemeen vertoont Eigenheimer de meeste doorwas, gevolgd door Bintje en daarna Furore. Al deze factoren kunnen tot gevolg hebben gehad, dat op het ene perceel juist de kritieke grens werd overschreden, terwijl dit op een ander perceel niet- of in mindere mate het geval was. Vrijwel al deze factoren hebben een ongunstige invloed op de vochthoudendheid van de grond. Naar mate de grond minder vochtig was is er minder loof gevormd met als gevolg een warmere bovengrond door de min dere afscherming en meer doorwas. Na de regens lieeft zich doorwas ont wikkeld zoals dit algemeen voorkomt na een lange periode van droogte, ge volgd door regen. Hierbij vormen de knolleni één of meer uitwassen, het zo genaamde poperigheid of er worden flesvormige knollen gevormd doordat het kopeind van de knol sterker in de lengte uitgroeit dan het onderste ge deelte. Wat moet of kan hiertegen worden ge daan? In het algemeen is de kwaliteit van de aardappelen voor deze tijd van het jaar redelijk goed. In verschillende ge vallen is ook de opbrengst behoorlijk. Er wordt dan wel geredeneerd laat ik houden wat ik heb, laat ik geen risico nemen en het gewas doodspuiten. Wij zijn evenwel van mening, dat het doodspuiten, voor zover dit in een in volle groei zijnd gewas mogelijk is al leen tot gevolg zal hebben, dat hier door een nog verslechte nieuwe groei zal plaatsvinden. Twee jaar geleden deed ditzelfde ver schijnsel zich ook voor in de doodge spoten percelen pootgoed. Dat hierdoor de kwaliteit in sterke mate wordt bena deeld is duidelijk. Het beste lijkt om de aardappelen te laten groeien en, in verband met de sterke loofontwikkeling, voor zover de weersomstandigheden kritiek zijn voor het optreden van de aardappelziekte voldoende en zorgvuldig te spuiten. Over enkele weken kan dan om een voldoende tijdig afrijpen van het gewas te verkrijgen worden begon nen met een zeer voorzichtige afrem ming van de groei. Dit is mogelijk door een grotere hoeveelheid koper te ver spuiten, over te gaan op het gebruik van koper en sodex of in uiterste ge vallen een kleine hoeveelheid van een doodspuit middel aan de normale ko- perbespuiting toe te voegen. En verder kunnen wij slechts hopen, dat de weersomstandigheden zodanig zullen zijn, dat deze het gewas in de meest mogelijke mate ten goede komen. Bedrijfsvoorlichting voor Zuidelijk Zuid-Holland Beste jongens en meisjes! Jullie weet nog wel, dat enige tijd ge leden, een mevrouw uit Rotterdam een verzoek aan mij deed, om een meisje uit Zuid-Afrika dat in het ziekenhuis lange tijd verpleegd moest worden, een kaart te willen sturen. Vele neefjes en nicht jes hebben aan die oproep voldaan. Nu ontving die Rotterdamse mevrouw een briefje van Rinda Burger om de kin deren te bedanken, die zo goed waren geweest om aan haar te denken. Het briefje is in Jiet Afrikaans geschreven, maar Ik denk, dat jullie niet veel moei te zullen hebben om het te lezen. Hier volgt het: Milisstraat 31, Strand 3-7-'57 Liewe Kinderltransvriende, Bk wil mij hartlike dank uitspreek teen-oor elkeen wat aan mij kaarte van bemoediging gestuur het. Ook die enke le briewe, wat mij veilig bereik het, terwijl ek in die hospitaal was. Ek kan u verzeker, dat dit mij opge- beur het, en aangenaam was om zo veel vriendskap uit 'n vêr land te ontvang. Ek is nou tuis, en deur die Heer' ze genade gaan dit al heel goed met mij. Ontvang mij opregte groete, en wees nogmaals hartlik bedank van Rinda Burger Dit bedankbriefje spreekt voor zich zelf, nietwaar? Jullie hebben de kaar ten niet voor niemendal gepost. Inte gendeel, ze hebben een arme lijdster g'oed gedaan. En nu het nieuwe raadsel, AUGUSTUS-BAADSEL 2 1 X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7 X X X X XXX 8 X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X X X X X X X 1 Letter; 2 Andere naam voor „val lei"; 3 Als iemand ernstig ziek is, moet men er 's nachts bij...; 4 Andere naam voon -,,pisang"; 5 Andere naam voor vleet", denk aan de haringvangst; 6 In augustus heeft haast iedereen een kortere of langere...; 7 Augustus is bij uitstek de...; S Dorp, op Goeree-Over- flakkee; 9 Maalinstrument waarbij ge bruik wordt gemaakt van de wind; 10 Wanneer er iets niet overvloedig is, zeggen we: het js maar...; 11 Andere naam voor „ziek"; 12 Plaats in de Noordoostpolder; 13 Letter Als deze woorden goed zijn, dan vor men de kruisjeslijnen hetzelfde woord. CORKESPON0ENTIE Sjaak van D. Zoetermeer. Hier sta je dan als een van de eersten. Ik weet het zelf niet waarom ik jullie voor het laatst bewaar. Het is niet met opzet, maar een loutere toevalligheid. Je hebt dat prachtige schip goed opgenomen en naar de uitlegging best geluisterd. Een kleurenfoto heb ik er niet van, dus ik houd me altijd aanbevolen. Als die vijf jaren om zijn, wordt dat mooie schip dan gesloopt? Waarom kan het eigen lijk zo kort maar "mee? Weet je dat ook? Jaap en Leen M. Leiden. Dat rapport is goed, hoor, en met algebra en meet kunde, die akelige vakken, staat het er ook nog niet slecht voor: niet eens een onvoldoende. Zo zal het best gaan. Voor de tuinderij zouden jullie ook een goed cijfer halen, als er cijfers voor ge geven werden. Ik hoop dat die week op Elakkee naooi voor jullie zal zijn. Jaantje v. d. S. Herkingen. Een mooie brief op prachtig papier! De, reizen naar Breda en Rotterdam zijn* al ge maakt, denk ik. Is alles naar genoe gen gegaan? Zit je straks nu al bij de bovenmeester Wat gaat het toch vlug! Ellie van D. Zoetermeer. Je hebt een mooie cijferlijst, hoor! Sjaak wou het graag overschrijven, denk ik, want zijn cijfers mag je ook bekijken! Jullie werk tegen elkaar op. Sjaak heeft negens voor vakken die vele kinderen zo moei lijk vinden. Voor handwerken mag er bij jou nog wel wat bij. Heeft de juf frouw dat niet gezegd ?Het is niet slecht, maar het kan nog beter. Ben jo de vakantie al beu? Het is maar even meer en dan zit je weer op de school bank. Gerrit v. d. B. Den Bommel. Het weer speelt een grote rol bij de landbouw. Al is het graan nog zo goed gegroeid en gerijpt, dan is het nog niet binnen en gedorst Toch mogen we deze zomer niet klagen. Het is wel eens moeilijker geweest om alles goed van het land te krijgen. Nu kun je het schoolgaan haast niet meer naeetellen: wat is nu één dag per week! Corrie N. Middelharnis. Als je dit leest, ben je wellicht al terug uit N.; je zal dan wel heel wat te vertellen hebben. Je rapport ziet er best uit. Heb jij een vriendinnetje uit N.-T.? Hoe zit dat dan in elkaar? En Willie G., is dat ook al een vriendinnetje? Ik kan het niet goed snappen. Je helpt me wel uit de droom hè? Adri V. d. B. Den Bommel. Jij geniet nog steeds van de vakantie, denk ik. En je maakt de dagen aardig vol met het werken bij je vader Dat mag ik wel horen. Met de weersgesteldheid loopt het nogal mee, nietwaar? Corrie M. N. Tonge. Dat was mooi zeg: in het hartje van de Veluwe en dan overal heen tochtjes maken. Ik denk, dat je het mooie Veluwelan<J nu helemaal kent. Ik wed, dat je het er mooier vindt dan in O-B. Ben je daar ook nog geweest? Jaap V. d. B. Den Bommel. Flink zo. Jaap! Zo klein nog en toch al een brief. Zit je steeds te kijken als de jon gens de raadsels oplossen? Dan wordt het jou met de paplepel ingegeven. Als je straks echt kunt schrijven, zal je van harte welkom zijn, hoor! AUemaal de hartelijke groeten van Oom Ko VOORSTRAAT 9 SOMMELSDUK TELEF. 2188 Alle BanË- en EMfectenmlten Kels> es SSaken-devtesen Van zaterdag 10 augustus v.m. 12 uur t.m. maandag 12 augustus v.m. 9 uur Afwezig de artsen Bakker, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Dogterom arts. Tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Huisman. Voor spoedgevallen Elvé, arts. Telefoon 01877—262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Kramers, de Man en Bouman .Voor spoedgevallen Voogd, arts. Tel. 01874—259, Oude Tonge en Buth, arts. Tel. 01871—306, Den Bom mel. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, Tel. 01877--281 Dirksland. Van zaterdag 17 augustus v.m. 12 uur t.m. maandag 19 augustus v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Wieringa. Voor spoedgevallen Arends arts. Tel. 2001, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Huisman en Elvé. Voor spoedgevallen Boot, arts, Telef. 01877—227, Dirksland. Oost-FJofcfcee; Afwezig de artsen Kramers Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen de Man, arts, Tel. 01875—301, Nieuwe Tonge en Buth, arts. Tel. 01871—306, Den Bom mel. MIDDELHARNIS DIEKHUUSNIEUWS Vakantiejeugdwerk Zaterdagochtend en volgende week maandag tot en met vrijdag worden de vakantiespelen voor de schoolgaande jeugd nog gehouden. Alle jongeren van 6 t.m. 12 jaar kunnen hieraan meedoen. De kosten zijn 25 et per persoon per dag, en 15 et per per soon voor halve dag. Versnaperingen inbegrepenl. De speeltijden zijn van 9 tot half 12 en van 2 tot 4 uur. Met handenarbeid en spel worden de jonge ren prettig bezig gehouden. Het resul taat van al deze activiteiten kunt U zien op het slotfeest dat vrijdag 16 aug. 's avonds om half 8 gehouden wordt op het schoolplein aan het Zandpad. HERKINGEN Ongeluk bij het spelen. Het zoontje van V. d. W. kwam in de speeltuin zo danig te vallen, dat hij een hersen schudding bekwam en doktershulp moest worden ingeroepen. Ook het dochtertje van A. v. R. liep schaafwon den op. Gegund. De loods van A. Kerkhof is thans gegund aan A. Huizer en Jac. Melissant ten gerieve van hun teeltbe- drijf. MELISSANT Kerkdienst. Woensdag 14 aug. a.s. des sav. 6 uur, zal in de Ger. Gem. in Nederland voorgaan ds. H. Ligtenberg van Rotterdam. STELLENDAM Burg. Stand over de maand juli '51 Geboorten: Marinus Jan, zoon van L. Klink en M. van Etten; Lena Maatje, dochter van A. Koese en E. Rijnbrand; Paulus, zoon van H. van Soest en G. C. de Jong; Jan, zoon van J. van Seters en J. van Eeken; Elizabeth, dochter van P. van den Nieuwendijk en M. van Soest; Pieter Abraham, zoon van M. v. Lenten en J. Jansen. Huwelijken: C. van der Wal, oud 27 jaar en H. Breederveld, oud 20 jaar. Vestiging: J. Ringma van Rotterdam. Vertrokken: A. J. Rus naar Alblas- serdam; M. van de Ree naar Melissant. VLIEGEN, MUGGEN, LUIZEN, RUPSEN verdelgt U vlug met de INSECTEN VERDELGINGS PREPA RATEN uit: WED. KURVINES DROGISTERIJ OUDDORP Visserij. De gamalenvissers maakten in de afgelopen week dagvangsten van 90 tot 130 kg, die voor 2.30 tot 2.60 per kg werden gemijnd; tong noteerde 3.spiering en schar 25 cent per kg HaverL In de Ouddorpse haven arri veerden vorige week een schip met puin voor de Rijks Waterstaat en 5 pleiziervaartuigen. OOLTGENSPLAAT Omroeper overleden. In de leeftijd van ruim 55 jaar is na een ernstige ziekte overleden dhr. Pieter Leijdens. De overledene heeft als opvolger van zijn vader wijlen dhr. C. Leijdens, ja renlang de functie van omroeper waar genomen, tevens was hij badmeester van de gemeentelijke badinrichting. Donderdagmiddag had te Ooltgens- plaat de begrafenis plaats Bouw nieuwe woningen opgedragen. De bouw van 34 woningen en 2 win kels welke lang op zich heeft laten wachten is thans door de woningbouw vereniging „Beter Wonen" opgedragen aan de fa. G. v. d. Welle te Den Bom mel en de fa. Roos te Stad aan 't Ha ringvliet. Van deze woningen zullen er 22 plus 2 winkels te Ooltgensplaat wor den gebouwd, 4 te Achthulzen en 8 te EEN NIEUWE TOREN (32) In het jaar 1759 liet de kerkeraad de toren inspecteren door de timmer mansbazen Aren van Weel van het dorp en Groenendijk van De Plaat. Bei den waren het er roerend over eens, dat de toren moest worden vernieuwd. Daartoe werd dan ook besloten. Wie dit voor de gemeente heuglijk feit nu leest, zal begrijpen dat het dorps wapen natuurlijk de oude toren ver toont. Deze oude toren zag er aan zijn voetstuk geheel anders uit. De onderwijzer Van Weel had uit liefhebberij een tekening gemaakt van twee modellen, ,,de een was driemaal hoger dan de diameter de ander vier maal hoger". Uit geen van beide mo dellen kon men een keuze doen. Arme schoolmeester. De kerkmeester moest naar Stad aan 't Haringvliet om de toren op te me ten. Deze werd driemaal zo hoog als zijn diameter (doorsnee) bevonden, n.l. ongeveer 20 voet, doch de heren van Den Bommel oordeelden, dat Stad een mismaakte toren had, daar deze „van onder wel 1% voet waare uitgeholt". Nu besloot men de kerkmeester op te dragen een nieuwe tekening met bestek te doen vervaardigen. Het beste Wezel- se eikenhout zou gebruikt worden, ter wijl de gehele spits met rood koper zou worden belegd. Op 26 maart werd het bestek voorgelezen, verbeterd en daar na goedgekeurd. Daarna werd ieder der broeders naar een bepaald dorp uitge zonden om de aanbesteding bekend te maken, terwijl de predikant Bonte zelf deze missie naar Nieuwe Tonge vol bracht, waar hij de boodschap moest aflezen van de stoep van het dorps huis. Dit zou tegenwoordig niet meer in de geest vallen. Op woensdag 4 april was een schare aannemers tegen 2 uur aanwezig in de consistorie-kamer aUiier en werden de briefjes voorgelezen. Toch ging het an ders dan tegenwoordig. Dertien inschrij vers waren aanwezig, die alleen opga ve moesten doen van het arbeidsloon, daar de kerkeraad zelf de materialen kocht. Bovendien behoefde men niet met één inschrijving te volstaan, doch ging men onmiddellijk na het bekend worden der eerste cijfers tegen elkaar afdin gen. De eerste cijfers schommelden tussen 300.^ en 950.Daarna volgde de afslag. Aren van Weel werd de laagste voor 289.Hem werd het timmer werk gegund. Men reisde naar de hout koper van Stolk te Rotterdam, die ver zekerde, dat het hout reeds vier jaren in het water gelegen had, zodat men terstond kon beginnen. Dit te meer, omdat de gebrekkingheid van de oude toren dit vereiste. Het boek over onze streek van Van der Waal en Vervoorn zegt op pag. 435, dat bestek en tekening nog in het archief zijn, doch deze documenten zijn <?erdwenen. Mogelijk zal een en ander bij uitlening zoek geraakt zijn. De condities blijken echter een eigen aardige bepaling te hebben bevat wat betreft de afbraak van de oude toren ten aanzien van de klok. Hiervan luidt art. 8 als volgt: ,,Den aannemer zal den klok uyt den toorn voorsigtig moeten haaien en ne- derlaten, hetzij op het kerkhof om al daar te zijnen koste in een Boom ge hangen te worden om gedurende den tijd, dat de tooren afgebroken legt, tot luyden gebruikt te konnen worden ofte andersints op de kerk elders ten gelij ken eynde hangen, zoals de Heeren Be steders het zullen ordonneeren. Dog sal deselve meede te zijnen koste zorg dra gen op den nieuwen toren gehangen te zijn, den Hamer behoorlijk vast ge maakt te zijn en voorts bekwaam en gereed gemaakt om te slaan en te luy den uyterlijk dertien dagen, nadat de selve van boven gehaalt is, op poene van 1^2 gulden voor. ijder dag, dat de gemelde klok op zijn regte plaats niet gehangen en tot luyden en slaan gereed gemaakt is, gelijk hij, aannemer al de schade, geen uytgesondert aan de klok komende zal moeten vergoeden en aan zijn bedongen loon gekort worden". Van het gehele werk is door de kerk meester Gerrit van Kempen een aparte rekening en verantwoording gemaakt, waaruit ons het volgende blijkt: Het ba tig slot der vorige jaarrekening be droeg 1186.geleend van de diako- nie 735.het oude hout, lood en ko per bracht circa 150.op, terwijl nog een bedrag van 381.hierbij gevoegd aan ontvangen penningen een som van 2450.vormde. Onder de uitgaven zijn allerlei kosten van vracht, verte ring, fooien etc; arbeidsloon 289. een nieuwe haan in de plaats van de oude 18-5-4. Houtwaren 338.en 1679 pond geslagen rood koper 1144,35 Schilder- en vergulwerk, solderen etc. alles te samen 2179-9-2. De kerkmees ter hield zodoende nog bijna 300. over. Den Bommel was rijk met zijn nieu we toren. De geschiedenis verhaalt niet of er nog lieden van Stad geweest zijn om hun oordeel uit te spreken. Misschien hadden zij gemeesmulid: Die van Stad is toch mooier. Maar de Bommelaars zouden geantwoord hebben: dat is heus niet waar. Maarssen. Ds G. van der Zee (Wordt vervolgd) Juli werd een erg natte zomermaand Van onze weerkundige medewerker Juli is dit jaar een erge natte maand geworden. De Groningers kunnen daar vooral van meepraten, want in de Mar tinistad viel 194 mm regen, op één na de grootste julihoeveelheid sedert het begin van de observaties in 1840. Een gehucht vlak ten noorden van de stad sloot de nota af op 208 mm. Wie meent, dat deze „uitslag" zo'n beetje de globale watervoorziening in het overige deel van het land weer geeft, vergist zich. Op de Waddeneilan den was het relatief bijzonder droog met 50 tot 66 mm en de badgasten heb ben er zeker geen reden gehad om al te hard op het regenweer te mopperen. Trouwens: het aantal uren zonneschijn was in De Bilt met 195 tegen 206 nor maal heus niet schrikbarend aan de la ge kant, een gevolg van het veelal in buien naar beneden komen van de neerslag, waarna de lucht vaak vrij snel weer opklaarde. Die buien stonden een regelmatig over het land verdeelde sproeiing erg in de weg. Zo viel in de ene helft van Apeldoorn 120 mm, in de andere helft., nauwelijks meer dan 90 mm. Inmiddels zijn we juli al weer bijna vergeten en dat komt door de plezier ge start, die augustus dit jaar heeft. Het schijnt, dat er alles op gezet is, om de makers van de Enkhuizer Almanak niet in hun hemd te laten staan. In deze van ouds bekende en vertrouwde gids staat te lezen, dat mooi zomerweer ons deel zal zijn tot om streeks de 23e. Dat belooft wel wat en het moet mij van het hart, dat er mij alles aangelegen is, dat deze profetie in de komende weken gerealiseerd zal worden, uitsluitend in het belang van het nooit van mooi weer verzadigde Langstraat. Men hoopt tegen september met het werk te beginnen. Burgerl. stand over juli 1957. Geboren: Anthonius Jozephus Maria z. V. J. F. V. d. Made en H. Buijs; Ma rinus z. V. M. Donkersloot en T. Ver maat Overleden: Pieter v. d. Griend 80 j, weduwn. van C. Hobbel; Joost Euft- Smits 62 jaar echtgenoot van C. Mooij- aart. Gehuwd: A. L. de Weerd 27 jaar en M. D. J. T. van Oorschot 20 j; H. van Dam 24 jaar en A. Wouters 24 jaar. Ingekomen: H. van Putten van Rid derkerk; J. Korteweg van 's-Graven- hage Vertrokken: Wed. A. Koppenaal naar Middelharnis; M. D. J. T. van Oorschot naar Den Bommel; J. T. Hartog naar 's-Gravenhage; J. Negerman en gezin naar Utrecht. leger vakantiegangers, waarvan uw commentator een nietig onderdeeltje uitmaakt. Zoals meestal bij dit weer, is het een gebied van hoge luchtdruk, dat ons de zer dagen terwille is. Het is nogal traag uit Engeland op komen lopen, wat de bewoners in het noorden een sombere bewolkte zondag bezorgde, op het mo ment, dat ten zuiden van de lijn IJmuI- denUrkZwolle de zon al scheen. Maar bij de verdere verplaatsing naar het oosten, brak toch een dag later in het hele land de zon door en zag het er naar uit, dat de huidige maand niet met één, twee dagen mooi weer weer tevreden is. Op het moment van schrij ven imponeert een onweersstoring ten zuidwesten van het land in het geheel niet een moet het twijfelachtig worden geacht, dat deze tot meer in staat is dan het uitlokken van enkele versprei de onweersbuien. Let wel, dit is geen prognose op lange termijn. Gelieve daartoe de Enkhuizer Almanak te raadplegen, maar vergeet niet, dat deze er in de afgelopen 2 maanden glad naast is geweest. De directeur van de Handelsavond school te Middelharnis de lessen wor den op vier avonden der weeg gegeven in het gebouw van de R.H.B.S. atten deert ons op de mogelijkheden, die deze school biedt, met name de opleiding voor het middenstandsdiploma en het diploma H.A.S. 3-jarige cursus. Binnenkort begint een nieuw cursus jaar en inschrijving van leerlingen is mogelijk op iedere vrijdagavond aan de school. Men kan hierover ook lezen in de elders in dit blad opgenomen ad vertentie. ETTENSE VEEMARKT Op de veemarkt van woensdag 7 aug. 1957 werden aangevoerd 145 stuks, waarvan 97 runderen 1 paard en 47 biggen. De runderen werden bij ruime aan voer traag verhandeld, met hoge prij zen. In biggen matig aanbod met rede lijke handel en de prijzen vrijwel on veranderd. Het slachtvee werd vlug verhandeld. De belangstelling was groot. Prijzen: kalfkoeien 725—1075; kalf- vaarzen 700—975; guste koeien 575— 825; pinken 350--500; graskalveren 250 450; paarden 700—900; biggen 40—50; lopers 6080; vette koeien 2.803.10 p. kg. geslacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4