E VAkantiesluitinq m ,,eilanöen-nieuws" komt ai.s. week niet uit! Krijgt Spanje weer een koning? Over „Toppershoedje" wordt in de raden niet meer gepraat Gebrs. kaptein V V Eersie slachtoffers op de nieuwe weg naar Ouddorp 30e Jaargang rale a.s. 3stea [ATION Pelharn' /EVEN dhten lEtrvvs Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJMDSE EN ZEEUWSE EILANDEF Verschijnt tvoeemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Brand te Poortvliet Gemeenteraad Den Bommel Gemeentebestuuren zullen nader worden voorgelicht om misverstanden uit de weg te ruimen wi] vestiqen en nogmaals öe aanóAcht op bi] onze lezeus, AöveRteeRóeRs en coRpesponöenten, óat wegens vakan tie-sluiting van ÓRukkeRi] geBRs. öe waal, ons Blaó „eilanöen-nieuws" volgenóe week [óus op laenióaug.] met zal veRschijnen. óooRóat al het peRsoneel van óe óRukkeRi] en zetteRi] vakantie heeft is het ons on mogelijk om öan met óe kRant uit te komen, ons eeRstvolgenó nummeR zal ó.v. weeR veRSChijnen op óinsöag 20 augustus Ls. Reöaktie en aóministRatie „êilanóen - nieuws" TEL. 01870-2004-2205 \4 r\ X f I Vrijdag 9 augustus 1957 No. 2621 TE OP- 5LA- VG- tn en ISCH |DIK- ÏIGE |„DU- ÏAL- 5X- [)HO- ge- riER- IlDEL 3K- IGEN, JlNE- l<3ag), TBIC- tetd, la bij: IGraven- 1957 |oré geW 19,30— |95; bin- drielin- 13,11; ).99; ei- ligenhei- <ré bon per 100 -17,33; bonken ;.18; ei- eigen- les pe>" J van iftoeslag Utrecht PRINS HKNDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoom K 1870—2829 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.80 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bü contract speciaal tariel Spanjes dictator Franco heeft mee gedeeld, dat Ijy het koningschap weer in ere. zal herstellen. Of alles zal gaan zoals Franco het uitgekiend heeft, is mog maar een open vraag. Vast staat, dat het Spaanse volk in deze zaak blijkhaar niets te vertel len heeft, en zal het dat nemen? Overigens is Spanje met zijn konin gen iniet zo bijster gelukkig gevpeest! Franco heeft duidelijk gemaakt, dat zijn conceptie van de monarchie in deze 20e eeuw teruggaat naar het tijdperk van Ferdinand en Isaibella... dat is vier eeuwen! Ferdinand van Aaragon en Isa bella van Castilië hebben door hun hu welijk de politieke eenheid van Spanje tot een feit gemaakt en de grondslag gelegd voor het rijk „waarin de zon nooit onderging". Maar hun regime kenmerkte zich ook door een niets ontziende vervolging via de Inquisitie (Torquemada!) van Moren en Joden. Daarmee werd tegelijk de welstand van Spanje roekeloos ondergraven want met de verdrijving van deze klasse joeg men de ijverigste burgers en zakenmen sen weg. Van toen af kon men eigenlijk het Spaanse volk in tweeën splitsen: adel en geestelijldieid, grootgrondbezit ters... en de arme, bijkans horige be volking. Een middenstand was er niet. Begin van het einde Bij Philips II-begon de periode, waar- in het Spaanse rijk steeds dieper zonk. Weliswaar bereikte de kunst nog fa- t belachtige hoogten, maar politiek en vooral economisch verloor Spanje steeds meer aan betekenis Een reeks koningen en koninginnen uit de vorstenhuizen van Bourbon en Habslburg heeft er het hare toe bijge- dragen dat Spanje een arm en onbete- m, kenend rijk werd. Successievelijk ver- m loor het al zijn koloniën, oorlogen '^ïf' brachten vrijwel niets dan nederlagen. Het Spaanse Hof was bekend door zijn sombere schittering, zijn drukken de pracht, zijn stgve vormelijkheid en zfln schandalen. Ben der meest beken de figuren was wel de eerste minister van Ferdinand VU, Manuel Godoy, bij genaamd de Vredevorst, die op zeer in tieme voet verkeerde met koningin Maria Luisa en wiens politiek er vooral toe leidde, dat Napoleon zich ging be moeien met de zaken op het Iberische schiereiland. Wanneer echter vreemde overweldi gers over de Pyreneeën trokken, kwam de nationale trots van de Spanjaarden in het geweer en vooral de Fransen hebben het in een ongewoon bloedige en wrede gfuerilla ondervonden, dat de Spanjaard baas wil zijn in eigen liuis. Altijd strijd Ook innerlijk echter werd het rijk ver teerd door strijd. Rondom de troon schaarden zich de adel en de geestelijk heid, middeleeuws-conservatief, slechts bedacht op handhaving van de eigen voorrechten, zich niet bekommerend om het lot van het volk. Merkwaardig ge noeg vond men het officierskorps meest al daartegenover... anders dan in de meeste autoritair geregeerde landen was het leger hier niet conservatief maar progressief. Opstanden en revoluties, aanslagen en hardhandige handhaving van het gezag waren aan de orde van de dag. Op het einde van de negentiende eeuw waagde Spanje het met een republikeins expi- rement, en hadden de liberalen de macht. Daar de kerk ook in dé poli tiek een grote (en altijd remmende) rol speelde, kreeg de politieke strijd vaak een anti-clerivaal accent en dan was het overwicht van de geestelijkheid steeds weer sterk genoeg om „de gewone man" op te roepen tot een kruistocht tegen de groeperingen die de kerk, maar voor al haar positie in de staat, bedreigden. Alfonso de laatste De laatste koning van Spanje was Al fonso Xni, die een niet zeer gelukkig huwelijk had gesloten met Ena von Bat- tenberg (Mountbatten)Het getij werd hem te sterk, de republikeinse gedachte won zienderogen veld. Alfonso was een zwak vorst, en in zfln geslacht heerste de gevaarlijke Habstourger familieziekte de haemophilie of bloedziekte, waar door de kroonprins afstand van zijn rechten moest doen. De schandalen, die aan het licht kwa men na de ongelukkige veldtocht in Ma rokko, betekenden voor hem het einde, pe verkiezingsuitslag Ket geen twijfel bestaan... men wilde de republiek, en Alfonso vluchtte als balling naar Frankrijk. De republiek ging een steeds meer Geen twijfel mogelijk... HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEhf „Die Mü eren, zal Ik eren" 1 Sam. 30. Een wijze uit het Oosten heeft ge zegd: „Eer is 'n grote ramp", Is dat waar (De Heere zegt toch in Zijn Woord: „Die Mij eren, zal Ik eren?' En zingen we niet: „Hij zal genade en ere geven?" Kan eer dan een grote ramp zijn? Ja, dat kan wel, maar dat is dan niet de eer, welke God geeft, maar de eer, die wij zelf zoeken. Dat leert de geschiedenis van de priester Eli, waaraan bovenstaande is ontleend. Tot hem wordt een man Gods gezonden met de opdracht: „Zo zegt de Heere!" Wat heeft de Heere te zeggen tot deze oude richter van Israël? Hij herinnert hem aan de hoge positie, wel ke Hij geschonken had aan zijn ge slacht. Maar Eli heeft die hoge post niet met ere bekleed. Wat heeft de Heere dan tegen hem? iDit: ,,Gij eert uw zonen meer dan mij". Eli's zonen zijn onheiligen. Ze plegen ontucht en altaarroofZij maken misbruik van hun ambt en vergrijpen zich aan de heilige dingen. En Eli'? Hij grijpt niet krachtig in. Hij heeft er wel verdriet van en zegt hun zelfs het oordeel aan, als zij zo door gaan. Maar hij doet niét waartoe hij geroepen was als richter en priester: zijn goddeloze zonen ontslaan uit de hei lige dienst. Dat zou de eer van zijn huis en geslacht raken. Dan zou het pries terschap van zijn huis bij hem afbreken. Eer is een grote ramp. Zulke eer, zelf- gezochte eer. „Gij eert uw zonen meer dan Mij", zegt de Heere. Alleen „die Mij eren, zal Ik eren". Voor Eli's huis loopt het op oneer uit: ,die Mij versma den, zuUen licht geacht worden". De zonen Hofni en Pinehas komen om op het slagveld, de heilige Ark valt in handen der onheiligen. Eli breekt de nek van schrik. De vrouw van Pinehas sterft in barenssmart. Van Eli's ge slacht blijft alleen over een pasgebo- ren jongetje aan het welk de moeder in de laatste ogenblikken van haar wegvluchtend leven de profetische naam geeft van: „Ikabod!, de eer is wegge voerd". Dat betekent die naam. Eer is een grote ramp! Alle zelf ge zochte eer! En hoeveel mensen zijn er, ook onder de christenen, die dat doen. Alles in deze wereld is ingesteld op de eer. Er is een vreselijke wedren tussen de mensen om op de ladder van eer hoger en hoger te klimmen, ja, de hoog ste sport te bereiken. Lees de krant maar. Zij maken de namen en beeltenissen van lichamelijke en geestelijke krachtfiguren wereldkun dig en wakkeren de gloeiende hartstocht van het eerzuchtig mensenhart aan. Het is wel waar, dat lichamelijke oefening een weldadige invloed heeft op lichaam en geest, maar het is niet minder waar, dat de meeste sportoefening haar prik kel heeft in de prestatie met daarachter de eer! Om een lof uiting van de men sen breekt men zich af op een sport veld. Men zwoegt om in dit leven wat vooruit te komen, niet alleen, omdat men zich dan wat ruimer kan bewegen, maar ook, omdat het voert tot eer en aanzien. Er is een dingen naar hoge posten, een tentoonstellen van eigen ken nen en kunnen, een reclame maken voor eigen naam en zaak, waarbij men niets en niemand ontziet om maar de eer- prijs te mogen wegdragen. Tenslotte is er nog op de dag van de begrafenis de eer van de grote volg stoet en van klinkende grafredenen. En dan Dan is het woord aan een An der, aan God. Ik denk aan de rijke man uit de gelijkenis van „Jezus": De rijke stierf ook en als hij in de hel zijn ogen opsloeg..." En Abraham heeft op zijn kermende smeekbede het geweldig antwoord: „Kind, gedenk, dat gij uw goed ont vangen hebt in uw leven". De eerzoeker is met zijn eer van mensen ruimschoots betaald. Ander loon kan hij er dan niet voor verwachten. Zo zegt Jezus het ook in de Bergrede:"... zo laatvoor u niet trompetten, gelijk de geveinsden in de synagogen en op de straten doen, opdat zij van de mensen geëerd mogen worden. Voorwaar, Ik zeg u: zij hebben hun loon weg". Wie iets doet om van de mensen geëerd te worden, heeft in dat eerbetoon zijn loon ontvangen en behoeft niet meer op loon van God te rekenen. Zelfgezochte eer is een grote ramp. Men heeft er niet God, maar zichzelf mee op het oog. En: „Wie Mij versmaden, zullen licht geacht wor den". Eer mag niet worden gezocht. De le- venswet voor Gods kmderen is zelfon- dergang, kleiner worden, sterven aan zichzelf. Zijt geen zoeker van ijdele eer. En als de mensen zo onverstandig zijn om uw eerzucht te prikkelen door u lof toe te zwaaien, dan moet gij zo ootmoedig zijn en zo overtuigd van eigen onwaar de, dat gij de ontvangen eer in diepe nederigheid neerlegt aan 's Heeren voe ten. De ware gelovige moet werken voor de eer van zijn God zonder enige bijbedoeling, zonder vraag naar loon of eer voor zichzelf. Dat is moeilijk in een wereld, waarin zo sterk op de eerzucht wordt gewerkt, reeds bij onze kinderen, 't Is alleen 'mogelijk voor de armen van geest, die geen verlangens hebben voor zichzelf, maar die innerlijk blij zijn als hun God eer ontvangt. En zij zullen verbaasd staan, als ze het eens erva ren, dat er juist in die weg ook zelfs eer voor hen is weggelegd. Dat wordt hun grootste verrassing. Jezus heeft dit zo schoon getekend. Hij wijst ons op het 'Ogenblik, dat de Zoon des Mensen ko men zal in Zijn heerlijkheid omstuwd door de engelen. Dan zal Hij tot zijn schapen aan de rechterheid zeggen: „Komt, gij gezegende Mijns Vaders, be ërft dat Koninkrijk, hetwelk u bereid is van de grondlegging der wereld. Want Ik ben hongerig geweest en gij hebt Mij te eten gegeven Ik ben dorstig ge weest en gij hebt mij te drinken gege ven; Ik was een vreemdeling en gij hebt mij geherbergd; Ik was naakt en gij hebt Mij gekleed; Ik ben krank ge weest en gij hebt Mij bezocht; Ik was in de gevangenis en gij zijt tot Mij ge komen". Zij staren verbsjasd de Rechter op de troon aan tot hun mond het uit spreekt: „Heere, wanneer dan'...?" Zij zijn zich van zulke prestaties niet be wust. En de Koning zegt het hun: „Voorwaar zeg Ik uvoor zoveel gij dit aan één van deze Mijn minste broeders gedaan hebt, zo hebt gij dat „Mij ge daan". Geen loon van mensen in de vorm van eerbetoon hadden zij ontvan gen. Om Godswil hadden zij zo gehan deld. Zijn eer was ermee gemoeid. Nu valt hun een niet-gezochte en onge dachte eer in de schoot. „Want die Mij eren, zal Ik eren" rechtse politiek volgen, maar daarente- genover rees het verzet van uiterst links, tot uiting gekomen in de vor ming van het Volksfront dat de rege ring omverwierp. Deze crisis leidde weer tot felle uitbarstingen van haat jegens de kerk en toen achtte het Leger de tijd gekomen om in te grijpen. Het tijdperk van Franco's dictatuur, geves tigd na een schrikkelijke burgeroorlog, brak aan. Koning Juan? Franco ziet thans blijkbaar het ko ningschap als het beste systeem na zijn dictatuur. De zoon van de kroon prins Juan, is voor zijn taak opgeleid... maar zijn opleiding droeg een uitge sproken militair karakter. Wellicht heeft Franco daardoor bij voorbaat het leger willen binden aan de monarchie. Maar de problemen van Spanje lig gen zeker niet in de eerste plaats op militair terrein. Men droomt van her stel van een groot verleden (zie Ferdi nand en Isabella!), men weigert hoog hartig iedere inmenging. Spanje is een sprekend voorbeeld van wat men noemt „armelui's trots". Inmiddels is het land economisch en sociaal eeuwen ten ach ter, en ook Franco heeft te weinig ge daan om deze achterstand in te lopen. Ontwikkeling op dit gebied heeft ech ter ook politieke gevolgen en schept een veel minder gunstig klimaat voor de dictatuur. Spanje leeft in het verleden. Ook Franco heeft nu weer getoond dat dit verleden richtsnoer is voor zijn denken en handelen. Hij wil achter de Pyrenee ën het rijk van Ferdinand en Isabella doen herleven, Spanjes isolering hand haven, alle door hem gevaarlijk geachte invloeden van buiten weren. Hij heeft de klok niet stil, maar achteruit gezet. En hiJ wil deze politiek voortzetten, gedreven door zijn onbetwist patriottis me, gedreven ook door de opvatting dat hij alleen weet, wat goed voor Spanje is. In die conceptie past de medezeg genschap van het volk niet. Maar niet iedere Spanjaard denkt als Franco, zelfs niet in zijn eenheidspartij de Falange. De Caudillo is nu 63 jaar en denkt er nog niet over „uit te stap pen". Maar wat zal er gebeuren wan neer niet langer zijn vaste hand het roer van het Spaanse staatsgaljoen om klemt. Brand. Dinsdagmidag half 4 loeide plotseling de sirene ten teken dat er brand was uitgebroken. Dit bleek ook inderdaad het geval te zijn bij dhr. J. v. d. Zande, even voorbij het oude kerkhof. In de voormiddag was men begonnen hooi uit de schuur naar buiten te bren gen, daar door een deskundige broei was geconstateerd. Toen het buitenlig- gende hooi met de wind in aanraking kwam ontvlamde het. De Poortvlietse brandweer was direct ter plaatse, even nadien verscheen ook de brandweer van Tholen. Daar het brandende hooi buiten lag, leden de gebouwen geen schade. Na een paar uur rukte de Poortvlietse brandweer in, terwijl men van Tholen de brandwacht hield,-daar de hoeve op Thools gebied ligt. De gemeenteraad van Den Bommel kwam woensdagavond in openbare vergadering bijeen. Twee leden waren afwezig, n.l. de heren Jacobs en de^ Baar. De heer v. d. Zande fungeerde als wnd. secretaris. Belangrijke agen dapunten waren het niet, maar de zitting was toch noodzakelijk voor een besluit betreffeTide huurverhoging .gemeente-woningen, looncompensatie en salarismaatregelen voor het gemeentepersoneel. Het punt toetreding confe rentieoord Toppershoedje werd geschrapt, waarover mogelijk wel enige be- spreking op gevolgd zou zijn. Na opening door de voorz. burg. W. M. van der Harst werden de notulen vastgesteld. De ingekomen stukken, die hoofdzakelijk goedgekeurde raadsbe sluiten bevatte, plus enige jaarversla gen van diverse verenigingen gingen zo onder de hamer door. Punt 4 behelsde een bespreking tot toetreding tot de stichting streekconfe- rentie en recreatieoord te Ouddorp, welk punt van de agenda werd ge schrapt. De voorz. lichtte toe, dat hier omtrent veel misverstand bestaat en de gemeentebesturen hierover in een be spreking nader zullen worden voorge licht. Een officieel voorstel zal dan la ter ter tafel komen. Wijziging verordening keurlonen Bij raadsbesluit van 26 maart 1957 is een wijziging vastgesteld van de ver ordening opde heffing van keurlonen zulks op verzoek van de centrale ge meente van de keuringsdienst Oude- Tonge welke verordening is goedge keurd bij K.B. van 18 mei 1957. Deze wijziging beoogde de inkomsten van de keuringsdienst te vergroten door mid del van verhoging van het slachtplaats- recht. Hierna bleek dit een vergissing te zijn, omdat ook de keurlonen van varkens werden gewijzigd volgens het tarief dat is vastgesteld in het raads besluit van 21 juni 1955 waarbij het gehele eiland Goeree en Overflakkee tot één keuringsdienst zou worden ge maakt en dit keurloon derhalve tot 4.50 voor een varken teruggebracht werd. Hierdoor zouden de inkomsten van de dienst niet stijgen maar dalen. Ged. Staten hebben dan ook tegen deze wijziging bezwaar gemaakt. De wijzi ging hield nu in om de keurlonen we der op 6.te brengen, waarmee de raad akkoord ging. Looncompensatie in verband met de huurverhoging. In verband met de huurverhoging van 25»/d op 1 aug. 1957 zijn voor het Rijkspersoneel maatregelen getroffen deze huurverhoging op te vangen door middel van eeni looncompensatie van 2«/o der jaarwedde en de Minister van Binnenlandse zaken bezitsvorming en publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie heeft bij schrijven van 27 juni 1957 aan de besturen der lagere, publiekrechte lijke lichamen verzocht voor het daar voor in aanmerking komende personeel eenzelfde gedragslijn te volgen, wat de raad goedkeurde. Opgemerkt werd dat voor deze compensatie van 2''/o der jaarwedde niet in aanmerking komen functionarissen die een ambtswoning bewonen, voor welke woningen de huurverhoging niet zal gelden en func tionarissen die jonger zijn dan 23 jaar tenzij gehuwd of kostwinier(ster). Eveneens werd goedgevonden een wij ziging kindertoelE^geverordening. Ontwerp uitbreidingsplan In een vorige vergadering is besloten een wijziging van het uitbreidingsplan voor te bereiden in verband met de ge wijzigde situatie van de plaats van aanleg van het sportveld Het Instituut Stad en Landschap heeft deze voorberei ding tot 'n definitief ontwerp gemaakt waarvan de raad in kennis werd ge steld. Het wordt ter inzage gelegd voor belanghebbenden om daarna in de raad vastgesteld te worden. Huur loods en opslagterrein van W. Schouwenaar De gemeente heeft momenteel groot gebrek aan bergruimte omdat de plan nen tot de bouw van een nieuw gebouw voor gemeentewerken, brandweer enz. niet kunnen worden verwezenlijkt door de bestedings- en investeringsbeper kingen. De heer W. Schouwenaar is thans bereid gevonden de plaatijzeren loods met daar omheen liggend opslag terrein aan de gemeente te verhuren voor 10.per week. De gemeentelijke vrachtwagen, die thans gestald wordt in garage van Nieuwaal kan dan in de loods worden ondergebracht. Bij grote drukte bij de garage van Nieuwaal moet de auto nog al eens in de buitenlucht verblijven, wat zeer nadelig is voor de levensduur van de auto. Tevens moet het personeel der gemeente 's morgens nog aleens wachten totdat de garage wordt ge opend. Dhr. Prooij informeerde naar de tijds duur. De voorz. antwoordde dat in het ont werp besluit staat: „voor de tijd van 5 jaar". T.o. van de opzegging wordt gewoonlijk 3 maanden gesteld. Men keurde het goed. Z.K.H. Prins Bernhard heeft dinsdag een twintigtal buitenlandse luchtvaart cadetten die in het kader van de internationale uitwisseling een bezoek aan Ne derland brengen, ontvangen. Ook H.M. de Koningin vertoefde geruime tijd bfl het gezelschap. Foto: De Prins toont de Amerikanen een geschenk dat hij tij dens zijn bezoek aan Amerika ontving. Aanbieding gemeenterekening '58 De gemeenterekening 1956 kan nu reeds worden aangeboden. Waar in juni 1957 de begroting is afgesloten en nu de rekening al ter inzage ligt, kon dit een prestatie worden genoemd. Huurverhoging met BS'/o van de gemeente-woningen. Naar aanleiding van .de huurverho ging met 25%, ingaande 1 aug. 1957, zullen de door de gemeente verhuurde woningen n.l. Molendijk 57 bewoond door dhr. C. J. Geluk en de woning Beneden Oostdijk 10 bewoond door de heer C. Brand verhoogd moeten worden De huur van het perceel Molendijk 57 zal na de verhoging bedragen 270.40 en de huur van de woning be woond door dhr. C. Brand zal na 1 aug. bedragen 341.per jaar. Werd goedgevonden. Salarismaatregelen Salarismaatregelen ten behoeve van het gemeentepersoneel in verband met de voorziening voor de hogere rijks ambtenaren per 1 september 1956. De Minister van Buitenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, heeft medegedeeld dat voor het hogere Rijkspersoneel sa larisverbeteringen zijn vastgesteld Ver zocht wordt aan de lagere publiekrech telijke lichamen voor bepaalde ge meentelijke personeelscategoriën een zelfde gedragslijn te volgen, met terug werkende kracht tot 1 sept. 1956. De hoofdzaak van deze maatregelen is ge baseerd op de overweging, dat een ver betering van het algemeen salarisni veau voor deze ambtenaren geboden was, teneinde een kennelijke achter stand ten opzichte van het niveau van overeenkomstige functionarissen in de particuliere sector te verkleinen. Het gevolg van deze maatregelen is een kleine verhoging van de wedde van de secretaris, ontvanger en Ie ambtenaar. Besloten werd ook voor het personeel in dienst dezer gemeente eenzelfde ge dragslijn te volgen. De minister van binnenlandse zaken had ook weer maar eens een nieuwe tabel gemaakt voor de lonen van werk en vaklieden, geregeld naar de leeftijd. Twee gemeentewerklieden gaan hier 5.per maand mee vooruit, voor de andere 2 maakt het geen verschil. Goedgevonden werd het formele be sluit inzake het ontwerp besluit statu ten Emgo. Aan de pi. afdeling van het Groene Kruis werd een krediet verleend van 200.voor te maken onkosten polio inenting (kinderverlamming). Hum. Thuisfront Dan was er nog een brief gekomen van het Humanistisch Thuisfront om aan de militaire tehuizen subsidie te (Vervolg pag, 2) ANNO 1870 ly Alleenverlcoop van de beken de GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN. De nieuwe weg naar Ouddorp is ge reed gekomen. De kronkels bij de Witte brug kunnen nu gelaten worden voor wat ze zijn en men behoeft ook niet meer langs de gevaarlijke en scherpe bocht bij de „spiegel" te Goedereede. Bij de cichoreifabriek vlak voor Goe dereede gaat men nu de nieuwe weg op, linea recta naar Ouddorp, Het is een prachtweg, waarvan het heus niet te veel is gezegd, dat het de mooiste van het eiland is. Binnenkort komen we daar nog eens op terug. Op dit nieuwe weggedeelte dat nog maar een paar dagen in gebruik is ge geven, heeft het eerste ongeluk weer al plaats gehad. Zondagavond reed de mo torrijder Matzinger met flinke vaart over deze weg en vloog over de kop. Met een zware hersenschudding heeft dr Ruizeveld, die ijlings werd ontbo den, het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis te Dirksland laten vervoeren. Zijn toestand moet ernstig zijn. De duorijder werd minder gewond maar kreeg een shock. De nieuwe weg is dus op minder prettige wijze inge wijd, wat niet aan de weg ligt, maar mogelijk aan de berijder.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1