Drama's in het Kremlin Mr. Klaasesz, Commissaris der Koningin huldigde twee jeugdige redders Gebrs. kaptein Plaatselijk Nieuws Burgerlijke stand 30e Jaargang Vrijdag 26 juli 1957 No. 2617 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID.HOLLA]\DSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE Een vrucht der Godzaligheid Plotseling sterfgeval te Middelharnis Kees Tanis en Hans Venneman te Ou(d<dorp kregen ieder een horloge van Carnegiefonds- TEL 01870-2004-2205 Vi' -v- PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefooa K 1870—262? Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Het is buitengewoon moeilijk om er achter te komen, wat zich afspeelt in de regeringskringen van communisti sche landen. Er is geen vrij parlement en geen vrije pers en alle spanningen, die in democratische staten van dag tot dag publiek worden, moeten zich daar op gewelddadige wijze achter de schermen oplossen, zodat de buitenwe reld alleen het resultaat van de paleis revolutie krijgt te zien. Het dictatoriale karakter van het communisme brengt met zich een lugubere geheimzinnig heid, zowel ten opzichte van binnen- als buitenland, die ten gunste van Mos kou werkt vanwege de onbestemde angst en vrees, die zij veroorzaakt. Dit waas van geheimzinnigheid hangt ook over alle drama's, die zich in de loop der jaren in het Kremlin hebben afgespeeld. Achteraf komt men er wel iets van te weten, maar het is niet ge makkelijk op het moment, dat ze bekend worden, de consequenties ervan te be palen. Er ontbreken teveel gegevens. Wel worden gewoonlijk ellenlange communic^ué's gepubliceerd, maar men mene niet, dat deze de zaken naar waar heid vertellen. Ze druipen van politiek en taktiek. Maar dit is zeker, dat de geschiedenis van de Sovj et-Unie, die in 1917 begon zodat men dit najaar in oktober het 40-jarig jubileum hoopt te vieren een aaneenschakeling is van bloedige taferelen. Een communistische staat wordt ge sticht op bloed en handhaaft zich op dezelfde wijze. De Russische revolutie eiste het leven van de Tsarenfamilie en van honderdduizenden anderen. Hon gersnoden en gewelddadige collectivise ring van de grond voerden miljoenen in de dood. In 1924 stierf Lenin. Stalin werd zijn opvolger, ofschoon Lenin dit niet gewild heeft. De eerste drie jaren werd een felle strijd gevoerd ^an de top tussen Stalin en Trotzky, welke eindig de met de verbanning van laatstge noemde. Zo werd Stalin alleenheerser en hij handhaafde zich bijna 30 jaar met behulp van de geheime politie. On der zijn bewind werd elk verzet bloe dig neergeslagen en het concentratie kamp-systeem vertoonde een permanen te hoogconjunctuur. Het jaar 1937 deed extra stromen bloed vloeien. Stalin vertrouwde nie mand. Communistische oppositieleiders van hoog tot laag werden in groten ge tale ter dood gebracht na droevige schijnprocessen. Tevens werd in dat jaar maarschalk Toechatsjewski met een groot aantal generaals geëxecuteerd, waardoor het leger zijn beste aanvoer ders verloor. Voortdurende zuiveringen waren nodig om Stalins positie te ver stevigen en zo heerste er in de jaren voor de oorlog een afschuwelijk schrik bewind. De oorlog zelf kostte naar schatting aan 17 miljoen Russen het leven. En waarvoor hadden de Russen gevochten? Om de Hitler-slavemij buiten de deur te houden. Maar de vrijheid kregen ze niet. De Stalin-slavemij bleef. In 1947 achtte de dictator een zuiveringsactie nodig onder de intellectuelen en werd een nieuwe Siberische spoorweg ge bouwd over hun lijken. De Amerikaan se generaal Bedell Smith schatte, toen hij ambassadeur was in Moskou, het aantal dwangarbeiders in de Sovjet unie op 15 miljoen, d.i. S'/o van de be volking! Men begrijpt, dat een dusdanig terreur-bewind over een volk van tegen de 200 miljoen zielen een enorm ter- reur-apparaat nodig heeft. De organen van de Staatsveiligheidsdienst worden dan ook in totaal op een sterkte geschat van 1 miljoen man. Het communisme is een zo fanatieke politieke ideologie, dat het een dodelijke haat koestert tegen alles wat het in de weg staat en dit „rücksichtslos'' poogt te vernietigen. Het volk wordt voortdu rend opgezweept tegen één of andere vijand. In 't begin was het de bour geoisie, die moest worden uitgeroeid, daarna de Trotzkyisten, vervolgens was Hitler (met wie Stalin eerst een ver drag sloot) de grote vijand en nu is het Amerika met het „kapitalistische Wes ten." Juist omdat de communistenlei- ders permanent bezeten zijn door de vrees voor allerlei vijanden buiten en binnen is hun politiek gericht op zware bewapening, onruststokerij in al le delen van de wereld en politieter- reur. Wij ontvangen nu eni dan van de Sovjet-ambassade in Den Haag infor matie-bulletins, die wel eens interes sant zijn voor de beoordeling van de Russische politiek. Zo werd onlangs Géén twijfel mogelijk... HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Bidt zonder ophouden 1 Thess. 5 17 De godzallg-held is een zo verheven en Goddelijke zaak en verheft de gelovige die er mee begiftigd is, zo hoog, dat hij daardoor is gekomen tot die hoge eer en die onbegrijpelijke, hoge waarheid van God gelijk gemaakt en Zijn heerlijke Goddelijke natuur deelachtig te zijn. Er is dan ook niet veel welsprekend heid toe nodig, om ze U aan te prijzen, die er de zoetigheid van hebt geproefd want de wijsheid is gerechtvaardigd ge worden van haar kinderen (Matth. 11 19), Doch er zijn onder U, die geen smaak hebben in de dingen Gods en voor wie deze dingen maar als hersenschimmige inbeeldingen en begrippen zijn, die er dan ook geen werk van maken, over deze dingen te denken. Zodat, al konden wij zo over dit on derwerp spreken, dat het heerlijk licht daarvan ons zou bestralen, het blinde hart het toch niet zou kunnen zien, om dat het ingekerkerd is. Zolang niet Christus zowel onze ogen opent, als Zijn licht openbaart, kunnen wij er niet door verlicht worden. Hajdden wij maar eens zoveel Godde lijk verstand, dat wij er de schoonheid en de noodzakelijkheid van konden zien, in haar voordeel en waardigheid, in haar lieflijkheid en billijkheid, wij zouden het het voornaamste achten, wat wij ons ganse leven door hebben te doen; wij zouden er naar graven alg naar een ver borgen schat. Elk deeltje van dit koninklijk en prach tig sieraad: de godzaligheid, prijst zich zelf aan en dringt zich op in de gunst van een ieder, die zijn ogen niet toesluit Onder al de schone vruchten en delen van de godzaligheid is deze plicht en genade des gebeds niet de minste en is die ook zeer dienstig om haar aan te prijzen. Hoewel het soms klein schijnt te zijn onder de duizenden van de genaden des Geestes, toch zijn er voortreffelijke din gen uit voortgekomen en het heeft het geen vermetelheid gerekend zich te ver gelijken met de hoogste en voornaamste Het is die genade, waardoor een ziel verheven wordt, om omgang te hebben en te spreken met God, met de heilige en volzalige Drieeeniheid, ja, en dat zo dikwijls en vrij als het de christen be haagt; want er is een deur van toegang die altijd open staat, waardoor wij mo gen ingaan en onze gedachten Gode me dedelen en openbaren; en Hij ons Zijn gedachten bekend maakt, O.' dit is een waardigheid en voor recht, die tot een oneindige prijs voor ons verworven zijn, namelijk door het dierbaar bloed van Christus. De deur van onze toegang tot God is alleen door het voorhangsel van Zijn vlees. Ware dit dieper op onze geesten ingegrifd, wij zouden van deze waardigheid meer gelbruik maken; geloofden wij maar de onuitsprekelijke hoogheid van deze plicht des gebeds en het onbegrijpelijke wezen Gods, wij zouden vrezen ons in te laten met wat wij nu door onwetend heid verzuimen; wij zouden door een soort van eerbied en vrees bevreesd zijn de berg aan te raken, om niet doorscho ten te worden en onszelf beschouwen als onwaardig, om onze ogen ten hemel op te heffen, omdat wij Hem zo dikwijls smaadheid hebben aangedaan. Het zijn de volgende twee duidelijke hoofdkwalen, die de gehoorzaamheid der christenen aan dit grote en dierbare ge bod van „zonder ophouden te bidden", verijdelen en tegenhouden, namelijk: godverloochening en afgoderij; te vee^l vertrouwen op onszelf en te veel steunen op ons verstand, hetwelk afgoderij is; het is een duidelijke overtreding van het eerste gebod: ,,gij zult geen andere go den voor Mijn aangezicht hebben", en te weinig vertrouwen in en betrouwen op God, hetwelk onze godverloochening is, onszelf in alles en God in niets te werk stellende, zodat onze gezegende Heere velen onder ons, die onweerleg bare beschuldiging kan toevoegen: „Tot nu toe hebt gij niet gebeden in Mijn Naam" (Joh. 16 24). En wat is die praiktijk anders, dan dat wij die droevige vloek over ons brengen: „Vervloekt is de man, die op een mens vertrouwt en vlees tot zijn arm stelt en wiens hart van de Heere afwijkt" (Jer. 17 5). „Zal raen voor de levenden de doden vragen? Zal niet een volk zijn God vra- gen, Die ons alle dingen rijkelijk geeft, om te genieten". Verkeerden wij meer onder de geeste lijke indruk van onze onbekwaamheid en onmacht, om onszelf te verlossen en van die volkomen bekwaamheid en oneindige dige macht, welke in Hem zijn, om ons te helpen, wij zouden dit kostelijk gebod om te bidden, als een gouden keten om onze hals binden en het ons hoofd een sieraad van genade maken. Wij zouden zekerlijk gedrongen wor den uit te roepen: „Al wat de Heere ge boden heeft, zullen wij doen" en bidden dat ons een hart gegeven mocht worden om onze besluiten in daden om te zetten. O! zijt gij ook niet van gedachte, dat het een onuitsprekelijke, heerlijke waardig heid is, dagelijks te wandelen in de he mel, in die schone straten van zuiver doorluchtig goud en om te gaan met Hem, Wiens gemeenschap van oneindig meer waarde is, dan alle vorstelijke waardigheden Eén christen, die veel in den gefoede werkzaam is, zal, wanneer hij door de poorten des doods de lange, eindeloze eeuwigheid ingaat, dit kunnen zeggen, dat hij wel van plaats maar niet van gezelschap verwisselt. De hemel zal voor hem maar een zalige overgang tot een meer gedurige en onmiddellijke genie ting van God zijn. O, wat een zalige dag moet dat wel zijn, wanneer gij geheel en al buiten het bereik 'van de noodzakelijkheid van deze plicht en alle oefening van de genade des gebeds zult zijn. Want hoewel het een zalige en zeer Goddelijke oefening is, toch ligt er een onvolmaaktheid in opgesloten en daarom moet het nood zakelijk te niet gedaan worden, wanneer het volmaakte zal gekomen zijn (a Kor. 13 10). O! welk voorrecht, veel met Hem in onderhandeling te zijn en omgang en ge meenschap met Hem te onderhouden! Andrew Gray medegedeeld, dat de communistische partij in de Sovj et-Unie ruim 7 miljoen leden telt, dus 3%Vo van de bevolking; dat de Komsomol (de jeugdorganisatie) 20 miljoen leden heeft. Geconstateerd werd, dat „de kracht van de communis tische partij ligt in haar onverbrekelijke band met het volk." Zij verdedigt de essentiële belangen van alle werkers en omvat het beste deel van de arbeiders klasse. De leden werken in de geest van de massa, zij zorgen voor de partij loze kameraden en dienen hun tot voor beeld! Lenin heeft er al voor gewaar schuwd, dat het grootste gevaar voor de partij is: van de massa los te geraken. Maar tegelijk stelt het bulletin vast, dat de politiek der partij eenstemmig on dersteund wordt door het volk. Ook de verwijdering van Molotov, Malenkov, Sjepilov en Kaganowitsj uit de partij leiding heeft „het volk" goedgevonden. Op welke wijze dit gebleken is, wordt niet vermeld. Toen op het Centraal Co mité der partij in februari 1957 Chroet- sjew de reorganisatie van de industrie voorstelde (omdat de Russische econo mie hopeloos in de war is), moest dit door „het volk'' worden goedgekeurd. Dat ging als volgt: er werden gedurende een maand in bedrijven; op bouwwerken, in wetenschappelijke instellingen, in de kolchozen (staatslandbouwbedrijven), tractorstations, in het leger en in de scholen meer dan 514.000 vergaderingen gehouden, waaraan 40 miljoen werkers hebben deelgenomen en waar meer dan 2.300.000 personen opmerkingen heb ben gemaakt en voorstellen ingediend. In de pers hebben 68.000 mensen hun mening naar voren gebracht. En uit dit alles wordt geconcludeerd, dat de reor ganisatie van de leiding der industrie de algemene goedkeuring van het volk verwierf! Maar iemand moet het eens wagen op zulk een bijeenkomst in te gaan tegen de stellingen van Chroetsjew Dan is de man geen ogenblik meer ze ker van zijn vrijheid. Dat hebben ge noemde vier prominente communisten- leiders ondervonden. In hetzelfde bulle tin, waaruit we citeerden, wordt gezegd, dat zij een partij vijandige groep vorm den; zij hebben jarenlang in hun stu deerkamers gezeten, zij wilden zich niet in de bedrijven en in de kolchozen la ten zien om daar de lagere functionaris sen te ontmoeten en waren niet bereid te luisteren naar de ware stem van het volk. Zo worden ze door Chroetsjew voorgesteld als volksvijanden, terwijl hij de grote volksvriend is. En als het zo de kritiserende kopstukken vergaat, wat staat aan de rebellerende proleta- riër te wachten! Het Russische volk blijft niets anders over dan lijdzaam en kritiekloos in zwa re arbeid en bittere armoede voort te leven onder zijn „volksdemocratische" regering. Elke andere houding brengt het in aanraking met de geheime poli tie. De verkiezingen er is maar één lijst, die der communisten is een po litiek Jan Klaassen-spel, waarbij de massa mag dansen naar de pijpen van de partijbazen. Deze verkiezingen zijn een komedie, die de werkelijkheid van de politiestaat camoufleert. Evenals de massa-vergaderingen worden zij mees terlijk geregisseerd, zodat de schijn ge wekt wordt, dat het volk zijn solidari teit betuigt met het regime. Ze zijn een zorgvuldig geënsceneerde vertoning met veel ideologische hocus-pocus, waarbij b.v. alleen in Moskou 250.000 propagandisten worden ingezet! Alleen vraagt men zich af, waarvoor dit alles eigenlijk nodig is, als er toch slechts op één partij gestemd kan worden. Maar het blijkt steeds meer nodig in verband met de toenemende ontevredenheid een doorlopende politieke beïnvloeding van de massa in communistische zin aan de gang te houden. Lenin heeft reeds ge zegd: „Elk regiem, dat lange tijd aan de macht is, wordt impopulair." Een wel zeer plotseling sterfgeval deed zich woensdagavond te Middelhar nis voor met de heer Klaas Johannis Knöps, eigenaar van de Fruithal bij het Postkantoor alhier. De heer Knöps had de gehele dag zijn zaken behartigd, had klanten bezocht, 's middags op de veiling geweest, toen hij 's avonds in zijn zaak onwel werd en tot grote ontsteltenis van zijn echt,-, genote, mevr. J. Knöps-Kastelein, die juist aanwezig was, ineenzakte. De ont boden geneesheer mocht niet meer ba ten; de heer Knöps was overleden. Zaterdag is de overledene 51 jaar ge worden; het echtpaar had geen kinde ren. Het „memento mori" gedenkt te sterven wordt ons hier weer toegeroe pen. Hoe spoedig kan het met een mens gedaan zijn. Zijn stoffelijk overschot zal zaterdag 27 juli ter aarde worden be steld. Het medeleven met de zwaar getrof fen weduwe is groot. DIRKSLAKD Burg. Stand. Geboren: Adrianus Cor nells, zoon van C. P. Tieleman en A. Hagens. Ondertrouwd: J. P. Nieuwland 70 jaar en J. A. Nieuwland 48 jaar. Getrouwd: J. Breur 24 jaar en F. S. Franke 21 jaar. Overleden: Seeltje Korteweg 64 jaar vrouw van C. Kievit. De Commissaris der Kuiunyin Mr. Klaasesz hield hij zijn aankomst te Oude Tonge een praatje met de ouden van dagen, die voor het raadhuis op de hank zaten. „Wat in de gemeenteraad wordt besproken, wordt door jullie nog wel eens nader bekeken" dacht de Commissaris. „En ik denk dat jullie het beter weten!" voegde hij er aan toe. Het hoogtepunt van het bezoek van de commissaris van de Koningin aan Ouddorp op dinsdag 23 juli was de huldiging van de twee jonge en moedige redders, Kees Tanis (12 jaar) zoon van het raadslid G. Tanis en Hans Venne man (IS jaar). Deze twee knapen wisten door hrm kordaat optreden op 6 juni j.l. hun kameraadje Teun v. d. Bok, die bij het zwemmen de diepte in ging uit 't water te halen en door toepassing van kunstmatige ademhaling hun 14 jari ge vriendje van een wisse dood te redden. De commissaris heeft als voorz. van het Carnegie Heldenfonds deze jongens voor hun moedige daad hulde ge bracht en hun ieder een fraai polshorloge met inscriptie geschonken. In de zaal van de heer Breen waren na de rondrit van de commissaris door Ouddorp een groot aantal vertegenwoor digers van de gemeentelijke verenigingen saamgekomen met wie Z.H.E.G. een ont moeting wilde hebben en nader kennis maken. Een ereplaats daarbij kregen de twee bovengenoemde jongens, die met hun ouders en familieleden op het podi um gezeten waren. De commissaris zeti te zich tussen beide jongens in en na een inleidend woord van burgemeester Kleynenberg noemde hij dit het prettig ste ogeniblik van de dag, om als voor zitter van bet Carnegie Heldenfonds deze knapen, die zulk een moedige daad hadden verricht, naast zich te mogen hebben. Spr. vertelde dat dit fonds door de Amerikaanse miljoenair in het leven was geroepen en sinds jaar en dag vele heldendaden beloond. De burg. bericht ten hem wanneer er reddingen gepaard met levensgevaar plaats hebben gehad, die dan naar het oordeel van het bestuur worden beloond. Bij een redding gaat het echter niet om de beloning, maar om een medemens die inlevensgevaar verkeert, te helpen aldus spr. Te Ouddorp, met zijn verlok kend strand, waarbijvelen niet weten welke gevaren er dreigen, spreekt dit wel zeer sterk. Hier was een jongen in gevaar, die waarschijnlijk het leven zou hebben verloren, als niet beide jongens het hoofd Tiadden koel gehouden en met Uiterste inspanning poogden hun vriend je te redden. Het Carnegie Heldenfonds wil deze moedige daad belonen. Het woord „held" is nu wel een klinkende naam zei de commissaris, maar op het moment van het gevaar dacht je daar niet aan Toen ging het er alleen om, om je vrindje te helpen. Het woord „held" heeft in het leven een veelzijdige betekenis zei spr.; als je ouders je iets vragen te doen waar je eigenlijk geen zin in hebt, omdat je wil gaan spelen, fietsen of zwemmen, en je probeert er tussen uit te komen, dan ben je geen held! Niet alleen in de vorm van hulp maar op zoveel andere wijze kan helden dom aan de dag worden gelegd. Spr. maande de jongelui dit in hun leven te onthouden en gaf daarna ieder van de jongens als waardering voor hun flink optreden namens het fonds een fraai polshorloge, waarop de inscriptie: ,,voor moedig gedrag op 6 juni 1957" stond. De commissaris gespte de horloges bij de jongens persoonlijk aan de pols en zei er bij, dat hij dit weer eens liever deed, dan het opspelden van een onder scheiding. Het opschrift zit aan de binnenkant, loop er niet mee te koop! aldus gaf spr. als goede raad mee die daarna de jon gens de hand drukte en de ouders met hun dappere zoons feliciteerde. Een luid applaus uit de zaal onderstreepte deze huldiging. Zich tot de vele aanwezigen wendend zei de commissaris nog, dat ieder die zwemmen kon mede verantwoording droeg, wanneer er mensen in levensge vaar verkeren. Spr. bracht hulde aan de vrijwillige reddingsbrigades langs deze kusten en wekte op deze te steunen. Vlotte conversatie met vereni gingsbesturen De commissaris en mevr. Klaasesz hadden daarna een onderhoud met ver tegenwoordigers van wel plm. 50 ver enigingen en organisaties uit de gemeen te. Van de geitenfokvereniging nam Z.H.E.G. even goed kennis als van de Zuid Holl. Mij tot redding van schip breukelingen, de visserij- of de land- bouwvereniging. Mevr. Klaasesz onder- ANNO 1870 5/ Alleenverkoop van de beken de GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN. hield zich met de dames, die een of an dere vrouwen- of meisjesvereniging ver tegenwoordigden. De samenspreking die ongedwongen en zeer amicaal was duur de twee volle uren. De commissaris en mevr. Klaasesz nam met blijkbaar ge noegen kennis van het plaatselijk vereni gingsleven, van het doel en het streven als ook van de moeilijkheden die zich daarbij voordoen. (Het verslag van het bezoek vindt U op pag. 2 van het 2e Blad.) DIRKSLAND Reisje, Woensdag 24 juli bezocht de Chr. Zangvereniging het concours te Brummen bij Zutphen. De reis werd ver zorgd met een der toerwagens van de E.P.AJO. NIEUWE TONGE Reisje. Het reisgezelschap (secr. J. A. Weerd) maakte op dinsdag 23 juli haar jaarlijks reisje naar Rhenen, de Grebbeberg en de pyramide van Auster- litz. In Ouwehands dierenpark werd een warme maaltijd genuttigd. Zeer voldaan keerden allen weer huiswaarts. De ge hele reis werd verzorgd door de E.FéA.O ACHTHUaZEN Reisje. De plaatselijke afdeling van de Ned. Kath. Vrouwenvereniging ging op dinsdag 23 juli naar Breda. De reis werd uitgevoerd met een der toerwagens van de E.F.A.O.. VLIEGEN, MUGGEN, LUIZEN, RUPSEN verdelgt U vlug met de INSECTEN VERDELGINGS PREPA RATEN uit: WED. KURVINKS DROGISTERIJ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1