ons van 't vergaderen Sloi van de raadsziWng ie Siad aan 't Haringvliei Plaatselijk Nieuws NIEUWS UIT ZEELAND Besluit tot herstel Havenhoofd Excursie van de Technische School naar „Het Atoom" en „Duikerschool" Goed honingjaar Nieuws van de Handelsavondschool Centrale Telling Middelbarnis Een „braille" telefoon voor personen die doof en blind zijn Vliegtuig „zonder piloot" te huur Ruim 2V2 miljoen Nederlanders ontvangen onderwijs „Nieuws" dat geen nieuws is Dinsdag 23 Juli 1957 .EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 Aan de Teclm. Dienst is door het col lege van b en w opdracht verleend een rapport met kostenraming in te dienen voor het herstel van het havenhoofd, waarop onder overlegging van een kos tenberekening het navolgende rapport is ontvangen. „Ter voldoening aan uw opdracht van 3b' april 1957 betreffende een rapport met kostenraming voor het herstellen van het havenhoofd, heb ik de eer U hierbij te doen toekomen een plan voor verbetering van het havenhoofd. Dit plan is getekend door en in overleg met een ambtenaar van de Provinciale Wa terstaat opgemaakt. Wel voert de Pro vinciale Waterstaat in opdracht van de Dflkring het werk het bouwen van een keersluis in de havengeul uit, maar in dit bestek is niet opgenomen om ook het havenhoofd en de havengeul tot aan het buitenwater te herstellen. Daar het herstel van het Havenhoofd voor het behoud van de ingang van de haven noodzakelijk zal zijn, daar anders het bouwen van een kostbaar kunst werk als een keersluis weinig zin ge had heeft, ligt het technisch en econo misch het beste dat het werk tot her stel gekoppeld wordt aan het werk het bouwen van een keersluis. De aanne mer van de keersluis kan dan ook het herstel aan het Havenhoofd uitvoeren. Deze aannemer heeft n.l. alle hulpma terieel die voor herstel benodigd zijn, op het werk aanwezig. Dit zal zeer zeker op de prijs van invloed zijn. Ook het benodigde baggerwerk zal dan in één werk kunnen worden uitgevoerd. Zoals uit de tekening blijkt is de verbetering van het Havenhoofd gedacht uit te voe ren door het maken van een stalen dam wand. De totale kosten van het plan worden geraamd op 80.000. Hoewel de gemeente slechts in staat is tot financiering van bedoelde werken indien het basisbedrag der algemene uitkering uit het gemeentefonds wordt verhoogd, stelden b en w toch voor tot uitvoering te besluiten, omdat aan het besluit tot het bouwen van een keer sluis deze werkzaamheden onlosmake lijk zyn verbonden. Getracht zal worden de Dijkring be reid te krijgen deze werkzaamheden voor rekening der gemeente uit te voe ren en de kosten van deze werkzaamhe den op te nemen in het totaal door de gemeente verschuldigde bedrag voor de havenwerkzaamheden. Dhr. van Rossum informeerde of er met de betrokken aannemer al overleg was gepleegd, waarop de voorz. ant- woorde van niet. Er volgde een bespreking op, waar de heer van'Rumpt echter geen nut in zag. Nu de sluis een feit is geworden is het noodzakelijk dat het havenhoofd wordt hersteld, wat de voorz. toestemde. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. De voorz. deelde nog mede dat Schut- tevaer gevraagd had 2 rijen meerpalen aan te brengen, wat Waterstaat niet no dig achtte. Het is geen vluchthaven, bovendien kost iedere meerpaal 2000. Er moeten wel enige palen komen, wat met Waterstaat nader zal worden bezien. Verkoop bouwgrond Door W. Trommel en W. van der Sluis is een verzoek ingezonden om be schikbaarstelling van bouwgrond in het uitbreidingsplan in de polder Nieuwe Stad voor het bouwen van een woning. Goedgevonden waa tot verkoop aan aanvragers van een gedeelte bouwgrond in het uitbreidingsplan ter grootte van elk 255 m2, gelegen aan de Zweedse straat, voor de eveneens voor de andere bewoners in het uitbreidingsplan vast gestelde prijs van 5.50 per m». Vrfldag 12 juli brachten de kopklas- sen van de Technische school een hezoek aan SKihiphol en de aldaar in grote styi opgebouwde tentoonstelling ,Het Atoom' Vooraf had zowel voor de leerlingen als docenten de directeur een korte le zing gegeven over de bouw van het atoom en de daarmede verband houden de mogelijkheden van het benutten van de kernenergie. Zodoende waren de ex- oursisten meer dan de doorsnee bezoe kers van de tentoonstelling in staat deze te waarderen. Op verschillende suggestieve en in- struktieve w^jze werden op deze tentoon stelling de verschillende toepassingen gedemonstreerd. Het deed ongetwqfeld de bezoekers sympathiek aan dat over de Atoombom nauwelijks of in het ge heel niet gerept werd. Alle aandacht was gericht op de vreedzame toepassing van energiewinning, medische weten schap en verhoging van de agrarische próduktie. Na het leerzame was ook op een pret tige en verantwoorde wgze een klein deel van de exposities gewöd aan ont spanning waarvan ook de leerlingen van de school ruimschoots genoten. Dat ook Schiphol als luchthaven aller ogen trok was begrijpelijk. Het bezoek daarna aan Amsterdam (rondvaart en bezichtiging van de stad) en Madurodam (Den Haag) vormden een mooi besluit van een nuttige en plezierige excursiedag. Dinsdag 16 juli bracht een andere groep van leerlingen een bezoek aan de „Vaar- en Duikerschool" te Geertruiden- berg. De techniek van het zo gevaarlijke vak van duiken werd 's morgens behan deld aan de hand van film en instruk- tie materiaal. Na een g^ratis aangeboden koffiemaal- tijd werd de middag besteed aan een boottocht op de rivieren de Donge en de Amêr. Een demonstratie van het dui ken vormde voor de deelnemers een hoogtepunt op deze dag, waarna de leer lingen met hun leraren voldaan huis waarts keerden. Loonsoompensatle I.vja. hnorver- De ministerraad heeft besloten aan het Rijkspersoneel in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957 een loonscompensatie te verlenen. Deze compensatie omvat: Ie. Een bijslag met ingang van 1 aug. 1957 toe te kennen aan de mannelijke en de ongehuwde vrouwelijke werknemers van 23 j. en ouder, voor zover zij kost winner zijn. Deze bgslag zal in het al gemeen bedragen 2% van de wedde met inachtneming van bepaalde minima en van een maximum. 2e. E>en verhoging van de kindertoe lage, toeslag of beslag met ingang van 1 juli 1957. Dienovereenkomstig werd besloten. Wijzigiiig jaarwedde gemeentege- neesheer. In de Instruktie van de gemeente-ge neesheer is o.m. vermeld dat hij belast is met kosteloze behandeUng van door de gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg ondersteunde gezin nen alsmede kosteloze levering van me dicijnen, de behandeling vader en moe der in het Weeshuis en gezin van de ge- noeenteveldwachter. Aangezien het weeshuis is opgeheven de fimctie van gemeenteveldwachter niet meer bestaat en door de inwerking treding van het ziekenfondsenbesluit praktisch geen gratis behandeling van ondersteunden plaats heeft, zijn wij van mening dat de bezoldiging van de ge meentegeneesheer kan worden volstaand met het emolument vrij wonen. De Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid heeft over deze aange legenheid het navolgende medegedeeld: „Voor een gemeente met 1300 inwo ners zou, voor wat het salaris van de gemeentegeneesheer betreft, kunnen wordf-n volstaan met een bedrag van 25 a 35 cent per inwoner, in dit geval dus met 400.per jaar. Voor dit bedrag kunnen alle opdrachten, voorkomende in de bijgevoegde model-lnstruktie vooi de gemeente-geneesheer, verlangd worden en er is geen aanleiding om boven het emolument vrij wonen, dat in december 1938 op 250.werd geschat en thans na de over eiikele maanden tot stand te komen huursverhoging, zeer zeker op 400.dient te worden gesteld, nog een f eldel^jke aanvulling toe te kennen. Dat zulks in het verleden wel het geval was, meen ik te moeten toeschrijven aan het feit, dat In 1912 rekening moest worden gehouden met een vestigings premie verdisconteerd in het salaris van de gemeentegeneesheer te Uwent". De gemeentegeneesheer had hiertegen beiwaar gemaakt maar het was niet in strijd met zfln instruktles, waarom het voorstel z.h.s. werd goedgevonc^en. Tot lijkschouwer werd benoemd de arts G. J. Buth te, Den Bommel Hierna volgde sluiting. MIDDEDHARN13 Kerkdienst. A.s. donderdagavond hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan de consulent ds ^H. van Gilst van Dirksland. SOMMELSDUK Openbare vergadering van de raad der gemeente alhier op woensdag 24 juli 1957, des avonds te 7.30 uur in de raad zaal van het gemeentehuis. Agenda: 1. Notulen; 2 ingekomen stuk ken; 3 intrekking raadsbesluiten inzake riolering Xjangeweg en riolering en her bestrating Marktveld en Kerkstraat; 4. Intrekking raadsbesluit inzake bouw zwembad; 5. Beschikbaarstelling van een bedrag van 1300.voor bouw kin derzwembad en intrekking raadsbesluit inzake subsidiëring zwembad Dirksland- se Sas; 6. voorlopige vasstelling van het bedrag der uitgaven enz. voor het open baar lager onderwfls over 1955; 7 als vo ren voor het jaar 1956; 8 voorlopige vaststelling gemeenterekening 1955; 9. vaststelling pensioensgrondslagen ge meente-personeel; 10 rekening over 1956 van de keuringsdienst van vee en vlees: 11 begrotingswijziging 1956; 12 voorstel tot uitkering looncompensatie in ver band met de huurverhoging per 1 aug. 1957; 13 wijziging verordening tot hef fing van haven- en kaaigeld; 14 w-gzi- ging kindertoelageverordening; 15. Re kening en verslag van de gascentrale „Plaldtee" over 1956; 16 voorstel tot invoering rioolbelasting. DIRKSLAND Leidster Kleuterschool. Als leidster aan de Chr. Kleuterschool aan de Tuin- straat is toenoemd mej. G. van Dijk van Sneek, met ingang van 16 juli Geslaagd. Mej. A. de Ruiter behaalde het einddiploma H.B.S. Burgerl. stand. Overleden: Martinus Hagoort 78 jaar, wedn. van A. Stolk; Arie C. van Nieuwenhuljzen 82 jaar, weduwn. van A. M. Mol Tot de mensen die zich verheugen over deze zomer 1957 behoren ook de imkers. Want na de slechte resultaten van vorig jaar, is thans een goed ho ningjaar in het vooruitzicht. Dank zij het gfunstige weer in de voor^somer kon den van fruitbloesems en koolzaadvel den reeds goede drachten worden binnen gehaald. Normaal wordt de honing twee maal geslingerd, maar dit jaar zullen de bqenkasten op vele plaatsen drie maal en misschien zelfs vier maal van him zoete last ontdaan kunnen worden. Het gunstige weer maakt tevens, dat de ho ning van goede kwaliteit is, zodat de prfls voor nieuwe honing zich op een bevredigend niveau van 2.503. kan baiuUiaven. Prof J. Waterink schreef in het Cen traal Weekblad voor de Geref. Kerken een artikel onder bovenstaand opschrift Wij nemen er een klein stukje uit over: „Ik geloof, dat wy In de kerk en in de maatschappy onszelf allemaal veel te belangrijk vinden. Wfl maken besturen, die over elke pietluttigheid moeten pra ten. Dit betekent, dat de bestuursleden moeten praten over dingen, waar EU niet het minste benul van hebben; fnaar al dat praten jkost tqd. Ik zag onlangs op een agendum van een vergadering van het bestuur van een christelijke inrichting een punt: „gratificatie 5.aan de werkvrouw voor twee avonden extra dienst". Als ik zoiets zie begint het mij te draaien. Moeten nu werkelijk zeven of negen ver standige mensen leuteren over zo'n gra tificatie, waarvan de directeur van de inrichting het klaarblijkelijk nodig vindt dat zg gegeven wordt. Als het bestuur de directeur zo weinig vertrouwt, dat er over die vijf gulden moet worden ge praat, dan moeten zij hem gauw naar huis sturen. Maar als het bestuur over zoiets gaat praten, dan heb je kans, dat je uitvoerig moet uitleggen, waarom die gn:atificatie gegeven wordt, en dat één of twee bestuursleden dat een gewichti ge zaak vinden en gaan praten over ,precedenten", over „consequenties" enz, zodat negen mensen een half uur zoek brengen over een fooi van vijf gulden, dat is vier en half werkuur weggegooid aan praten over een fooi voor de werk vrouw. Maar ja, al pratende zijn dan toch ook negen mensen gewichtig ge weest gedurende een half uur. Kijk, amice, wij zijn zo democratisch dat wij de dingen niet meer durven laten doen door mensen, die het weten. Ik ken iemand, die specialist is op een bepaald gebied en naar ieders oordeel in zijn eigen kring eigenlijk de enige, die met de zaken volkomen op de hoogte is. Hij neemt in het christelijk leven een vrij belangrijke plaats in. Onlangs was er een zaak, die geheel lag op het terrein van zijn deskundig heid. Een vereniging waarvan hij ook lid is, had moeilijkheden. Men benoemde toen een commissie van vijf leden, waar toe ook hij behoorde. Deze man is zo verstandig geweest, om voor het lid maatschap van deze comnaissie te be danken. Het was hem namelijk best mogelijk, om in de tijd van twintig mi nuten een advies te schrijven vanuit zijn kennis en zijn ervaring, waarmee de hele zaak kon worden opgelost. Maar neen, de zaak moest commissioraal ge maakt worden. Vier mensen, die van geen toeten of blazen weten, moesten met hem het advies opstellen. Zoals gezegd, hij bedankte voor het lidmaatschap van de commissie. H\j motiveerde het aldus: dit kost {mij eerst een dag vergaderen om deze vier mensen doideli^k te maken hoe (de zaak in elkaar zit en idan moet ik (nog maar hopen, dat zij het met fïijn vieren niet beter weten dan ik. IDan kost het jmy een dag om een concept-rapport te bespreken (en dan kost het ^ny [misschien nog een derde dag lon» pan de voorzitter van het be stuur of »an het (gehele bestuur ons rapport toe Ite nichten, want ook Aexe mensen begrepen helemaal niet. Waar over het gaat en m^n tijd is te kost baar voor dergelijke lonzin". STAVENIS'SE Geslaagd. Het diploma primaire op leiding behaalde M. Hout, A. Moerland, N. de Rijke en K. Stoutjesdijk. Mej. M. Suurland verwierf het getuig schrift vervolgnaaicursus. Schoolreisje. De leerlingen van de O.L. school maakten onder leiding van het personeel dinsdag hun jaarlijks schoolreisje. Ditmaal werd het Burgers dierenpark te Tilburg en de sprookjestuin „De Ef- teling" te Kaatsheuvel bezocht. Naast het vele, dat hiervan te bezichtigen viel, vermaakte de jeugd zich bijzonder in de verschillende speeltuinen. Ongeveer 9 uur keerden allen in goede welstand op het dorp terug. De muziekvereniging „O.BJK." wachtte hen aan de kom der gemeente op en onder het blazen van opgewekte marsmuziek arriveerde men op de Voorstraat. ST. ANNALAND Reis ouden van dagen. Onder leiding van het comité tot het organiseren van reizen voor ouden van dagen maakten dinsdag de ouden van dagen alhier hun jaarlijkse reisje, ditmaal naar Den Haag en Delft, alwaar een bezoek gebracht werd aan Madurodam en verdere be zienswaardigheden werden bewonderd. De reis werd begimstigd door fraai zo merweer. De ouden van dagen hebben op een zeer goedgeslaagde reis mogen terugzien. Uitstapje. Het personeel van de Coöp. Aan- en verkoopvereniging „Ei land Tholen" G.A. alhier maakte maan dag 15 juU een uitstapje naar Nijmegen Berg en Dal en Arnhem en omstreken, waar verschillende mooie plekjes be zocht werden. Over het algemeen viel de weersomstandigheid nog wel mee, uitgezonderd een enkele regenbui. Geslaagd. Aan de huishoudschool te Tholen slaagden voor het diploma pri maire opleiding (2 jaar) de volgende da mes: C. de Witte; C. Vroegop; J. Keur; N. Kaashoek; J. Dijkeman en M. van Daalen allen alhier. L. Hartog alhier behaalde het getuigschrift.Ie jaar naai cursus, terwijl de dames A. van Daalen en D. van Dijke eveneens alhier het ge tuigschrift vervolg naaicursus behaalden ERUINISSE School overgang. In de Chr. school alhier had wegens het beginnen van de vakantie woensdagmiddag het afscheid van de leerlingen plaats, die uit de hoog ste klassen overgaan naar andere on derwijsinstellingen. Uitstapje. De leerlingen der O.L. school behorende tot de drie laagste klassen, hadden woensdag prachtig weer voor een bezoek aan het strand te Renesse, waar naar hartelust kon wor den gespeeld. Voeg daartbij het bezoek aan de speel tuin, de tractaties op ijs en limonade en men krijgt een combinati,e die voor kin deren van 6 tot 8 jaar idelaal is, voor een geslaagde schoolreis, die het dan ook was. Kwestie over de pacht Schelpdieren- percelen. Door het bestuur der visserijen op de Zeeuwse Stromen is weer over gegaan tot het zenden van aanmanin gen om pacht te betalen van de schelp dierenpercelen op de Zeeuwse Stromen. Nu het bedrijf van vele mosselkwe kers voor een groot deel is overgeplaatst naar de Waddenzee is betaling van pacht voor indertijd in pacht verkregen percelen niet meer zo vanzelf sprekend als voor 1950. Ook het bestuur heeft dat ingezien en erkend en daarom is men overgegaan tot het innen van de pachtpermingen volgens een schaal die rekening houdt met de bedrtjfsinkomsten die men in Zee land van zijn percelen heeft gekregen. Het eigenaardige is nu echter, dat het begrip „in Zeeland" door het bestuur der visserijen zeer ruim genomen wordt. Men rekent daaronder ook de perce len gelegen op de Oude Tongse Bank, onder Goeree-iOverflakkee. Het is niet de aardrijkskundige fout die hierbij ge maakt wordt die de kwekers dwars zit, maar het feit dat de percelen op de Oude Tongse Bank niet ressorteren onder ge noemd bestuur, maar eigendom zijn van de Amibachtsvrouwe van Grijsoord en Klinkerland, ook waren meegeteld. Nu is het zo, dat men b.v. mosselen heeft verwaterd of geteeld op de Oude Tongse Bank, waarvoor men paoht ver schuldigd is aan genoemde Ambachts vrouwe, doch dat daarnaast de percelen die men van de Staat gepacht heeft braak hebben gelegen. Dan is men toch pacht verschuldigd ook van de percelen, die men van de Staat heeft gepacht, omdat men toch mosselen van de Zeeuwse Stromen heeft verkocht. Uiteraard zal men percelen die met kans op succes in cultuur kunnen wor den gebracht niet braak laten liggen, de veranderingen die zich steeds in de Stromen voltrekken en waardoor perce len van goede kwaliteit verminderden en grond die vroeger voor mosselteelt on geschikt was, nu met succes worden in cultuur gebracht, spelen bij een en an der een grote rol. Woonhuis en magazijn havenmeester te Zijpe. Door de Rijkswaterstaat te Middelburg werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bijbehorend ma gazijn voor de havenmeester te Zijpe, alsmede de bouw van een magazijn te Anna Jacobapolder. Laagste inschrijver was het aanne mersbedrijf M. van de Velde en Zoon te Bruinisse voor 42.965. Schoolreis. De regen op donderdag 18 juli was een ernstige spelbreker bij het schoolreisje van de laagste klassen der Chr. school alhier. De Wouwse Plan tage is een prachtig bosgebied, maar bij regen is het vertoeven er niet erg aan genaam. Veel beter is het dan in de speeltuin te Bergen op Zoom waar men zich dan ook prettig vermaakte, maar het voor genomen bezoek aan Hoeven en aan de Efteling te Kaatsheuvel kon toch ook weer doorgang vinden. Een prettige dag vanwege de tractaties, en de tractaties in de speeltuin, maar een dag met te weinig mogelijkheden vanwege genoem de regen, zodat te ongeveer 6 uur zonder ongelukken de reis weer was volbracht. THOLEN Zomerpostzegels. De verkoop van zo- merpostzegels op het eiland Tholen heeft 323.25 opgebracht. De waarde van frankering van deze zegels bedraagt 197.10, zodat dUs 126.15 bestemd kan worden voor sociale en culturele doel einden. Burgerlijke stand. Geboren: Pieter Marinus z. v. D. Polie en P. P. v, de Jagt; Elizabeth Jozina d. v. C, J. Schot en J. M. Bijl Overleden: Helena Hendrika Hartog 81 j. wed. van C. Elenbaas Geslaagd. Aan de Landbouwhuishoud- school alhier Werd 't diploma uitgereikt aan: Assistentencursus: St. van Dijk en R, Jansen alhier; N. Hendrikse Stavenisse; M. van Gorsel, Sj. van 't Slot en W. van Zetten St. Maartensdijk, A. Hage Scher- penisse en J. de Groen Poortvliet. Primaire opleiding (2 j. c.) A. Praat, W. van Poppel, L. de Korte, A. de Kok, 6. van Driel, N. Baaij allen alhier; M. Gulljam, M. Deurloo Oud-Vossemeer; C. de Witte, C. Vroegop, M. Ridderhof, J. Keur, N. Kaashoek, PI. den Engelsman, J. Dijkema en M. van Daalen allen te St. Annaland; M. Hout, A. Meerland, N, de Rijke, C. Stoutjesdijk allen te Stave nisse; L. Bijl, C. Koopman, J, Koopman C. Lindhout, J. Lindhout, Gr. Noordijke, L. Polderman, M. Potappel allen te St. Maartensdijk; R. Suurland, M. Suurland te Scherpenisse; A. Overbeeke, A. Kop penhol, I. Kesteloo, A. Oudesluijs allen te Poortvliet; T. Goedhart en W. Kas- lander te Bergen op Zoom. Vervolg naaicursus; M. Moeliker, L. de Hond, S. Schot, J. van Dijk B. Geuze allen te Tholen; C. Gunst te Oud-Vosse meer; J. Uyl en A. Voshol te Poortvliet; J. Gaakeer en M. Suurland te Stavenis se; A. van Daalen A. Goedegebuure, M, Rijnberg, I. Ridderhof, D. van Dijke en L. Moerland te St. Annaland; W. Wage- tiers te Hoeven. 1 jarige naaicursus: W. Zwagemaker J. Bazen, L. Deurloo, A. Schot, S. Sakko allen te Tholen; N. van Driel en L. van Driel te Oud-Vossemeer; T. Kesteloo en J. Overbeeke te Poortvliet en L. Hartog te St. Annaland. Dammen. De uitslagen van de onder linge competitie van de Thoolse dam- cluib luiden voor deze week: J. de RijkeJ. Priem 1; J. Hooger- heijdeS. Bout O2; L. v. Dijke^L. de Lange 2O; C. B. LeunisP. Steijns 2—0; J. de Rijke—M. Schot 2—O. Wedvlucht Orleans. De P.V. „De Trouwe Duif" alhier hield een wed- vlucht van Orleans, een afstand van 445 'km. De uitslagen hiervan zijn: L. Laban 1, 4, 6,; J. Deurloo 2, 14, 17; C. M. de Groot 3, 16; P. Koppenhol 5; A. de Jon- Het verwondert me niet, dat er een protest is uitgegaan tegen de toestand op de veerboten der R.T.M, tijdens de spitsuren, wanneer de arbeiders die op de bedrijven aan ,de overkant" hvm werk hebben, van en naar Flakkee worden vervoerd. Wel verwondert het me, dat er niet veel eerder tegen deze toestan^ den is geageerd. Schrammetje had on langs ook de eer met zo'n overbelaste veerboot mee naar Flakkee te varen. Het was enigszins' guur weer, zodat de mogelijkheid om „aan dek" te blijven uitgesloten was. Toen de tram uit Rot terdam te Hellevoetsluis arriveerde za ten zowel de eerste als tweede klas ka juit al propvol met arbeiders die van hun werk huiswaarts keerden. Niet één passagiers die met de tram meegekomen was kon een zitplaats meer krijgen, dus stond men mannetje aan mannetje ge pakt in de gangpaden. Het was prak tisch onmogelijk voor de conducteur om behoorlijk zijn werk te doen. Al tenen- trappend wrong hij zich door de menig te, met zijn kaartjesmachine links en rechts ongewild stompen uitdelend. Ik heb er mij toen aan geërgerd, dat jonge kerels niet de moeite in 't lijf hadden Om oudere mensen die een vermoeiende dag achter de rug hadden hun zitplaats aan te bieden. Na een minuut of tien kon men de mensen op enkele meters afstand niet meer zien van de rook, die let terlijk te snijden was. Voor bagage was geen centimeter ruimte over, dus iedereen stond maar te hangen met tassen en pakjes in de hand De taal die vooral door de jongeren werd uitgekraamd, leent zich niet om hier neer te schrijven. Dubbelzinnige uitdrukkingen aan het adres van de vrouwelijke medepassagiers joeg deze soms een blos op de wangen. Velen ont zagen zich niet om in de onderlinge ge sprekken door luide vloeken kracht aan hun woorden bö te zetten. Met blijd schap werd het eind van deze overtocht door de meeste passagiers begroet. Bij aankomst in de haven ontstond er een gedrang van je welste om maar het eerst van de boot af te kunnen. Het doel daarvan was natuurlijk als eerste weer een zitplaats in een der bussen te bemachtigen. Het is dan ook niet zonder reden, dat men de laatste tijd strenger is gaan optreden tegen hun, die niet eens de gelegenheid afwachten om langs de normale weg de boot te verlaten, maar er af springen alvorens er ge meerd is. De kantonrechter zal er goed aan doen om deze haastigen met de hoogst toelaatbare boete te straffen. Dan zal er misschien nog een preven tieve werking van uitgaan. Reeds meer heb ik er over geschreven, dat bij vele arbeiders die met de boten meegaan alle goed fatsoen zoek is, ook wat betreft hun medepassagiers die per auto reizen. Men leunt tegen gloednieuwe wagens aan, klimt er desnoods over heen, De directeur van de Handelsavond school te Middelharnis de lessen wor den op vier avonden der week gegeven in het gebouw van de R.H.B.S. atten deert ons op de mogelijkheden, die deze school biedt, met name de opleiding voor het middenstandsdiploma en het diploma H.A.S. 3-jarige cursus. Binnenkort begint een nieuw cursua- jaar en Inschrijving van leerlingen is mogelijk op iedere vrijdagavond aan de school. Men kan hierover ook lezen in de elders in dit blad opgenomen adver tentie. werpt jassen met de knopen naar om laag op de motorkap, schuurt er met harde voorwerpen tegen aan en wat al meer. De chauffeurs of eigenaars hou den tegenwoordig him mond maar, want waarschuwen maakt de zaak slechts erger. Inplaats van 'n excuus krijgt men nog een grote mond terug. Al met al is dit inderdaad een ontoelaatbare toe stand. Schram kan zich indenken dat er naar hij vernam onder die bewuste ar beiders gelukkig nog vele zijn, die zich schamen om tussen zulke makkers te moeten verkeren. Men heeft mij verteld dat er zijn, die terwijl van deze onge geneerde reispartij het werk aan de overkant lieten schieten, om tegen een lager loon weer op het eiland emplooi te zoeken. Daar kan men respect voor hebben. Een overtocht als hierboven omschreven is heus geen pleiziervaart! Vanzelfsprekend moeten ook de arbei ders worden overgezet. Zij betalen ook, dus hebben dezelfde rechten als andere passagiers. Maar het maakt wel terdege onderscheid op welke manier dit gebeurt Zoals het tot heden gaat deugt er niets van. Wanneer passagiers zich op een te volle boot onbehoorlijk gedragen tegen over mede-passagiers kan de R.T.M, daartegen maatregelen nemen en zor gen dat het normale passagiersvervoer ook i^ de normale manier plaats vindt. Abnormaal vervoer zoals met de ar beiders het geval is leent zich niet om maar tussen het gewone vervoer in te schuiven. Bovendien is zulk overma tig vervoer niet verantwoord. Als er met de stokoude boten iets gebeurt bij ruw weer, aanvaring bij mist of iets derge lijks, dan weet men nog maar niet wat er gebeuren kan. Op zo'n overvolle boot, waar niemand een voet verzetten kan, is een paniek- stemming in een ogenblik uitgebroken. En voor zo'n groot aantal passagiers is ook geen voldoende reddingsmateriaal voorhanden. Nu mag men zeggen: er is nog nooit 'n boot vergaan of er is nog iiooit een ongeluk mee gebeurd, doch dat mag geen reden zijn om nu maar alles te wagen. Er wordt een grote ver antwoording op de schouders van de ka piteins geladen, die tenslotte met al die mensenslevens moeten omgaan. Grebeurt er iets, dan worden zij op 't matje ge roepen en kan er nog wat zwaaien ook. Ik heb wel eens homn beweren dat een kapitein van 'n schip met z'n ene been op de brug en met z'n andere in de ge vangenis staat. Daarmede is zijn ver antwoording raak getypeerd. Schram hoopt daarom, dat de Flakkeese Gemeen schap resultaat zal hebben, wanneer zij poogt om een betere oplossing voor dit top-vervoer tot stand te brengen. Schrammetje Aardappelveiliug van vrijdag 19 juli '57. Blauwputten 18.40; Bintjes 19.eigen heimers I 16.9018.80; eigenheimers U 14.90—16.—; Present 17.------^17.60; Eer stelingen 18.70; Alpha 18.70. Aanvoer 37.000 kg. PLUIMVEEMAKKT Op de pluimveemarkt van vrijdag 17 juli j.l. werden aangevoerd 3500 stuks De prijzen lagen als volgt. Kippen (witte) 1.501.60 per kg le vend gewicht; kippen (gekleurd) 1.45 1.55 per kg levend gewicht; oude ha nen 2.753.75 per stuk: Ruimer aanbod van kippen met leven dige handel en staande prijzen. Geringe aanvoer van oude hanen met vlotte han del en de prijzen vrijwel onveranderd. ge 7 8; J. Praat 9; P. de Boef 10; A. Wagemaker 11, 12; M. Tazelaar 13; J. Somers 16 en N. Bijl 18 New York Dezer dagen vond een demonstratie plaats met een Braille-te- lefoon die als volgt werkt: de tekst wordt in 't telefoonkantoor door middel van een toetsenlbord uitgeseind; op het kantoor van ontvangst worden overeen komstig de ontvangen impulsen stiften in beweging gesteld die met een snel heid van 100 woorden per minuut Braille-tekens op papier produceren. Het overgeselnde bericht kan met de vinger gelezen en mondeling beantwoord wor den. New York Autoverhuurderij Hertz is voornemens vliegtuigen „zonder pi loot" te gaan verhuren. Volgens de di recteur Walter Jacobs zullen gabreve- teerde piloten nog dit najaar in de gele genheid zijn in 50 van de grootste ste den een vliegtuig te huren. Er zullen 3 typen van het „Cessna" fabrikaat be schikbaar zijn, geschikt voor het ver voer van vier of vijf personen. De huur zal in de nabijheid van de steden gemid deld $21 per uur bedragen plus 15s voor elke gevlogen mijl. Het Centraal bureau voor de Statis tiek heeft berekend, dat 2.660.00O per sonen (waarvan bijna 1% miljoen vrou wen) in ons land onderwijs ontvangen. Kleuteronderwijs ontvangen 370.000 kin deren, lager onderwijs 1% miljoen, ulo 170.000, dag-V.H.M.O. 108.000, dag- vakonderwijs bijna 150.000 en hoger on derwijs 30.000. Het part-time (meest- avond-) onderwijs wordt gevolgd door ongeveer 250.000 personen. Van het 7e tot en met het 13e jaar ontvangt vrijwel de gehele bevolking on., derwijs, terwijl dit in de leeftijdsjaren 14 t.m. 18 resp. 81, 60, 50, 40 en 30% bedraagt. Daarna loopt dit percentage snel terug. In deze cijfers zijn het schriftelijk on derwijs en de particuliere ongesubsidi eerde opleidingen niet begrepen. Het onderstaande lazen we in „De Hervormde Kerk": ,,WiJ krijgen op ons bureau dagelijks een twaalftal dagbladen van diverse kleur en richting. Zij hebben alle, zon der uitzondering, vorige week op de voorpagina een min of meer uitvoerig bericht opgenomen over een oud-gere- formeerde dominee in Zeeland die door de sterke hand uit zijn pastorie werd gezet en toen met vrouw en kroost in de tuin ging bivakkeren. Het verhaal zelf interesseert ons in zoverre, dat we het altijd erg vinden als een gezin op straat wordt gezet en niet erger als het een dominee betreft. Maar, wat ons weer eens heeft bevreemd is, dat dit bericht als een soort „hot news" dan als kerkelijk nieuws op voorpagina's de wereld wordt ingebracht. Terwijl het met wat werkelijk in het midden der kerken, en daarmee onder ons volk, ge beurt, niets te maken heeft. Zulke be richten zijn alleen in staat om niet-kerk- kelijke mensen nog een beetje te ver sterken in hun (verkeerde) mening, dat het bij die kerken, en onder de christe nen, ook lang niet alles evangelie is, wat de klok slaat". LUK IN ZEE GEVONDEN De Tx 39 „Vertrouwen" heeft in de Noordzee bij Den Helder een lijk ge vonden. Het is naar Den Helder ver voerd, maar nog niet geindentificeerd. Vermoedelijk betreft het hier het stof felijk overschot van een militaire vlie ger.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3