Sommelsdijk krijgt er weer industrie bij HAAR WOORD GETROUW ROTÜMA Padvinders te Ooltgensplaat Kerkgeschiedenis van Den Bommel Bezoek van de leerlingen aan Friesland VOOR HET BETERE FOTOWERK Merelpaax houdt van groot gezin Roken slecht voor het hazt Fietsers worden gewaarschuwd voor aanhangwagens i^ N.V. Electro Techn. Industrie v.h. Smit Co. te Slikkerveer zal zich vestigen met bedrijf voor electrische apparaturen. In de oude kleuterschool zal men starten met 20 man. Blade 2 „BILANDBN-NIIUWS- (Dinsdag 23 iuH 1957 Nadat eerst van 2729 mei 28 leer lingen uit Beetsterzwaag een bezoek aan ons eiland hadden gebracht, zijn wij op 18 juni met 26 leerlingen vertrokken voor een tegenbezoek aan Friesland. Onze heenreis liep over Harderwijk Kampen, de N.O.P., Lemmer en Heeren veen. Aangezien een onzer oud-leerlin- geu in de N.O.P. werkt en in het kamp Nagele is ondergebracht, hebben wij door zijn bemiddeling contact gezocht met de kampleider van Nagele en heb ben op de heenreis het kamp te Nagele bezichtigd. Het leek ons niet overbodig wanneer onze jongens op de hoogte wer den gebracht met het leven in een der gelijk werkkamp. Het is niet onmogelijk dat enkelen van hen later ook willen trachten een plaats in een der nieuwste polders te veroveren door daar reeds tijdig te gaan werken en dan natuurlijk ook zullen worden gehuisvest in een dergelijk kamp. Na ons bezoek, dat een zeer prettig verloop had, kunnen ze zich nu een idee vormen van de wijze, waar op in zo'n kamp voor de jongens wordt gezorgd en welke mogelijkheden er zijn om de beschikbare vrije tijd op de beste manier te besteden. Bfl Lemmer hebben we te Tacozijl het Woudagemaal bezocht, het grote gemaal van Frieslands boezem. Ben belangrijk deel van het overtollige water in de pro vincie Friesland (uitgezonderd de ge meenten Oost- en West-Dougeradeel) wordt door dit gemaal uitgeslagen. Het gemaal, dat in 1920 geopend en in de afgelopen winter verbouwd is, wordt volledig gedreven door stoom. Er staan 8 pompen opgesteld, elk met een kapa- citeit van SOO ms per minuut. De boe zem, die wordt bemalen, is 14.000 ha groot; hierop slaan 200.000 ha win ter- en zomerpolders hun water uit. In tijden van droogte kan via een inlaat- sluis water uit het IJselmeer worden in gelaten. Om precies 4 uur stopte onze bus voor de LiCgere Landibouskoalle te Beetster zwaag en precies een kwartier later waren onze jongens naar alle richtingen uitgezwermd, in gezelschap van de 11. van de school in Beetsterzwaag, die hen hadden staan opwachten, hetzij met een bromfiets of met een tweede fiets. En even later zaten we op het gazon voor de bungalow de woning van collega Haak gevieren het echtpaar Haak, mijn vrouw en ik aan de thee. De volgende dag hebben we eerst een bezoek gebracht aan de selektiemesterij te Drachten. De bedrijfsleider, dhr. van der Wal, in wie een goed onderwijzer verloren is gegaan, gaf onze jongens een duidelijke uiteenzetting over doel en werkwijze van de selektiemesterij. Op het bedrijf worden varkens afgemest tot bacongewicht onder optimale omstandig heden, teneinde de erfelijke aanleg voor voedervenbruik, groeisnelheid en slacht kwaliteit te kunnen vastleggen. De moeders van domen, die aan be paalde eisen voldoen, ontvangen het pre- dicaat „ster". Zij leveren de beren, waar door deze instelling grote invloed heeft op de varkenshouderij en fokkerij. Daarna bezochten we de „Fi-ico" (Friesche Coöperatieve zuivel- export- vereniging), die 14% van de totale ne- derlandse handel in boter, kaas en melk- poeder verzorgt. In 1954 was er een to tale omzet van ruim 44 miljoen kg pro- duktèn met een waarde van 128 miljoen gulden. In het Theehuis aan het Pikmeer in Grouw genoten onze jongens van het meegegeven proviand door hun pleeg moeders", en daarna maakten we een boottocht op de Friese meren, waarbg onze jongens genoten van het gezicht op de vele zeilende boten en de prachtige vergezichten. Overal langs de meren en in het wei- r degebied haalden de boeren die het ove- i rigens ook warm hadden bij het hooien, met vreugde het hooi binnen. Sinds tien jaar was het niet zo plezierig werken geweest en hadden ze niet zo'n voortref- fel^k produkt gehad. Wie, zoals wg, in de tijd door het - VERVOLGVERHAACi door H. KINGMANS .(3X)' ^-■■'M^'I^W „O, is dat het onderwerp van de he ren? Inderdaad, heer Galliard, dan loopt mijn man warm en ik moet U zeggen, dat ik volkomen aan zijn kant sta". „Het tegendeel zou niet oirbaar zqn" schertst Galliard die het liefst een eind aan dit gesprek maakt. Voor het ogenblik lukt hem dat. Maar Bg heeft buiten zijn vrouw gerekend, die aan de overvloedige msialtgd, welke door het viertal wordt genuttigd de kinde ren van het echtpaar Galliard zitten niet aan tafel het onderwerp weer aan snijdt door te vragen, welke bezwaren Perst) ^oah wel heeft tegen de slaven- Iiandel. Dan komt deze geheel los. Hoe kan een C3iristen die nu dulden? 't Is hem een volslagen raadsel. Dus hij is het met de beschouwingen van dominee Capitein niet eens? vraagt mevrouw Galliard. Zij doelt op een werkje van de neger- predikant Jacobus Eliza Capitein, die dominee is in Brazilië, op het kasteel Del Mina. Als het chapitre van de sla- zwettegebied trekt, staat versteld over de grote hoeveelheden hooi, welke ver zameld worden. Uitgastrekte velden ibe- vatten honderden oppers hooi, die opge tast zfln om te worden biimengehaald. Eïders liggen de pakken hooi her en der over de nu kale grasmat verspreid, ter- vyijl weer elders zeer lange rekken (tun nelruiters) het verzamelde hooi bevatten dat straks eveneens een beurt krijgt om naar de schuur te worden gebracht. En onderwijl worden weer nieuwe velden gemaaid, die aanstonds kaal geschoren weer vers hooi zullen leveren. Een tocht door het zwette gebied loont de moeite. Geen tentjes van maaiers, zoals in het begin van deze eeuw werden aangetroffen, ziet men in dit gebied; nu staan er de rode daken van nieuwgebouwde boerderijen. Op nieuw worden boerderijen bijgebouwd, die voordat de winter er is, weer gereed zullen ziJn. Nu wordt er niet weken achtereen met talrijke hooiers de hooi- oogst gehouden. Een vernuftige machine schudt de pakken hooi zo maar uit zijn binnenste en de boer laadt deze op zijn wagen en rijdt ze de schuur binnen. Van horizon tot horizon liggen er de gras halmen, nu in hooi omgezet en de lucht van geurig hooi is overal. Geen zeis komt er meer aan te pas. Alles zag er naar uit, dat de hooioogst dit jaar goed zou verlopen. Het gewon nen hooi kwam prachtig droog in de schuur en wij konden niet anders dan de boer van harte geluk wensen met deze gunstige omstandigheid voor de uitoefening van zijn bedrijf. E!n onze jongens en wij kunnen weer terugzien op een prettige, goed geslaag de excursie naar het prachtige Fries land. Onze jongens begrijpen nu waar om onder een levensgroot bronzen beeld van een modelkoe voor het gebouw van het F.R.S. in Leeuwarden staat. „üs mem", (onze moeder). -----------o----------- Cijfers over kinderverlamming in de gehele wereld Geneve Volgens een mededeling van de Wereldgezondheidsorganisatie is het aantal gevallen van acute poliomyelitis in de meeste landen tussen 1950 en 1955 toegenomen. In 61 landen steeg het aantal gevallen van 63.000 in 1951 tot 105.000 in 1952, doch de volgende jaren gaven weer een daling te zien. In Euro pa was het aantal gevallen veel gerin ger dan in de Verenigde Staten, maar in Europa was het sterftecijfer in die 5 jaar aanzienlijk hoger. De voorz. burg. P. W. Hordijk opende de vergadering op de gebruikelijke wijze met het voorgeschreven gebed en stelde daarna aan de orde het enige piint van de agenda. Verhuur oude kleuterschool aan Electro Smit te Slikkerveer. De voorz. zette uiteen dat hij met de directie van de N.V. Electro Techn. In dustrie v.h. Smit en Co te Slikkerveer besprekingen heeft gevoerd over indus trie-vestiging hier op het eiland. Het is .bezwaarlijk voor het bedrijf om direct reeds met nieuwbouw te beginnen, zodat Jiet voorlopig- om de gedachten te be palen plm. 11/4 jaar- wil huren. Zoals de naam reeds aangeeft is dit een elek- tro-technisch bedrijf, waar elektrische apparaturen, schakelkasten e,d. voor schepen, centrales enz. gemaakt worden In Slikkerveer werken in dit bedrijf plm 1050 personen. De directie heeft het oog laten vallen op de oude Kleuterschool. Men ■wil daar slechts korte tijd in blij ven. Daarna wil men omzien in het cen trum van ons eiland om te gaan bou wen. De voorz. acht het van groot belang dat een dergelijke industrie zich hier wil vestigen, temeer nu momenteel zoveel arbeidskrachten dagelijks naar de over- venhandel ter sprake komt, is men er als de kippen bö, dit geschrift als be- I wijsstuk aan te halen. Daarin wordt toch maar duidelijk het goed recht, van Christelijk standpimt bezien, aangetoond Het boekje is heel veel verkocht en be studeerd. En de voorstanders der ala- vernij komen er mee aandragen. Capi tein gaat heel ver. Hg acht niet alleen de slavernij en slavenhandel onder de zwarten oirbaar, maar zou er ook geen kwaad in zien, die onder de blanken weer in te voeren. Dat zou de maatschappij van heel wat leeglopers verlossen! Aan de hand van Bijbelteksten verdedigt Capitein de sla vernij. Hil spreekt naar 't hart van de Bewindhebbers der West-Indische Com pagnie en de slavenhalers gnuiven, als ziJ over bet geschrift spreken. Een domi nee, die hun doen goedkeurt en warm verdedigt. Wat kun je meer verlangen? Maar Persij rafelt het betoog uiteen, onbarmhartig. Bovendien: verreweg de meesten gaan niet akkoord met de zienswijze van Capitein, dat de blanken eigenlijk ook onder de slavernij moeten vallen. Dat gaat te ver. Zwarten, het is iets anders, Maar blanken! En hier schuilt nu de kracht van Per- sij. Als slavernij onder de blanken te ver- oordelen is, dan ook onder de zwarten. Want beiden zijn mensen, geschapen naar het beeld Gods. Er mag geen on derscheid worden gemaakt. ,i De dames luisteren vol belangstelling. lOp 10 juli werd in een bijeenkomst te Ooltgensplaat besloten aldaar een groep op te richten van „De Ned. Padvinders" Als leden van de plaatselijke commissie werden bereid gevonden, de heren M. Heykoop voorz., H. D. Minderhout, secr. M. Roodzand penn., L. Dorsman, J. Bus- kop en A. Hotting leden. Aangezien er nog geen beslissing kon worden genomen inzake het voordragen van een verkennersleider, maar wel van een welpenleider, zal voorlopig alleen worden begonnen met een welpenhorde 8-11 jaar, welke zal staan onder leiding van dhr. A. van Gent, Molendijk 30. Gehoopt wordt, dat ook spoedig een verkeimersleider zal worden bereid ge vonden. Op de bijeenkomst van 10 juli werd door een vertegenwoordiger van het Nat. Hoofdkwartier een uiteenzetting gege ven van het ontstaan en het doel \an de padvindersbeweging, zoals deze door de stichting. Lord Baden Powell, is be doeld. Ook werd uiteengezet wat de taak is van de plaatselijke commissie (PC) en van de leiders. Een van de eerste zorgen van de PC zal zijn, het verkrijgen van een onderdak voor de nieuwe groep, want zonder on derdak kan niet worden gewerkt, vooral niet in de winter. Verder zal de PC over leggen hoe aan een voor spelmateriaal e.d. kunnen worden bestreden en mis schien kan worden geholpen bij de aan schaf van de uniformen (op voorschot basis), want de kosten voor de unifor men ziJn voor rekening van de deelne mers zelf. Aangezien de horde (welpen) nog he lemaal moet beginnen en er nog geen geoefende welpen in Ooltgensplaat zijn, zal het aantal, dat direct kan worden toegelaten niet groot zijn. Na enige tijd als de eerste jongens geoefend zijn, kun nen er meer worden toegelaten. Daarom is bepaald dat aanvankelijk niet meer dan ca 12 jongens kunnen worden toege laten en later na enige maanden, mis schien nog eens 1. Maar dan is het ook nodig dat er assistenten komen voor de leider, want men kan onmogelijk alleen zo'n grote horde leiden. Daarom wordt een dringend beroep gedaan tot hen, die als leider of leidster of assistent leid- (st)er willen helpen. Het ere-voorzitterschap van de PC zal aan burgemeester W. M. van der Harst worden aangeboden. kant gaan. Spr. ziet 2 mogelijkheden als het bedrijf zich hier in de kleuterschool vestigt: of het gaat goed en dan gaat men snel zelf bouwen, of het gaat niet goed en dan verdwijnt men van dit eiland. De huurprijs kan voorlopig bedragen 500.per jaar, terwijl het onderhoud voor rekening van de N.V. komt. De ge meente behoeft alleen te zorgen dat het gebouw waterdicht is en voor goede af voer van het regenwater. Het is de be doeling dat gestart wordt met 10 20 man. Dhr. Knape herinnerde burgemeester en wethouders er aan dat dit college in dertijd de toezegging gedaan heeft dat dit gebouw bestemd zou worden tot ver enigingsgebouw. Spr. was verheugd, dat een eventuele verhuring slechts korte tijd zal duren, zodat dan de mogelijk heid tot bestemming voor verenigings gebouw alsnog blijft. Hij dringt er op aan te bevorderen, dat dit bedrflf defi nitief zich in Sommelsdijk zal vestigen. Dhr. van Nimwegen vroeg zich af hoe het pand na beëindiging van de huur op geleverd zal worden. De voorz. antwoordde dat dit weer in de oude staat opgeleverd moet worden. Het is een mooi bedrijf, waarin geen oliën en vetten gebruikt worden. Ook dhr. Peekstok drong er op aan (Een dergelijk onderwerp wordt niet vaak aangeroerd. En mevrouw Galliard informeert, hoe Persij op de hoogte is en wat hiJ dan weet. 't Is slecht naar de zin van Galliard. Hij is ook wel op de hoogte, maar zulke diagen bepraat je niet met vrouwen. Evenwel, Persg schijnt er anders over te denken. Want hü is onmiddelijk be reid, mevrouw Galliard in te lichten. Zij weet natuurlijk wel, dat de sla ven in Afrika gehaald worden, om ver volgens te worden vervoerd naar Bra zilië en de West. Gaan die mensen soms vrijwillig mee? Vanzelf niet. Dat is te gek om los te lopen. Niemand gelooft dat ook. Maar wel vindt algemeen geloof dat de meeste slaven krijgsgevangenen ziJn, die door de overwinnaar verkocht wxjrden. Och kom. Zfln vrouwen en kin deren dan ook in oorlog? Neen? Nu, dan behoren zij toch niet tot de krijgs gevangenen? Intussen worden zü wel verhandeld en vervoerd! Zal Persij het eens vertellen, hoe da werkeijkheid is? Eén van de voornaam ste uitvoerhavens van slaven is Fida, aan de kust van Afrika. Als de kooplui die slaven willen hebben, daar komen, moeten zfl zich eerst in verbinding stel- j len met de koning en zijn groten. Tegen goederen ter waarde van een duizend Guinese guldens wordt een vergunning verkregen. Dan moeten eerst de slaven ,i van de vorst worden gekocht. Zijn er niet genoeg, wat meestal het geval is, In een tuintje achter een winkelpand aan de Middelburgse Lange Delft woont een bijzonder merelpaar. Want de der tien nakomelingen, die dit duo in nog drie maanden tijds uit de schalen zag kruipen, is voor bescheiden vogels als de merels ziJn een lang niet gering aan tal! Meestal blijft het bü vier d vijf jon gen per jaar. De bewoners van het pand waartoe het tuintje behoort, hebben met stijgende belangstelling (en verbazing) het trotse ouderpaar gadegeslagen. Eerst kwam er een broedsel van vier, beg^n mei. Nadat de diertjes waren uit gevlogen, lag er een maand later weer een viertal blauw-groene eitjes in de zon te schitteren en als klap op de vuur pijl volgde er in de eerste dagen van juli een broedsel, dat vijf eieren telde. Deze eieren zijn inmiddels ook uitge komen en sinds enkele dagen blikken 5, nog volkomen naakte mereltjes in de zo merzon. Het zal niet lang duren of ook zij zullen de wijde wereld invliegen. Zal het oude merelpaar het dan welletjes vinden? -----------o----------- In een door de Westduitse medische voorlichtingsdienst te Munster uitge geven verklaring wordt gezegd dat zwa re rokers twaalf maal zoveel kans heb ben hartkwalen te krijgen als niet-ro- kers. Bloeddruk en polsslag worden door nicotine verhoogd. De Westduitse medische voorlichtings dienst noemt als andere ziekten, waar van ontstaan en verloop verband houden met het roken: aandoeningen van het lymfatisch stelsel, bronchitis, longkan ker, maag- en darmontstekingen en blaaskanker. „Het doet er niet toe of de roker al dan niet inhaleert en of hg wel dan niet z.g. filtersigaretten rookt", aldus de Westduitse medische voorlichtingsdienst VLIEGEN, MUGGEN, LUIZEN, RUPSEN verdelgt U vlug met de INSEOX5EN VBRDZSiGINGS PREPA RATEN uit: WED. KURVENKS DROGISTERIJ te bevorderen dat dit bedrijf in Som melsdijk komt. De voorz. antwoordde dat verschillen de factoren een rol hebben gespeeld voor dit bedrijf om zich in het centrum van het eiland te vestigen. Hij meende, dat men het bedrijf in deze enige vrij heid moet laten. Dhr. ir. Mijs vroeg of de bestaande Industrie ter plaatse geen belangstelling voor dit gebouw heeft. De voorz. zei hierop, dat de nieuw bouw van de kleuterschool algemeen bekend is, doch dat de plaatselijke in dustrie zich nimmer met een verzoek tot het gemeentebestuur heeft gewrend. Dhr. Blok was van mening dat een moeilijke beslissing van de raad ge vraagd wordt. Er is reeds jaren gezegd dat er in het centrum een gebouw, ge schikt voor culturele doeleinden, moet komen. Spr. is voorstander van industrie vestiging, doch de prijs, die hiervoor be taald moet worden op cultureel gebied, is wel wat hoog. In tegenstelling met andere gemeenten op het eiland, hebben wü hier in het centrum op dit gebied niets. Wat moeten we doen met de ver enigingen, die er thans repetities in hou den? spr. vreesde dat de oplevering van het gebouw na de huur niet zal naeeval- len. Spr. achtte het evenwel van groot belang, dat deze industrie hier komt. De heren Knape en ir Mijs kwamen nog eens terug op de lage huurprijs. De voorz. antwoordde, dat het bedrijf zelf het onderhoud te verzorgen krijgt. Dit moet toch ook zeer belangrijk ge acht worden. Inderdaad is de huur niet hoog, maar hierin moet ook een stuk goodwill van de gemeente gezien wor den. Dhr. Edewaard informeerde of het gebouw niet bestemd had kunnen wor den voor het onderwijs. Hij dacht aan de b.l.o.-school in de Ring. De huisves ting is daar erbarmelijk. De voorz. antwoordde dat de oude kleuterschool £ifgekeurd was voor het geven van kleuteronderwijs, en dus ook voor ander onderwijs. Aangezien niemand der aanwezigen hoofdelijke stemming verlangde over dit dan moeten ze uit het binnenland wor den gehaald. Want daar ziJn de markten waar de mensen worden verkocht, zoals bü ona het ,vee, zegt PersiJ minachtend. De slavenmarkten liggen ver in het binnenland, voor blanken onbereikbaar. Dus zijn er zwarte tussenhandelaren. En waar komen nu die slaven op de markten vandaan? Diep uit de binnen landen van Afrika, waar de slavenhalers een vreedzaam dorp omsingelen en de inwoners gevangen nemen. Die markt waarde hebben worden aan een gevork te stok twee aan twee aan elkaar ge koppeld. De rest der bevolking, voorzo ver nog niet gedood in het gevecht, wordt afgemaakt en het dorp verbrand. Je moet niet vragen, hoeveel slachtof fers dat kost! Zo komen verschillende dorpen aan de beurt. Als de slavenjagers naar hun mening voldoende lui gevangen hebben, zowel mannen als vrouwen, keren zfl terug naar de kust. Onderweg is het verlies aan mensenlevens enorm. Het wordt geschat op veertig tot zeventig Als ae dan in EHda aankomen wor den ze voorlopig opgeborgen in een tronk of gevangenhuis, beter gezegd, en later verkocht op de markt waar de chi rurgijns hen nauwkeurig onderzoeken en betasten. De stakkers staan geheel naakt, de vrouwen ook. Schaamte kent men er niet. De goedgekeurden worden afzonderlijk gehouden en voor een flin ke prijs verkocht. Zo spoedig mogelijk (30) VARIA Kerk en diakonie maakten omstreeks 1758 goede tijden door, daar de Plaat zijn schuld betaalde en de boedel Bigge in 1757 en '58 bijna 1200.opleverde, een ongekend hoog bedrag tot die jaren Om mij onbekende redenen was de bate zo hoog, misschien wel omdat pachters achter waren geweest. Hoe het zij, wij kregen geld. Maar het kwam ons goed te stade, daar wij de toren op het kerk gebouw moesten vernieuwen, waarover later. De kerkeraad, des avonds vergaderd onder het genot van een lajige pijp en een glas wiJn, en gezeten bij kaarslicht, geplaatst op twee houten standaarden, hield een wakend oog over de stoffelijke en geestelijke belangen. Bitter waren de kwesties met Ooltgensplaat, die langdu rige vergaderingen eisten en langwijlige stukken vorderden. En nu werd daar no ta bene biJ de drie kwesties: oortjesgeld, Bigge, en begraafgeld nog wat bijge voegd: ook het meegeld werd in 1761 weer geweigerd, doch die grappenmake rij duurde maar een jaar. De diakonie maakte beste jaren. Daar om lieten de diakenen geen spek uitde len, doch gaven aan behoeftige mensen elk een varken, vijf in getal, samen voor de som van 123. Mejuffrouw Cybille van Manen werd onder censuur gezet, omdat zij hoewel lidmate zijnde, het gehele jaar niet ter kerke was verschenen. Voorts behoef den nieuwe lidmaten bij de bevestiging niet meer onder de preekstoel te zitten, doch mochten in de ouderllngenbank plaats nemen. Eindelijk zij nog vermeld, dat de huis eigenaren collectief overeenkwamen geen huurder te accepteren, tenzij men de huur biJ de vorige verhuurder had betaald. Het blijkt hieruit, dat de wan betalers zelf deze maatregel in het leven hebben geroepen. Laodaonkoop Daar men goed bij kas was gingen de gedachten uit naar aankoop van land. Hierin slaagden wij bij Jan van de Leur op 13 October 1758. Hij was beurtschip- per te Ooltgensplaat op Rotterdam. Het stuk lag in de grote Blok en was 11 ge- Kans om tussen trekker en aanhanger te vaJlen wordt kleiner Het gevaar voor fietsers om tussen een trekkend motorvoertuig en een daar achter komende aanhangwagen ten val te komen welke gevallen bijna altijd dodelijk ziJn houdt de Alg. Verladers- en eigenvervoerders Organisatie (EVO) reeds geruime tijd bezig. Na bestude ring van het probleem is de Hoofdcom missie voor de Normalisatie in Neder land verzocht een imiform waarschu- wingssein te ontwerpen, waardoor de wielrijders er op attent worden gemaakt, dat het hen passerende motorvoertuig door een aanhangwagen wordt gevolgd, zodat zij, zodra de trekkende auto is gepasseerd, niet denken ruimte genoeg te hebben om naar links te zwenken. agendapunt, concludeerde de voorzitter dat overeenkomstig het voorstel van b en w met algemene stemmen was aan genomen. Hierna sluiting. worden ze dan verscheept, om te belet ten, dat ze te veel in gewicht afvallen, want de stakkers leven op water en brood. Het vervoer naar Brazilië is verschrik kelrjk. Het komt voor, dat de slaven bij tientallen stikken. En je behoeft niet te vragen, welke behandeling ze ondergaan als ze eenmaal aan land zijn, om te wer ken! En dan is het algemeen bekend, dat wiJ, Hollanders, die lui nog behoor lijk behandelen. Bij de Engelsen en Fransen moet het veel erger zijn. Je be hoeft nu niets meer te zeggen! Persij komt dan weer terug op dominee Capitein. Een mooie mijnheer. Hfl voelt „nattigheid". Of weten ze niet, dat hij enkele geloofstukken en gebeden in de negertaai heeft overgebracht? Neen? Nu, er is anders spektakel genoeg over geweest. De classis Amsterdam, die hem afvaardigde als negerpredikant, wist er niets van, anders zou het niet gebeurd zijn. De Tien Geboden waren er ook bij. En wat maakte die mijnheer, die zwarte predikant, er van? HiJ begon zo in de negertaai: „Ik ben de Here uw CJod"... vertaald: „Ik ben Jan Compon..." Com- pon is Compagnie vanzelf... Bij dat ne- gergebroed mag niet de gedachte post vatten, dat een ander machtiger is dan de Compagnie. En dan het vierde gebod. De dominee heeft het gebod over de Sabbath zo ver taald voor de negers, dat er staat: Gij zult dan niet arbeiden, noch uw zoon... I meten 244 roeden groot. De prijs was zeer hoog, n.l. 195,per gemet. To taal met kosten 2366-18-6. Het vol- I gend jaar wordt dit aangeduid met 12 j gem. 172 i^r. Oude Blok, en zo elk vol gend jaar, hetgeen wel meer voorkomt. I Op 2 september 1760 kocht de diako nie van zekere Coymans 16 gem. 250 i roeden tegren 157.per gemet, gele gen in de Grote Blok, later oude Blok I genoemd, te samen met kosten voor f 2866.55. Voor het eerste perceel werd Ysbrand van de Tonnekreek pachter voor 101.60 de hoop, en van het tweede Johs. van Putten voor 160. Eigenaardig is voorts dat men bij het wisselen van goud- en zilvergeld In eigen vaderland aan schade onderhevig was, Zo werd in 1760 bij het besteden van het geld voor het land een geza- mentltjk onderwicht geconstateerd van 40.10 op 217 ducaten. (een ducaat ia 3.50.) Reeds eerder hebben wij de aan dacht gevestigd op de boze praktijk van het geldsnoelen, d.w.z. van de rand een stukje afsnijden. De schelmen smolten dan de stukjes op. Enz. enz. Het scboolgaan De kerkeraad hield een wakend oog op het schoolgaan van de kinderen der bedeelden. De ouders werden geregeld vermaand hun kinderen naar school te zenden en ze niet als wilde woudezels rond te laten lopen om ook alle luiheid en kattekwaad te voorkomen. De lezer bedenke, dat de leerplichtwet pas da teert van 1901. Immers betaalde de dia konie het schoolgeld, dat zo omstreeks 1760 voor 18 kinderen een som beliep van 42-5-6. De kerkeraad besloot bij nalatigheid de steun in te trekken en verzocht de schoolmeester, de heer van Weel, des zondags na de predikatie in de kerkekamer verslag uit te brengen. De notulen aangaande deze zaak lui den: Op voorstel des predikants is geresol- veert, dat men dese en gene arme luyden nog eens sal aanmanen om naastiger in de Godsdienst te komen en haar te her inneren dat sij alle haare kinderen, die school gaan kunnen, sullen moeten laten schoolgaan op soodanlge wijse, dat bij versuym voor iedere dag of schooltijd voor ieder kind sulUen versteeken sijn van een broot, tensg het kind thuis blijft met bewilUging van de schoolmees ter, die op ons versoek sal berichten aan Jan Thiel hoeveel broeden hij de arme luyden minder sal moeten geven, waar van wij Jan Thiel onse bakker verwit tigen sullen, opdat die zich volgens die bekentmaking des schoolmeesters gedra- ge. Eindelijk is aangaande dese zaak be sloten, dat de arme luyden, kinderen die schoolgaan, de eerste maandag in de maand voor eenige onser kerkeraadsle den in de consistorie zullen laten ko men, opdat wij mogen nagaan wat se en hoe se vorderen, waartoe geconunit- tert sijn de Dom., de oudste ouderling en de regerende diaken, die zulks op sig ge nomen hebben. Ook is nog gedagvaard Mulder, over het uitdelen van spek. Hü heeft bekend sijn soon niet genoeg te hebben laten werken. Marie van Zeggelen en Adri- aantje van Gelderen zijn bestraft over het schoolverzuim hunner kinderen. Maarssen. Ds G. van der Zee (Wordt vervolgd) maar uiterst rechts blijven rijden tot ook ook de aanhangwagen is gepasseerd. In tegenstelling tot mededelingen, welke onlangs aan de pers werden ver strekt, dat niets gebeurt om fietsers op het gevaar van de aanhangwagen attent te maken, kan de E.V.O. mededelen dat het ontwerp van het bedoelde waarschu- wingssein gereed is. Het zal binnenkort door het Centraal Normalisatiebureau openbaar worden gemaakt. De vrijwillige samenwerking tussen bedrijfsleven en overheid en de betref fende normalisatiecommissie heeft goede resultaten gehad. De E.VjO. hoopt, dat de ontvrikkeltng zodanig zal zijn, dat het waarschuwingssein algemene toe passing zal vinden. De ongevallensta tistiek geeft daartoe alle aanleiding. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek vonden in de jaren 1953-1'955 839 ongevallen plaats waarbij vracht auto's met aanhangwagens en wielrij ders waren betrokken. 73 ongevallen waren dodelijk; in 279 gevallen liepen wielrijders ernstig letsel op, terwijl biJ 175 ongevallen fietsers licht werden ge wond. Een deel van deze ongevallen vond plaats doordat de wielrijders niet op de aanhangwagen bedacht waren. -----------o----------- ABONNEERT V OP XaLANDEN-NIEUWS maar verder gaat de, vertaling niet. Ja, dat kan ook niet anders bü iemand, die de slavernij verdedigt, niet Je kimt aan die negers toch niet vertellen, dat zij een Goddelijk recht hebben, om op zon dag niet te werken? De stem van Persij klinkt zo sarcas tisch mogelijk. De dominee is in ztjn eigen garen gevangen. De classis heeft zijn doen afgekeurd en de vertaling van het vierde gebod moest naar behoren plaats vinden. Dominee zou er voor zor gen, maar hij ging rustig verder met de negerkinderen te onderwijzen, zoals hij vertaald had! Dat komt er van, als je de slavernij op Christelijke grondslag verdedigen wilt. Die is niet te verdedi gen. Die is onchristelijk. En voor Persij geldt dit even goed voor blanken als voar zwarten. Mejuffer Galliard is toch onder de in druk van zijn warm betoeg. Zij gevoelt dat haar man tegen Persij's logica niet opgewassen is. Tegen zijn redenering is dan ook heel weinig in te brengen. Be halve om zwarten op een liJn te stellen met blanken, is dat niet wat te ver ge zocht? Zij heeft er van vernomen, dat blan ken, als die door zeerovers worden ge vangen, ergens als slaven terecht ko men. Dat is vreselijk. Maar zwarten..-.? Je kimt ook te teergevoelig zijn. Ten slotte moeten er toch werkkrachten we zen in OOst en West en in Brazilië. (Wordt vervolgd) De raad der gemeente Sommelsdijk kwam dinsdag 16 juli des avonds 8 uur in spoedeisende vergadering bijeen. Tegenwoordig waren alle leden. Het punt waarvoor de raad was bijeengeroepen betrof verhuur van de oude kleuter school aan Electro Smit te Slikkerveer, die in dit gelbouw een industrie wil vestigen voor fabricage van elektrische apparaturen. Voorlopig kunnen hier 20 man worden geplaatst, naar wij vernamen zal eerst met geschoolde krachten worden begonnen. Later is het de bedoeling dat een fabriek wordt gebouwd, waar meerdere mannelijke arbeidskrachten zullen worden aangetrokken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2