Raad van Siad aan 'iHaringvliei nam belangrijke besluiien Raad van Reinigingsdienst vergaderde te Nieuwerkerk Plaatselijk Nieuws TECHNISCH ONDERWIJS Vier lokalen van de Openbare School zullen worden verbouwd. Sic Verbouw dokterswoning zal f 12.000.—kosten -^ Herstel havenhoofd wordt op 80.000.— geschat Voor toetreding conferentieoord „Toppers hoedje" was weinig animo. Excursie ten dienste van het onderwijs SCHOUWEN-DUIVELAND lïiesr mesisen baat Bladz. 2 „BILANDBN-NIBUWS" Vrijdag 19 juU 1957. De gemeenteraad te Stad aan 't Haringvliet kwam dinsdagavond 8 uur bij een. Het was een zwaar agenda voor Stad, waarom het ons verwonderde dat men op zulk een laat uur begon. Maar dat kon blijkbaar niet anders. Twee krotwoningen aan de Zeedijk werden aangekocht voor verkeersverhetering en er viel een besluit tot verbouw van de zeer vervallen dokterswoning. Daarover werd een hartig woordje gewisseld. Vier lokalen van de openbare school zullen moeten worden verbouwd; omdat deze zowat op instorten staan. Een nieuwe school zou zeer gewenst zijn, maar dit stroopt op de bestedingsbeper king. Toetreding tot de Stichting conferentieoord „Toppershoedje" werd breed voerig besproken, maar tot een eigenlijk voorstel kwam het niet. Het leek ons een polsen van de voorzitter de enige voorstander in b en w om te zien hoe de mening hieromtrent was. Op een stemmmg liet de voorz. het niet aan- koinen, want men bleek er unaniem tegen. Zelfs de P.v.d.A. was er niet voor, zij het dan op andere gronden. Voor herstel van het havenhoofd werd 80.000.uitgetrokken bij elkaar werden er dus belangrijke besluiten geno men. Na opening iriet gebed werden de no tulen vastgesteld en gingen de medede lingen zo onder de hamer door. Dan volgde een voorstel aankoop krotwonin gen. Een tweetal woningen aan de Zeedijk plaatselijk gemerkt Zeedijk 11 (eige naar W. Driesprong) en Zeedijk 29 eigenaar F. van der Valk) verkeren in zeer slechte staat en voldoen niet meer aan redelijk voor bewoning te stellen eisen, zodat het b en w gewenst voorkomt deze woningen uit de woning voorraad te laten verdwijnen. Voor de woning Zeedijk 11 bevindt zich bovendien een betonnen dijkverzwaring die bij afbraak dezer woningen even eens kan verdwijnen, waardoor enige wegverbreding aldaar kan worden ver kregen. De eigenaars dezer woningen zijn be reid tot verkoop aan de gemeente voor een bedrag van 400.per woning. Dhr. Kreeft stelde de vraag om welke reden b en w met dit voorstel kwam waarop de voorz. toelichtte uit een oog punt van verkeersvertoetering. Dhr. Kreeft verwonderde zich dat nu juist deze twee woningen daarvoor in aan merking kwamen; qua verkeersverbete ring zag hij er niet veel in. Het kwam hem voor dat hier het particuliere be lang gediend werd. Hfl was eigenlijk tegen aankoop van krotwoningen in het algemeen, al moesten ze z.i. wel ver dwijnen. De voorz. zette nog eens het belang van afbraak voor verkeersverbetering uiteen. Wat het particuliere belang be treft is het wel mogelijk, dat de strop Gelijk bij andere inrichtingen van on derwijs, wordt ook bij het technisch schoolonderwijs vooral in de zomer maanden veel werk gemaakt van school reisjes. Dit gebeurt niet alleen in het kader van een welverdiende ontspan ning na een druk schooljaar, maar te vens als praktische vormmg en onder richt. Vooral voor de jeugd van Goeree en Overflakkee is een goed en verant woord contact met ,de overkant" van niet te overschatten belang. Velen zul len ten spijt van de vooruitgang van het eiland (vooral wat betreft de tech nische industrialisatie), toch in de toe komst hun werkkring willen of moeten zoeken aan de andere kant van het Ha ringvliet. De grote overgang van leerlingen van het Technische Dagonderwijs naar het bedrijfsleven met al haar goede en ook kwade kanten, grijpt juist in het leven van de Flakkeese jeugd (indien zij voor haar verdere vakopleiding op „de over kant" is aangewezen) extra diep in! Uitermate nuttig z^n dan ook de ex cursies die deze leerlingen in deze we ken maken naar andere streken van ons land. Hierbg speelt niet alleen een leerzaam inzicht in bestaande technische bedrijven een rol, maar meer nog de kennisname met het leven en gewoonten van land genoten dan op Goeree en Overflakkee mogelijk is. Na verschillende bezoeken in het af gelopen kursusjaar wordt vooral in de maand juli (de laatste schoolmaand) veel aan deze vorm van onderwijs aan dacht besteed. Bezocht worden (of wer den) de 115e veld-herstel-compagnie te Den Haag, tentoonstelling Het Atoom te Amsterdam en de Vaar- en duikerschool te Geertruidenberg. Dat tevens van deze gelegenheid ge bruik wordt gemaakt van passende ont spanningen is vanzelf sprekend, waarbij toch de factor van algemene opvoeding niet wordt verwaarloosd. Dit deel van de schoolhuisHouding is in de aan de orde zijnde algehele her ziening van het nijverheidsonderwijs niet het onbelangrijkste. Meer dan vroe ger wordt ook vanuit de kringen van het bedrijfsleven aangedrongen op het nut van een betere algemene vorming naast het praktisch- en theoretisch tech nisch onderwijs. Goed onderlegd perso neel wordt niet alleen bepaald door het vakmanschap maar mede door het be zitten van een behoorlijke algemene ont wikkeling, goede omgangsvormen en verantwoordelijkheidsgevoel jegens be drijf en de maatschappij in haar geheel. Dat in dit opzicht nog veel gedaan moet worden, alvorens men tevreden kan zijn over de opvoeding van de jeugd, getui ge wel het aan de orde stellen van het vervoer t.b.v. technisch personeel tussen Middeüiamis en HeUevoetsluis. van de eigenaar min of meer door de gemeente wordt overgenomen zei spr. Er staan 78 krotwoningen op de no minatie, om in saneringsverband te wor den afgebroken. Het werd aangenomen; alleen dhr. Kreeft stemde tegen. Discussie subsidie militaire te- huzen Wederom was door de Centrale van Katholieke Militaire tehuizen een ver zoek ingediend om een subsidie te ver lenen in de kosten van exploitatie van Katholieke Militaire Tehuizen. De meer derheid van het college stond op het standpunt dat dit verzoek moet worden afgewezen om principieel godsdienstige bezwaren, waarom werd voorgesteld geen subsidie te verlenen aan de Centra le van Katholieke Militaire Tehuizen. Dhr. Kreeft wees er op dat Pro Rege nu alleen subsidie ontving, wat hij niet juist achtte. Hij deed een voorstel aan de Kath. Tehuizen 2.50 subsidie te verlenen. Dhr. van Rumpt informeerde welk be drag aan Pro Rege werd gegeven, waar op geantwoord werd, 25.per jaar. Dhr. van Rumpt merkte op, dat hij het allereerst als een taak van de kerken zag. Hij wilde echter de Katholieken in meerdere of mindere mate steunen. Zat hier echter de consekwentie aan, dat straks het Humanistisch Thuisfront voor subsidie naar voren wordt gebracht, stelde hij voor om geen enkel militair tehuis te subsidiëren. Dhr. Kreeft hield een breed betoog, dat hierop neerkwam,, dat hij het Hu manistisch Thuisfront ook recht wilde laten wedervaren. Hij zou daar zeker mee komen. Het voorstel van dhr. van Rumpt om geen van de militaire tehuizen subsidie te verlenen was het verst strekkend en kwam in stemming Het werd aangenomen met 2 stemmen tegen. Tegen waren de heren Hoedemans en weth. Saarloos. Verbouw dokterswoning Ingevolge het ibesluit van 28 maart 1956 is aan architect de Kluiver te Dordrecht opdracht verleend plannen voor een nieuwe dokterswoning te ont werpen. De bouwkosten van een nieuwe ambts woning volgens het ontwerp de Kluiver, zijn geraamd op 65000.waarop een premie kan worden verkregen van 5000.zodat de voor de gemeente blij vende kosten zijn te stellen op 60.000.- Alvorens hieromtrent voorstellen tot deze bouw in te dienen is aan de huidi ge bewoner gevraagd of hij bereid is een bijdrage te verlenen in de kosten van deze bouw, door betaling van een huur van 1800.per jaar. Deze huur js gesteld op 7% van een bedrag van f 25.000.zodat de gemeente met dit voorstel een bedrag van 35.000. voor haar rekening zou nemen. De be trokkene heeft medegedeeld dat het voorstel door hem wordt afgewezen; zo dat voorgesteld werd van de bouw van een nieuwe dokterswoning af te zien. Gelet op de conclusie van het bouwcen trum zou een besluit tot nieuwbouw verre te verkiezen zijn boven verbouw, doch aangezien nieuwbouw, door afwij zing van het voorstel door de gemeente geneesheer, financieel niet uitvoerbaar wordt geacht, moest nu worden voor gesteld tot verbouw over te gaan, waar mede toch een aanzienlijke verbetering kan worden verkregen. De levensduur van het gebouw is na verbouwing zoals door de Techn. Dienst wordt voorgesteld te stellen op ongeveer 40 jaar. De ver- bouwingskosten worden geraamd op 12.000.—. Dhr. V. Rossum (P.v.d.A.) meende dat het met nieuwbouw soberder kon. Hij begreep, dat de dokter ook niet gaarne meer huur wilde verwonen. Wat de ver bouw betreft, de bestaande muren blij ven staan meende spr. en die waren volgens hem „rot". Dat men een levens duur van 40 jaar garandeert, bevreemd de hem daarom zeer. Dhr. Hoedemans merkte op waar de gemeente 12000.— verstrekt en waar er zoveel aan deze woning ondeugdelijk Is, meende hg dat voor dit geld niet veel goeds tot stand zou komen. De voorz. antwoorddend zei aan het adres van dhr. v. Rossum, dat er bij de fiieuwe woning een garage werd ge bouwd, een apotheek enz. Wat de wo ning zelf betreft is deze inderdaad zo slecht, dat het een aanfluiting is, om de dokter er nog langer in te laten wo nen. De muren zijn slecht, de vloeren zit ten vol zwam, elektriciteits- en gaslei dingen zijn defect enz.; er moet dus iets gebeuren aldus de voorz. Spr. betreurde dat de geneesheer van nieuwbouw afziet; wat nu wordt voor gesteld, had men al jaren geleden moe ten doen. iDhr. V. Bossum kon zicb niet indenken dat een nieuwe dokterswoning 65000.- moest kosten. Als hij vergeleek dat hiervoor 3 flinke woningen kunnen wor den gebouwd, kon hij niet begrijpen, hoe men aan zo'n hoog bedrag kwam. Dhr. Kreeft stelde 2 dingen: of de voorz. stelt het te zwart voor, of de technische dienst is abuis om 40 jaar garantie te geven na het herstel, waarbij de oude muren in contact blijven! Dat het huis nu zo slecht is, ligt aan het vorige beheer; hij wilde als uiterste noodzaak wel zijn toestemming geven tot verbouw, omdat hij meende dat toch geen vergunning voor een nieuwbouw zal worden verleend. De voorz. zei dat het moeilijk was met een eenvoudiger plan voor nieuwbouw te komen. Wat de dokterswoning betreft deze is zo slecht en haveloos, dat het spr. verwondert, dat men in zo'n rot zooi wil leven. Er is niet eens een bad kamer in, de kinderen van de dokter gingen wel eens in zijn huis in bad!" „Die zijn er meer die geen bad heb ben" wierp dhr. Kreeft in het midden. Weth. Saarloos merkte op, dat de dok ter ook niet meewerkt. Dan had er mis schien al een nieuwe woning gestaan. Dhr. van Rumpt informeerde waar er een bedrag van 12000.werd ge noemd, of dit toereikend zal zijn. Uit de besprekingen dacht spr. dat men er niet mee toekwam. De voorz. Als er toe wordt besloten, moet dit worden aangehouden! „Er is met de dokter gesproken eerst een huis van 40.000.te bouwen. Later kwamen we hoger aldus weth. Soldaat, maar we kregen geen over eenstemming. Er moet nu wat gebeuren, al komt het dan op 13- of 14000.— vond spr. niet zo erg". ,,En volgend jaar kost het weer 12.000.zei dlir. Hoedemans, dan wordt het net zo duur als nieuwbouw. Spr. was er niet tegen, dat er verbouwd werd, maar dan moest het ook goed zijn. Weth, Saarloos: ,,Heb je al eens uit gerekend wat een huis van 65000, aan rente enz. kost?" „Dan moet je niets meer bouwen!" wierp dhr. Hoedemans in 't midden. Alles is duur! De voorz. bracht het voorstel in stem ming, wat z.h.s. werd aangenomen. Verbouw openbare school De toestand van de O.L. school maakt het dringend noodzakelijk dat op korte termijn voorzieningen worden getroffen. Het schoolgebouw heeft reeds gerui me tijd de aandacht van b en w en om te komen tot het bouv^en van een nieuw schoolgebouw, heeft overleg plaats gehad met de Inspectie van het Lager Onderwijs en de Bouwkundig In specteur over een door architect Klop pers ontworpen plan. Helaas maakt de volledige bouwstop uitvoering van deze plannen onmogelijk. Gelet op deze moeilijkheden heeft ge noemde architect thans plannen ontwor pen voor verbouw van 4 lokalen der O.L. school in de hoop dat ondanks de beste dingsbeperking, uitvoering van deze ver bouw mogelijk zal zijn. De kosten van deze verbouw, die praktisch neerkomt op een vernieuwing van de bestaande 4 lokalen, wordt geraamd op 70.000. Hoewel van de inspectie van het lager onderwijs nog geen goedkeuring op deze verbouw is verkregen, werd voorgesteld dit voorstel tot dit bedrag goed te keu ren waarna zal worden getracht goedkeu ring te verkrijgen van de Inspectie van het Lager Onderwijs en van Ged. Staten Dhr. van Rossum (P.v.d.A.) vond dit hetzelfde geval als met de dokterswo ning. Hij noemde het lapwerk; later ko men we toch weer voor nieuwbouw meen de spr., die de school liever 2 jaar liet voor wat ze was om dan over nieuw bouw te beginnen. Dhr. Kreeft was dezelfde mening toe gedaan. Hij achtte de situatie niet zo ernstig en meende dat beter een paar jaar kon gewacht om dan een nieuwe school te bouwen. Dhr. Hoedemans merkte op dat er stempels in de school staan om te stut ten, dus dat er wat aan zal moeten ge beuren. Dhr. v. Rumpt meende dat er voor 70.000.;nogal wat verbouwd kon worden. De voorz. antwoordde dat de bedoeling is de hele zaak te temponeren. Eerst de 4 lokalen, dan gym. lokaal, vervolgens de woning schoolhoofd enz.. De voorz. was van mening dat door deze verbouw een praktisch nieuwe school voor de dag zou komen. Gepro beerd is eerst op de urgentielijst voor een nieuwe school te komen; deze wordt niet verleend wegens bestedingsbeper king. Binnen 2 jaar zal er dus geen nieuwe kunnen worden gebouwd. De school wordt nu gestut om instorting te voorkomen; verbouw is noodzakelijk en ook verantwoord, omdat het prak tisch nieuwbouw is zei spr. Dhr. Kreeft dacht dat geen toestem ming zou worden gegeven voor de ver bouw; de voorz. wilde de verantwoor delijke colleges er echter met de neus op drukken. Vroeger kon alles en nu kan er niets meer!" liet de heer Huizer zich ontval., len. Hij vond het een slecht teken, „Een jaar geleden heb ik gezegd als we de brandweergarage niet verbouwen krijgen we het niet meer gedaan" merk te de voorz. op. We hebben toen bij tijds een goed besluit genomen. Laten we dit nu ook doen zei spr., die het in stemming bracht, waarna het z.h.s. werd goedgevonden. Haven en kadegelden De verordening op de heffing van ha ven- en kadegelden is 1 januari 1957 vervallen waarom werd voorgesteld de thans vervallen verordening opnieuw vast te stellen en de tarieven van het kadegeld niet te wijzigen. Voor wat be treft het havengeld vrilde b en w het tarief verhogen tot 10 cent per m3 en bij abonnement tot 80 et per mS. De betere outillage en veiligheid welke worden verkregen door de in uitvoering zijnde havenwerkzaamheden rechtvaardigen deze verhogring, mede omdat de jaar lijkse uitgaven na het gereedkomen van de keersluis aanzienlijk meer zuUen bedragen dan tot heden. Dhr. Kreeft stelde voor een verho ging toe te passen, omdat de haven zo veel beter geoutilleerd zal zijn. Spr. vond dat niet onbillijk. De voorz. antwoordde dat een ver gelijk met andere havens was getroffen en het niet gewenst is een hoger tarief te stellen. Voor de schippers wordt de haven aantrekkelijker en dat is voor de gemeente ook niet slecht. Het voorstel v/erd aangenomen met de stem van de heer Kreeft tegen. Een garantie werd verleend aan de bouwspaarder F. van der Valk voor zijn te verstrekken hypothecaire geldlening ten behoeve van de bouw van een wo ning. De hypotheek wordt verstrekt voor N.V. Bouwkas Nederl. Gemeenten, waar bij de gemeente is aangesloten. Bespreking „Toppershoeidje" Aan de raadsleden was hierover het volgende advies gezonden, „Ged. Staten van deze provincie heb ben uit een door de provincie Friesland beschikbaar gestelde gift voor het voor malig watersnoodgebied ad 50.000. de aankoop mogelijk gemaakt van het landgoed Toppershoedpje te Ouddorp. De gedachte is gerezen op dit land goed bestaande uit 6 Ha Ibouwand, de woning Toppershoedje, de fundamenten van de Broekstee en de daarbij behoren de tuinen en de houten woning naast de reeds genoemde woning, een streekcon- ferentie- en een recreatieoord in te richten. Daarvoor kan zeker gedurende 10 jaar de huidige situatie van pacht van bouwland gehandhaafd worden en kun nen de woning Toppershoedje en de hou ten woning en de tuinen rond de Broek stee voor het genoemde doel worden in gericht. Gedacht is een stichting in het leven te roepen waaraan de op het eiland re gerende burgerlijke en kerkelijke over heden kunnen deelnemen, alsook de stichting Federatie Verenigingsraden en de Stichting Flakkeese Gemeenschap De Stichting Streekconferentie en recre atie-oord zal daarbij optreden als ex- ploitante en alle deelnemenden in de ge legenheid stellen zich door het houden van conferenties, te bezinnen op de taak vooral van de bevolking van het eiland in een zich wijzigende situatie. Berekend is dat de stichting ongeveer 59 medewerkende corporaties zou kun nen tellen, die tezamen dan een stioh- tingskapitaal van 5000.zouden kun nen vormen en een jaarlijkse bijdrage garanderen van in totaal 2500. Daarnaast is voor eerste inrichting en een kleine verbouwing gedacht aan een benodigd kapitaal van 30.000. Voor het bijeenbrengen daarvan kun nen enkele bronnen worden aangeboord. Bij toetreding van de gemeente wordt met een bedrag van 100.deelgeno men in de stichting en is een jaarlijkse bijdrage verschuldigd van 50. Hoewel in ons college geen eenstem migheid bestond ten opzichte van de noodzakelijkheid van toetreding tot deze stichting, stelt 'n lid van uw college noch tans voor te besluiten toe te treden tot de stichting hiervoor genoemd". Is het een voorstel van b en w vroeg dhr. v Rumpt? „Het wordt in bespreking gegeven antwoordde de voorzitter. Er is geen eenstemmigheid in b en w. Wil b en w zich viitspreken vroeg de heer van Rumpt. De voorz. zei er zelf een sterke voor stander van te zijn. Weth. Saarloos is er tegen; wethouder Soldaat weer om andere redenen. Spr. vroeg de weth. hun mening te zeggen. Weth. Saarloos meende als het voor stel aangenomen werd, de raad zijn eigen autonomie gaat beknotten. Op het ogenblik is het niet veel, wat gevraagd wordt, maar dat zal wel meer worden. De gezamenlijke gemeenten hebben maar één stem, wat spr. onjuist achtte. De gemeente moet zijn eigen geld kunnen beheren. Op de statuten had spr. ook aanmerkingen. De burg. van Ouddorp is al aangewezen; eveneens de burgemeester van Goeree voor een an dere functie. Ze zijn al benoemd, eer de stichting er is. Principieel had spr. ook bezwaren. Als de Herv. Gem. toetreden hebben die met 17000 leden net zoveel te vertellen als de Rem. Broederschap. Spr. was niet tegen conferentie-oord als zodanig maar wel tegen de hele opzet. Weth. Soldaat was niet zo enthousi ast uit finantieel oogpunt. We hebben er weinig in te vertellen en het zal veel gaan kosten zei spr. De meeste gemeen ten hebben een verenigingsgebouw er diende volgens hem nu eens een eind aan te komen. Weth. Saarloos: Als we iets beginnen dienen we te weten, wat we aanvaarden. We hebben de schenking wel, maar er zal tonnen aan moeten worden verbouwd en we hebben als gemeente niets te zeggen! De voorz. zijn eigen standptmt uiteen zettend, achtte het noodzakelijk dat op het eiland in de situatie waarin we ver keren, iets aan te pakken. Spr. noemde o.m. de pendelarbeid, waarin een vraag stuk doorwerkte tot in de gezinnen. Met elkaar zal er iets moeten worden ge daan. Wat de bezwaren van de wethou ders betreft, kan men over het bestaan van een conferentie-oord verschillen. Uit gesprekken met verschillende orga nen, ook kerkelijke ziet men er de be hoefte wel van in. Met elkaar dienen we ons sterk te maken zei spr., om in de omwenteling die komt krachtig te staan in onze eigen principes en be schouwingen Wanneer gesproken is over het beknotten van autonomie der ge meenten begreep spr., dit niet, gemeen schappelijk kan hier iets tot stand wor den gebracht. In de statuten staat dat eUte gemeente 50.- subsidieert; zou het meer moeten worden, zonder dan eerst de statuten moeten worden gewqzigd. De opmerking dat de burgemeester van Ouddorp voor de gemeenten zit, achtte spr. begrijpelijk, omdat het conferentie oord te Ouddorp staat. Met opzet is dit In de statuten gezet. Hij zag voorts niet in, dat het zo enorm veel zal kosten. Het conferentie oord staat gratis op naam vandaag werd spr. nog 6000.aangeboden voor de inrichting. Er is allerwege be langstelling voor. Spr. raadde de heren het eens enige jaren te proberen, de kosten zullen 2.1. meevallen. Helaas zijn De raad van bestuur van de reini gingsdienst Duiveland vergaderde don derdagmiddag 11 juli op het gemeente huis te Nieuwerkerk onder leiding van burgemeester van Eeten uit Nieuwer kerk. Een bij de ingekomen stukken ver zoek van het personeel om voor de zie kenfondsverzekering te mogen aanslui ten bij het I.Z.A. (de ziektekostenverze kering voor gemeente ambtenaren) gaf aanleiding tot enige discussie. Burg. A. H. Vermeulen van Dreischor acht een aparte verzekering van ge meente of rijksambtenaren onnodig en onjuist, dergelijk aparte ziekenfondsver zekeringen doorkruisen het werk van de grote ziekenfondsen. Er blijkt onder de verzekerden bij het I.Z.A. de mening te hebben postgevat dat de behandeling beter zou zijn, dan bij de gewone ziekenfondsen iets wat door de medici pertinent wordt tegen ge sproken. Weth. Kuiper vanOuwerkerk had dan ook graag de aanvraag gemotiveerd ge zien. Burg. Vermeulen wees er nog op dat aparte ziekenfondsen een wisselval lige premie heffen, naar gelang van het aantal ziektegevallen wannee.r nu wordt verweerd, dat het I,Z,A. voordeliger is, kan dat een volgend jaar juist andersom zijn. Met 3 stemmen tegen wordt ten slotte het verzoek van het personeel in gewilligd. Bij de stukken die de leden ter inza ge hebben gekregen, was een uittreksel van een brief van Ged. Staten d.d. 26 maart 1957, waarbij Ged. Staten nader motiveren, waarom zij zich kanten tegen het toekennen van presentiegeld aan le den burgemeesters voor het bijwonen van vergaderingen van de reinigings dienst Duiveland. Ged. Staten beroepen zich hierbij op een uitspraak van de Kroon uit de juris prudentie bekend. Het bestuur van de reinigingsdienst Duiveland beroept zich echter op haar beurt op een geval van het Piassen- schap Loosdrecht en men besluit voor alsnog het eens ingenomen standpunt waarbij toekenning van presentiegeld billijk wordt geacht te handhaven. De wijziging begroting 1956 wordt goedgekeurd, de heer van der Doe (Drei schor) maakte echter bezwaar tegen het feit dat de exploitatie van het rioolrei nigingsapparaat drukt op de exploitatie rekening van de reinigingsdienst. Aldus drukt de last daarvan uiteindelijk op het bedrag dat per emmer van de gemeente naren wordt geheven, want dit is de post die rekening sluitend maakt. Hij ziet het echter zo dat rioolreini ging een taak is van de gemeente, dus zouden de gemeenten voor gebruik van het apparaat een zekere vergoeding moeten geven aan de reinigingsdienst Duiveland. Dit klemt temeer omdat Renesse een eigen apparatuur heeft. De suggestie van dhr. van der Doe wordt door het bestuur overgenomen. Ged. Staten hebben in de ontworpen gemeenscvhappelijke regeling enkele dingen ontdekt, die zij aangevuld of na der omschreven willen zien. Acin het verlangen van Ged. Staten wordt tege moet gekomen. De krmgen waarbinnen in de gemeen ten Noordgouwe en Zonnemaire vuil wordt opgehaald worden officieel vast gesteld. Bij het punt wijziging salaris en for matie personeel dringt dhr. de Koning aan op goede bezoldiging van de helpers daar deze vervolgens hem een zware taak hebben. Het bestuur zegt, dat deze mensen worden gesalarieerd als vak mensen" volgens de daarvoor geldende maximum loonschaal. Bij de rondvraag wijst dhr. Stoutjes dijk op gevallen, waarbij door de Dienst ook emmers worden geledigd, waarvoor niet betaald wordt. Hierop zal nader worden toegezien en zullen de helpers worden geïnstrueerd. Ook dhr. de Rijke (Zonnemaire) spreekt hierover. Dhr. de Koning (Bruinisse) spreekt over het niet goed schoonhouden van de emmers. Wanneer deze voortijdig kapot gaan aldus het bestuur, moet de gebrui ker betalen. Dhr. de Koning dringt er verder op aan, dat in de nabijheid van Renesse een vuihiisstortplaats wordt gecreëerd. Ook dit punt had reeds de aandacht van bestuur. Wellicht zal een der kreken nabij Serooskerke daarvoor worden aan gewezen, kreken die vanaf Schelphoek gat het land indringen. Hierna sluiting. er een aantal krachten die proberen het te ondermijnen zei spr., omdat men er een politieke stunt in ziet, terwijl dit er ver van wordt gehouden. Dhr. Kreeft had met belangstelling het geval Toppershoedje gevolgd. Bij het ontvangen van de stukken had het hem verwonderd dat er niets in voor komt van wie de schenking is, hoe de opzet wordt enz. Als het een zaak is van culturele en lichamelijke verheffing voor de bevol king van het eiland, zou hij er voor zijn, maar daar leest hij niets van in de stuk ken. Kerken en gemeenten zijn er in be trokken, maar de arbeiders en vak beweging ontbreekt er in. Bij de oprich ting van de Flakk. Gemeenschap had spr. er op gewezen het culturele werk op dit eiland te bevorderen, maar daar wilde men toen niet aan. Voorts wees spr. er op, dat er in de statuten staat „gehoorzaamheid aan de Bijbel", wat hij niet juist vond. Ieder onderschrijft dat niet. Het werd bovendien 'n college van 50 personen; 'n onhandelbaar Uchaam! De vergader-techniek wordt dan weer gevolgd zoals dat tot nu de gewoonte is op het eiland. Het geheel achtte spr. onvoldoende voorbereid. Het kan voor het eiland ongetwijfeld van groot belang zijn dat er een dergelijk conferentie oord komt, maar dan met andere statu ten en voorwaarden. Hij was het niet eens met weth. Soldaat, dat er teveel van het goede kwam. Om dit landgoed prima te beheren, dienen de 13 gemeen ten het roer in handen te nemen. De exploitatie dient zo te zijn, dat het zich zelf bedruipt en kan dit niet, dan die nen de gemeenten bij te springen. De voorz. antwoordend kwam aller eerst op het gezegde van onvoldoende voorbereiding. Spr. meende dat de spre ker zelf niet voldoende voorbereid is. De inkomsten b.v. staan aangegeven als in elk statuut gebruikelijk. Wat de verte genwoordiging betreft, wijst iedere kerk of groep één afgevaardigde aan. Dit achtte spr. logisch. Er staat wel in de statuten „gehoorzaamheid aan de Bij bel", dit slaat echter op de Stichting zelf. Niet iedere deelnemende corpora tie behoeft er in te geloven! Waar de heer Kreeft gezegd heeft dat hij in de Flakk. Gemeenschap de culturele belan gen wilde voorstaan, zei spr. dat dit van de Flakk. Gemeenschap was uitge gaan. Het speet de voorz. dat er van som mige zijde tegen werd geintigreerd; er diende voor velen meer klaarheid te ko men in het geheel. Spr. beëindigde de discussie en bracht het niet in stemming (Slot in volgend nummer) MIDDELHABNIS DIEKHUUSNIEUWS Jongenskamp. Het a.s. weekend is er voor jongens van 15 jaar en ouder ge legenheid deel te nemen aan een kamp in Ouddorp. De kosten zijn ƒ5,per persoon. Als er nog jongens zijn, die mee willen moeten zij zich uiterlijk za terdagmorgen om 10 uur op komen ge ven. Vakantie jeugdwerk. Voor de periode van 5 t.m. 17 aug. zoeken wij nog enke le logeeradressen voor hulpkrachten van de overkant. Zijn er nog gezimien die voor deze periode een meisje te lo geren kunnen hebben? Wij komen graag eens langs om verder te overleg gen. Pitrietwerkstukjes. Zoekt U een aar dig verjaarskodootje, komt U dan eens een kykje nemen in onze pitrietkast. Er is vast wel wat leuks voor U bij. ®ver de kale wereld vinden bq ËENHIES dan bij enig ander maagtablet. Reunies blussen brandend maagzuur on middellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze adverten tie te lezen HERKÜNGEN Geslaagd. Onze vroegere dorpsgenoot M. Kalle, thans hoofd ener Chr. school te Scheveningen, slaagde dezer dagen voor akte Handelskennis L.O. Overleden. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. A. Boogerman, v. h. beurtschipper knecht bij schipper de Korte is op 9 juli j,l. te Paterson N.J. U.S.A. in de ouderdom van 81 jaar overleden B-ustbank. Van gemeentewege zal ten gerieve van de ouden van dagen op de Kaai een rustbank worden geplaatst. Geboren: Lijntje d. v. W. v. 't Hof en N. V. Vugt Uitslagwedvlucht P.V. De Luchtbode met jonge duiven van Roosendaal, af stand 30 km. Los 13.30 uur. Aank. Ie duif 14.11.52; A. Riedijk 1, 2, 3, 4, 7, 12, 19; P. van Wezel 5, 10 11 16 22; M. Huizer 6 14 27 28; H. Kagchelland 8 13; Rien Huizer 9; J. A. de. Klerk 15 18; J. W. de Geus 17 24; Logmans-Kievit 20 23 25 26; M. MeUsant 21. Van Orleans afstand 452 km los 9.30 uur. Aankomst eerste duif 15.29.01 J. A. de Klerk 1 2. OUDDORP Gevonden voorwerpen. 1 hamer; 1 he renpolshorloge; 1 steun van een solex; 1 hoornen kam; 1 groen kinder jasje met bontkraag; 2 zonnebrillen; 1 paar zo goed als nieuwe damesschoenen; 1 geel metalen ring; 1 pakje tabak. Verloren voorwerpen. 1 zilveren hor logeketting; 1 bankbiljet van 10. 1 dunne gummie regenbroek en 1 bus Castrol olie 30/40; 1 zwart plastic re- geiikapje met twee lintjes; 1 antieke broche met gouden randje en 2 bloedko- ralen; 1 pluche speelgoedbeertje; 1.70 m markieslinnen; 1 korte windjack; 1 zil veren rammelaar; 1 zakbijbel; 1 knip- beursje met geld; 1 gele linnen schoen met groen randje; 1 portemonnaie met ritssluiting en drukknop met inhoud; 1 zeildoeken tas, inh. een buigtangetje en broodzakje; 1 rood zwembroekje; 1 bruine zeildoeken fietstas. Inlichtingen te bekomen bij de rijks politie, Havenweg 2 te Ouddorp OOLTGENSPLAAT Schoolreisje O.L. school no. 3. Begunstigd door mooi zomerweer maakten de leerlingen en het personeel van de openbare lagere school no. 2 te Langstraat hun jaarlijkse schoolreisje. De tocht ging naar Rotterdam waar een bezoek werd gebracht aan een kust- vaarder en aan het Scheepvaart-Insti tuut. Vervolgens werd een rondvaart per Spidoboot gemaakt. Na de lunch werd verder gereden naar de speeltuin „Drievliet" te Rijswijk, waar de jeugd zich kon vermaken met de speelwerktuigen. Om 5 uur werd de terugtocht aanvaard en om acht uur ar riveerde men weer in de Langstraat, waar vele ouders e,a. de schooljeugd verwelkomden. Mede dank zij de goede service van de fa. Buysse te MiddeUiar- nis die zorgde voor prima vervoer, mag men op een geslaagde reis terug zien. i OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. maandagavond 22 juli om 7 uur hoopt voor de Geref. Gem. voor te gaan ds van der Bijl van Rhenen Geslaagd. Te Breda slaagde voor het Ulo diploma A dhr. W. v. Vugt Lzn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4