JAN" UIT HOTEL MEIJER TE MIDDELHARNIS JUBILEERT Q Siadaan 'iHaringvliei krijgi een zeer modern koelhuis Ernstig ongeval Toestel van K.L.M. brandend neer gestort na start uit Biak (Stilleoceaan) De 22-jange miliiair Leenderi Mijnders van Melissanibijde verongelukten Vijf en iwiniig jaar lang opgewekt de klanien bediend NIEUWS U!T ZEELAND 30e Jaargang Dinsdag 16 juli 1957 No. 2614 Er za! bestrijding van koprot in uien worden toegepast Toepassing van nieuwe vindingen Centrale Telling Mlddelharnis Uitslag R.H.B.S. afd. A. Van de 68 inzittenden slechts 12 overlevenden Melissant in rouw De jubilaris Jan Troost als kellner in Hotel Meijer te Middelharnis in actie. PRINS HT5NDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na fi uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS l.flO PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract cpeciaal tariel Verschijnt tweemaal per vxek: dinsdag- en vrijdagavond De heer A. ^E. Soldaat, te Stad ean 't Harinjfviiet, voorz. yan de raad van Toeziclit, Jlegde Ide eerste \»teen. i De koelhuisbouw op ons eiland gaat nog steeds door. Bijna in ieder dorp is er een verrezen en de kleinste plaatsen doen daarbij voor de grotere niet onder. Zo wordt in het stedeke Stad een koelhuis gebouwd van 40 cellen ieder van plm. 670 hl. Er zit dus wel ondernemingsgeest in de Stadse landbouwers! Berst leek het met de bouw spaak te lopen omdat grotere landbouwers over eigen koelhuisruimte beschikten, maar de jonge boeren hebben zich ingespannen om een modern koelhuis te verwezenlijken, speciaal voor uienbewaring, waarin tevens het koprot doelmatig zal kunnen worden bestreden. Het koelhuis wordt gebouwd aan de Molenlijk; men hoopt het in septemiber a.s. gereed te hebben, zodat de nieuwe oogst er in zal kunnen worden geborgen. De kosten belopen ruim 3 ton. Op het terrein aan de Molendijk stond al heel wat opgetrokken; het betrof dus hier niet persé de eerste steen, daar de binnenmuren al voor een deel overeind stonden. Aan de buitenmuren zou men deze dag juist met metselen beginnen; de eerste steen is in deze muur ook het beste zichtbaar. De voorz. van de Coöp. Koelhuisvereniging te Stad aan 't Ha- ringvUet, de heer A. L. v. d. Tol, heette de aanwezige leden, welkom alsook de architect dhr. A. Kooiman te Mijnshee- renland met de aannemers fa. Kroos Dijkers en de bouwers. Spr. zei dat het bestuur dit ogenblik waarop men aan de buitenmuren be gint, niet zonder meer wilde laten pas seren. Aan dhr. A. E. Soldaat, voorz. van de commissie van toezicht, had men verzocht deze plechtigheid te verrichten omdat deze in zijn kwaliteit als wethou der, als vice voorz. van de Boerenleen bank en van de Landbouwvereniging, de totstandkoming had helpen bevorderen. Dhr. Soldaat bleek hiertoe gaarne be reid al wilde hij zijn verdienste voor de realisering van dit koelhuis liever de legeren naar de jongeren van het be stuur. Spr. vertelde dat er eerst geen overeenstemming was te vinden omdat vele landbouwers zelf koelhuisruimte bezitten. De pi. Landbouwrvereniging is toen ingeschakeld waaruit de Coöp. Koelhuisvereniging is geboren. Het ver heugde hem dat alles in goede harmo nie voor elkaar was gekomen en het had hem getroffen, dat de aanemers in korte tó'd zoveel hadden weten tot stand te brengen. Met de wens dat het koel huis op tjgd klaar zou zijn, bracht hij daarna als een volleerd metselaar de steen op de aangewezen plaats. Nadat de aanwezigen hadden ver kend hoe het zo ongeveer zal worden begaf men zjoh naar café Smits, waar architect Kooyman enige bijzonderheden over bouw en inrichting meedeelde. De verwarming van de cellen zal geschie den met propaangas, waartoe een 3-tons tank wordt aangebracht. Is deze tank leeg, wordt deze weggenomen en weer een volle op de plaats gezet. Deze ver warming is van groot belang omdat men in dit koelhuis het uienkoprot doelmatig wil bestrijden, n.l. op de wijze zoals de uienfederatie dit voorschrijft. Hiervoor komen vijf verplaatsbare branders, lek van 85.000 caloriën, waar bij grote ventilatoren meewerken om het gewenste doel te bereiken. In afwij king van andere koelhuizen, wordt het hier n.l. zo, dat per 2 cellen een staande koker met een speciale ventilator van het hoge druk type wordt aangebracht. Hiermee wordt op iedere cel 13000m3 lucht per minuut ingeblazen, bij 55 mm Aatdappelveiling van vrijdag 12 juli '57 Present 18.Doré 20.60; Bintje 15.90—17.90; Eigenheimers 18.90— 20.80; Eigenheimers (met pokje) 18.20 —18.60. Aanvoer 28.000 kg. Aardappelveiling maandag 15 juli 1957 Present 17.20ai7.40; Eigenheimers 19.30—21.10; Eigenheimers 19.30— 21.10; Eigenheimers (met pokje) 18.60 Aanvoer 22^500 kg. waterkolom (tegendruk). Bij normale bewaring (kunnen 2 cellen gelijktijdig worden verwarmd; in geval van koprot- bestrijding één cel. Zeer belangrijk is, dat alle. cellen af zonderlijk geïsoleerd zijn. De toegangs deuren tot de cellen worden op een breedte van 2 m gebracht tot aan het plafond toe, gebruikelijk was dit maar 1.30 tot 1.50 m. De gangbreedte (werkgang) wordt gebracht op 10 m; gebruikelijk was tot nog toe 8 m. In de werkgang worden speciale pers kokers aangebracht, die het werk voor de onderlossers vergemakkelijken en voorts de modernste los- en laadwerk- tuigen. Iets nieuws is, dat met een „Unitem" meetapparaat centraal kan worden afgelezen, hoe de temperatuur in iedere cel is. In andere koelhuizen moet men dat met een thermometer per cel doen, maar hier zal men vanaf één punt kunnen nagaan hoe het er in iedere cel bij staat. In september a.s. hoopt men het nieu we koelhuis gereed te hebben, waartoe nog heel wat moet gebeuren. We zagen op het terrein echter alle spanten, ra men, deuren enz. gereed staan en het is niet de eerste keer dat fa. Kroos D^kers een koelhuis bouwt! We hopen bij de opening op andere bijzonderheden nader terug te komen. MEDDELHAENIS Voor het eindexamen der R.H.S. te Middelharnis slaagden in de afdeling A: H. Kersten; Kr. Breeman en K. van der Jagt te Sommelsdijk; Adri en Ans de Man en Corrie van Heemst te Nieuwe Tonge; L. Osseweijer, Dirksland. Er Werden 5 kandidaten afgewezen. Voor het toelatingsexamen H.B.S. te Middelharnis slaagden: L. Boeter, K. van der Boom, A. van Eek Joan Götz, van der Vet, R. van Gronin gen, Sj. van Heerden, L. den Hollander, H. Kamerling, Fr. Kleingeld, W. Lasse- veld, T. Moerland, J. Oud, L. Peeman, J. Schipper, S. Sprong, I. Vlot, aUen uit Middelharnis. J. van den Bos D. Buth, T. van den Doel R. Driece, I. Gouswaart, L. Kastelein, A. Mijs, tl. S'chol, J. Zaayer allen te Sommelsdijk; H. Albregfts, J. Elvé, B. de Ruiter, R. Stolk, N. Vroegindeweij, J. de Waard, allen te Dirksland. H. van Alphen, M. Huysen te Nieuwe Tonge; A. Anensman, P. Grinwis, J. van Gurp, C. Koppenaal, H. van Rumpt, T. Temmer te Stad aan 't Haringvliet; P. Beie, J. van Gurp, M. Korteweg, P. Legierse, W. van Rossum te Ooltgens- plaat; M. Boelaars Ouddorp; K. Brand M. Mast te Den Bommel; Tr. van den Broek Melissant; L. Fris, D. Kosten, A. Prince, N. van Schouwen, S. Stander allen te Oude Tonge; K. Goekoop, C. de Jong te Goedereede; A. van der Ster, H. Visser te Herkingen; A. Vlielander te SteUendam Beroepen. Bij de Ned. Herv. kerk al hier is beroepen ds J. Wieman te Oude- water. Zaterdagmorgen heeft een ernstig on geval plaats gehad bij de garage van de R.T.M, aan de Langeweg naar N. Tonge waar een bromfietser in botsing kwam met een bus van de R.T.M. De 22 jarige Th. Kik uit Middelharnis kwam met een splinternieuwe brommer van de richting Nieuwe Tonge over het fietspad gereden. Op het moment dat hij de garage van de R.T.M, naderde, reed een bus van de R.T.M, plotseling het fietspad op. De heer Kik probeerde nog uit te wijken, maar slaagde daarin niet. Hij reed met veel vaart tegen de bus aan en kwam vooral tegen een haak die aan de bumper bevestigd was een zeer ernstige beenbreuk. Na ter plaatsp verbonden te zijn is hij naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. Het was zeer onvoorzichtig van deze chaufeur om zonder uit te kijken het fietspad op te rijden. De politie heeft hiervan proces verbaal opgemaakt. Jonge a.s. technici naar Waalsdorp Op donderdag j.l. hebben de leerlingen van de 2e klas metaalbewerkers, van de Technische streekschool voor Goeree en Overflakkee met enkele leraren een be zoek gebracht aan 115e Veld-herstel- Compagnie in Den Haag. Onder de deskundige leiding van lui tenant V. Delft en zijn medewerkers vond een rondleiding plaats door de mo torrijwiel- en autoherstelwerkplaatsen. Vooral de revisie-werkplaats van de motorrijwielen, die enig in ons land ge noemd mag worden, ondervond veel be langstelling. Na de koffiemaaltijd in de kantine, werd koers gezet naar de Waalsdorpervlakte, waar burgerlijke- en militaire testrijders demonstratierittén verrichtten door het duingebied op mo torrijwielen, jeeps en artillerietrekkers. Dit spectaculaire rijden door rul zand en over duintoppen werd met intense be langstelling gevolgd. Na de thee in de kajitine, waar leraar Appel de organisatoren en rondleiders hartelijk dank zegde, en een half uurtje in de uitspanning te Rijswijk, werd de terugreis aanvaard en kon worden te ruggezien op een goed toestede en leer zame dag. Beroepen. Op de maandag gehouden ledenvergadering der Geref. Gemeente, is uit het gestelde tweetal ds W. C. La- main te Grand Rapids en ds K. de Gier te 's-Gravenhage, de laatste beroepen. SOMMELSDUK Benoemd. Dhr. D. van Vliet, onder wijzer aan de Eliosschool te Sommelsdijk is benoemd tot hoofd van een lagere Chr. school te Steenenkamer gem. Put ten, Veluwe DIRKSLAND Geslaagd. Bij de gehouden examens van de Coöp, Modevakschoolvereniging te Den Haag slaagde voor costumiêre costuumvak Mij. C. van Vugt, Oude Tonge. Ze genoot haar opleiding b\) mej. S. P. C. Meijer te Dirksland Burgerlyke stand. Geboren: Johannis z. V. P. Kievit en M. Jelier; Maria Hen- drika d. v. P. J. van Dijk en C. de Berg; Arentje Grietje d. v. C. Dugentburg en D. B. van Seters Getrouwd: A. D. P. van den Bos 22 jaar en K. van Lenten 20 jaar. Opbrengst. De collecte tijdens het orgelconcert voor de Jan Zwart her denking bracht 65.op. Collecte. De anjerfondscollecte bracht in deze gemeente 119.60 op. Uitbreiding. De landbouwvereniging „Dirksland en Omstreken" zal haar loodsencomplex in het z.g.n. Spui weer uitbreiden. HERKINGEN Verbeterd kerknieuws. De aankondi ging van de predikbeurten bij de Geref. Gemeente door ds W. C. Lamain op donderdag 18 juli a.s. zal aanvEingen des nam. half zes. Opbrengst collecte. De collecte gehou den ten bate der Theol. school in de Geref. Gemeente heeft opgebracht 140.30. MELISSANT Collecte Rheumabestrüding. In de week van 1520 juli zal in deze gemeen te een huis-aan-huiscoUecte worden ge houden ten bate van de Rhemnabestrij- ding. Kerkdienst. A.s. zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente (Beatrix laan) voor te gaan ds P. v. d. Bijl van Rhenen. STELLEND AM Bekendmaking. B en w alhier maken bekend, dat de gemeente-secretarie met ingang van 15 juli 1957 voor het publiek geopend zal zijn iedere werkdag, uitslui tend des morgens van 9 tot 12 uur. De gemeente-ontvanger houdt zitting op vrijdagmiddag van 14 tot 11 uur. Geslaagd. Op 10 juli gehouden exa men te Rotterdam slaagde voor het di ploma 4 jarige Mulo en middenstands diploma dhr. J. van Wezel. Geslaagd. Mej. T. van den Broek en dhr. L. van 't Leven slaagden voor het diploma 5 jarige H.B.S. B. GOEiDEREEiDE Ongeval. De huisvrouw van J. v. S. welke achter op de fiets, bij haar klein dochter zat, op weg naar SteUendam had het ongeluk zodanig te vallen, dat medische hulp noodzakelijk was. De dok ter constateerde een bloedende hoofd wond en een hersenschudding. Per auto werd zij naar huis vervoerd. Visserij. Wat betreft zeevisserij ken merkt deze zich nog steeds door schrale vangsten, gepaard gaande met veel schade aan de netten. Eveneens vertoe- I ven enkele schepen aan de machinefa briek wegens averij aan de motoren. I Een der opvarenden de visser J. 't M., had het ongeluk bij laswerkzaamheden enige kleine ijzerdeeltjes in een der ogen te krijgen, zodat hij zich onder dokters- I behandeling moest stellen. Geboren: Leendert z. v. J. Jonckoen en L. M. Jonckoen-Renaud I OUDDORP Kerkdiensten. A.s. woensdagavond 7 uur zal voor de Geref. Gemeente alhier voorgaan ds J. B. Bel van Kratobendijke en donderdag 18 juli, te 7.30 uur ds W. i C. Lamain van Grand Rapids (U.S.A.) i NIEUWE TONGE Brommers reden elkaar aan. De heer G. V. d. V. werd met zijn bromfiets aan gereden door een andere brommer. De gevolgen waren van dien aard dat de brommer van dhr. v. d. V. zwaar werd beschadigd. Beide personen brachten het i er verder goed af. De politie heeft de i zaak in onderzoek. Tachtige jarige zwemmer. Als een i zeldzaamheid kan worden gemeld, dat de bflna 80 jarige heer G. I. D. nog steeds mee doet aan de zwemsport. Tij dens de warme dagen heeft hij hiervan I een dankbaar gebruik gemaakt. Hij was de zwemkunst nog niet afgeleerd. j STAD AAN 'T HARINGVUIET i Botsing. De transportarbeider iD. V. en J. W. kwamen met hun rijwielen zo- I danig met elkander in botsing, dat V. I ernstige verwondingen aan handen en benen opliep. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Voor de Geref. Gtemeente hoopt donderdag 18 juli 's avonds 7 uur voor te gaan ds J. B. Bel van Krabben- dijke. Beideliandenverbrand. Toen dhr. J. Hokke Azn. zijn woning had geverfd en daarna zgn handen met wasbenzine wil de reinigen in de keuken, vatte de ben zine vlam doordat deze te dicht werd ge bruikt bij een gasstel waarvan de spaar- brand» aan was. Dhr. H. brandde daarbij zijn beide handen zeer ernstig en moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. THOLEN - Aan de gevolgen overleden. Dhr. W. Klompe alhier, die enige dagen geleden met fiets is gevallen en hierbij een heup bekkenbreuk bekwam is dezer dagen aan de bekomen verwondingen in het zie kenhuis op 84 jarige leeftijd overleden. De Superoonstellation Neutron van de K.L.M. is van de imaandag (op dinsdag nacht, vlak na ihet vertrek van Biak, voor de hiust van Nederlands Nieuw- Ouinea brandend in izee gestort. lEr be vonden zich 59 passagiers aan boord en een bönanning van negien koppen. Zes en'vijftig er van waren jSTederlanders; drie ^va^en van Engelse nationaliteit. Onder de Nederlanders bevond 'zich de 32 jarige militair Leendert ]^^jnde^s, wiens diensttijd er op ssat, en die met de Neutron naar jhuis terugkeerde. Het ongeluk moet gebeurd zijn vrij kort na de start van het vliegveld Biak. Het vliegtuig is nabij het eilandje Ofvi, dat bijna onlbewoond is, brandend in zee gestort. Voor zover heden dinsdagmor gen bij de K.L.M, bekend, waren er 12 overlevenden. Het radiobericht over het veronge lukken van de Neutron, waarbij ook de naam van de militair Leendert Mijnders werd genoemd, heeft niet alleen bij de familie Mijnders diepe smart en droef heid gebracht maar eigenlijk heel Melis sant in rouw gedompeld. Ieder leeft met de zwaar getroffen familie mee. De vader, dhr. M. Mijnders was toen het bericht kwam, met de vee- wagen naar Rotterdam. Reeds vroeg in de ochtend waren er autoriteiten van de K.L.M, en van het ministerie van oorlog om de familie met het ongeluk van hun zoon en broeder in kennis te stellen. In memoriam Leendert Jan Mijnders is op 23 maart 1935 te Melissant geboren. Na zijn op leiding op de lagere school heeft hij de Technische School met .goed gevolg doorlopen en is daarna als monteur in de Ford garage van de fa. Witvliet te Middelharnis aangesteld als magazijn meester. Zijn patroons roemden hem steeds om zijn vlijt en accuratesse en bij zijn collega's was hij zeer gezien. Tot zijn diensttijd is hij bij de fa. Witvliet gebleven; in november 1955 werd hij in gedeeld bij de marine; op 21 juni 1956 vertrok hij als zeemiliciën naar Nieuw- Guinea. Zijn diensttijd zat er op; zoals ibovengemeld was hij met de Neutron op weg naar het vaderland. De heer Mijn ders was verloofd en had een meisje te Goedereede. De verslagenheid in de gemeente Me lissant en het medeleven met de familie is groot. ST. ANNALAND Aardappelveiling van 13 juli 1957. St. Annaland 12 juli Doré bonken 20.50 Doré gew. 23.1223.53; Doré drielin- gen 14.61; Doré kriel 5.37; eigenhei mers égew. 19.60; eigenheimers gew. 2 18.5318.96; eigenheimers drielingen 13,22—13.96. Alles per 100 kg. Aan voer 60 ton. Scherpenisse 12 juli; Dor bonken 21.01 gew. 1 23.71—24.12; gew. 2 17.75— 23.—; driel. 14.50—14.87; kriel 5.47 —5.63; eig. gew. 1 19.53—19.67; gew. 2 19.08—19.22; drielingen 13.55. Aanvoer 45 ton. ST. PHILIPSLAND Verslag begrafenis ouderling Wagema- ker. Het verslag van de begrafenis van ouderling Wagenmakers konden we niet mee In dit nummer opnemen. We ho pen het vrijdag a.s. te plaatsen. ST. MAARTENSDIJK Keilsdienst. Donderdagavond 18 juli 's avonds 7 uur hoopt ds Mieras van Krimpen a. d. IJssel voor de Oud Geref. Gemeente voor te gaan. In deze dienst zal bediening van de H. Doop worden gehouden. Wie kent Jan Troost uit Hotel Meijer te Middelharnis niet We menen dat men hem kent van Ouddorp tot de Plaat omdat hij in de loop der j&ren als be diende met allerlei corporaties uit het eiland en daarmee ook met mensen van allerlei slag in aanraking is gekomen. Al weten ze misschien zijn geslachts naam niet, „Jan" is een bekende klank en zonder „Jan" is Hotel Meijer on denkbaar. Deze week (donderdag) is het 25 jaar geleden dat ,Jan" laten wij het bij zijn voornaam houden zijn beroep als banketbakker bij de fa. Wessels te Sommelsdijk vaarwel zegde en als bediende in Hotel Meijer kwam. Sindsdien is hij een populaire figuur in onze gemeente geworden, waarom wij meenden hem bij dit jubileiun eens voor het forum te moeten trekken. In de 25 jaar dat Jan in dienst is in Hotel Meijer, is er heel wat veranderd. Ben kwart eeuw geleden waren nog niet veel auto's in gebruik en kwamen de reizigers nog met het trammetje naar het eiland om daar de gehele week in Hotel Meijer te logeren. Bij aankomst van bijna iedere tram kon men Jan op het perron aantreffen, zijn hotelpet op en een handkar bö zich om de koffers van de reizigers mee te sjouwen. Tot zijn taak behoorde ook, de koffers bij verschillende winkeliers, die door de rei zigers werden bezocht, af te geven. Paardentractie heeft hij niet meer mee gemaakt; Hotel Meijer had in die tijd nog één klant die met paard en koets kwam, wijlen de heer van Eek van Her kingen. iDe „Menheerse boot" lag vlak voor de deur van het Hotel, zodat de reizi gers die daarmee kwamen, niet ver be hoefden te lopen. Al vrij spoedig is dit alles veranderd en kwamen de reizigers per auto naar het eiland, zodat ook het koffersjouwen tot het verleden behoorde. Tientallen auto's kan men er nu dagelijks op het parkeerterrein van het hotel voor de deur zien. In de wereld van de handels reizigers is Jan de vraagbaak: hij kent er honderden bij name en handelt intuï tief naar hun wensen. Talloze diners heeft hij helpen verzor gen, en op onnoembaar veel vergaderin gen die in de grote en kleine zaal van Hotel Meijer worden gehouden, helpen bedienen. Vandaar dat Jan, die steeds opgewekt en met veel acuratesse zijn werk verricht, bij iedereen bekend en gewaardeerd is. Hooggeplaatste personen Hooggeplaatste personen die in de af gelopen kwarteeuw Hotel Meijer be zochten, heeft hij ook helpen bedienen. We noemen daarvan het Prinselijk Paar in 1947; de minister-president Beel, de Commissaris van H.M. de Koningin, de ministers Algera en Mansholt en tien tallen andere meer. Om maar niet te spreken van bediening bij ontvangsten op het raadhuis, bij officiële gelegenhe den, recepties, nieuwjaa.rbijeenkomsten enz. Altijd even netjes en correct. In de loop van de Jaren is de slijterij uitgebreid, door Jan werden eens per week per auto de klanten bediend. Ja renlang heeft hij op woensdag de beurs te Sommelsdijk bediend, tot daar „Koos van de Polder" voor vast is gekomen. Bi) zijn patroons is Jan zeer gezien, want hij staat voor de zaak in alle op zichten. Lief en leed heeft hij in die 25 jaar met de familie Kaptein meege- maaikt. In een onderhoud dat wij met hem hadden had hg alle lof voor zijn te vroeg overleden patroon, de heer KI. Kaptein, van wie hij zoveel had geleerd en zo prettig mee had samengewerkt. Dit verscheiden, door hem nog steeds betreurd, zet in zekere zin een stempel op dit jubileum, waarom het geen groot feest zal worden, maar donderdag a.s. te zijne huize Berkenlaan 24, Mid delharnis zal worden herdacht. Wö twijfelen er echter niet aan of deze jubUaris zal donderdag a.s. van ve len die hü in die 25 jaar steeds correct heeft bediend en ook van vele corpora ties, die gewoon zijn in Hotel Meijer te vergaderen, felicitaties ontvangen. Als redactie wensen wfl de heer en mevrouw Troost en hun 17-jarige zoon, een zeer prettige dag toe.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1