Noinniel§idlJk opende een Hleraad van een Kleuter^eliool Loopt de woning bouw (inantieel vast? Dominees in koffertjes Hoe wassen wij Afscheid dr. Boot te Dirksland Beroep van de regering op gemeenten -^ Vier werklokalen en één speellokaal Een prachtige tuin en splinternieuw leermateriaal Feest voor de kleuters! Ro omse processie op zee Tandenborstels Dinsdag 9 juli 1957 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 De correspondent van de nieuwe Rott. Courant schrijft aan zijn blad: De ernstig» moeilültheflen op de Uor- pltaalmarkt z^n voor de regering aan leiding geweest vertegenwoordigers van de G. S. van ide provincies, van de grote steden en van de Vereniging van Neder landse gemeenten nit te nodigen voor een bespreldng met de tmlnisters van binnenlandse zaken, van financiën en van volkshnis^'esting en bouvvTiUverheid Het ligt Jn de toedoeling van ide leden van het Itablnet er met grote jlu-aclit op aan te dringen, dat de (gemeenten een einde |maken aan het financieren van ide woningbouw met Jjort geld. De regeringsvertegenwoordigers wil len in deze bespreking de volledige me dewerking van de vertegenwoordigers van de lagere overheidslichamen vragen omdat de vraag naar kort geld nog steeds blijft stijgen en er moeilijk an dere middelen zijn om aan deze ontwik keling een einde te maken. De gezamen lijke kortlopend* schulden van de ge meenten zouden thans circa 1500 mil joen bedragen. Het is in de huidige situatie wel dui delijk, dat wanneer de gemeenten aan het verzoek van de regering vol- (joen de woningbouw vertraagd zal worden als gevolg van gebrek aan ka pitaal. Daarom hoorden wij de verwachting uitspreken, dat men zich in deze be spreking tevens zal bezinnen op de mo- gelykheden, die er nog zijn, om op an dere wijze aan kapitaal voor de woning bouw te komen, opdat deze zo weinig mogelijk afgeremd zal behoeven te wor den. H Vervolg landbouw en veeteelt Indien deze overwegingen in de lege stal de inleiding vormen voor een mo dernisering, doet men er goed aan eens aandacht te schenken aan de mogelijk heden van de rubber stalvloer. De zachtheid van het materiaal voor komt stalbenen; rubber beschut het vee tegen optrekkende kou van de vloer en voorts zal minder lichaamswarmte aan de dieren onttrokken worden, wat een verhoogde melk- en vetgehalte mee brengt. Een verbeterde ligplaats schenkt een grotere hygiëne, met als resultaten zui verder melk van gezonder vee. Voorts heeft een dergelijke vloer het voordeel, dat men geen stro nodig heeft of als men wil met weinig stro kan volstaan, waardoor men de aanschaffingskosten er snel uit heeft. Van groot belang is de dikte van het materiaal (min. 15 mm) en het profiel van de rubberstalvloeren. Het beste is een profiel met ronde rechtbanige groe ven, waardoor reiniging gemakkelijk kan geschieden. Hoelcprofilering is min der geschikt, omdat het vuil zich hierin vastzet en moeilijk is te verwijderen. Een zeer vaste ligging wordt mede be vorderd indien ook de onderzijde van de rubberstalvloer van enige profile ring is voorzien. Slechts enkele gegevens over deze stalvloer werden hier genoemd. Vele veehouders en deskundigen hebben zich over de voordelen uitgesproken en dit ideaal van zorg voor het vee omschre ven. Vaak is al gebleken, dat het een ide aal is, waard om nagestreefd te wor den. „Woord en Dienst", het veertien daags orgaan voor het hervormde ker- kewerk bevatte onlangs een bijdrage van ds. B. Kaptein (uit Akersloot over het toenemend gebruik van bandrecor ders door hoorconunissies. Hy schreef onder meer: De moderne techniek evenwel, die zo als bekend haast nergens voor staat, lost in deze alle problemen op. Er be hoeft nu geen bus vol meer op stap, de dominee hoeft niet meer de pijnlijke vraag gesteld te worden of hij nog eens op zicht wil komen preken, want één man met een klein koffertje doet alle moeilijkheden in het niet opgaan. Als er maar een stopcontact in de kerk is (en die moet er uit een oogpunt van service zo langzamerhand zijn!) gaat de preek, veilig opgeborgen in het koffer tje, mee naar huis. Geen gelaat van steen, maar een woord van celluloid. Gods woord, ingemaakt in een rol. In de roepende gemeente kan Gods woord weer worden afgedraaid, met als plezierige eigenschap dat het, net als de olie in de kruik, niet „op" raakt. De kerkeraad kan het horen in de consis torie, de gemeente desnoods in de kerk, de vrouw van de ouderling thuis. Tel kens weer wordt Gods woord, dat weer klonk voor de gemeente te X, opdat het op zou roepen tot boete en eeuwig leven, in de gemeente Y, die zich wederrechte lijk van dit woord dat niet voor haar was, heeft meester gemaakt, gewogen, gemeten, in stukjes gehakt, uitgezeefd, uitgezift. Bij een vermaning, die de ge meente X kreeg, wordt gegnoven, op een kleine verspreking van de predikant wordt gewacht en gelachen. De moraal van dit alles wordt u duide lijk. Bandrecorders horen niet bij hoor- commissies. Om de redenen nog eens op te noemen: 1. Zij geven weer eens gelegenheid om te doen, wat wij als moderne mensen zo graag doen: om te vluchten voor de verantwoordelijkheid. Hier vinden we 'geen oplossing, als we zogenaamd de gehele gemeente er in mee laten delen. Wq vervuEen, als mens en dus ook als lid van een hoorcomnüssie, onze taak pas goed als wij weten dat deze taak Kleuters zelf hesen de inationale drieldeur en <te ivhig van Sommelsdyk bij de opening van ham. prachtige nfemwe school vrijdagmiddag j.l. Het was een en al zon len Meur bg deze feestelijkheid, die zich op het gazon ^oor het gebouw voltroik. Het was wel warm, maar schoner dag had men niet kunnen denken. Voor geheel iSommelsdijk is het be- ^t yan deze school iets om ,trots lop te z\jn. „JESen pi-achtige school en niet duur!", dat was de algemene opinie, die wij vernamen bij de opening van de nieuwe kleuterschool te Sommelsdijk die ge bouwd is aan de Molenlaan en naast de landbouwhuishoudsohool. De officiële opening geschiedde vrijdagmiddag te 3 uur en daar was grote belangstelling voor, niet in het minst van de moeders rvan de kleuters, die deze school gaan bevolken. De dames wilden zich blijkbaar de gelegenheid niet laten ontglip pen om de school en zijn al even fraaie inventaris te komen bekijken; zij trot seerden er gaarne de hitte van deze middag voor. Het is een gemeenteschool de enige kleuterschool van Sommelsdijk en dus voerde burgemeester Hordijk het presidium van de openüigsbijeen komst, die plaats vond in het speellokaal doch voorafgegaan werd door enig feestelfk gebeuren, waarbij de kleuters betrokken werden. Die kleuters waren al aardig geacclimatiseerd in de school doordat er maandag tevoren vanuit hun oude Schooltje in het dorpscentrum heen verhuisd zijn. moet worden niet ontbreekt. Een ge deelte van de speelplaats is ook over dekt, zodat de kleuters ook bij regen nog naar buiten kuimen en bij felle 2)onneschijn, als waaraan deze zomer zeer rijk blijkt te zijn, beschutting vin den. Op de speelplaats zagen wij een schommel, wip, kleuterrekstok en an dere speelwerktuigen, die verplaatsbaar zfln. De school telt vijf lokalen, waarbij één speellokaal. Het geheel heeft men, dank zij voordelige aanneemsom, weten te verwerkelijken voor de som van plm. 130.000 gld., nog juist voor de investe ringsbeperking en dus precies op tijd. Moest men het gebouw nog eens aan besteden dan zou de prijs beslist veel hoger uitvallen afgezien van het feit, dat de regering praktisch geen gelden meer vriij geeft voor bouw van kleuter scholen. Sommelsdijk is dus maar goed af, zoals ook de inspectrice van het kleu teronderwijs, mej. Glasz uit Dordrecht, verklaarde. In dat bedrag van 130.000 gld, zit ook de inventaris. Een gedeelte van de speel- en leermiddelen, die men in de oude school bezat, is naar het nieuwe gebouw overgebracht en voor de rest is het aangevuld met nieuw; dat laatste geschiedde in nauw overleg met de in spectrice en bij bezichtiging van het meubilair enz, kwamen wij tot de con clusie, dat er gestreefd moet zijn naar het beste en modernste op het gebied van het kleuteronderwijs. Overal ziet men fraaie tafeltjes en stoeltjes, ban ken en kasten volgens originele bedenk sels. De kasten zijn ruim voorzien met al die dingen, welke men bij het fröbe len van node heeft. Dat er onder het personeel artisten huizen bemerkten wij tevens aan de leuke krijttekeningen op de kleine borden. Zo mogelijk nog opvallender dan het uiterlijk van dit gebouw is het interieur Lichte, ruime lokalen, in functionele kleuren geschilderd, licht groen, dito 'blauw, grijs, geel en oranje voor de deuren, crème voor de vensters wit of licht blauw voor de plafonds en alles heel licht door het kwistig aangebrachte glas. Ruime gangen, handige toiletjes grote ontbreken ook niet een juweel tje van een leraressenkamertje, prima vloerbedekking van rubbertegels enz. completeert dit schoolgeheel. Inderdaad, in zijn totaliteit een pracht school, waarop men overal elders jaloers kan zijn. Die jaloesie meenden wij trou wens al te lezen in de ogen van de hoofden der Sommelsdijkse lagere scho len en van de hoofden der kleuterscho len te Middelharnis, hetgeen begrijpe lijk is, daar deze het nog met oude scho len moeten stellen. Overigens met zijn fraaie Inrichting. De ontvangst Na ontvangst van genodigden en be langstellenden jn het speellokaal, waar bij de burgemeester het ibegroetings- woord sprak, ging men weer naar bui ten, naar de ingang van de school en het daarvoor liggende plantsoen. Daar wachtten de kleuters om het feestelijk ogenblik bij te wonen, dat de nationale driekleur en tevens het geel-tolauw van de Sommelsdijkse vlag omhoog zouden gaan aan de wee vlaggemasten. Bij iedere vlaggemast hees een groepje kinderen, het waren drie of vier, het dun doek, waarna een luid gejuich op steeg. De opening van de school geschiedde vervolgens door de inspectrice, mej. Glasz, die de sleutel in het voordeurslot stak en als eerste, nu officieel, naar binnen ging. De school is gebouwd naar ontwerp van de architect Stevens uit Haarlem, die al meer scholen op zijn naam heeft staan. Het is een gebouw geworden met vleugels, verrezen in een keurig door de technische dienst ontworpen en uit gevoerd plantsoen, geschilderd in het zelfde opgewekte wit als de nevengele- gen landbouwhuishoudschool, met veel ■glas, een leuke p_ergola voor de ingang een betegelde speelplaats er bij, terwijl een grote zandbak die nog overdekt ons door God is gegeven en dat Hij ons bij de vervulling van die taak bewaart. Niet de bandrecorder maar alleen het geloof kan ons in deze „crisis", deze angst voor verantwoordelijkheid helpen. 2. De bandrecorder doet de hoorcom nüssie op volstrekt ongeoorloofde ma nier omgaaii met het woord van God, dat toen en daar voor een bepaalde ge meente werd gebracht. De onherhaal baarheid van de predildng en het feit, dat de prediking nooit tvjdl'oos mag z^jn, maar altöd weer iGods woord is voor een bepaalde gemeente in een bepaalde situ atie, wordt miskend. 3. De bandrecorder belemmert de pre dikant in zijn vrijheid. Dit geschiedt al door de aanwezigheid van een hoorcom- missie, maar wordt nog ernstig bevor derd door' de bandrecorder. De gedachte dat ieder woord wordt opgenomen en dat ieder wooïd straks willekeurig uit verbanden gerukt, zal worden gekeurd, gewogen en gemeten, dat bovendien dus ieder woord van ibelang is voor het leven van de predikant en zijn gezin, omdat het immers meetelt bij de beslissing of niet, verkleint de kans voor de hoor- commissie de predikant te horen zoals hij gewoonlijk preekt. In plaats van een heel goede indruk krijgt men een ver keerde! 4. Uit het voorgaande biykt nog iets, De leden van de hoorconunissie z|jn niet alleen gasten wat toch al itot be scheidenheid moet nopen! iin zekere zin z^n zij ook indringers in de Ikerk- dienst. Zg ikomen in ieder geval niet alleen naar de dienst om IGod te loven, en te danken en om fSiJn woord te boren, maar zy komen noinstens ook om iets te doen, waar die dienst heel beslist nooit voor is: komen keiuren: het woord dat wordt gebracht, en de {mens die in Zyn opdracht van zijn ^nder dit woord verkondigft. Ook deze aan de dienst vreemde bedoeling,, waarmee men is gekomen, maant tot uiterste beschei denheid en eist vermyding van iedere tiandeling die <opvalt en waartoe tmen elk recht mist. 5. Dit hele gedoe gaat bovendien uit van de verkeerde veronderstelling dat de preek het een en het al is! Een catechisatieuur, een bijbelkring wordt niet opgenomen! Het gezin van de pre dikant wordt niet gefUmd, evenmin als een huis- en ziekenbezoek. Toch zijn dit allemaal dingen die minstens óók van enorm belang zijn bij het besluit een predikant te beroepen! Door de band recorder te gebruiken, wordt het gevaar nog groter dan het toch blijkens de praktijk al is, dat dit alles over het hoofd wordt gezien of in ieder geval te weinig aandacht krggt. MORAAL: neem liever een vakman, dat wil zeggen een goede hoorconunis sie die werkelijk horen kan en vpor haar zaak st3,ó,t en zich niet laat verlagen tot bedieningspersoneel van een appa raat". Dan ging men de lokalen en hun in richting bekijken. Bij de aanwezigen be vonden zich, behalve burgemeester en inspectrice, de wethouders en raadsle den van Sommelsdijk, de architect, de directeur van de technische dienst, le den van de commissie van toezicht en van de oudercommissie der school, de presidente van het bestuur der land bouwhuishoudschool, mevr. Mijs-Sthee- man, de hoofden van de lagere scholen en van de kleuterscholen uit Middelhar nis, natuurlijk ook het personeel van deze Sommelsdijkse kleuterschool, en vele anderen, hoofdzakelijk moeders van schoolgaande jeugd. Vlag hijsen. Bij het vlaghijsen had de burgemees ter de kinderen in eenvoudige bewoor dingen toegesproken. Hij wees pp het feestelijke van dit gebeuren, op de bete kenis van onze nationale vlag en op het feit, dat het een Sommelsdijkse school is zodat de vlag van de gemeente er niet bij mocht ontbreken. Dit is een mooie school, aldus de burgemeester, die in een land staat waar vrijelijk onderwijs kan worden gegeven. Iedereen is blij om het verkrijgen van die school en om het bezit van die vrij heid. Vooral de vaders en moeders zullen wel blij zijn, nam spr. aan, nu zij hun kinderen zo goed en aangenaam bezorgd weten. Mej. Glasz is beslist ook heel blij, want die heeft een heel ruim en warm hart voor de kleuters en zij heeft enorm veel gedaan om de school te kunnen krijgen. Alles is nu nieuw en mooi, de dames van het personeel zullen al het mogelijke doen om school en onderwijs in orde te houden, doen jullie nu erg je best zo vermaande de burgemees ter en zorgt, dat je gauw en goed op de grote school komt. Hij besloot met de kinderen veel plezier in hun nieuwe school te wensen. Waarna de kinderen op limonade ge- traoteerd werden. Toespraken Terug in het speellokaal, dat zich ook zoals nu al bleek uitstekend zal lenen voor het houden van ouderavonden e,d., bedankte de burgemeester in een harte lijke en opgewekte toespraak allen, die de hand hadden in de plannen en de bouw van de school. Allereerst de archi tect, de heer Stevens, voorts dhr. Scher- penisse, de aannemers, de heren C. Boe ter Zn. met de onderaannemers t.w. timmerman Biesheuvel uil Dirksland, schilder R. A. van Splunter uit Som melsdijk, fa. Semtex te Amsterdam, die de vloerbedekking aanbracht, de Cen trale verwarmings Unie te Rotterdam, de fa. Kruider en Visser uit Sommelsdijk die voor de stoffering zorgden, de heer Huibrechtse te Middelharnis aanleg van het elektriciteitswerk, de heer W. de Jong, die de sanitaire inrichting aan bracht en fabriek Marko te Veendam, de leverancier van het meubilair. De burgemeester vergat niet in het bijzon der ook dank te betuigen voor de aan leg en verzorging van het fraaie plant soen rond dè tuin, hetwelk op rekening staat van de technische dienst en de ge- meentetuinlieden. De samenwerking met mej. Glasz noemde de burgemeester prima geweest Zij heeft zeer waardevolle adviezen ver strekt, vooral op onderwijs-technisch- gebied. Bij mej. Glasz ligt het accent op haar grote liefde voor de kleuters. De architect bedankte spr. voorts in het bijzonder voor zijn fraai ontwerp, de aannemers voor het feit, dat zij dit ont werp op juiste-wijze hebben verwezen lijkt. Voorts sprak de burgemeester het hoofd, mej. Blom en de andere leer krachten toe, de oudercommissie en de commissie van toezicht en het bestuur en directrice van de landbouwhuishoud school. „Deze school biedt de kleuters ruime huisvesting" deelde de 'burgemeester mede, „want wij konden het aantal kin denen dat de school zal komen bezoeken niet peilen. De oude school was bekrom pen en te verwachten valt dat deze nieuwe wel meer kinderen zal trekken. Door de aanwezigheid van beschikbare ruimte kon aan de landbouwhuishoud school een lokaal in gebruik worden gegeven. De aanwezigheid van meisjes van de landbouwhuishoudschool, die thee serveerden tijdens deze openings plechtigheid, noopte de burgemeester tot een volgend woord van dank. Het gebouw is binnen en buiten zeer aantrekkelijk en de burgemeester be treurde het dat hij geen vier jaar meer is, want graag zou hij nog van mej. Blom les krijgen. Men kan rekenen op 120 leerlingetjes, die hier het eerste on derwijs zuUen ontvangen om vervolgens de sprong naar het lager onderwijs te kunnen maken. Spr. hoopte op volle medewerking van personeel en oudercommissie, opdat school en onderwijs op zo goed mogelijk peil zullen staan. „Prent uw kinderen in, dat zij niet van plantsoen en plein een openbare speelgelegenheid zullen maken" verzocht spr. de aanwezige ouders, „draagt de verantwoordelijkheid met ons mee en voorkom onaangenaamheden, zoals zich tijdens de bouw hebben voorgedaan" (Tijdens de bouw is er n.l. flink wat aan het gebouw beschadigd door balda dige jeugd!) Dankbaar voor zo'n mooie school Mej. Glasz betuigde zich buitenge woon dankbaar met de totstandkoming van deze school. Het gemeentebestuur van Sommelsdijk heeft een goed inzicht getoond in de belangen van de jeugd erj het heeft alles in het werk gesteld om de school te realiseren. Dankbaar was mej. Glasz dat men juist met de hakken over de sloot is en daarbij doelde zij op de inmiddels ingevoerde bestedings beperking. Thans is bouw van kleuter scholen buitengewoon moeilijk. Mej. Glasz memoreerde vervolgens, dat verantwoord kleuteronderwijs al uit de vorige eeuw stamt en dat het begin er van, merkwaardig feit, uit Sommels dijk stamt. Elise van Calcar ving in Sommelsdijk aan met aandacht te schenken aan kleuteronderwijs en hier heeft zij voor het eerst in de praktijk ervaren wat het betekende als kinde ren aan het werk gezet worden. Belangrijker voor ons dan het ver leden is nochtans het heden, aldus mej. Glasz verder en zij hoopte en verwachtte dat het grote kapitaal, hetwelk de ge meente heeft geïnvesteerd niet gezien zal worden als iets dat dienst moet doen voor de „bewaring" van de kinderen, maar louter als ten nutte van onderwijs Het kind kan hier leren, wat de ouders het niet bij kunnen 'brengen. De kinde ren zijn enorm weet en leergierig Elise van Calcar heeft daarover al haar verbazing uitgesproken en dat kan bevredigd worden door bevoegd perso neel in goede omgeving. Deze school wordt het tweede tehuis van de kleuters, wier kleutertijd speeltijd is, een tijd, die in het verdere leven nooit weer keert. Mej. Glasz eindigde met een gelukwens tot gemeentebestuur, ouders, en leer krachten en hoopte dat het 4e lokaal, dat thans de landbouwhuishoudschool bezet, ook gauw voor de kleuters in ge bruik moet worden genomen. Architect Stevens zei de opdracht voor het ontwerp bijzonder eervol en aangenaam te hebben gevonden. Hij houdt er van om iets voor de jeugd te creëren en aanvaardde daarom gaarne de opdracht, al was de afstand Haar- lem-Sommelsdijk wel groot. Lof had de architect voor de fraaie entourage van het gebouw en dank betuigde hij in het bijzonder aan de heer Scherpenisse, die de directie heeft gevoerd, alsmede aan de aannemers, aan opzichter Vrolijk en aan mej. Glasz. Ook deze spr. eindigde met een gelukwens. Er komt een vogel-voUère! De voorzitter van de oudercommissie dhr. van der Kamp bedankte namens de ouders allen die de bouw mogelijk ge maakt en uitgevoerd hebben. ,,Harteljijk dank voor dit geheel, dat in niets met het oude ,hok" te vergelijken is" aldus deze spr. Als bewijs, dat de ouders ook bereid zijn iets voor de school te doen bood hij het gemeentebestuur een volière met vogels aan, althans symbolisch, want er moet „op hoog niveau" over vorm en plaatsing van deze volière be slist worden. Er zal naar gestreefd worden het geschenk na de vakantie op zijn plaats te krijgen. Om niet geheel met lege handen te komen, bood de voorzitter van de oudercommissie het hoofd, mej. Blom, alvast een kooitje aan, waarin twee parkieten, die wel heel erg onwennig door de tralietjes ke ken naar de vele aanwezigen. Dhr. van der Kamp feliciteerde te vens namens het bestuur van de speel tuinvereniging, dat gaarne, buiten de gewone speeltijden, de tuin ter beschik king van de kleuterschool zal stellen en aldus hoopt mee te werken aan goede gang van zaken bij het kleuteronderwijs. Mej. Blom betuigde zich buitenge woon dankbaar. „Het is schitterend om deze school te mogen beheren" ver klaarde zij. In dit nieuwe gebouw wilde zij echter gaarne de sfeer van het oude vooral van de gezellige en vruchtbare ouderavonden bewaren. De verhuizing heeft veel moeite en zorgen gekost en het is de ambachtslieden wel eens moeilijk gemaakt. Alle leermiddelen, die men zich maar denken kan, zijn nu voor handen en er kan onderwijs in top vorm worden gegeven, excuses zijn niet meer mogelijk. Met het kweken hoopte mej. Blom een steentje bij te dragen tot de vorming van goede onderwijze ressen. Voorts hoopte zij dat deze kleu terschool, de enige van Sommelsdijk, basis mag zijn zowel voor de openbare als de christelijke lagere school. De presidente van het toestuur der landbouwhuishoudschool, mevr. Mijs, bleef niet achter met gelukwensen en zei haar ogen, bij het bezichtigen van gebouw en inrichting, haast niet te kunnen geloven. Dank betuigde mevr. Mijs namens de huishoudschool voor het afstaan van een lokaal en zij hoopte, dat» de meisjes zullen beseffen welk een fraaie en kostbare ruimte hen ter beschikking wordt gesteld. „De zonnige en goede sfeer in dit gebouw zal zijn uitwerking niet missen" verwachtte mevr. Mijs. Burgemeester Hordijk besloot de plech tigheden van deze middag met nogmaals een woord van dank aan alle kanten. De Nederlandse industrie levert ons vele goed weefsels of dit nu wollen, ka toenen, spun-rayon, enkalon, terlenka of mengweefsels zijn; het zijn weefsels waarvan de klant steeds meer verlangt. Zij moeten kreukherstellend en ge makkelijk was- en strijkbaar zijn. De weefsels, die een bepaalde finish, heb ben gekregen waardoor deze eigenschap pen aanwezig zijn, moeten echter 'Ook op de juiste wijze worden gewassen en ge streken. Hoe langer hoe meer fabrikan ten gaan er dan ook toe over om was- voorschriften bij te leveren en de klan ten, speciaal de vrouwen, zouden wij op het hart willen drukken naar deze was- voorschriften te vragen en ookte handelen. Dan pas hebben wij een maxi mum profijt van ons stofje en kunnen er geen klachten voorkomen. Voor de niet-woUen stoffen geldt over het algemeen genomen: wassen in een handwarm sop van zeep of een synthe tisch wasmiddel, vcforal niet wringen, een paar maal goed naspoelen en nat zoveel mogelijk in vorm ophangen. Daar het wassen van nylon nogal eens verschil van mening bestaat, willen wij daaraan eens wat extra aandacht beste den. Het geregelde wassen van nylon Nylon moet men niet te vuil dragen en geregeld wassen in een lauw sopje met een volwasmiddel om het aanhangende vuil snel en doelmatig te verwijderen. Wolwasmiddelen zijn hiervoor bij uitstek geschikt omdat zij een optisch wit be zitten en bij lage temperatuur voldoende waskracht hebben. Bent u op reis en wilt u overhemd of ondergoed in een wastafel wassen dan bestaat tegen het gebruik van toiletzeep geen enkel be zwaar. Gekleurde nylon en nylon waar op een speciale finish is aangebracht kunnen het beste in een lauw sop van een (niet alkalisch) wolwasmiddel wor den gereinigd. Gekleurde nylon niet sa men wassen met bijvoorbeeld bonte ka toen, gezien de grote aantrekkings kracht van het nylonmateriaal voor de kleurstoffen die door het katoenen goed kunnen worden afgegeven. Hoe te handelen met gfraiuw geworden witte nylon? Witte nylonartikelen kunnen op den duur neiging vertonen een enigzins gele of grauwe tint aan te nemen. Waimeer het materiaal na enkele normale behan delingen zoals bovenomschreven na eni ge tijd niet meer helder wit is, kan de nylon wat steviger worden aangepakt en een opknapbeurt worden gegeven. We wassen 15 30 minuten bij een tempe ratuur van 60°, waarbij het materiaal in beweging wordt gehouden om te voorko men dat er kreuken in worden gefixeerd. (Bij gebruik van een wasmachine is de tijd ca. 4 minuten) Vooral niet warm centrifugeren; na het spoelen met koud water is centrifugeren geen bezwaar. Men gebruike een wolwasmiddel waar van de werking eventueel nog wat kan worden versterkt door toevoeging van soda. Heeft men verzuimd zo nu en dan een opknapbeiu:t te geven en is een sterke vergrauwing opgetreden dan moet men drastischer te werk gaan; inweken en wassen in een ruim sop bij 60° met huis- houdzeep en een flinke handvol soda Op woensdag 10 juli, 6.30 uur, vindt in het verenigingsgebouw aan de Secr. Rooylaan te Dirksland het afscheid plaats van de gemeentearts, dr P. Boot. Voor dit afscheid heeft zich een comité gevormd uit gemeentebestuur en pa tiënten. Men komt bijeen te 6,30 uur. De kerkbode van Amstelveen bevat onder „Krabbels -van een kerklid" een processie ter zee: „De roomse kerk stalt op Majorca haar pracht en praal ook uit op straat en zelfs op zee. Op zondagmiddag liep heel Palma uit naar de haven en de bou levard en op het water was een kleurige bedrijvigheid. De vissersschepen voerden allemaal de Spaanse vlag: rood, geel, rood. De grote witte boten, die op Bar celona varen, hadden vlaggelijnen van boeg tot hek en langs de toppen van de masten. Dozijnen plezierjachten waren gepavoiseerd. We zagen een Inspectie van een compagnie mariniers, eerst door een admiraal, maar dat was enkel voor bereiding. Daarna werd het vaandel hoog geheven, de kapel speelde het Spaanse volkslied, een statig man in paarse mantel en met paarse hoed schreed langs de troep. Het was inspec tie door de kardinaal! Merkwaardig te ken hoe verweven kerk en staat in Spanje zijn. En weldra bleek dat al dit vlagver toon zich concentreerde om een kerke lijk festijn. Een grote zolderschuit, ge trokken door een zwaar gepavoiseerde vissersboot, gleed door de baai. De ijze ren praam ging schuil onder bloemen en tapijten. Het dek stond vol met priesters In het midden was een baldakijn en daaronder stond de kardinaal, de mon strans dragende. De boot werd omstuwd door sloepen met jonge monniken, koorknapen en novices in het wit. Zij zongen lied na lied en hun lichte stem men klonken helder over het water van de baai. Een zwerm van rijk bevlagde schepen voer er achteraan". Een goede kwaliteit en een ruime keua vindt U In: WED. KURVINKS DROGISTERIJ (circa een uur). In hardnekkige geval len kan daarna nog een bleekwater-wol- behandeling worden gegeven in een em mer lauw water (40° C) van ca. 10 liter, waaraan liter bleekwater wordt toe gevoegd. Nu wordt net zo lang gebleekt tot de vereiste helderheid is verkregen 2 uur). Het gebleekte goed wordt dan flink met water gespoeld en daarna minstens 15 minuten behandeld in een ruime hoeveelheid water (dat juist van de kook is) waaraan 1 eetlepel wolblank is toegevoegd. Hierna wordt weer ge spoeld en eventueel nagewassen met een wolwasmiddel, dat optisch actief wit be vat (een half uur bvj 60° C).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3