40-jarig juDileuin van dhr. J. Huizer Lij de ramilie Wagner te Stad aan 'tHaringvIiet SCOOTER VERLOREN Plaatselijk Nieuws Koninklijke onderscheiding Che{-kok van Antwerpen uit Sommelsdijk overboord Goed geslaagde Beirouwbaarheidsrii van de Landbouw Jongeren Club „Flakkee" NIEUWS UIT ZEELAND 18-jarige jongen te Sint Philipsland bij het zwemmen verdronken K.V.P. brengt werkbezoek aan Deltagebied 30e Jaargang Dinsdag 9 juli 1957 No. 2612 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEP^' Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Ds. P. de Smit moet rust houden 1ste prijs voor dhr. M. Melisse te Nieuwe Tonge De zomeropruiming en het winkelpersoneel Vesitrxkie Veiling Ml<i(iclbariiii» Schoolatlas van Bos hulp in de huishouding PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—262S Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BtJ contract speciaal tariel Op het boerenbedrijf van de familie Wagner te Stad aan 't Haringvliet had donderdagmiddag een feestelijke gebeurtenis plaats, daar de heer J. Hioizer veertig jaar aan dit bedrijf verbonden was. Hö was er als 17 jarige jongen ge komen om met de paarden te rijden, die er toen nog in een groot getal op de hofstede aanwezig waren. Momenteel zijn de paarden vervangen door de trac tor, maar er zijn er toch nog altijd een of twee, waarmee tot op heden door, de heer Huizer op het land wordt gewerkt. Het veertig jarig jubileum van de heer Huizer is niet zo maar voorbijgegaan, de jubilaris en 2\jn echtgenote met het overige personeel en hun vrouwen waren deze middag in de ruime kamer van de boerderij van de familie Wagner aanwezig, waarbij ook het da gelijks bestuur van de Chr. Boeren- en Tuindersbond afd. Flakkee in de perso nen van de heren C. van Loon Oude Tonge en L. Vogelaar te Dirksland., Ook burgemeester Chr. van Hofwegen en de wethouders Soldaat en Saarloos, de Geref. predikant ds Trapman en meerdere gasten gaven blijk van hun belangstelling. Burgemeester van Hofwegen hield een toespraak waarin hij de bijzondere betekenis schetste, dat een werknemer zo lang bij een en dezelfde patroon in dienst was. In deze dynamische tijd komt dat zelden voor en het was vol gens spreker ook de Staat der Neder landen die velen ogen en oren heeft niet ontgaan. Br blijkt wel bijzondere trouw uit, dat iemand het zichzelf wil opleggen, veertig jaar bij een patroon te blijven aldus spr. In moeilijke tijden als er weinig werk is gaat dat wat ge makkelijker maar wanneer er meer ar- béidsruunte en daarmee hogere ionen komen moet men zich soms beperkingen opleggen. Trouw blijkt er uit zowel van de zijde van de werkgever als van de werknemer, het is een samenspel waar uit arbeidsvrede uit voortvloeit. Voor die arbeidsvrede mogen we dankbaar zijn aldus spr., als we zien naar andere lan den, o.m. thans België, waar stakingen schering en inslag zijn. De burgemees ter prees de goede verstandhouding die er bestond en het verheugde hem, dat het H.M. de Koningin behaagd had, de jubilaris de bronzen medaille in de orde van Oranje Nassau toe te kennen, welk eremetaal hij de heer Huizer op de borst spelde en hem daarmee van harte geluk wenste. Getuigschrift C.B.T.B. De heer C. van Loon, voorz. van de C.B.T.B. afd. Flakkee, noemde het een prestatie dat de heer Huizer zo lange tijd de familie Wagner gediend heeft. Veertig jaar is lief en leed meegemaakt en als medewerker is hij als 't ware met het bedrijf vergroeid. U hebt zei spr. ook het genoegen gehad van de ze ven zoons er meerdere in het boerenbe drijf op te leiden. De tijden zijn wel ver anderd, de paarden hebben nu zo goed als afgedaan, maar ge hebt toch de jongens met het paardewerk vertrouwd gemaakt zei spr. Zij, die nu zo handig met de tractor kunnen ploegen, hebben dit toch eerst met de paarden geleerd. En ze zijn er uit te halen, die hierin een goede opleiding hebben gehad zei spr.! De C.B.T.B. leeft in dit alles mee, ook in jubilea, waarom spr. hem een keurig gecalligrafeerdgetuigschrift overhandig de, dat een herinnering zal blijven aan deze vreugdevolle dag. Samenwerking in de beste har monie De heer Wagner gaf een resumé van wat jn die veertig jaar door Huizer zoal is meegemaakt. Als jongen reed hij met de paarden met het 3e span en van lieverlede leerde hij ook al het andere werk. De kinderen heeft hij alle zien opgroeien, die ook dolgraag altijd bij hem en zijn vrouw thuis kwamen. Als ze op stee niet wisten waar de jongens waren, vond men ze meest bij vrouw Huizer die ze steeds met allerlei lekkers verraste. Spr. herinnerde ook aan de tijd van de inundatie, aan tijden van ziekte enz. wa.arbij de heer Huizer zich extra inspande om alles goed te laten marcheren. Resumerend zei spr. dat al die tgd in de beste harmonie was sa mengewerkt en dat de familie met hem en ook met zjjn vrouw onder Gkids ze- Op de Kota Agoeng, die zich langs de Javakust op weg van Cheribon naar Soerabaja bevond werd vrijdagmorgen de 30 jarige chef-kok C. van Antwerpen uit Rotterdam, afkomstig uit Sommels dijk vermist. Hij was in de afgelopen nacht omstreeks kwart voor een voor ij het laatst gezien. De gezagvoerder, kapitein G. F. Oor ver waarschuwde terstond alle schepen in de buurt en liet zijn schip ruim ze ven uur terugvaren tot de plaats, waar het schip om middernacht was geweest. Het zoeken had echter geen resultaat, zodat aangenomen moet worden dat van Antwerpen om het leven is gekomen, aldus lazen we in het Alg. Dagblad. Hjj laat een vrouw en een dochtertje van 1 jaar achter. gen rijk en gelukkig is geweest. Hij eindigde met het Soli, Deo, Gloria. Veel fraaie cadeaus. Een van de zoons, dhr. A. Wagner, dierenarts te Dirksland, overhandigde daarna namens zijn ouders een fonkel nieuw Gazelle-rijwiel en direct daarop de voorman H. Huizer (broer van de jubilaris) namens het personeel een prachtig bloeiende plant voor mevrouw Huizer. Dhr. A. Wagner hield namens de kin deren een toespraak waarin hij ophaalde dat alle negen kinderen altijd dolgraag aan het huisje aan de Zeedijk (wat nu verdwenen is, dhr. Huizer woont in de Oranjelaan) kwamen, waar ze veel pret en genoegen en ook veel stoffelijke din gen hadden genoten. Onze jeugd is van Jan en van vrouw Huizer niet los te denken zei spr. Hij bracht hem namens alle kinderen, ook die niet aanwezig zijn daarvoor hartelijk dank en onderstreepte dit met dhr. Huizer een Philips scheer- apparaat te geven, en een fraaie baro meter. Mevr. Huizer ontving van een van de dochters een fraaie plant. Dankwoord De julbilaria dankte in de eerste plaats de burgemeester voor zijn gesproken woord en gelukwensen en verzocht hem zijn dank aan H.M. de Koningin over te brengen voor de koninklijke onderschei ding. Zijn patroon en mevr. Wagner bracht hij dank voor al het goede in die 40 jaar bij hen genoten en voor het fraaie geschenk hem ten deel gevallen. Dok de zoons en de dochters bracht hij mede namens zijn vrouw dank voor de fraaie cadeaus en besloot met de wens dat dè prettige samenwerking en de vriendschap onderling, tot in lengte van dagen zou blijven. Dhr. en mevr. Huizer hadden daarna vele handen te drukken; men bleef voorts jn feestelijke stemming nog lange tijd bijeen. MIDDELHARNIS Ds P. de Smit, Chr. Geref. Predikant alhier is te Apeldoorn, waar hij aanwe zig was voor admissie-examen aan de Theol. Sehool aldaar onwel geworden. Naar wij vernemen zal hij enige weken rust moeten houden. Ds de Smit had voor zondag j.l. een ruilbeurt aangeno men naar Mijdrecht, de aldaar staande jongste predikant in Nederland, ds Brons zou zondag te Middelharnis voor gaan. Door de ziekte van ds de Smit is ds Brons in eigen gemeente geble ven; voor de vele kerkgangers in de Chr. Geref. kerk alhier, was het zondag een teleurstelling dat het leesdienst was. DIEKHUUSNIEUWS Concert. Op woensdag 10 juli, dit is morgen, is het concert van de heer Kor teweg op het clavecimbel. De teksten van de liederen zingt hijzelf. De toe gangsprijs is 1.Kaarten zijn ver krijgbaar bij het Diekhus en ook tele fonisch te bestellen, K 1870—2400. Aan vang 8 uur. DIRKSLAND Burg. Stand. Ondertrouwd: A. D. P. van den Bos 22 jaar en K. van Lenten 20 jaar. J. Breur 24 jaar en G. S. Fran ke 21 jaar. Vergadering. Door het bestuur van de Coöp. Landbouwvereniging Dirks land en Omstreken is tegen vrijdag 12 juli a.s. des avonds 7.30 uur in Hotel Polderman een jaarlijkse algemene le denvergadering belegd. 7— Consulentschap. Ds. J. den Besten is tijdens de predikants-vacature aange wezen als consulent van de Ned. Herv. Gemeente te Stellendam. MELISSANT Kerkdienst. A.s. zaterdagavond 7 u. hoopt voor de Ger. Gem. (Beatrixlaan) voor te gaan student van Haaren van Rotterdam. Ie prijs. De muziekvereniging „Tot Nut en Genoegen" alhier behaalde op het concours te Putten de eerste prijs in de eerste afdeling met 361 punten met lof van de jury. OUDDORP Kerkdienst Ger. Gemeente. Woens dagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds H. Rijksen van Vlaardingen. Ongeluk. Het dochtertje van dhr. Jan Vlietland had het ongeluk onder een bromfiets te geraken. Zij kreeg erge vei-wondingen waardoor doktershulp noodzakelijk was. STAD AAN 'T HARINGVLIET Anjerfonds. De koUekte ten bate van het Anjedfonds heeft opgebracht 71.96 Wedvlucht van de P.V. de Rode Duif vanaf Creil. Comb, de Gans 1, 2; A. C. Koppenaal 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, Trom mel-v. d. Boogert 4. NIEUWE TONGE Schoolreisje. De leerlingen van de Chr. Lagere School hopen woensdag a.s. met hun onderwijzers eeni schoolreisje te maken naar Amsterdam. Er zal o.a. een bezoek worden gebracht aan Schip hol. Kleuterschool gesloten. De Chr. kleu terschool is wegens de heersende maze len voorlopig gesloten. OOLTGENSPLAAT Bliksem sloeg op antenne. Tijdens een hevig onweer j.l. zaterdagavond, sloeg de bliksem op een antene van de radio van de heer G. van Kempen Dz. aan het Weespad. In de woning sloeg de bliksem over op de leiding van de elektriciteit, waardoor het gezin in de donker kwam te zitten. Aan de radio ontstond geen schade, in de kamer werd een stuk van liet behang verschroeid, terwijl van de schuur van dhr. D. van Kempen, waaraan de atenne was beves tigd, de nok naar beneden kwam. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor en de inslag veroorzaakte geen brand. Zang voor zieken en ouden van da gen. De Herv. Meisjesvereniging is van plan een proef te nemen met het zin gen van enige liederen voor de kerkte lefoon ten gerieve van de zieken en ouden van dagen. Het eerste zang-half uurtje zal gehouden worden op woens dag 10 juli van nam 7.30 tot 8 uur. Als het in de smaak valt is herhaling moge lijk. De jubilaris met het besïe paard van stal waarbij de burgemeester hem de Koninklijke onderscheiding een beetje hechter op de revers vastspelt. Van rechts naar links: burgemeester €hr. van Hofwegen; de jubilaris; de heer en mevrouw Wagner; vroiuw van de jubilaris; A. Wagner (dierenarts te Dirksland) Tweede rtj: Ad len Nel; bovenste rü Jan, Kee» »n IZua. De Landbouw Jongeren Club „Flakkee'' hield zaterdag weer een „Betrouw- baarheidsrit voor auto's, motoren en scooters, die uitnemend geslaagd mag he ten. Jammer luas dat de deelname zoveel minder was dan het vorige jaar; toen waren er ruim 60 deelnemers en deelneemsters, thans maar 25. Het was weer een zeer leerzame rit, waarbij het voor de bijryder vooral op aan kwam om de juiste oriënteringspunten te vinden. De start geschiedde om half twee vanaf Hotel Spee, de lengte van de rit bedroeg 62 km en de gemiddelde snelheid mocht niet groter zijn dan 35 km per uur. De eerste prijs bestond uit een wis- selbeker, die de laatste maal ten deel viel aan dhr. Jan de Wit te Dirksland en nu werd gewonnen door de heer M. Nelisse te Nieuwe Tonge, met slechts 9 strafpunten. Méér deelname noodzakelijk De deelneemster en deelneemsters kregen bij de start een papier in han den, waarop de route stond beschreven: 1. Einde rechts; 2. Zesde links, dan weer einde links, 3e links enz. Zoek het maar uit, en let op! Ze moesten de Bin nenweg te Sommelsdijk door en dan maar tellen, welke weg men rechts of links moest inslaan. En waren voorts enige voetangels en klemmen in de be schrijving aangebracht, zoals: „bij schuurtje rechts het zichtbaar getal bo ven p.p. (polderpeil) opschrijven, letten op wegwijzer met cijfers enz. Het ge beurde daarom wel, dat er waren die een dreef inreden of die een eind terug moesten om zich opnieuw te oriënteren. Te Den Bommel de route liep geheel over Oost-Flakkee tot Ooltgensplaat over Sluishaven en zo door binnenwegen terug waren twee vallen opgezet, waar de meesten geen erg in hadden en vele strafpunten werden gemaakt. Vei lig Verkeer had op de weg te Den Bom mel een doorgaansverbod geplaatst, met rode en witte pijl en telkens, wanneer er auto's of motoren aankwamen werd een fietser en een bromfietser vanaf de witte pijl gestuurd, om te zien of wer kelijk werd gestopt tot deze waren ge passeerd. Bovendien had men bij de coupure in de dijk, waar men naar de veerboot rijdt, een witte streep op de weg geplaatst en een stopbord, waar de meesten geen erg in hadden. Ook hier vielen veel strafpunten. Het was desair niettemin een zeer interessante en span nende tocht, die ondanks de warmte met veel enthousiasme werd uitgevoerd. De prijswinnaars Brandend van nieuwsgierigheid wer den zaterdagavond om 7 uur in Hotel Spee de prijzen uitgedeeld. De voor zitter van het comité, de heer Han van Loon te Nieuwe Tonge, gaf eerst een toelichting op de strafpunten. Een con trole gemist gaf 20 strafpunten; een tijd controle gemist 30; te vroeg of te laat aangekomen 1 strafp. per minuut; zicht baar getal boven polderpeil gemist 10; voorrangsbord te Den Bommel verkeerd gereden 30 en doorgangsverbod ver keerd genomen eveneens 30 strafpun ten. Slechts één was er die de opgezette verkeersval te Den Bommel goed had gereden. De voorz. hield de aanwezigen een poosje in spanning en begon met de prijswinners van achter af aan te noe men. De 10e prijs was voor A. van Es, (78 strafp.) die een pakje sigaretten kreeg. De 9e prijs voor Koos Nijsse te Oude Tonge (65 strafp.) 1 fles limonade. De 8e prijs voor Doornbos en v. d. Valk Middelharnis (69 ¥2 strafp.,) fles limo nade). 7e prijs voor Jan de Wit, Dirks land (62 strafp.,) N.L. plaat. Jaap Nieu- wenhuizen en Koos Jacobs hadden ieder 54 strafp.; bij loting kreeg de eerste de 6e prijs (een bus autowas) Koos Jacobs viel daarmee in de 5e prijs (een verver singsklokje). De 4e prijs met 43 strafp. was voor A. de Wit te Sommelsdijk (vliegbeschermer). De 3e voor Jaap van Eek te Middelharnis (35 strafp., uitlaat). De tweede voor Karel Slis, Sommels dijk met 31 strafp. (een Philips lamp) de eerste prijs voor M. Nelisse, Nieuwe Tonge, met 9 strafpunten, die de wis- selbeker in ontvangst kon nemen plus een embleem voor auto. De prijzen waren geschonken door de firma Witvliet, fa. Knöps en Gebr. Kap- tein te Middelharnis; fa. de Lignie te Dirksland; fa. v. Nieuwaal te Den Bommel, en fa. J. Nijsse Oude Tonge. De voorz. bracht deze firma's harte lijk dank voor hun medewerking en ST. MAARTENSDIJK Geslaagd en benoemd. Onze dorps- ienote mej. M. H. Quist slaagde op het gehouden examen te Rotterdam voor lerares bij het Nijverheids Onderwijs. Zij ontving reeds een benoeming aan de Huishoudschool te Kortgene. BRUINISSE Tweede prijs. Mejuffrouw M. Jumelet alhier won bij de onlangs gehouden Ca Va Seul teken en 'kleurwedstrijd een tweede prijs, zijnde een cheque van 50.—. Tocht naar Waterloo^. De naam Wa terloo heeft voor onze schooljeugd na de tweede wereldoorlog niet meer die zelfde klank als voor de jeugd van 50 jaar geleden, maar toch blijft in de ge schiedenis deze naam voortleven als een keerpunt in het wel en wee van de mensheid en de heuvels waar deze bloe dige zege werd bevochten bieden genoeg natuurschoon voor een schoolreisje, om dat het bovendien voor ons Zeeuwen ge ografisch niet verder weg ligt dan het hart van de randstad Holland. Zo besloot daarom het hoofd der Chr. school dhr. B. P. J. Brilman, Waterloo als uitgangspunt te kiezen voor een schoolreis, gecombineerd met een be zoek aan Antwerpen en Brussel. In Antwerpen zag men het drukke havenbeweeg der zeeschepen op de Schelde, reed over de Scheldekaaien, langs het Steen, onze Lieve Vrouwe Toren, de Giidenhuizen en de meer mo derne „Boerentoren" en de boulevards. Hetzelfde herhaalde zich in Brussel met zijn bekende en historische Groote Markt, zijn Paleis van Justitie, zijn kathedralen met de bekende St. Gudule het graf van de onbekende soldaat zijn Botanische tuin, de paleizen te Laeken, de wereldtentoonstelling in aanbouw en Manneken Pis. Het heuvelachtige terrein van Water loo belooft vele mooie ivergezichten, maar dan moet het niet te nevelig zijn, deze attractie ging echter verloren om dat het juist wel nevelig was, maar dan biedt deze historische grond toch nog genoeg bekende plaatsen om aan te wij zen en te onthouden. De heenreis werd langs een andere route gereden dan de terugreis, op deze laatste werd Meche- len aangedaan, op de gehele reis toon de dhr. Brilman zioh een ware „bereis- drukte de wens uit, dat volgend jaar de deelname groter zou zijn. De heer S. v. d. Valk bracht namens de deelnemenden zijn dank over aan het comité, die zich zoveel moeite had ge troost deze betrouwbaarheidsrit te or ganiseren. Vermeldenswaard is nog, dat de rit weinig pech op leverde; slechts een had een lekke band gehad. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is de 18-jarige M.' v. d. Male bij het zwemmen in de zgn. Schelpkreek onder St. Philipsland verdronken. Met een clubje jongens en meisjes variërende van 12 tot 18 jaar gingen zij, omdat het bijna laag water was, vanaf de Slaakdam al wadend door de Schelpkreek. Hoewel v. d. Male zo goed als niet kon zwemmen heeft hij zich in diep water begeven en is jammerlijk verdronken. Terstond is er een goed be mande roeiboot uitgevaren, waaruit door goede zwemmers meerde malen is gedoken, doch zonder resultaat. Men kon het slachtoffer niet vinden. Daarna heeft men minstens anderhalf uur inten sief gedregd. Omstreeks 5 uur wist men het slachtoffer op te halen. Alle pogin gen van dr. Menger om de levensgees ten op te wekken bleven helaas vruch teloos. Met een brancard is hij daarna naar de dijk gedragen en per auto naar huis vervoerd. De verslagenheid in de gemeente en het medeleven met de zwaar getroffen familie is groot. Winkelpersoneel mag gedurende de eerste week van de zomeropruiming op de vastgestelde vrije halve dag werken op voorwaarde, dat in de voorafgaande week een extra vrije halve dag wordt gegeven, aldus heeft de staatssecretaris van sociale zaken besloten. Op 16 en 17 Juli a.s. zal de K.V.P. een v/erkbezcek brengen aan het Deltage bied, waarbij de hieronder genoemde plaatsen y.uUen worden bezocht: Oolt gensplaat, Den .Rommel, Bergen op Zoem, Yerseke, Goes, Hulst, Terneuzen en Sas van Gent. de Roel", dus in dit geval een uitste kende gids. Men begrijpt dus het einde, een prachtige tocht, een leerzame reis en prachtig zomerweer op vrijdag 5 juli, toen deze schoolreis met de hoogste klassen werd gehouden. Geslaagd. Dhr. St. de Koningalhier slaagde dezer dagen voor het examen kantoor stenograaf (133 lettergrepen per minuut.) Aardappelveiling van maandag 8 juli Doré 17.10—18.90; Eerstelingen 14.90—16.40; Present 15.90—16.10; Eigenheimers 17.9019.10; Eigenhei mers gepokt 15.1016.80; Bintjes 16.10. Aanvoer 20.000 kg. Zwarte bessen 4.71 per kg; Zwarte bessen afwijkend 3.71 per kg. Aardbeien zonder dop 80.per 100 kilogram. TE KOOP: MAIOO MOBIL bouwjaar 1956 8500 km gelopen. Wegens aanschaf auto. ANT. LOOIJ Bijkssraatweg C 105 NIEUW-HELVOEaP de gehele wereld 4J}0 met platen 5.75 GEBR. DE WAAL St. MaartensdQk Gevraagd wegens huwelgk der tegenwoordige een nette betrouwbare In gezin van 2 pers. Hoog loon. P. BRINKMAN Molenkade 40 Stellendam een bruine lange lederen jas waarschijnlijk vanaf par keerterrein aan het strand te Ouddorp tot op de weg naar Goedereede. Terug te bezorgen tegen be loning aan het Politiebureau te Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1