Onderzoek methoden Lij naar nieuwe werfe- de uitvoering van net Deltaplan BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW Centrale Veiling Middeiharnis Boekbespreking 30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Het onverwoestbare nylon opent nieuwe perspectieven, General Motors gaat Euro pese auto's op Ameri kaanse raarkt brengen leuwó UIT DE KERKEN Dinsdag 2 juli 1957 No. 2610 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi] contract speciaal tariel Aan' de vooravond van de aanvang van een zo groot project a]s het Deltaplan beraadt men zich zowel bij de daarbij betrokken overheidsinstanties als bij het bedrijfsleven meer dan tevoren op nieuwe vi'erkmethoden, die kunnen bydragen tot succesvolle uitvoering van de werken, aldus lazen we in een publicatie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het is echter zeer moeilijk in de bestaande in de loop der eeuwen beproefde en verbeterde uitvoeringsme thoden van waterbouwkundige werken wijzigingen aan te brengen, die niet alleen kunnen bijdragen tot het verkrijgen van een belangrijke werkbesparing, maar die de werken ook een hoger rendement zullen geven. Nog moeilijker wordt het om bestaande materialen, uitgaande van de vorengenoemde gedach ten, te vervangen door nieuwe. In de na- oorlogse ontwikkeling van de chemische industrie zijn echter enige materialen verder ontwikkeld, die beloften inhou den voor de toekomst. De uitvoering van de deltawerken biedt naast de zui ver technische moeilijkheden ook moeilijkheden van andere aard. Men dient namelijk te beseffen, dat bij de uitvoering van de voorgestelde werken gewel dige hoeveelheden materiaal zullen moeten worden verwerkt. Klei De in zuid-west Nederland beschikbare hoeveelheid klei van zodanige consisten tie, dat de specie voldoend© weerstand biedt aan stromend water en golfslag, zijn zeer beperkt. Er wordt gewerkt aan een inventarisatie van de beschikbare kleihoeveelheden en mogelijk een plan matige bestemming van deze klei ten behoeve van grote openbare werken is niet denkbeeldig. Stortsteen In Nederland is geen steen in de bo dem aanwezig, van een zodanige sa menstelling en met een voldoend soorte lijk gewicht, om ook maar enigszins te kunnen voorzien in de enorme behoefte aan steen voor bestoiting van de bodem op plaatsen waar dit in verband met te verwachten ontgrondingen noodzakelijk zal zijn. Dit geldt uiteraard ook voor de steen, benodigd voor het tot zinken brengen van rijshouten zinkstukken. Kenmerkend voor de hoeveelheden waar om het hier gaat is b.v. de wetenschap, dat alleen voor de aanleg van de bouw put voor de uitwateringsshiizen in het Haringvliet 350.000 m^ zinkstukken zullen moeten worden gezonken. Men dient te beseffen, dat hiervoor gemid deld 500 kg stortsteen per m^ nodig is. Deze stortsteen wordt doorgaans aan gevoerd uit Duitsland en België. De aankoop van deze steen gaat veelal ten koste van belangrijke uitgaven aan deviezen. De kostprijs van dit materiaal wordt voor een zeer belangrijk deel be paald door de kosten van het transport, de overslag en de verwerking van het materiaal op de bouvirplaatsen. Bgshout De hoeveelheid rijshout, die nodig is voor het traditionele zinkstuk, zoals dat sinds eeuwen in Nederland wordt ge bruikt, zou mede door de ingrijpende inpolderingen, droogleggingen en culti veringen, zoals ons land die de laatste jaren heeft te zien gegeven, waarbij grienen verloren gaan, wel eens onvol doende kunnen z^n voor de behoefte, die in de komende jaren zal blijken. Bovendien leeft bij de Ingewijden, af gaande op de ervaringen opgedaan bij de bouw van de Zuiderzee-afsluitdijk, de vrees voor de paalworm. Bij werken in zeewater moet n.l. rekening worden gehouden met het gevaar, dat rijshouten zinkstukken, welke lange tgd aan het water zijn blootgesteld, door de paal worm kunnen worden aangevreten en hun samenhang verliezen, waardoor een deel der bezinking zijn betrouwbaarheid verliest. Deze overwegingen hebben geleid tot het doen van onderzoekingen naar de toepassingsmogelijkheden van zandas- falt, mijnsteen, de fabricage, van zink stukken, geheel of ten dele uit riet ver vaardigd, of wel de vervaardiging van zinkstukken met nieuw© materialen, zoals de chemische industrie ons die ter beschikking kan stellen (plastics en ny- New York Binnen drie maanden gaat de General Motors twee modellen van in Europa gefabriceerde auto's aan Amerikaanse afnemers verkopen. Het zijn de in Groot-Brittannië vervaardig de Vauxhall Victor en de Duitse Opel Rekord, beide vier cylinder wagens, die in de V.S. waarschijnlijk 1.800 zullen kosten. Beide auto's zijn ongeveer een meter korter en 40 cm smaller dan de Chevrolet, de kleinste G.M.-auto. De produktie van kleine wagens wordt in de V.S. vanwege de hoge lonen en fabrikagekosten ondoenlijk geacht. Een dergelijke wagen in Amerika geprodu ceerd zou hoogstens $100 in prijs ver schillen met de Chevrolet. Daarom heb ben de GM in 1954 het initiatief geno men kleine auto's in buitenlandse doch terondernemingen te laten fabriceren. Men verwacht dat de verkoop van kleine auto's dit jaar zal stijgen tot 215.000 stuks, dat is ongeveer tweemaal zoveel als in 1956. De volkswagen wordt beschouwd als de auto met het hoogste verkoopcijfer, gevolgd door de in En geland gebouwde Ford en de Franse Renault, Ion). Daarnaast wordt gezocht naar verwerkingsmethoden voor deze nieuwe materialen waarbij machinale behande ling een belangrijke rol speelt dan tot nu toe. Met name het welhaast onverwoest bare nylon opent geheel nieuwe pers pectieven. Een van de mogelijkheden met dit materiaal bestaat uit het forceren van eenheden van voldoende gewicht om grote stroomsnelheden te weerstaan. Van groot belang hierbij is de grote weer stand van weefsels van dit materiaal te gen scheuren en de grote duurzaam heid. De eventuele aantasting door de flora- en fauna der zee in een reeks van proefnemingen nog zal moeten worden onderzocht. Met de bestaande constructies van rijshout en stenen wordt een stroomsnel heid groter dan 4 meter/sec. ontoelaat baar geacht. Deze constructie kan de stroom by deze snelheden niet meer weerstaan en is dan als bodemverdedi ging tegen de schurende werking van stromend water onvoldoende. Naar alle waarsohijnlyldieid zal nylon tn dit opzicht mogelijkheden bieden om hierin wijziging t© brengen. Het is zonder tvpflfel dat bij de uitvoe ring van de werken in de komende ja ren grote stroomsnelheden zullen moe ten worden weerstaan. Door d© grote scheursterkte van nylon zal het waar schijnlijk mogelijk zijn eenheden samen te stellen, waarmede een grotere stroömljestendigheid lian worden ver kregen. In dit verband is nu een nylonweefsel ontwikkeld, waarvan grote zakken zijn vervaardigd, welke met zand worden ge vuld. Het weefsel laat dan, wel het wa ter, maar niet het zand door. Deze ont wikkeling is kortgeleden tot stand ge komen door de vruchtbare samenwer king van ambtenaren van de Rijkswater staat, de Provinciale Waterstaat in Zeeland, een aannemersfirma, een kunst- vezelindustri© en een weverij. Het ligt in de bedoeling een kleine zeearm, de Pluimpot, op het eiland Tholen, af te sluiten. De bedijking langs deze zeearm, waaraan de havens van de gemeenten Scherpenisse en St. Maartensdijk gele gen zijn, werden door de Minister van Verkeer en Waterstaat erkend als een zwakke plaats in de waterkering rond het eiland Tholen. De uitvoering van deze afsluiting biedt 'n goede gelegenheid enkele proeven met nieuwe materialen te nemen. Bij deze afsluiting denkt men gebruik te maken van nylonzakken gevuld met zand welke zullen worden geplaatst op een grond- bezinking van rijshout en stortsteen. De inhoud van deze zakken bedreigt 1 m?, het gewicht is 2 ton. Door de reeds eerder genoemde scheursterkte van dit nylonweefsel zal het materiaal in zijn huidige vorm vrij eenvoudig kunnen worden verwerkt. Na afsluiting van de betrokken stroom door een dam, welke met behulp van dit nieuwe materiaal zal worden opgewor pen, kan in dood water de definitieve afsluitdam worden gebouwd. Daarna zullen de zakken weer kunnen worden geborgen en bij een volgende gelegen heid hun diensten weer kunnen bewijzen, Men heeft voor de uitvoering van deze proef de Pluimpot als proefobject aangegrepen, omdat hier een verval van SViïo. water optreedt met zeer hoge stroomsnelheden. Als bijkomstigheid kan hierbij nog worden vermeld, dat de uitvoering van deze proef niet kostenverhogend zal zijn bij de uitvoering van dit werk. Een vooronderzoek op de werf van de hierbij betrokken aannemersfirma had ten doel elementaire zaken, zoals het vullen, dichtnaaien, oppakken met een kraan, transport en wijze van stapelen, der zakken, te beproeven. Begin augustus zal nu dit materiaai voor het eerst op het eiland Tholen in stromend water worden verwerkt. Indien deze proefnemingen aan de verwachtin gen beantwoorden, hoopt men een nieuw element aan het arsenaal van de water> bouwers te hebben toegevoegd. Pensioen- en premieverhoging biJ het Bedrijfspensioenfonds voor de landlwuw met ingang van 1 juli 1957. Al enige tijd is sprake van een tijde lijke verhoging van de invaliditeits-, weduwen- en wezenpensioenen van het Bedrijfspensioenfonds voor de liand- bouw en van een daarmee gepaard gaande verhoging van de premie. Thans kan worden bericht, dat de Staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid zijn goedkeuring heeft gehecht aan de desbetreffende wijzigingen van het Algemeen Reglement van het Fonds en dat zowel de pensioenverhoging als de premieverhoging op li juli 1957 ingaat. Tijdelijk d.w.z. tot de üiwerkingtre- ding van algemene wettelijke maatrege len betreffende de invaliditeits-, wedu wen- en wezenverzekering, doch uiter lijk tot 1 juli 1960, geldt nu voor dq pensioen onderstaande regeling: a. Met ingang van 1 juh 1957 wordt op de invaliditeits-, weduwen- en we zenpensioen een toeslag verleend van 50%; b. De toeslag op het invaliditeitspen sioen vervalt wanneer de gepensioneer de 65 jaar wordt; c. Weduwen van 60 jaar of ouder (tot dusver genoten deze geen pensioen) hebben thans tot Hun 65e jaar aan spraak op een pensioen van 7.50 per week; d. Evenals het gewone weduwenpensi- oen van 7.50 per week by hertrouwen en overlijden. Bij hertrouwen van een weduwe van 60 jaar of ouder wordt echter geen uitkering ineens verstrekt. Ter toelichting van een en ander die- ne nog het volgende: ad. a. De op 1 juli 1957 reeds lopen de invaliditeits-, weduwen- en wezen pensioenen worden automatisch ver hoogd. Betrokkenen behoeven zelf dus geen bepaalde stappen te doen. Om ad ministratieve redenen was het echter niet mogelijk de toeslag over juli al da delijk met het pensioen over die maand uit te keren. Vandaar dat deze toeslag op 1 augustus betaalbaar wordt gesteld, tegelijk met het verhoogde pensioen over augustus. ad c. Het pensioen van weduwen, die thans nog geen 60 jaar zijn, wordt bij het bereiken van de 60 jarige leeftijd automatisch omgezet in .een pensioen van 7.50 per week. Voor dit pensioen komen voor wat na 1 juli 1957 lig gende tijdvakken betreft eveneens in aanmerking de weduwen, die vóór 1 juli 1957 reeds 60 jaar werden en wier pen sioen derhalve vervallen is, alsmede de weduwen, die geen pensioen ontvingen, omdat zij ten tgde van het overlijden vaji hxm echtgenoot reeds 60 jaar of ouder waren. Weduwen behorende tot de beide laatstbedoelde categoriën die nen zich zo spoedig mogelijk met de dis trictsagent in verbinding te stellen. De premieverhoging welke mede dient voor een noodzakelijk geachte verste viging van de grondslagen voor het ouderdomspensioen, houdt in, dat de werkgevers met ingang van 1 juli 1957, dus te beginnen met het 3e kwartaal 1957, zegels moeten plakken van de naT volgende waarden: voor arbeiders van 1(7 t.m. 20 jaar week- zegels van 1.75 resp. dagzegels van 0.35; voor arbeiders van 21 t.m. 64 jaar week- zegels van 3.50 resp. dagzegels van 0.70; Vanzelfsprekend wordt ook de waarde der zegels voor vrijwillige voortzetting alsmede van de spaar- en blokzegels met l/o verhoogd. Zegels van de nieuwe waarden zijn vanaf 1 augustus 1957 verkrijgbaar bij de Boerenleenbanken, waar oude zegels tot 1 december 1957 tegen contanten kunnen worden ingeleverd. Daar over het gehele 2e kwartaal '57 en over daarvoor liggende tijdvakken, waarvoor eventueel nog-geen premie werd afgedragen nog zegels van de oude waarden moeten worden geplakt, zullen ook deze zegels voorlopig nog bij de Boerenleenbanken kunnen worden ge kocht. Uiteraard moet ook van de verhoog de premie de helft op het loon der ar beiders worden ingehouden Verdere inlichtingen kunnen worden verstrekt door de districtagenten en de sociale verzekeringscommissies. NE», HEBV. KERK Beroepen te Woudenberg en Papen- drecht J. C. Stelwagen te Rotterdam; Lunteren J. J. Poot te Delft. Bedanlct voor Leiden C. A. Korevaar te Rotterdam; Sprang en Waarder G. H. van Kooten te Genemuiden. Het breed moderamen van de ring Capelle a. d. IJssel heeft bij de classis Schiedam ernstige bezwaren ingebracht tegen de gang van zaken in het I.K.O.R. in 't algemeen en van vele kerkdiensten in het bijzonder. De classis heeft nu een vertegenwoordiger van het I.K.O.R. uit genodigd op de vergadering in septem ber, de classis voor te lichten. Wonderlijk© gang van zaken: Mevr. Baronesse van Pallandt, tot nu toe pre- sidente-kerkvoogd(es) te Oldenkeppel, heeft haar functie neergelegd en als haar opvolger aangewezen mr. R. B. Baron van Lynden. Het doet ons denken aan de Regenten tijd en dat in 1957. Arnhem. Het kerkblad van Arnhem deelt mede, dat er momenteel 10.325 lid maten; 18757 doopleden en 23529 per sonen zijn, die noch lidmaat, noch ge doopt zijn doch nog altijd als Her vormd" te boek staan. Het aantal kerkgangers bedraagt hier 7%. Men zal thans huis aan huis gaan bij de kerkelijk niet-mee-levenden met de vraag of zij nog tot de kerk gerekend wensen te worden. De Generale Synode der Ned. Herv. kerk, van wie wij reeds meldden, dat zij deze week het belangrijke en in het wezen der kerk ingrijpende besluit nam, de ambten in de kerk voor de vrouwen open te stellen, nam nog een beslissing, die bijna van niet minder belang is. T.o.v. de Evangelisch Lutherse kerk werd besloten, dat predikanten van die kerk ook in de- Hervormde kerk mogen voorgaan en de sacramenten bedienen en lidmaten dier kerk, het recht hebben als gast deel te nemen aan het H. Avond maal, wanneer dat in een Herv. kerk bediend wordt. Wie jets van de diepgaande en wezen lijke verschillen van inzicht betreffende het H. Avondmaal tussen Luther en Calvijn, kan zich alleen maar verwonde ren en bedroeven dat de Herv. Synode, welker kerk een uitgesproken Calvinis tische belfldenis heeft, tot deze stap ge komen is. Hoe kan nu een Lutherse pre dikant, die de Augsburgse confessie on derschrijft, waarin geleerd wordt, dat Christus lichamelijk in met en onder de tekenen aanwezig is en dus ook licha melijk genoten wordt, in de Hervormde kerk, welke met Calvijn belijdt, dat dit een gelovige gedachtenis maaltijd is aan het lijden en sterven van de Heere Jezus Christus, dit sacrament bedienen? En dit geldt natuurlijk ook omgekeerd! Het is weer eens een bewijs te meer, hoe de meerderheid die het op het ogen blik voor het zeggen heeft in de oude Vaderlandse kerk het leven „in gemeen schap met d© belijdenis der Vaderen, uit het beruchtte artikel 10 der Nieuwe kerkorde interpreteert. Het wordt, door al deze maatregelen en besluiten voor de Gerefoiroeerd© ge zindten in de Herv. kerk, wel heel moei lijk om met een rein geweten voor Gtod zich onder een dergelijke leiding te stel len. Het gebed vermenigvuldige om wederkeer naar de oude paden, opdat er een vragen komen waar toch de goede weg zij. Dan, zo belooft de Heere zult gij rust vinden voor Uw ziel. GEBEF. KEBKEN Beroepen te Boeckhout (België) A. Broek te Groningen; Meppel J. van Tui nen te Schettens; Uithuizenmeede W. Stuursma te Grootegast; Avereest H. Dijkstra te Oosterend. Aangenoonaennaar: Amersfoort R. Ypma te Eemmen; Hattem J. Dondorp te S'charnegouteum; Ruinerwold J. Kwast te Wieringen. Bedankt voor Kampen R. Ypma te Emmen; Leek G. Peddemors te Dirks- horn. Ds 3. H. Sillevis-Smidt, hoofd-vloot- predikant te 's-Gravenhage, is gekozen tot voorzitter van het Nederlands Bij belgenootschap in plaats van jlhr. J. C. Heldring te Amsterdam, die als zodanig had bedankt. Vries. Tijdens de godsdienstoefening j.l. zondag, overleed plotseling de orga nist der gemeente, dhr. J. v. d. Veen, in de ouderdom van 45 jaar. CHK. GEKEF. ILEBKEN Bedankt voor Doesburg S. Wijnsma te Broek op Langedijk; Chatham W. v. te Spijker te Drogeham. Opening tentoonstelling „Het Atoom" bij Schiphol. Minister Cals heeft net de kernreactor in werldng gesteld, (rechts) H. M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bemliard kijken met belangstelling toe. Hoogeveen: De gemeente Noordeschut afgesplitst van de gemeente Hoogeveen is vorige week geïnstitueerd. Ds Rib- bus, de plaatselijke predikant, sprak over Jesaja 61 3. GEBEF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop J. Bel te Krab- bendijke. Bedankt voor Dordrecht H. van Gilst te Dirksland Aangenomen naar Sardis (U.S'.A.) cand. M. Romeijn. Door het curatorium zijn tot de stu die aan de Theo]. School toegelaten, de heren L. Huisman te Nieuw-Beijerland en dhr. G. Schipaanboord te Leiden. Ds Cabaret te 's-Gravenpolder uit de pastorie gezet. Ds Cabaret, die vorig jaar geschorst is als predikant bij de GerefGemeente, is vrijdag j.l. door de deurwaarder met heel zijn hebben en houden uit de pas torie te 's-Gravenpolder (Z.) gezet. Na de schorsing heeft ds Cabaret die te 's-Gavenpolder een eigen gemeen te heeft gesticht onder de naam Geref. Gem. in Hersteld Verband een aan zegging gekregen, de pastorie te ontrui men. Hij heeft zich toen laten inschrij ven bij de plaatselijke woningcommissie maar slaagde er niet in, een woning te krijgen. Kortgeleden zijn ter plaatse 2 wonin gen vrijgekomen, die echter aan een ander zijn toegewezen. Vermeldt dient daarbij dat de 2 wethouders lid zijn van de Geref. Gemeente. Wij vernamen ook, dat intussen een ander geschikte woning is vrijgekomen, die echter toen ds Cabareth zich daarvoor interesseerde is aangekocht door de Geref. Cïemeente. Vrijdagmorgen had de ontruiming plaats en verhuisde het predikantsgezin naar de grote voortuin aan de straat weg. Ds Cabaret zette zich in zijn hemdsmouwen bij de inboedel neer. Op een groot schoolbord schreef hij: Ps. 133 vers 1: „Ai ziet hoe goed, hoe lieflijk is dat [zonen; van 't zelfde huis als broeders I[samen wonen!" De zes kinderen van ds Cabaret zijn ondergebracht bij gemeenteleden te 's-Gravenpolder. Wij vinden deze uitzetting op zijn zachtst gezegd alleszins laakbaar, te meer daar de pastorie leeg blijft, omdat er geen predikant bij de Geref. Gem. is. MIDDELHARNIS Hervormde Bibliotheek. Wegens re organisatie zal de Herv. bibliotheek van 5 juli a.s. tot nadere aankondiging zijn gesloten. Ieder wordt vriendelijk ver zocht boeken, welke hij nog in zijn be zit mocht hebben uiterlijk 5 juli a.s. 's avonds van 7.309 uur in te leveren. Opbrengst Anjerfonds. De opbrengst van de kaartenverkoop ten bate van het Prins Bernhardfonds en het Anjerfonds bedraagt voor Middelhaxnis en Sommels- dijk 205.75. Hoewel er meer kaarten zijn verkocht dan vorig jaar is het eind bedrag, daar de prijs per kaart lager is gehouden, iets minder. Behalve aan de gevers is aan de kin deren van Volkszang, die de verkoop verzorgden, een woord van dank op zijn plaats. DIRKSLAND Aangereden. Dhr. T. Markus die vorig jaar een klap van een koe kreeg en nog niet geheel genezen was,-werd met zijn fiets aangereden op hei; Schelpen pad door een motorfiets. Hij moest met een heupbeenibreuk in het ziekenhuis worden opgenomen. Ternauwernood gered. Tijdens zijn werkzaamheden aan de grasfabriek bij het laden van balen grasmeel kwam de heer J. Groenendijk onder een stapel omvallende balen grasmeel terecht Met de grootste moeite wisten zijn kamera den zijn leven te redden, door het stuk gaan van een der zakken had hij het lichte meel in de longen gekregen en liep inwendige kneuzingen op. HBRKTNGEN Oude zwemmer. Dat niet alleen de jonkheid een fris bad verlangd, moge blijken uit het feit, dat de ruim 74 jarige H. de G. nog eens ouderwets ge zwommen heeft in de Grevelingen, Collecte. A.s. zondagavond zal er bij de Geref. Gemeente worden gecollec teerd ten bate der Theol. school. Puzzle-rit. Bij genoegzame deelname zal er door de V.V.V. op zaterdag 13 juli een puzzlerit worden gehouden met bromfietsen, duorijden is toegestaan. Inleggeld 1.Ook voor kinderen van 12 tot 15 jaar in twee groepen zal op het adoptieplein met rijwielen ring- rijden worden gehouden, alsmede tonne tje rijden enz. Men kan zich opgeven bij het bestuur. Dienstplicht. De dienstplichtige M. van 't Hof van de lichting 1953 is voor herhalingsoefeningen opgeroepen voor de duur van 20 dagen vanaf 2 september 1957 in de legerplaats Ossendrecht Opbrengst collecte. De collecte ten bate van het Prins Bernhardfonds (An- jercoUecte) heeft in deze gemeente 29 opgebracht. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de R.H.B.S. te MiddeUiarnis Anneke van der Ster. Door 1 candidaat moet herexamen worden gedaan, terwijl een andere candidaat is afgewezen. MELISSANT Kerkdienst. A.s. zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente (Beatrix- laan) in een Dienst des Woords voor te gaan student P. Blok van Rotterdam. Brandje. In de nacht van zondag op maandag brak door onbekende oorzaak brand uit in een schuurtje van dhr. Jac. Molenaar aan de Blindenweg. Daar de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde alleen het dak van het schuur tje af en kon erger worden voorkomen. Aardappeiveiling maandag 1 juli 1957. Eigenheimers 27.7028.90; Doré 29.10; Present 28.------29.70; Eerstelin gen 28.10; Blauwputten 30.—. Aanvoer 10.000 kg. Geen diepvriescel len meer voorradig. OUIDDORP E.H.B.O.-examen. Op 27 juli werd weer het jaarlijkse E.H.B.O.-examen af genomen dat voor 7 cursisten een af sluiting vormde van de vereiste 2 jaar studie en oefening, teneinde dit examen te kunnen afleggen. Alle opgegeven cursisten slaagden te weten de dames: mej. C. A. van Brui- nisse; mej. Com. Veimeman; mej. Gerda Tanis; mej. Janny Westhoeve en de he ren Abr. Hoek; Joh. Hameeteman Dz.; M. Tanis Lzn. Het examen werd afgenomen door de artsen dr. Boot uit Dirksland en dr. Rui- zeveld alhier. We wensen de dames en heren geluk met dit door hun zo mooie resultaat. ■STAD AAN 'T HARINGVLIET Eind© van de pret. Zaterdagavond arriveerde het onderwijzend personeel van de O.L. school met de schoolkinde ren die een week vakantie te Beekber gen hadden doorgebracht. Verblijdende kindergezichten en ver heugde ouders die elkander weer zagen en veel te vertellen hadden van al het goede daar genoten. Wedvlucht van de P.V. „De Bode Duif", vanaf St. Demis. Afstand 340 km Aankomst eerste duif 14.19.33; laatste duif 15.20.45. A. C. Koppenaal 1, 2, 3, 4, 7; comb, de Gans 5, 8, 10, 11, 13; Trom mel-v. d. Bogert 6, 9, 14; J. de Vos 12. Wedvlucht van de P.V. ,De Bode Duif" vanaf Limogis afstand 692 Icm. Aankomst eerste duif 15.19.46. Laatste duif 16.28.58; A. C. Koppenaal lil, 6, 7, 8; Comb, de Gans 2; Trommel- V. d. Bogert 3, 5; Gebr. v. d. Valk 4. „Homoeopatliie in de praktijk" door dr. j. Voorhoeve. 11© geheel herziene druk, bewerkt door dr J. Menken. Uitgave La Rivièra Voorhoeve Zwolle. Prijs ingen. 11.35, geb. 13.75. Dat dit medisch handboek de 11e druk beleeft wil zeggen, dat het bij ons Nederlandse volk ingeburgerd is. Wij hebben bij een vroegere uitgave er van gezegd, dat het medisch populair ge schreven en daarom ook zo gewild is. De vooruitgang van de geneeskundige wetenschap op allerlei gebied, maakte het nodig, op tal van plaatsen wijzigin gen aan te brengen, waarmee dr. J. G. Menken zich ook bij deze nieuwe uitga ve heeft belast. Ook het illustratiemate riaal (en dat is uitzonderlijk mooi in dit boek) is voor het grootste gedeelte ver nieuwd. De rijke inhoud, is tot op de dag van heden bijgewerkt .Er volge hier een korte opsomming van. In het eerste deel wordt eerst een uiteenzetting gegeven van wat aan de homoeopathie ten grondslag ligt. Behandeld worden de homoeopathi- sche geneesmiddelen, de aanwending en inneming, terwijl een karakteristiek van 70 der belangrijkste middelen dit deel besluit. In het 2e deel wordt gehandeld over het menselijk lichaam en zijn organen, de gezondheidsleer, ziekenverpleging enz. In het derde deel het grootste wordt stilgestaan bij de behandeling van de meest voorkomende ziekten en de eerste hulp bij ongelukken; koorts en behandeling van koortsziekten, hartziek ten, ziekten der ademhalingsorganen, spijsvertering het zenuwstelsel enz. lOog-, oor-, neus- en keel ziekten, nier- en blaasziekten der ge slachtsorganen, zwangerschap wordt er in besproken, kinderziekten, zuigelingen en kinderverzorging. Ook tropische ziek ten en B.H.B.O. Een écht naslagwerk. Vanzelfsprekend is dit een handboek voor volwassenen die er een oordeelkun dig gebruik van weten te maken. De prijs is het ten volle waard, wie het aan schaft heeft het voor zijn leven!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1